BG2991U1 - Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител - Google Patents

Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител Download PDF

Info

Publication number
BG2991U1
BG2991U1 BG3880U BG388017U BG2991U1 BG 2991 U1 BG2991 U1 BG 2991U1 BG 3880 U BG3880 U BG 3880U BG 388017 U BG388017 U BG 388017U BG 2991 U1 BG2991 U1 BG 2991U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
asphalt
mixer machine
mixer
mixture
old
Prior art date
Application number
BG3880U
Other languages
English (en)
Inventor
Стоянов Добрев Данко
Original Assignee
Стоянов Добрев Данко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Стоянов Добрев Данко filed Critical Стоянов Добрев Данко
Priority to BG3880U priority Critical patent/BG2991U1/bg
Publication of BG2991U1 publication Critical patent/BG2991U1/bg

Links

Landscapes

  • Road Paving Machines (AREA)

Abstract

Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител с приложение при строителство на пътища. Съоръжението ще се вгради механично и управленски в съществуващ асфалтосмесител и включва приемен бункер (17), свързан чрез захранваща лента (19) към сушилен барабан за стар асфалт (18), който е свързан чрез дозиращ шнек (20) с мешалка (4) на асфалтосмесителя, а всички устройства са свързани към команден пункт (6) на асфалтосмесителя. Използването на "фрезован асфалт" в количество 50-70% води до икономия на битум, фракции, човешки ресурси, горива, опазване на околната среда и ефективност .

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася за строителство на пътища, улици и пътни настилки - асфалтополагане и производство на асфалтови и бетонови смеси.
Предшестващо състояние на техниката
В момента старите асфалтови настилки се изхвърлят или се използват като нетрайна настилка за паркинги и ненатоварени улици.
Правени са опити в новата смес да се добавя използвана (стара) асфалтова смес, но тя може да се добавя само чрез байпас на сушилния барабан и в студено състояние, като се разчита, че тя ще се затопли от подгретите инертни материали (ИМ). По този начин обаче използването на старата асфалтова смес не може да надвиши 20 %, защото инертните материали не могат да се подгряват до повече от 180-200°С, тъй като основно са от варовик и настъпва промяна в химичния им състав. Много малка част от тях се рециклират като използването им стига до 20%. Старата смес обикновено е компрометирана и затова тя се изследва лабораторно и служи като добавка към новата асфалтова смес.
Почти всички пътно-строителни фирми освен асфалтови бази имат и бетонови възли. Идеята при производство на бетонови смеси е съвместяване на общите части, т. е. и бетоновият възел и асфалтовата база имат бункери за ИМ, както и оператори, които не са натоварени през 100% от времето си.
Познати са подобни разработки на съоръжения за производство на асфалтови смеси от стара асфалтова смес „фрезован асфалт” в Западна Европа (Финландия), оказващи се финансово непосилни за българския пазар.
Техническа същност на полезния модел
Асфалтовата смес представлява хомогенна смес, която се получава при смесването на инертни материали (каменни фракции) с подбрани зърнометрии и свързващо вещество - битум.
Свързващото вещество - битум е с твърда консистенция и затова технологичният процес на хомогенизиране се извършва при температура 170-180 градуса.
Асфалтовите смеси се произвеждат в асфалтови бази. Машината за производство на асфалтова смес се нарича Асфалтосмесител.
Технологичният процес за производството е следният.
Бункерите за студено (грубо) дозиране се зареждат с челен товарач с необходимите по рецепта каменни фракции с подбрани зърнометрии.
1. Комбиниране на бункерите за инертни материали (ИМ) за производство на асфалтови и бетонови смеси. Зърнометрията на ИМ за производство на бетонови и асфалтови смеси е еднаква. Обикновено асфалтосмесителите не са натоварени на 100% и затова с оглед икономия на човешки ресурс е възможно използване на студените бункери за производство на бетонови смеси, т.е. с едни и същи бункери за инертни материали, с една товарачна машина и с един оператор ще се произвеждат бетонови и асфалтови смеси.
2. Използване на стара (фрезована) асфалтова смес. От студените бункери (бункерите за ИМ) фракциите се транспортират до сушилния барабан и там се подгряват до зададената температура с газова горелка. От сушилния барабан фракциите се прехвърлят в така наречените „топли” сита, където се осъществява прецизното тегловно дозиране. Дозираните фракции се подават в мешалката, където също дозиран по рецепта се подава загретият до 160-170°С битум. След необходимото технологично време за пълното хомогенизиране, готовата асфалтова смес се транспортира в бункери, откъдето се насипва в транспортните средства и изпраща на обекта за полагане.
В момента, при извършване на ремонтни работи по пътните настилки, след така нареченото фрезоване се получава материал - „фрезован асфалт”, който съгласно Техническите спецификации и Европейските стандарти може да се влага при производството на нова асфалтова смес. Лабораторните изпитвания показват, че влагането на такъв материал в рамките на 50-70% води до рязко снижаване
3569 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.2/28.09.2018 на енергоемкостта и себестойността на продукцията, без промяна в качеството на крайния резултат.
За да се увеличи процента на използване на старата асфалтова смес е необходимо тя да се загрее предварително до 150-170°С и така да се добави в новоприготвената асфалтова смес.
Единственият начин за подгряването й е разработването на ново съоръжение, което да се вгради механично и управленски в съществуващия асфалтосмесител за подгряване и дозиране на старата асфалтова смес „фрезован асфалт“ и контролираното й подаване в мешалката, където ще се смесва с новопроизведената смес. Така процентът на използване на старата смес „фрезован асфалт” ще бъде от порядъка на 50-70 %.
При предварителното подгряване на старата смес каквато е целта на модела се получава икономия на битум, ИМ (фракции), човешки ресурси, горива, както и се избягва замърсяването, защото се рециклира отпадъчен материал. Ефективността в стойностно изражение може спокойно да достигне 30%.
Идеята при производство на бетонови смеси е съвместяване на общите части, т. е. и бетоновият възел и асфалтовата база имат бункери за ИМ, както и оператори, които не са натоварени през 100 % от времето си, освен това при компютризиране на процеса може да се направи икономия от механизиран и човешки ресурс.
Пояснение на приложената фигура
Фигура 1 представлява схема на асфалтосмесител и ново съоръжение.
Примери за изпълнение на полезния модел
Съществуващ асфалтосмесител - Захранващите бункери 1 за студено (грубо) дозиране се зареждат с челен товарач с необходимите по рецепта каменни фракции (инертни материали) с подбрани зърнометрии. Транспортната лента 16 ги транспортира до сушилен барабан 2, където се подгряват до зададената температура с газова горелка. Въздухопровод 15 отвежда изгорелите газове до ръкавния филтър 3, който служи за обезпрашаване на инертните материали и последващо дозиране на собствения прах в асфалтовата смес. От сушилния барабан 2, фракциите се прехвърлят в така наречените „топли” сита/ мешалка 4, където се осъществява прецизното тегловно дозиране. Дозираните фракции са подадени в мешалката 4, където също дозиран по рецепта се подава загретият до 170-180°С битум. След необходимото технологично време за пълното хомогенизиране, готовата асфалтова смес се транспортира по релсов път 7 в бункер за готова смес 5, откъдето се насипва в транспортните средства и изпраща на обекта за полагане. От команден пункт 6 по електронен път се ръководи целият процес (може да се командва ръчно или автоматично). Вентилатор с комин 8 регулира горивния процес и захранва ръкавния филтър 3. Компресор 9 обслужва ръкавния филтър (служи за периодично почистване (разтърсване) на ръкавите). Битумът се транспортира в течно (горещо) състояние в битумни цистерни 10. Чрез използване на термално масло за топлоносител маслогрейка 11 служи за подгряване и поддържане на температурата в битумните цистерни. По рецепта в асфалтовата смес се използва и минерално (каменно) брашно със зърнометрия 2-0,063 mm, което поради финия си размер се съхранява и транспортира в силози (като цимента) - силоз за каменно брашно 12. Табло с измерител 13 измерва количеството газ. Ограда 14 е съществуваща на площадката.
Съоръжение към съществуващ асфалтосмесител - В приемен бункер 17 се подава студена пресята фрезована (стара) асфалтова смес с челен товарач. Захранваща лента 19, транспортира асфалтовата смес от приемния бункер до сушилен барабан 18. В този сушилен барабан за стара асфалтова смес (фрезован материал) с газова горелка се затопля фрезованата асфалтова смес до 150-170°С. Дозиращ шнек (кантарно устройство) 20 дозира тегловно подгрятата смес и я подава до мешалката 4, където се смесва с новата асфалтова смес.
Съоръжението ще се вгради механично и управленски в съществуващия асфалтосмесител.
Към настоящия момент разработване и прилагане на съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител, функциониращо по гореописания начин не е осъществено на територията на Република България.
Спазвайки нормативните изисквания за производство на асфалтови и бетонови смеси, БДС EN 13242 (Скални материали за несвързани и хидравлично свързани смеси за използване в строителни
3570 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 09.2/28.09.2018 съоръжения и пътно строителство) - за производство на асфалт и БДС EN 12620 (Добавъчни материали) - за производство на бетон, са направени лабораторни опити, разработки и изпитвания в акредитирана лаборатория за производство на асфалтова смес с добавен от порядъка на 50-70% „фрезован асфалт”, загрят предварително до 150-170°С. Получената асфалтова смес в резултат на експеримента отговаря на всички изисквания за показатели и качество на стандартите и по нищо не се различава от асфалтовите смеси, произведени само с влагане на нови материали.
Приложение на полезния модел
Съоръжението за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител ще се използва ефективно в строителство на пътища, улици и пътни настилки - асфалтополагане. Използването на „фрезован асфалт” в количество 50-70% води до икономия на битум, фракции, човешки ресурси, горива, опазване на околната среда и ефективност. Максимално ще се ограничи изхвърлянето на „фрезован асфалт” при ремонтни работи по пътните настилки, след фрезоване.
Означения на позициите
1. Захранващи бункери
2. Сушилен барабан
3. Ръкавен филтър
4. Сита; Мешалка
5. Бункер за готова смес
6. Команден пункт
7. Релсов път
8. Вентилатор с комин
9. Компресор
10. Битумни цистерни
11. Маслогрейка
12. Силоз за каменно брашно
13. Табло с измерител
14. Ограда
15. Въздухопровод
16. Транспортна лента
17. Приемен бункер
18. Сушилен барабан за стара асфалтова смес /фрезован материал/
19. Захранваща лента
20. Дозиращ шнек

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител, характеризиращо се с това, че включва приемен бункер (17), свързан чрез захранваща лента (19) към сушилен барабан за стар асфалт (18), който е свързан чрез дозиращ шнек (20) с мешалка (4) на асфалтосмесителя, а всички устройства са свързани към команден пункт (6) на асфалтосмесителя.
BG3880U 2017-10-13 2017-10-13 Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител BG2991U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3880U BG2991U1 (bg) 2017-10-13 2017-10-13 Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3880U BG2991U1 (bg) 2017-10-13 2017-10-13 Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2991U1 true BG2991U1 (bg) 2018-08-31

Family

ID=71401410

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3880U BG2991U1 (bg) 2017-10-13 2017-10-13 Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2991U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7654772B1 (en) Mobile asphalt production machine
US20220136183A1 (en) Batch asphalt mix plant
KR101971865B1 (ko) 이동형 아스팔트 혼합물 제조장치, 이를 이용하여 제조된 아스팔트 혼합물 및 그 제조방법, 그리고 이동형 아스팔트 혼합물 제조장치를 이용한 시공방법
CA2824318A1 (en) Industrial equipment for the hot recycling of asphalt mixes
DK2872693T3 (en) INDOOR ASPAL PREPARATION FOR MANUFACTURING A HIGH-PERFORMANCE HOT MIX ASPHALT PRODUCT
CA2793350A1 (en) Pothole repair product and mobile apparatus and method of manufacturing an asphalt patch
KR200488241Y1 (ko) 도로 보수용 아스팔트 혼합물 직접 가열 혼합믹서
RU2572881C2 (ru) Установка для производства асфальтов полутеплого смешения
KR101422575B1 (ko) 직간접 가열 방식을 이용한 아스팔트 콘크리트 혼합용 믹서, 직간접 가열 방식을 이용한 아스팔트 콘크리트 혼합방법 및 직간접 가열 방식을 이용한 아스팔트 콘크리트 시공방법
CN105970773B (zh) 再生沥青拌合站及其拌合锅
US4585354A (en) Device for preparing roadway paving materials
US20170211243A1 (en) Method and plant for the production of hot asphalt mixes with reclaimed asphalt mix material
BG2991U1 (bg) Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител
CN206308593U (zh) 一种沥青搅拌设备
BG112904A (bg) Съоръжение за производство на асфалтови и бетонови смеси към асфалтосмесител
EP1138721A2 (en) Production of bituminous asphalt
CN211472030U (zh) 一种沥青混合料搅拌车
KR200478954Y1 (ko) 차량 이동식 아스콘 플랜드
RU2714409C2 (ru) Способ производства асфальтобетонной смеси
CN206706512U (zh) 一种冷补沥青混合料生产设备
RU2447225C2 (ru) Способ приготовления асфальтобетонных смесей реносфальт
Martínez-Díaz et al. Review of warm mix asphalt new technologies
JP2989348B2 (ja) アスファルト混合物の供給方法
JPH01158103A (ja) アスファルト合材の中継装置
SU270775A1 (bg)