BG2796U1 - Устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл - Google Patents

Устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл Download PDF

Info

Publication number
BG2796U1
BG2796U1 BG3742U BG374217U BG2796U1 BG 2796 U1 BG2796 U1 BG 2796U1 BG 3742 U BG3742 U BG 3742U BG 374217 U BG374217 U BG 374217U BG 2796 U1 BG2796 U1 BG 2796U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
housing
chamber
vacuum
gripping head
gripping
Prior art date
Application number
BG3742U
Other languages
English (en)
Inventor
Георги Янков
Стефанова Аксентиева София Даниела
Николов Янков София Георги
Original Assignee
"Арома" Ад
"РГ Груп" АД
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Арома" Ад, "РГ Груп" АД filed Critical "Арома" Ад
Priority to BG3742U priority Critical patent/BG2796U1/bg
Publication of BG2796U1 publication Critical patent/BG2796U1/bg

Links

Abstract

Полезният модел се отнася до устройство за захващане на тънкостенен триизмерен детайл чрез вакуум и намира приложение при обработка, например, на шпули при производството на Hi-Fi високоговорители, на антенни тела със сложна форма за микро- и нано-сателити, на декоративни детайли от автомобилостроенето и подобни. Устройството включва корпус (1), в който е оформена първа камера (5); захващаща глава (2), монтирана към горния край на корпуса (1) чрез херметично съединение и средство (3) за създаване на вакуум. Първата камера (5) е отворена към горния край на корпуса (1), а захващащата глава (2) има тяло (6), в което е оформена втора камера (7), отворена към долния край на захващащата глава (2). Първата камера (5) и втората камера (7) формират обща вакуумна камера, свързана със средството (3) за създаване на вакуум посредством тръба (4). В горната стена на тялото (6) са пробити отвори (8) за вакуумно захващане на обработвания детайл. В долния край на тялото (6) е направен с отстъп навътре свързващ пръстен (9), разположен в L-образно пръстеновидно легло (10), оформено вътрешно в горния край на корпуса (1), като между долния край на захващащата глава (2) и горния край на корпуса (1) е поставено поне едно пръстеновидно уплътнение (12), при което срещуположно симетрично на тръбата (4) в страничната стена на корпуса (1) външно е монтиран уред (11) за измерване и контрол на налягането във вакуумната камера.

Description

(54) УСТРОЙСТВО ЗА ЗАХВАЩАНЕ НА ТЪНКОСТЕНЕН ОБРАБОТВАН ДЕТАЙЛ (57) Полезният модел се отнася до устройство за захващане на тънкостенен триизмерен детайл чрез вакуум и намира приложение при обработка, например, на шпули при производството на Hi-Fi високоговорители, на антенни тела със сложна форма за микро- и нано-сателити, на декоративни детайли от автомобилостроенето и подобни. Устройството включва корпус (1), в който е оформена първа камера (5); захващаща глава (2), монтирана към горния край на корпуса (1) чрез херметично съединение и средство (3) за създаване на вакуум. Първата камера (5) е отворена към горния край на корпуса (1), а захващащата глава (2) има тяло (6), в което е оформена втора камера (7), отворена към долния край на захващащата глава (2). Първата камера (5) и
2796 UI втората камера (7) формират обща вакуумна камера, свързана със средството (3) за създаване на вакуум посредством тръба (4). В горната стена на тялото (6) са пробити отвори (8) за вакуумно захващане на обработвания детайл. В долния край на тялото (6) е направен с отстъп навътре свързващ пръстен (9), разположен в L-образно пръстеновидно легло (10), оформено вътрешно в горния край на корпуса (1), като между долния край на захващащата глава (2) и горния край на корпуса (1) е поставено поне едно пръстеновидно уплътнение (12), при което срещуположно симетрично на тръбата (4) в страничната стена на корпуса (1) външно е монтиран уред (11) за измерване и контрол на налягането във вакуумната камера.
претенции, 4 фигури
2796 UI (54) УСТРОЙСТВО ЗА ЗАХВАЩАНЕ НА ТЪНКОСТЕНЕН ОБРАБОТВАН ДЕТАЙЛ Област на техниката
Полезният модел се отнася до устройство за захващане на тънкостенен детайл, подлежащ на обработка, и фиксирането му към работна маса. По-специално, полезният модел се отнася до устройство за захващане на тънкостенен триизмерен детайл чрез вакуум и намира приложение при обработка, например, на шпули за Hi-Fi високоговорители, на антенни тела със сложна форма за микро- и нано-сателити, на декоративни детайли от автомобилостроенето и подобни.
Предшестващо състояние на техниката
За да може да се извършва правилна и точна обработка на даден детайл, такава като рязане, пробиване, полиране, изрязване и подобна, се изисква детайлът да бъде захванат сигурно, от една страна към захващаща повърхнина, имаща подходяща за детайла форма и от друга страна - към работна маса. За целта е необходимо да се създаде точно определена сила на притискане на детайла към захващащата повърхнина, която сила да осигури стабилно и правилно поддържане на обработвания детайл по време на целия обработващ процес. Един от използваните в практиката методи за притискане на детайла към захващащата повърхнина е чрез създаване на вакуум, който се прилага към долната повърхнина на обработвания детайл.
В документ US 2015/352694 А1 е описано устройство за захващане на обработван детайл към работна маса чрез използване на вакуум. По-специално, това устройство е предназначено за захващане и машинно обработване на плоски детайли.
Цитираното устройство включва корпус, в който е оформена първа камера; захващаща глава, монтирана към горния край на корпуса чрез херметично съединение и средство за създаване на вакуум, свързано с корпуса.
В първата камера на корпуса от посоченото устройство са поместени средство за създаване на вакуум, батерии за захранването му, засмукващи тръби и съответни управляващи клапани. Тази конструкция изисква по-голям размер на първата камера, а оттам и на устройството като цяло. В долната част на корпуса е оформена втора камера, отворена към работната маса, която е ва куум камера и чрез нея устройството се закрепва към работната маса. Вакуум камерата, чрез вертикална тръба, преминаваща през захващащата глава, поставя под вакуум обработвания детайл. Наличието на втора камера допълнително усложнява конструкцията на корпуса. Освен това, вакуумното закрепване на устройството към работната маса изисква под държането на много чиста и гладка повърхнина на масата, което допълнително затруднява работата с устройството.
Техническа същност на полезния модел
Цел на полезния модел е да създаде устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл чрез вакуум, което да има компактна и опростена конструкция, като същевременно има увеличен обем на вакуумната камера за повишаване на ефективността на устройството.
Друга цел на полезния модел е да създаде възможност за лесна и бърза смяна на захващащи глави с различна форма на захващащата повърхнина в зависимост от формата на обработваните детайли.
Също така, цел на полезния модел е да осигури такава конфигурация на захващащата глава, която да позволи обработването на сложни триизмерни детайли.
Посочените цели са постигнати с устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл, съставено от корпус, в който е оформена първа камера; захващаща глава, монтирана към горния край на корпуса чрез херметично съединение и средство за създаване на вакуум, свързано с корпуса.
Съгласно полезния модел, първата камера в корпуса е отворена към горния му край. Захващащата глава има тяло, в което е оформена втора камера, отворена към долния край на захващащата глава, при което първата камера и втората камера формират обща вакуумна камера.
Средството за създаване на вакуум е разположено външно на устройството и е свързано с вакуумната камера чрез тръба, преминаваща през странична стена на корпуса. Срещуположно симетрично на тръбата, също в странична стена на корпуса е монтиран уред за измерване и контрол на налягането във вакуумната камера.
За осъществяване на вакуумното захващане на обработвания детайл към устройството, в горната стена на тялото на захващащата глава са
2796 UI пробити по изчисление отвори, а формата на горната външна повърхнина на захващащата глава съответства на формата на обработвания детайл.
Херметичното съединение между корпуса и захващащата глава е постигнато, като в долния край на тялото на захващащата глава е оформен с отстъп навътре свързващ пръстен, разположен в L-образно пръстеновидно легло, направено вътрешно в горния край на корпуса, като между долния край на захващащата глава и горния край на корпуса е поставено поне едно пръстеновидно уплътнение.
При един предпочитан вариант на изпълнение, свързващият пръстен има радиално издадена навън едра резба, която се захваща в съответна резба направена в пръстеновидното легло на горния край на корпуса.
За предпочитане, корпусът има цилиндрична форма и е направен от стомана.
Захващащата глава може да бъде изработена от алуминий или от стомана или от полимерен материал, в зависимост от материала на обработвания тънкостенен детайл.
Благодарение на това, че средството за създаване на вакуум е изнесено извън устройството, конструкцията на корпуса е компактна и има опростена конфигурация, което от своя страна води до по-ниски разходи на материал и енергия за производство.
Наличието на увеличена по обем вакуумна камера осигурява по-надеждно захващане и поддържане на обработвания детайл по време на целия обработващ процес, в резултат на което се подобрява ефективността на устройството.
Закрепването на устройството към работната маса, съгласно полезния модел, не изисква осигуряване на херметичност и може да се осъществи, например, чрез болтове, а работната маса може да бъде профилирана.
Конфигурацията на захващащата глава позволява обработването на сложни триизмерни детайли.
Пояснение на приложените фигури
Полезният модел е описан по-подробно с позоваване на приложените чертежи, които илюстрират негово примерно изпълнение, предназначено за по-добро разбиране на полезния модел и следователно не ограничават обхвата му. Полезният модел е илюстриран с помощта на четири фигури, от които:
Фигура 1 представлява аксонометричен изглед в разглобен вид на устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл, съгласно полезния модел, с една примерна конфигурация на горната външна повърхнина на захващащата глава.
Фигура 2 представлява аксонометричен изглед на захващаща глава, имаща друга примерна конфигурация на горната външна повърхнина.
Фигура 3 представлява напречен разрез през устройството от фигура 1, съгласно полезния модел, като средството за създаване на вакуум е показано в изглед.
Фигура 4 представлява увеличен детайл Е от фигура 3.
Примери за изпълнение на полезния модел
Полезният модел е разкрит по-подробно с описание на предпочитани примерни изпълнения, илюстрирани на приложените фигури.
Както е показано на фигури 1 и 3, устройството за захващане на тънкостенен обработван детайл, съгласно полезния модел, е съставено от корпус 1, захващаща глава 2, монтирана към горния край на корпуса 1 и средство за създаване на вакуум 3, което при показания пример е вакуум помпа 3, разположена външно на устройството.
Корпусът 1 има цилиндрична форма и в него е оформена първа камера 5, отворена към горния край на корпуса 1. Първата камера 5 е свързана с вакуум помпата 3 посредством тръба за ниско налягане 4, която преминава през страничната стена на корпуса 1. В горния край на корпуса 1, от вътрешната страна е оформено L-образно пръстеновидно легло 10, предназначено за монтаж на захващащата глава 2.
В долния край на корпуса 1 са предвидени монтажни средства, например болтове (непоказани) за закрепването на корпуса 1 към работна маса 16.
В страничната стена на корпуса 1 е пробит отвор, в който е вкарана тръбата за ниско налягане 4, свързана с вакуум помпата 3. Също така, в страничната стена на корпуса 1, но срещуположно симетрично на тръбата 4, е монтиран манометър за ниско налягане 11 за измерване и контрол на вакуума.
Захващащата глава 2, съгласно примерното изпълнение на устройството от фигура 1, има
2796 UI тяло 6, в което е оформена втора камера 7, отворена към долния край на захващащата глава 2. При този пример, формата на горната външна повърхнина на захващащата глава 2 е полусфера, но тя може да бъде всяка форма, съответстваща на формата на обработвания детайл. Такава възможна форма на горната външна повърхнина на захващащата глава 2а, предназначена за триизмерен тънкостенен детайл 15а, е показана на фигура 2.
В горната стена на захващащата глава 2 са пробити отвори 8, водещи до вакуумната камера, предвидени за засмукване на обработвания детайл и притискането му към горната външна повърхнина на захващащата глава 2. Броят, размерът и разположението на отворите 8 в горната стена на захващащата глава 2 се определят по изчисления за всеки конкретен случай.
В долния край на захващащата глава 2 е направен с отстъп навътре свързващ пръстен 9, предназначен за осъществяване на монтажа на захващащата глава 2 към корпуса 1.
На фигура 4 е показан увеличен детайл на херметичното съединение между корпуса 1 и захващащата глава 2, където свързващият пръстен 9 и L-образното пръстеновидно легло 10 се виждат по-ясно.
При показаното на фигура 1 примерно изпълнение на полезния модел, свързващият пръстен 9 има радиално издадена навън едра резба 14, която се захваща чрез завиване в съответна резба 13, направена в L-образното пръстеновидно легло 10 на корпуса 1. Както се вижда на фигура 4, между долния край на захващащата глава 2 и горния край на корпуса 1 са поставени две пръстеновидни уплътнения 12.
След като захващащата глава 2 се монтира върху корпуса 1, първата камера 5 на корпуса 1 и втората камера 7 на захващащата глава 2 формират обща вакуумна камера, свързана с вакуум помпата 3 чрез тръбата за ниско налягане 4.
При използване на устройството за захващане на тънкостенен обработван детайл, съгласно полезния модел, избраната захващаща глава 2 се завива към корпуса 1 и той се закрепва неподвижно към работната маса 16. Обработваният детайл 15, 15а се поставя върху захващащата глава. Посредством вакуум помпата 3 се създава вакуум във вакуумната камера 5,7 на устройството, който вакуум през отворите 8 засмуква обра ботвания детайл и го притиска с предварително определена сила към горната външна повърхнина на захващащата глава 2. Така, детайлът 15, 15а може да се подложи на предвидената обработка. Вакуумът се контролира чрез манометъра за ниско налягане 11.

Claims (4)

1. Устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл, включващо корпус (1), в който е оформена първа камера (5), захващаща глава (2), монтирана към горния край на корпуса (1) чрез херметично съединение и средство (3) за създаване на вакуум, свързано с корпуса (1), характеризиращо се с това, че средството (3) за създаване на вакуум е разположено външно на устройството и е свързано с корпуса (1) посредством тръба (4), преминаваща през странична стена на корпуса (1), като първата камера (5) е отворена към горния край на корпуса (1), а захващащата глава (2) има тяло (6), в което е оформена втора камера (7), отворена към долния край на захващащата глава (2), при което първата камера (5) и втората камера (7) формират обща вакуумна камера, при което в горната стена на тялото (6) на захващащата глава (2) са пробити по изчисление отвори (8) за вакуумно захващане на обработвания детайл, а формата на горната външна повърхнина на захващащата глава (2) е съответстваща на формата на обработвания детайл, при което в долния край на тялото (6) е направен с отстъп навътре свързващ пръстен (9), разположен в L-образно пръстеновидно легло (10), оформено вътрешно в горния край на корпуса (1), при което между долния край на захващащата глава (2) и горния край на корпуса (1) е поставено поне едно пръстеновидно уплътнение (12), като срещуположно симетрично на тръбата (4) в страничната стена на корпуса (1) външно е монтиран уред (11) за измерване и контрол на налягането във вакуумната камера.
2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че свързващият пръстен (9) на захващащата глава (2) има радиално издадена навън едра резба (14), захваната в съответна резба (13), направена в L-образното пръстеновидно легло (10) на корпуса (1).
3. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че корпусът (1) има цилиндрична форма и е направен от стомана.
2796 UI
4. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че захващащата глава (2) е изработена от алуминий или стомана или полимерен материал.
BG3742U 2017-05-29 2017-05-29 Устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл BG2796U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3742U BG2796U1 (bg) 2017-05-29 2017-05-29 Устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3742U BG2796U1 (bg) 2017-05-29 2017-05-29 Устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2796U1 true BG2796U1 (bg) 2017-10-16

Family

ID=61225928

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3742U BG2796U1 (bg) 2017-05-29 2017-05-29 Устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2796U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115091242A (zh) * 2022-06-21 2022-09-23 深圳市金卓五金塑胶制品有限公司 数控车床真空装置

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115091242A (zh) * 2022-06-21 2022-09-23 深圳市金卓五金塑胶制品有限公司 数控车床真空装置

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN212526942U (zh) 一种机械加工用半球壳体真空吸附工装夹具
CN208483572U (zh) 一种气囊式夹紧装置
CN106239195A (zh) 一种机匣零件的支撑工装
CN105382601B (zh) 一种适用于薄片工件的多尺寸真空夹具
CN106217087A (zh) 一种针对厚胶基片的无损夹持装置
BG2796U1 (bg) Устройство за захващане на тънкостенен обработван детайл
CN204397432U (zh) 一种数控铣加工用的真空装夹装置
CN107243759A (zh) 一种工件快速夹持装置
CN204430900U (zh) 车削高精度方法兰工件用专用工装
CN206253893U (zh) 筒形薄壁类零件气动夹紧装置
JP5820672B2 (ja) 真空チャック装置
CN104625790A (zh) 一种利用真空夹紧的钻孔导具
CN108372415A (zh) 一种夹具
CN104227471B (zh) 辅助气路工装
CN110370052A (zh) 一种具有自动定心功能的真空吸盘式夹具及其装夹方法
CN203579240U (zh) 一种加工薄壁套内圆的专用夹具
CN104526430B (zh) 车削高精度方法兰工件用专用工装
CN103962985A (zh) 偏心式快速夹紧工装及工件夹持方法
CN203875790U (zh) 偏心式工件快速夹紧工装
CN207071880U (zh) 一种cmm检测的通用夹具
CN209440036U (zh) 夹持式防水定位治具
CN105364588A (zh) 一种旋转真空气密夹具
CN107350680A (zh) 可调节定位的法兰弯管焊接夹具
CN205380466U (zh) 一种数控机床上的柱体用夹具
CN110202399A (zh) 一种带气密检测的夹持装置