BG2803U1 - Система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали - Google Patents
Система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали Download PDFInfo
- Publication number
- BG2803U1 BG2803U1 BG3545U BG354516U BG2803U1 BG 2803 U1 BG2803 U1 BG 2803U1 BG 3545 U BG3545 U BG 3545U BG 354516 U BG354516 U BG 354516U BG 2803 U1 BG2803 U1 BG 2803U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- container
- cranes
- containers
- quay
- crane
- Prior art date
Links
Landscapes
- Ship Loading And Unloading (AREA)
Abstract
Полезният модел се отнася до система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали, водеща до опростяване на управлението на терминалите, като същевременно постига благотворен екологичен ефект и подобрена енергийна ефективност. Системата включва 2n-броя електрически релсови тилови козлови контейнерни кранове (7), n-броя електрически релсови кейови контейнерни кранове (6) и електрически релсови сухопътни транспортни средства. Релсите за движение на тиловите козлови контейнерни кранове (7) са разположени върху естакади (8 и 9), с височина възможно най-малката, позволяваща преминаването под тях на сухопътните транспортни средства. Гореизложеното позволява реализирането на всички останали специални функции на полезния модел. Контейнерите се транспортират между крановете чрез транспортни средства, движещи се по затворени релсови контури, без участие на хора. Релсовите контури са разположени един до друг в оградени коридори (10). Осигурен е отделен ограден коридор (11) за движение на транспортните средства, превозващи контейнери към и от територията на терминала. Така за всички транспортни средства е осигурена посока на придвижване в самостоятелен коридор.
Description
(54) СИСТЕМА ОТ КРАНОВЕ И ТРАНСПОРТНИ СРЕДСТВА ЗА ОБРАБОТВАНЕ НА КОНТЕЙНЕРИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА МОРСКИ КОНТЕЙНЕРНИ ТЕРМИНАЛИ (57) Полезният модел се отнася до система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали, водеща до опростяване на управлението на терминалите, като същевременно постига благотворен екологичен ефект и подобрена енергийна ефективност. Системата включва 2п-броя електрически релсови тилови козлови контейнерни кранове (7), п-броя електрически релсови кейови контейнерни кранове (6) и електрически релсови сухопътни транспортни средства. Релсите за движение на тиловите козлови контейнерни кранове (7) са
2803 UI разположени върху естакади (8 и 9), с височина възможно най-малката, позволяваща преминаването под тях на сухопътните транспортни средства. Гореизложеното позволява реализирането на всички останали специални функции на полезния модел. Контейнерите се транспортират между крановете чрез транспортни средства, движещи се по затворени релсови контури, без участие на хора. Релсовите контури са разположени един до друг в оградени коридори (10). Осигурен е отделен ограден коридор (11) за движение на транспортните средства, превозващи контейнери към и от територията на терминала. Така за всички транспортни средства е осигурена посока на придвижване в самостоятелен коридор.
претенция, 7 фигури
2803 UI (54) СИСТЕМА ОТ КРАНОВЕ И ТРАНСПОРТНИ СРЕДСТВА ЗА ОБРАБОТВАНЕ НА КОНТЕЙНЕРИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА МОРСКИ КОНТЕЙНЕРНИ ТЕРМИНАЛИ
Област на техниката
Полезният модел се отнася до система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали. Системата води до опростяване на управлението на морските контейнерни терминали, като същевременно постига благотворен екологичен ефект и подобрена енергийна ефективност.
Предшестващо състояние на техниката
Контейнерната транспортна система е основата на съвременния транспорт на стоки. Преди да се внедри в гражданския транспорт, тя е била секретна транспортна система на американската армия. По същество, тя представлява превозване на товарите в големи по обем метални кутии (паралелепипеди), наречени „контейнери“.
За превоз на контейнерите се използват специални камиони, ж.п. вагони, речни кораби и морски кораби.
Натоварването, разтоварването и претоварването на контейнери от един вид транспортно средство на друг вид, се осъществява от различен вид товароподемни машини, в това число и контейнерни кранове.
Причината контейнерната транспортна система да се наложи като основна в съвременния транспорт е високата производителност на товаро-разтоварните операции.
Като илюстрация на горното, най-малкият от използваните контейнери има вместимост до 181 стоки и се претоварва от камион на морски кораб за 4 min, без участието на други хора. Ако тези товари бяха опаковани например в дървени сандъци, за същата операция биха били необходими 2 h време и екип от 6 човека - докери.
Контейнерите биват различни типове: затворени кутии с врата в единия край; отворени отгоре - за превозване на метали и тежки машини; танк-контейнери - за превозване на течности, представляващи цилиндричен резервоар, поставен в рамка със стандартни размери.
Тъй като системата е създадена в САЩ, размерите са във футове (един фут е равен на
0,3048 т).
Ширината на контейнерите винаги е стандартна: 8 фута или 2,44 т. Височината може да бъде най-много 9,5 фута или 2,9 т, но преобладаващите размери са между 8 фута /2,44 ш/ и 8,5 фута /2,6 т/.
От своя страна, дължината на контейнерите може да бъде: 20 фута /6,1 т/; 40 фута /12,2 т/; 45 фута/13,72 т/; 48 фута/14,63 т/.
Контейнерите, които се превозват по море са предимно от 20 и 40 фута. По-дългите контейнери са редки изключения. Причината е, че в товарните помещения на корабите, особено тези за далечно плаване, контейнерите се подреждат един върху друг между вертикални направляващи. Между всяка четворка вертикални направляващи се подреждат един върху друг или само 40-футови контейнери, или по два (един до друг) 20-футови, които се обработват заедно.
Максималната маса на 20-футов контейнер, заедно с товара е 25 t, а на 40-футов контейнер - 50 t. Следователно, товароподемността на всички товароподемни съоръжения за повдигане на контейнери е 50 t. Това е масата и на 45- и 48-футовите контейнери.
Във всеки от 8-те ъгъла на контейнера има по един „фитинг“ - кух метален куб, вграден в специално изрязаните за целта гнезда. Върху трите външни стени на всеки фитинг има елипсовидни прорези, предназначени за повдигане или за закрепване на контейнера.
Четирите фитинга в горния край на контейнера служат за повдигането му от товароподемните съоръжения, а долните 4 фитинга служат за закрепване на контейнерите към превозващите ги транспортни средства.
Съоръженията, които са предназначени за повдигане на контейнери, имат товарозахватно приспособление, наречено „телескопичен спредер“. Той може да се удължава, за да захваща контейнери с дължина от 20 до 48 фута включително. Може да захваща едновременно по два броя 20-футови контейнери.
Товароподемните кранове за контейнери трябва да могат да завъртат контейнера около вертикална ос, минаваща през геометричния му център.
Кейовите контейнерни кранове, които обработват кораби, са в състояние да завъртят контейнера само на ъгъл ±5° - за точно позициониране.
2803 UI
Тиловите контейнерни кранове могат да завъртят контейнера на значителен ъгъл - обикновено на +270°, или могат да осъществяват непрекъснато въртене. Причините са две:
- когато контейнерът се поставя на склад, вратата трябва да е срещу съседния контейнер, за да се намали възможността за разбиване на ключалките и кражби;
- когато контейнерът се товари на камион, вратата трябва да е отзад, тъй като много често контейнерът се разтоварва без да се сваля от камиона.
Поради изложените по-горе обстоятелства, складовете на морските контейнерни терминали се оразмеряват за 40-футови контейнери, нормално складирани в 4 реда по височина. Разбира се, всеки терминал може да обработи и известен брой 45- и 48-футови контейнери, ако е необходимо.
Известно е, че всеки морски контейнерен терминал притежава сухопътна територия, необходима за изпълнението на присъщите му технологични операции.
На сухопътната територия са разположени основно:
- складова площ за контейнери (пристигащи и изпращани);
- пътища за движение на товаро-разтоварните машини, обслужващи складовете и сухопътните транспортни средства;
- пътища за машините, превозващи контейнери между кейовите кранове и останалите елементи на терминала;
- зона за контрол на влизащи и излизащи по суша контейнери;
- зона за съхранение на специални контейнери;
- зона за ремонт на повредени контейнери.
В съответствие с казаното по-горе, на територията на терминала работят значителен брой специализирани товароподемни машини (кранове) за контейнери и съоръжения за превозване на контейнерите между тях.
Ефективната работа на терминала е възможна само при съвършена компютъризация на манипулирането и транспорта на контейнерите.
Пред всеки оператор на товароподемен контейнерен кран и на транспортно средство има дисплей, на който му е посочена операцията, която трябва да изпълни. Като илюстрация, кое фициента на полезно действие на системата за управление има стойности до 99% при съвършена компютризация и под 50% при неподходяща система за управление.
Известно е също така, че за превозването на контейнерите по територията на терминала се използват терминални влекачи - автомобиливлекачи с полуприцеп (платформа за поставяне на контейнери върху нея).
Машините за товаро-разтоварни операции са доста разновидности:
- машини на базата на вилични товарачи позиция 1 от фигура 1;
- специално конструирани машини - „рич стакери“ - позиция 2 от фигура 1;
- портални автоконтейнеровози, които могат освен да транспортират, но и да складират контейнерите в три реда по височина - фигура 2;
- козлови кранове с малко междурелсие - до 22 т, на гумени колела или върху релси - фигура 3 (пристанище Ротердам);
- огромни електрически козлови кранове, движещи се по релси. Един от най- големите такъв, в пристанище Ричмонд (САЩ), има междурелсие 61 т, конзоли с дължина 19,5 т и 21,9 т и общ път на придвижване на количката - 102,4 т. Скоростта на движение на крана е 107 m/min, а на крановата количка - 244 m/min.
Основният недостатък на всички съществуващи системи е използването на значителен брой машини, движещи се на гумени колела, позволяващи на водача да се отклони от пътя, определен от системата за управление. Използването на големи козлови контейнерни кранове не изключва използването на малки контейнерни кранове за спомагателни операции. Колкото е по-голям броят на машините на терминала, толкова е по-сложна системата за управление. Това поражда опасност от грешки. Известно е, че контейнер, поставен не на мястото, посочено от компютъра е „ЗАГУБЕН“. Понякога изобщо е невъзможно той да бъде намерен, с всички неприятни последици от това.
Задача на полезния модел е максимално да опрости системата за управление на терминала, като:
- използва минимален брой товароподемни тилови контейнерни кранове (не повече от удвоен брой на кейовите контейнерни кранове);
- използва автоматизиран релсов транспорт,
2803 UI без участието на хора, за пренасяне на контейнери между кейовите и тилови контейнерни кранове;
- пътищата за сухопътните транспортни средства, осигуряващи транспорта на контейнери към и от територията на терминала, да не се пресичат с пътя на товароподемните контейнерни кранове и с този на автоматизираната система за транспорт на контейнери между кейовите контейнерни и тилови козлови контейнерни кранове;
- дава възможност всеки контейнер да преминава през терминала само с две операции „кораб-склад“ и „склад-сухопътно транспортно средство“, или обратно;
- допълнително предимство на системата е, че всички машини, обслужващи основния технологичен процес, са с електрическо задвижване, движещи се по релси;
- машини с двигатели с вътрешно горене ще се използват само за епизодични, спомагателни операции, например при обслужване на повреден контейнер;
- допълнителният принос на полезния модел - благотворен екологичен ефект и подобрена енергийна ефективност.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е решена чрез система от товароподемни кранове и транспортни средства за обработване на контейнери, при което крановете са:
- кейови контейнерни кранове, обработващи корабите;
- тилови козлови контейнерни кранове, движещи се върху естакади и обработващи сухопътните транспортни средства, превозващи контейнери по територията на терминала, както и склада за контейнери на терминала.
Дължината на естакадите се определя с оглед осигуряване на необходимата складова вместимост.
Броят на товароподемните тилови козлови контейнерни кранове е равен на удвоения брой на кейовите контейнерни кранове.
Всеки тилов козлови контейнерен кран се движи върху две релси, разположени на две съседни естакади. Височината на естакадите е възможно минималната, под които преминават сухопътните транспортни средства. Тиловите козлови контейнерни кранове осигуряват обичайното складиране на 4 броя контейнери един върху друг по височина и възможност за пренасяне на пети контейнер над тях.
Междурелсието на козловите контейнерни кранове се определя от необходимостта да се подредят по дължина 4 броя 40-футови контейнера под всеки кран.
Това междурелсие позволява, при необходимост да се вземе най-долния контейнер, трите контейнера намиращи се над него да се поставят в съседство като „пети“ само с движението на крановата количка, без да се налага преместване на самия кран.
Връзката между кейовите контейнерни и тиловите (върху естакадите) козлови контейнерни кранове се осигурява от автоматични (с електрическо задвижване) коли, движещи се по затворени релсови контури. Броят на затворените релсови контури е равен на броя на кейовите кранове.
Всички релсови контури са разположени в един ограден коридор.
Транспортните средства, осигуряващи превозването на контейнери между територията на терминала и извън нея, се движат също в ограден коридор на територията на терминала.
Тези участъци от двата коридора, които попадат под естакадите, имат следното разположение: те са успоредни, съседни един с един, перпендикулярни на естакадите и приблизително под средата на дължината на естакадите, което скъсява пътя на движение на козловите контейнерни кранове и увеличава производителността им.
Цялата останала територия под естакадите представлява складови места за контейнери. По всеки отделен релсов контур се движат 4 броя автоматични коли, с електрическо задвижване, за пренасяне на контейнери между кейовите контейнерни кранове и тиловите козлови контейнерни кранове.
Транспортни средства, задвижвани от двигатели с вътрешно горене са само:
- тези, които превозват контейнери от и към територията на терминала;
- тези, които извършват спомагателни операции на терминала, например пренасящи повредени контейнери.
В зависимост от конфигурацията на територията, с която разполага контейнерния терминал, естакадите с тиловите козлови контейнерни кранове се разполагат директно зад кейовите
2803 UI контейнерни кранове, като движението на козловите контейнерни кранове е перпендикулярно на кея (фигура 3).
Възможни са случаи, когато складът за контейнери е разположен встрани от кея. Разстоянието между кея и склада, в най-неблагоприятните случаи, не надвишава 500 ш. Предложеният полезен модел е приложим и в тези случаи. За осъществяване на подобен терминал е необходимо да се използват автоматични релсови коли за превоз на контейнерите между кея и склада с по-висока скорост, за да не се ограничава производителността на кейовите контейнерни кранове.
Обект на полезния модел е система, която включва 3 броя кейови контейнерни крана и 6 броя тилови козлови контейнерни крана.
В един контейнерен терминал може да има най-много 4 броя кейови контейнерни крана. В едно пристанище може да има няколко терминала, всеки от които действа самостоятелно.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 - машини за товаро-разтоварни операции на контейнерен терминал. С позиция 1 е означена машина на базата на виличен товарач. С позиция 2 е означена машина рич- стакер.
Фигура 2 - портални автоконтейнеровози, използвани за транспорт и складиране на контейнерите в три реда по височина. Тази машина е транспортна и товаро-разтоварна, подобно на виличните товарачи и рич-стакерите.
Фигура 3 - козлови контейнерни кранове с малко междурелсие. С позиция 3 е означен тилов козлови контейнерен кран. С позиция 4 е означен кейов контейнерен кран.
Фигура 4 - поглед отгоре на контейнерен терминал за големи контейнеровози, обзаведен с 3 броя кейови контейнерни крана и 6 броя тилови козлови контейнерни крана, движещи се по естакади. На фигурата са означени следните позиции:
- позиция 5 - кораб-контейнеровоз, застанал на кея;
- позиция 6 - кейов контейнерен кран;
- позиция 7 - тилов козлови кран върху естакада;
- позиция 8 - средна естакада, имаща 2 релси за движение на контейнерни кранове, тъй като всеки тилов козлови контейнерен кран се опира върху две естакади;
- позиция 9 - крайна естакада само с една релса;
- позиция 10 - коридор за разполагане на трите двойки релси, по затворен контур, за движение на автоматичните коли за пренасяне на контейнери между кейовите контейнерни и тиловите контейнерни кранове; Със същата позиция 10 е означен и напречния разрез на коридора на фигура 5.
- позиция 11 - коридор за движение на сухопътните транспортни средства/товарни камиони, които не са обект на полезния модел/, превозващи контейнери за и от терминала;
- позиция 12 - складирани 40-футови контейнери между естакадите;
- позиция 13 - зона за контрол на влизащи в и излизащи от терминала сухопътни транспортни средства;
- позиция 14 - зона за ремонт на повредени контейнери, работилници за обслужване на кейовите и тиловите контейнерни кранове и други спомагателни операции.
Фигура 5 - поглед на контейнерния терминал отстрани. На фигурата са означени следните позиции:
- позиция 5 - кораб-контейнеровоз, застанал на кея;
- позиция 6 - кейов контейнерен кран;
- позиция 7 - тилов козлови контейнерен кран върху естакада;
- позиция 9 - крайна естакада;
- позиция 10 - напречен разрез на коридора, за движение на автоматичните коли, в участъка под кейовите кранове. Илюстративно са показани 3 броя релсови коли, с разположен върху тях контейнер;
- позиция 12 - складирани 40-футови контейнери в 4 реда по височина;
Фигура 6 - напречен разрез през две съседни естакади, складираните контейнери и крана над тях. На фигурата са означени следните позиции:
- позиция 8 - средна естакада, имаща 2 релси за движение на кранове;
- позиция 12 - складирани 40-футови контейнери в 4 реда по височина;
- позиция 15 - портал на козлови кран;
- позиция 16 - количка на козлови кран с повдигнат над склада контейнер;
- позиция 17 - кабина на оператора на крана;
Фигура 7 - тилов козлови кран, гледан от
2803 UI едната естакада. На фигурата са означени следните позиции:
- позиция 7 - тилов козлови контейнерен кран върху естакада;
- позиция 8 - средна естакада, имаща 2 релси за движение на кранове;
- позиция 12 - складирани 40-футови контейнери в 4 реда по височина;
- позиция 16 - количка на козлови контейнерен кран;
- позиция 18 - контейнер, повдигнат за пренасяне над складираните контейнери и завъртян на 90 градуса спрямо тях;
- позиция 19 - захватно приспособление за контейнери - автоматичен „телескопичен спредер“.
Примерно изпълнение на полезния модел
Примерното изпълнение на полезния модел представлява система от 6 броя тилови козлови крана 7, които обслужват 3 броя кейови контейнерни крана 6 за обработване на контейнери на територията на морски контейнерен терминал за кораби тип „ПОСТ ПАНАМАКС“ (големи кораби, чийто размер не позволява преминаване през Панамския канал), с вместимост на кораба - 3500 броя 40-футови контейнера (съгласно ISO стандарт). Към параметрите на терминала има пряко отношение само дължината на кораба. Останалите размери са дадени за пълнота, тъй като е прието, когато се говори за кораб, да се дават трите основни размера.
- максимална дължина на кораба - 300 т;
- максимална ширина - 40 т;
- максимално газене -14,5 т;
- габарити на контейнера (L х В х Н) 12,2 m х 2,44 m х 2,6 m;
- максимална маса на пълен контейнер - 501;
- междина (разстояние) между два съседни контейнера - приблизително равна на 0,3 т.
Обичайно такъв тип кораби се обработват с 3 броя кейови контейнерни крана 6 едновременно. Параметрите на кейовите контейнерни кранове 6 се избират в зависимост от размерите на кораба и желаната производителност. Товароподемността на тиловия козлови контейнерен кран 7 е еднаква с товароподемността на кейовия кран 6. Работните скорости на тиловия козлови кран 7 се избират така, че неговата производителност да бъде не по-малка от производителността на кейовия кран 6.
При товарене и разтоварване на кораба 5 работят съвместно трите кейови контейнерни крана 6 и три тилови козлови контейнерни крана 7. Останалите 3 тилови козлови контейнерни крана 7 обслужват сухопътните транспортни средства, превозващи контейнери към и от територията на терминала.
Размерите на склада се определят по следния начин:
Четири броя контейнери, разположени под един тилов козлови контейнерен кран 7 заемат дължина 4 х 12,2 m + 3 х 0,3 m = 49,7 m. Това изисква тилов козлови контейнерен кран 7 с междурелсие 52 т. При естакадите 8 с две релси, необходимото разстояние между релсите е 3 т. Съответно, междурелсието на тиловия козлови контейнерен кран, заедно с необходимото разстояние между релсите на естакадите 8 с две релси, е: 52 m + 3 m = 55 m.
Получава се обща ширина на склада: 6 х 55 m = 330 m - съответстваща приблизително на дължината на кораба.
Коридорите 10, 11 за движение на автоматичните коли и на сухопътните транспортни средства имат ширина: 3 х 2,5 m + 4 х 1,5 m = 13,5 m, заедно с оградите, където 2,5 m съответства на ширината на контейнера, а 1,5 m е т. нар. „разстояние за безопасност“, което е минималното необходимо между всяка двойка коли и между кола и ограда. Коридорът е ограден и в него хора не се допускат, освен когато е необходим ремонт. Разстоянието от 1,5 m е достатъчно, ако на коридора има човек, за да се предпази от преминаващи коли.
Необходимата вместимост на склада с контейнери 12 се определя от търговските условия.
По принцип, рядко се случва кораб 5 да бъде изцяло разтоварен и изцяло натоварен с контейнери. Това изисква, с известен резерв, вместимост на склада 3500+3500+2000 = 9000 броя 40-футови контейнери. Това, от своя страна изисква, по дължината между всеки две съседни естакади да има 2221 = 94 реда контейнери.
'6x4x4
За тези 94 реда контейнери е необходима дължина съответно: 94 х 2,8 m = 263,2 m, където 2,8 ш е ширината на контейнера заедно с междината между два съседни контейнера: 2,5 m + 0,3 m = 2,8 m.
2803 UI
Получава се общата дължина на всяка една естакада: 263,2 m + 2xl3,5m + 19m = 309, 2 m ~ 310 m, където 19 m е габаритната ширина на козловия кран 7, а 2 х 13,5 m е ширината на двата коридора 10 и 11.
Действие на системата, съгласно полезния модел, при разтоварване на кораб.
В определен момент, приемаме следното разположение на участващите в процеса:
- под кейов контейнерен кран 6 се намира транспортна кола А, чакаща натоварване. При преместване на крана, тя се премества заедно с него;
- под тилов козлови контейнерен кран 7 се намира транспортна кола В, чакаща разтоварване;
- от кейовия контейнерен кран 6 към тиловия контейнерен кран 7 пътува натоварена кола С;
- от тиловия контейнерен кран 7 към кейовия контейнерен кран 6 пътува празна транспортна кола D;
- кейовият контейнерен кран 6 взема контейнер от кораба 5 и го поставя на автоматична кола А;
- в същия момент, тилов контейнерен кран 7 взема контейнер от автоматична кола В и го поставя на склад;
- сигналите, че коли А и В, съответно, са натоварени или разтоварени, се получават от вградените в тях измерители на тегло и те веднага получават сигнал за тръгване. След тръгването на колата А, под кейовия контейнерен кран 6 застава колата D за натоварване;
- след тръгването на колата В, под тиловия контейнерен кран 7 застава колата С за разтоварване;
- процесът продължава, като колата А заема мястото на колата С, а колата В заема мястото на колата D. Всяко място за поставяне на контейнер на склад има постоянни, определени координати. Системата за управление на терминала знае, в реално време, разположението на всеки контейнер и подреждането му по височина.
Действие на системата, съгласно полезния модел, при натоварване на кораб.
При натоварването на кораб 5 контейнерите се взимат само от склада.
Като правило, корабите-контейнеровози 5 правят т.нар. кръгови рейсове - посещават последователно няколко пристанища. В тази връзка, товарният план на кораба трябва да се съобрази с редица обстоятелства:
- реда на посещаване на пристанищата;
- тежките контейнери да се поставят отдолу, а леките - отгоре;
- да не се получи крен и диферент на кораба (страничен и надлъжен наклон), по-голям от допустимите стойности и т.н.
По тази причина товарният план на кораба може да се разработи само когато, са дадени всички контейнери, които ще се товарят, т.е. когато контейнерите са на склад.
Приемаме позицията на всяка от автоматичните коли А, В, С, D, както при процеса на разтоварване. В случая:
- натоварена, колата А е под кейовия контейнерен кран 6 и чака разтоварване;
- празна, колата В е под тилов козлови контейнерен кран 7 и чака натоварване;
- празна, колата С пътува от кейовия контейнерен кран 6 към тиловия контейнерен кран 7;
- натоварена, колата D пътува от тиловия кран 7 към кейовия кран 6.
Claims (1)
1. Система за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали, включваща тилови козлови контейнерни кранове (7), кейови контейнерни кранове (6) и сухопътни транспортни средства с двигатели с вътрешно горене, характеризираща се с това, че кейовите контейнерни кранове (6) и тиловите контейнерни кранове (7) са с електрическо задвижване върху релси, като релсите за тиловите контейнерни кранове (7) са разположени върху естакади (8 и 9) с височина, най-малката, позволяваща преминаване под тях на сухопътните транспортни средства, а броят на тиловите козлови контейнерни кранове (7) е равен на удвоения брой на кейовите контейнерни кранове (6), при това транспортът на контейнери между кейовите контейнерни кранове (6) и тиловите контейнерни кранове (7) е осигурен от автоматични транспортни Средства с електрическо задвижване, движещи се по затворени релсови контури, чийто брой е равен на броя на кейовите контейнерни кранове (6), при това броят на автоматичните транспортни средства, движещи се по всеки отделен релсов контур е четири, като едното автоматично средство е разположено под кейовия кран (6), другото автоматично средство е разположено под
2803 UI тиловия козлови кран (7), третото автоматично средство е с посока на движение от кейовия (6) към тиловия козлови кран (7), а четвъртото автоматично средство е с посока на движение от тиловия козлови кран (7) към кейовия кран (6), при което релсовите контури са разположени един до друг в ограден коридор (10), при това до оградения коридор (10) е разположен втори ограден коридор (11) за движение на су хопътните транспортни средства, превозващи контейнери към и от територията на терминала, като участъците от коридорите (10 и 11), разположени под естакадите, са съседни, успоредни, перпендикулярни на естакадите и преминаващи под средата от дължината на естакадите (8 и 9), а пътят за движение на спомагателните сухопътни транспортни средства на територията на терми10 нала е извън коридорите (10 и 11).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG3545U BG2803U1 (bg) | 2016-07-08 | 2016-07-08 | Система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG3545U BG2803U1 (bg) | 2016-07-08 | 2016-07-08 | Система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG2803U1 true BG2803U1 (bg) | 2017-10-16 |
Family
ID=61225935
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG3545U BG2803U1 (bg) | 2016-07-08 | 2016-07-08 | Система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG2803U1 (bg) |
-
2016
- 2016-07-08 BG BG3545U patent/BG2803U1/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20220281682A1 (en) | System for the transfer, storage and distribution of intermodal containers | |
EP2146894B1 (en) | Port storage and distribution system for international shipping containers | |
US8118534B2 (en) | Container cargo transfer system | |
US3812987A (en) | Container loading and unloading | |
JP5834078B2 (ja) | 貨物を取り扱うシステム | |
US4043285A (en) | Container ship | |
WO2012133278A1 (ja) | コンテナターミナルとその制御方法 | |
US9181068B2 (en) | System for determination of a container's position in a vehicle and/or its trailer to be loaded with containers | |
JP5755404B2 (ja) | コンテナターミナル | |
CN105270875A (zh) | 高架轨道交通式集装箱码头装卸系统 | |
KR20170033259A (ko) | 컨테이너를 위한 중간 보관 영역을 구비한 스태커 크레인 | |
CN105621264A (zh) | 港池式自动化集装箱码头装卸作业系统及作业方法 | |
WO2012133280A1 (ja) | コンテナターミナルとその制御方法 | |
US2440307A (en) | Ship hold | |
BG2803U1 (bg) | Система от кранове и транспортни средства за обработване на контейнери на територията на морски контейнерни терминали | |
US9617124B2 (en) | Crane | |
US20240228167A9 (en) | Container terminal | |
USH2162H1 (en) | Container conveyor load transfer | |
WO2023086060A1 (en) | Container transport vehicle | |
Cervera Durán | Energetische verbrauchanalyse von containerhäfen | |
Tooth | HANDLING OF PORT TRAFFIC. |