BG113530A - Противоградова ракета - Google Patents

Противоградова ракета Download PDF

Info

Publication number
BG113530A
BG113530A BG113530A BG11353022A BG113530A BG 113530 A BG113530 A BG 113530A BG 113530 A BG113530 A BG 113530A BG 11353022 A BG11353022 A BG 11353022A BG 113530 A BG113530 A BG 113530A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
nozzle
block
rocket
missile
fuel
Prior art date
Application number
BG113530A
Other languages
English (en)
Inventor
Христо Крушарски
Георгиев Крушарски Христо
Original Assignee
"Стройпроект" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Стройпроект" Еоод filed Critical "Стройпроект" Еоод
Priority to BG113530A priority Critical patent/BG113530A/bg
Publication of BG113530A publication Critical patent/BG113530A/bg

Links

Landscapes

  • Toys (AREA)

Abstract

Настоящото изобретение се отнася до противоградова ракета, което ще намери приложение в областта на селското стопанство за предотвратяване на неблагоприятни атмосферни процеси, както и за защита на земеделските култури от поражения и щети. Създадената противоградова ракета, включва обтекател комплект, неподвижно закрепен към тяло (2) на ракетата, което е разположено в контейнер (43). В другия край на тялото (2) е закрепен соплов блок (11). В тялото (2) на ракетата е монтиран и стартов ракетен двигател, срязан на два горивни блока (7 и 9), като между горивния блок (9) и сопловия блок (11) е монтирана втулка (10). Между двата горивни блока (7 и 9) е разположен самоликвидатор (8), като чрез резба към горивния блок (7) е монтирано комбинирано сопло (6). В тялото (2) на ракетата между комбинираното сопло (6) и шайба (3) е монтиран маршов ракетен двигател (5). На три места към тялото (2) на ракетата - към сопловият блок (11), към комбинираното сопло (6) и към шайбата (3), е поставен сегмент (4), който при работа осигурява здравина на сглобката.

Description

Противоградова ракета
Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до противоградова ракета, което ще намери приложение в областта на селското стопанство за предотвратяване на неблагоприятни атмосферни процеси, както и за защита на земеделските култури от поражения и щети.
Предшестващо състояние на техниката
От патентна заявка BG109564, публикувана на 31.11. 2007 с наименование „Ракета за въздействие върху атмосферните процеси” е известна противоградова ракета, която се състои от противоградна глава, тяло,стартов механизъм, соплови блок със стабилизатори от хромникелова стомана, блок с ракетно гориво, дъно на двигателя, две електрозапалки и контейнер. На дъното на контейнера са монтирани стартов механизъм и гумена транспортна тапа. Стабилизирането се осъществява посредством четири броя крила, захванати за пръстен, монтиран на сопловия блок, изработен от фенолни смоли със стъклени влакна АГ-4В. На соплото са поместени част от системата за самоликвидация и част от стартовата система, която се състои от две електрозапалки, възпламенител на заряда на двигателя, изхвърлящ заряд и кабел на електрозапалките. Електрозапалките и възпламенителят на заряда на двигателя са монтирани в дъното на ракетата. Системата за самоликвидация се състои от три двойки капсул детонатори, монтирани съответно дъното на двигателя и в главата на ракетата. Двигателният блок се състои от блок с ракетно гориво, който е монолитно изработен с централен отвор за захващане към дъното на двигателя.
Известната ракета за въздействие върху атмосферните процеси осигурява само три самоликвидации, което влияе както върху раздробяването на ракетата на парчета, така и върху надеждността на самоликвидация.
От патентна заявка BG113520 е известна противоградова ракета, включваща противоградова глава, представляваща обтекател с конусообразна форма, запълнен с балансировъчна маса, към който е залепен капсулоносач, в чийто отвори са поместени два капсул детонатори, свързани със стопин. Обтекателят е неподвижно закрепен към тяло на ракетата, в което са монтирани три последователно разположени реагентни пресовки, между които са установени пръстени с отвори. След третата реагентна пресовка и комплект дъно на двигателя е поставен сегмент, като дъното на двигателя е монтирано чрез резбова втулка към горивен блок. Между горивния блок и сопловия блок е разположена втулка. Ракетата е разположена в контейнер, затворен от двете страни с капак и с дъно. На дъното е установен жак, защитен чрез транспортна тапа, като дъното е захванато към контейнера чрез сегмент. Сопловият блок е съставен от сопло, на което са монтирани четири броя крила, захванати за друг пръстен, на който е нанесена възпламенителна шпакловка. В сопловият блок са установени закъснител и капсул детонатор, а в канали на соплото са монтирани О-пръстен и детониращ шнур. Комплектът дъно на двигателя е съставен от дъно, в единия край на което е монтиран носач на закъснител, като в съответни отвори на дъното са поставени друг Опръстен и детониращ шнур. В дъното са изработени и два отвора, в които са монтирани капсул детонатори. В другия край на дъното са монтирани чаша комплект и една електрозапалка. Горивният блок е разделен на две части, всяка от които представлява горивна смес, предпазена от поливинилхлоридна бронировка. Между двете части на горивния блок е разположен самоликвидатор, съставен от корпус и капачка. На капачката е нанесена възпламенителна шпакловка, задействаща пиротаймер закъснител, в чийто край са монтирани уплътнител и капсул детонатор. В корпуса е монтиран и детониращ шнур.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде противоградова ракета, представляваща модернизирана конструкция с два ракетни двигателя и една електрозапалка, която конструкция да осигурява четири самоликвидации, подобряване на нейната дистанция, както и покриването с реагент да обхваща по - голяма зона.
Задачата е решена като е създадена противоградова ракета, която включва противоградова глава, представляваща обтекател с конусообразна форма, запълнен с балансировъчна маса, към който е залепен капсулоносач, в чийто отвори са поместени два капсул детонатори, свързани със стопин. Обтекателят е неподвижно закрепен към единия край на тяло на ракетата, което е разположено в контейнер, затворен от двете страни с капак и с дъно, на което е установен жак, защитен чрез транспортна тапа. Вътре в контейнера са поставени дистанционна втулка и комплект фиксатор. В другият край на тялото чрез сегмент е закрепен соплови блок, съставен от сопло, на което са монтирани четири броя крила, захванати за пръстен, на който е нанесена възпламенителна шпакловка. В сопловият блок са установени закъснител и капсул детонатор, а в канали на соплото са монтирани О-пръстен и детониращ шнур. В сопловият блок са поставени тяло и винт на стартов запушван. В тялото на ракетата е монтиран и стартов ракетен двигател, срязан на два горивни блока, всеки от които представлява горивна смес, предпазена от поливинилхлоридна бронировка. Между двата горивни блока е разположен самоликвидатор, съставен от корпус и капачка, на която е нанесена възпламенителна шпакловка, задействаща пиротаймер-закъснител, в чийто край са монтирани уплътнител и капсул детонатор. В корпуса е монтиран и з
детониращ шнур, като между горивния блок и сопловия блок е монтирана втулка.
Съгласно изобретението, към резбовата втулка от горивния блок е монтирано комбинирано сопло, състоящо се от соплова камера и капачка на сопловата камера, в която капачка чрез резбова връзка е навита чаша комплект с монтирана електрическа запалка. В съответен канал на капачката е поставен О - пръстен, при което в комбинираното сопло са монтирани два пиротаймера - закъснители, както и капсул детонатор. На сопловата камера са изработени две дюзи и е поставен детониращ шнур, при което комбинираното сопло е монтирано към тялото на ракетата посредством сегмент. В тялото на ракетата между комбинираното сопло и шайба с поставен сегмент е монтиран маршов ракетен двигател.
Предимство на създадената противоградова ракета, която чрез нейната осъвременена конструкция осигурява освен четири самоликвидации, допринася и за подобряване на нейната дистанция, както и покриването с реагент на по - голяма зона.
Описание на приложените фигури
Настоящото изобретение е илюстрирано на приложените фигури, където:
Фигура 1 представлява полуизглед полуразрез на противоградова ракета, съгласно изобретението;
Фигура 2 представлява разрез на обтекател комплект;
Фигура 3 представлява аксонометрично изображение на маршовия ракетен двигател;
Фигура 4 представлява разрез на комбинираното сопло;
Фигура 5 представлява разрез на сглобени самоликвидатор, разположен между двата горивни блока на стартов ракетен двигател;
Фигура 6 представлява разрез на самоликвидатора;
Фигура 7 представлява полуизглед полуразрез на сопловия блок; и
Фигура 8 представлява разрез на контейнера на противоградовата ракета.
Примери за изпълнение на изобретението
Създадената противоградова ракета, показана на фигура 1, включва обтекател комплект, неподвижно закрепен към тяло 2 на ракетата, което е разположено в контейнер 43. В другия край на тялото 2 е закрепен соплови блок 11. В тялото 2 на ракетата е монтиран и стартов ракетен двигател, срязан на два горивни блока 7 и 9, като между горивния блок 9 и сопловия блок 11 е монтирана втулка 10. Между двата горивни блока 7 и 9 е разположен самоликвидатор 8, като чрез резба на втулка 26 към горивния блок 7 е монтирано комбинирано сопло 6. В тялото 2 на ракетата между комбинираното сопло 6 и шайба 3 е монтиран маршов ракетен двигател 5. На три места към тялото 2 на ракетата - към сопловият блок 11, към комбинираното сопло 6 и към шайбата 3, е поставен сегмент 4,който при работа осигурява здравина на сглобката.
Обтекателят комплект, показан на фигура 2, включва обтекател 12 с конусообразна форма, запълнен с балансировъчна маса 13, към който е залепен капсулоносач 14, в чийто отвори са поместени два капсул детонатори 15, свързани със стопин 16.
Контейнерът 43, в който е разположена ракетата, показан на фигура 8 е затворен от двете страни с капак 42 и с дъно 47, на което е установен жак, защитен чрез транспортна тапа 48. Вътре в контейнера 43 са поставени дистанционна втулка 45 и комплект фиксатор 46. Контейнерът 43 се използва за съхранение на ракетата при транспортиране, както и за самото изстрелване.
Закрепеният в другия край на тялото 2 соплови блок 11, показан на фигура 7, е съставен от сопло 34, на което са монтирани четири броя крила 39 и пръстен 40, на който е нанесена възпламенителна шпакловка 30. В сопловият блок 11 са установени закъснител 41 и капсул детонатор 38, а в канали на соплото 34 са монтирани О-пръстен 35 и детониращ шнур 19, като в сопловият блок 11 са поставени тяло 36 и винт 37 на стартов запушван.
В тялото 2 на ракетата е монтиран и стартовият ракетен двигател, срязан на два горивни блока 7 и 9, всеки от които представлява горивна смес 27, предпазена от поливинилхлоридна бронировка 28, показани на фигура 5. Между двата горивни блока 7 и 9 е разположен самоликвидатор 8, показан на фигура 6. Самоликвидаторът 8 е съставен от корпус 33 и капачка 29, на която е нанесена възпламенителна шпакловка 30, която се запалва при горенето на стартовия ракетен двигател и която задейства пиротаймер-закъснител 31, в чийто край са монтирани уплътнител 32 и капсул детонатор 15. В корпуса 33 е монтиран и детониращ шнур 19, като между горивния блок 9 и сопловия блок 11 е монтирана втулка 10. Към горивния блок 7 чрез резба е монтирано комбинираното сопло 6, показано на фигура 4, състоящо се от соплова камера 17 и капачка 23 на сопловата камера 17, в която капачка 23 чрез резбова връзка е навита чаша комплект 24 с монтирана електрическа запалка 25. В съответен канал на капачката 23 е поставен О - пръстен 22. В комбинираното сопло 6 са монтирани два пиротаймера - закъснители 20 и 21, както и капсул детонатор 15, като на сопловата камера 17 са изработени две дюзи 18 и е поставен детониращ шнур 19. Комбинираното сопло 6 е монтирано към тялото на ракетата 2 посредством сегмента 4. В тялото 2 на ракетата между комбинираното сопло 6 и шайбата 3 с поставен сегмент 4 е монтиран маршов ракетен двигател 5, показан на фигура 3. Маршовият ракетен двигател 5 е иновативен втори двигател, включен в конструкцията на ракетата, който е с комбинирана функция. От една страна, маршовият двигател 5 осигурява допълнителна дистанция при полета на ракетата, а от друга страна, при горенето си отделя реагентния състав, който се съдържа в него.
Противоградовата ракета се използва по следния начин.
Ракетата се поставя в пусково съоръжение и се изстрелва е помощта на устройство за запалване. Устройството за запалване активира електрозапалката 25 чрез електрически импулс, който запалва частите 7 и 9 на горивния блок от стартовия ракетен двигател. Пламък от горивния блок генерира тяга и създаденото налягане изтласква ракетата от контейнера 43, като осигурява необходимата височина и дистанция. При излизане от контейнера 43 и с достигане на определена скорост, сгънатите крила 39 на ракетата се отварят, като ракетата продължава да лети в желаната посока с въртене, осигуряващо по-добра точност. Няколко секунди след старта на ракетата и приключване работата на стартовия ракетен двигател, чрез изгарянето на пиротаймера - закъснител 21 от комбинираното сопло 6 се активира маршовият ракетен двигател 5, в чийто състав се съдържат компонентите, които подпомагат образуването на активни ледообразуващи ядра. Димоотделянето се осъществява през дюзите 18 от комбинираното сопло 6. Излизането на газовете през дюзите 18 създава налягане, което спомага за увеличаване на достигната дистанция. След като изгори маршовият двигател 5, ракетата се саморазрушава и на земята падат безобидни по размер отломки.
Създадената противоградова ракета осигурява четири самоликвидации. Трите самоликвидации се задействат чрез пирозакъснители 20,31 и 41, а четвъртата след изгаряне на маршовия двигател 5.

Claims (1)

1. Противоградова ракета, включваща обтекател комплект, включващ обтекател (12) с конусообразна форма, запълнен е балансировъчна маса (13), към който е залепен капсулоносач (14), в чийто отвори са поместени два капсул детонатори (15), свързани със стопин (16), като обтекателят (12) е неподвижно закрепен към единия край на тяло (2) на ракетата, което е разположено в контейнер (43), затворен от двете страни с капак (42) и с дъно (47), на което е установен жак, защитен чрез транспортна тапа (48), като вътре в контейнера (43) са поставени дистанционна втулка (45) и комплект фиксатор (46), а в другия край на тялото (2) чрез сегмент (4) е закрепен соплови блок (11), съставен от сопло (34), на което са монтирани четири броя крила (39), и пръстен (40), на който е нанесена възпламенителна шпакловка (30), като в сопловият блок (11) са установени закъснител (41) и капсул детонатор (38), а в канали на соплото (34) са монтирани О-пръстен (35) и детониращ шнур (19), като в сопловия блок (11) са поставени тяло (36) и винт (37) на стартов запушвач, при което в тялото (2) на ракетата е монтиран и стартов ракетен двигател, срязан на два горивни блока (7 и 9) всеки от които представлява горивна смес (27), предпазена от поливинилхлоридна бронировка (28), като между двата горивни блока (9 и 11) е разположен самоликвидатор (8), съставен от корпус (33) и капачка (29), на която е нанесена възпламенителна шпакловка (30), задействаща пиротаймер-закъснител (31), в чийто край са монтирани уплътнител (32) и капсул детонатор (15), като в корпуса (33) е монтиран и детониращ шнур (19), като между горивния блок (9) и сопловия блок (11) е монтирана втулка (10), характеризираща се с това, че към горивния блок (7) чрез резба е монтирано комбинирано сопло (6), състоящо се от соплова камера (17) и капачка (23) на сопловата камера (17), в която капачка (23) чрез резбова връзка е навита чаша комплект (24) с монтирана електрическа запалка (25) и в съответен канал на капачката (23) е поставен О - пръстен (22), при което в комбинираното сопло (6) са монтирани два пиротаймера - закъснители (20 и 21), както и капсул детонатор (15), като на сопловата камера (17) са изработени две дюзи (18) и е поставен детониращ шнур (19), при което комбинираното сопло (6) е монтирано към тялото на ракета (2) посредством сегмент (4), при което в тялото (2) на ракетата между комбинираното сопло (6) и шайба (3) с поставен сегмент (4) е монтиран маршов ракетен двигател (5).
BG113530A 2022-05-04 2022-05-04 Противоградова ракета BG113530A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113530A BG113530A (bg) 2022-05-04 2022-05-04 Противоградова ракета

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113530A BG113530A (bg) 2022-05-04 2022-05-04 Противоградова ракета

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG113530A true BG113530A (bg) 2023-11-15

Family

ID=89621421

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113530A BG113530A (bg) 2022-05-04 2022-05-04 Противоградова ракета

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG113530A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5107766A (en) Follow-thru grenade for military operations in urban terrain (MOUT)
BG113530A (bg) Противоградова ракета
RU2401980C1 (ru) Сигнальная мина нелетального действия
EP0256894B1 (fr) Armes ou systèmes lanceurs, sans recul
BG4275U1 (bg) Противоградова ракета
RU2681023C1 (ru) Ракета для воздействия на облака
US3670657A (en) Signal flare
BG113520A (bg) Противоградова ракета
EP3377844B1 (en) Munition having penetrator casing with fuel-oxidizer mixture therein
BG4259U1 (bg) Противоградова ракета
US2299464A (en) Power generating unit
EP0084095B1 (en) Ballistic propulsion system for rifle grenades and similar projectiles
RU68117U1 (ru) Дымовая граната (варианты)
FI86669B (fi) Hoeghastighetsprojektil.
JP2006226202A (ja) 二段推力ロケットモータ
RU2235289C1 (ru) Запал для ручной гранаты нелетального действия
RU2705677C2 (ru) Пиротехнический патрон для стимулирования осадков
KR20220028413A (ko) 연소탄 사출식 인공강우용 로켓
RU2357200C2 (ru) Ракета
RU2823092C1 (ru) Боеприпас объемного взрыва ствольной артиллерии
KR20080055030A (ko) 화재진압용 탄두의 점화장치
RU2354920C2 (ru) Дымовая граната
RU2060002C1 (ru) Противоградовая ракета
RU2305250C1 (ru) Снаряд
BG65460B1 (bg) Ракета за въздействие върху атмосферните процеси