BG1255U1 - Термобарична бойна част - Google Patents

Термобарична бойна част Download PDF

Info

Publication number
BG1255U1
BG1255U1 BG1429U BG142908U BG1255U1 BG 1255 U1 BG1255 U1 BG 1255U1 BG 1429 U BG1429 U BG 1429U BG 142908 U BG142908 U BG 142908U BG 1255 U1 BG1255 U1 BG 1255U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
thermobaric
mixture
chamber
warhead
burst
Prior art date
Application number
BG1429U
Other languages
English (en)
Inventor
Христо ИВАНОВ
Иван ГЕЦОВ
Сава ПЕТКОВ
Божко ПАВЛОВ
Дончо ГЪРДЕВ
Original Assignee
"Вмз" Еад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Вмз" Еад filed Critical "Вмз" Еад
Priority to BG1429U priority Critical patent/BG1255U1/bg
Publication of BG1255U1 publication Critical patent/BG1255U1/bg

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

Термобаричната бойна част може да намери приложение в отбранителната промишленост и по-специално в конструкциите на бойните части на обемнодетониращите боеприпаси. Термобаричната й смес притежава повишено термобарично действие, стабилност на резултатите, не позволява изместване на центъра на тежестта на термобаричната бойна част и спомага за стабилния полет на изстрела. Състои се от камера, образувана от външен (1) и вътрешен (2) корпус и запълнена с взривно вещество, което представлява многокомпонентна термобарична смес с различна плътност на компонентите. Възпламенително-разривен заряд (4) е разположен по оста на вътрешния корпус (2), на която ос се намира и взривателно устройство (5). Термобаричната смес включва допълнителен стабилизиращ компонент, а количеството възпламенително-разривен заряд (4) е от 5 до 20 % от количеството термобарична смес. Предвидено е и най-малко едно компенсиращо устройство на температурни разширения или свивания (6).

Description

Област на техниката
Термобаричната бойна част намира приложение в отбранителната промишленост и поконкретно в конструкциите на бойните части на обемнодетониращите боеприпаси.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е граната за ампулен гранатомет [1]. Бойната част е съставена от камера, образувана от външен и вътрешен корпус и е запълнена с многокомпонентна термобарична смес с различна плътност на компонентите. Възпламенително-разривният заряд е разположен по оста на вътрешния корпус, на която се намира и взривателното устройство. При така описаната бойна част е налице разслояване на компонентите на термобаричната смес на тежки и леки фракции при съхранение на боеприпаса, както и температурно разширяване и свиване на сместа. Оптимизиране на взаимното разположение на компонентите на сместа се постига при изстрел и по време на самия полет. Температурното разширение на сместа се компенсира чрез празен обем, оставен в ампулата. Неразрушаването на тънкостенната ампула под действие на инерционните сили от термобаричната смес се постига чрез компенсиращо налягане, породено от газовете на метателния заряд. Стабилността на полета е обезпечена от въртеливото движение на гранатата.
Техническа същност на полезния модел
Целите на полезния модел са да се избегне разслояването на компонентите на термобаричната смес на тежки и леки фракции при съхранение на боеприпаса, да се избегне празният обем в камерата като средство за температурна компенсация на сместа при съхранение, да се създаде тънкостенна термобарична бойна част с постоянен център на тежестта, разположен по оста на термобаричната бойна част и повишено термобарично действие.
Задачата е решена като е създадена термобарична бойна част, състояща се ог камера, образувана от външен и вътрешен корпус. Камерата е запълнена с взривно вещество, като в качеството на взривно вещество е използвана многокомпонентна стабилизирана неразслояваща се термобарична смес. Компонентите на термобаричната смес са с различна плътност, като разслояването на тежки и леки фракции е предотвратено чрез въвеждането на допълнителен стабилизиращ компонент. Хомогенната неразслояваща се във времето термобарична смес притежава повишено термобарично действие, стабилност на резултатите, не позволява изместване на центъра на тежестта на термобаричната бойна част и спомага за стабилния полет на изстрела.
Във вътрешния корпус, разположен по оста на термобаричната бойна част, е поместен възпламенително-разривен заряд, служещ за диспергиране и иницииране на термобаричната смес. За получаване на максимален термобаричен ефект е необходимо количеството по маса възпламенително-разривен заряд да бъде от 5 до 20 % от масата на термобаричната смес, като точното процентно съотношение зависи от калибъра и обема на камерата, зависещи от калибъра и вида на боеприпаса. Инициирането на възпламенително-разривния заряд се извършва от взривателно устройство. Компенсиращото устройство на температурни разширения (свивания) е разположено в задната, в предната или в задната и в предната част на камерата. В динамични условия компенсиращото устройство на температурни разширения (свивания) действа като демпфериращо устройство, разтоварващо стените на външния и вътрешния корпус.
Пояснение на приложените фигури
Фшура 1 представлява полуизглед-полуразрез на един вариант на изпълнение на термобарична бойна част;
фигура 2 - полуизглед-полуразрез на втори вариант на изпълнение на термобарична бойна част;
фигура 3 - полуизглед-полуразрез на трети вариант на изпълнение на термобарична бойна част.
Примери за изпълнение на полезния модел
Термобаричната бойна част се състои от камера, образувана от външен 1 и вътрешен 2 корпус. Камерата е запълнена с взривно вещество, като в качеството на взривно вещес2
1255 Ul тво е използвана стабилизирана неразслояваща се термобарична смес 3. Компонентите на термобаричната смес са с различна плътност, като разслояването на тежки и леки фракции е предотвратено чрез въвеждане на допълнителен стабилизиращ компонент. Във вътрешния корпус 2, разположен по оста на термобаричната бойна част, е поместен възпламенително-разривният заряд 4, служещ за диспергиране и иницииране на термобаричната смес 3. Количеството възпламенително-разривен заряд 4 е от 5 до 20 % от количеството термобарична смес. Инициирането на възпламенително-разривния заряд 4 се извършва от взривателно устройство 5. Компенсиращо устройство на температурни разширения (свивания) 6 е разположено в задната част на камерата- фиг. 1.
При друг вариант термобаричната бойна част се състои от камера, образувана от външен 1 и вътрешен 2 корпус. Камерата е запълнена с взривно вещество, като в качеството на взривно вещество е използвана стабилизирана неразслояваща се термобарична смес 3. Компонентите на термобаричната смес са с различна плътност, като разслояването на тежки и леки фракции е предотвратено чрез въвеждане на допълнителен стабилизиращ компонент. Във вътрешния корпус 2, разположен по оста на термобаричната бойна част, е поместен възпламенително-разривен заряд 4, служещ за диспергиране и иницииране на термобаричната смес 3. Количеството възпламенително-разривен заряд 4 е от 5 до 20 % от количеството термобарична смес. Инициирането на възпламенително-разривния заряд 4 се извършва от взривателно устройство 5. Компенсиращо устройство на температурни разширения (свивания) 6 е разположено в предната част на камерата - фиг. 2.
При следващ вариант на изпълнение термобаричната бойна част се състои от камера, образувана от външен 1 и вътрешен 2 корпус. Камерата е запълнена с взривно вещество, като в качеството на взривно вещество е използвана стабилизирана неразслояваща се термобарична смес 3. Компонентите на термобаричната смес са с различна плътност, като разслояването на тежки и леки фракции е предотвратено чрез въвеждане на допълнителен стабилизиращ компонент. Във вътрешния корпус 2, разположен по оста на термобаричната бойна част, е поместен възпламенително-разривен заряд 4, служещ за диспергиране и иницииране на термобаричната смес 3. Количеството възпламенително-разривен заряд 4 е от 5 до 20 % от количеството термобарична смес. Инициирането на възпламенителноразривния заряд 4 се извършва от взривателно устройство 5. Има две компенсиращи устройства на температурни разширения (свивания) 6, разположени в предната част и в задната част на камерата - фиг. 3.
Използване на полезния модел
Термобаричната бойна част (фиг. 1, 2, 3) функционира в температурен диапазон от 223 до 323 К (от минус 50°С до плюс 50°С). При 223 К термобаричната смес 3 се свива, а компенсиращото устройство на температурни разширения (свивания) 6 се разширява, непозволявайки появата на въздушна кухина. При 323 К термобаричната смес 3 се разширява, а компенсиращото устройство на температурни разширения 6 се свива, непозволявайки създаването на свръхналягане в камерата, натоварващо двата тънкостенни корпуса 1 и 2.
При изстрелване на термобаричната бойна част (фиг. 1, 3) компенсиращото устройство на температурни разширения (свивания) 6, разположено в задната част на камерата, се свива под действието на инерционните сили от термобаричната смес 3 и действа като демпфериращо устройство, разтоварващо тънкостенните корпуси 1 и 2.
При среща с преграда, компенсиращото устройство на температурни разширения (свивания) 6, разположено в предната част на камерата (фиг. 2,3), се свива под действието на инерционните сили от термобаричната смес 3 и действа като демпфериращо устройство, разтоварващо тънкостенните корпуси 1 и 2 до момента, в който взривателното устройство 5 инициира възпламенително-разривния заряд 4, продуктите на детонацията на който разкъсват вътрешния корпус 2 разпръскват и възпламеняват хомогенната термобарична смес 3.

Claims (4)

  1. Претенции
    1. Термобарична бойна част, състояща се от камера, образувана от външен и вътрешен корпус и запълнена с взривно вещество, като в качеството на взривно вещество е използвана мно3
    1255 Ul гокомпонентна термобарична смес с различна плътност на компонентите, а възпламенителноразривният заряд е разположен по оста на вътрешния корпус, на която ос се намира и взривателно устройство, характеризираща се с това, че използваната термобарична смес (3) включва допълнителен стабилизиращ компонент, а количеството възпламенително-разривен заряд (4) е от 5 до 20 % от количеството термобарична смес и съ държа най-малко едно компенсиращо устройство 10 на температурни разширения или свивания (6).
  2. 2. Термобарична бойна част съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че компенсиращото устройство (6) е разположено в задната част на камерата.
  3. 3. Термобарична бойна част съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че ком-
    5 пенсиращото устройство (6) е разположено в предната част на камерата.
  4. 4. Термобарична бойна част съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че компенсиращите устройства (6) са две и са разположени в задната и в предната част на камерата.
BG1429U 2008-04-21 2008-04-21 Термобарична бойна част BG1255U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1429U BG1255U1 (bg) 2008-04-21 2008-04-21 Термобарична бойна част

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1429U BG1255U1 (bg) 2008-04-21 2008-04-21 Термобарична бойна част

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1255U1 true BG1255U1 (bg) 2009-12-31

Family

ID=44883496

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1429U BG1255U1 (bg) 2008-04-21 2008-04-21 Термобарична бойна част

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1255U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2018141031A1 (en) * 2017-01-31 2018-08-09 Transmobil Ltd Cumulative thermobaric warhead

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2024820C1 (ru) * 1992-09-07 1994-12-15 Конструкторское бюро приборостроения Способ поражения гранатой с объемно-детонирующей смесью и граната для ампульного огнемета

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2024820C1 (ru) * 1992-09-07 1994-12-15 Конструкторское бюро приборостроения Способ поражения гранатой с объемно-детонирующей смесью и граната для ампульного огнемета

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2018141031A1 (en) * 2017-01-31 2018-08-09 Transmobil Ltd Cumulative thermobaric warhead

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6131711B2 (ja) 発射装薬
JP5697373B2 (ja) 発射装薬
RU2320951C2 (ru) Выстрел для пушек среднего и большого калибров
RU96943U1 (ru) Артиллерийский малокалиберный патрон
BG1255U1 (bg) Термобарична бойна част
CA3000764C (en) Self-consuming projectile
RU2611272C2 (ru) Артиллерийский патрон
RU2327946C2 (ru) Двухмодульный метательный заряд
RU2576719C1 (ru) Артиллерийский выстрел унитарного заряжания
US10502537B1 (en) Enhanced terminal performance medium caliber multipurpose traced self-destruct projectile
RU154535U1 (ru) Артиллерийский выстрел унитарного заряжания
JP5978928B2 (ja) ガス発生材、並びにこれを使用した発射装薬及び弾薬
RU2365864C1 (ru) Кассетный боеприпас
RU2282133C1 (ru) Осколочно-фугасный боеприпас
RU2294521C1 (ru) Патрон
RU2439470C1 (ru) Патрон
RU2225586C1 (ru) Кассетная боевая часть
RU2262062C1 (ru) Бесшумный и беспламенный унитарный патрон
RU2024820C1 (ru) Способ поражения гранатой с объемно-детонирующей смесью и граната для ампульного огнемета
RU2440549C1 (ru) Артиллерийский модуль
RU2522178C1 (ru) Боевая часть реактивного снаряда
KR100469135B1 (ko) 연료기화 폭발탄
RU2810104C2 (ru) Способ метания объекта, боеприпас и пусковое устройство для его осуществления
RU2812632C1 (ru) Снаряд
RU2177598C1 (ru) Способ поражения боевой частью заливного снаряжения, боевая часть заливного снаряжения и способ ее снаряжения