BG113461A - Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер - Google Patents

Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер Download PDF

Info

Publication number
BG113461A
BG113461A BG113461A BG11346121A BG113461A BG 113461 A BG113461 A BG 113461A BG 113461 A BG113461 A BG 113461A BG 11346121 A BG11346121 A BG 11346121A BG 113461 A BG113461 A BG 113461A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
unidirectionally
controller
operational
bee
compartment
Prior art date
Application number
BG113461A
Other languages
English (en)
Inventor
Росен Йорданов
Спасов Йорданов Росен
Original Assignee
Машининг Експерт Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Машининг Експерт Еоод filed Critical Машининг Експерт Еоод
Priority to BG113461A priority Critical patent/BG113461A/bg
Publication of BG113461A publication Critical patent/BG113461A/bg

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до система за безинвазивно наблюдение, която ще намери приложение в пчеларството, като осигурява възможно най-добра среда за отглеждането на пчелите и осигурява информация за снесените ларви и наличието заложени от пчелите маточници за нови пчелни майки, без механична интервенция в кошера. Съгласно изобретението системата включва електронен блок (8) в който са разположени оперативен микроконтролер (16), контролер на захранването (19), блок за управление на движещия механизъм (17) и енергонезависима памет (18), и допълнително съдържа система за безинвазивно наблюдение на пчелните рамки, която включва акумулаторна батерия (9) свързана двупосочно с контролер на захранването (19), който е свързан двупосочно с оперативен микроконтролер (16), като камера за наблюдение (107) и поне една инфрачервена камера (6) са свързани еднопосочно с оперативен микроконтролер (16), блок за управление на движещ механизъм (17) от електронен блок (8) и е свързан еднопосочно с движещ механизъм (5), като оперативен микроконтролер (16), е свързан еднопосочно с блок за управление на движещ механизъм (17) и двупосочно с комуникационен модул (11), а микрофон (133), вътрешния датчик за температура (131), външния датчик за влажност (114), външния датчик за температура (113), са свързани еднопосочно с оперативен контролер (16), който е свързан еднопосочно с механизъм за вентилация и затопляне (116), оперативния контролер (16) е свързан еднопосочно с механизъм за достъп до вода (108), хранилка за твърда храна (26), механизъм за осигуряване на достъп (28), контейнер за лекарства (120), контейнер с помпа за течна храна (121), контейнер с помпа за вода (122) и контейнер с помпа за течна храна (121), а слънчев колектор (4) е свързан еднопосочно с контролер на захранването (19), като контролер на захранването (19) е свързан двупосочно с оперативен контролер (16) който е свързан двупосочно с енергонезависима памет (18).

Description

СИСТЕМА ЗА БЕЗИНВАЗИВНО НАБЛЮДЕНИЕ НА ПЧЕЛЕН КОШЕР
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до система за безинвазивно наблюдение, която ще намери приложение в пчеларството, като осигурява възможно най- добра среда за отглеждането на пчелите без механична интервенция в кошера.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Пчелите изпълняват изключително важна роля в природата. Почти 80% от растителните видове се нуждаят от опрашване и пчелите имат ключов принос за поддържането на екосистемите и биоразнообразието. Липсата на опрашители поставя под заплаха много растителни видове, а също и организмите, които са свързани пряко или непряко с тези растения. Растителните, както и свързаните с тях животински видове, а следователно и целите екосистеми са застрашени. Освен това, ролята на пчелите се увеличава към настоящия момент, което се дължи на намаляването на броя на дивите опрашители (самотни пчели, едри мъхести пчели), които биват унищожавани от химикализирането на селското стопанство, развитието на промишлеността, разрушаването на растителните съобщества, урбанизацията, замърсяването на почвите, водите и въздуха.
Пчелните колонии по света изчезват поради изменението на климата и други фактори, ето защо съвременните усилия са насочени към създаване на системи за наблюдение на пчелни кошери, даващи информация за различни параметри и улесняващи работата на пчеларя.
Към момента при отглеждането на пчелните семейства, за да следи за тяхното развитие, пчеларя трябва да посети всеки кошер, да го отвори и извади всяка рамка за да я огледа. Тази интервенция притеснява пчелите, те биват т.н. опушвани което води до преустановяване на ефективността им за часове. Едновременно е това при ваденето и поставянето на рамките с пчелните рамки съществува опасност от механична повреда на пчелната царица. Ролята на пчелата майка е изключително важна защото дава до 2000 яйца на ден, едновременно с това тя е единствената плодовита женска в кошера.
CN 108 684 576 А, публикуван на 04.12.2018 се отнася до пчелен кошер, който се състои от тяло на кошера и интелигентна система за наблюдение. Тялото на кошера е снабдено с капак, спомагателен капак, релеен блок, основно тяло на кошера, подвижна основна плоча и дънна рамка на кошера, които са подредени последователно отгоре надолу. Интелигентната система за управление включва захранващ модул, ARM процесор, GSM модул, LCD, камера, сензор за температура и влажност, сигнално устройство, овлажнител, вентилатор, инфрачервен сензорен модул и ATGM336H GPS модул за позициониране. По този начин се постига интелигентно управление на кошера, като се осъществява и дистанционно наблюдение, при което вътрешните параметри на кошера се стабилизират и се осигуряват условия, подходящи за растеж и размножаване на пчелите, системи за наблюдение на различни параметри, като температура, влажност, шум, тежест и радиация вътре в пчелния кошер, посредством датчици.. Системата за наблюдение съгласно патентния документ не осигурява възможност за наблюдава на пчелната рамка.
Известно е от CN112119946А система за дистанционно наблюдение на пчелен кошер, като кошера е разделен на две части, като в едната част са разположени пчелните рамки, а в другата част е поместена системата за наблюдение, в която са инсталирани устройства за наблюдение като целта е да се следи за промени в тежестта на рамките посредством датчици от пиезокристал и посредством инфрачервена камера през прозрачна преграда се прави снимка на всички рамки разположени в кошера.
Съгласно патентния документ направената снимка е панорамна и тя не дава информация за развитието на пчелното семейство върху всяка пчелна рамка поотделно.
BG 2793 U, публикуван на 16.10.2017 — отнася се до автоматична система за безстресово наблюдение и контрол на състоянието на пчелните семейства, отгледани в различни системи кошери. В кошера са разположени вътрешни сензори/ датчици и електронни устройства, а на корпуса са монтирани външни сензори, които са свързани в обща автоматична система и чрез входно изходен интерфейс към контролер, като общата автоматична система чрез базови станции е свързана с локална, национална или глобална мрежа.
Предлаганата система съгласно патентният документ се отнася до наблюдение на различни параметри, като температура, влажност, шум, тежест и радиация вътре в пчелния кошер, посредством датчици, но не осигурява информация за пчелната рамка.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Целта на изобретението е да се създаде система за безинвазивно наблюдение на развитието на пчелните семейства, която да осигурява възможност да се наблюдават пчелните рамки без намесата на пчеларя и да се избегне ваденето на пчелните рамки от кошера .
.Да осигурява подробна информация за състоянието на всяка рамка, относно количеството на снесените ларви и наличието на маточници (заложени царици) и тази информация да стига до потребителя /пчеларя/
Системата система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер, съгласно изобретението включва електронен блок в който са разположени оперативен микроконтролер, контролер на захранването, блок за управление на движещия механизъм и енергонезависима памет и допълнително съдържа система за безинвазивно наблюдение на пчелните рамки.
Системата за безинвазивно наблюдение на пчелните рамки включва акумулаторна батерия свързана двупосочно с контролер на захранването, който е свързан двупосочно с оперативен микроконтролер, като камера за наблюдение и поне една инфрачервена камера са свързани еднопосочно с оперативен микроконтролер. блок за управление на движещ механизъм от електронен блок и е свързан еднопосочно с движещ механизъм, като оперативен микроконтролер, е свързан еднопосочно с блок за управление на движещ механизъм и двупосочно с комуникационен модул, а микрофон, вътрешния датчик за температура, външния датчик за влажност, външния датчик за температура, са свързани еднопосочно с оперативен контролер, който е свързан еднопосочно с механизъм за вентилация и затопляне, оперативния контролер е свързан еднопосочно с механизъм за достъп до вода, хранилка за твърда храна, механизъм за осигуряване на достъп, контейнер за лекарства, контейнер с помпа за течна храна, контейнер с помпа за вода, и контейнер с помпа за течна храна, а слънчев колектор е свързан еднопосочно с контролер на захранването, като контролер на захранването е свързан двупосочно с оперативен контролер който е свързан двупосочно с енергонезависима памет.
Съгласно изобретението пчелният кошер включва разположени един над друг основен модул, корпус, корпус за мед, капак, слънчев колектор. От външната страна на основния модул са монтирани поилка за пчели, датчик за температура и датчик за з
влажност, странично на основния модул. В ляво на датчиците и е оформен отвор за вентилация, а между основен модул и корпус за мед е монтиран тръбен път за мед. Външно на корпус от предната страна е разположена прилетна дъска, над прилетна дъска е оформен входно-изходен отвор, над него са разположени механизъм управляващ достъпа, камера за наблюдение и над камера за наблюдение е монтирана козирка. В основния модул е формирано вътрешно отделение в което са разположени механизъм за вентилация и затопляне, който е срещу отвор за вентилация. На дъното на основен модул са разположени акумулаторна батерия, контейнер за мед, контейнер с помпа за лекарствени средства, контейнер с помпа за течна храна и контейнер с помпа за вода. Над акумулаторната батерия е разположен електронен блок, над който е разположен комуникационен модул В четирите горни ъгли на основния модул са монтирани датчици за тежест. В корпус са формирани вътрешно две отделения разделени с преграда в която има поне един отвор. В едното отделение са разположени пчелните рамки, под тях са разположени хоризонтално датчик за температура, датчик за влажност и микрофон. В другото отделение е разположен движещият се механизъм, на който е закрепена инфрачервена камера. В корпуса за мед чрез плътна преграда са оформени две отделения, в едното отделение са разположени на дъното механизирана хранилка за твърда храна и хранилка за течна храна, в отделение са разположени рамки за мед. В центъра на дъното на са разположени механизми за осигуряване на достъп. Пчелните рамки имат носеща рамка на която са монтирани две прозрачни прегради, които оформят отделение за наблюдение, а от външната страна на прозрачните прегради са поставени восъчни основи.
Движещият механизъм се движи в три посоки X, Y и Z, като движещия механизъм е релсов и е задвижван посредством винтосачмени двойки или назъбени ремъци а инфрачервената камера е закрепена към движещия механизъм посредством шарнирна връзка.
Съгласно изобретението чрез датчиците се следи за температурата и влажността вътре и извън кошера. Посредством микрофона се следи за активността на пчелите. С инфрачервената камера се сканират отвътре пчелните рамки в корпуса и снимката дава информация за количеството на снесените ларви и наличието на маточници (заложени царици). Посредством датчиците за тежест се следи развитието на колонията и количеството на добития мед. С камерата на входа се следи също за активността на пчелите, но също така се следи и за наличието на паразити. Цялата информация от камери и датчици се управлява и следи от електронния блок и той посредством заложени алгоритми предприема съответни действия.
Събраната информация се изпраща дистанционно на пчеларя и дава възможност за предприемане на действия чрез изпращане дистанционно команди от пчеларя.
Работата на електронния блок се осигурява посредством слънчев колектор и акумулаторна батерия.
В основния модул са разположени контейнер с помпа за вода и чрез тръбичка, се подава автоматично при необходимост вода във външна поилка. От контейнера за лекарства с тръбичка и помпа се подават към хранилката за течна храна лекарства автоматично при наличието на паразити. От контейнера с помпа за течна храна със тръбичка, се подава автоматично храна до хранилката за течна храна, като по този начин се подхранват пчелите в съответния период на тяхното развитие. В контейнера за мед се събира готовата продукция, която бива събирана в рамки за добив на мед. Посредством механизъм се осигурява вентилиране на кошера и регулиране на влажност и температура, чрез отваряне на клапани, включване на вентилатори и нагреватели.
На входа на кошера има механизъм, който прегражда входа, като по този начин се регулира достъпа на пчелите и при необходимост кошера се затваря напълно.
Достъпа на пчелите до хранилката за течна храна, механизираната хранилка за твърда храна и до сектора с рамки за добив на мед се осъществява посредством механизми за осигуряване на достъп.
Съгласно вариант на изпълнение на изобретението инфрачервена камера 6 са повече от една..
Съгласно друг вариант на изобретението прозрачните прегради могат да бъдат изработени от стъкло или прозрачен полимер.. Съгласно друг вариант на изобретението е носещата рамка и прозрачните прегради да са едно цяло тяло от прозрачен полимер
Предимствата които осигурява системата за безинвазивно наблюдение съгласно изобретението са:
Предоставя се информация за снесените ларви и наличието заложени от пчелите маточници за нови пчелни майки, без механична интервенция в кошера, което не притеснява пчелите и премахва опасността от увреждане на пчелната царица.
Получената информация служи и като статистически данни, което осигурява възможност за предвиждания на бъдещи периоди
Възможност за незабавна намеса в случаите, когато има информация от датчиците за промяна на температурата.
Наличието на подвижна преграда, която може да бъде спусната незабавно при опасност защитава живота на пчелите.
Дистанционно наблюдение от пчеларя на развитието на пчелното семейство, което намалява разходите за обслужване на кошера.
Основно предимство е възможността, която осигурява системата съгласно изобретението е не само получаването на информация за състоянието на пчелите, условията им на живот, но и възможността за незабавна намеса, която да осигури оптимални условия на живот.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Изобретението е описано по-подробно с позоваване на приложените фигури, илюстриращи неговото примерно изпълнение :
Фигура 1 представлява изглед в перспектива на кошер със система за безинвазивно наблюдение;
Фигура 2 представлява страничен разрез по А-А на фиг. 1;
Фигура 3 представлява изглед в перспектива на пчелна рамки с възможност за наблюдение, съгласно изобретението
Фигура 4 представлява разрез по В-В на фиг. 3;
Фигура 5 представлява изглед в перспектива на движещ се механизъм с инфрачервена камера;
Фигура 6 представлява работна схема на кошер със система за безинвазивно наблюдение съгласно изобретението.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
С позоваване на приложените фигури е описан подробно предпочитано примерно изпълнения, съгласно изобретението, без да го ограничава.
ПРИМЕР
Електронния блок 8 измерва външната и вътрешна температура и влажност чрез външен датчик за температура 113, вътрешен датчик за температура 131, външен датчик за влажност 114 и вътрешен датчик за влажност 132. В зависимост от измерените стойности и годишния етап на развитието на пчелното семейство електронния блок подава команда на механизъм за вентилация и затопляне 116 да загрее при необходимост и подаде въздух през отвор за вентилация 111 с цел регулиране на влажността и температурата в кошера до оптималните за развитието на пчелното семейство. Електронния блок 8 измерва нивото на шума в кошера чрез микрофон 133, което дава данни за активността на пчелите, дали те жужат активно за да регулират влажността и да вентилират сами вътрешността на кошера. При измерени от външен датчик за температура 113 и външен датчик за влажност 114 стойности, които показват висока температура и ниска влажност електронния блок 8 подава вода до поилка за пчели 112 вода, чрез контейнер с помпа за вода 122. Електронния блок 8 осигурява достъп на пчелите до хранилката за течна храна 27 и хранилката за твърда храна 26 чрез механизма за осигуряване на достъп 28. Хранилката за течна храна 27 се захранва чрез контейнер с помпа за течна храна 121. Хранилката за твърда храна 26 се управлява директно от електронния блок 8. Електронния блок 8 прави снимки с камера за наблюдение 107, като по този начин се наблюдава активността на входа на кошера и наличието на паразити, прикрепени за гърба на пчелите. При наличие на паразити електронния блок 8 подава лекарствени средства към хранилката за течна храна 27, чрез контейнер за лекарства 120. Друг начин за унищожаването на акари по пчелите е електронния блок 8 да затвори кошера през нощта, когато всички пчели са в кошера, посредством механизъм за достъп на входа 108 и чрез механизъм за вентилация и затопляне 116 затопляйки вътрешността на кошера следейки стойността на температурата с вътрешен датчик за температура 131 до ниво при което паразитите умират, а пчелите остават незасегнати. Електронния блок 8 осигурява достъп на пчелите до рамките за мед 25, чрез механизъм на достъп 29, когато пчелите запълнят с ларви и мед пчелните рамки 7.
]
С механизмите на достъп 28 и 29, пчелите имат достъп до отделението с рамките за производство на мед 25 и отделението в което са разположени хранилките за течна и твърда храна 26 и 27. Именно по този начин се управлява подхранването на пчелите, осигурявайки им достъп до хранилките в съответния период на развитие на семейството, а достъп до рамките за производство на мед се дава, когато пчелите запълнят с ларви и продукция рамките 7, ако това не бъде направено пчелите преминават към така нареченото „роене“- снасят втора царица и кошера се разделя на две семейства, като едното го напуска, което е загуба за пчеларя, ако неговата цел е производството на мед. Има случаи в които „роенето“ е желан процес, с който пчеларя произвежда ново семейство с цел заселването му в нов (празен) кошер. Електронния блок за управление 8 следи за развитието на пчелното семейство и добитата продукция измервайки тежестта на кошера посредством датчици за тежест 123.
В енергонезависимата памет 18 чрез оперативния микроконтролер 16, който обработва заснетите изображения, ръководи чрез блок за управление на движещ се механизъм 17 траекторията по която биват заснети изображенията и контролира заряда от слънчевия колектор 4 на акумулаторната батерия 9, чрез контролер на захранването 19.
Всички действия на електронния блок 8 могат да бъдат изпълнени при зададена команда от пчеларя чрез комуникационния модул 11 или програмирани при зададени времеви интервали и алгоритми.
Всички данни от датчици, камери и микрофон се запаметяват от електронния блок 8 в енергонезависимата памет 18 и биват достъпни до пчеларя посредством комуникационен модул 11
Пчелните рамки 7 са съставени от носеща рамка 12 на която са монтирани две прозрачни прегради 13, оформяйки отделение за наблюдение 15. От външната страна на прозрачните прегради са поставени восъчни основи 14, върху които пчелите изграждат от восък килийките на пчелната рамка.
С подадена команда през комуникационния модул 11 или посредством предварително зададен времеви интервал, движещия се механизъм 5, управляван от електронния блок 8, придвижва инфрачервената камера 6 в отделението за наблюдение 15 на пчелните рамки 7, като се прави набор от снимки от едната страна и след завъртане на камерата се прави набор от снимки от другата страна на пчелните рамки. Наборът от снимки се обработва от електронния блок 8, обединявайки ги в две сборни снимки за всяка от рамките. Снимките биват изпратени през комуникационния модул 11 до пчеларя, предоставяйки му информация за снесените ларви и наличието заложени от пчелите маточници за нови пчелни майки.
Движещия механизъм 5 се движи в три посоки X, Y и Z и е релсов задвижван посредством винтосачмени двойки или назъбени ремъци.
Инфрачервената камера 6 е закрепена към движещия механизъм 5 посредством шарнирна връзка.
В енергонезависимата памет 18 чрез оперативния микроконтролер 16, който обработва заснетите изображения, ръководи чрез блок за управление на движещ се механизъм 17 траекторията по която биват заснети изображенията и контролира заряда от слънчевия колектор 4 на акумулаторната батерия 9, чрез контролер на захранването 19.
Пчелния кошер съгласно примера включва разположени един над друг основен модул 1, корпус 2, корпус за мед 103, капак 3, слънчев колектор 4. От външната страна на основния модул 1 са монтирани чрез винтове поилка за пчели 112, датчик за температура 113 и датчик за влажност 114. Странично на основния модул 1 в ляво на датчиците 112 и 113 е оформен отвор за вентилация 111, между основен модул 1 и корпус за мед 103 е монтиран тръбен път за мед 115, външно на корпус 2 от лицевата страна е разположена монтирана с винтове прилетна дъска 109, над прилетна дъска 109 е оформен входно-изходен отвор 110. От лявата страна на входно-изходен отвор 110 е разположен механизъм управляващ достъпа 108, а над входно-изходен отвор 110 е разположена камера за наблюдение 107, над камера за наблюдение 107 е монтирани козирка 106 монтирани с винтове. В основния модул 1 е формирано вътрешно отделение в което са разположени механизъм за вентилация и затопляне 116, който е срещу отвор за вентилация 111, а на дъното на основен модул 1 са разположени акумулаторна батерия 9 контейнер за мед 119, контейнер с помпа за лекарствени средства 120, контейнер с помпа за течна храна 121 и контейнер с помпа за вода 122. Над акумулаторна батерия 9 е разположен електронен блок 8, над който е разположен комуникационен модул 11, в четирите горни ъгли на основния модул 1 са монтирани с винтове, датчици за тежест 123, в корпус 2 са формирани вътрешно две отделения разделени с преграда в която има поне един отвор 10, в отделение 2а са разположени пчелни рамки 7, под тях са разположени хоризонтално датчик за температура 131, датчик за влажност 132 и микрофон 133, в задното отделение 26 е разположен движещ се механизъм 5, на който е закрепена инфрачервена камера 6. В корпуса за мед 103 чрез плътна преграда са оформени две отделения 103а и 103 б, в отделение 103а са разположени на дъното монтирани с винтове, механизирана хранилка за твърда храна 26 и хранилка за течна храна 27. В отделение 1036 са разположени рамки за мед 25, в центъра на дъното на 103 а и 1036 са разположени механизми за осигуряване на достъп 28 и 29.
Пчелните рамки 7 имат носеща рамка 12 на която са монтирани чрез залепване две прозрачни прегради 13, които оформят отделение за наблюдение 15, а от външната страна на прозрачните прегради 13 са поставени чрез нагряване восъчни основи 14.
Всички датчици, микрофон, камера за наблюдение на входа, механизми за достъп и слънчев колектор са прикрепени към корпусите на кошера посредством винтове, ако корпусите на кошера са изработен от дърво.
Съгласно вариант на изпълнение на изобретението когато корпусите на кошера са изработени от полимерен материал закрепването се извършва посредством винтове и гайки, залепване или използване на защипващи крепежи.

Claims (5)

1. Система за безинвазивно наблюдение монтирана вътре и отвън на пчелния кошер, включваща вътрешни сензори за температура, влажност, вътрешен шум, сензори за теглото, външни сензори за измерване на температура и влажност, и електронни устройства, характеризираща се с това, че системата включва електронен блок (8) в който са разположени оперативен микроконтролер (16), контролер на захранването (19), блок за управление на движещия механизъм (17) и енергонезависима памет (18), и допълнително съдържа система за безинвазивно наблюдение на пчелните рамки, която включва акумулаторна батерия (9) свързана двупосочно с контролер на захранването (19), който е свързан двупосочно с оперативен микроконтролер (16), като камера за наблюдение (107) и поне една инфрачервена камера (6) са свързани еднопосочно с оперативен микроконтролер (16), блок за управление на движещ механизъм (17) от електронен блок (8) и е свързан еднопосочно с движещ механизъм (5), като оперативен микроконтролер (16), е свързан еднопосочно с блок за управление на движещ механизъм (17) и двупосочно с комуникационен модул (И), а микрофон (133), вътрешния датчик за температура (131), външния датчик за влажност (114), външния датчик за температура (113), са свързани еднопосочно с оперативен контролер (16), който е свързан еднопосочно с механизъм за вентилация и затопляне (116), оперативния контролер (16) е свързан еднопосочно с механизъм за достъп до вода (108), хранилка за твърда храна (26), механизъм за осигуряване на достъп (28), контейнер за лекарства (120), контейнер с помпа за течна храна (121), контейнер с помпа за вода (122) и контейнер с помпа за течна храна (121), а слънчев колектор (4) е свързан еднопосочно с контролер на захранването (19), като контролерът на захранването (19) е свързан двупосочно с оперативен контролер (16), който е свързан двупосочно с енергонезависима памет (18), а пчелния кошер включва разположени един над друг основен модул (1), корпус (2), корпус за мед (103), капак (3), слънчев колектор (4), като от външната страна на основния модул (1) са монтирани поилка за пчели (112), датчика за температура (113) и датчика за влажност (114), странично на основния модул (1) в ляво на датчиците (112) и (113) е оформен отвор за вентилация (111), между основен модул (1) и корпус за мед (103) е монтиран тръбен път за мед (115), външно на корпус (2) от лицевата страна е разположена прилетна дъска (109), над прилетна дъска (109) е оформен входно-изходен отвор (110) като от едната му страна е разположен механизъм управляващ достъпа (108), а над входно-изходен отвор (110 ) е разположена камера за наблюдение (107) и над нея е монтирана козирка (106), в основния модул (1) е формирано вътрешно отделение в което са разположени механизъм за вентилация и затопляне (116), който е срещу отвор за вентилация (111), на дъното на основен модул (1) са разположени акумулаторна батерия (9) контейнер за мед (119), контейнер с помпа за лекарствени средства (120), контейнер с помпа за течна храна (121) и контейнер с помпа за вода (122), над акумулаторна батерия (9) е разположен електронния блок (8), над който е разположен комуникационен модул (11), в четирите горни ъгли на основния модул (1) са монтирани датчици за тежест (123), в корпус (2) са формирани вътрешно две отделения (2а) и (26) разделени с преграда в която има поне един отвор (10), в отделение (2а) са разположени пчелни рамки (7), под тях са разположени хоризонтално датчика за температура (131), датчика за влажност (132) и микрофон (133), в отделение (26) е разположен движещ се механизъм (5), на който е закрепена инфрачервена камера (6), в корпуса за мед (103) чрез плътна преграда са оформени две отделения (103а) и (103 6), в отделение (103а) са разположени на дъното механизирана хранилка за твърда храна (26) и хранилка за течна храна (27), а в отделение (1036) са разположени рамки за мед (25), като в центъра на дъното на (103а) и (1036) са разположени механизми за осигуряване на достъп (28) и (29), като пчелните рамки (7) имат носеща рамка (12) на която са монтирани две прозрачни прегради (13), които оформят отделение за наблюдение (15), а от външната страна на прозрачните прегради (13) са поставени восъчни основи (14).
2. Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че движещия механизъм (5) е с възможност за движение в три посоки X, Y и Z.
3. Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че движещият механизъм (5) е релсов, задвижван посредством винтосачмени двойки или назъбени ремъци.
4. Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че инфрачервената камера (6) е закрепена към движещия механизъм (5) посредством шарнирна връзка.
5. Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че инфрачервената камера (6) е с възможност за двупосочно завъртане за снимки от двете страни на пчелните рамки(7), които чрез електронния блок (8), се обединяват в две сборни снимки за всяка от рамките.
BG113461A 2021-12-18 2021-12-18 Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер BG113461A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113461A BG113461A (bg) 2021-12-18 2021-12-18 Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113461A BG113461A (bg) 2021-12-18 2021-12-18 Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG113461A true BG113461A (bg) 2023-06-30

Family

ID=89119712

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113461A BG113461A (bg) 2021-12-18 2021-12-18 Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG113461A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11930794B2 (en) Autonomous beehives
CN111343862B (zh) 自动蜂箱
KR101903576B1 (ko) 스마트 벌통
WO2015164319A1 (en) Box-less beehive
WO2021262834A1 (en) Beehive
Zogović et al. From primitive to cyber-physical beekeeping
KR102450382B1 (ko) 인공지능 및 IoT 기술을 이용하여 굼벵이를 자동으로 생산하기 위한 컨테이너 장치, 방법 및 프로그램
CN212971243U (zh) 一种蜜蜂孵化器
BG113461A (bg) Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер
BG67625B1 (bg) Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер
BG4251U1 (bg) Система за безинвазивно наблюдение на пчелен кошер
AU2015101097A4 (en) Beehive enclosure
CN206933010U (zh) 自动进行蜜蜂治螨的智能蜂箱
BG67627B1 (bg) Система за безинвазивно наблюдение на пчелна рамка
BG113462A (bg) Система за безинвазивно наблюдение на пчелна рамка
CN212260156U (zh) 一种可增温控制监控的熊蜂饲养箱
BG4252U1 (bg) Система за безинвазивно наблюдение на пчелна рамка
CN213343937U (zh) 蜂小房智能蜂箱
JP2023064315A (ja) ミツバチが生活する容器、補充ミツバチ容器及びミツバチ情報管理システム
US11991992B2 (en) Method for preventing escaping of bees from a hive and device for implementing same
KR102484071B1 (ko) 유충 임시보관용 겸용 여왕벌 부화기
RU2415570C1 (ru) Искусственное роение и борьба с естественным роением пчелиных семей
RU2299560C2 (ru) Устройство и способ содержания пчелосемей
CN221152573U (zh) 授粉熊蜂蜂王独居阶段饲养蜂箱
CN210538294U (zh) 昆虫孵化装置及昆虫孵化系统