BG1779U1 - Прозореченблок - Google Patents

Прозореченблок Download PDF

Info

Publication number
BG1779U1
BG1779U1 BG2248U BG224812U BG1779U1 BG 1779 U1 BG1779 U1 BG 1779U1 BG 2248 U BG2248 U BG 2248U BG 224812 U BG224812 U BG 224812U BG 1779 U1 BG1779 U1 BG 1779U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
window
frame
profile
glass
window block
Prior art date
Application number
BG2248U
Other languages
English (en)
Inventor
БДмитрийБББББББББББББББББББББББББ YunkerБDmitriyББББББББББББББББББББББББББББББББББББЮНКЕР
Original Assignee
Р—РђРћБ"БРћРљРћРќРќРђРЇБМАНУФАКТУРА"БББZaoБ"БOkonnayaБManoufaktoБББББББББББББББББББББББББura"ББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Р—РђРћБ"БРћРљРћРќРќРђРЇБМАНУФАКТУРА"БББZaoБ"БOkonnayaБManoufaktoБББББББББББББББББББББББББura"ББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББ filed Critical Р—РђРћБ"БРћРљРћРќРќРђРЇБМАНУФАКТУРА"БББZaoБ"БOkonnayaБManoufaktoБББББББББББББББББББББББББura"ББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББББ
Publication of BG1779U1 publication Critical patent/BG1779U1/bg

Links

Landscapes

  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)

Abstract

Полезниятмоделсеотнасякъмобласттанастроителството,аименнокъмконструкциятанапрозореченблок,койтоесъставенелементотстеннаилипокривнаконструкция.Основнияттехническирезултат,койтосепостигаприреализациятанаполезниямоделсесъстоивнамаляваненасебестойносттанаизвестнаконструкциянапрозореченблокпризапазваненанеговиятрадиционенвъншенвид,повишаваненатоплоизолиращитесвойстваприобезпечаваненанеобходиматастепеннавъздухопроницаемостнапрозоречнияблок.Тозирезултатсепостигасизвестенпрозореченблок,състоящсеоткаса(1)истъклопакет(2)сдистанционери(3,4)междусъседнитестъкла,катоединиятдистанционер(4)еизработенотпрофилсжлеб(7)заобкова,необходимзазакрепванетонастъклопакета(2)къмкасата(1).Прозоречниятблокдопълнителносъдържазакрепенапопериметъранастъклото,закриващавътрешнияпроцеп,профилнарамка(5)суплътнение(6),разположеновнейнияжлеб,катопритовавстъклопакета(2)стъклатасаседнаквиразмери.@

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася към областта на строителството, а именно към конструкцията на прозоречен блок, който е съставен елемент от стенна или покривна конструкция и е предназначен за осъществяване на връзка между вътрешните помещения и обкръжаващото пространство, за естественото осветление на помещенията, за вентилацията им и за защитата им от атмосферни и шумови въздействия.
Предшестващо състояние на техниката
Съгласно ГОСТ 23166-99 “Прозоречни блокове. Общи технически условия” (Блоки оконнме. Общие технические условия): Прозоречният блок е прозрачна за светлината конструкция, състояща се от сглобяеми детайли - каса (корпус, профил на корпуса), крила и вградени системи за проветряване и включваща в себе си при необходимост редица допълнителни елементи: щори, външни щори и други.
От общодостъпни източници:
- ГОСТ 30674-99 “Прозоречни блокове от поливинилхлоридни профили. Технически условия”(Блоки оконнме из поливинилхлоридньтх профилей. Технические условия);
- “Проектирование современнмх оконнмх систем гражданских зданий”. И. В. Брискин, А. А., Плотников, А. В. Захаров. Учебно пособие МИСИ МГСУ. Издателство “Вмбор”, 2008 г. (фигура 2.2.3.1. Конструкция на прозоречни профили от ПВХ. Комбинация на каса и крило) са известни конструкции на съвременни прозоречни блокове, съдържащи каса и стъклопакет с дистанционери между съседните стъкла.
Касата се закрепва неподвижно към краищата на отвора за прозорец или врата в стената и носи върху себе си всички останали компоненти, в това число служи и за окачване на крилата на прозорците или балконните врати.
Крило (крилен детайл, рамка на крилото) е рамкова конструкция, която обхваща стъклопакета (пропускливия за светлината пълнеж), свързва се с касата (корпуса), по правило, с шарнирна или плъзгаща се връзка, закрепва се за касата с помощта на обков, разположен в специален жлеб в крилото, който служи за осигуряване на функцията за отваряне на прозореца.
Стъклопакет представлява обемно изделие, състоящо се от две или повече стъкла, съединени помежду си по краищата с помощта на дистанционери и уплътнения, образуващи херметически затворени камери, запълнени със сух въздух или друг газ. Фиксирането на стъклопакета в крилото става с помощта на стъклодържател, който също така способства за плътното притискане на стъклопакета към уплътнението, което се намира в издатина на профила на крилото, предназначена за поставяне на уплътнението и затваряща процепа между крилото и касата, което възпрепятства попадането на вода в крилото.
Основно известните конструкции на съвременните прозоречни блокове се характеризират със:
1. Слабо пропускане на светлина (основна функция на прозореца) поради достатъчно големите габаритни размери на профилите на крилата.
2. Слабо топлоспестяване поради ограничения избор на дебелина на използвания стъклопакет.
Дебелината на стъклопакета е един от основните фактори, оказващи силно влияние върху топлоспестяването на прозореца. Стъклопакетът се състои от стъкла и пространства между стъклата, които служат за основна топлоизолация на стъклопакета и се запълват със специални газове (най-често сух въздух, порядко аргон и още по-рядко криптон). Колкото е по-дебело топлоизолиращото пространство, толкова е по-голямо топлоспестяването на стъклопакета, но само до тази граница, при която започва конвекция на газа вътре в това пространство. За оптимална се счита дебелина на пространството от 20 mm, т.е., за оптимален може да се счита стъклопакет с дебелина 4+20+4+20+4=52 mm. Дебелината на стъклопакета винаги е по-малка от тази на профила на крилото, защото се закрепва със стъклодържател от вътрешната страна към помещението, а отвънка се притиска към издатината на крилото. В съвременните прозоречни конструкции се използват стъклопакети с дебелина до 41 mm, защото монтирането на по-дебели стъклопакети изисква създаването на още по-масивен профил на крилото, което е икономически необосновано.
3. Достатъчно висока цена на конст-
1779 Ul рукцията като цяло за сметка на по-голямото количество използвани елементи, голямото количество на извършвани технологични операции при сглобяването, големия относителен дял на профилните елементи в материалната себестойност на конструкцията. Относителният дял на профилните елементи, в частност на ПВХ профили, усилвателите и уплътненията, в материалната себестойност на конструкцията е от порядъка на 50%, делът на стъклопакета е около 20% и делът на обкова е около 30%.
Най-близка по съвкупност от съществени признаци е, приетата за прототип, известна конструкция на прозоречен блок (“О разработке новой конструкции оконного блока”, С. А. Кельин, списание “Светопрозрачнме конструкции” № 1 -2, 2009), състоящ се от каса и стъклопакет с дистанционер (дистанционерен профил) между съседните стъкла, направен от профил с жлеб за обкова, необходим за закрепването на стъклопакета в касата и обезпечаващ функциите по отварянето на прозореца.
Към причините, възпрепятстващи постигането на долуспоменатия технически резултат при използването на известна конструкция, следва да се отнесат:
1. Необходимостта от използване в стъклопакета на стъкла с различни размери, едно от които (откъм страната на помещението) с поголям размер служи за затваряне на процепа (промеждутъка между касата и стъклопакета); използването за затварянето на процепа на безопасно многослойно (триплекс), като правило скъпоструващо, стъкло със задължително полирани краища;
2. Необходимостта от обработка на контурите на вътрешното стъкло с непрозрачно покритие, което да скрие следите от залепване и елементите на обкова (дистанционери с обков);
3. Използването на специфично уплътнение, залепвано върху стъклото, за обезпечаване на необходимата степен на въздухопроницаемост на прозоречния блок.
Допълнително следва да се отбележи, че конструкцията на прозоречния блок, в която стъклото припокрива касата, предизвиква неадекватно възприемане на конструкцията като цяло.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на настоящия полезен модел, е да се модернизират съществуващите конструкции на прозоречни блокове с цел подобряване на техните основни експлоатационни характеристики.
Основният технически резултат, който се получава в резултат на осъществяването на заявения полезен модел се състои в намаляване на себестойността на конструкцията на прозоречния блок при съхранение на неговия традиционен външен вид, повишаване на топлоизолиращите свойства на прозоречния блок при осигуряване на необходимата степен на въздухопроницаемост на прозоречния блок.
Този технически резултат се постига за сметка на това, че известен прозоречен блок, състоящ се от каса и стъклопакет с дистанционер между съседните стъкла, който дистанционер е изработен от профил с жлеб за обкова, необходим за закрепването на стъклопакета към касата, допълнително съдържа, закрепена по периметъра на стъклото и закриваща вътрешния процеп профилна рамка с уплътнение, разположено в нейния жлеб, като при това в стъклопакета стъклата са с еднакви размери.
Използването в прозоречния блок на стандартни стъклопакети със стъкла с еднакъв размер и тип позволява да се понижи себестойността на готовото изделие в сравнение с прототипа, тъй като позволява заявената конструкция да се впише в стандартния технологичен процес по изработката на стъклопакети за прозоречни блокове, което означава и обезпечаване на необходимата производителност на труда.
Използването на профилна рамка за затваряне на вътрешния процеп позволява, първо, да се скрие профила на дистанционера с херметизатора и обкова, а също така да се използва стандартно уплътнение, което се използва в традиционните конструкции между отварящата се част на прозореца - крилото и неподвижната част на прозореца - касата, за обезпечаване на необходимата степен на въздухопроницаемост на прозоречния блок, и второ, да се съхрани приемственост във външния вид на изделието по отношение на съществуващи към дадения момент конструкции на прозоречни блокове с крила. При проектирането на предназначеното за поставяне в специален жлеб стандартно уплътнение му се придава “гъбовидна” форма - при такава форма уплътнението се задържа стабилно в жлеба след поставянето му. Ако е необходимо уплътнението да се залепва върху стъкло, тогава то (уплътнението) трябва да има специален лепилен слой. При това лепилото трябва да бъде подбрано по такъв начин, че с него (уплътнението) да може удобно да се работи (например да се навива на ролки за транспортиране и т.н.), в същото време лепилото трябва да издържа дълго време и да има свойства, компенсиращи разликата между температурното разширение на стъклото и материала за уплътняване (т.е. трябва винаги да бъде еластично). Всичко това неизбежно води към поскъпване на уплътнението по отношение на стандартните.
Стъклопакетът, обект на полезния модел, може да се поставя на всички типове прозоречни рамки - дървени, ПВХ, алуминиеви и стъклопластови. Това означава, че няма необходимост от преправянето на множество филери, да се сменя инструментът и друго оборудване за производство на дървени, ПВХ и алуминиеви прозорци, тъй като касата, кемпферът и летящият кемпфер си остават предишните, а стъклодържателите и крилата отсъстват в конструкцията на прозореца.
Новата конструкция на прозоречния профил в сравнение с известните стандартни конструкции, в които стъклопакетът е поставен в крило, има безспорни преимущества:
- увеличение на пропускането на светлина от прозореца средно с 20%;
- увеличение на топлоспестяването за сметка на увеличаването на дебелината на стъклопакета до 52 mm (с 30%);
- намаление (с 25%) на себестойността на конструкцията за сметка на намаляването на количеството на профилните елементи (изключването от конструкцията на профила на крилата) и изключване на цял комплекс от технологични операции.
Пояснение на приложената фигура
За поясняване на същността на заявения полезен модел е представена фигура 1 - разрез в профил на прозоречния блок, илюстриращ прикрепването на стъклопакета към касата с помощта на обков, разположен в жлеба на дистанционера.
Пример за изпълнение на полезния модел
По-надолу в примера на конкретна конструкция на прозоречен блок с двукамерен стъклопакет са изложени доказателства, потвърждаващи възможността за осъществяване на полезния модел с получаване на гореспоменатите основен и допълнителен технически резултат.
Прозоречният блок се състои от каса 1, двукамерен стъклопакет 2 със стъкла, разделени от пластмасови дистанционери 3 и 4 и залепена върху стъклопакета, закриваща вътрешния процеп, профилна рамка 5 с уплътнение 6, разположено в нейния жлеб. При това в единия от профилите на дистанционера 4 на стъклопакета е изработен специален жлеб 7 за закрепване на обков, с помощта на който се осъществява закрепването на стъклопакета 2 към касата.
Ако няма необходимост от обезпечаване на топлоизолиращите свойства на прозореца (например при вътрешни прегради) дистанционерите могат да се изработят от алуминий и по-рядко от стомана.
Дистанционерите 3 и 4 (както стандартният 3, така и този 4 с жлеб за обков) в стъклопакета се закрепват (залепва) към стъклото с помощта на специални лепила-херметици, които издържат на голямо натоварване и осигуряват херметичността на стъклопакета за дълъг период от време.
По този начин стъклопакетът 2 в прозоречния блок се сглобява по стандартна технология - с два дистанционера 3 и 4, профилът на единия от които 4 има жлеб за обков.
Пластмасовите профили, както на профилната рамка, така и на профила на дистанционера се получават чрез метода на екструзия на ПВХ.
Профилът на дистанционера се нарязва на необходимите размери с циркуляр, след което получените части се заваряват помежду си като стандартен ПВХ профил, при което се получава дистанционер с правоъгълна форма. Дистанционерът се поставя в стъклопакета по стандартната технология за сглобяване на стъклопакет и се закрепва с помощта на лепило-херметик, след изсъхването на което в жлеба 7 за обков в профила на дистанционера 4 се монтира необходимия обков.
Профилът на профилната рамка 5 се нарязва на необходимите размери с циркуляр. След това получените части се заваряват по- 5 между си като стандартен ПВХ профил (получава се конструкция на профилната рамка 5 във формата на правоъгълник). В жлеба на профилната рамка се слага стандартно уплътнение 6 за прозорци. По-нататък профилната рамка 5 Ю се залепва за стъклопакета 2 (в който вече е сложен обковът) със специално лепило. След като лепилото изсъхне цялата конструкция може да се закрепи към касата 1 на прозореца.

Claims (1)

  1. Претенции
    1. Прозоречен блок, състоящ се от каса (1) и стъклопакет (2) с дистанционери (3, 4) между съседните стъкла, като единият дистанционер (4) е изработен от профил с жлеб (7) за обков, за закрепване на стъклопакета (2) към касата (1), характеризиращ се с това, че по периметъра на стъклото и закриваща вътрешния процеп е закрепена профилна рамка (5), с разположено в неин жлеб, уплътнение (6), като при това в стъклопакета (2) стъклата са с еднакви размери.
BG2248U 2010-04-08 2012-07-24 Прозореченблок BG1779U1 (bg)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU2010113590 2010-04-08

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1779U1 true BG1779U1 (bg) 2013-10-31

Family

ID=48875316

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG2248U BG1779U1 (bg) 2010-04-08 2012-07-24 Прозореченблок

Country Status (4)

Country Link
AT (1) AT13218U1 (bg)
BG (1) BG1779U1 (bg)
MD (1) MD700Z (bg)
UA (1) UA78965U (bg)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MD800Z (ro) * 2013-12-10 2015-02-28 Tovaristvo Z Obmejenoiu Vidpovidalnistiu "Aksor Indastri" Cuplare de colţ a furniturii pe canatul de fereastră

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7734416U1 (de) * 1977-11-10 1978-02-09 Schueco Heinz Schuermann Gmbh & Co, 4800 Bielefeld Fenster mit isolierverglasung
EP0228641A3 (en) * 1985-12-20 1988-04-06 Marco Fratti Casing with fixed and/or movable frames for doors, windows and the like
NL8700635A (nl) * 1987-03-17 1988-10-17 Wavin Bv Kunststofprofiel voor het plaatsen van een meerwandige glasruit en kozijn, voorzien van een dergelijke kunststofprofiel.
FI1349U1 (fi) * 1994-02-21 1994-05-20 Jarmo Sjoeholm Profilkonstruktion
BE1008876A3 (nl) * 1994-11-22 1996-08-06 Quisten Ltd Beglazingspaneel.
SI22343A (sl) * 2006-07-20 2008-02-29 KOVINOPLASTIKA LOŽ industrija kovinskih in plasticnih izdelkov d.d. Okno

Also Published As

Publication number Publication date
UA78965U (en) 2013-04-10
MD700Z (ro) 2014-06-30
MD700Y (en) 2013-11-30
AT13218U1 (de) 2013-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9243442B2 (en) Panelized shadow box
US9453366B2 (en) Window assemblies including bronze elements
RU98213U1 (ru) Оконный блок
CN204081826U (zh) 一种铝合金固定窗
BG1779U1 (bg) Прозореченблок
RU187580U1 (ru) Ограждающая конструкция здания
CN205025281U (zh) 一种便于组装的铝合金门窗
CN218780282U (zh) 一种扇纱组合式提升窗
RU109190U1 (ru) Дверной блок
CN205025325U (zh) 一种具有防护膜的铝合金门窗
CN205025303U (zh) 一种多腔室铝合金门窗
CN205025294U (zh) 一种具有o型密封的铝合金门窗
CN205025295U (zh) 一种双密封铝合金门窗
CN205025302U (zh) 一种新型铝合金门窗
CN205025296U (zh) 一种具有多层中空保温层的铝合金门窗
CN205189625U (zh) 一种具有隔音层的铝合金门窗
CN203035034U (zh) 隐框三玻内开内倒节能隔音窗
CN205025311U (zh) 一种填充热空气的铝合金门窗
KR20100137040A (ko) 단열창문
CN205025304U (zh) 一种加强型铝合金门窗
CN205445353U (zh) 一种双层铝合金门窗
RU155998U1 (ru) Створка оконного блока
CN205025310U (zh) 一种填充惰性气体的铝合金门窗
Ćehić et al. Justifiability Installation of New Types of Window
CN106481191A (zh) 一种具有隔音层的铝合金门窗