BG1336U1 - Защитен калъф за мобилен и радио телефон - Google Patents
Защитен калъф за мобилен и радио телефон Download PDFInfo
- Publication number
- BG1336U1 BG1336U1 BG1713U BG171309U BG1336U1 BG 1336 U1 BG1336 U1 BG 1336U1 BG 1713 U BG1713 U BG 1713U BG 171309 U BG171309 U BG 171309U BG 1336 U1 BG1336 U1 BG 1336U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- flexible
- layer
- case
- phone
- wall
- Prior art date
Links
Landscapes
- Telephone Set Structure (AREA)
- Shielding Devices Or Components To Electric Or Magnetic Fields (AREA)
Abstract
Калъфът е приложим в мобилните комуникации. Намалява поглъщаната радиочестотна радиация, не пречи на телефона. Състои се от слой (1) с гъвкави слоеве - екраниращ звукопроницаем (1.1), и звукопроницаем отразяващ (1.2) на предната стена (4) на калъфа между меки слоеве външен (2) и вътрешен (3) с отвори над слушалката (5) и микрофона (6). Слоевете (2, 3) са слепени към слоя (1) с електропроводимо лепило (8). Предната стена (4) на калъфа е гъвкава. Върху нея са отбелязани местата (11, 12) над бутоните „зелена слушалка”, „червена слушалка”. Слоевете (1, 2, 3) покриват и страничните стени и стената с антената (10). Задната стена е от слоевете (2, 3), слепени с гъвкаво електрически непроводящо лепило (13). Стената, противоположна на антената (10), е отвор (7) за вкарване и изваждане на телефона. Слоят (1) може да е хомогенна гъвкава композиция от неметални електропроводими съединения и метали.
Description
(54) ЗАЩИТЕН КАЛЪФ ЗА МОБИЛЕН ИЛИ РАДИОТЕЛЕФОН
Област на техниката
Защитният калъф за мобилен или радиотелефон е приложим в мобилните комуникации.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е защитен калъф за мобилен или радиотелефон, който се състои от ламиниран материал с външен защитен слой, мек вътрешен слой и централен слой от гъвкава мрежа с метално покритие или тъкан плат. Централният слой намалява радиацията, която се излъчва поне от онези области на уреда, които се намират в непосредствена близост до потребителя. Освен това, калъфът може да включва вертикално езиче за екраниране и намаляване на радиацията, която се излъчва от антената към потребителя. Калъфът има пришити към предната стена ластични ленти за фиксиране върху MT [GB 2330726].
При този защитен калъф екраниращият слой, запазвайки човека, който ползва мобилния или радиотелефон - Т от вредните излъчвания, пречи на МТ, тъй като частично поглъща излъчването на антената на Т и го принуждава автоматично да увеличи мощността на излъчването. Това води до бързо изтощаване на батерията на Т, което изисква по-честото и зареждане, намалява времето за разговори с едно зареждане, намалява времето за работа на телефона в режим „готовност”.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде защитен калъф за мобилен или радиотелефон с повишена ефективност; който да намалява многократно радиочестотната радиация, поглъщана от меките тъкани на човека, както при силен, така и при слаб обхват на клетката. Също така:
- да не пречи на Т да се свързва с клетката;
- да не предизвиква повишаване мощността на предаване на Т при работа с него, като по този начин запазва непроменено времето на разговор с едно зареждане на батерията;
- да не влияе на времето в режим „готовност” на телефона.
Тази задача се решава, като се създава един вариант на защитен калъф за мобилен или радио телефон, който калъф се състои от един предпазен слой от гъвкав екраниращ звукопроницаем слой, който е разположен на предната стена на калъфа между външен слой и вътрешен слой от мек материал. Вътрешният и външният слой имат отвори в областта на слушалката и на микрофона на телефона. Гъвкавият екраниращ звукопроницаем слой е и отразяващ радиовълните чрез втори гъвкав звукопроницаем отразяващ слой. Външният слой и вътрешния слой са слепени към гъвкавия екраниращо-отразяващ звукопроницаем слой с електропроводимо лепило. Предната стена на калъфа е гъвкава и върху нея е отбелязано мястото над бутона „зелена слушалка” на телефона и мястото над бутона „червена слушалка” на телефона. Защитният калъф е тип „джоб”, като трите слоя покриват и страничните стени, и стената с антената на телефона, а задната стена, която е противоположната на предната стена на калъфа, се състои само от външния слой и вътрешния слой, които са слепени с гъвкаво електрически непроводящо лепило. Стената, която е противоположна на антената на телефона е отвор за вкарване и изваждане на телефона във и от защитния калъф.
В този вариант е възможно в защитния калъф за мобилен и радиотелефон защитният екраниращ слой и отразяващ слой, слепени с електропроводимо лепило.
Защитният калъф за мобилен или радиотелефон се състои от един предпазен слой, който е гъвкав и е разположен на предната стена на калъфа между външен слой и вътрешен слой от мек материал. Вътрешният и външният слой имат отвори в областта на слушалката и на микрофона на телефона. Тук гъвкавият екраниращ звукопроницаем слой е хомогенна гъвкава композиция [RU 2102801] от неметална основа, електропроводими неметални съединения и/или метали, като композиционният слой съдържа сулфиди на метали и/или оксиди на метали, и/ или частички графит и метали. Гъвкавият екраниращо-отразяващ звукопроницаем слой е залепен към външния слой с гъвкаво електропроводящо лепило, а към вътрешния слой - с гъвкаво електрически непроводящо лепило. Предната стена на калъфа е гъвкава и върху нея е отбелязано мястото над бутона „зелена слушалка” на телефона и мястото над бутона „червена слушалка” на телефона. Защитният калъф е тип „джоб”. Трите слоя покриват и страничните стени и стената с антената на телефона, а задната стена, която е противоположна на предната стена на калъфа, се състои само от външния слой и вътрешния слой, които са слепени с гъвкаво електрически непроводящо лепило. Стената, която е противоположна на антената на телефона, е отвор за вкарване и изваждане на телефона в и от защитния калъф.
И в двата варианта е възможно защитният калъф за мобилен и радиотелефон, да е тип „табакера” с отваряща се предна стена, свързана с гъвкав шарнир към фиксиращ джоб за телефона. Гъвкавият шарнир 15 може да е отделен елемент или да е обособен от гъвкавия материал, от който е изработена задната стена на калъфа.
Предимство на вариантите за защитен калъф за мобилен или радиотелефон е, че те са с повишена ефективност; тъй като намалява многократно радиочестотната радиация, поглъщана от меките тъкани на човека. Той не пречи на телефона да се свързва с клетката, не предизвиква повишаване мощността на предаване на телефона при работа с него, като по този начин запазва непроменено времето на разговор с едно зареждане на батерията и не влияе на времето в режим „готовност” на телефона както при силен, така и при слаб обхват на клетката.
Пояснение на приложените фигури
По-подробно полезният модел е показан на приложените фигури, където:
фигура 1 е надлъжен разрез на защитен калъф тип „джоб” с гъвкав двуслоен екраниращо-отразяващ слой;
фигура 2 - надлъжен разрез на защитен калъф тип „джоб” с гъвкав екраниращо-отразяващ слой - хомогенна гъвкава композиция;
фигура 3 - надлъжен разрез на отварящ се защитен калъф тип „табакера” с горно разположение на антената на телефона;
фигура 4 - надлъжен разрез на отварящ се защитен калъф тип „табакера” с долно разположение на антената на телефона.
Примерно изпълнение и действие на полезния модел
В един вариант защитният калъф за мобилен или радиотелефон 9 (фиг. 1) се състои от един предпазен слой 1 от гъвкав екраниращ звукопроницаем слой 1.1, който е разположен на предната стена 4 на калъфа между външен слой 2 и вътрешен слой 3 от мек материал. Вътрешният и външният слой 2 и 3 имат отвори в областта на слушалката 5 и на микрофона 6 на телефона 9. Гъвкавият екраниращ звукопроницаем слой 1 е и отразяващ радиовълните чрез втори гъвкав звукопроницаем отразяващ слой 1.2. Външният слой и вътрешния слой 3 са слепени към гъвкавия екраниращо-отразяващ звукопроницаем слой 1 с електропроводимо лепило 8. Предната стена 4 на калъфа е гъвкава и върху нея е отбелязано мястото 11 над бутона „зелена слушалка” на телефона 9 и мястото 13 над бутона „червена слушалка” на телефона 9. Защитният калъф е тип „джоб”, като трите слоя 1,2 и 3 покриват и страничните стени, и стената с антената 10 на телефона 9, а задната стена, която е противоположната на предната стена на калъфа, се състои само от слоевете 2 и 3, които са слепени с гъвкаво електрически непроводящо лепило 12. Стената, която е противоположна на антената 10 на телефона 9 е отвор 7 за вкарване и изваждане на телефона 9 във и от защитния калъф.
Възможно е този вариант в защитния калъф за мобилен и радиотелефон 9 (фиг. 1) гъвкавият екраниращо-отразяващ звукопроницаем слой 1 да се състои от защитен екраниращ слой 1.1 и отразяващ слой 1.2, слепени с електропроводимо лепило 8.
В друг самостоятелен вариант защитният калъф за мобилен или радиотелефон 9 (фиг. 2) може да се състои от един предпазен слой 1, който е гъвкав и е разположен на предната стена 4 на калъфа между външен слой 2 и вътрешен слой от мек материал. Вътрешният и външният слой 2 и 3 имат отвори в областта на слушалката 5 и на микрофона 6 на телефона 9. Тук гъвкавият екраниращ звукопроницаем слой 1 е хомогенна гъвкава композиция [RU 2102801] от неметална основа, електропроводими неметални съединения и/или метали, като композиционният слой съдържа сулфиди на метали и/или оксиди на метали, и/или частички графит и метали. Гъвкавият екраниращо-отразяващ звукопроницаем слой 1 е залепен към външния слой 2 с гъвкаво електропроводящо лепило 8, а към вътрешния слой 3 - с гъвкаво електрически непроводящо лепило 12. Предната стена 4 на калъфа е гъвкава и върху
1336 Ul нея е отбелязано мястото 11 над бутона „зелена слушалка” на телефона 9 и мястото 13 над бутона „червена слушалка” на телефона 9. Защитният калъф е тип „джоб”. Трите слоя 1,2 и 3 покриват и страничните стени и стената с антената 10 на телефона 9, а задната стена, която е противоположна на предната стена на калъфа, се състои само от слоевете 2 и 3, които са слепени с гъвкаво електрически непроводящо лепило 12. Стената, която е противоположна на антената 10 на телефона 9, е отвор 7 за вкарване и изваждане на телефона 9 във и от защитния калъф.
И в двата варианта е възможно защитният калъф за мобилен и радиотелефон 9, да е тип „табакера” (фиг. 3 и фиг. 4) с отваряща се предна стена 4, свързвана с гъвкав шарнир 15 към фиксиращ джоб 14 за телефона 9. Гъвкавият шарнир 15 може да е отделен елемент или да е обособен от гъвкавия материал, от който е изработена задната стена на калъфа.
Гъвкавият екраниращ звукопроницаем слой 1.1 служи да защитава човека, като намалява специфичната абсорбцията на радиочестотна радиация (SAR) от меките тъкани на главата и тялото на човека с над 90% (над 10 пъти) спрямо стойността на SAR, записана в техническите данни на производителя на конкретния модел мобилен или радиотелефон. Гъвкавият отразяващ звукопроницаем слой 1.2 притежава отразяваща способност над 95% за радиочестотите в широк диапазон и служи да отразява радиовълните в посока, която е противоположна на главата на потребителя на телефона 9. По този начин не пречи на телефона 9 да се свързва с клетката, не повишава мощността на предаване на телефона 9 при работа със защитния калъф, запазва непроменено времето на разговор с едно зареждане на батерията в сравнение с работата на телефона 9 без защитен калъф. Запазва се непроменено и времето в режим „готовност” на телефона без използване на защитния калъф. Всички тези условия са изпълнени както при силен, така и при слаб обхват на клетката.
Гъвкавият екраниращ слой 1.1 и гъвкавият отразяващ слой 1.2 са звукопроницаеми, за да се осигури чуваемост без нарушаване на тяхната цялост в областта на слушалката 5 и на микрофона 6 на телефона 9.
Използването на гъвкаво електропроводимо лепило 8 увеличава експлоатационния срок на защитния калъф без влошаване на първоначалните му експлоатационни характеристики, като не допуска увеличаване на електрическото съпротивление на екраниращия и отразяващия слоеве в резултат на многократното им прегъване в процеса на експлоатация.
Тъй като предната стена 4 на защитния калъф е гъвкава чрез натискане на мястото 11 над бутона „зелена слушалка” на телефона 9 или на мястото 12 над бутона „червена слушалка” на телефона 9 потребителят приема или прекъсва, или отхвърля разговор, без да вади телефона 9 от защитния калъф. Когато защитният калъф е тип „джоб”, пъхането и изваждането на телефона 9 в калъфа става през отвора 7.
Когато (фиг. 2) гъвкавият екраниращо-отразяващ звукопроницаем слой 1 е хомогенна композиция, например [RU 2102801], се достигат едновременно високи защитни характеристики от електрически и електромагнитни полета и отражателна способност над 95% на радиовълните, като същевременно се повишава дълговечността на защитния калъф.
Защитният калъф тип „джоб” е широко приложим за различни марки и модели мобилни телефони 9. Вътрешните габарити на този защитен калъф е без хлабина спрямо габарита на телефона 9, поради което няма възможност той самопроизволно да изпадне от него. Защитните калъфи са конструирани индивидуално за всеки модел телефон 9. Потребителят чрез изваждане на телефона 9 от калъфа има възможност да види дисплея и да оперира с телефона, когато това се налага. Този калъф тип „джоб” се използва само за модели телефони 9, които не се разгъват, не се плъзгат и не се завъртат.
Когато калъфът за мобилен телефон е тип „табакера” с отваряща се предна стена 4 (фиг. 3 и фиг. 4), той е предимно за телефони от типа смартфон, айфон, айпод и др. Поради възможността за отваряне чрез гъвкавия шарнир 15 може свободно да се борави с телефона 9, без той да се вади от калъфа. Гъвкавият шарнир 15 може да бъде както отделен елемент, така и може да се обособява от гъвкавия материал, от който е изработена задната стена на калъфа. След осъществяване на връзката капакът на калъфа се затваря и така се провежда разговорът. Калъфите тип „табакера” също се проектират индивидуално за различните модели телефони.
Закрепването на телефона 9 в „табакерата” се осъществява с фиксиращия джоб 14, конструиран съобразно модела на телефона 9. Двата варианта на защитния калъф тип „табакера” са съобразени с разположението на антената 10 на телефона 9 - в горния или в долния му край.
Защитният калъф може да има различни известни допълнения за прикачване към колан, закачане към огърлица и др. Те не променят и не влошават действието защитния калъф за мобилни и радиотелефони 9. Поради това те не са изобразени на фигурите.
Claims (7)
- Претенции1. Защитен калъф за мобилен или радиотелефон, състоящ от един предпазен слой, който е от гъвкав екраниращ звукопроницаем слой и е разположен на предната стена на калъфа между външен и вътрешен слой (3) от мек материал, като вътрешният и външният слой имат отвори в областта на слушалката и на микрофона на телефона, характеризиращ се с това, че гъвкавият екраниращ звукопроницаем слой (1) е и отразяващ радиовълните чрез втори гъвкав звукопроницаем отразяващ слой (1.2), който е слепен с гъвкавия екраниращ звукопроницаем слой (1.1) с гъвкаво електрически непроводящо лепило (12), като външният слой (2) и вътрешният слой (3) са слепени към гъвкавия екраниращо-отразяващ звукопроницаем слой (1) с електропроводимо лепило (8), като предната стена (4) на калъфа е гъвкава и върху нея е отбелязано мястото (11) над бутона „зелена слушалка” на телефона (9) и мястото (13) над бутона „червена слушалка” на телефона (9), при което защитният калъф е тип „джоб”, като трите слоя (1,2 и 3) покриват и страничните стени и стената с антената (10) на телефона (9), а задната стена, която е противоположна на предната стена на калъфа, се състои само от слоевете (2 и 3), които са слепени с гъвкаво електрически непроводящо лепило (12), като стената, която е противоположна на антената (10) на телефона (9), е отвор (7) за вкарване и изваждане на телефона (9) във и от защитния калъф.
- 2. Защитен калъф за мобилен и радиотелефон съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че гъвкавият защитен екраниращ слой (1.1) и отразяващият слой (1.2) са слепени помежду си с електропроводимо лепило (8).
- 3. Защитен калъф за мобилен и радиотелефон съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че е тип „табакера” с отваряща се предна стена (4), свързана с гъвкав шарнир (15) към фиксиращ джоб (14) за телефона (9).
- 4. Защитен калъф за мобилен и радиотелефон съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че гъвкавият шарнир (15) е отделен елемент или е обособен от гъвкавия материал, от който е изработена задната стена на калъфа.
- 5. Защитен калъф за мобилен или радиотелефон, състоящ от един предпазен слой, който е гъвкав и е разположен на предната стена на калъфа между външен и вътрешен слой от мек материал, като вътрешният и външният слой имат отвори в областта на слушалката и на микрофона на телефона, характеризиращ се с това, че гъвкавият екраниращ звукопроницаем слой (1) е хомогенна гъвкава композиция от неметална основа, електропроводими неметални съединения и/или метали, като композиционният слой съдържа сулфиди на метали и/или оксиди на метали, и/или частички графит и метали, при което гъвкавият екраниращо-отразяващ звукопроницаем слой (1) е залепен към външния слой (2) с гъвкаво електропроводящо лепило (8), а към вътрешния слой (3) - с гъвкаво електрически непроводящо лепило (12), като предната стена (4) на калъфа е гъвкава и върху нея е отбелязано мястото (11) над бутона „зелена слушалка” на телефона (9) и мястото (13) над бутона „червена слушалка” на телефона (9), при което защитният калъф е тип „джоб”, като трите слоя (1,2 и 3) покриват и страничните стени и стената с антената (10) на телефона (9), а задната стена, която е противоположна на предната стена на калъфа, се състои само от слоевете (2 и 3), които са слепени с гъвкаво електрически непроводящо лепило (12), като стената, която е противоположна на антената (10) на телефона (9), е отвор (7) за вкарване и изваждане на телефона (9) във и от защитния калъф.
- 6. Защитен калъф за мобилен и радиотелефон съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че е тип „табакера” с отваряща се предна стена (4), свързана с гъвкав шарнир (15) към фиксиращ джоб (14) за телефона (9).
- 7. Защитен калъф за мобилен и радиотелефон съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че гъвкавият шарнир (15) е отделен еле-1336 Ul мент или е обособен от гъвкавия материал, от който е изработена задната стена на калъфа.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG1713U BG1336U1 (bg) | 2009-12-07 | 2009-12-07 | Защитен калъф за мобилен и радио телефон |
TR2010/00646U TR201000646U (tr) | 2009-12-07 | 2010-01-29 | Cep ve telsiz telefonlar için koruyucu kilif |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG1713U BG1336U1 (bg) | 2009-12-07 | 2009-12-07 | Защитен калъф за мобилен и радио телефон |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG1336U1 true BG1336U1 (bg) | 2010-06-30 |
Family
ID=42796188
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG1713U BG1336U1 (bg) | 2009-12-07 | 2009-12-07 | Защитен калъф за мобилен и радио телефон |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG1336U1 (bg) |
TR (1) | TR201000646U (bg) |
Citations (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2102801C1 (ru) * | 1994-09-28 | 1998-01-20 | Анатолий Васильевич Мареичев | Материал для защиты от воздействия излучений |
GB2330726A (en) * | 1997-10-24 | 1999-04-28 | Nett Enterprises Limited | Radiation shielding case for mobile and radio telephones. |
-
2009
- 2009-12-07 BG BG1713U patent/BG1336U1/bg unknown
-
2010
- 2010-01-29 TR TR2010/00646U patent/TR201000646U/xx unknown
Patent Citations (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2102801C1 (ru) * | 1994-09-28 | 1998-01-20 | Анатолий Васильевич Мареичев | Материал для защиты от воздействия излучений |
GB2330726A (en) * | 1997-10-24 | 1999-04-28 | Nett Enterprises Limited | Radiation shielding case for mobile and radio telephones. |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
TR201000646U (tr) | 2010-04-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4471493A (en) | Wireless telephone extension unit with self-contained dipole antenna | |
TW200537734A (en) | Antenna system for a communication device | |
MX2007002301A (es) | Telefono movil. | |
US20180212473A1 (en) | Portable terminal having wireless charging module | |
EP1098388B1 (en) | Portable radio communication device, such as a portable telephone provided with protective shielding | |
WO1995031048A1 (en) | Radiation shielding apparatus for a radio transmitting device | |
JPH11513867A (ja) | シールド装置 | |
US11605880B2 (en) | Radio frequency emission guard for portable wireless electronic device | |
WO2003103173A1 (ja) | 携帯無線端末 | |
US9837863B2 (en) | Portable terminal having a wireless charging module | |
GB2351847A (en) | An earthed radiation shield | |
WO1994021053A1 (en) | Antenna fixture for hand-held cellular telephones | |
EP2330751A1 (en) | Shielding case for mobile or radio telephone | |
RU113897U1 (ru) | Защитное устройство "экран" для пользователей мобильными приемопередающими радиосредствами (варианты) | |
EP1393408A1 (en) | Safety shield | |
BG1336U1 (bg) | Защитен калъф за мобилен и радио телефон | |
RU2396890C1 (ru) | Чехол для мобильных (радио) телефонов | |
RU128790U1 (ru) | Защитный экран для снижения уровня микроволнового излучения сотовых телефонов | |
WO2003028424A1 (en) | Shielding method and device | |
WO2008050854A1 (fr) | Téléphone cellulaire | |
WO2017122220A1 (en) | Mobile phone casing | |
WO2008067570A2 (en) | Screened wireless telephone device and method | |
WO2010079545A1 (ja) | 携帯無線機 | |
CN203691459U (zh) | 手机挂绳天线 | |
JP2923257B2 (ja) | 携帯電話の保護カバー |