BG2922U1 - Гел дезодорант против изпотяване - Google Patents

Гел дезодорант против изпотяване Download PDF

Info

Publication number
BG2922U1
BG2922U1 BG3895U BG389517U BG2922U1 BG 2922 U1 BG2922 U1 BG 2922U1 BG 3895 U BG3895 U BG 3895U BG 389517 U BG389517 U BG 389517U BG 2922 U1 BG2922 U1 BG 2922U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
antiperspirant
skin
deodorant
dimethicone
amount
Prior art date
Application number
BG3895U
Other languages
English (en)
Inventor
Надежда Димитрова
Тодорова Димитрова Надежда
Original Assignee
"Рубелла Бюти" Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Рубелла Бюти" Ад filed Critical "Рубелла Бюти" Ад
Priority to BG3895U priority Critical patent/BG2922U1/bg
Publication of BG2922U1 publication Critical patent/BG2922U1/bg

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до гел дезодорант против изпотяване, представляващ козметичен продукт за лична хигиена, съдържащ активни антиперспирантни и дезодориращи съставки и предназначен да предпазва и осигурява защита на кожата от раздразнение, като предотвратява и/или отстранява неприятната миризма, причинена от изпотяване. Предложената формула има удължено действие в продължение на 48 часа. Гел дезодорант против изпотяване, съдържащ активно вещество антиперспирант, характеризиращ се с това, че антиперспирантът за предпочитане алуминоциркониев октахлорхидрекс в количество от 8,15 - 28,75 % , като е добавен цинков рициноелат в количество 0,125 - 0,486%

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до тел дезодорант против изпотяване, представляващ козметичен продукт за лична хигиена, съдържащ активни антиперспирантни и дезодориращи съставки и предназначен да предпазва и осигурява защита на кожата от раздразнение, като предотвратява и/или отстранява неприятната миризма, причинена от изпотяване.
Предшестващо състояние на техниката
Кожата е анатомичен орган, външно покритие на тялото. Основните функции на кожата са да предпазва тялото от механични въздействия, патогени и прекадена загуба на вода. Тя служи и за топлоизолация, регулиране на температурата, както и като рецептор за част от сетивата. Кожата притежава редица важни функции като:
- защитна функция - кожата покрива цялото тяло и го предпазва от микроорганизми, защитава го от вредното влияние на ултравиолетовите лъчи, от загуба на вода и други;
- отделителна функция - чрез потта, отделяна от потните жлези се отделят крайните продукти от обмяната на веществата. При увреждане на бъбреците тяхната функция отчасти се допълва от кожата - чрез потта се отделят повече вещества, а при захарен диабет терморегулаторната функция на кожата се осъществява главно чрез потоотделяне и изпарение на веществата;
- контрол на изпарението - кожата осигурява относително суха и полупропусклива бариера за намаляване на загубите на течност.
Понякога кожата е добра среда за развитието на микроорганизми и гъбички. Спазването на личната хигиена намалява разпространението им. Инфекции с гъбички (микози) се получават при плуване в басейни със замърсени води, използване на общи хавлиени кърпи, дрехи, обувки и др. Кожата е изградена от два основни слоя - епидермис и дерма. В дермата и епидермиса се съдържат редица нервни окончания, чрез които човешкият организъм непрестанно получава информация за измененията във външната среда.
Важен фактор в процеса на терморегулиране е дейността на мастните и потните жлези. Потните жлези са разположени по цялото тяло, но най-много има по дланите, ходилата, слабините и подмишниците. Те представляват тръбички, на които единият край е навит на малко кълбо, разположен в дермата, а другият излиза на повърхността на кожата, в т.нар. потна пора. Секретът, който потните жлези отделя - пот, съдържа вода и разтворени в нея соли (NaCl), крайни продукти от обмяната - урея, амини, меркаптани и др. Потта има кисела реакция. Вследствие на бактериалното й разлагане от нормалната микрофлора на човешката кожа мирисът на отделената пот става още по-неприятен.
Мастните жлези са разположени по цялата повърхност на кожата, с изключение на ходилата и дланите. Мастните клетки на мастните жлези са изпълнени с маслени капки, които се уголемяват, сливат и изтласкват към периферията на клетката. Тези мастни клетки се разпадат и полученият маслен секрет (себум) се излива в косъмния канал и оттам излиза на повърхността на кожата. Мирисът на себума се определя от неговия състав (наситени и ненаситени свободни мастни киселини, триглицериди, восъци, холестерол и негови естери и др.). В резултат на действието на околната среда и наличие на емзими настъпва окислителна развала (гранясване) на липидните компоненти върху кожата, при което допълнително се формира неприятен мирис.
Антиперспирантите и дезодорантите са популярни продукти за лична хигиена, използвани за предотвратяване или елиминиране на миризми, причинени от пот, отделяна през кожата. Антиперспирантите обикновено предотвратяват отделянето на пот чрез блокиране или запушване на секретиращи пот жлези, като тези, разположени в подмишниците. Дезодорантите противодействат или маскират нежеланите миризми, причинени от бактериална флора в секретирана пот.
За да бъдат ефективни инхибиторите на изпотяването на подмишниците, антиперспирантните соли обикновено са включени в антиперспирантни продукти при относително високи концентрации. Тези водоразтворими соли, в концентрирани разтвори като правило са лепкави, тъй като изсъхват и по този начин създават неприятно усещане за лепкавост в подмишниците.
912
Производителите на козметични продукти предлагат различни форми на продукти, предназначени да влияят активно против изпотяването, като например различни дезодоранти се предоставят под форма на пудри, аерозолни спрейове, стикове, гелове и емулсии.
Към настоящия момент са разработени разнообразни продукти, чийто състав е ориентиран с единствената цел да се справи с описаните вече проблеми, възникващи от отделянето на пот. Например, проблемът с лепкавостта до голяма степен е преодолян с продукт, изпълнен като твърда мазна пръчка, която може да се втрие в областта на подмишниците.
Такива продукти не се приемат еднозначно от потребителите, доколкото при изсъхването им се наблюдава тенденция да отделят бял прах. Особено затрудняващо е да се преодолее лепливостта при използването на тези продукти, съдържащи суспензии “вода-в-масло” от антиперспирантни соли.
Известна е патентна публикация US 20140186412 (priority 28.12.2012), в която е описан козметичен антиперспирантен продукт, който може да бъде изпълнен в различни форми, например твърд продукт, аерозолен спрей, ролков дезодорант, или почистващ стик. Продуктът съдържа като активна съставка алуминоциркониев трихлорхидрекс гли в количество от 5 - 25 %, както и придружаващи съставки като стабилизатори, емолиенти, консерванти, парфюмни аромати.
В описанието на цитираната патентна публикация се съдържат примерни състави, в които независимо от формата на изпълнение се съдържа най-малко една активна съставка, или активно антиперспирантно съединение, което обикновено включва метални соли. Приема се, че присъствието на метални соли води до намаляване на изпотяването, основно от дифузия на екринните жлези и апокринните жлези през потните канали и хидролизиране в потните канали.
Изследванията показват, че металните соли се комбинират с протеини, при което се образува аморфен метален хидроксид агломерат, който остава в потните канали, така че потта да не може да се разпространи към повърхността на кожата. Някои активни антиперспирантни съединения, които могат да бъдат използвани включват астрингентни метални соли, като например неорганични и органични соли на алуминий, цирконий и цинк, както и техни смеси.
Следователно, съществува необходимост да се предложат антиперспирантни състави, които включват суспензии и показват адекватна антиперспирантна ефикасност, без при това да създават чувство на лепкавост у потребителя.
Техническа същност на полезния модел
Като се има предвид изложеното известно ниво на техниката в разглежданата област, задача на полезния модел е да се предложи гел дезодорант против изпотяване, който да осигури удължена по време защита на кожата, като предотврати или отстрани изцяло отделянето на неприятна миризма, причинена от изпотяването и едновременно с това се намали значително оставянето на следи върху кожата и дрехите, както и да се намали влиянието на продукта върху оцветяването на дрехите.
Задачата се решава с козметичен състав на гел дезодорант, съдържащ активни вещества алуминоциркониев октахлорхидрекс гли и цинков рицинолеат, както и придружаващи съставки като стабилизатори, емолиенти, консерванти, парфюмни аромати.
Съгласно полезния модел козметичният състав съдържа антиперспирант, избран от групата на алуминиево-циркониев октахлорохидрекс глицин комплекс, за предпочитане алуминоциркониев октахлорхидрекс, в количество от 8,15 - 28,75 %, цинков рицинолеат 0,125 - 0,486%, глицин 0,6 - 4,0%, тетранатриев глутамат диацетат 0,110 - 0,495 %, пропандиол 0,01 - 2,00 %, пропилен гликол 5 - 25 %, органична киселина, за предпочитане млечна киселина 0,10 - 0,40 %, смес от полиетиленгликол, полипропиленгликол диметикон 0,85 - 3,5 и диметикон 0,8- 2,5 %, диметикон 10 -12%, парфюм 0,10 -1,00 %, бензилов алкохол 0,20 - 1,00, ПЕГ- 40 хидрогенирано рициново масло 0,50 - 2,00 % и вода до 100%
Съгласно полезният модел алуминоциркониевият октахлорхидрекс гли за предпочитане е в количество от 10 - 25 %, още по-предпочитано от 13 - 22 %, още по-предпочитано от 16 - 19 %.
Съгласно полезният модел цинковият рицинолеат за предпочитане е в количество от 0,18 - 0,42, още по-предпочитано от 0,25 - 0,37 % и още по-предпочитано от 0,30 - 0,34 %.
В предложения тук гел дезодорант против изпотяване за предпочитане е използван полимерен
913 комплекс, който съдържа доминиращо антиперспирант и се използва в много дезодоранти. Алуминоциркониевият октахлорхидрекс може да се внесе чрез алуминоциркониевия октахлорхидрекс гли комплекс, включващ алуминоциркониев октахлорхидрекс (aluminium zirconium octachlorohydrex gly), вода (aqua) и глицин (glycine). Въздействието му се изразява основно в намаляване на изливащата се върху повърхността на кожата екринна пот. В резултат на свойството на адстрингентните вещества да преципитират протеините, настъпва свиване на порите по повърхността на кожата. Безводният алуминиев циркониев октахлорхидрекс гли функционира чрез дифузия в потните жлези и образуване на колоидна тапа, която ограничава потока на пот към повърхността на кожата. Тапата постепенно се разбива и нормалното изпотяване се възобновява. Движението на потта се ограничава, тя се събира в каналчета и активността на потните жлези отслабва. В резултат на това адстрингентните вещества влизат във взаимодействие с повърхностните протеини, без при това да проникват на дълбочина в кожата. Приема се, че намаляване на потната секреция до 60% не оказва вредно въздействие върху нормалното здравословно състояние на организма.
В предложения състав е включен още и глицин (glycine), който се използва от тялото, за да произвежда протеини, като едновременно с това участва и в предаването на химически сигнали към мозъка, като по този начин оказва влияние върху движението на флуидите (вода, пот, лимфа, кръв) в тялото.
За подобряване на ефективността на гел дезодорант, обект на полезния модел е включен химичен неутрализатор на неприятно миришещите вещества, например комбинация от цинков рицинолеат, тетранатриев глутамат диацетат, пропандиол и вода. Цинковият рицинолеат е стабилизиран на повърхността (кожа, антиперспирант) и може бързо и лесно да абсорбира молекули с неприятен мирис от газовата фаза. Газовата фаза е формирана от отделени газове при разлагане на потта и „дишане“ на кожата и има неприятен мирис.
Като адстрингентни вещества се използват органични киселини, избрани от групата на лимонена, ябълчена, бензоена, салицилова киселина, за предпочитане млечна киселина, чието действие се дължи на взаимодействието им с кожните протеини. Млечната киселина се използва в предложения състав основно за регулиране на pH и стабилизиране на състава. Едновременно с това присъствието на млечната киселина в посочения диапазон значително намалява образуването на жълти петна по тъканите. Тя е алфа-хидрокси киселина с ниско дразнение в сравнение с останалите киселини, но практически има същата ефективност.
Млечната киселина действа хидратиращо и рН-регулиращо и по този начин инхибира растежа на чужди за кожата микроорганизми. Освен това тя е част от естествената овлажняваща система и киселинната мантия на кожата и по този начин регулира физиологично pH и бактериалната колонизация на кожата.
Добавеният бензилов алкохол по същество е бустер за инхибиране на бактериалната колонизация на кожата. Като ароматно вещество дава отлична възможност за получаване на комплекс от антимикробен и парфюмен ефект, без да се използват допълнително изявени бактерициди. По този начин при ежедневна употреба не може да се получи предозиране върху кожата, а това е от значение за запазване на естественото биологично равновесие върху нея и за получаване на много по-малък брой резистентни микроби. Това качество е предимство, което позволява количеството на парфюма да бъде намалено и минимизира вероятността от алергизиране на кожата. Формулировката демонстрира способността от комбинация на силиконов емулгатор, антиперспирантен комплекс и диметикон, която да улесни съпротивлението при трансфера. Силиконовите филмообразуващи материали също показват функция, подобрявайки и сензорните свойства.
Като разтворител и омекотяващ агент се използва линеен диметикон, веригата е модифицирана в положение а- и ω-С полиетер. Дължина на веригата на диметикон и полиетерния състав са оптимизирани за осигуряване копринено чувство и добри емулгиращи свойства. Благодарение на своята структура има отлична съвместимост със силиконовите масла и течности, както и с други типични несиликонови емолиенти, като естери, етери или карбонати.
Антиперспирантни формулировки, базирани на полиетиленгликол, полипропиленгликол, диметикон и диметикон осигуряват бързо освобождаване на активните съставки от W/О или водно-силиконова (W/Si)
914 емулсия. Бързото освобождаване на АР-активен от базирани емулсии са документирани чрез проста процедура за тестване: 5% от антиперспирантната емулсия (водно-силиконова емулсия) се диспергира в 95% вода и се съхранява чрез бъркане. Количеството антиперспирантно активно вещество освободено във водната фаза на дисперсията след 5 min, 1 h и 24 h разбъркване е показано на приложената фигура.
На фиг. 1. Формулата, базирана на антиперспирантните формулировки показват за сравнение, осигуряване на много по-бавно освобождаване на АР-активното вещество в този тест.
В AP/Deo формулировки на базата на комбинация от антиперспирантните формулировки осигурява по-добро освобождаване. Трябва да се отбележи, че в горната формула се използва пропиленгликол, като полезен поливалентен алкохол. Освен като овлажнител, той се използва и като солюбилизатор, за да се помогне, да се съпостави индексът на пречупване на двете фази, за да се получи бистра емулсия.
Примерно изпълнение на полезния модел
Настоящият полезен модел се пояснява по-подробно чрез примерно изпълнение на състава, който не го ограничава и е предназначен само за илюстрация.
Всички проценти в описанието и следващите претенции, са тегловни проценти.
Пример 1.
Тел дезодорант Състав в тегл. %
Алуминоциркониев октахлорохидрекс гли 17,82 %
Глицин 1,62 %
Пропиленгликол 15,00 %
Смес от полиетиленгликол, полипропиленгликол, диметикон 2,5 %
Диметикон 1,25 %
Диметикон 10,00 %
Млечна киселина 0,200 %
Цинков рицинолеат 0,315 %
Тетранатриев глутамат диацетат 0,195 %
Пропандиол 0,06 %,
Бензилов алкохол 0,60 %
ПЕГ-40 хидрогенирано рициново масло 1,00 %
Парфюм 0,70 %
Вода до 100 %.
Метод на приготвяне на гелна форма на дезодорант съгласно полезния модел.
Описаният по-горе състав, по-специално емулсия вода - в масло се приготвя в следната последователност:
а) смесване на съставки пропиленгликол, алуминоциркониев октахлорохидрекс тли, глицин и вода фаза А;
б) в отделен съд се смесват съставките полиетиленгликол, полипропилен гликол, диметикон и диметикон - фаза В;
в) извършва се съответствие на индексите на пречупване на фаза В и фаза А, след което фаза А се добавя към фаза В много бавно, като същевременно се поддържа турбулентно смесване; смесват се при висока степен на срязване и висока скорост в продължение на 3 - 5 min след смесването до хомогенизиране и получаване на бистър гел;
г) добавяне на компонентите от фаза С - млечна киселина, цинков рицинолеат и тетранатриев глутамат диацетат пропандиол, бензилов алкохол, ПЕГ-40 хидрогенирано рициново масло, парфюм, вода, след което се извършва хомогенизиране.

Claims (3)

  1. Претенции
    1. Гел дезодорант против изпотяване, съдържащ активно вещество антиперспирант, характеризиращ се с това, че антиперспирантът е за предпочитане алуминоциркониев октахлорхидрекс в количество от 8,15 - 28,75 %, цинк рицинолеат 0,125 - 0,486 %, глицин 0,6 - 4,0 %, тетранатриев глутамат диацетат 0,110 - 0,495 %, пропандиол 0,01 - 2,00 %, пропилен гликол 5 - 25 %, млечна киселина 0,10 - 0,40 %,
    915 смес от полиетиленгликол, полипропиленгликол диметикон 0,85 - 3,5 и диметикон 0,8 - 2,5 %, диметикон 10 -12 %, парфюм 0,10 -1,00 %, бензилов алкохол 0,20 - 1,00, ПЕГ-40 хидрогенирано рициново масло 0,50 - 2,00 % и вода до 100 %.
  2. 2. Гел дезодорант съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че алуминоциркониевият октахлорхидрекс гли за предпочитане е в количество от 10 - 25 %, още по-предпочитано от 13 - 22 %, още по-предпочитано от 16 - 19 %.
  3. 3. Гел дезодорант съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че цинковият рицинолеат за предпочитане е в количество от 0,18 - 0,42, още по-предпочитано от 0,25 - 0,37 % и още по-предпочитано от 0,30 - 0,34 %.
BG3895U 2017-10-30 2017-10-30 Гел дезодорант против изпотяване BG2922U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3895U BG2922U1 (bg) 2017-10-30 2017-10-30 Гел дезодорант против изпотяване

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3895U BG2922U1 (bg) 2017-10-30 2017-10-30 Гел дезодорант против изпотяване

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2922U1 true BG2922U1 (bg) 2018-04-16

Family

ID=70223137

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3895U BG2922U1 (bg) 2017-10-30 2017-10-30 Гел дезодорант против изпотяване

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2922U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2712152C1 (ru) Композиции для уменьшения раздражения за счет синергетического действия таурина и алоэ и связанные с ними способы
CA2207783C (en) Antiperspirant or deodorant composition comprising a moisturizing cream
FR3006178A1 (fr) Utilisation cosmetique comme actif deodorant d'un materiau silicie obtenu par hydrolyse et condensation d'un tetraalcoxysilane et d'un c7-c20-alkyl trialcoxysilane
KR20160075356A (ko) 발한 억제 조성물
ES2924128T3 (es) Productos desodorantes
Abrutyn antiperspirants and Deodorants
EP3768229A1 (en) Skin condition improving agents
BG2922U1 (bg) Гел дезодорант против изпотяване
EP3226827B1 (en) Aluminium-free antiperspirant/deodorant compositions and method of preparing the same
WO2019084634A1 (en) Antiperspirant deodorant gel
EP1541122B1 (fr) Composition cosmétique déodorante comprenant l'association du pidolate de zinc et d'un sel d'aluminium anti-transpirant
KR20130103199A (ko) 졸음운전 방지용 조성물
JP2010116376A (ja) 化粧料
RU2777187C1 (ru) Композиция дезодоранта-антиперспиранта
JP7475785B2 (ja) 水中油型乳化組成物
FR3005856A1 (fr) Utilisation cosmetique comme actif deodorant de particules de silice hydrophobe
JP2008285436A (ja) エアゾールスプレー剤
US20200016055A1 (en) Liquor-based underarm deodorant
JP2008184395A (ja) 制汗・消臭化粧料およびその製造方法
DE19936968A1 (de) Wirkstoffkombination und Fußpflegezubereitungen dieselben enthaltend
FR2815856A1 (fr) Utilisation de derives 1,3-diphenylpropane comme actifs inhibant le developpement des odeurs corporelles dans les compositions cosmetiques
JP3886986B2 (ja) 制汗剤
KR20240069718A (ko) 액취 방지용 조성물
ES2180439B2 (es) Composicion cosmetica-dermatologica.
US20190183758A1 (en) Liquor-based underarm deodorant