BG1789U1 - Птицезащитен изолатор - Google Patents

Птицезащитен изолатор Download PDF

Info

Publication number
BG1789U1
BG1789U1 BG2361U BG236113U BG1789U1 BG 1789 U1 BG1789 U1 BG 1789U1 BG 2361 U BG2361 U BG 2361U BG 236113 U BG236113 U BG 236113U BG 1789 U1 BG1789 U1 BG 1789U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
insulator
birds
poultry
cuffs
cuff
Prior art date
Application number
BG2361U
Other languages
English (en)
Inventor
IvanХАНДЖИЕВ Иван Handzhiev
АндрейDzyubin Andrey ДЗЮБИН
Original Assignee
"Handzhiev" Eood Д"ХАНДЖИЕВ" ЕОО
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Handzhiev" Eood Д"ХАНДЖИЕВ" ЕОО filed Critical "Handzhiev" Eood Д"ХАНДЖИЕВ" ЕОО
Priority to BG2361U priority Critical patent/BG1789U1/bg
Publication of BG1789U1 publication Critical patent/BG1789U1/bg

Links

Landscapes

  • Insulators (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до птицезащитен изолатор, който може да се използва в енергетиката, по-специално при изграждане и експлоатация на електропреносни мрежи. Изолаторът, обект на полезния модел, се отличава с конструкция, която го предпазва от кацане върху повърхността му на птици, които при допир с части под напрежение предизвикват токови удари, съпроводени с повреди на елементи от електропреносната мрежа, както и смърт за птиците. Изолаторът се състои от изолационно тяло, изпълнено в репелентен цвят, например син или оранжев, като върху тялото и металните накрайници е разположен поне един покриващ маншон, изпълнен от диелектричен, полимерен материал, който прикрива част от страничната повърхност на изолатора. За предпочитане е маншонът да има конусна или подобна форма и да е изпълнен от еластичен материал.

Description

(54) ПТИЦЕЗАЩИТЕН ИЗОЛАТОР
Област на приложение
Изобретението се отнася до приспособление за предпазване на електропреносните мрежи от токови удари, в частност - предпазване на електропроводите от възникване на къси съединения, възникващи в резултат на кацането на птици върху тях и може да се използва в областта на енергетиката, при изграждане и експлоатация на електропроводи за пренасяне на електроенергия, по-специално за повишаване сигурността на свързващите елементи на електропреносните мрежи, намиращи се под напрежение, например носещите конструкции и използваните изолатори.
Предшестващо състояние на техниката
Електрическите изолатори са широко използвани елементи, предназначени за свързване при окачване на проводниците на електропроводи към носещи елементи, каквито са стълбове, както и за осигуряване изолирането на споменатите носещи елементи, намиращи се под напрежение, включително и на заземените им части. Изолаторите се състоят от изолационно тяло, като в двата му края са разположени метални свързващи елементи, съответно единият край за свързване със заземените части на електросъоръженията, а другият край за свързване с елементите на съоръжението под напрежение, като терминологично е прието описаните краища на изолатора да се наричат метални накрайници. Корпусът на изолационното тяло е изработен от изолационен материал, например керамика, стъкло, полимер и др., и е оформен подходящо за целите на механично свързване на накрайниците към съответния елемент на електропреносната мрежа, като при това се гарантира изолирането на електрическа връзка между тях.
Един значително разпространен проблем в областта на преноса на електроенергия е възникването на чести повреди по електропроводите, обикновено представляващи къси съединения, предизвикани от кацането на големи птици върху изолаторите. Това могат да бъдат гълъби, гарги/врани и дори някои застрашени видове, като грабливи птици и бухали, които обитават съответната местност. В резултат на кацането на птиците, те докосват с крилата и краката си еле менти под напрежение, като при това предизвикват едновременно повреди както за елементите, от които е изградена електропреносната мрежа, доколкото късите съединения са свързани с изключвания на електрозахранването и прекъсване подаването на електрическа енергия към потребителите, така и по отношение на опазване на околната среда, тъй като предизвиканите от кацането на птиците къси съединения като правило завършват със смърт за птицата и по този начин допълнително и неконтролируемо се нарушава екологичното равновесие.
Това се отнася особено за изолатори, които са монтирани хоризонтално или под ъгъл, с дължина на изолационния елемент от единия до другия накрайник, която е съизмерима с размаха на крилата на птиците при кацане или отлитане от изолатора. В случаите, когато птицата с крилата си или с краката и крилата си докосне в едно и също време заземена част и/или част от електрическото съоръжение или накрайниците на изолатора, които се намират под напрежение, в резултат се получава късо съединение, което преминава през тялото на птицата. В повечето случаи птицата умира и едновременно с това настъпват повреди в някои от елементите на електрическото съоръжение, съпроводено с изключване на електропровода и свързаните към него потребители.
Известни са различни технически решения, предназначени за предотвратяване на кацането на птици върху изолаторите от електропреносната мрежа.
Известно е птицезащитно устройство, описано в патентна публикация № 201266815 - CN, представляващо мрежа от разположени остри шипове, монтирани на възможните за кацане на птици места. За съжаление тези птицезащитни съоръжения не са достатъчно ефективни, доколкото привличат птици, използвайки споменатите шипове като основа или опорен материал за строеж на гнездо.
Известно е възпиращо средство срещу кацане на птици - Patent No 7243465 - US, представляващо метална основа, върху която е разположено множество от стоманени остриета, които са ориентирани под различен ъгъл, имат различна дължина и в цялост образуват мрежа от остриета, която не позволява на птиците да кацнат върху даден елемент от електропреносната
1789 Ul мрежа.
Известен е птицезащитен изолатор Полезен Модел № 113065 U1 - RU, който се състои от изолационно тяло и защитни маншони, монтирани в накрайниците на изолационното тяло. Защитните маншони има конусна форма и за предпочитане са изработени от еластичен материал, като в зависимост от изпълнението на изолатора могат да бъдат монтирани неразглобяемо или с възможност за демонтирането им. Защитните маншони са с дължина, позволяваща да покрият част от изолационното тяло така, че да намалят разстоянието, върху което птица, обитаваща местния район да не може да кацне устойчиво върху елементи от електропреносната мрежа.
Известни са също така акустични репелентни устройства, които са монтирани на носещите елементи от електропреносната мрежа и издават звуков сигнал, но и те не са достатъчно ефективни, тъй като са с висока цена и освен това подаваният звуков сигнал въздейства само върху определени видове птици.
Известни са репеленти против птици, представляващи химически композиции, изготвени във формата на гел или спрей, с който се покриват съоръженията, които трябва да бъдат предпазени от кацане на птици. Използването им е свързано с неудобство по отношение на полагането им, както и по отношение на ефективността им, доколкото са изложени на атмосферни влияния и след определен период от време губят репелентното си действие.
Техническа същност на полезния модел
Предвид на изложеното по-горе известно ниво на техниката в разглежданата област, задача на изобретението е да бъде предложен изолатор, който да се отличава с подобрена и гарантирана сигурност на работа в състава на електропреносните мрежи, чрез осигуряване на безопасни разстояния между тоководещите части и спрямо земя, по-специално до изолатор, чиято конструкция благоприятства намаляването на риска от възникване на къси съединения, предизвикани от кацане на птици върху изолатора или други елементи от електропреносните мрежи, свързани с изолатора и произтичащите от това повреди по електросъоръженията, при запазване на конструктивните размери на изолатора, по специално монтажната дължина на изолатора.
Задачата на изобретението се решава чрез увеличаване по въздух на разстоянието от частите на изолатора или съоръжението, намиращи се под напрежение до заземените им части до безопасно разстояние, което не може да бъде покрито от размаха на птичите крила, или крака и крила.
Задачата на изобретението се решава с изолатор, състоящ се от изолационно тяло, от двете страни на който са оформени метални накрайници, върху които са монтирани еластични защитни маншони с конусна форма, изпълнени от диелектричен материал.
Съгласно изобретението изолационното тяло и защитните маншони са изпълнени в репелентни цветове.
Съгласно едно вариантно изпълнение на птицезащитния изолатор подходящо е изолационното тяло и покриващите маншони да са изпълнени в различни репелентни цветове.
За предпочитане е изолационното тяло да е изпълнено от полимерен материал.
Покриващият маншон може да бъде изпълнен от полимерни материали, за предпочитане еластични материали, например силиконова композиция.
Съгласно едно предпочитано вариантно изпълнение на птицезащитния изолатор обект на изобретението общата дължина на изолатора L3 представлява сума от дължината на изолационното тяло и дължината на монтираните по дължината на изолационното тяло маншони.
За предпочитане е изолаторът да се състои от два маншона, монтирани съответно върху всеки накрайник, при което разстоянието между маншоните, при техните основи, не трябва да е по-голямо от 25 mm.
Птицезащитният изолатор, обект на изобретението се отличава с подобрени защитни параметри по отношение осигуряване сигурността на работа на електропреносните мрежи, особено по отношение на силно намаленият риск от предизвикване на повреди от кацането на птици върху електрическите съоръжения. Изпълнението на изолационното тяло в репелентен цвят отблъсква птиците и силно намалява повърхностите, върху които те могат да изберат да кацнат. Едновременно с това предвидените покриващи маншони допълнително защитават крайните час1789 U1 ти на изолатора от възможността птиците да кацнат върху тези елементи на електрическите съоръжения, с което допълнително се намалява вероятността от възникване на токови удари, къси съединения, респективно повреди по елементи на електропреносната мрежа. Едновременното изпълнение на изолационното тяло и защитните маншони в различни репелентни цветове въздейства отблъскващо върху птиците и намалява в значителна степен възможността за кацане на птици върху елементи, които се намират под напрежение. Същевременно с използването на описания птицезащитен изолатор се създават подобрени условия за опазване на околната среда, доколкото отсъствието на възможности за кацане на птици върху електрически съоръжения под напрежение ги предпазва от токов удар и смъртен изход. Предложеният птицезащитен изолатор увеличава сигурността на електрическите съоръжения под напрежение, без при това да се налага внасянето на конструктивни изменения, като се запазва конструктивно определената монтажна дължина. В този случай монтажната дължина на изолатора, измерена като разстояние между неподвижно закрепените накрайници не се налага да се променя, тъй като разстоянието от частите на изолатора или съоръжението, намиращи се под напрежение до заземените части на изолатора (съоръжението) е увеличено така, че размаха на крилата на птиците или крила и крак) не може да го покрие. Това разстояние се увеличава благодарение на допълнително разполагане на покриващите маншони върху изолаторното тяло спрямо крайните му метални части по начин, при който металните накрайници и в някои случаи свързващите елементи на съоръжението са обхванати от покриващия маншон, в резултат на което не са достъпни от крилата или краката на птиците, при тяхното кацане върху елементи под напрежение.
Пояснение на приложените фигури
По-нататък в описанието ще бъдат представени примерни изпълнения на птицезащитен изолатор с помощта на придружаващите описанието фигури, където:
фигура 1 представя изолатор, известен от нивото на техниката;
фигура 2 представя изолатор с птицезащитен маншон съгласно полезния модел;
фигура представя птицезащитен изолатор с маншон в единия край на изолатора;
фигура 4 представя птицезащитен изолатор с издигната защитна обвивка над накрайниците;
фигура 5 представя птицезащитен изолатор в монтажно положение.
Примери за изпълнение на полезния модел
На фиг. 1 е представен електрически изолатор, известен от нивото на техниката, състоящ се от изолационно тяло 1 и метални накрайници 3, като споменатият изолатор /фиг. 1/ има изолационна дължина L. На фиг. 2 е представен изолатор съгласно изобретението, който съдържа изолационно тяло 1, накрайници 3 и птицезащитни маншони 2, изпълнени за предпочитане от материал с диелектрични изолационни свойства. Маншоните 2 са разположени върху изолационното тяло 1, както е показано на фиг. 2, като част от маншона 2 покрива страничната част на накрайника 3, като оставя открита кръглата част на изолатора, например в областта на свързването му с крайната част на електропровода. Описаният изолатор /фиг. 2/ има изолационна дължина L1, значително по-голяма от изолационната дължина L на известния от нивото на техниката изолатор. В зависимост от нуждите и конструкцията на изолатора, птицезащитните маншони 2 могат да бъдат монтирани както от едната, така и от двете страни на изолатора, както е показано на фиг. 3.
В зависимост от конкретното вариантно изпълнение на изолатора, дължината на птицезащитния маншон е определена така, че изолационната дължина LI, L3 представлява сума на дължината на изолационното тяло, считано от мястото на монтирането на маншона до противоположния накрайник или до мястото на разполагане на втория маншон и дължината на разположените върху изолатора маншони. За предпочитане е посочената дължина на изолатора бъде по-голяма от общата ширина размаха на крилете на една птица в полет, от вида птици, живеещи в даден район и имащи навици да кацат върху изолаторите. Допълнително маншоните могат да бъдат изпълнени с достатъчна дължина, така че да покриват почти целият накрайник и част от електропровода или носещата конструкция, към която е свързан съответния метален накрайник.
На фигурите 2-5 е показано, че маншона/ маншоните 2 са монтирани на изолационното тяло 1 неразглобяемо, при което маншонът 2 практически представлява част от изолационното тяло 1. Съгласно друго изпълнение на полезния модел птицезащитният маншон може да бъде монтиран на изолационното тяло 1 разглобяемо, което позволява лесно да се демонтира.
Съгласно показаните на фиг. 2-4 вариантни изпълнения на маншона 2, в зависимост от предназначението на изолатора, размерите и формата на елементите, чрез които се осъществява свързването му с останалите съоръжения, както и технологичността на изделието маншона 2 може да има както конусна форма, така и друга подходяща форма.
Във всички случаи формата на птицезащитния маншон е подходящо да бъде такава, че да изключва възможността за събиране и/или задържане на дъждовна вода във вътрешността му, когато изолаторът е разположен хоризонтално или в леко наклонено положение.
В изолатори, чиято конструкция предполага необходимост от защитна обвивка на накрайниците, птицезащитните маншони 2 могат да бъдат използвани и за тази цел. Така например на фиг.4 е представен изолатор, в който маншона 2 е свързан с накрайника 3.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на изобретението изолаторът, по-специално изолационното тяло 1 е подходящо да бъде изпълнено от полимерни материали. Птицезащитните маншони 2 също могат да бъдат изпълнени от полимерни материали. Съгласно едно вариантно изпълнение птицезащитния маншон 2 е за препоръчване да бъде изработен от еластичен материал, например силиконова (силикон) гума или композиция, каквито се използват при производството на защитни черупки на полимерните изолатори. В този случай птицезащитният маншон 2 поради своята еластичност и гъвкавост има способността да се обръща в обратната посока (фиг. 5), като по този начин металните накрайници 3 са достъпни за целите на свързването им с други части на електрическата система и по този начин се създават условия за облекчаване на монтирането им. След монтирането птицезащитният маншон 2 заема работно положе ние (фиг. 2-4), при което покрива металният накрайник 3 на изолатора и свързаните с него части от електрическата инсталация.
Споменатата еластичност на птицезащитните маншони 2 представлява допълнително препятствие за птиците, тъй като поради еластичността си създава нестабилно, неустойчиво положение за птиците, когато те се опитват да кацнат върху него и по този начин прави тези съоръжения непривлекателни, като ги разтоварва от кацането на птици.
Допълнителен елемент, създаващ непривлекателност на птицезащитното съоръжение е разстоянието между съседни птицезащитни покрития, което в основата си не трябва да е поголямо от 25 mm, т.е. разстояние, което е недостатъчно, за да се настанят и стъпят с краката си удобно и сигурно големи и/или средни по размер птици.
Съгласно едно предпочитано вариантно изпълнение на изобретението, изолационното тяло на изолатор е изпълнено в репелентен цвят, например син или оранжев. Такова изпълнение на изолатора допълнително създава непривлекателност за птиците, тъй като тези цветове ги отблъскват и те избягват допира със съоръжения, изпълнени в тези цветове.

Claims (6)

  1. Претенции
    1. Птицезащитен изолатор, състоящ се от изолационно тяло и разположени в двата му края метални накрайници, върху които са монтирани еластични защитни маншони с конусна форма, изпълнени от диелектричен материал, характеризиращ се с това, че изолационното тяло (1) и защитните маншони (2) са изпълнени в репелентен цвят.
  2. 2. Изолатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че изолационното тяло (1) на изолатора и птицезащитните маншони (2) са изпълнени в различни репелентни цветове.
  3. 3. Изолатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че птицезащитният маншон (2) е изпълнен от полимерен материал.
  4. 4. Изолатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че птицезащитният маншон (2) е изпълнен от еластичен материал като силиконов компаунд.
  5. 5. Изолатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че общата дължина на изо
    1789 Ul латора L3 е равна на сумата от дължината на изолационното тяло и на двата маншона.
  6. 6. Изолатор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съдържа най-малко два птицезащитни маншона (2), като разстоянието между маншоните (2) е не по-голямо от 25 mm.
BG2361U 2013-02-20 2013-02-20 Птицезащитен изолатор BG1789U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG2361U BG1789U1 (bg) 2013-02-20 2013-02-20 Птицезащитен изолатор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG2361U BG1789U1 (bg) 2013-02-20 2013-02-20 Птицезащитен изолатор

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1789U1 true BG1789U1 (bg) 2013-11-29

Family

ID=50114036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG2361U BG1789U1 (bg) 2013-02-20 2013-02-20 Птицезащитен изолатор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1789U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115566810A (zh) * 2022-10-17 2023-01-03 国网河北省电力有限公司邯郸供电分公司 一种高压取电合成绝缘子以及用电设备

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN115566810A (zh) * 2022-10-17 2023-01-03 国网河北省电力有限公司邯郸供电分公司 一种高压取电合成绝缘子以及用电设备

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bevanger Bird interactions with utility structures: collision and electrocution, causes and mitigating measures
CA2651669A1 (en) Lightning protection device: wet/dry field sensitive air terminal
RU170079U1 (ru) УСТРОЙСТВО ДЛЯ ЗАЩИТЫ ГИРЛЯНД ИЗОЛЯТОРОВ ВОЗДУШНЫХ ЛИНИЙ ЭЛЕКТРОПЕРЕДАЧИ 6-1150 кВ ОТ ПРОДУКТОВ ЖИЗНЕДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПТИЦ И ПТИЦ ОТ НЕГАТИВНОГО ВОЗДЕЙСТВИЯ САМОЙ ВОЗДУШНОЙ ЛИНИИ
KR20050057158A (ko) 지상에서 이동하는 곤충의 퇴치 장치
US20130042544A1 (en) Bird control system
BG1789U1 (bg) Птицезащитен изолатор
CN203723324U (zh) 一种高压输电线路驱鸟装置
RU113065U1 (ru) Птицезащищенный изолятор
CN203505412U (zh) 架空地线球形防鸟装置
RU2720131C2 (ru) Птицезащищенный изолятор
CN203827644U (zh) 防鼠防虫的电气控制柜
Tena et al. Failures in outdoor insulation caused by bird excrement
RU174970U1 (ru) УСТРОЙСТВО ДЛЯ ЗАЩИТЫ ГИРЛЯНД ИЗОЛЯТОРОВ ВОЗДУШНЫХ ЛИНИЙ ЭЛЕКТРОПЕРЕДАЧИ 6-1150 кВ ОТ ПРОДУКТОВ ЖИЗНЕДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПТИЦ И ПТИЦ ОТ НЕГАТИВНОГО ВОЗДЕЙСТВИЯ САМОЙ ВОЗДУШНОЙ ЛИНИИ
Mammadov et al. Bırd collisions with power lines in Nakhchıvan Autonomous Republıc
KR200221448Y1 (ko) 조류퇴치기
CN204070279U (zh) 一种槽扣式硅橡胶防鸟调爬器
KR200403562Y1 (ko) 전주용 완금에 부설된 조류 둥지 및 착지 방지구
CN205124848U (zh) 防鸟装置
Frost The use of ‘flight diverters’ reduces mute swan Cygnus olor collision with power lines at Abberton Reservoir, Essex, England
CN207752810U (zh) 一种防白蚁的电缆
Patel Effect of lightning on building and its protection measures
JP6588310B2 (ja) 鳥害防止具
CN205123186U (zh) 防鸟害绝缘护罩
CN107711820B (zh) 一种应用于高压架空线塔杆的双臂式驱鸟遮蔽罩
CN211209233U (zh) 一种输电线路自立式干字型承立塔地线防鸟装置