BG2146U1 - Нетъкана филтърна среда - Google Patents

Нетъкана филтърна среда Download PDF

Info

Publication number
BG2146U1
BG2146U1 BG002795U BG279514U BG2146U1 BG 2146 U1 BG2146 U1 BG 2146U1 BG 002795 U BG002795 U BG 002795U BG 279514 U BG279514 U BG 279514U BG 2146 U1 BG2146 U1 BG 2146U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
fibers
component
wool
filter medium
amount
Prior art date
Application number
BG002795U
Other languages
English (en)
Inventor
Иван РОМАНСКИ
Любен ЦАНКОВ
Маргарита Незнакомова
Original Assignee
"Е-Солар" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Е-Солар" Оод filed Critical "Е-Солар" Оод
Priority to BG002795U priority Critical patent/BG2146U1/bg
Publication of BG2146U1 publication Critical patent/BG2146U1/bg

Links

Landscapes

  • Filtering Materials (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до нетъкана филтърна среда с коефициент на въздухопропускливост Вр = 0.803-1,22 m3/m2.h, разпределение на размера на порите от 212-240 microm, среден размер на порите около 226 microm, със средна дебелина на слоя - 6,9 до 7,3 mm и площна маса 120-150 g/m2. Средната суха и мокра здравина на пробив на филтърната среда е съответно 13,15 dN и 10,65 dN. Предназначението на филтърната среда е за доочистване на отпадъчни води от нефт и нефтопродукти. Нетъканата филтърна среда с посочените качества е изградена от материал, състоящ се от три влакнести компонента - отпадъчни влакна от вълнено текстилно производство, като първият и вторият компонент са естествени, вълнени влакна с различни случайни геометрични параметри, а третият - щапелни синтетични влакна, които се свързват помежду си в слой, като резултат на хидродинамично утаяване от суспензия. Първият компонент е вълнен прах, отделен от фините филтри на производствените цехове, в количество 60-70% и дължина 3-5 mm, вторият компонент са щапелни, отпаднали при механичната преработка вълнени влакна от мериносова вълна с дължина 20-30 mm и дебелина 25-29 microm, в количество 20-30% и третият компонент е от 10% щапелни полимерни влакна (полиетилентерефталатни, ПЕТ), с линейна масова плътност 3,3-6,0 dtex и дължина 20-30 mm. Филтърната среда може да се консолидира с добавка на четвърти компонент - целулозна пулпа или каша от отпадъчна хартия. 3 претенции, 11 фигури

Description

(54) НЕТЪКАНА ФИЛТЪРНА СРЕДА
Област на техниката
Полезният модел се отнася до нетъкани филтърни среди, които да се използват за сорбционно филтруване на замърсени с нефтопродукти води, от бензиностанции, автомивки, трюмови води и други замърсени с нефтопродукти и неразтворени вещества отпадъчни води, за доочистване при изхода на каломаслоуловителите. Могат да се използват и като пълнежи при абсорбционно очистване на замърсени с нефтопродукти открити водни повърхности.
Предшестващо състояние на техниката
Нетъканите текстилни материали са подходящи за филтруване на течности и често се използват като филтърни прегради. Предлагат се насипни слоеве, филцове, ръкавни филтри от механично и химично свързани влакна. Филтърните нетъкани среди имат порестост, която може да се зададе и контролира в зависимост от флуида, който трябва да се пречисти или от размера на частиците, които трябва да се задържат в него.
За очистване на води от нефтопродукти найчесто се използват иглонабити нетъкани филцове на основа на полипропиленови влакна.
Това което е основа на настоящото предложение, е използването на отпадък от вълненотекстилното производство, който или се депонира, или се изгаря, независимо от ниската калоричност на вълнената суровина.
Предлаганите нетъкани филтърни среди трябва да имат достатъчна здравина, за да могат да бъдат монтирани като преграда във филтърните конструкции, да се използват продължително време, да имат определена постоянна порестост, да очистват ефективно при нормален дебит на флуида (ниско налягане на капката) през филтъра и да бъде икономически изгодно тяхното производство.
Нетъкани текстилни филтри по мокрия метод се изготвят най-често от целулозни влакна (естествени и изкуствени) с малка дължина - от 8-30 mm, но това създава редица проблеми намалява механичното задържане с времето или се предизвиква колапс при употребата им, тъй като тези влакна набъбват силно във водна среда, което зависи и от температурата на околната среда. Получените влакнести нетъкани прегради са плоски и с голяма плътност. За да се избегне това, към смесите се добавят накъдрени вискозни влакна, които увеличават обемността на преградата и намаляват влиянието на набъбването, но това намалява здравината на филтъра в мокро състояние.
За да се повишат якостните характеристики на филтърните продукти, се използват различни IQ смеси от влакна или се нанася вторичен свързвател.
Например в патент U.S. Pat. No. 2,971,907 на Smith, се използват стъклени монофиламенти смесени с други неорганични влакна, например керамични, с допълнително импрегниране със свързвател.
В патент U.S. Pat. No. 3,307,706 на Taylor, це лулозни влакна с ниско „дение“ (влакна с малък диаметър), се смесват с полимерни влакна с висока здравина в мокро състояние и се импрегнират също със свързвател. Тези филтри се използват в хранителната промишленост, за филтруване на мляко или други подобни суспензии.
Известно е, че мокрият метод се използва като процес за формиране на слой от синтетич ни влакна, с по-малка дължина. Това което е недостатък за много приложения на този вид нетъкани продукти е, че получаваната здравина не е достатъчна за използване самостоятелно, има проблеми с неравномерността на разпределение на влакната, не винаги има добра ефективност и продължителност на използване.
Патентът U.S. Pat. No. 4,496,583 на Yamamoto et al., решава този проблем, като използва два типа полиестерни влакна утаени във вид на нетъкан влакнест слой по мокрия метод. Първата компонента е от ненакъдрени ПЕТ (полиетилен терафталатни) влакна, с ниско дение (0.9 или помалко) и малка дължина (15 mm или по-малко), самостоятелно или в комбинация с неизтеглени ПЕТ влакна със същата финост и дължина.
Проблемът при непрекъснатите методи е, че текстилната суровина с неравномерен дължинен 45 състав и неравномерен срез трудно се диспергират и хомогенизират във водна среда и получените изделия са с неравномерна морфология и разпределение на влакната.
Предлагат се и адсорбционни среди от вълнени влакна като т.нар. насипни филтри, чиято равномерност също е много малка, трудно се контролира и зависи от уплътняването на слоя.
2146 UI
Разпределението на порите в този тип влакнести прегради не може да бъде определено. Затруднено е освен това и монтирането им във филтърните тела в определено количество, трудно се подновява адсорбентът, а продължителността им на използване също се контролира трудно.
Техническа същност на полезния модел
Цел на полезния модел е да се предложи нетъкана филтърна среда, получена по мокрия метод от вълнен отпадък, която да има желана сорбционна способност, достатъчно равномерно разпределени пори, ниско хидродинамично съпротивление, добра ефективност на задържане и да е подходяща за очистване на отпадъчни води с ниска концентрация на нефтопродукти.
Целта е постигната като е създадена нетъкана филтърна среда, изградена от влакнест материал. За филтърната среда е характерно, че материалът се състои от три влакнести компонента - отпадъчни влакна от вълнено текстилното производство, като първият и вторият компонент са естествени, вълнени влакна с различни случайни геометрични параметри, а третият - щапелни синтетични влакна, които се свързват помежду си в слой, като резултат на хидродинамично утаяване от суспензия, при което първият компонент е вълнен прах, отделен от фините филтри на производствените цехове, в количество 60-70% и дължина 3-5 mm, вторият компонент са щапелни, отпаднали при механичната преработка вълнени влакна от мериносова вълна е дължина 20-30 mm и дебелина 25-29 microm, в количество 20-30% и третият компонент е от 10 % щапелни полимерни влакна с линейна масова плътност (полиетилентерефталатни, ПЕТ), 3,3-6,0 dtex и дължина 20 - 30 mm.
В един вариант на изпълнение на нетъканата филтърна среда към първите три компонента е добавено първично свързващо вещество, представляващо избелена целулозна пулпа в количество 7,5 - 25 % спрямо влакнестата маса.
В друг вариант на изпълнение на нетъканата филтърна среда към първите три компонента е добавено първично свързващо вещество, представляващо водна каша от отпадъчни изрезки от производството на тоалетна хартия в количество 10-25% спрямо влакнестата маса.
Предимствата на нетъканата филтърна среда съгласно настоящия полезен модел се изразяват в постигането на желана сорбционна способност, равномерно разпределени пори, ниско хидродинамично съпротивление, добра ефективност на задържане и е подходяща за очистване на отпадъчни води с ниска концентрация на нефтопродукти.
Кратко описание на чертежите
Фигура 1 е схема на инсталация за производство на нетъкан текстил за филтруване в съответствие с полезния модел;
Фигура 2а е снимка при 150Х увеличение на настила и компонентите, участващи в сместа;
Фигура 26 е снимка при 150Х увеличение на напречен срез на предлаганите филтърни прегради със случайна ориентация на влакната и визуализация на неравномерността на среза на отпадъчните влакна;
Фигура 2в е снимка, показваща случайното, хаотично разпределение на влакната в обема на филтъра и свързвателя от целулозни фибриди, с точките на оплитане между влакната;
Фигура 2г е снимка, показваща задържан нефтопродукт от обема на филтъра след филтриране;
Фигура 2д е снимка, показваща напречен срез на филтъра при колматиране;
Фигура 3 изобразява нетъкана филтърна преграда от отпадъчни продукти;
Фигура 4 е графика, показваща степента на задържане на петролни продукти при пропускане на 401 замърсена вода. 1 - с участие на целулозна пулпа; 2 - каша от отпадъчна хартия;
Фигура 5 е графика, показваща степента на задържане от две случайно взети единични филтърни прегради;
Фигура 6 представлява графика на времето 40 за преминаване на течността;
Фигура 7 е графика за задържането на машинно масло при различен дебит на потока. (В - с участие на целулозна пулпа; Р - каша от отпадъчна хартия);
Фигура 8 изобразява графично криви на фил- труване при използване на няколко слоя филтърни среди, 1 - един слой; 2 - два слоя, 3 - три слоя;
Фигура 9 показва графично степента на насищане при използване на няколко слоя филтърни среди, (В - с участие на целулозна пулпа; Р - каша 50 от отпадъчна хартия, 1 - един слой, 2 - два слоя, 3 - три слоя);
2146 UI
Фигура 10 показва криви на филтруване в зависимост от броя на влакнестите прегради и разстоянието между тях 0 - 0 cm; 1 -1 cm; 2 - 2 cm; 3-3 cm;
Фигура 11 е графика на зависимост между количеството пропусната течност и времето за изтичането и през преградата от вълнени влакна при различно разстояние между слоевете: разстояние 0,1,2 и 3 cm.
Примери за конкретно изпълнение на полезния модел
Полезният модел е предназначен за получаване на нетъкана филтърна среда, като пълнеж във филтърно тяло за абсорбционно очистване на води, замърсени с ниска концентрация на нефтопродукти. Едно специално приложение е филтрирането на води за тяхното допречистване в кало-маслоуловителите на бензиностанции и автомивки, както и изготвяне на ръкави от термосвързан нетъкан текстил като носител на пълнежа от влакна. Нетъканата филтърна среда е съставена от смес от отпадъчни влакна с различни геометрични параметри и състав, с преобладаващо съдържание на вълна, които се смесват равномерно и са отлети под формата на влакнест слой, на инсталация с периодично действие и хоризонтална работна зона. Нетъканата филтърна среда се използва като пълнеж във филтърни тела и след нейната колматация и обогатяване се изгаря в циментовото производство.
Сместа се състои от няколко компонента включително: първи компонент отпадъчни вълнени щапелни влакна с малка дължина, втори компонент - вълнен прах от фините филтри на вълненотекстилните предприятия, трети компонент - полиестерни влакна вълнен тип и четвърти компонент - пулп от избелена целулоза или изрезки от производството на тоалетна хартия под форма на хартиена каша, подходящи за първично свързващо вещество.
Нетъканата филтърна среда се образува след утаяване по процес, при който компонентите от различните влакна са равномерно смесени и разпределени в хомогенна суспензия. Изработеният филтър е с 3D ориентация на влакната, обемност и порестост, и е подходящ за филтруване на води, замърсени с нефтопродукти при ниска концентрация на замърсителя. Нетъканите филтърни среди се формират хидродинамично, по мокрия метод за получаване на нетъкан текстил от смеси на къси влакна с неравномерна дължина, нечист срез и целулозна пулпа.
По-долу са описани примери за предпочитани състави на изделието и условия на процеса $ за образуване на филтърната среда, подходяща за филтриране на замърсени с нефтопродукти отпадъчни води. Въпреки това, трябва да се разбира, че такова приложение и дадените примери । Q са предназначени само за илюстрация, а не за ограничаване на принципите на полезния модел.
Позовавайки се на представената схема, нетъканата филтърна среда се формира по процеса на мокро получаване на нетъкан текстил от 15 вълнени влакна и малък дял синтетични влакна, с участие на целулозна пулпа като първичен свързвател. Сместа от влакна включва отпадък от ръкавните филтри на вълнено-текстилно пред приятие, който включва като първи компонент вълнен прах, втори компонент също отпадък от щапелни вълнени влакна с намалена дължина и малко количество накъсани синтетични влакна. Компонентите са равномерно разпределени и 25 се преплитат в една плоскост, след извеждане на водата от системата и отчасти се слепват от добавката на дървесна избелена целулоза или отпадък от производството на хартия.
Преобладаващото количество влакна (вълнените) трябва да са с дължина не по-голяма от 30 mm. Най-малко един компонент, този от синтетични влакна да са с по-голяма дължина - до 40 mm. Линейната плътност на влакната 35 съответства на влакната, използвани в самото производство.
Предпочитаният състав на нетъканата филтърна среда за филтруване, съгласно полезния модел е формиран от вълнени влакна с дебелина 30-35 microm, дължина 3-4 mm. Количеството на 4θ синтетичните влакна да не е повече от 10-20 % спрямо масата на вълнените влакна, да са с линейна масова плътност 3,3-6,0 dtex и дължина 13 mm. При добавяне на избелена целулозна пулпа като първично свързващо вещество, количество4^ то й е от 7,5 до 25 % спрямо влакнестата маса. Когато като свързващо вещество се добавя водна каша от отпадъчни изрезки от производството на тоалетна хартия, кашата е в количество от 10 до 25% спрямо влакнестата маса.
Както е показано на фиг. 2б-2д, по-голямата дължина се използва за образуване на мрежа, която оплита по-малките влакна. Образува се
2146 Ш мрежеста структура с наличие на по-големи и по-малки пори, които не затрудняват движението на течността подложена на филтруване. Порите са разпределени между голям брой точки на оплитане. Неравномерната горна повърхност на филтърната среда и случайният характер на порите - затворени, отворени със различна форма и размер, осигуряват сложни флуидни проходи, което увеличава контакта на флуида подложен на очистване с повърхността на влакната.
Количеството целулозна пулпа създава различна здравина на отлетия лист и позволява допълнително заздравяване чрез добавка на свързватели от типа полиетилен амини, реактантни смоли и др., по време на процеса на отливане. Широк диапазон от полимери могат да бъдат използвани за целта, които допълнително повишават здравината на изделието и могат да модифицират ефективността на задържане, както количествено, така и спрямо типа на задържания замърсител. Свързвателят не трябва да е разтворим във вода по време на процеса филтруване и не трябва да променя афинитета на вълнените влакна към мастните замърсявания. Предпочита се епоксиполиимин, който повишава мократа устойчивост на преградата. Това повишава възможността за натоварване на филтъра в напречно направление от 1 до 5 Ра.
Комбинацията от текстилен прах и малко по-дълги влакна довежда до по-добър достъп до вълнените влакна в обема на преградата. Пример за изделие, получено от най-добрата комбинация от влакна и целулозна пулпа има размер на порите от около 212 до 240 microm при среден размер от около 226 microm. Той е със здравина на пробив съответно в мокро състояние 10,65 dN, средна дебелина на слоя - 6,9 до 7,3 mm, площна маса 120-150 g/m2 и коефициент на въздухопропускливост В р = 0,38- 0,70 m3/m2.s.
Процес на отливане
Описаният до момента процес на отливане за получаване на нетъкани филтърни среди, ще бъде обяснен по схемата представена на Фиг. 1. Инсталацията включва: Резервоар с разбъркване за технологична суспензия 1; Резервоар за отпадъчни води 2; Съд за предварително третиране на влакната с висока концентрация 3; Помпа 4 за транспортиране суспензията от съда за предварително третиране на влакната 3 до резервоара за технологична суспензия 1; Дозатор 5 за подаване на технологичната суспензия от резервоара 1 в обема на камерата за отливане 7; Вакуум помпа за допълнително подсушаване на отлетия материал 6; Апарат за отливане - камера 7; Апарат за отливане - сито с мрежа и носеща оребрена рама 8; Апарат за отливане - камера под ситото за отпадъчната вода 9; Съд за предварително третиране на първичния свързвател.
Процесът започва с подготовка на влакнес тата и целулозната маса разделно, чрез накисване във вода при разбъркване в съдове 1 и 2. Хомогенизирането на суспензията се извършва с бъркалка. След престой от 24 h, двата компонента се смесват и се провежда разреждане с вода 1:50 в резервоар 1. Контролира се pH на средата и се добавя мокрител за по-добро индивидуализиране на влакна. В съда за смесване се извършва
2Q допълнително хомогенизиране на влакната чрез барбутиране на въздух от допълнително поставена помпа, която не е показана на схемата на инсталацията. Целта е да се разбият максимално добре агломератите. Времето за барбутиране е
Ю-15 min.
Пневматично, разредената суспензия от влакна и целулозна маса се подава в зоната на отливане. Това допълнително разбива образуваните флокули. По време на процеса се образуват водородни връзки, които консолидират подавания материал в зоната на отливане.
Водата, химикалите и влакната се добавят в резервоар 1 в контролирани количества, за 35 да се получи нужната за целта концентрация преди подаване в зоната на отливане. От операционна гледна точка е нужна максимално ниска концентрация на влакнестата маса, за да се намали времето за подаването й в работната зона и да не се затруднява работата на помпите. Концентрацията и количеството на подаваната маса се контролира така, че да се получи определена дебелина и обемна плътност на филтъра. По време на престоя в резервоар 10 масата се разбърква постоянно с висока скорост, за да се 45 получи равномерна суспензия и разпределение по височина на резервоара.
След завършване на процеса на подготовка в резервоар 1, сместа се подава в обема за отливане 7 и се филтрува през сито 8 с вакуумна помпа 6, като водата постъпва в резервоар 2 през камера 9 за повторна употреба.
Зоната за отливане е хоризонтална с размери
2146 UI
297 χ 420 mm, а дъното й представлява оребрена рамка със сито от полиестерна коприна, структура „гаце” с брой на отворите от 120 до 240 бр./ст2. Височината на водния стълб се определя от контейнера над ситото и е 50 cm, което позволява успокояване на влакнестия стълб и равномерното им утаяване. Под работната зона се създава вакуум.
В зоната за отливане водата от разредената влакнеста суспензия се отстранява с помощта на сито и се връща отново в резервоар 2 за разреждане на нова порция смес влакна и целулозна пулпа.
В тази зона при необходимост може да се добави свързвател по метода на изливане, като след вакуумиране излишъкът се събира в отделен съд и концентрацията му се възстановява. Количеството на свързвателя е 10-20 % спрямо масата на влакната.
Полученият слой се обезводнява с помощта на създадено подналягане и възможен допълнителен механичен натиск в самата работна зона и се сваля заедно с рамката за отливане ръчно. Следва сушене при стайна температура, като е възможно използването на конвенционална сушилня или инфрачервен панел. Получената филтърна среда се отделя от рамката за използване според предназначението й: поставяне във филтри за третиране на замърсени с нефтопродукти отпадъчни води, изработване на „одеяла” или „ръкави” за ограничаване и улавяне на нефтени разливи в открити водни басейни и други.
Освен целулоза могат да бъдат използвани и други свързватели като отпадъци от производството на хартия, поливинил ацетат, метил/акрил хомополимери, полиепоксидни йонообменни смоли в количество до 10% спрямо сухата влакнеста маса, с което абсорбционната им способност може да бъде манипулирана.
Нетъканият филтърен материал, предназначен за очистване на вода от нефтопродукти, може да се използва от един до η слоя, за да се увеличи абсорбционната му способност. Гладкостта на повърхността към ситото се различава от тази от горната страна, поради което може слоевете да бъдат подреждани във вид на сандвич, като последователно се поставят лице с лице или лице долна част, за да се получи cake за филтруване, както е показано на фигура 3.
Фигура 2а е снимка при 150-кратно увеличение на настила. Ясно се различават основните компоненти на сместа - отпадъчни вълнени влакна, наранени и отчасти загубили люспестата си структура, което облекчава достъпа на нефтопро$ дуетите до активните центрове на повърхността, първи и втори компонент, полиестерни влакна с къс щапел - компонент 3 и първичния свързвател от целулозни фибриди - компонент 4.
। θ Фиг. 26 е снимка на напречен вид на филтърната среда, която ясно показва неравномерността на среза на използваните вторични суровини. Този тип накъсване, отчасти затруднява хомогенизирането на суспензията, но от друга страна 15 увеличава ефективността на задържане.
Фиг. 2в е снимка, която показва морфологията на получената нетъкана филтърна среда, с хаотично разпределение на влакната и порите. Както и наличието на пори с различна ориентация и размер. Виждат се точките на оплитане и припокриване на влакната.
Фиг. 2г е снимка, показваща начина на задържане на нефтопродукта в пространството 25 между влакната, в началния етап на пропускане на замърсена вода.
Фиг. 2д - снимката показва филтърната среда след нейното снемане от зоната на филтруване и изсушаване. Средата е наситена със замърсяването от нефтопродукт, повишила е калоричността си (от 12 599 до 36 015 заФС 1 и 8 790 до 34 365 за ФС 2) и поради насищането й, може да бъде утилизирана. Филтърната среда има способ35 ността да задържа нефтопродукти и механични частици в доста широк диапазон. Случайният характер на порите създава турбулентност във вътрешните капиляри и инерционното задържане средата се увеличава. Така се задържат частици с размер от 100 μ и по-малко, в резултат на 40 действието на адхезионни или механични сили.
Снимките на отлятата и изсушена филтърна среда (фиг. 3) показват разлика в гладкостта на повърхността към ситото и горната страна. При нареждане във филтърното тяло, отделните 45 влакнести среда, могат да бъдат ориентирани лице/лице или лице/опако, с което може да се увеличи пътят на преминаващия поток, а с това и времето за контакт между замърсителя и активните центрове на влакната. Получените филтърни среди могат да бъдат лесно монтирани във 5θ филтърните тела, като дебелината на преградата може да бъде изменяна, така че да се реагира на
2146 UI концентрацията на замърсяването във водата и да се повиши ефективността на очистване. Това се потвърждава от приложените по-долу резултати, представени на фигури 4 до 11. Високата пропускливост и ниското хидродинамично съпротивление на филтърните среди дава възможност за изработване на филтри за пречистване на води с дебит от 0,12 до 0,19 m/h. Изработените филтри се насищат за различно време в зависимост от концентрацията на замърсителите във водата и се определя от свойствата на филтърната среда - степен на насищане 0,47 до 0.55 g/gen.
Резултатите, представени с графиката от фиг. 4, показват степента на задържане на петролни продукти при пропускане на 401 замърсена вода с концентрация на нефтопродукт 0,5 g/l от двата предлагани състава: 1 - с участие на целулозна пулпа; 2 - каша от отпадъчна хартия. Получените резултати са близки и дават основание да се използва по-евтиния целулозен компонент, който е от изрезки, получени от производството на тоалетна хартия. При използване на втория състав, (по претенция 3), се получава по-добро задържане макар и незначително, при намалена цена на средата.
Определеното равновесно количество задържано отработено масло в пробите дадено в g/g влакно на фиг. 5 след филтруване и сушене на вече наситения филтър, не зависи от вида на четвъртия компонент, вложен при получаването на средата. Определящ е влакнестия състав, който е с преобладаващо съдържание на вълнен прах.
Поради характерната порестост на получавания нетъкан текстил, средният размер на порите и тяхното разпределение в обема текстилния адсорбент, времето на изтичане на флуида през средата (фиг. 6) не зависи от вида на четвъртия компонент. Филтърната среда е с достатъчно развита адсорбционна повърхност от влакна, която осигурява добра ефективност на очистване, без да затруднява процеса на филтруване. За показания времеви интервал на преминаване на замърсената течност, набъбване на влакната не се установява.
Когато върху средата е приложено налягане, или се променя дебита на преминаващата течност, се установява известна разлика в ефективността на задържане за двата вида предлагани филтърни среди, в зависимост от вида на четвъртия компонент (фиг. 7). Оптимално е задържането при натоварване на средата от 2-4 Ра и в двата случая, но използването на пулпа от избелена целулоза води до получаване на филтърна среда с по-стабилна структура, поради по-големия размер на целулозните фибриди, използвани като четвърти компонент. Приложеното налягане уплътнява структурата на средата, което осигурява по-добър контакт със замърсителя.
Резултатите представени на фиг. 8 показват нарастването на ефективността на нетъканата филтърна среда при увеличаване на броя на слоевете нетъкан текстил, въведени като пълнител във филтърното тяло. Насищането на филтъра е при пропускане на различно количество замърсена с концентрация на нефтопродукта 0,5 g/l вода. Насищане настъпва при преминаване на 40 1 през един слой, 1001 през два слоя и 1801 при три слоя. Поради характера на повърхността от едната страна на филтърната среда, се осигурява известна турбулентност при прехода от слой към слой, с което както може да се види от фиг. 8 и 9, ефективността на задържане на филтъра като цяло нараства. Не се установява голямо различие (фиг. 9) между предлаганите два типа прегради - с използване на два вида компонент 4 - от целулозни фибри и пулпа от отпадъчна хартия, но ефективността на задържане нараства с увеличаване на броя на влаганите прегради експоненциално.
Влиянието на разстоянието между филтрите до пълното им насищане (виж фиг. 10) е незначително, поради което нареждането на преградите във филтърното тяло трябва да става без разделянето им, плътно, но без притискане. Подреждането трябва да се извършва последователно, като се редува контакт гладка с грапава повърхност на филтърната среда.
Двата предлагани материала (фиг. 11) като филтърна среда показват еднаква ефективност и подмяната им трябва да се извършва при насищане 0,16 g/g вл.
2146 UI
Таблица 1. Ефективност на нетъканите филтърни среди - Филтърна среда с целулозна пулпа (ФС1); Филтърна преграда с отпадъчна хартия (ФС 2)
ФС1 Задържане ФС2 Задържане ФС1 Насищане ФС2 Насищане ФС1 Скорост на омокряне ФС : Скорост на омокряне
1 слой 0,16 g/gB 0,16 g/gB 40 L 40 L 0,11 m/h 0,07 m/h
2 слоя 0,42 g/gB 0,4 g/gR 100 L 80 L 0,25 m/h 0,17 m/h
3 слоя L02 g/gB 0,99 g/gB 182 L 182 L 0,47 m/h 0,32 m/h
Филтруване през един слой от материала с вода замърсена с отработен петролен продукт при изходна концентрация 0,5 g/Ι. За всяко измер- 2Q ване се използва нов филтър, след което той се суши, за да се определи задържаното количество замърсител. Пропускат се по 7 1 вода.
Резултатите от таблицата показват, че абсолютната стойност на задържането, изразена 25 в g/g влакна нараства експоненциално с увеличаване на броя на слоевете, което се дължи на създаване на микротурбулентност при прехода на замърсения флуид от слой в слой. Влиянието на вида на четвъртия компонент е незначително по отношение на ефективността на предлаганата филтърна среда. Филтруването през материала с вода, замърсена с отработен петролен продукт, е с изходна концентрация 0,5 g/Ι. За всяко измерва- 35 не се използва нова филтърна среда, след което тя се суши, за да се определи задържаното количество замърсител. Пропускат се от 40 до 182 1 вода, както е показано в приложената таблица.
По този начин полезният модел осигурява нетъкана филтърна среда, преграда за филтруване с желани свойства, добра задържаща способност, достатъчна якост, като се има предвид затварянето й в контейнер, контролиран размер на порите, малък пад на налягане, добри филтриращи свойства, подходящи за микрофилтруване. 45
Нетъканото изделие е произведено по процеса на мокрото формиране и има по-добри свойства от използваните насипни слоеве. Процесът на мокро формиране на нетъкан текстил позволява използване на отпадъчни влакна от с 50 вълнено-текстилното производство при добра производителност и качество.
Многобройни варианти на видовете влакна (основно вълнени), компоненти и пропорции са възможни в светлината на описаното по-горе предложение. Например, въпреки че предпочитани са вълнените отпадъчни влакна, могат да бъдат използвани и отпадъчни целулозни, полиакрилнитрилни и др. влакна, ако те имат малки дължини, които позволяват да се получи филтърна среда с определени, налагани от полезния модел свойства.

Claims (3)

1. Нетъкана филтърна среда, изградена от влакнест материал, характеризираща се с това, че влакнестият материал се състои от три влакнести компонента, които са отпадъчни влакна от вълнено текстилно производство, като първият и вторият компонент са естествени, вълнени влакна с различни случайни геометрични параметри, а третият - щапелни синтетични влакна, които са свързани помежду си в слой, при хидродинамично утаяване от суспензия, при което първият компонент е вълнен прах, отделен от фините филтри на производствените цехове, в количество 60-70% и дължина 3-5 mm, вторият компонент са щапелни, отпаднали при механичната преработка вълнени влакна от мериносова вълна с дължина 20-30 mm и дебелина 25-29 microm, в количество 20-30% и третият компонент е от 10% щапелни полимерни влакна с линейна масова плътност 3,3-6,0 dtex и дължина 20-30 mm.
2. Нетъкана филтърна среда съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че към трите влакнести компонента е добавено първично свързващо вещество, представляващо избелена
2146 UI целулозна пулпа в количество 7,5 - 25 % спрямо влакнестата маса.
3. Нетъкана филтърна среда съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че към трите влакнести компонента е добавено първично свързващо вещество, представляващо водна каша от отпадъчни изрезки от производството на тоалетна хартия в количество 10-25% спрямо влакнестата маса. Приложение: 11 фигури
BG002795U 2014-06-25 2014-06-25 Нетъкана филтърна среда BG2146U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG002795U BG2146U1 (bg) 2014-06-25 2014-06-25 Нетъкана филтърна среда

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG002795U BG2146U1 (bg) 2014-06-25 2014-06-25 Нетъкана филтърна среда

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2146U1 true BG2146U1 (bg) 2015-11-30

Family

ID=56847811

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG002795U BG2146U1 (bg) 2014-06-25 2014-06-25 Нетъкана филтърна среда

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2146U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Yue et al. Design and fabrication of superwetting fiber-based membranes for oil/water separation applications
JP6665233B2 (ja) 液体用濾材
JP5307772B2 (ja) ナノ繊維濾材
US3238056A (en) Microporous materials and process of making the same
Li et al. Study on the application of waste bricks in emulsified oil-water separation
Ma et al. Electrospun fibers for oil–water separation
US3573158A (en) Microporous fibrous sheets useful for filters and apparatus and method of forming the same
Hu et al. Designing high-caliber nonwoven filter mats for coalescence filtration of oil/water emulsions
AU2003210565A1 (en) Nanofiber filter media
US8956504B2 (en) Systems and methods for making fiber webs
Eyvaz et al. Textile materials in liquid filtration practices: Current status and perspectives in water and wastewater treatment
Sun et al. Facile preparation of attapulgite nanofiber membrane for efficient separation of high-viscosity oil-in-water emulsions
CA2867041C (en) Method for recovering hydrocarbon fluids from a hydraulic fracturing process
Yu et al. A wood-based MOF membrane with high flux and efficiency for oil-in-water emulsions separation
Mao Engineering design of high-performance filter fabrics
JP3360857B2 (ja) 濾過装置
BG2146U1 (bg) Нетъкана филтърна среда
BG66881B1 (bg) Нетъкана филтърна среда и метод за нейното получаване
Thota et al. Candle soot nanoparticle embedded nanofibrous membrane for separation of miscible and immiscible oil/water mixtures
Sakpal et al. Application of nonwovens for water filtration
Wang et al. Preparation of binder-free composite filters material and their efficient removal of slag powder
Dhavale et al. Development of Needle Punched Non-woven Fabric for Water Filteration
JPH0739910U (ja) 液相吸着フイルター
JPH0450846B2 (bg)
RU2288024C1 (ru) Фильтровальный материал