BG113587A - Средство за листно и почвено подхранване на растенията - Google Patents

Средство за листно и почвено подхранване на растенията Download PDF

Info

Publication number
BG113587A
BG113587A BG113587 BG113587A BG 113587 A BG113587 A BG 113587A BG 113587 BG113587 BG 113587 BG 113587 A BG113587 A BG 113587A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
foliar
soil
plants
acids
algae
Prior art date
Application number
BG113587
Other languages
English (en)
Inventor
Величков Величков Георги
Ангелов Кинанов Ангел
Original Assignee
"Ника Инкорпорейтид" ЕООД
Filing date
Publication date
Application filed by "Ника Инкорпорейтид" ЕООД filed Critical "Ника Инкорпорейтид" ЕООД
Publication of BG113587A publication Critical patent/BG113587A/bg

Links

Abstract

Настоящото изобретение се отнася до средство за листно и почвено подхранване на растенията, което ще намери приложение като органо-минерален течен тор за стимулиране вегетационния растеж на културите и повишаване на добива от тях. Създаденото средство за листно и почвено подхранване на растенията включва хуминови киселини, фулвинови киселини и водорасли. Съгласно изобретението, средството за листно и почвено подхранване на растенията включва и глицин, калиев оксид, желязо, манган, цинк, бор, мед, молибден и вода. Компонентите му са в следните тегловни проценти: - фулвинови киселини от 8% до 10%; - хуминови киселини от 6% до 8%; - аминокиселини - глицин от 2% до 3%; - водорасли - аскофилум нодосум от 5% до 6%; - калиев оксид от 2% до 4%; - желязо от 0,2% до 0,4%; - манган от 0,1% до 0,3%; - цинк от 0,05% до 0,07%; - бор от 0,05% до 0,07%; - мед от 0,035% до 0,05%; - молибден от 0,007% до 0,009% и - вода до 100%

Description

Област на техниката
Настоящето изобретение се отнася до средство за листно и почвено подхранване на растенията, което ще намери приложение като органоминерален течен тор за стимулиране вегетационния растеж на културите и повишаване на добива от тях.
Предшестващо състояние на техниката
Органо-минералните торове се произвеждат от органична материя и свързани с нея химически или адсорбционно минерални съединения. Те съчетават полезните свойства както на органичните, така и на минералните хранителни вещества, което осигурява оптимално развитие на растенията, обогатяване на почвата с органична материя и насърчаване на нейната микробиологична активност.
Приоритет в съвременното земеделие е производство на екологична и качествена продукция, което предопределя използването на торове с толерантна токсикология и висока ефективност. Такъв тип подхранващи средства съдържат аминокиселини, хуминови и/или фулвинови киселини и водорасли, които осигуряват както висок добив, така и устойчивост на растенията спрямо неблагоприятни абиотични и биотични стресови фактори като суша, ниски температури, преовлажняване и други. Масово използваните течни торове от тази категория са с активно вещество само една органична субстанция, което ги прави недостатъчно ефикасни в някои етапи от развитието на растенията. Оптималното съчетаване на органичните вещества по между им, комбинирани с неорганични съединения би довело до повишаване на имунния отговор на растенията и достигане на максималния им добивен потенциал.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде средство за листно и почвено подхранване на растенията, което чрез оптимално съчетаване на органични вещества и биостимулатори на база естествени суровини, да стимулира вегетационни растеж и развитието на растенията, както и да повиши добива и респективно неговото качество.
Задачата е решена като е създадено средство за листно и почвено подхранване на растенията, представляващо органо-минерален течен тор и включващо аминокиселини, хуминови киселини, фулвинови киселини и водорасли. Съгласно изобретението, средството за листно и почвено подхранване на растенията включва и калиев оксид, желязо, манган, цинк, бор, мед, молибден и вода, като компонентите му са в следните тегловни проценти:
фулвинови киселини от 8% до 10%;
хуминови киселини от 6% до 8%;
аминокиселини - глицин от 2% до 3%;
водорасли - аскофилум нодосум от 5% до 6%;
калиев оксид от 2% до 4%;
желязо от 0,2% до 0,4%;
манган от 0,1% до 0,3%;
цинк от 0,05% до 0,07%;
бор от 0,05% до 0,07%;
мед от 0,035% до 0,05;
молибден от 0,007% до 0,009% и вода до 100%.
В едно предпочитано изпълнение, компонентите на създаденото средство са в следните тегловни проценти:
фулвинови киселини - 10%;
хуминови киселини от - 8%;
аминокиселини - глицин - 3%;
водорасли - 5%;
калиев оксид - 2%;
желязо - 0,2%;
манган-0,1%;
цинк - 0,07%;
бор - 0,07%;
мед - 0,035%;
молибден - 0,007% и вода до 100%.
Предимство на изобретението е, че създаденият органо-минерален течен тор има фунгицидно и инсектицидно действие и осигурява висока устойчивост на растенията към воден и температурен стрес, развитие на мощна коренова система, като същевременно с това се възстановява плодородието на почвата и се увеличава добива и неговото качество. Предимство е и това, че оптимално се усвояват хранителните елементи, внесени с продукта, като растенията се запасява с естествено свързан въглероден двуокис и по този начин се ускорява и удължава фотосинтезата.
Примери за изпълнение на изобретението
Създаденото средство за листно и почвено подхранване на растенията е органо-минерален течен тор от естествен произход, който е биостимулатор и имуностимулатор, подходящ за полски, овощни и зеленчукови култури.
Съставът му ефективно стимулира основните физиологични процеси при растенията, подпомага и ускорява естествените процеси на усвояване на хранителни вещества и адаптацията на растенията към природните условия.
В едно предпочитано изпълнение средството за листно и почвено подхранване на растенията, представляващо балансирана формула на аминокиселини, хуминови и фулвинови киселини, водорасли и неорганични съединения, е с компоненти в следните тегловни проценти:
фулвинови киселини - 10%;
хуминови киселини от - 8%;
аминокиселини - глицин - 3%;
водорасли - аскофилум нодосум - 5%;
калиев оксид - 2%;
желязо - 0,2%;
манган-0,1%;
цинк - 0,07%;
бор - 0,07%;
мед - 0,035%;
молибден - 0,007% и вода до 100%.
За получаването на 1 кг. готов продукт са необходими следните изходни суровини: калиев фулво хумат - 200 гр.; водорасли - аскофилум нодосум - 50 гр.; глицин - 30 гр.; манганов сулфат - 3,5 гр.; цинков сулфат 3,15 гр.; меден сулфат - 1,4 гр.; борна киселина - 4,2 гр.; амониев молибдат - 0,14 гр.; железен сулфат 10,5 гр. и вода - 697,11 гр.
Средството за листно и почвено подхранване на растенията се получава по следния начин:
Реакторът се зарежда с необходимото количество вода, след което се загрява до 35 °C. Последователно при непрекъснато разбъркване се подават изходните суровини в следната последователност: калиев фулво хумат, водорасли, глицин, железен сулфат, манганов сулфат, цинков сулфат, борна киселина, меден сулфат и амониев молибдат. Продължителността на разбъркване е 90 минути до пълното разтваряне на компонентите. Следва охлаждане на разтвора до 20 °C и подаването му към инсталация за дозиране в съответните опаковки от 1 и 5 литра.
Основните суровини в състава се характеризират с тройно действие стимулиране, хранене и защита. От една страна е антистрес функцията за преодоляване на неблагоприятни и атипични явления, предизвикани от промените в климата. От друга страна са подхранващите функции, като се подпомага достъпа на растенията до хранителни вещества, подобрява се фотосинтезата, допълват се нуждите на растенията от макро- и микроелементи. Третото действие е фунгицидно и инсектицидно.
Използването на създаденото средство за листно и почвено подхранване на растенията е подходящо след излизане от презимуване, градушка, измръзване, заболяване и други. Действието му се проявява с особена сила при суша, измръзване, късно засяване, късно поникване и други стресови фактори. Балансираното съотношение на водорасли, аминокиселина и калиев фулвохумат осигуряват оптимално усвояване на хранителните елементи, внесени с продукта, интензивна фотосинтеза, висока устойчивост към воден и температурен стрес, развитие на мощна коренова система и увеличение на добива и неговото качество.
При листно третиране, по-голямата част от полезните вещества проникват през устиците, епидермиса и кутикулата на листата. Уникалното за продукта е, че той запасява растенията с естествено свързан въглероден двуокис на клетъчно ниво, при което растенията сами затварят устиците си. На практика при затворени устици не могат да проникнат и гъбни патогени, както и намалява транспирацията на влага. Така действието е едновременно и като подхранващо вещество, и като препарат с фунгицидно и инсектицидно действие. Също така, когато има стресови фактори растенията не усвояват азотните торове и хранителни вещества от почвата, което води до вкисляване на почвата и отделяне на амоняк във въздуха. Съставът на създаденото средство има свойството да регулира РН (киселинността) на растенията и почвата. При оптимално РН растенията усвояват всички хранителни елементи от почвата и се развиват оптимално.
Проведено е биологично изпитване на създаденото средство за листно и почвено подхранване на растенията върху добива и качеството на австрийски сорт хлебна пшеница. Експерименталната дейност е изведена на територията на село Поручик Гешаново, на балансирана почва, като опитът е заложен по метода на дългите парцели.
Изпитваните варианти включват самостоятелно приложение на създаденото средство в различни фази на развитие при хлебната пшеница. За сравнение е използван аналогичен продукт от един и същ пазарен сегмент - Лебозол Аминозол. Всеки вариант е изпитан в едно повторение, което е разположено в един голям блок с два по-малки участъка. С цел обективност на резултатите във всеки по-малък участък произволно е разположено по едно повторение от вариант. Стремежът е да се използва сорт пшеница с относително висок потенциал за добив и качествени показатели.
Предшествани:
Сезон 2019/20 - слънчоглед.
Сезон 2020/21 - угар с едно дискуване и оран.
Сеитба: На 22.10.2021 година с норма 550 кълняеми семена на м2.
Растителна защита: Стандартни за района и сезона мероприятия.
Торене - не е извършено преди сеитба. През пролетта е приложен еднократно 20 кг./дка азотен тор. През есента преди сеитба и през пролетта след третирането са взети почвени проби от полето за подробен анализ:
Показатели към 24.11.2021 Стойности на участъка Обща оценка
КОНТРОЛА ЛЕБОЗОЛ Аминозол Средство за листно и почвено подхранване на растенията Добро ниво на функциониране
Общ минерален азот (TMN) 13,08 6,46
Фосфор (Р) 13,68 36,68
Калий (К) 157,15 183,52
Калций(Са) 3602,32 4096,83
Магнезий (Mg) 400,88 396,96
Натрий (Na) 10,58 8,97
Сяра(S) 5,94 8,56
Бор (В) 0,71 0,98
Мед (Си) 1,37 1,10
Желязо (Fe) 30,68 16,80
Манган (Мп) 7,68 4,30
Цинк (Zn) 0,57 0,44
Молибден (Мо) 0,03 0,02
Почвена реякция (pH) 6,94 7,67
Механичен състав Ниско ниво на функциониране
Показатели към 09.05.2022 Стойности на участъка Обща оценка
КОНТРОЛА ЛЕБОЗОЛ Аминозол Средство за листно и почвено подхранване на растенията Оптимално ниво на функциониране
Общ минерален азот (TMN) 18,57 16,71
Фосфор (Р) 17,18 44,40
Калий (К) 224,40 228,59
Калций (Са) 4523,94 4386,93
Магнезий (Mg) 502,74 521,41
Натрий (Na) 11,34 11,83
Сяра(S) 14,27 13,54
Бор (В) 1,08 0,66
Мед (Си) 1,94 1,24
Желязо (Fe) 50,23 38,11
Манган (Мп) 11,65 9,09
Цинк (Zn) 0,61 0,47
Молибден (Мо) 0,03 0,03
Почвена реякция (pH) 7,12 6,99
Механичен състав Оптимално ниво на функциониране
Резултати:
Продукт Добив кг/дка Разлика спрямо контролата кг./дка Влага % Хектолитър Протеин % Глутен %
1 Средство за листно и почвено подхранване на растенията 475 55 10,1 83,8 17,1 43,7
2 КОНТРОЛА Лебозол Аминозол 420 0 11,9 83 16,1 34,8
Резултатите показват, че вариантът, включващ приложение на листен тор, представляващ създаденото средство за листно и почвено подхранване на растенията, е реализирал по-висок добив в качествено и количествено съотношение спрямо третираната контрола. Най-висок е бил добива при еднократно третиране в началото на вретенене с доза 150 мл/дка. Спрямо контролата е отбелязано повишаване на добива с 55 кг/дка.
Австрийският сорт хлебна пшеница комбинира относително добър потенциал за добив и качество. Ниското ниво на приложен азот, липсата на азотфиксиращи култури в сеитбооборота и почвено плодородие позволяват да се постигне високо качество на зърното.
При протеина разликата е малка и следва очерталите се тенденции при добива. При глутена има съществена разлика между по-добре представилия се вариант със създаденото средство за листно и почвено подхранване на растенията (еднократно при норма 150 мл/дка) и контролата.
След проведените едногодишни изпитвания са направени следните по-важни изводи и заключения за създаденото средство за листно и почвено подхранване на растенията:
• повишава добива при пшеница с 13,1 % спрямо третирана контрола при умерено високи норми на азотно торене;
• във висока доза показва съпоставими резултати с тези на еталон в качественото листно торене при пшеница;
• приложението във фаза начало на вретенене е оптимално.

Claims (2)

1. Средство за листно и почвено подхранване на растенията, представляващо органо-минерален течен тор и включващо хуминови киселини, фулвинови киселини и водорасли, характеризиращо се с това, че включва и глицин, калиев оксид, желязо, манган, цинк, бор, мед, молибден и вода, като компонентите му са в следните тегловни проценти: фулвинови киселини от 8% до 10%;
хуминови киселини от 6% до 8%; аминокиселини - глицин от 2% до 3%; водорасли - аскофилум нодосум от 5% до 6%; калиев оксид от 2% до 4%;
желязо от 0,2% до 0,4%;
манган от 0,1% до 0,3%;
цинк от 0,05% до 0,07%;
бор от 0,05% до 0,07%;
мед от 0,035% до 0,05;
молибден от 0,007% до 0,009% и вода до 100%.
2. Средство за листно и почвено подхранване на растенията, съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че компонентите му са в следните тегловни проценти:
фулвинови киселини - 10%;
хуминови киселини от - 8%; аминокиселини - глицин - 3%; водорасли - аскофилум нодосум - 5%; калиев оксид - 2%;
желязо - 0,2%;
манган - 0,1 %;
цинк - 0,07%;
бор - 0,07%;
мед - 0,035%;
молибден - 0,007% и вода до 100%.
BG113587 2022-09-19 Средство за листно и почвено подхранване на растенията BG113587A (bg)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG113587A true BG113587A (bg) 2024-03-29

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Saruhan et al. The effect of different humic acid fertilization on yield and yield components performances of common millet (Panicum miliaceum L.)
Kandil et al. Onion yield as affected by foliar application with amino and humic acids under nitrogen fertilizer levels
Mohamadineia et al. Foliar and soil drench application of Humic Acid on yield and berry properties of'Askari'grapevine.
Shrestha et al. Effects of different fertilizers on growth and productivity of rice (Oryza sativa L.): A review
BG4333U1 (bg) Средство за листно и почвено подхранване на растенията
Sanadi et al. Effect of potassium nutrition on yield, quality and economics in groundnut (Arachis hpogaea L.) in a Vertisol
Oprica et al. A new eco-friendly foliar fertilizer with bone glue suitable for crops of maize and sunflower
Verma et al. Effect of bio-organics and fertilizers on yield and nutrient uptake by cabbage
Anwar et al. Phosphorus management improve productivity of wheat varieties under semiarid climates
RU2449525C2 (ru) Средство для предпосевной обработки семян преимущественно подсолнечника (варианты)
Santos et al. Nutritional status of yellow passion fruit fertilized with phosphorus sources and doses
Balbaa et al. Effect of humic acid and micronutrients foliar fertilization on yield, yield components and nutrients uptake of maize in calcareous soils
BG113587A (bg) Средство за листно и почвено подхранване на растенията
RU2352115C1 (ru) Стимулятор роста пшеницы
Karpova et al. Effect of fertilizers on formation of agrocenosis density, seeding qualities and biochemical composition of spring wheat seeds
El-Ashmouny et al. Role of application method in responses of cotton plants to micronutrients and potassium humate
WO2024059916A1 (en) Foliar and soil nutrition for plants
Ernita et al. Green beans plant response (vigna radiata l) on liquid organic fertilizer (lof) NASA and NPK compound fertilizer
Saeedi et al. Agro-physiological responses of Carthamus tinctorius L. to sources of nitrogen fertilizer and organic manure
RU2580156C1 (ru) Способ корневой подкормки винограда на песчанных почвах
CN108546179A (zh) 促根、防畸形块根类作物肥料
BG113638A (bg) Средство за листно подхранване на растенията
Kostadinov et al. Yield of greenhouse tomatoes in conversion to organic production.
RU2341925C2 (ru) Средство для предпосевной обработки семян сельскохозяйственных культур (варианты)
Hafez Effect of humic acid soil application and foliar spray of some nutrient elements on growth, yield and chemical composition of Lepidium sativum plant