BG1141U1 - Полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарственаформа, която го съдържа - Google Patents

Полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарственаформа, която го съдържа Download PDF

Info

Publication number
BG1141U1
BG1141U1 BG1423U BG142308U BG1141U1 BG 1141 U1 BG1141 U1 BG 1141U1 BG 1423 U BG1423 U BG 1423U BG 142308 U BG142308 U BG 142308U BG 1141 U1 BG1141 U1 BG 1141U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
polybacterial
complex
substance
stabilizer
escherichia coli
Prior art date
Application number
BG1423U
Other languages
English (en)
Inventor
Богдан ПЕТРУНОВ
Пламен НЕНКОВ
Рахамин ШЕКЕРДЖИЙСКИ
Снежинка МИТОВА
Original Assignee
"Бул Био - Нцзпб" Еоод
Богдан ПЕТРУНОВ
Пламен НЕНКОВ
Рахамин ШЕКЕРДЖИЙСКИ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Бул Био - Нцзпб" Еоод, Богдан ПЕТРУНОВ, Пламен НЕНКОВ, Рахамин ШЕКЕРДЖИЙСКИ filed Critical "Бул Био - Нцзпб" Еоод
Priority to BG1423U priority Critical patent/BG1141U1/bg
Publication of BG1141U1 publication Critical patent/BG1141U1/bg

Links

Abstract

Активнобиологичният полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни съдържа полибактериална субстанция от убитибактериални тела и лизати от: два щама Ешерихия коли (Escherichia coli) – Ешерихия коли 29, експресиращ тип 1 и Р пили, и Eшерихия коли Rc мутант и един щам Стафилококус ауреус (Staphylococcus aureus) – за трите щама, независимо от депозитарния номер, както и стабилизатор, включен в полибактериалната субстанция. Като стабилизатор се използва декстран 40. Всеки от двата щама Ешерихия коли като част от полибактериалната субстанция е в границите от20 до 45%, а щамът Стафилококус ауреус – от 20 до60%. Бактериалната субстанция е в количество 10 х109 бактериални тела в mg активна субстанция от всеки от трите щама и маса с гъстота 7,5 х 109/ml преди лиофилизацията с използване на стабилизатора.Полибактериалната субстанция и стабилизаторът са в тегл. %, както следва: полибактериална субстанция от 30 до 50 и стабилизатор декстран 40 от 50 до70. Лекарствената форма на база полибактериалния комплекс представлява таблета и съдържа: полибактериален комплекс, макрогол 6000 (ПЕГ), кросповидон (колидон) и силицифицирана микрокристална целулоза(SMCC) в следните тегл. %: полибактериален комплекс от 35 до 41, макрогол 6000 (ПЕГ) от 2,88 до 3,12, кросповидон (колидон) от 10,66 до 11,34, силицифицирана микрокристална целулоза (SMCC) от 45,46 до 50,54. Полибактериалният комплекс и лекарствената форма таблета, която го съдържа, са пр

Description

(54) ПОЛИБАКТЕРИАЛЕН КОМПЛЕКС ЗА ИМУНОПРОФИЛАКТИКА И ИМУНОТЕРАПИЯ ПРИ МЛЕКОПИТАЕЩИ ЖИВОТНИ И ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА, КОЯТО ГО СЪДЪРЖА
Област на техниката
Полезният модел се отнася до активно-биологичен полибактериален комплекс за имунопрофилакгика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарствена форма таблета, която го съдържа, по-специално предназначени за профилактика и лечение на остри и хронични инфекции, особено в случаите на колиентерити и бронхопневмонии, които спомагат и за пълноценното усвояване на храната (вкл. фураж, хранителни смески, хранителни добавки) и увеличаване на прираста на животните.
Предшестващо състояние на техниката
Във ветеринарната практика не е известен активно-биологичен полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарствена форма, която го съдържа, предназначени за профилактика и лечение на остри и хронични инфекции, особено в случаите на колиентерити и бронхопневмонии, които спомагат и за пълноценното усвояване на храната (вкл. фураж, хранителни смески, хранителни добавки) и увеличаване на прираста на животните, приложими вкл. при новородени бозаещи и отбити, както и за възрастни, вкл. бременни и лактиращи животни - майки.
Задачата на полезния модел е да се създаде активно-биологичен полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарствена форма, която го съдържа, предназначени за профилактика и лечение на остри и хронични инфекции, особено в случаите на колиентерити и бронхопневмонии, които да спомагат и за пълноценното усвояване на храната и увеличаването на прираста на животните.
Техническа същност на полезния модел
Полезният модел се отнася до полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарс твена форма, която го съдържа.
Активно-биологичният полибактериален комплекс съдържа полибактериална субстанция от убити бактериални тела и лизати от: два щама Ешерихия коли (Escherichia coli) - Ешерихия коли 29, експресиращ тип 1 и Р пили и Ешерихия коли Rc мутант и един щам Стафилококус ауреус (Staphylococcus aureus) - за трите щама независимо от депозитарния номер, както и стабилизатор, включен в полибакгериалната субстанция. Като стабилизатор се използва декстран 40. Всеки от двата щама Ешерихия коли като част от полибакгериалната субстанция е в границите от 20 до 45%, а щамът Стафилококус ауреус от 20 до 60%. Бактериалната субстанция е в количество 10 х 109 бактериални тела в mg активна субстанция от всеки от трите щама и маса с гъстота 7,5 х 109/ml преди лиофилизацията с използване на стабилизатора. Полибакгериалната субстанция и стабилизатора са в тегл. %, както следва: полибактериална субстанция от 30 до 50 и стабилизатор от 50 до 70.
Полезният модел се отнася и до лекарствена форма таблета, съдържаща полибактериалния комплекс и помощни вещества макрогол 6000 (ПЕГ) - смазващо, кросповидон (колидон) разпадащо и силицифицирана микрокристална целулоза (SMCC) - разреждащо в следните тегл. %: полибактериален комплекс от 35 до 41, макрогол 6000 (ПЕГ) от 2,88 до 3,12, кросповидон (колидон) от 10,66 до 11,34, силицифицирана микрокристална целулоза (SMCC) от 45,46 до 50,54.
Методът за получаване на бактериалната субстанция представлява стандартен метод за получаване на лиофилизирани бактериални щамове, получени по стандартните методи и до получаване на маса с гъстота 7,5 х 109/ml преди лиофилизацията с използване на стабилизатор декстран 40. Убиването на бактериалната субстанция се извършва с химичен агент.
Полибактериалният комплекс се получава по стандартния метод.
Получаването на таблетата включва фазите оситняване и пресяване на активния комплекс, към който последователно се прибавят предварително пресетите помощни вещества. Получената смес се хомогенизира и таблетира по общоприетите методи. Таблетата се използва във вид на обикновена, получена по стандартните методи за формирането й.
Полибактериалният комплекс и таблетата от него се прилагат перорално сутрин на гладно, в доза от 0,1 до 10 mg/kg живо тегло. Приемът може да се прекрати по всяко време на приемането, без опасност от странични реакции.
Предимства на полезния модел
Предимствата на полезния модел са, че за първи път е създаден полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарствена форма таблета от него, по-специално за профилактика и лечение на остри и хронични инфекции, особено в случаите на колиентерити и бронхопневмонии.
Полибактериалният комплекс и таблетата са приложими при всички възрастови групи, вкл. новородени - бозаещи и отбити, и възрастни - бременни и лактиращи животни - майки.
Предимство на полибактериалния комплекс и таблетата е, че едновременно спомагат и за пълноценното усвояване на храната и увеличаване на прираста на животните.
Полибактериалният комплекс може да се използва и като помощно средство в профилактиката и лечението на домашни и селскостопански животни.
Подбраните стабилизатор и помощни вещества осигуряват стабилността на продукта, подобряват неговите вкусови качества и определят сигурното въздействие на средството.
Коли-инфекциите са сериозен проблем при животните и особено когато се отглеждат в групи за стопанско използване. Широкото разпространение на коли-инфекциите и трудностите при лечението и профилактиката на тези заболявания са свързани и с нарастващата лекарствена микробна резистентност и особено с потискането на функциите на имунната система.
От особено значение за създадения полибактериален комплекс и таблетата е фактът, че са в унисон по изпълнение на Директивата на ЕС, с която се забранява използването на хранителни антибиотици във ветеринарната практика, които водят до сериозна алергизация на човешкия организъм при консумация на месото и млякото от животни, хранени с антибиотични храни.
Със специфично подбраните бактериални видове - убити бактериални тела и лизати от два щама Ешерихия коли (Escherichia coli): Ешерихия коли 29, експресиращ тип 1 и Р пили и Ешерихия коли Rc мутант, и Стафилококус ауреус (Staphylococcus aureus) се постига ефективен специфичен и неспецифичен имунен отговор на различни нива на имунната система с липса на всякаква токсичност и предизвикване на странични реакции.
При проведените клинични проучвания полибактериалният комплекс и таблетата са показали ясно изразена активност по отношение стимулирането на специфични антитела от класовете ИгГ, ИгМ и ИгА, насочени спрямо съдържащите се в него бактериални щамове. Това определено показва, че същите стимулират системния хуморален имунен отговор, който в най-голяма степен е отговорен за преодоляването на бактериални инфекции с различна локализация. Това се демонстрира с по-малкия брой заболели или умрели животни от гастроинтестинални или белодробни инфекции, получавали средството, в сравнение с контролните животни.
Характерът на продукта и лесният начин на приемането му перорално го правят лесен за дозиране и удобен за използване от животните, вкл. когато са на стада.
Не са наблюдавани странични явления.
Не е наблюдавана несъвместимост с други лекарствени средства. Може да се комбинира с всяко друго лечение, вкл. и антибиотична терапия. Позволява многократно приложение без опасност от привикване.
Не са известни противопоказания, освен при автоимунни заболявания. Полибактериалният комплекс и таблетата са противопоказани само в случаи на автоимунни заболявания с повишен синтез на антитела, което е противопоказание изобщо за използване на имуностимулаторите.
Примери за изпълнение на полезния модел
Пример 1. Състав на полибактериалния комплекс
А/ Състав на полибактериалната субстанция Полибактериалната субстанция съдържа следните компоненти: полибакгериална субстанция от убити бактериални тела и лизати от два щама Ешерихия коли 29 (Escherichia coli), експресиращ тип 1 и Р пили и Ешерихия коли Rc (Escherichia coli) мутант и Стафилококус ауреус (Staphylococcus aureus) - за трите щама независимо от депозитарния номер, в тегловни %, както следва:
Компоненти/ Пример 1.А.1. 1.А.2. 1.А.З. 1.А.4. 1.А.5. 1.А.6. 1.А.7. 1.А.8. 1.А.9.
Ешерихия коли 29 25 20 35 33,3 45 35 30 40 37
Ешерихия коли Rc 25 20 35 33,3 35 40 30 35 38
Стаф. ауреус 50 60 30 33,3 20 25 40 25 25
Полибактериалната субстанция е в количество 10 х 109 бактериални тела в mg активна субстанция и маса с гъстота 7,5 х 109/ml преди лиофилизацията с използване на стабилизатор декстран 40.
Б/ Състав на полибактериалния комплекс Активният биологичен полибактериален комплекс съдържа като стабилизатор декстран 40, включен в полибактериалната субстанция, в съотношение в тегл. %, както е в следните примери на изпълнение:
Инградиенти/Пример 1.Б.1 1.Б.2 1.Б.З. 1.Б.4. 1.Б.5 1.Б.6. 1.Б.7. 1.Б.8.
Полибакт. 30 33 37 40 42 44 46 50
субстанция Декстран 40 70 67 63 60 58 56 54 50
Пример 2. Състав на таблета с полибакте· риалния комплекс.
А/ Таблетата съдържа следните компо· ненти: полибактериален комплекс и помощни вещества, както следва в тегл. %:
Инградиенти/Пример 2.А.1. 2.А.2. 2.А.З. 2.А.4. 2.А.5 2.А.6, 2.А.7. 2.А.8.
Полибактериален 3435 комплекс
Помощни вещества 6665
37 38 39 4041
63 62 61 6059
Б/ В един примерен състав като помощни вещества за формиране на таблетата се използват следните компоненти: макрогол 6000 (ПЕГ) смазващо, кросповидон (колидон) - разпадащо и силицифицирана микрокристална целулоза (SMCC) - разреждащо, както следва в тегл. %:
Компоненти/ Пример 2.Б.1. 2.Б.2. 2.Б.З. 2.Б.4. 2.Б.5. 2.Б.6. 2.Б.7.
Полибактериален комплекс 35 36 37 38 39 40 41
Макрогол 6000 (ПЕГ) 3,12 3,08 3,04 3 2,96 2,90 2,88
Кросповидон (колидон) 11,34 11,22 11,13 11 10,89 10,70 10,66
Силицифицирана микрокр. 50,54 49,70 48,83 48 47,20 46,40 45,46
целулоза (SMCC)
Пример 3. Метод за получаване на бактериалната субстанция и полибактериалния комплекс.
Методът за получаване на бактериалната субстанция представлява стандартен метод за получаване на лиофилизирани бактериални щамове, получени по стандартните методи. Бактериалните суспензии се смесват в отношения, осигуряващи наличието на по 10 х 109 от двата щама Ешерихия коли и 10 х 109 Стафилококус ауреус до получаване на маса с гъстота 7,5 х 109/ml преди лиофилизацията с използване на стабилизатор декстран. Убиването на бактериалната субстанция се извършва с химичен агент. Към бактериалната субстанция се прибавя декстрина и полученият бактериален комплекс се съхранява в запоени полиетиленови пликове при температура от 2 до 8°С в течение на не повече от 36 месеца от датата на лиофилизацията. За изработването на таблети, бактериалният комплекс от пликовете се хомогенизира в смесител.
Пример 4. Метод за получаване на таблетата.
Методът за получаване на таблетата включва фазите оситняване и пресяване на полибактериалния комплекс, към който последователно се прибавят предварително пресетите помощни вещества. Получената смес се хомогенизира и таблетира по общоприетите методи.
Пример 5. Прилагане на продукта и съхранение.
Продуктът се прилага орално.
Обикновено полибактериалният комплекс и таблетата от него се прилагат сутрин на гладно. Дозата се изчислява на база количество на полибактериален комплекс. Включва се в малка част от храната или с ограничено количество вода за пиене. След поемането на дозата се прави пауза около 30 min, след което животното получава останалата храна и вода.
5.А/ При прасета - бременни свине и свине-майки
На свиня-майка в продължение на 30 дни преди термина се дава по 1,5 mg полибактериален комплекс на kg/тегло на ден.
Приемът се прекратява на 10 ден след раждането.
В един друг пример на изпълнение приемът продължава през целия лактационен период.
В един друг пример на изпълнение при емът се прекратява на 20-я ден след раждането.
5.Б/ При новородени прасенца
1. От 5 до 20-дневна възраст
На новороденото прасенце от 5 до 20 ден след раждането се дава по 1 mg на kg/тегло на ден полибактериален комплекс сутрин на гладно.
1.1. Чрез водата за пиене
Дневната доза се разтваря в малко количество вода и чрез дозатор се дава през устата.
1.2. Чрез спрей метод
Дневната доза се разтваря в малко количество чиста вода и с получения разтвор се напръсква равномерно пред стартерната смеска. 30 min след това се дава останалата част от предстартера и се допускат да бозаят.
2. Новородени прасенца от 21 до 45-дневна възраст
На новородените прасета от 21 до 45 ден след раждането се дава по 2 mg на kg/тегло полибактериален комплекс за всяко животно сутрин на гладно.
2.1. Чрез спрей метод
Дневната доза се разтваря в малко количество чиста вода и с получения разтвор се напръсква равномерно предстартерната смеска. 30 min след това се дава останалата част от предстартера и се допускат да бозаят.
2.2. Чрез фуража
Дневната доза се размесва с около 70 g фуражна смеска от сутрешната дажба. След около 30 min се дава останалото определено количество фураж, като през бозайния период се допускат до майките.
2.3. Чрез водата за пиене
Прасенцата се оставят жадни сутрин 1-2 h, след което дневната доза се разтваря в малко количество вода и готовият разтвор се дава чрез подходящи съдове - поилки. След консумирането на разтвора се залага фуражната смеска при свободен достъп до водата за пиене, като бозаещите се допускат до майките.
В/ При новородени и възрастни кучета
Продуктът се дава в доза 1 mg/kg живо тегло, сутрин на гладно, чрез вода или с първите глътки от храната.
Пример 6. Изпитване на препарата в научно стопански опити.
Изпитването е проведено в периода м. февруари - м. август 2006 г. в две свинеферми, като в опитите бяха включени по 12 свине-майки в група - опитни и контролни, и приплодите им, които средно са по 10 прасенца на всяка майка.
В приложената таблица са представени данните за броя на животните и вариантите за изследване (таблица 1).
Таблица 1. Схема на научностопанските опити
ОПИТНА ГРУПА КОНТРОЛНА ГРУПА
ФЕРМА Бременни Свине Лактиращи Свине Бозаещи прасета Отбити подрастващи прасета Бременни Свине Лактиращи Свине i_________________________________________________________________________________________ Бозаещи прасета Отбити подрастващи прасета
+ - брой + брой i + брой + брой + брой + брой I + брой + брой
“АГРОСЛАВЯНИН ООД гр. Стара Загора + 6 - 6 + 30 + 30 - 6 - 6 П 30 П 30
- 30 - 30 - 30 - 30
“АЙВИ ООД гр. Севлиево + 6 - 6 + 70 + 70 - 6 - 6 - 70 - 70
Забележка: “+” <=> с добавка на НАТСТИМ => без добавка на НАТСТИМ “П” & добавка на ПЛАЦЕБО
Свинете-майки от двата експеримента бяха изравнени по поредност на опрасванията. Опитният период при майките включваше и последният месец от бременността. Приплодите бяха поставени при условията на съответния екс- 35 периментален вариант по отношение на изпитвания препарат. Отглеждането им като цяло отговаряше на възприетия порядък във фермите. Продължителността на опита при прасетата включваше бозайния период и след отбиването - до 55-дневна възраст. Животните бяха проследени допълнително и след приключване на опита, т.е. през подрастването и угояването. Препаратът беше даван, както е описано в пример 5.
В таблица 2 по-долу са дадени осреднените данни за основните стопански резултати от проучването.
Таблица 2. Осреднени основни резултати от проучването в „Агрославянин”
Показател Контро лна група 1 Опитна група (с НАТСТИМ) II Опитна група(без НАТСТИМ) 1 Опитна група към контролната група, % II Опитна група към контролнат а група, %
1. Продължителност на периода, дни
° Свинете майки
- бременност 32,2 32,3
- лактация 28,7 28,5
□ при приплодите 53,7 53,7
2. Брой на прасетата - средно/свиня майка
- живородени 12,83 12,33 96,1
- отбити 12,17 11,99 11,68 98,5 96,0
- в края на опита 12,0 11,99 11,48 99,9 95,7
- отпаднали 4+1 1’ 2+1 20,0 60,0
3. Консумация на фураж, kg /животно/ за периода
° Свинете майки
- бременни 91,47 93,55 102,3
- лакгиращи 172,75 177,2 102,6
с Прасета
- предстартерен фураж, общо 4,536 4,126 90,96
-за бозаен 0,563 0,676 120,1
- след отбиване 3,973 3,450 86,8
= Стартерен фураж, общо 7,534 7,113 94,4
L - Фураж за целия опит 12,07 11,239 93,1
4 Живо тегло на прасетата / кд
- при раждане 1,497 1,499 1,504 100,13 100,47
- при отбиване 7,381 8,049 7,383 109,05 100,03
- в края на опита 14,91 16,500 15,056 110,66 100,98
5. Прираст средно на ден, g
- бозаен период 212 235 212 110,85 100,0
- след отбиване 290 325 295 112,0 101,7
- раждане - край на опита 250 279 252 111,6 100,8
6. Оползотворяване на фуража
- в периода край на I34 фураж, 1,53 kg/kg прираст 1,25 1,49 81,7 97,4
*) Отпадналите прасета са смачкани от майките
Опитните животни (свине - майки), вкл. контролните са получавали от полибактериалния комплекс 32 дни през последната фаза на бременността. Лакгационнияг период е 28,7 за контролната и 28,5 дни за опитната група. Експерименталният период при приплодите е 53,7 дни.
Изпитанията показват положителния ефект на продукта по отношение на заболеваемост и смъртност при новородени прасенца, получавали полибактериалния комплекс, спрямо контролната 5 група животни. Тези резултати са дадени в таблица 3.
Таблица 3. Заболеваемост и смъртност при приплодите на контролните и опитни свине майки („Агрославянин”)
Показател Бозаен период Пе зиод след отбиване
Контролна група Опитна група Контролна група Опитна група
I с Натстим 2 без Натстим Общо I с Натстим 2 без Натстим Общо
Прасета, брой 77 36* 38* 74* 73 35* 36* 71*
Заболели от колибактериоза - брой - % 6 7.8 - 1 2,6 1 1,35 - - 1 2,78 1 1,41
Продължителност на боледуването, Дни 2 - 2 2 - - 2 2
Тежест на клиничната картина ++ - + - - + +
Умрели - брой - % 4 5,19 1 2,78 2 5,26 3 4,05 1 1,37 - 1 2,78 1 1,41
Разход на лекарствени средства, лв. общо за групата 1,20 - 0,20 0,20 29,50** - 0,20 0,20
Забележка:
*) Разликата в броя на прасенцата между бозайния период и подрастването е резултат на смачкани от майките **) Отбелязаната левова стойност е резултат от използвания медикаментозен фураж
Пример 7. Влияние върху имунологичната реактивност. Изследвания за ефекта на полибак- 4θ териалния комплекс върху хуморалния системен имунен отговор при свине-майки и новородени прасета.
Полибактериалният комплекс е приложен перорално, по схема и дозировка, както е в при- 45 мер 6, в 30 последователни дни преди опрасването при свинете-майки и при прасенцата от 5 ден след раждането в продължение на 45 дни. В динамика на 0,30 и 54 ден от началото на приложението на препарата при майките и на 0 и на 45 ден при прасенцата, са проследени специфичните (антибактериалните) серумни IgA, IgM и IgG антитела, определени с ELISA, към бактериалните съставки на препарата. Получените резултати показаха статистически значимо повишение на антителата след 45-дневно третиране с препарата на новородените прасенца, в сравнение с изходното им ниво - ден 0 (автоконтрола). Това повишение варира от 21 до 60% при изследваните животни, в зависимост от вида на антителата (от трите имуноглобупинови класа срещу двата бактериални антигена).
1141 Ul
0.400
0.350
<
V) —! 0.300
ш
е с 0.250
0.200
©
& S5 0.150
с
ю
ш 0.100
о
К
о 0.050
0.000
□ S. aureus Ig G
Анализът на данните убедително доказа, че препаратът най-активно стимулира продукцията на специфични IgM антитела и към двата компонента.
При проведените клинични проучвания полибактериалният комплекс е показал ясно изразена активност по отношение стимулирането на специфични антитела от класовете ИгГ, ИгМ и ИгА насочени спрямо съдържащите се в него бактериални щамове. Това определено показва, че този комплекс стимулира системния хуморален имунен отговор, който в най-голяма степен е отговорен в преодоляването на бактериални инфекции с различна локализация. Това се демонстрира с по-малкия брой заболели или умрели животни от гастроинтестинални или белодробни инфекции получавали полибактериалния комплекс, в сравнение с контролните животни.
Пример 8. Фармакологични - имунологични особености.
Действието на активния полибактериален комплекс се основава на силно имуностимулиращи бактериални вещества - липополизахариди, тейхоеви киселини, пептидогликани и др., получени от чести причинители на инфекциозни заболявалия при млекопитаещи животни. Полибактериалният комплекс стимулира неспецифичните фактори на имунната система - фагоцитоза, комплемент, интерферон, секреторни ИгА антитела, Т- и В-лимфоцитните клонове, както и изграждане на специфичен имунен отговор към бактериалните видове, които се съдържат в него. По този начин този комплекс спомага за по-лесното преодоляване на възникналите инфекции у животните и намалява смъртността у новородените. Известно е също, че бактериалният полизахарид стимулира центъра на апетита в диенцефалона на животните, което обяснява подоброто усвояване на фуража и наддаването на теглото. Активира системния и локален имунитет.
Пример 9. Фармакокинетика.
Полибакгериалният комплекс, приет перорално, стимулира лимфната тъкан, свързана с червата, т.нар. чревно-асоциирана лимфна тъкан (Gut associated lymphoid tissue) и въз основа на интегралната функция на имунната система, осъ ществявана c богат набор от цитокини, се постига стимулиране и на т.нар. бронхиално свързана лимфна тъкан (Bronchial associated lymphoid tissue), c краен резултат - стимулиране на цялата лигавична имунокомпетентна тъкан (Mucus associated lymphoid tissue) в организма. Това позволява този комплекс като един имуностимулиращ продукт приет през устата, да доведе до засилване на защитните имунни механизми, както в белодробната система, така и в гастроинтестиналния тракт.
Пример 10. Фармакодинамика.
Полибактериалният комплекс, обект на полезния модел и таблетата от него, са предназначени за неспецифична имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни, за профилактика и лечение на остри и хронични инфекции, особено в случаите на колиентерити, бронхопневмонии, неонатален диариен синдром, ентероколит в периода след отбиване. Имунологичната му активност се дължи на комплекс от антигени: от грам (-) бактерии (Е. coli): липополизахарид (ЛПЗ), ендотоксини, липопротеини и от грам (+) бактерии (S. aureus): мурамилпептид, липотейхоеви киселини, пептидогликани. Този разнообразен антигенен комплекс засилва естествената резистентност на организма, активира различни елементи и механизми на имунната система - специфични и неспецифични, и обуславя протективния ефект на препарата срещу различни инфекции. Препаратът стимулира функциите намакрофаги, гранулоцити, комплемент, естествени клетки-убийци (NK) и дендритни клетки, Т и В лимфоцити, както и продукцията на а- и уинтерферони, цитокини (IL-1, IL-2, IL-6, TNF и др.), белодробен сърфактант, специфични/хомоложни и кръстосано-реагиращи/хетероложни защитни антитела от класовете IgG, IgA, IgM. Пероралното приложение на комплекса и таблетата от него, и контактът на активните компоненти с назофарингеалната (NALT) и гастроинтестиналната лигавица (GALT) индуцира лигавичния имунитет, както окално в червата, така и в отдалечените ефекгорни места - бронхоасоциираната лимфоидна тъкан (BALT) и млечните жлези в период на лактация като част от цялостната асоциирана с лигавиците лимфоидна тъкан (MALT). Това води до продукция на специфични секреторни имуноглобулини, главно S-IgA, осигуряващи локалната защита в лигавиците.
Коластралните антитела, които са предимно IgG, имат първостепенна роля в протекцията на новородените към различни инфекции през първите няколко дни (пасивен имунитет).
Пример 11. Терапевтични показания за отделните видове животни.
Аполибактериалният комплекс, обект на полезния модел и таблетата от него са показани като средство за профилактика и лечение на остри и хронични инфекции у млекопитаещи, особено в случаите на стомашно-чревни инфекции и бронхопневмонии. Спомагат и за по-пълноценното усвояване на фуража и увеличаването на прираста на животните.
Не са наблюдавани странични явления.
Не са известни противопоказания, освен при автоимунни заболявалия.
Не е наблюдавана несъвместимост с други лекарствени средства. Може да се комбинира с всяко друго лечение, вкл. и антибиотична терапия. Позволява многократно приложение без опасност от привикване. В зависимост от състоянието на животното приемането на таблетките може да се повтори 2-3 пъти годишно.
Пример 12. Проучване за токсичност.
А/ За остра токсичност.
1. На бели мишки
За целта са използвани 30 броя бели мишки от щам ICR с тегло 18-20 g, от които 10 са контрола. 20 от мишките се захранваха перорално чрез сонда в продължение на 5 дни с по 50 mg от биологично активния комплекс в обем 0,5 ml физиологичен разтвор. Тази доза е еквивалентна на около 5000 човешки дози. Контролната група се захранваше по същия начин само с физиологичен разтвор. Ежедневно всички мишки се контролираха по отношение на общото им състояние, хранене и тегло, и се вземаше кръв за определяне на основните им хематологични показатели (еритроцити, левкоцити, хемоглобин и диференциално броене).
На втория ден след последното захранване животните се сецираха под слаба етерна наркоза и им се правеше макроскопски оглед. Вземаше се материал за хистологично и електронно-микроскопско изследване от основните паренхимни органи (бял дроб, черен дроб, слезка и мозък).
Не се установиха никакви промени в об щото състояние на захранваните с препарата животни в сравнение с контролната група. Хематологичните показатели и в двете групи бяха в границите на нормата. При хистологичното и електронно-микроскопско проучване не се откриха патологични промени в изследваните органи.
2. На зайци
Използваха се 15 броя зайци от породата Чинчила с тегло 1500 - 1600 g. Десет от тях се захранваха 5 дни със сонда с по 2 g от биологично активния комплекс в обем 2 ml физиологичен разтвор. Тази доза е еквивалентна на около 2000 човешки дози. Контролната група от 5 заека се захранваше по същия начин само с физиологичен разтвор. Ежедневно всички зайци се контролираха по отношение на общото им състояние, хранене и тегло, и се вземаше кръв за определяне на основните им хематологични показатели (еритроцити, левкоцити, хемоглобин и диференциално броене).
На втория ден след последното захранване животните се сецираха след третиране с 300 mg хексобарбитал натриум и им се правеше макроскопски оглед. Вземаше се материал за хистологично и електронно-микроскопско изследване от основните паренхимни органи (бял дроб, черен дроб, слезка и мозък).
Не се установиха никакви промени в общото състояние на захранваните с препарата животни (тегло и поведение) в сравнение с контролната група. Хематологичните показатели и в двете групи бяха в границите на нормата. При хистологичното и електронно-микроскопско проучване не се откриха патологични промени в изследваните органи.
Б/ Токсичност при многократно използване.
1. На плъхове
За целта се използваха 30 плъха порода Wistar с тегло 180-200 g. В продължение на 4 месеца ежедневно 20 плъха се захранваха перорално със сонда по 0,5 g от биологично активния комплекс в обем 1 ml физиологичен разтвор. Тази доза е еквивалентна на около 5000 човешки дози. Контролната група от 10 плъха се захранваше по същия начин само с физиологичен разтвор. Ежедневно всички плъхове се контролираха по отношение на общото им състояние, хранене, тегло, заболяемост и смъртност. Всеки месец в продължение на 4 месеца на двете групи се изследваха хематологичните показатели.
дни след приключване на хроничния опит животните се сецираха под слаба етерна наркоза и им се правеше макроскопски оглед и се вземаше материал за хистологично и електронно-микроскопско изследване от основните паренхимни органи (бял дроб, черен дроб, слезка и мозък).
Не се установиха никакви промени в общото състояние на захранваните с препарата животни (тегло, хранене, заболяемост и смъртност) в сравнение с контролната група. Хематологичните показатели и в двете групи бяха в границите на нормата. При хистологичното и електронно-микроскопско проучване не се откриха патологични промени в изследваните органи.
В/ Екотоксичност.
Средството не съдържа живи патогенни организми и не представлява опасност за околната среда.
Производството на полибактериалния комплекс и таблетата от него се осъществява при затворен цикъл, отговарящ на изискванията на GMP. Технологичните цикли са изцяло съобразени с изискванията за опазване на околната среда и не представляват опасност за заразяване на почви, въздух и води. Не съществува опасност от поражения и при пряк контакт на активната субстанция или готовия продукт с околната среда.
Претенции

Claims (4)

1. Полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни, характеризиращ се с това, че съдържа полибактериална субстанция от убити бактериални тела и лизати от два щама Ешерихия коли (Escherichia coli) - Ешерихия коли 29, експресиращ тип 1 и Р пили и Ешерихия коли Rc мутант, и един щам Стафилококус ауреус (Staphylococcus aureus) - за трите щама независимо от депозитарния номер, както и стабилизатор декстрин 40, включен в полибактериална субстанция в следните тегл. %: полибактериална субстанция от 30 до 50 и декстран 40 от 50 до 70.
2. Лекарствена форма, съдържаща полибактериален комплекс съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че представлява таблета и съдържа освен полибактериалния комплекс, още и помощни вещества за формиране
1141Ш на таблетата - макрогол 6000 (ПЕГ), кросповидон (колидон) и силицифицирана микрокристална целулоза (SMCC) в следните тегл. %: полибактериален комплекс от 3 5 до 41, макрогол 6000 (ПЕГ) от 2,88 до 3,12, кросповидон (колидон) от 10,66 до 11,34, силицифицирана микрокристална целулоза (SMCC) от 45,46 до 50,54.
3. Полибактериален комплекс съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че всеки от двата щама Ешерихия коли като част от поли- бакгериалната субстанция е в границите от 20 до 45%, а щамът Стафилококус ауреус - от 20 до 60%.
4. Полибактериален комплекс съгласно 5 претенция 1 и 3, характеризиращ се с това, че съдържащата се в него полибактериална субстанция е в количество 10 х 109 бактериални тела в mg активна субстанция от всеки от трите щама и маса с гъстота 7,5 х 109/ml преди лиофилизацията с използване на стабилизатора.
Издание на Патентното ведомство на Република България 1797 София, бул. Д-р Г. М. Димитров 52-Б
BG1423U 2008-03-26 2008-03-26 Полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарственаформа, която го съдържа BG1141U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1423U BG1141U1 (bg) 2008-03-26 2008-03-26 Полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарственаформа, която го съдържа

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1423U BG1141U1 (bg) 2008-03-26 2008-03-26 Полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарственаформа, която го съдържа

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1141U1 true BG1141U1 (bg) 2009-01-30

Family

ID=40427566

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1423U BG1141U1 (bg) 2008-03-26 2008-03-26 Полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарственаформа, която го съдържа

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1141U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5191955B2 (ja) 粘膜免疫調節剤並びにその用途
JP2022513337A (ja) 動物の腸管感染症及び急性下痢を治療する組成物及び方法
CN107949392A (zh) 用于生产含高含量af‑16的蛋黄的方法
TW391878B (en) Pharmaceutical composition or feedstuff comprising at least one of rosa roxburghii, artemisiae argyi folium and brassica oleracea var. capitata l.
RU2694192C2 (ru) Добавка, содержащая байкалин, в частности из экстракта scutellaria baicalensis, и корм для животных, содержащий такую добавку
JPH10265393A (ja) 豚流行性下痢の予防治療剤
SK283072B6 (sk) Perorálny prípravok na prevenciu a liečbu parvovirózy psov a spôsob jeho výroby
EP0930316B1 (en) Oral product for the prevention and treatment of infectious gastroenteritides in calves
WO2012002835A1 (ru) Биологически активная добавка и способ ее получения
BG1141U1 (bg) Полибактериален комплекс за имунопрофилактика и имунотерапия при млекопитаещи животни и лекарственаформа, която го съдържа
JP6827165B2 (ja) 哺乳期家畜の免疫力増強用飼料組成物
TW202128030A (zh) 用於製備提升免疫力之組合物的用途
JP4629964B2 (ja) ウシの消化器疾患治療剤
CN113244220A (zh) 穿琥宁在制备治疗奶牛乳房炎的兽用药物中的应用及穿琥宁兽用药剂
JP3150162B2 (ja) 経口日和見感染症防止治療用組成物
JP2849671B2 (ja) 動物又はヒトにおいて成長率及び/又は飼料又は食物の利用及び/又は抵抗性を増加させる製品及びその方法
Carvajal et al. Effect of oral administration of efficient microorganisms on productive indicators, diarrheal syndrome and blood count in suckling pigs
WO2021189249A1 (zh) 一种促进孕产妇和婴幼儿健康的孕产妇配方乳粉
RU2299072C2 (ru) Способ откорма телят на территориях радиоактивного загрязнения
BG3644U1 (bg) Биологично-активен полибактериален продукт за имуностимулация при животни
JPH0665101A (ja) 特異抗体含有鶏卵による鮭鱒類ウイルス病の防除方法
RU2340352C2 (ru) Способ коррекции биологической активности молока и применение имунофана и амиксина для такой коррекции
Pereira et al. Topics on maternal, fetal and neonatal immunology of dogs and cats
CN114343054A (zh) 一种能够提高动物泌乳能力的复合预混料
HALLIDAY ARC Animal Breeding Research Organisation, Edinburgh