BG113413A - Пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване - Google Patents

Пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване Download PDF

Info

Publication number
BG113413A
BG113413A BG113413A BG11341321A BG113413A BG 113413 A BG113413 A BG 113413A BG 113413 A BG113413 A BG 113413A BG 11341321 A BG11341321 A BG 11341321A BG 113413 A BG113413 A BG 113413A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
drying
gas distribution
product
drying agent
probiotic
Prior art date
Application number
BG113413A
Other languages
English (en)
Inventor
Десислава Димитрова
Тодор Джурков
Георги Джурков
Мария БАЛТАДЖИЕВА
Original Assignee
Десислава Димитрова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Десислава Димитрова filed Critical Десислава Димитрова
Priority to BG113413A priority Critical patent/BG113413A/bg
Publication of BG113413A publication Critical patent/BG113413A/bg

Links

Abstract

Изобретението се отнася до пробиотичен продукт с благоприятно влияние върху общия здравен статус на селскостопанските птици и факторите на естествения имунитет, както и върху среднодневния прираст, кланичните показатели и физикохимичните качества на месото. Едновременно с това, изобретението предлага ефективен метод за получаване на пробиотичния продукт с използването на специално конструирано съоръжение с оглед получаване на качествен краен продукт.

Description

Пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване
Област
Изобретението се отнася до пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване, приложим в промишленото птицевъдство.
Предшестващо състояние
Известно е, че полезните свойства на черничевите листа и приложимостта им като фураж се дължат на високото съдържание на протеини, незаменими аминокиселини, минерали, витамините С и К, фибри и др. Черничевите листа съдържат също βкаротин, който може да се преобразува във витамин А, който е добър източник за пигментация на яйчният жълтък (1, 2). Благотворното влияние на брашно от черничеви листа, включено във фуража на селскостопански птици върху техните продуктивни и имунологични показатели, е изследвано и вече доказано (3-6).
От друга страна, включването на пробиотици в хранителната дажба на селскостопанските птици също е известно- те се отразяват благоприятно върху конверсията на фуража (7-9), модулацията на чревната микрофлора и инхибирането на патогени (10-11).
От заявка за патент CN107568415А е известно комбинирането на качествата на черничевите листа с физиологичните характеристики на избрани микроорганизми за получаването на хранителна добавка за селскостопански животни. Освен черничеви листа, съставът включва още царевично и соево брашно, калциев карбонат и вода, а микроорганизмите са избрани от видовете Saccharomyces cerevisiae, Bacillus subtilis и Lactobacillus plantarum, допълнени c филаментозната гъба Aspergillus oryzae, a методът за получаване на продукта предвижда смесване на раздробени черничеви листа с останалите съставки и ферментация с помощта на избраните микроорганизми. Не се предвижда предварителна подготовка на суровината от черничеви листа преди влагането им в състава и преди ферментацията; не са представени и данни за качествата на получената хранителна добавка и ефекта й върху конкретни видове селскостопански животни, а още по- малко върху селскостопанските птици.
Задача на настоящото изобретение е да предложи пробиотичен продукт с благоприятно влияние върху общият здравен статус на селскостопанските птици и факторите на естествения имунитет, както и върху среднодневния прираст, кланичните показатели и физикохимичните качества на месото. Едновременно с това, изобретението цели да предложи ефективен метод за получаване на пробиотичният продукт с използването на специално конструирано съоръжение с оглед получаване на качествен краен продукт.
Същност на изобретението
По своята същност изобретението се отнася до пробиотичен продукт за селскостопански птици, метод за неговото получаване и съоръжение за неговото осъществяване.
Пробиотичният продукт за селскостопански птици, съгласно изобретението, включва (в тегл.%)
- изсушени и смляни листа на бяла черница (Morus Alba) - от 85.0 до 90.0;
- суха лиофилизирана култура от млечнокисели бактерии, включваща щамовете Lactobacillus delbriieckii ssp. Bulgaricus- НБПМКК № 8356; Streptococcus salivarius ssp. thermophilus 9- НБПМКК № 8357 и Lactobacillus casei ssp. Rhamnosus- НБПМКК № 8938 в съотношение 2:2:1- от 10.0 до 15.0.
Изборът на бялата черница Morus Alba, по- специално на нейните листа, като компонент в състава на пробиотичният продукт, съгласно изобретението, се дължи на факта, че те съдържат в най- висока степен полезните вещества, типични за известните повече от 150 вида растения от род Черници (Morus). Това са моранолин, фитостерол, кверцетин, антиоксиданти, каротеноиди, хлорофил, витамините А, Б1, Б2, Б6 и С; микроелементи- калий, калций, магнезий, желязо, цинк, манган и фосфор; аминокиселини, в това число незаменимите лизин и левцин и др.
От своя страна, изброените по- горе щамове пробиотични микроорганизми, включени в състава на пробиотичният продукт съгласно изобретението и регистрирани в НБПМКК за целите на патентната процедура, притежават качествени характеристики, които дават възможност за приложението им в смесена култура за изготвяне на продукти от фармацевтичен и хранителен тип с благоприятно влияние върху гастроинтестиналния тракт и върху други органи и системи на животинския организъм, а съдържанието на активни клетки от тях в крайния продукта достига границите от 2 х 109 до 2 х 1011.
Едновременно с това, щамовете влияят благоприятно върху органолептичните качества на продукта, придавайки му специфичен аромат, дължащ се на активната им метаболитна дейност вследствие разграждането на лактозата; свойството на пробиотичните щамове да продуцират бактериоцини предопределят и възможността за използване им в продукти от хранителен тип като средство срещу патогенните микроорганизми и за модулиране на имунната система.
Получаването на пробиотичният продукт се осъществява в последователност от операции, както следва:
Доколкото концентрацията на полезни вещества в листата на бялата черница е найвисока в младите листа, за целите на изобретението са използвани листа, набрани през месеците Април - Юни/Юли. Суровите черничевите листа с начална влажност 55-70% се нарязват до размер приблизително 10x10 mm с гилотинна резачка, подлагат се на изсушаване с помощта на специално създадено за целта съоръжение, позволяващо флуидизиране на листата чрез ротационно-импулсно подаване на сушилен агент и обдухване при температура 90-120°С, след което изсушената суровина се смила с помощта на чукова мелница до консистенция на брашно с размер на частиците <500 pm и се смесва със сухата, лиофилизирана култура от млечнокисели бактерии в смесител за прахообразни материали с последващо разфасоване в подходящи за целта опаковки.
От своя страна, специално създаденото съоръжение за изсушаване на суровината от черничеви листа, съгласно изобретението, се състои от сушилна камера, включваща цилиндрична работна камера, дъното на която представлява перфорирана носеща решетка, върху която се полага слоят обработван материал, щуцери за подаване и отвеждане на обработвания материал, монтирани към работната камера, и газоразпределителна камера намираща се под работната камера. Газоразпределителната камера е свързана със система за подготовка и подвеждане на сушилния агент, а надслоевото пространство е свързано със щуцер за извеждане на отработеният сушилен агент и система за неговото обезпрашаване. Съгласно изобретението, в газоразпределителната камера непосредствено под перфорираната носеща решетка е монтиран въртящ се газоразпределителен диск с радиален секторен отвор. Газоразпределителният диск се задвижва около вертикалната ос посредством вал, към който е монтирано задвижващо лопатково колело, което се завърта от въздуха, преминаващ през междулопатковото пространство.
Специално конструираното съоръжение за изсушаване на суровината черничеви листа за получаване на пробиотичният продукт, съгласно изобретението, позволява флуидизиране на листата чрез ротационно-импулсно подаване на сушилният агент и обдухване при температура 90-120° С; чрез него се елиминира операцията бланширане, която обикновено се прилага преди сушене на суров растителен материал, а цветът на изсушените листа се запазва в максимална степен дори при температури на сушилния агент по- високи от 80°С.
Полученият по метода и съоръжението за неговото осъществяване пробиотичен продукт, съгласно настоящото изобретение, доказано повишава серумният лизозим, АРСА (Anti-parietal cell antibodies)- алтернативният път за активиране на комплемента и бетализина, което го прави приложим за имуномодулация и борба с чревни инфекции и патогенни бактерии в стомашно- чревния тракт на селскостопанските птици, подобрява прираста, кланичните показатели и физикохимичните качества на месото.
Пояснение на приложените фигури:
Фигура 1- представлява общ вид на съоръжението за сушене на черничеви листа и монтажа на лопатковото задвижващо колело;
Фигура 2- показва разположението на радиалния секторен отвор във въртящият се газоразпределителен диск, който оформя струята.
Изобретението се илюстрира със следните примери без да ограничават неговият обхват.
Пример 1: Съгласно един предпочитан вариант на изпълнение на настоящото изобретение, пробиотичният продукт е в състав (в тегл. %):
- изсушени и смляни черничеви листа- 85.0;
- суха лиофилизирана култура от млечнокисели бактерии, включваща щамовете Lactobacillus delbrueckii ssp. Bulgaricus- НБПМКК № 8356; Streptococcus salivarius ssp. thermophilus 9- НБПМКК № 8357 и Lactobacillus casei ssp. Rhamnosus- НБПМКК № 8938 в съотношение 2:2:1-15.0.
Както е посочено по- горе, черничевите листа са предварително изсушени и смляни до размер на частиците около <500 pm, след което се смесват със сухата, лиофилизирана култура от млечнокисели бактерии и се разфасоват в подходящи за целта опаковки. Готовият продукт се съхранява при температура 20°С и влажност под 70%. Трайността на продукта е 6 месеца, съхраняван при температура < 20°С, 1 година при съхранение в хладилни условия (2-4°С) и 2 години при съхранение -18°С.
Прилага се към дажбата на пилета в количество 39.11 д/ ден за пилета- бройлери на възраст от 1-ви до 21 ден, а при пилета- бройлери на възраст от 21-ви до 46-ти денв количество 35.50 д/ден.
Продуктът е със съдържание на активни клетки от щамовете Lactobacillus delbrueckii ssp. Bulgaricus- НБПМКК № 8356; Streptococcus salivarius ssp. thermophilus 9- НБПМКК № 8357 и Lactobacillus casei ssp. Rhamnosus- НБПМКК № 8938 в количество между 2 х109и2х1011.
Пример 2. Методът за получаване на пробиотичният продукт, съгласно предпочитан вариант на изобретението, предвижда последователност от операции и техните параметри на провеждане както следва:
За получаване на 85.0 kg изсушени и смляни черничеви листа, 500 kg сурови черничеви листа с начална влажност 65% се нарязват предварително до размер приблизително 10x10 mm с гилотинна резачка и се подлагат на изсушаване с помощта на специално създадено за тази цел съоръжение, позволяващо флуидизиране на листата чрез ротационно- импулсно подаване на сушилен агент, в случая въздух, с последващо обдухване при температура 90-120°С. Параметрите на сушенето предвиждат обороти на въртене на газоразпределителния диск от 30 до 250 min'1; средна скорост на сушилния агент в работната камера от 1.2 до 1.8 m/s; температура на сушилния агент от 90 до 120°С; максимална температура на слоя продукт- 60°С и време на сушене от 17 до 18 мин.
По този начин се постига изсушаване на черничевите листа до крайна влажност 6%, които се подлагат на смилане с помощта на чукова мелница до консистенция на брашно с размер на частиците около 500 pm. Получената суха маса от черничеви листа в количество 85.0 kg се смесва с 15.0 kg суха, лиофилизирана култура от млечнокисели бактерии в смесител за прахообразни материали и се разфасова в подходящи за целта опаковки.
Пример 3. Съоръжение за осъществяване на метода
Една основна операция от метода за получаване на пробиотичният продукт, съгласно изобретението, е предварителното изсушаване на суровината от черничеви листа. Тази операция се осъществява чрез специално конструирано за целта съоръжение, представено на Фиг. 1 и Фиг. 2, представлява сушилна инсталация, включваща:
цилиндрична работна камера 2, дъното на която представлява перфорирана носеща решетка 5, върху която се полага слоят обработван материал 4, щуцери за подаване 3 и отвеждане 11 на обработвания материал, монтирани към работната камера 2, и газоразпределителна камера 8, намираща се под работната камера 2. Газоразпределителната камера 8, от своя страна, е свързана със система за подготовка и нагнетяване на сушилния агент 13, а надслоевото пространство е свързано със щуцер 1 за отвеждане на отработения сушилен агент и система за неговото обезпрашаване 10. Съгласно изобретението, в газоразпределителната камера 8, непосредствено под перфорираната носеща решетка 5, е монтиран въртящ се газоразпределителен диск 6 с радиален секторен отвор 14, показан на фиг. 2. Газоразпределителният диск 6 се задвижва около вертикалната ос посредством вал 9, към който е монтирано задвижващо лопатково колело 7, което се завърта от въздуха, постъпващ в газоразпределителната камера 8 през щуцер 12 от системата за подготовка и нагнетяване 13 на сушилния агент и преминаващ през междулопатковото пространство.
Работната камера 2 е снабдена и със щуцер 1 за извеждане на отработеният сушилен агент, както и последователно свързана към него система за обезпрашаване 10.
Съоръжението за сушене на суровината от черничеви листа позволява елиминиране на операцията бланширане, която обикновено се прилага преди сушене на суров растителен материал, а цветът на изсушените листа се запазва в максимална степен дори при температури на сушилния агент по- високи от 80°С.
Действие на на съоръжението за сушене: Нарязаните на едро (от 4x4 до 10x10 mm) пресни черничеви листа с начална влажност 55- 70% се подават в работната камера 2 върху перфорираната носеща решетка 5, като образуват флуидизирания слой обработван материал. Листата постъпват в работната камера 2 през щуцер 3 и след изсушаването си се отвеждат през щуцер 11. Предварително подготвеният сушилен агент (въздух), постъпва от системата за подготовка и нагнетяване 13 през щуцер 12 в газоразпределителната камера 8. Придвижвайки се нагоре между лопатките на задвижващото колело 7, загретият въздух завърта колелото с обороти от 30 до 250 min'1, след което преминава последователно през радиалния секторен отвор 14 на въртящия се газоразпределителен диск 6, през отворите на перфорираната носеща решетка 5 и постъпвайки в работната камера 2 привежда във флуидизирано състояние частиците на листата, като ги подсушава до регламентираната крайна влажност. Отработеният сушилен агент- въздух се отвежда извън работната камера през щуцер 1, пречиства се от прах и други частици в системата за обезпрашаване 10 и се изхвърля в атмосферата.
Сушенето се осъществява при обороти на въртене на газоразпределителния диск от 30 до 250 min'1; средна скорост на сушилния агент в работната камера от 1.2 до 1.8 m/s; температура на сушилния агент от 90 до 120°С; максимална температура на слоя продукт- 60°С и време на сушене 18 мин.
След процедурата по изсушаване крайната влажност на продукта е 6%; показателите на сухите нарязани черничеви листа са в съответствие с технологичния регламент, а цветът им е без термично потъмняване.
Пример 4: Изследване на въздействието на пробиотичният продукт, съгласно изобретението, върху растежа, развитието и кланичните показатели на пилета бройлери
Ефективността на пробиотичният продукт, съгласно изобретението, върху растежа, развитието и кланичните показатели на пилета бройлери, отгледани от еднодневна до 46 дневна възраст, е доказано с експерименти, проведени в Експерименталната база по птицевъдство към Земеделски Институт гр. Стара Загора.
Птиците, на които е осигурен свободен достъп до фураж и вода при осветление 16 h/ден и температурата на околната среда- до 22°С през целия експериментален период са разпределени в три групи: Контролна група пилета, хранени само с фураж; група Е1, получавала пробиотичен продукт с фуража от еднодневна възраст в количество 3.5%/kg и група Е2, получавала проб. продукт във фуража от 21-ят ден на експеримента с 3.5%/ kg.
Фуражът, с който са хранени пилетата, отговаря на хранителните изисквания на пилетата бройлери според възрастта: стартер (от 1 до 10 ден)- суров протеин 21.47% и обменна енергия 2912.79 kcal/kg; гроуер (от 11 до 28 ден)- суров протеин 19.8% и обменна енергия 3042.19 kcal/kg; финишер (от 29 до 46) дневна възраст - суров протеин 18.7% и обменна енергия 3111.17 kcal/kg.
През опитният период са отчетени: индивидуално живо тегло на 1 ден; индивидуално живо тегло на 21 ден и индивидуално живо тегло на 46 ден. Ежедневно е отчитан разхода на фураж и смъртността на пилетата. На базата на получените резултати са изчислени: среден дневен прираст (д), консумация на фураж (д/ден) и разход на фураж (kg/kg прираст).
В края на експеримента са взети кръвни проби на шест бройлери от всяка група за изследване на естествената резистентност от подкрилната вена (v. subcutanea ulnaris). Серумните концентрации на лизозима се определят по метод на Lie (1985), алтернативен път на активиране на комплемента (АРСА) е оценен по метод на Sotirov (1986), а бетализиновата активност е оценена по метод на Buharin et al. (1977).
Оценката на кланичните показатели: грил, д; гърди с кост, д; бутчета, д; крила, д; гръб, д; воденичка, д; черен дроб, д; сърце, д; абдоминални мазнини, д ; далак, д; бурса, д и тимус, д е проведена върху 6 бр. пилета от всяка група със средно живо тегло.
Статистическите анализи са проведени с програма STATISTICA, ver. 10 (StatSoft, Inc., 2011). Извършен е еднопосочен анализ на дисперсия (ANOVA) за сравняване на средствата на всички данни. В зависимост от хомогенността на дисперсията (оценена чрез теста на Levene), идентифицирането на значимите разлики (Р <0,05) е проведено с помощта на LSD post- hoc теста, докато за непараметричен анализ е използван тестът на Крускал-Уолис.
Отчетените резултати, илюстрирани с Таблица 1 по- долу показват, че: Живата маса на проучваните бройлери варира на 46- дневна възраст от 1942.02 g за Е2 (групата бройлери получавали пробиотичен продукт във фуража от 21-ят ден на експеримента), 1977.78 g за Контролната група и с най-висока жива маса-2068.52 g се отличават бройлерите от група Е1 (получавали пробиотичен продукт с фуража от 1-ят ден) при Р=0.41. С най-висок среден дневен прираст 44.0 g осреднен за целия опитен период се отличават бройлерите от група Е1, а с най-нисък 41.24 g при Е2.
ТАБЛИЦА 1
Показател Групи
Контролна к Пробиотичен продукт от 1 ден Е1 Пробиотичен продукт от 21 ден Е2 SEM* P-value
Крайно Живо тегло, g 46 ден 1977,78 2068,52 1942,02 25,83 0,41
Среден дневен прираст, 1-46 ден, g 42,03 44,00 41,24 0,56 0,41
Консумация на фураж (д/ден) 1 -46 ден 86,55 83,24 77,01 1,56 0,09
Разход на фураж, kg/kg прираст 1*46 ден 2,06 1,89 1,87 0,04 0,07
*- стандартна грешка на средното аритметично P-value- достоверност на резултатите
Предкпаничното тегло на проучваните групи пилета бройлери, показано на Таблица 2 по-долу, е с най-високи стойности при група Е1- 2251.67 д, при група Е2- 2033.50 д и най-ниска стойност- при Контролната група- 2022.50 д при Р=0.05. Показателят грил варира в границите от 62.66 % до 64.18%, като разликите са незначителни (Р>0,05). Достоверни различия се очертават в получените стойности в теглото на гръб, д, като разликите са матиматически доказани при Р<0,05. С достоверно (Р<0,05) най-високо тегло на далак, g се отличават пилетата от група К - 3.28 g (контрола) следвани от експерименталните групи- Е1-2.65 g и Е2-2.40 д. При останалите проучени кланични показатели в този експеримент не са установени доказани различия.
ТАБЛИЦА 2
Показатели Групи SEM* P-value
Контролна К Пробиотичен продукт от 1-ви ден Е1 Пробиотичен продукт от 21-ви ден Е2
Живо тегло, g 2022,50 ь 2151,67а 2033,50 ь 19.10 0.05
Рандеман грил, % 64,18 62,66 63,64 0.32 0,42
Грил,g 1297,83 1347,67 1293,50 11.62 0.29
Гърди с кост, g 426,83 421,00 410,00 7.0 0.84
Бутче, g 441,83 456,33 443,00 3.49 0.29
Крила, g 161,67 167,33 161,50 2.04 0.74
Гръб, g 262,50 0 294,00 а 273,33аь 5.0 0.04
Воденичка, g 32,32 30,71 31,57 0.80 0.53
Черен дроб, g 45,55 41,96 36,85 1.67 0.32
Сърце, g 11,18 11,36 10,06 0.30 0.45
Абдоминални мазнини, g 9,86 9,60 10,67 1.38 0.23
Далак, g 3,28 а 2,65 6 2,40 ь 0.12 0.03
Бурса, g 1,94 1,78 1,87 0.11 0.71
Тимус, g 5,23 5,74 3,41 0.42 0,21
Резултатите от изследването за влияние на пробиотичният продукт, съгласно изобретението, влаган във фуража показват, че влияе върху концентрацията на серумния лизоцим, АПАК и бетализина което доказва общо имуностимулиращото му действие върху пилета бройлери.
На Таблица 3 по- долу са показани резултатите относно концентрацията на лизозим (mg/L) при пилета, където е видно, че най- висока е концентрацията на лизоцима при Контролната група 0.34 mg/L. В сравнение с другите опитни групи пробиотика добавен във фуража активира лизоцима при бройлерите достоверно спрямо птиците, приемали пробиотичен продукт от първи ден -0.16 mg/L и 21 ден (р< 0.05) 0.14 mg/L съответно.
ТАБЛИЦА 3
Група η S±Sx CV%
Контрола 6 0.34±0.16 112,39%
Е1 (1-ят ден) 6 0.16±0.04 57,32%
Е2 (21-ят ден) 6 0.14±0.0 42,08%
Резултатите от изследването на концентрацията на АРСА (СН50)- алтернативния път за активиране на комплемента при пилета са обобщени на Таблица 4 по- долу. Като се има предвид, че АРСА е основно хуморално средство за борба срещу вируси, инфектирани с вируси клетки, грам отрицателни бактерии, ракови клетки и др., фактът, че пробиотичният продукт, прилаган от първи ден най- силно активира АРСА, е ясно доказателство за придобитият в резултат от прилагане на пробиотичният продукт, съгласно изобретението, естествен имунитет при пилетата.
ТАБЛИЦА 4
Група η S±Sx cv%
Контрола 6 529.94±15.72 7,27%
Е1 (1-ят ден) 6 640.51±12.62 *** 4,82%
Е2 (21-ят ден) 6 569.38±23.16 9,96%
Изследването на Бета лизина, резултатите от което са показани на Таблица 5 подолу, показват ясно, че с най- високи резултати се отличава група Е2, получавала пробиотичният продукт във фуража на 21 ден- 38.1%. Най- ниска е активността при при група Е1, получавала пробиотичният продукт на 1-ят ден- 34.19%.
ТАБЛИЦА 5
Група η S±Sx cv%
Контрола 6 35.6±3.57 24,58%
Е1 (1 ден) 6 34.19±2.9 20,79%
Е2 (21 ден) 6 38.1±4.97 31,93%
ЛИТЕРАТУРА
1. Sarita, S., Rashmi, K., Anju, T. and Prakash, R. 2006. Nutritional quality of leaves of some genotypes of mulberry (Morus alba). International Journal of Food Science and Nutrition, 57: pp. 305-313.
2. Al- Kirshi R A, Alimon A R, Zulkifli I, Zahari ΜIV and Sazili A Q. 2009. The chemical composition and nutritive value of mulberry leaf as a protein source in poultry diets. The 1st International Seminar on Animal Industry, Faculty of Animal Science, pp 81-85. 23-24 November. Bogor.
3. Tilahun, M„ Urge, M„ & Yirga, M. (2018). Effect of substituting commercial feed with mulberry leaf meal on performance of broiler chickens. Journal of Biology, Agriculture and Healthcare, 8(14), pp. 58-63.
4. Simol, C.F., Tuen, A.A., Khan, H.H.A., Chubo, J.K., King, P.J.H. and Ong, K.H. 2012. Performance of chicken broilers fed with diets substituted with mulberry leaf powder. African Journal of Biotechnology, 11: pp. 16106-16111
5. Chowdary, N. B. and V.Rajan, Mala and Dandin, S. B„ Effect of Poultry Feed Supplemented with Mulberry Leaf Powder on Growth and Development of Broilers (2009). The IUP Journal of Life Sciences, Vol. Ill, No. 3, pp. 51-54.
6. Saenthaweesuk S. 2009. Effect of dietary supplementation of mulberry (Morus alb L.) leaf powder in place of antibiotic in feed ration to improve growth performance, meat quality and production of broiler chicken. Journal of Science and Technology Mahasarakham University 28(3): pp. 285- 290.
7. Kalavathy, R.; Abdullah, N.; Jalaludin, S.; Ho, Y.W. Effects of Lactobacillus cultures on growth performance, abdominal fat deposition, serum lipids and weight of organs of broiler chickens. Br. Poult. Sci. 2003, 44. pp. 139144.
8. Kabir, S.M.L.; Rahman, M.M.; Rahman, M.B.; Rahman, M.M.; Ahmed, S.U. The dynamics of probiotics on growth performance and immune response in broilers. Int. J. Poult. Sci. 2004, 3, pp. 361-364.
9. Ashayerizadeh, A.; Dabiri, N.; Ashayerizadeh, O.; Mirzadeh, K.H.; Roshanfekr, H.: Mamooee, M. Effect of dietary antibiotic, probiotic and prebiotic as growth promoters, on growth performance, carcass characteristics and hematological indices of broiler chickens. Pakis. J. Biol. Sci. 2009, 12, pp. 52-57.
10. Yaman, H.; Ulukanli, Z.: Elmali, M.; Unai, Y. The effect of a fermented probiotic, the kefir, on intestinal flora of poultry domesticated geese (Anser anser). Revue. Med. Vet. 2006, 157, pp. 379-386.
11. Higgins, J.P.; Higgins, S.E.; Vicente, J.L.; Wolfenden, A.D.; Tellez, G.; Hargis, B.M. Temporal effects of lactic acid bacteria probiotic culture on Salmonella in neonatal broilers. Poult. Sci. 2007, 86, pp. 1662-1666.

Claims (4)

1. Пробиотичен продукт за селскостопански птици на основата на черничеви листа, характеризиращ се с това, че включва (в тегл.%):
- изсушени и смляни листа на бяла черница (Morus Alba) - от 85.0 до 90.0;
- суха лиофилизирана култура от млечнокисели бактерии, включваща щамовете Lactobacillus delbrUeckii ssp. Bulgaricus- НБПМКК № 8356; Streptococcus salivarius ssp. thermophilus 9- НБПМКК № 8357 и Lactobacillus casei ssp. Rhamnosus- НБПМКК № 8938 в съотношение 2:2:1- от 10.0 до 15.0.
2. Съоръжение за изсушаване на черничевите листа съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че включва цилиндрична работна камера (2), дъното на която представлява перфорирана носеща решетка (5), върху която се полага слоят обработван материал (4), щуцери за подаване (3) и отвеждане (11) на обработвания материал, монтирани към работната камера (2) и газоразпределителна камера (8), намираща се под работната камера (2), като газоразпределителната камера (8), чието надслоевото пространство е свързано със щуцер (1) за извеждане на отработеният сушилен агент и система за неговото обезпрашаване (10), е свързана със система за подготовка и нагнетяване на сушилния агент (13), а непосредствено под перфорираната носеща решетка (5) в газоразпределителната камера (8) е монтиран въртящ се газоразпределителен диск (6) с радиален секторен отвор (14), задвижван около вертикалната си ос посредством вал (9), към който е монтирано задвижващо лопатково колело (7), което се завърта от въздуха, постъпващ в газоразпределителната камера (8) през щуцер (12) от системата за подготовка и нагнетяване (13) на сушилния агент и преминаващ през междулопатковото пространство.
3. Метод за получаване на пробиотичният продукт съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че листа на бяла черница с начална влажност 55-70% се нарязват до размер приблизително 10x10 mm, подлагат се на изсушаване с помощта на съоръжението от претенция 2, след което изсушената суровина се смила до размер на частиците <500 pm и се смесва със сухата, лиофилизирана култура от млечнокисели бактерии в смесител за прахообразни материали с последващо разфасоване в подходящи за целта опаковки.
4. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че сушенето на суровината се осъществява при обороти на въртене на газоразпределителния диск от 30 до 250 min'1, средна скорост на сушилния агент в работната камера от 1.2 до 1.8 m/s, температура на сушилния агент от 90 до 120°С, максимална температура на слоя продукт 60° С и време на сушене от 17 до 18 минути.
BG113413A 2021-09-02 2021-09-02 Пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване BG113413A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113413A BG113413A (bg) 2021-09-02 2021-09-02 Пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113413A BG113413A (bg) 2021-09-02 2021-09-02 Пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG113413A true BG113413A (bg) 2023-03-15

Family

ID=89033696

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113413A BG113413A (bg) 2021-09-02 2021-09-02 Пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG113413A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100815851B1 (ko) 뽕잎과 유용 미생물을 이용한 뽕잎발효사료첨가제 및 그제조방법과 그것으로 사육하여 얻어진 오리고기와 닭고기
US20160338361A1 (en) Systems, methods, and compositions for promoting pathogen control and food preservation
CN101790305A (zh) 可发酵碳水化合物水平低的仔猪饲料配给
KR101748368B1 (ko) 액상발효유황이 함유된 가축용 발효사료
RU2344619C2 (ru) Питательная композиция для детоксикации и предупреждения рака
KR101267835B1 (ko) 은행잎 박 발효물을 함유한 사료조성물 및 그 제조방법
RU2708161C1 (ru) Кормовая комплексная биологически активная добавка для животных и птиц
EP0221520B1 (en) A composition of feedstuff
KR101956516B1 (ko) 닭사료 조성물 및 그 제조방법
KR100912468B1 (ko) 대두발효복합사료 및 그 대두발효복합사료로 생산된 계란및 육류
WO2003043441A1 (en) Antimicrobial composition for animals
CN105707491A (zh) 一种宠物犬猫用的营养膏及其制备方法
BG113413A (bg) Пробиотичен продукт за селскостопански птици, както и метод и съоръжение за неговото получаване
Alexander et al. The effect of heat on the lysine and methionine in sunflower seed oil meal
KR100916285B1 (ko) 소나무류 껍질 추출물을 유효성분으로 함유하는 정장 및 항균용 무항생제 사료 및 사료 첨가물
CN109527238A (zh) 一种肠溶性复合微生态制剂的乳猪饲料的制备方法
RU2093571C1 (ru) Способ стимулирования роста домашней птицы и препарат на основе пробиотика
Jana et al. A new strategy for improvement of tamarind seed based chicken diet after microbial detannification and assessment of its safety aspects
KR20190076979A (ko) 사료 및 그 제조 방법
RU2109052C1 (ru) Способ и состав микробиала прямого кормления для улучшения роста животных
JP2010528651A (ja) 家禽の体重増量を向上させるための手段および方法
KR102657429B1 (ko) 악취 저감 활성을 가지는 신규 락토바실러스 플란타룸 균주 및 이의 용도
Devnath The productivity and meat quality of broiler chicken fed mushroom supplemented diet
Kohri et al. Effect of tulsi (Ocimum sanctum) leaf and synbiotic powder on growth performance, nutrient utilization, carcass and blood biochemical parameters in broilers
JPH06141784A (ja) スベリヒユを含有する家畜、家禽用の飼料