BG1581U1 - Домашна мултимедийна система - Google Patents

Домашна мултимедийна система Download PDF

Info

Publication number
BG1581U1
BG1581U1 BG2102U BG210211U BG1581U1 BG 1581 U1 BG1581 U1 BG 1581U1 BG 2102 U BG2102 U BG 2102U BG 210211 U BG210211 U BG 210211U BG 1581 U1 BG1581 U1 BG 1581U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
multimedia system
home
speakers
amplifier
main unit
Prior art date
Application number
BG2102U
Other languages
English (en)
Inventor
Валери АНАЧКОВ
Original Assignee
Валери АНАЧКОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Валери АНАЧКОВ filed Critical Валери АНАЧКОВ
Priority to BG2102U priority Critical patent/BG1581U1/bg
Publication of BG1581U1 publication Critical patent/BG1581U1/bg

Links

Landscapes

  • Stereophonic System (AREA)
  • Controls And Circuits For Display Device (AREA)
  • Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)

Abstract

Мултимедийната система е предназначена за използване в домашни условия и възпроизвежда картина и звук включително и във формат Full HD от различни източници - телевизия, оптични дискове, компютърни файлове и много други. Тя представлява съвкупност от компютър с DVD (Blu - ray), телевизионен и радиотунер, разположени в общ блок (105), усилвател на звука 5 + 1 канала, течнокристален дисплей с HD резолюция (102) и тонколони (112, 113, 114, 115, 116). Всички елементи на системата са взаимно свързани и с обединено управление. Това дава възможност на домашната мултимедийна система да избегне много от недостатъците на съвременната аудио-видео техника, като сложното свързване и управление, безмисленото дублиране на много елементи и т. н. Чрез обновяване на софтуера и инсталиране на нови плейъри, приложения и програми, домашната мултимедийна система може да възпроизвежда най-различни нови формати и да се използва за много различни цели.

Description

Област на техниката
Домашната мултимедийна система е предназначена за използване в домашни условия.
Предшестващо състояние на техниката
Една съвременна домашна аудио-видео система, обикновено се състои от следните устройства:
- телевизор (TV)
- цифров телевизионен тунер за наземна, кабелна или сателитна телевизия
- DVD (Blu-ray-c TV тунер и записващо устройство)
- усилвател на звука
-тонколони
- персонален компютър (PC).
Недостатъците на така устроената система са:
- многото елементи, от които се състои тя. Това, от една страна, създава трудности при тяхното разполагане, освен това прави свързването им много трудно (за много хора - направо непосилно). Множеството кабели за връзка неминуемо влошават качеството на звука и картината;
- голяма част от елементите се дублират в различните устройства - например TV тунери, D VD, тонколони, захранване, усилватели на звука и др.;
- многото дистанционни управления за всяко устройство поотделно, като 90 % от бутоните им са идентични;
- управлението е много усложнено. Например при включване или изключване трябва да се натиснат няколко бутона. Ако, да речем, искаме да превключим от режим TV на режим PC, трябва да включим PC-το, да превключим монитора на режим PC и да превключим усилвателя на съответния вход, като същевременно може да се наложи да променим и някои от настройките на определено устройство;
- несъвместимост или несъгласуваност между отделните устройства, например между резолюцията на графичната карта на компютъра и резолюцията на телевизора.
На пазара има много устройства, които изпълняват една или няколко функции, но няма такова, което може да прави всичко без да се налага свързването на едно или друго допълнение.
Техническа същност на полезния модел
Домашната мултимедийна система обединява в себе си компютър с DVD (Blu-ray), телевизионен и радио тунер, усилвател на звука 5 + 1 канала, течнокристален дисплей с HD резолюция и тонколони, и възпроизвежда едновременно образ и звук, включително и във формат Full HD, от различни източници - телевизия, оптични дискове, компютърни файлове и много други. Всички елементи на системата са взаимно свързани и със съгласувано управление и действие. Идеята е да се работи с едно, а не с няколко устройства. Системата се управлява с едно дистанционно, безжична мишка и клавиатура. Характеризира се с максимална прегледност и опростеност на дизайн, функции и свързване. Включването и изключването на цялата система става с натискането на един бутон. Преминаването от един режим към друг също се извършва с натискане на един бутон.
Домашната мултимедийна система е изградена по следния начин (виж фиг. 1 до фиг. 6):
- Основен блок 105 - в него са вградени компютър 108 с DVD (Blu-ray) 109 и четец на карти памет (cardreader) 110, цифров телевизионен и радио тунер за наземна, кабелна и сателитна телевизия 107 и управляващ блок 111.
На предния панел се намират: малък информационен дисплей, DVD (Blu-ray) записващо устройство 109, USB, четец на карти памет 110, AV вход и изход, основни бутони за управление, сензори за дистанционно управление, мишка и клавиатура.
На задния панел има: захранващ кабел, SCART букса, HDMI вход и изход, VGA, оптичен вход и изход, USB, LAN порт, антенен вход и изход, гнездо за карта на ТВ тунера.
Управляващият блок 111 осъществява връзката и синхронизацията между отделните компоненти и тяхното управление.
- Усилвател на звука 5 + 1 канала 106 - на задния си панел има изход за тонколони - център, две предни, две съраунд и събуфер (ако връзката с тях не е безжична).
- Течнокристален дисплей (3 D) с HD резолюция 102 и две тонколони 103, 104, изпъл
1581 Ul няващи ролята на централен високоговорител (когато останалите тонколони не са свързани, тези две тонколони работят в режим стерео). В горната част е вградена камера за видео разговори 101.
- Тонколони - две предни 112, 113, две съраунд 114,115 и събуфер 116. Свързват се с усилвателя посредством кабели или безжично.
- Средства за управление - дистанционно управление 117, безжични клавиатура 118 и мишка 119.
Системата е конструирана така, че има възможност за подбор на елементи с различни качества - процесор, хард диск, графична карта, TV тунер, DVD (Blu-ray) и т. н. Това позволява с течение на времето да се прави обновяване с цел подобряване на възможностите. Харддискът на системата може да бъде направен преносим, така че цялата информация, която имаме, много лесно да пренесем и използваме където и когато пожелаем. Той е разделен на два дяла. На първия, по-малък дял, е инсталирана операционна система (Windows). Вторият дял е по-голям и се използва за съхранение на данни снимки, музика, филми, записи от TV и други.
Домашната мултимедийна система може да съхранява огромно количество информация (според капацитета на харддиска), получена от много разнообразни източници (интернет, мобилен телефон, фотоапарат, видео камера, flash памет и др.). Има възможност за работа с найразличен тип файлове посредством различни плейъри, приложения, програми и т. н. Софтуерът може да се обновява във всеки един момент, което позволява на системата да прочита файлове с нови формати.
Домашната мултимедийна система притежава редица предимства в сравнение с досега съществуващата техника. Разполагането и свързването на новата система са опростени значително, тъй като тя се състои от по-малко елементи и се избягват множеството свързващи кабели. Друго предимство е това, че няма дублиране на различни елементи като TV тунери, DVD, тонколони, захранване, усилватели и т. н. Едно от основните удобства при работа с домашната мултимедийна система е опростеното управление, тъй като боравим с едно, а не с няколко устройства и използваме едно, а не няколко дистанционни управления. Не се налага да правим много допълнителни настройки, защото управляващият блок координира работата на всички съставни елементи на системата.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява схема на първия вид домашна мултимедийна система. Тя е найкомпактна и при нея основният блок, усилвателят и дисплеят са едно цяло, а отделно от тях са само тонколоните.
Фигура 2 е схема на втория вид, при който дисплеят (когато е по-голям) е отделен от основния блок и усилвателя.
Фигура 3 е схема на третия вид домашна мултимедийна система, която е с възможност за подбор и комбиниране на компоненти с по-високо качество на звука и изображението.
Фигура 4 - общ изглед на първия вид домашна мултимедийна система.
Фигура 5 - общ изглед на втория вид домашна мултимедийна система.
Фигура 6 - общ изглед на третия вид домашна мултимедийна система.
Фигура 7 показва примерно дистанционно управление с touchpad, чрез който можем да придвижваме курсора по екрана.
Примери за изпълнение на полезния модел
Домашната мултимедийна система може да се изпълни в три разновидности.
Пример 1.
Първият вид (фиг. 1 и фиг. 4) е най-компактен и при него основният блок, усилвателят на звука и течнокристалният дисплей са обединени в едно цяло. Течнокристалният дисплей 102 с HD резолюция (може да бъде 3 D) има вградени две тонколони 103,104, изпълняващи ролята на централен високоговорител (когато останалите тонколони не са свързани, тези две тонколони работят в режим стерео). В горната част на дисплея е вградена камера за видео разговори 101. В основата или на гърба на дисплея се намират усилвателят на звука 5 + 1 канала 106 и основният блок 105, който съдържа компютър 108 с DVD (Blu-ray) 109 и четец на карти памет (cardreader) 110, телевизионен и радио тунер за наземна, кабелна и сателитна телевизия 107 и управляващ блок 111. На предния панел се намират: малък информационен дисплей, DVD (Blu-ray) записващо устройство 109, USB, четец на карти
1581 Ul памет 110, AV вход и изход, основни бутони за управление, сензори за дистанционно управление, мишка и клавиатура. На задния панел (и отстрани) има: захранващ кабел, SCART букса, HDMI вход и изход, VGA, оптичен вход и изход, USB, LAN порт, антенен вход и изход, гнездо за карта на TV тунера, изход за тонколони две предни, две съраунд и събуфер (ако връзката с тях не е безжична). Отделени от цялото устройство са само тонколоните - две предни 112, 113, две съраунд 114,115 и събуфер 116. Предните тонколони 112, 113 може да бъдат изпълнени с възможност да бъдат прикачени от двете страни на дисплея.
Пример 2.
При втория вид (фиг. 2 и фиг. 5) основният блок и усилвателят на звука са обединени в общ корпус, а отделени от тях са дисплеят и тонколоните. На предния панел се намират малък информационен дисплей, DVD (Blu-ray) записващо устройство 109, USB, четец на карти памет 110, AV вход и изход, основни бутони за управление, сензори за дистанционно управление, мишка и клавиатура. На задния панел (и отстрани) има захранващ кабел, SCART букса, HDMI вход и изход, VGA, оптичен вход и изход, USB, LAN порт, антенен вход и изход, гнездо за карта на TV тунера, изход за тонколони две предни, две съраунд и събуфер (ако връзката с тях не е безжична). Дисплеят 102 е по-голям (може да бъде 3 D), с вградена камера за видеоразговори 101, с две вградени тонколони - център 103,104 и е отделен от основния блок 105 за улеснение при разполагането (свързва се към основния блок само с един кабел, през който минава захранване, видео/аудио сигнал и управление). Запазва се възможността диспеят да се монтира върху основния блок според предпочитанията на ползвателя.
Пример 3.
Третият вид (фиг. 3 и фиг. 6) се състои от компоненти с по-високо качество. Компютърът 108 остава основен елемент, към който могат да се включат различни като възможности дисплеи 102, усилватели 106,тонколони 112,113,114,115, 116, така че да се получат системи с различни качества според изискванията на потребителя, като при това се запазва възможността за обединено управление. Отделните елементи са снабдени със специална система за бърза, лесна и качест вена връзка. Както и при първите два вида, на предния панел на основния блок се намират малък информационен дисплей, DVD (Blu-ray) записващо устройство 109, USB, четец на карти памет 110, AV вход и изход, основни бутони за управление, сензори за дистанционно управление, мишка и клавиатура. На задния панел (и отстрани) има захранващ кабел, SCART букса, HDMI вход и изход, VGA, оптичен вход и изход, USB, LAN порт, антенен вход и изход, гнездо за карта на TV тунера. На задния панел на усилвателя са изходите за тонколони - две предни, две съраунд и събуфер (ако връзката с тях не е безжична).
Приложение (използване) на полезния модел
Домашната мултимедийна система може да се използва за:
- гледане на телевизия (full HD формат);
- слушане на радио; -DVD (Blu-ray);
- всички възможности на персоналния компютър;
- инсталиране на всякакви програми и приложения и работа с тях;
- съхранение на информация от различен тип - снимки, музика, видео, документи;
- запис на телевизионни и радио програми върху харддиска;
- запис на файлове върху оптичен диск;
- гледане на филми и различни видео програми във формат full HD от разнообразни източници (харддиска на системата, оптични дискове, преносима памет, интернет, компютри в домашната мрежа и т. н.);
- слушане на музика от различни източници (харддиска на системата, оптични дискове, преносима памет, интернет, компютри в домашната мрежа и други);
- разглеждане на снимки;
- безжичен интернет и връзка с компютрите от домашната мрежа;
- Bluetooth (връзка с различни устройства - мобилни телефони и други);
- видео разговори през интернет;
- компютърни видео игри.
Домашната мултимедийна система работи по следния начин.
Включването се извършва от съответния бутон на дистанционното управление (виж фиг. 7) или при натискане на бутон на мишката или клавиатурата според направените настройки. От режим “Stand by” можем да включим директно желаното устройство, натискайки само съответния бутон на дистанционното управление (например TV или RADIO). Също, в зависимост от зададените настройки, при включване на системата се отваря последното използвано устройство или основния екран на компютъра, където, наред с обичайните икони на инсталираната операционна система, се намира изображение на дистанционното управление. Използвайки реалното или виртуалното дистанционно управление, само с едно натискане на съответния бутон, можем да включим желаното устройство - например телевизор, радио, DVD. Можем да отворим интернет браузьра или папките от харддиска на компютъра, в които се съхраняват нашите снимки, видео и музика. При превключване от едно устройство към друго системата сама променя режимите на работа на усилвателя на звука и на дисплея, без да ни се налага да правим допълнителни манипулации и настройки. При работа на което и да е устройство, поставяйки курсора на мишката в десния край на екрана, се появява изображение на дистанционното управление, от което можем да извършим същите действия, както с реалното дистанционно. След като сме избрали желаното устройство, можем да променим определени настройки или да изберем определени опции отново чрез дистанционното управление или натискайки десен бутон на мишката, с което се отваря меню с подробни настройки и опции за използваното в момента устройство. В това меню са включени ежедневно използвани опции, непосредствено свързани с работата на това устройство. Основното меню на системата включва подробните настройки и опции на всички устройства и функции на домашната мултимедийна система. Настройките на звук и картина могат да се избират за всеки източник поотделно.
На дистанционното управление, наред с бутоните за избор на устройство, има три програмируеми бутона - А, В и С, които дават възможност за директен достъп до определена папка от харддиска, според настройката направена от потребителя.
Дистанционното управление (фиг. 7) мо же да разполага също и с чувствителна на докосване зона - touchpad 701, чрез който можем да придвижваме курсора по екрана. Под touchpad-a са разположени два бутона 702 и 703, съответстващи на левия и десния бутон на мишката.

Claims (6)

  1. Претенции
    1. Домашна мултимедийна система, възпроизвеждаща едновременно картина и звук, включително и във формат Full HD и обединяваща в себе си компютър (108) с DVD или Blu-ray оптично записващо устройство (109) и четец на карти памет (110), цифров телевизионен и радиотунер за наземна, кабелна и сателитна телевизия (107), разположени в основен блок (105), усилвател на звука 5+1 канала (106), течнокристален дисплей с HD резолюция (102) с вградена видеокамера (101) и вградени тонколони (103 и 104), и отделни от основния блок тонколони две предни (112, 113), две съраунд (114, 115) и събуфер (116), характеризираща се с това, че всички устройства са свързани помежду си и са синхронизирани посредством управляващ блок (111) и средства за управление - дистанционно управление (117), безжични клавиатура (118) и мишка (119).
  2. 2. Домашна мултимедийна система съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че течнокристалният дисплей с HD резолюция (102), усилвателят на звука (106) и основният блок (105) са обединени в общ корпус, като основният блок и усилвателят се намират в основата или на гърба на дисплея.
  3. 3. Домашна мултимедийна система съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че основният блок (105) и усилвателят на звука (106) са обединени в общ корпус, а течнокристалният дисплей с HD резолюция (102) е отделен от тях, като е свързан посредством кабел, по който минава захранване, видео/аудио сигнал и управление.
  4. 4. Домашна мултимедийна система съгласно претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че течнокристалният дисплей (102) има възможност да възпроизвежда 3 D картина.
  5. 5. Домашна мултимедийна система съгласно претенции от 1 до 4, характеризираща се с това, че дистанционното управление (117) е с чувствителна на докосване зона - touchpad (701),
    1581 Ul която може да бъде използвана като заместител на функциите на мишката, а под тази зона са разположени два бутона (702 и 703), съответстващи на левия и десния бутон на мишката.
  6. 6. Домашна мултимедийна система съглас- 5 но претенции от 1 до 5, характеризираща се с това, че харддискът на компютъра е преносим и има възможност за включване и към други устройства.
BG2102U 2011-11-28 2011-11-28 Домашна мултимедийна система BG1581U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG2102U BG1581U1 (bg) 2011-11-28 2011-11-28 Домашна мултимедийна система

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG2102U BG1581U1 (bg) 2011-11-28 2011-11-28 Домашна мултимедийна система

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1581U1 true BG1581U1 (bg) 2012-07-31

Family

ID=47326449

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG2102U BG1581U1 (bg) 2011-11-28 2011-11-28 Домашна мултимедийна система

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1581U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102234390B1 (ko) 영상 음향 시스템 및 그 제어 방법
JP3897774B2 (ja) マルチメディア再生装置およびメニュー画面表示方法
US20090077491A1 (en) Method for inputting user command using user's motion and multimedia apparatus thereof
US20130208927A1 (en) Audio player and method using same for adjusting audio playing channels
JP2010205394A (ja) 音源再生装置及び音源選択再生方法
KR20100132705A (ko) 컨텐츠 리스트 제공방법 및 이를 적용한 멀티미디어 기기
WO2018149353A1 (zh) 电子终端、存储介质及其视频录制方法及装置
RU2607994C2 (ru) Устройство совместного использования информации, способ совместного использования информации, программа совместного использования информации и оконечное устройство
US20220264053A1 (en) Video processing method and device, terminal, and storage medium
KR20090029135A (ko) 플레이리스트 편집 방법 및 이를 적용한 멀티미디어재생장치
KR20160122027A (ko) 영상 컨텐츠를 재생하는 재생 장치 및 그 동작방법
JP2024512634A (ja) アプリケーションのビデオ処理方法及び電子機器
JP2014075094A (ja) 表示装置、表示システム、携帯情報端末および表示装置の制御方法
JP2015005902A (ja) 情報処理装置、情報処理方法、及びプログラム
EP3929714A1 (en) Information processing device, information processing method, and program
US9098232B2 (en) Audio control apparatus and system
CN105225678A (zh) 一种音视频切换控制装置
US20130326560A1 (en) Digital Set Top Box with Composite Channel Table
CN201536398U (zh) 一种家庭用视音频点播系统和设备
BG1581U1 (bg) Домашна мултимедийна система
RU2468416C2 (ru) Определение полей ввода на портативном медиа устройстве
JP2012253439A (ja) マルチメディア装置
CN203968212U (zh) 多功能音视频控制系统
US20100318937A1 (en) Method and apparatus for information reproduction
US20150242046A1 (en) Reproducing apparatus, data processing method, and reproduction system