BG2687U1 - Пчелно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства - Google Patents

Пчелно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства Download PDF

Info

Publication number
BG2687U1
BG2687U1 BG3584U BG358416U BG2687U1 BG 2687 U1 BG2687 U1 BG 2687U1 BG 3584 U BG3584 U BG 3584U BG 358416 U BG358416 U BG 358416U BG 2687 U1 BG2687 U1 BG 2687U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
bees
honey
bee
natural
housing
Prior art date
Application number
BG3584U
Other languages
English (en)
Inventor
Владимир Николчовски
Original Assignee
Булгариан гарденс ЕООД
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Булгариан гарденс ЕООД filed Critical Булгариан гарденс ЕООД
Priority to BG3584U priority Critical patent/BG2687U1/bg
Publication of BG2687U1 publication Critical patent/BG2687U1/bg

Links

Abstract

Полезният модел се отнася до конструирането на еднокорпусно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства (пчелен кошер) с обем минимум 0.2 m3, 24 високи рамки с размер 435Х445-460 mm. Високата рамка 435Х445-460 mm е с широка 37.5 mm горна летва. Горната и долната летва са фрезирани и изтънени от страната на восъчната основа. Пчелното жилище е с електромагнитна и електростатична защита с алуминиеви плоскости от всички страни на целия корпус, която се заземява на 1 m в земята. Методите на работа с пчелното жилище са в съответствие с принципи за естествено отглеждане на пчелни семейства: да се отглеждат само местни породи - за всеки почвено-климатичен район на ЕС; да не се купуват пчели от чужди породи; майките и търтеите постепенно трябва да се подменят, използвайки местната порода. Така пчелите постепенно ще станат местни; да се отглеждат пчелите в естествени кошери на висока рамка. Кошерите трябва да са топлоизолирани и просторни, да стоят на едно място през цялата година; никога да не се хранят пчелите със захар и други изкуствени подсладители (глюкозо-фруктозен сироп и др.). Роилите се семейства, които не са успели да си съберат храна, се подхранят с мед; да не се отнема мед по време на летния медосбор. Излишният мед да се взема след приключване на сезона през есента или през пролетта. За зимата, на средните семейства да се оставя в гнездото минимум 25 kg с мед; да не се тревожат пчелите без необходимост. Да се провеждат само два основни прегледа - през есента и през пролетта; пчелите да се размножават само по естествен път чрез естествени роеве; да се предостави възможност на пчелите сами да устроят зимното си гнездо, т.е. да не се подрежда през есента от пчеларя; да не се третират пчелите с никакви препарати, за да могат сами да се справят с болестите. Ако слабо семейство умре, няма нищо страшно. От оцелелите ще получите здраво и жизнеспособно поколение; пчеларя трябва да общува с пчелите с радост и уважение, да консумира медът им, да е здрав, и с всички средства да окуражава и други да направят собствен пчелин; да могат милиони жители на планетата Земя да отглеждат в дворовете си един, два или повече пчелни семейства изключително за своя радост и полза за Природата.

Description

(54) ПЧЕЛНО ЖИЛИЩЕ ЗА ЕСТЕСТВЕНО ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА Област на техниката
Полезният модел се отнася до пчелно жилище (пчелен кошер) за естествено отглеждане на пчелни семейства, методиката за работа с него и принципите на естественото отглеждане на пчели.
Техническа същност на полезния модел
Полезният модел представлява пчелно жилище (пчелен кошер) за естествено отглеждане на пчелни семейства, методика за работа с него и правила за естествено отглеждане на пчели. Пчелното жилище представлява топло и електромагнитно изолиран, стационарен, еднокорпусен кошер на висока рамка, много близък до хралупата - обичайното жилище на пчелите в Европа, (фигура 1)
Какви са неговите основни особености?
1. Високата рамка позволява на пчелите спокойно да живеят през дългата зима, а на пчеларя да не се тревожи за тях през цялата зима, чак до първата паша от овошките през пролетта;
2. Големият размер на корпуса дава възможност на пчелите за развитие през целия активен сезон, а на пчеларя да се занимава със своите специфични дейности, като обръща внимание на пчелите еднократно, чак в края на лятото;
3. Добра топлоизолация, която осигурява добър микроклимат, температура, влажност и газов обмен през цялата година;
4. Вградената и заземена алуминиева изолация предпазва пчелната майка и пилото от негативното влияние на електромагнитното поле на Земята и статичното електричество в атмосферата.
Към днешна дата най-разпространените системи за отглеждане на пчели са Лангстрот-Рут и Дадан-Блат. Първата система Лангстрот-Рут или много-корпусната система е предложена от американският пастор Лоренцо Лангстрот през далечната 1852 година. Размерът на рамката е 435x230 mm. Втората система е предложена от американският пчелар от френски произход Шарл Дадан. Размерът на рамката му е 435x300 mm. 90% от пчеларите в света използват тези две системи пчелни кошери. И двете са нанесли непоправими вреди на пчеларството и пчелите. Основните им недостатъци са малкият обем, непрекъснатата намеса в пчелното гнездо от страна на пчеларя и най-вече недостатъчната за презимуването на пчелното семейство височина на рамките.
През последните 200 години вследствие на задълбочени изследвания на учени-пчелари и пчелари-професионалисти върху биологията и естественото жилище (хралупата) на пчелното семейство са направени няколко категорични извода, които са в основата на създаденото пчелно жилище за естествено отглеждане на пчели. Но два са основните научни извода: обемът на пчелното жилище и височината на рамките. В течение на един сезон силно пчелно семейство е способно да изгради с восък 15-18 дадан-блатови рамки и да напълни с мед, перга и разплод около 36, което са три цели плодникови даданблатови корпуса, или около 4,8 т2 восъчни пити с размер 435x300 mm. Това означава, че обемът на пчелното жилище трябва да бъде минимум два пъти по-голям от стандартните 12-рамкови кошери Дадан-Блат и 10-рамкови ЛангстротРут и да съставлява около 0.2 т3 по отношение височината на рамките.
Пчелното семейство събира нектар и прашец от април до септември като се подготвя за шест месеца без какъвто и да е принос от природата. При падане на температурите под 10°С пчелите правят зимно кълбо, чийто диаметър е около 25 sm. През зимата кълбото се движи само нагоре със скорост 1 mm на ден. Т.е. за да имат достатъчно храна (перга и мед), която да им позволи безпроблемно да преживеят безберитбените месеци на пчелите са им необходими минимум 180 mm хранителни запаси над кълбото. Ето защо минималната височина на рамките трябва да бъде 430 mm, като е необходимо да има и известен запас от 30-40 mm отдолу и от страни на зимното кълбо.
Параметри на пчелното жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства.
1. Корпус.
На фигура 2 е показан корпусът на пчелното жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства. Той е със следните вътрешни размери: дължина 900 mm, височина минимум 520 mm, ширина 450 mm. Корпусът се изработва от цели дъски с дебелина 50 mm. Най-природният материал за изработването на корпуса е липа, но може да бъде направен и от иглолистен материал, а също така и от сандвич панели от шперплат и топлоизолация. Покривната табла може да бъде по-тънка от стените на корпуса, като в предната част, от към прелките, е захваната за корпуса с панти. Върху покривната табла стационарно е монтиран двускатен топло-изолиран покрив. Дъното е подвижно, като е захванато с панти за задната стена на корпуса за да може лесно да се пуска надолу и да се почиства. То образува долна прелка по цялата си дължина на кошера с предната стена на корпуса със ширина 10 mm. В дъното, на два сантиметра от долните летви на рамките, е вградена рамка с мрежа, която може да се сваля и почиства както отпред, така и през капака в долната част на задната стена. На предната стена се изрязват две кръгли прелки с диаметър 30 mm на разстояние 240-250 mm от горния и ръб, около шестата и осемнадесетата рамки. Стените, дъното и покривната табла се покриват отвън с тънки алуминиеви плаки (1-2 mm), а върху тях се полага тънка декоративна облицовка (ламперия или шперплат).
2. Рамки.
На фигура 3 е показана високата рамка, която се използва в съответствие с правилата за естествено отглеждане на пчелни семейства. Техният размер е 435x445-460. Броят им е 24. Горната летва е широка 37,5 mm, като всичките 24 рамки се допират плътно една с друга, образувайки плътен покрив над пчелното семейство. Височината 445mm е сбор от 300 mm дадан-блатова плодникова рамка плюс 145 mm магазинна рамка, което позволява лесното преминаване от система Дадан-Блат към системата за естествено отглеждане. Височината 460 mm е сбор от две Рутови рамки от по 230 mm, което позволява лесното преминаване от системата Лангстрот-Рут към системата за естествено отглеждане. Горната и долната летви са фрезирани така, че са изтънени по посока на восъчната основа и в мястото на контакт между горните летви. Преградната дъска е топло-изолирана и е с дебелина 50 mm.
3. Аксесоари и разположение.
Пчелното жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства се слага върху метална рамка с височина 300-400 mm, която е направена така, че да позволява отварянето на подвижното дъно надолу за почистване. Пчелините се разполагат стационарно и неподвижно, по възможност в горски местности. Ако са разположени на от крито, при отваряне е необходимо използването на алуминиев предпазен щит.
Принципи за естествено отглеждане на пчелни семейства.
1. Да се отглеждат само местни породи за всеки почвено-климатичен район на ЕС. Да не се купуват пчели от чужди породи. Майките и търтеите постепенно трябва да се подменят, използвайки местната порода. Така пчелите постепенно ще станат местни;
2. Да се отглеждат пчелите в естествени кошери на висока рамка. Кошерите трябва да са топло-изолирани и просторни, да стоят на едно място през цялата година;
3. Никога да не се хранят пчелите със захар и други изкуствени подсладители (глюкозофруктозен сироп и др.). Роилите се семейства, които не са успели да си съберат храна, се подхранят с мед;
4. Да не се отнема мед по време на летния медосбор. Излишния мед да се взема след приключване на сезона през есента или през пролетта. За зимата, на средните семейства да се оставя в гнездото минимум 25 kg с мед;
5. Да не се тревожат пчелите без необходимост. Да се провеждат само два основни прегледа - през есента и през пролетта;
6. Пчелите да се размножават само по естествен път чрез естествени роеве;
7. Да се предостави възможност на пчелите сами да устроят зимното си гнездо, т.е. да не се подрежда през есента от пчеларя;
8. Да не се третират пчелите с никакви препарати, за да могат сами да се справят с болестите. Ако слабо семейство умре, няма нищо страшно. От оцелелите ще получите здраво и жизнеспособно поколение;
9. Пчеларя трябва да общува с пчелите с радост и уважение, да консумира медът им, да е здрав, и с всички средства да окуражава и други да направят собствен пчелин.
10. Да могат милиони жители на планетата Земя да отглеждат в дворовете си един, два или повече пчелни семейства изключително за своя радост и полза.
Методика за работа с жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства.
Действия на пчеларя през пролетта и лятото. Пролетен преглед.
Провежда се след затопляне на времето
2687 Ш и при наличие на пролетна паша. Трябва да разполагате с рамки с восъчни основи, по 3-4 високи рамки на семейство. Отваря се кошера и се изваждат в преносими сандъчета всички пити в празната част на кошера. Премахва се преградната дъска, която е далече от прелката и восъчната основа до нея. Премества всички рамки една по една в свободната част на кошера, към противоположната стена, която е далече от прелката. Същевременно рамките се преглеждат. Тъй като горните дъски на рамките се допират, пчелите не могат да излизат над рамките и се държат спокойно.
Отначало ще видите 2-3-4 рамки запълнени $ с мед и прашец, преценяват се запасите. При прегледа ще видите открито и запечатано пило (обозначено с елипсата). Това е гнездовата част на семейството, която след като се извърши прегледа, трябва да се върне на новото й място, 10 без да се разместват питите. Останалите рамки могат да са празни, или отчасти запълнени с мед и прашец.
Ако сте зазимили пчелите с много мед, излишният мед е добре да се отнеме, като в кошера остава около десет килограма мед, не повече. В кошера задължително остават 4-те пити, които се намират от двете страни на пилото (по 2 пити от всяка страна, те са с прашец и разпечатан мед за изхранване на пилото).
След прегледа започваме да подреждаме мястото за бъдещото зимуване, което пчелите ще подготвят през цялото лято. Най-напред поставяме 2-те хубави рамки с мед и прашец (това са двете рамки, които са се намирали до пилото, мед - мед и прашец - пило). След това поставяме 3-4 восъчни основи, следват питите с пило, така както са били преди прегледа. До пилото се поставят питите с мед и прашец, необходими за изхранване на пилото, както са били преди прегледа. Връщаме останалите изградени маломедни пити, по възможност както са били. Поставяме преградната дъска. Черните пити с мед се поставят зад преградната дъска, за да се почистят (след което ги бракуваме) и затваряме кошера.
Защо подреждането е такова? Защото това е нормалното подреждане, което правят пчелите! На крайните пити до стената на кошера, като правило майката не снася яйца. Затова там се слагат питите с мед и прашец, които са се намирали преди прегледа до пилото. Върху тези две пити пчелите складират разреден с вода мед и прашец, с които изхранват пилото. Пчелите ще отиват при тях за храна, и бързо ще приемат и застроят восъчните основи. Тъй като тези новоизградени рамки са близо до прелката, майката ще ги осемени. Майката винаги се стреми да разполага пилото близо до прелката.
Много важно е пилото да не се нарушава, рамките с пило се поставят до восъчните основи, в същият ред, в който са били преди прегледа. Така се съхранява целостта на гнездовата част, и пчелите имат възможност да подържат необходимия микроклимат за пилото.
В литературата се среща препоръката да се поставят част от восъчните основи в средата на пилото, за по-бързо изграждане, но това е проти воестествено, още повече, че пчелите прекрасно изграждат восъчните основи, когато са сложени странично на пилото.
С това пролетния преглед е приключен, следващите 2 седмици (до настъпване на устойчиво топло време) пчелите не трябва да се безпокоят. Процедурата отнема малко време, през това време на годината пчелите не са активни, и спокойно понасят тази намеса.
Зимуване
Първо разширяване
Второ разширяване
Какво се прави ако семейството е останало без майка, което лесно се установява по липсата на пило? Най-лесния вариант е да се обедини 25 това семейство със семейство с майка. За това просто пренасяме рамките на семейството без майка в кошер където вече е направен преглед. За да се избегнат конфликти и бой между пчелите, е нужно да им се даде време в продължение на един ден да бъдат заедно. Семействата се разделят едно от друго с вестник, който пчелите бавно пробиват, или ги разделят с мрежа за известно време. Някои пчелари се опитват да спасяват 35 такива семейства, като им дават рамка с яйца и млади личинки, за да си произведат маточници. Но взимането на разплод от друго семейство, нарушава жизненият му цикъл, което противоречи на нашите принципи. А намирането на майка рано напролет е трудна задача.
Тъй като при семействата без майка през пролетта, е нарушен жизнения цикъл и нямат млади пчели, е безсмислено да се стремим да го съхраним.
По-добре е на негово място да се създаде по-късно рой, за да възстановим бройката в пчелина.
Още веднъж да се върнем към основния смисъл на пролетния преглед.
Една от основните задачи на пчеларя е да обезпечи постоянно обновяване на питите в гнездовата част на кошера. Тази задача я решаваме, като всяка пролет поставяме до гнездото восъчни основи, и изваждаме от кошера старите пити. Намесата ни в живота на пчелите е малка, защото не се нарушава целостта на гнездото с пило, оставяме го така както е било. Т.е. по никакъв начин не се нарушава гнездото, което е изградено от пчелите, а цялото го преместваме към празната част на кошера, и го поставяме до питите с восъчни основи.
Възниква следния въпрос: възможно ли е, още при пролетния преглед, да се напълни кошера с изградени пити и восъчни основи, и да не му обръщаме внимание до есента?
За силните семейства е напълно възможно.
Преди едноразовото разширение през април, 7-9 рамки с пило
Едноразово разширение през април
Разширяване на гнездата след пролетния преглед. През 1-2 седмици се отварят всички кошери, маха се покрива и се премества в страни преградната дъска. Ако пчелите са започнали да усвояват предпоследната рамка и пълзят по последната, премества се преградната дъска встрани и се поставят 2-3 изградени рамки или рамки с восъчни основи. Ако на предпоследната рамка все още няма пчели, не се разширява. За тези прегледи, след пролетния преглед, е необходим половин час за целия пчелин. Отбелязват се кошерите на силните семейства, които са напълно запълнени с восъчни основи, и до есента не се пипат.
Есенни процедури.
Следващият етап е заедно с есенния преглед да се извади излишния мед, и да се подготвят пчелите за зимата. Кога да стане това?
Не трябва да се прави много рано. В кошерите ще има много пчели, които в топли периоди без паша, са много агресивни. Има голяма опасност от предизвикване на кражба между пчелните семейства, предизвикана от отворен кошер.
Много късното изваждане на меда също не е за предпочитане. Трябва сами да вземете решението, като се съобразявате с времето и възможностите си.
Подготовката на пчелите за зимата е основана на два принципа, които ще повторим.
Първият е - общото количество на мед, който се оставя в кошера, трябва да е минимум 25 kg за средно семейство.
Вторият е - да сме уверени, че пчелите са устроили гнездото за зимуване, без намесата на човека, по най-добрия за тях начин. Нашата задача е само да не им пречим да си устроят гнездото за зимата.
Що се касае за нашите кошери, в които няма магазин, приготвените от пчелите гнезда не бива да се нарушават. Значи задачата ни е само да извадим излишния мед.
Процедурата е елементарна - изваждаме рамките с мед, като започваме, от най-отдалечената от прелката част на кошера. Там вече не трябва да има пило, няма и пчели, тъй като с началото на по-хладното време, пчелите постепенно започват да образуват зимно кълбо пред прелката, до края на което постепенно се приближаваме с изваждането на питите.
След това има два варианта. При първия, след като се извадят по-голямата част питите с мед, и се стигне до питите с пчели, гнездото се преглежда пита по пита, за да се прецени колко е меда за зимуване. След този проверка, убедени че в гнездото има 25 kg мед, връщаме гнездото на предишното му мястото спрямо прелката, без да се разместват питите. Поставя се преградна дъска и кошера е готов за зимуване.
След главна паша през септември
При втория вариант: след като стигнем до гнездото, повдигаме целия кошер от страната на гнездото, и преценяваме колко тежи, спрямо друг празен кошер. И гнездото не се преглежда.
Взимането на меда през есента е по-удобно отколкото през пролетта, тъй като през зимата меда поглъща влага или може да кристализира. Но е добре да се остави повече мед на семействата, като излишния ще се отнеме през пролетта. Пчелите
След изваждане на меда, зазимяване няма да го изядат. А тези 10 kg, които оставяме на семействата в излишък при пролетния преглед, ще ни се върнат многократно през есента и т.н. В кошерите трябва да има излишъци на мед през цялата година, което се отразява положително на отглежданото пило, и на силата на семействата.
Главен враг на пчеларя е алчността, вървяща винаги под ръка с нечестността, а те са несъвместими с естествения подход.
Примерно изпълнение на полезния модел
Пчелното жилище за естествено отглеждане на пчели (фигура 1) е еднокорпусен, еднообемен пчелен кошер с минимален обем от 0.2 т3. На фигура 2 е показан корпусът 1 на пчелното жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства. Той е със следните минимални вътрешни размери: дължина - 900 mm, височина - минимум 520 mm, ширина - 450 mm. Корпусът се изработва от цели дъски с дебелина 50 mm. Най-природният материал за изработването на корпуса е липа, но може да бъде направен и от иглолистен материал, а също така и от сандвич панели от шперплат и топлоизолация. Покривната табла 2 може да бъде по-тънка от стените на корпуса, като в предната част, от към прелките 3, е захваната за корпуса с панти 4. Върху покривната табла стационарно е монтиран двускатен топло-изолиран покрив 5. Дъното 6 е подвижно, като е захванато с панти 7 за задната стена на корпуса за да може лесно да се пуска надолу и да се почиства. То образува долна прелка 3 по цялата си дължина на кошера с предната стена на корпуса със ширина 10 мм. В дъното, на два сантиметра от долните летви на рамките, е вградена рамка с мрежа 8, която може да се сваля и почиства както отпред, така и през капака в долната част на задната стена. На предната стена се изрязват две кръгли прелки 3 с диаметър 30 mm на разстояние 240-250 mm от горния и ръб, около шестата и осемнадесетата рамки 10. Стените, дъното и покривната табла се покриват отвън с тънки алуминиеви плаки 9(1-2 mm), а върху тях се полага тънка декоративна облицовка (ламперия или шперплат). На фигура 3 е показана високата рамка 10, която се използва в съответствие с правилата за естествено отглеждане на пчелни семейства. Техният минимален размер е 435x445-460. Минималният им брой е 24. Горната летва 11 е широка 37.5 mm, като всичките 24 рамки се допират плътно една с друга, образувайки плътен покрив над пчелното семейство. Височината 445 mm е сбор от 300 mm дадан-блатова плодникова рамка плюс 145 mm магазинна рамка, което позволява лесното преминаване от система Дадан-Блат към системата за естествено отглеждане. Височината 460 mm е сбор от две Рутови рамки от по 230 mm, което позволява лесното преминаване от системата Лангстрот-Рут към системата за естествено отглеждане. Горната и долната летви са фрезирани така, че са изтънени по посока на восъчната основа и в мястото на контакт между горните летви. Преградната дъска е топло-изолирана и е с дебелина 50 mm. Пчелното жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства се слага върху метална рамка 12 с височина 300-400 mm, която е направена така, че да позволява отварянето на подвижното дъно надолу за почистване. Пчелините се разполагат стационарно и неподвижно, по възможност в горски местности. Ако са разположени на открито, при отваряне е необходимо използването на алуминиев предпазен щит.

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Пчелно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства, характеризиращо се с това, че се състои от корпус (1), изработен от цели дъски от широколистна или иглолистна дървесина с дебелина минимум 50 mm, като корпусът (1) е с обем минимум 0,2 т3, с дължина 900 тт, височина 520 тт и широчина 450 тт, като корпусът (1) се състои от дъно (6), предна стена, задна стена, покривна табла (2), захваната за корпуса (1) посредством панти (4), като над покривната табла (2) е монтиран двускатен, топлоизолиран покрив (5), а дъното (6) е захванато с панти (7) за задната стена на корпуса (1), а в дъното (6) е вградена рамка с мрежа (8), като на предната стена на корпуса (1) са изрязани две кръгли прелки (3), при което предната стена, задната стена, дъното (6) и покривната табла (2) са покрити отвън с тънки алуминиеви плаки (9), а в корпуса (1) са поставени плътно една до друга рамки (10) с минимален размер 435x445x460, като горната летва (11) на рамката (10) е с ширина 37,5 mm.
BG3584U 2016-08-29 2016-08-29 Пчелно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства BG2687U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3584U BG2687U1 (bg) 2016-08-29 2016-08-29 Пчелно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3584U BG2687U1 (bg) 2016-08-29 2016-08-29 Пчелно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2687U1 true BG2687U1 (bg) 2017-08-31

Family

ID=65432319

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3584U BG2687U1 (bg) 2016-08-29 2016-08-29 Пчелно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2687U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Plowright et al. Rearing bumble bee colonies in captivity
CN103141410B (zh) 内圆外方自动恒温中蜂蜂箱
CN105494265B (zh) 中华蜜蜂育王方法
CN103070066B (zh) 一种油菜壁蜂授粉制种的方法
CN203424151U (zh) 蜂王繁育箱
WO2021167488A1 (ru) Спасский метод пчеловождения
BG2687U1 (bg) Пчелно жилище за естествено отглеждане на пчелни семейства
CN205378689U (zh) 一种用于繁育蜂王的交尾箱
CN112970677B (zh) 一种利用无子繁育提升蜂群基数的方法
RU2415570C1 (ru) Искусственное роение и борьба с естественным роением пчелиных семей
CN107094663B (zh) 元台塔形中蜂分群箱及使用方法
CN107018924B (zh) 塔形中蜂分群箱及使用方法
RU2299560C2 (ru) Устройство и способ содержания пчелосемей
RU2287265C1 (ru) Способ вывода пчелиных маток и сбора маточного молочка
Eskov The origin and organization of the bee colony Apis mellifera L.
BG112418A (bg) Двусемеен кошер "благун-5590"
CN214903105U (zh) 一种循环取蜜的活框土养蜂箱
Heaf Sustainable bee-friendly beekeeping with the Warré hive
Warré Beekeeping for all
Harris Effect of requeening on fall populations of honey bees on the northern Great Plains of North America
RU115156U1 (ru) Многокорпусный улей
Mutsaers Seasonal absconding of honeybees (Apis mellifera) in tropical Africa
RU154001U1 (ru) Пчелиный улей
CN203105304U (zh) 内圆外方自动恒温中蜂蜂箱
RU2512361C2 (ru) Способ деления пчелосемьи на пол-лета