BG1457U1 - Хранителна среда за in vitro размножаване на lycium barbarum - Google Patents

Хранителна среда за in vitro размножаване на lycium barbarum Download PDF

Info

Publication number
BG1457U1
BG1457U1 BG1919U BG191911U BG1457U1 BG 1457 U1 BG1457 U1 BG 1457U1 BG 1919 U BG1919 U BG 1919U BG 191911 U BG191911 U BG 191911U BG 1457 U1 BG1457 U1 BG 1457U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
indole
iaa
lycium barbarum
medium
vitro
Prior art date
Application number
BG1919U
Other languages
English (en)
Inventor
Теодора ГЕОРГИЕВА
Петя ДОНКОВА
Камелия МИЛАДИНОВА
Original Assignee
"Био Трии" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Био Трии" Оод filed Critical "Био Трии" Оод
Priority to BG1919U priority Critical patent/BG1457U1/bg
Publication of BG1457U1 publication Critical patent/BG1457U1/bg

Links

Abstract

Полезният модел се отнася до хранителна среда за in vitro размножаване на Lycium barbarum L. за нуждите на медицината, функционалното хранене и диетолечението. Основава се на използване на хранителна среда на Murashige and Skoog (MS), към която са включени допълнително и растителни растежни регулатори, избрани от групата, включваща бензиламинопурин (ВАР), индол-3-оцетна киселина (IAA), гиберелинова киселина (GA3), индол-3-маслена киселина (IBA) и индол-3-оцетна киселина (IAA).

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до хранителна среда за in vitro размножаване на Lycium barbarum L. за нуждите на медицината, функционалното хранене и диетолечението.
Предшестващо състояние на техниката
Лечебните свойства на вида Lycium barbarum L. (Solanaceae) са известни от хилядолетия в Китай. Обичайният ареал на разпространението му са умерените и субтропичните райони на Китай, Монголия, Непал и Тибет, както и югоизточната част на Европа, но през последните години става все по-популярен и в САЩ и Канада.
Редица изследвания доказват медицинските качества на всички части на растението, дължащи се на неговите антиоксидантни свойства, включително благоприятното му въздействие при кардиоваскуларни и инфекциозни заболявалия, при офталмологични проблеми (като възрастово-свързаните макуларна дегенерация и глаукома), неговите невропротективни свойства и противоракови и имуномодулаторни свойства. Lycium barbarum L. често се култивира за използването му като храна и напитка в Китай, но напоследък нараства износа и на изсушени плодове, сок и пулпа.
Всички тези качества оправдават все позасилващият се интерес за намиране на среди за in vitro размножаване на Lycium barbarum с оглед получаване на максимален брой жизнеспособни растения, които да бъдат използвани както в медицината, така и за функционалното и диетично хранене.
Известно е от публикации на Ratushnyak et al., (Plant Cell reports, Volume 9, Number 2,8487,1990) и Z. Hu et al. (Biologia Plantarum 52 (1): 93-96,2008), че в методите за индуциране на in vitro регенерация на растения Lycium barbarum от коренови експланти, листа и протопласти, е използвана хранителна среда на Murashige and Skoog (MS), модифицирана c 2,4-дихлорофеноксиоцетна киселина (2,4-Д) и нафтилоцетна киселина (NAA) за индуциране индиректна регене рация. Публикуваните методи се основават на регенерация чрез соматична ембриогенеза или органогенеза. Подобни изследвания дават перспективи за прилагането на генетична трансформация при растението, но не са подходящи за неговото in vitro размножаване със стопанска цел и запазване на генотипа му.
От ЕР 1164831 е известно също и използването на растителни растежни регулатори с цитокининова активност за in vitro размножаване на фитофармацевтични растения, избрани от групата, включваща тридиазурон (TDZ), бензиламинопурин (ВАР), зеатин, (N-(2-chloro-4pyridyl)-N(-phenyl urea) (CPPU) и 2-i-P (N6-(2изопентенил)аденин или 6-гама, гама-диметилалиламино пурин).
Недостатък на хранителната среда, съгласно полезния модел е, че е предназначена за голям брой растения (съгласно претенция 5 те са 80 бр.) и не е съобразена със специфичните потребности на конкретния вид растение.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде хранителна среда за in vitro размножаване на Lycium barbarum, която да е универсална за цитирания вид и която да позволи завършване на процеса на размножаване от изходния експлант до получаване на цяло растение, годно за самостоятелно развитие, в рамките на период от 5-6 седмици.
По своята същност, хранителната среда, съгласно полезният модел, съдържа хранителна среда на Murashige and Skoog (MS), в комбинация с растителни растежни регулатори, избрани от групата, включваща бензиламинопурин (ВАР), индол-3-оцетна киселина (IAA), гиберелинова киселина (GA3), индол-3-маслена киселина (IBA) и индол-3-оцетна киселина (IAA).
Съгласно един от вариантите на полезния модел, хранителната среда за in vitro размножаване на растения Lycium barbarum, включва хранителна среда на Murashige and Skoog (MS), към която са добавени от 0.1 до 2 mg/1 ВАР и от 0.1 до 1 mg/1 GA3.
Съгласно втори вариант на полезния модел, хранителната среда включва MS, към която са добавени от 0.1 до 1 mg/1 ВАР, от 0.01 до
1457 Ul
0.2 mg/1 IAA и от 0.1 до 0.5 mg/1 GA3.
Съгласно трети вариант на полезния модел, хранителната среда включва 1/2 MS, към която са добавени от 0.1 до 0.3 mg/1 IBA и от 0.01 до 0.2 mg/1 IAA.
Предимствата на хранителната среда, съгласно настоящия полезен модел се състоят в това, че съставът е съобразен максимално със специфичните физиологични особености на растението Lycium barbarum така, че да се осигурят оптимални условия за успешното му in vitro размножаване. Подбраните растежни регулатори, използвани в хранителната среда изключват вероятността от индуциране на сомаклонално вариране в in vitro тъканни култури; създава се възможност за получаване на идентичен клонов материал от жизнени, устойчиви на заболявания и годни за самостоятелно развитие растения, като от един изходен експлант за един месец могат да бъдат получени между 3 и 5 растения, а в рамките на една година количеството може да достигне до над милион; при това процеса не засяга генотипа на растението и получените растения са идентични на селектирания изходен материал.
Полезният модел се пояснява със следните примерни изпълнения без да ограничават неговия обхват.
Пример 1. Хранителна среда за in vitro размножаване на Lycium barbarum L.
In vitro размножаването на растенията от вида L. barbarum се осъществява в последователност от етапи, във всеки от които хранителната среда следва да бъде обогатена с такива компоненти, които да съответстват на фазата на развитието на растителния вид. По-специално, за индуциране развитието на адвентивните пъпки при in vitro растения, хранителна среда по Murashige and Skoog, 1962 (MS) се обогатява с 0,3 mg/1 гиберелинова киселина (GA3) и 1,00 mg/ 1 бензиламинопурин (ВАР). Тази комбинация от растителни растежни регулатори в хранителна среда дава максимално количество на развити странични пъпки за получаване на максимален коефициент на размножаване.
За вкореняване на намножените растения, хранителната среда включва 1/2 MS, обогатена с ауксините - индол-3-маслена киселина (IBА) 0,2 mg/1 и индол-3-оцетна киселина (IAA) - 0,1 mg/1. Чрез добавяне на ауксина IBA в конкретното количество се постига развитие на кореновата система в рамките на 20 дни, а чрез ауксина IAA се стимулира нарастването във височина и развитие на листните петури с цел улесняване аклиматизацията му ex vitro.
Пример 2.
Настоящият пример за изпълнение на полезния модел засяга модификация на хранителната среда с оглед индуциране развитието на адвентивните пъпки при in vitro растения, която независимо от по-ниския коефициент на размножаване спрямо представената в Пример 1 среда, води до продуциране на значително по-добре развити растения с удължени междувъзлия и скъсен период за последващо вкореняване и аклиматизация. По-специално, съгласно настоящия Пример 2, към средата MS се добавят 0,3 mg/1 GA3,0,5 mg/1 ВАР и 0,2 mg/1 IAA.
Вкореняване на намножените растения се осъществява както в Пример 1, като към 1/2 MS се добавят 0,2 mg/1 IBA и 0,1 mg/1 IAA.
Графиката на Фигура 1 по-долу демонстрира ефективността на хранителната среда, съгласно Пример 1 и Пример 2 от настоящия полезен модел спрямо средния коефициент за in vitro размножаване. Видно е, че хранителната среда, съгласно Пример 1, има предимство спрямо хранителната среда от Пример 2, но за сметка на това хранителната среда от Пример 2 е изключително подходяща за използване в последните 12 пасажа с оглед подготовката на растенията за вкореняване и адаптиране.
1457 Ul
Фиг. 1
Вариант 1
Вариант 2 (редей коеф. та in vitro разми

Claims (4)

  1. Претенции
    1. Хранителна среда за in vitro размножаване на растения от вида Lycium barbarum, на основата на хранителна среда на Murashige and Skoog (MS), характеризираща се с това, че включва допълнително и растителни растежни 25 регулатори, избрани от групата, включваща бензиламинопурин (ВАР), индол-3-оцетна киселина (IAA), гиберелинова киселина (GA3), индол-3маслена киселина (IBА) и индол-3-оцетна киселина (IA А). 30
  2. 2. Хранителна среда съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че включва допълнително от 0.1 до 2 mg/ί ВАР и от 0.1 до 1 mg/1 GA3.
  3. 3. Хранителна среда съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че включва допълнително от 0.1 до 1 mg/ί ВАР, от 0.01 до 0.2 mg/1 IAA и от 0.1 до 0.5 mg/1 GA3.
  4. 4. Хранителна среда съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че включва допълнително от 0.1 до 0.3 mg/1 IBA и от 0.01 до 0.2 mg/1 IAA.
    Издание на Патентното ведомство на Република България 1797 София, бул. Д-р Г. М. Димитров 52-Б
    Експерт: Г. Лъжовска
    Пор. № 67243
    Тираж: 40 ЗС
BG1919U 2011-02-09 2011-02-09 Хранителна среда за in vitro размножаване на lycium barbarum BG1457U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1919U BG1457U1 (bg) 2011-02-09 2011-02-09 Хранителна среда за in vitro размножаване на lycium barbarum

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1919U BG1457U1 (bg) 2011-02-09 2011-02-09 Хранителна среда за in vitro размножаване на lycium barbarum

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1457U1 true BG1457U1 (bg) 2011-06-30

Family

ID=45877070

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1919U BG1457U1 (bg) 2011-02-09 2011-02-09 Хранителна среда за in vitro размножаване на lycium barbarum

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1457U1 (bg)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104094841A (zh) * 2014-03-24 2014-10-15 甘肃农业大学 茄科枸杞属短柄枸杞组织培养及快速繁殖方法
CN112753578A (zh) * 2021-01-25 2021-05-07 中国林业科学研究院林业研究所 一种枸杞愈伤组织组织诱导及快速增殖的方法

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1164831A2 (en) * 1999-03-25 2002-01-02 University of Guelph Micropropagation and production of phytopharmaceutical plants

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1164831A2 (en) * 1999-03-25 2002-01-02 University of Guelph Micropropagation and production of phytopharmaceutical plants

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104094841A (zh) * 2014-03-24 2014-10-15 甘肃农业大学 茄科枸杞属短柄枸杞组织培养及快速繁殖方法
CN104094841B (zh) * 2014-03-24 2016-05-11 甘肃农业大学 茄科枸杞属短柄枸杞组织培养及快速繁殖方法
CN112753578A (zh) * 2021-01-25 2021-05-07 中国林业科学研究院林业研究所 一种枸杞愈伤组织组织诱导及快速增殖的方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Hossain et al. In vitro propagation of Dendrobium aphyllum (Orchidaceae)—seed germination to flowering
Hoshino et al. In vitro culture of endosperm and its application in plant breeding: approaches to polyploidy breeding
Nambiar et al. Effects of organic additives and different carbohydrate sources on proliferation of protocormlike bodies in'Dendrobium'Alya Pink
Portillo et al. Somatic embryogenesis in Agave tequilana Weber cultivar azul
Anandan et al. In vitro somatic embryogenesis from suspension cultures of Carica papaya L.
Meftahizade et al. Optimization of micropropagation and establishment of cell suspension culture in Melissa officinalis L.
Yücesan et al. Clonal propagation and synthetic seed production from nodal segments ofCape gooseberry (Physalis peruviana L.), a tropical fruit plant
Wan et al. Optimization of microspore embryogenesis and plant regeneration protocols for Brassica napus.
Li et al. Efficient callus induction and indirect plant regeneration from various tissues of Jatropha curcas
Seo et al. High-frequency plant regeneration via adventitious shoot formation from deembryonated cotyledon explants of Sesamum indicum L.
Petrova et al. Plant regeneration from callus culture of Arnica montana
Sivakumar et al. Somatic embryogenesis and regeneration of Vigna radiata
Sholi et al. ABA enhances plant regeneration of somatic embryos derived from cell suspension cultures of plantain cv. Spambia (Musa sp.)
Bernabe-Antonio et al. Effect of plant growth regulators on plant regeneration of Dioscorea remotiflora (Kunth) through nodal explants
Sivanesan et al. Micropropagation and in vitro flowering in Pentanema indicum Ling
Al-Busaidi et al. In vitro regeneration of Mango (Mangifera indica L.) cv. Baramasi through nucellar embryogenesis
BG1457U1 (bg) Хранителна среда за in vitro размножаване на lycium barbarum
Shukla et al. Efficient method for direct and indirect organogenesis in biofuel crop Jatropha curcas
Poeaim et al. Optimization for callus induction and plant regeneration from mature seeds of Thai rice variety: Nam Roo (Oryza sativa L.)
Aguado-Santacruz et al. Development of long-term and reliable in vitro plant regeneration systems for elite malting barley varieties: Optimizing media formulation and explant selection
CN107125135B (zh) 一种利用花序轴高效诱导大蒜胚性愈伤组织的方法
Ebrahimi et al. Induction of callus and somatic embryogenesis from cotyledon explants of Fagonia indica Burm.
Rahman et al. Somatic embryogenesis and subsequent plant regeneration from zygotic embryo derived callus of rubber (Hevea brasiliensis Muell. Arg).
Rihan et al. The production of cauliflower microshoots using curd meristematic tissues and hypocotyl-derived callus
Huda et al. Shoot differentiation from cotyledon derived callus of chickpea (Cicer arietinum L.)