BG2090U1 - Кюнец-топлообменник - Google Patents

Кюнец-топлообменник Download PDF

Info

Publication number
BG2090U1
BG2090U1 BG002884U BG288414U BG2090U1 BG 2090 U1 BG2090 U1 BG 2090U1 BG 002884 U BG002884 U BG 002884U BG 288414 U BG288414 U BG 288414U BG 2090 U1 BG2090 U1 BG 2090U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
heat exchanger
stove
heating
nozzle
metal
Prior art date
Application number
BG002884U
Other languages
English (en)
Inventor
Сергей Бубнов
Original Assignee
Сергей Бубнов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Сергей Бубнов filed Critical Сергей Бубнов
Publication of BG2090U1 publication Critical patent/BG2090U1/bg

Links

Landscapes

  • Air Supply (AREA)
  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)

Abstract

Полезният модел служи за битови отоплителни уреди и може да се използва при метални отоплителни или отоплително-водонагревателни печки за индивидуални постройки, при метални печки за баня и метални камини. Кюнецът-топлообменник има кухо тяло (1) с входен и изходен отвор (2 и 3), в което е монтирано спирателно устройство (4), изпълнено във вид на прегради (5, 6 и 7), закрепени в тялото (1), като клапа-шибър (8) се намира на ос (9), разположена на преградата (6) в средната част на тялото (1). Създаването на дадената конструкция понижава разхода за направата на кюнеца, повишава ефективността от използването на гориво за отопляване на помещението. Позволява да се отоплява помещение, съседно на това с печката или на горния етаж. 1 претенция, 2 фигури

Description

Област на техниката
Полезният модел служи за битови отоплителни уреди и може да се използва при метални отоплителни или отоплителноводонагревателни печки за индивидуални постройки, при метални печки за баня и метални камини.
Предшестващо състояние на техниката
Кюнецът е един от основните елементи при печките, който от една страна осигурява отвеждане извън границите на нагряваното помещение на продуктите от изгарянето - димните газове, а от друга страна нагрятата повърхност на кюнеца изпълнява функциите на топлообменник, който предава топлинната енергия на отвежданите димни газове за допълнително нагряване на помещенията.
Но при работата на кюнеца-топлообменник на печката заедно с директно отвеждания поток на продуктите от изгарянето - димните газове, се губи значително количество топлинна енергия, която може да се използва за допълнително нагряване на помещенията.
Една от основните задачи пред проектантите на нагревателното оборудване е да създават устройства, които да повишават ефективността на топлообмена от отвежданите димни газове и да осигурят оптимална и безопасна работа (тяга) на кюнеца-топлообменник.
От техниката познаваме системата на зигзагообразните кюнци, която се намира в отделен, хоризонтално ориентиран блок, разположен по вертикалата в зоната между основата на печката и пода на нагряваното помещение, като блокът със зигзагообразни кюнци е свързан с печката, а коминът е свързан с блока от зигзагообразни кюнци, зигзагообразните кюнци отгоре са покрити с метален лист, а пространството над въпросния лист до нивото на пода на помещението е запълнено с чакъл. (Виж описанието на заявката за изобретение РФ № 98103088/03, МПК F 24 В1/ 26, Печка на Агеев за отопляване на помещение и/или приготвяне на храна).
В това техническо решение се цели да се удължи пътят на димните газове чрез промяна на формата и дължината на канала, като така се удължава пътят на дима и той се задържа в пространството под пода.
Най-близо по техническа същност, постиган ефект и избрана като прототип е конструкцията на кюнеца-топлообменник, който има кухо тяло с 5 входен и изходен отвор, в което е монтирано устройство, забавящо движението на димните газове и топлообмена. Спирателното устройство е изпълнено във вид на прегради с разрези, като преградите са монтирани вътре в тялото и са 10 закрепени на напречни оси с възможност да се завъртат така, че когато са разположени напряко на тялото, техните разрези създават зигзагообразно движение на газовете. На осите от външната страна на тялото са прикрепени лостове, чиито свободни 15 краища чрез шарнири са свързани с общата щанга за поставянето на преградите в задно положение. (Виж описание на полезния модел към патент РФ № 120485, МПК F 23 J 11/00, Кюнец топлообменник).
Спирателното устройство в кюнеца за димни газове осигурява по-пълно изгаряне на горивото в печката, донякъде забавя движението на продуктите от изгарянето на горивото в кюнеца на спирателното устройство, понижава температурата 25 на димните газове при излизането им от изходния отвор, благодарение на което се постига намаляване на загубите на топлина и увеличаване на ефективността на топлообмена.
Ние също така се стремим да забавим 3 0 движението на димните газове само чрез промяна на формата на канала, като така удължаваме пътя на дима и го задържаме в помещението.
Известният кюнец-топлообменник съд ържа елементи, които регулират сечението на отвора във 35 вид на голям брой прегради, които трябва постоянно да се настройват, за да се постигне оптимално съотношение между тяга и ефективен топлообмен между горещите димни газове и топлообменните елементи на спирателното устройство, т.е. чрез постоянен избор на наклонено междинно положение на преградите за постигане на оптимална тяга. Направата на предлагания кюнецтоплообменник е трудоемка, защото в него има голям брой части.
Техническа същност на полезния модел
В основата на полезния модел е залегнала техническата задача кюнецът-топлообменник да се усъвършенства, като се опрости спирателното устройство чрез намаляване броя на елементите за
2090 UI регулиране на движението на димните газове, които се насочват по нагънат по дължината кюнец.
Техническият резултат се постига чрез повишаване на ефективността на използване на усъвършенствания кюнец-топлообменник, представляващ кухо тяло с входен и изходен отвор, в който е поставено спирателно устройство във вид на прегради, съществено удължаващи пътя на отвежданите димни газове, закрепени в тялото, като клапа-шибър е монтирана на ос, намираща се на преградата в средната част на тялото.
Преградите от пластини вътре в тялото може да са формирани както хоризонтално, така и вертикално, и така образуват хоризонтални и/или вертикални елементи на каналите за дима или образуват система от капаци.
Тялото на кюнеца-топлообменник може да бъде с цилиндрична или всякаква правоъгълна форма и размер.
Кюнецът-топлообменник с неголеми размери може да бъде монтиран като част от комина веднага след печката или като елемент от комина на следващия етаж, той може да бъде монтиран до печката, ако е съразмерен на нея.
Създаването на дадената конструкция понижава разхода за направата на кюнеца, повишава ефективността от използването на гориво за затопляне на помещението. Позволява да се отоплява помещение, съседно на това с печката или на горния етаж.
За разлика от тухлените и керамичните конкуренти, кюнците може да бъдат поставени във вече готовата къща, може да бъдат монтирани и при необходимост, ремонтирани по всяко време на годината.
Пояснение на приложените фигури
На фигура 1 е даден чертеж на кюнецатоплообменник.
На фигура 2 е даден чертеж на кюнецатоплообменник, движението на газа при затворена и отворена клапа-шибър.
Примерно изпълнение на полезния модел
Кюнецът-топлообменник (фиг. 1-2) съдържа кухо тяло 1 с входен 3 и изходен 2 отвор, в тялото 1 е поставено спирателното устройство 4 за забавяне на димните газове и постигане на топлообмен.
Особеност на усъвършенствания кюнец топлообменник е следното изпълнение на конструкцията на съставните му части.
Спирателното устройство 4 е изпълнено във вид на прегради 5,6 и 7, които са фиксирани (чрез всякакъв тип връзки) вътре в тялото 1 и клапаташибър 8, монтирана върху оста 9, закрепена за преграда 6 с възможност да се завърта така, че когато клапата-шибър 8 е разположена хоризонтално в тялото 1, се образува зигзагообразен газоход. Когато клапата-шибър 8 е поставена вертикално в тялото 1, се образува прав газоход, с малки отклонения заради преградите (фиг. 2).
За бани и сауни кюнецът-топлообменник, включително и съставните му части може да бъде направен от неръждаема стомана.
Конструктивно кюнецът може да има:
- тяло с кръгло, правоъгълно или друго сечение;
- канална (вертикална и/или хоризонтална) система от капаци или смесена такава за движението на димните газове;
- разположение върху печката, комина или с отделно разположение;
- тухлен или смесен (метален - тухлен) тип тяло.
Използване на полезния модел
Предлаганият кюнец-топлообменник функционира по следния начин.
От печката през входната клапа 3 димните газове навлизат в тялото 1 на кюнеца-топлообменник и взаимодействат със спирателното устройство.
Ако кюнецът-топлообменник е в изходно положение, когато в спирателното устройство 4 чрез лоста 10 клапата-шибър 8 се намира хоризонтално в тялото 1, се образува зигзагообразно движение на газовете, с минимално сечение на отвора, което осигурява безопасна минимална тяга, но създава лъкатушно и по-дълго движение на газовете, осигуряващо максимален топлообмен.
Когато кюнецът-топлообменник е в положение, при което в спирателното устройство 4 чрез лоста 10 клапата-шибър 8 е поставена вертикално в тялото 1, се образува право извеждане на газовете с малки отклонения, с максимално сечение на отвора, което осигурява максимална тяга и минимална дължина на извеждането на газовете, осигуряваща минимален топлообмен.
В зависимост от избраната зададена
2090 UI температура в отопляваното помещение собственикът настройва юонеца-топлообменник в положение, при което в спирателното устройство 4 чрез клапата-шибър 8 в тялото 1 се създава положение, при което се постига безопасна оптимална тяга в кюнеца и необходимата ефективност на топлообмена за осигуряване на избраната температура в отопляваното помещение.
Зададеното положение на клапата-шибър 8 на спирателното устройство 4 се определя от температурния режим на отопляване на помещението.
Заявеният кюнец-топлообменник е найефективно да се използва при печки на твърдо гориво с естествена циркулация на димните газове. Уредът може да е изпълнен като елемент, който се намира в отделен хоризонтално ориентиран блок. Кюнецът-топлообменник може също да бъде вграден в стена от тухли или чакъл (пясък).
При използването на заявения кюнецтоплообменник съществено се намалява разходът на гориво в печката.
Чрез опити е установено, че в печка с използване на заявения кюнец-топлообменник разходът на гориво за отопляване на помещение до 15°С се намалява двойно до тройно.
Така се постига повишаване на ефективността на топлообмена чрез регулиране положението на клапата-шибър 8 за избиране на оптимално съотношение на тягата в кюнеца и ефективността на топлообмена в спирателното устройство 4, като високата безопасност се запазва.
Посочените данни свидетелстват, че е възможно полезният модел да се реализира и предлаганият кюнец-топлообменник да се използва промишлено, защото притежава проста конструкция, може да се произвежда серийно във всякакво предприятие и може да намери широко приложение при печки, които работят предимно на твърдо гориво, за отопляване на битови и производствени помещения.

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Кюнец-топлообменник, който има кухо тяло с входен и изходен отвор, в който е монтирано спирателно устройство, изпълнено във вид на прегради, характеризиращ се с това, че преградите (5, 6 и 7) на спирателното устройство (4) са закрепени в тялото (1), като клапа-шибър (8) се намира на ос (9), разположена на преградата (6) в средната част на тялото (1), при което към оста (9) е закрепен неподвижно лост (10).
BG002884U 2014-01-16 2014-10-30 Кюнец-топлообменник BG2090U1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU2014101301/03U RU141764U1 (ru) 2014-01-16 2014-01-16 Дымоход-теплообменник "дымостоп"

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2090U1 true BG2090U1 (bg) 2015-07-31

Family

ID=51218719

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG002884U BG2090U1 (bg) 2014-01-16 2014-10-30 Кюнец-топлообменник

Country Status (2)

Country Link
BG (1) BG2090U1 (bg)
RU (1) RU141764U1 (bg)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU169049U1 (ru) * 2016-10-17 2017-03-02 Лев Николаевич Бреев Дымоход - теплообменник
RU2672115C1 (ru) * 2017-09-27 2018-11-12 Юрий Степанович Левчук Устройство дымоудаления в бане "по-чёрному"
RU197308U1 (ru) * 2020-01-10 2020-04-21 Юрий Трофимович Новиков Вставка-теплообменник для отопительных печей и котлов

Also Published As

Publication number Publication date
RU141764U1 (ru) 2014-06-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG2090U1 (bg) Кюнец-топлообменник
RU85610U1 (ru) Комбинированная печь-каменка
RU180744U1 (ru) Печь для бани с каменкой
RU174489U1 (ru) Печь для бани закрытого типа
RU121042U1 (ru) Водогрейный твердотопливный котел
RU2319077C1 (ru) Печь
CN202792486U (zh) 冷水回流燃气热水器
CN206037161U (zh) 节能环保型燃气大锅灶
RU2715487C1 (ru) Печь для бани с каменкой
RU138705U1 (ru) Печь банная
KR101802155B1 (ko) 이동식 찜질방 온돌 구조
CN201973861U (zh) 多燃烧器燃气热水器
CN201964594U (zh) 带混合室的燃气热水器
RU2418243C1 (ru) Печь для бани
RU123116U1 (ru) Отопительное устройство (варианты)
RU2460946C1 (ru) Водонагревательный терморегулируемый бак с коаксиальным энергоэффективным дымоходом (варианты)
KR101348697B1 (ko) 온돌의 배연로 구조
RU63504U1 (ru) Печь для бани
CN201983419U (zh) 增强进气的燃气热水器
RU224806U1 (ru) Нагреватель воды для бассейна
KR102134556B1 (ko) 구들침대용 난방장치
CN201795595U (zh) 导流管锅炉
RU2698360C1 (ru) Универсальная печь воздушного отопления
CN201983467U (zh) 火力分段燃气热水器
RU2000110782A (ru) Комбинированный с банной печью-каменкой кухонный очаг