BG113349A - Строителен композитен панел и конструкция, изграждана с него - Google Patents

Строителен композитен панел и конструкция, изграждана с него Download PDF

Info

Publication number
BG113349A
BG113349A BG113349A BG11334921A BG113349A BG 113349 A BG113349 A BG 113349A BG 113349 A BG113349 A BG 113349A BG 11334921 A BG11334921 A BG 11334921A BG 113349 A BG113349 A BG 113349A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
ribs
profile
shaped
panel
hollow
Prior art date
Application number
BG113349A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67561B1 (bg
Inventor
Виктор Стоянов
Любомиров Стоянов Виктор
Original Assignee
Виктор Стоянов
Любомиров Стоянов Виктор
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Виктор Стоянов, Любомиров Стоянов Виктор filed Critical Виктор Стоянов
Priority to BG113349A priority Critical patent/BG67561B1/bg
Publication of BG113349A publication Critical patent/BG113349A/bg
Publication of BG67561B1 publication Critical patent/BG67561B1/bg

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Abstract

Изобретението ще намери приложение в изграждане на енергоефективни жилищни или вилни сгради, както и за пристройки или надграждане на етажи от съществуващи сгради. Строителният композитен панел, включва два идентични външни слоя (1), разположени огледално един спрямо друг. Всеки външен слой е от фибростъкло и включва ограждащо пано (3), вътрешно на което е разположена укрепващата конструкция от вътрешни (21) и външни (22) Т-образни ребра. Двете външни ребра имат плътни стени, а всички ребра имат прорезни хоризонтални шлици (5). Вътрешно на краищата на ограждащото пано има вертикални L-образни елементи (6), образуващи вертикални шлици (61). В долната си част всички ребра са с намалена широчина, където е оформен ограничителен перваз (7). Външните слоеве са свързани помежду си чрез шини (8). Изолационен пенобетон е излят в централната кухина, между ограждащите пана, външните ребра и ограничителния перваз. Конструкцията е образувана от същите панели, наредени по направляващ водач (11) и свързани чрез вертикални свързващи носещи Т-профили с кухи бордове (12). Между направляващия водач, външните ребра, краищата на ограждащите пана и под ограничителния перваз е излят монолитен пенобетон.

Description

СТРОИТЕЛЕН КОМПОЗИТЕН ПАНЕЛ И КОНСТРУКЦИЯ, ИЗГРАЖДАНА С НЕГО
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Строителният композитен панел и конструкцията, изграждана с него ще намерят приложение в строителството, предимно за изграждане на енергоефективни еднофамилни жилищни или вилни сгради - ниско застрояване до 10-12м. - и/или за пристройки или надграждане на етажи от съществуващи сгради.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
От патент BG 65765 В1 е известен строителен композитен панел, както и конструкция от такива панели. Панелът включва топлоизолационен слой, покрит с външен слой, който е защитно-декоративен. В топлоизолационния слой е вградена укрепваща конструкция от вертикални ребра, свързани чрез хоризонтално ребро. Вътрешната повърхнина на топлоизолационния слой е покрита изцяло със защитен слой. Към вградената укрепваща конструкция е монтирана допълнителна носеща конструкция, разположена откъм защитния слой и включваща две колони, разположени по двата вертикални контура на топлоизолационния слой. Колоните са свързани към вертикалните ребра на укрепващата конструкция, а върху вътрешните стени на колоните са фиксирани неподвижно през разстояние напречни носещи елементи с отвори. Колоните имат, разположени на разстояние един от друг, монтажни отвори и инсталационни отвори. Поне в долния край на колоните има фиксиращи отвори. Известният строителен композитен панел е предназначен за изграждане на строителна конструкция, при която строителните композитни панели, чрез фиксиращите отвори на колоните си, са наредени по направляващи водачи. Панелите са свързани помежду си чрез болтови връзки през монтажните отвори на колоните, а през инсталационните отвори са прокарани сградни инсталации. При това, между колоните и напречните носещи елементи е разположена изолация, а върху напречните носещи елементи е монтиран вътрешен облицовъчен слой.
Основните недостатъци на известното решение се състоят в необходимостта на строителния обект да се монтира допълнителен слой топлоизолация, както и да се изработва изцяло вътрешен облицовъчен слой, което води до изпълнение на множество операции, провеждани на място и забавя технологичния процес. Вътрешният топлоизолационен слой от пенополиуретан не е достатъчно защитен и е изложен на стареене, като структурата му се руши и той губи свойствата си. Освен това огнеустойчивостта на този слой е от клас Б2, което поставя в риск конструкциите, изградени с него. Носимоспособността на цялостната конструкция се основава единствено на избора на колони за допълнителната носеща конструкция и нейното укрепване, като използването на болтови връзки между панелите допълнително затруднява осигуряването на въздухонепроницаемост, която е основен параметър за нискоенергийно строителство. Когато колоните са изработени от метал е наложително използването на антикорозионни покрития, което оскъпява изпълнението на конструкцията. Като цяло, разнородността на ползваните материали и елементи прави ( панела и конструкцията, изграждана с него, ниско технологични.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Проблемът, който стои за решаване е да се създаде строителен композитен панел и конструкция, изграждана с него, които да позволяват значително ускоряване на строителния процес, осигуряване на устойчивост на отделните елементи и строителната конструкция през време на монтажа и по време на експлоатацията, като довършителните работи се съкратят значително.
Проблемът е решен със строителен композитен панел, включващ външен слой, топлоизолационен слой, и укрепваща конструкция от наредени през разстояние вертикални ребра. Предвидени са два идентични външни слоя, разположени срещуположно и огледално един спрямо друг. Всеки външен слой е изработен от фибростъкло и включва ограждащо пано, от вътрешната страна на което, успоредно по вертикала и формована заедно с него е разположена укрепващата конструкция от вътрешни Т-образни ребра и външни Т-образни ребра. Двете външни Т-образни ребра са с плътни стени и са разположени навътре от краищата на ограждащото пано. Вътрешните Т-образни ребра имат отвори, а всички Т-образни ребра имат прорезни хоризонтални шлици с вътрешни уширения. От вътрешната страна на ограждащото пано и външно на външните Т-образни ребра има вертикални L-образни елементи, образуващи вертикални шлици по височина. В долната си част вътрешните и външни Т-образни ребра са с намалена широчина, където е оформен ограничителен перваз с изработен в края му Lшлиц. Двата външни слоя са свързани помежду си с чрез шини с кухи бордове, разположени в хоризонталните шлици на външните и на вътрешните Т-образни ребра. Топлоизолационният слой е от изолационен пенобетон, излят в централна кухина, оформена между ограждащите пана, външните Т-образни ребра и ограничителния перваз. Към ограничителния перваз е монтирана хоризонтална подпорна I-шина с поширок горен фланш, завършващ с кухи бордове.
Съгласно предпочитан вариант на изпълнение на изобретението ограждащото пано на външния слой е с дебелината на профилната стена минимум 20 мм. Предвидено е ограждащото пано да има канали.
Съгласно вариант на изпълнение, отворите на вътрешните Т-образни ребра са с бъбрековидна форма.
Препоръчително е поне едно от шините с кухи бордове и хоризонталната подпорна Iшина да са изработени от поцинкована стомана
Съгласно вариант на изобретението поне едно от шините с кухи бордове и хоризонталната подпорна I-шина са изработени от фибростъкло.
Съгласно изобретението е създадена и конструкция от строителните композитни панели, свързани по между си и наредени по направляващ водач, монтиран към основа. Направляващият водач е с обратно П-образно напречно сечение, като строителните композитни панели са монтирани в отвора на направляващия водач чрез хоризонталната си подпорна I-шина, като са свързани последователно помежду си чрез поне един вертикален свързващ носещ I-профил с кухи бордове. В пространство, оформено между направляващия водач, външните Т-образни ребра на всеки два строителни композитни панела, краищата на ограждащите пана и под ограничителния перваз е излят монолитен пенобетон с обемно тегло най-малко 900кг/мЗ.
Съгласно един вариант на изпълнение на конструкцията между вертикалния свързващ носещ I-профил с кухи бордове и външните Т-образни ребра е монтиран поне един допълнителен Т-профил.
Предвиден е укрепващ профил между всеки два от допълнителните I-профили и/или вертикалния свързващ носещ Т-профил с кухи бордове.
Съгласно вариант на изпълнение вертикалният свързващ носещ I-профил с кухи бордове е съставен от два долепени сигма профили.
В един вариант на изпълнение на конструкцията вертикалните свързващи носещи Тпрофили с кухи бордове са изработени от поцинкована стомана.
В друг вариант на изпълнение вертикалните свързващи носещи I-профили с кухи бордове са изработени от фибростъкло.
В зависимост от конкретно избрания вариант на изпълнение допълнителният I-профил е съставен от два долепени сигма профили.
Допълнителният I-профил е предвидено да бъде изработен от поцинкована стомана или от фибростъкло.
За изпълнение на конструкцията от строителни композитни панели са предвидени затварящи монтажни елементи, изработени от фибростъкло с форма, избрана от групата на П-образни, ъглови, плоски, които затварящи монтажни елементи имат в краищата си свързващи шлици, съответни на вертикалните шлици на строителния композитен панел.
Предимствата на създадения продукт се състоят в следното: Постигнати са високи технико-конструктивни качества, екосъобразност на съставките и отлични енергоефективни показатели, тъй като елементите, образуващи продукта са изработени от основни материали - фибростъкло, монолитен пенобетон и/или поцинкован метал. Осигурена е здравина и устойчивост на природни влияния, тъй като фибростъклото е леко и устойчиво на корозия, на UV лъчи, на химически въздействия и на влага. То има висока якост и е съвместимо с всякакви строителни материали. В настоящето изобретение, то укрепва бетонните структури и, в частност, пенобетона. На слоя от фибростъкло може да бъде придадена различна желана форма, което позволява на инженерите и архитектите значителна свобода. Твърдата повърхност на ограждащото пано не позволява деформиране вследствие на механични въздействия, като удар, например, тъй като натоварването се разпределя по цялата повърхност на изделието. Фибростъклото е и строителен материал, който може да се рециклира, като включените в него стъклени влакна, органични смоли и фибри, не оставят остатъчни вредни продукти. При производството на строителния композитен панел не се ползват процеси, влияещи негативно на околната среда. Включеният в строителния композитен панел пенобетон, позволява поемането на значителни натоварвания, включително от земетръс. Значително е намален срока за изпълнение на конструкцията, както и разходите за строителство, поради вида на връзките между панелите и точността на изпълнение на детайлите. Конструкцията, изпълнена от строителни композитни панели има висока дълготрайност и високи технически и топлотехнически показатели. Избегната е необходимостта от тежка механизация. Изобретението позволява изграждане на един обект в кратки срокове и при намалени разходи за строителство, поради факта, че елементите на цялостната конструкция са подготвени на 70-80% в заводски условия, като са обединени в едно предимствата на монолитното и модулното сглобяемо строителство.
КРАТКИ ПОЯСНЕНИЯ НА ЧЕРТЕЖИТЕ фиг. 1 - поглед откъм укрепващата конструкция на външния слой на строителния композитен панел, съгласно изобретението;
фиг. 2 - общ изглед на свързани двата външни слоя на строителния композитен панел, съгласно изобретението;
фиг. 3 - вертикален разрез през крайната част на строителния композитен панел, монтиран на място, съгласно изобретението;
фиг. 4 - детайл А от фиг. 3;
фиг. 5 - хоризонтален разрез през конструкция на стена, изпълнена при използване на строителния композитен панел, съгласно изобретението;
фиг. 6 - напречно сечение на П-образен затварящ монтажен елемент фиг. 7 - напречно сечение на ъглов затварящ монтажен елемент фиг. 8 - напречно сечение на плосък затварящ монтажен елемент
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Създаден е строителен композитен панел, показан на фиг. 2, който включва външен слой 1, топлоизолационен слой (непоказан) и укрепваща конструкция от наредени през разстояние вътрешни Т-образни ребра 21 и външни Т-образни ребра 22. Предвидени са два идентични външни слоя 1, разположени срещуположно и огледално един спрямо друг. Двата външни слоя 1 изпълняват ролята на постоянен кофраж, при оформяне на стенна конструкция.
Всеки външен слой 1, показан на фиг. 1, е изработен изцяло от фибростъкло и включва ограждащо пано 3, от вътрешната страна на което, успоредно по вертикала и формована заедно с него е разположена укрепващата конструкция от вътрешни Т-образни ребра 21 и външни Т-образни ребра 22. Двете външни Т-образни ребра 22 са с плътни стени и са разположени навътре от краищата на ограждащото пано 3. Вътрешните Т-образни ребра 21 имат отвори 4. Всички вътрешни 21 и външни Т-образни ребра 22 имат прорезни хоризонтални шлици 5 с вътрешни уширения 51. От вътрешната страна на ограждащото пано 3 и външно на външните Т-образни ребра 22 има вертикални L-образни елементи 6, образуващи вертикални шлици 61 по височина. В долната си част вътрешните Т-образни ребра 21 и външните Т-образни ребра 22 са с намалена широчина b и там е оформен ограничителен перваз 7 с изработен в края му L-шлиц 71 (фиг. 4). Удобно е широчината b да бъде намалена с около 35% до 50%. Двата външни слоя 1 са свързани помежду си чрез шини с кухи бордове 8 и с отвори 81, които шини с кухи бордове 8 са разположени в хоризонталните шлици 5. Топлоизолационният слой е от изолационен пенобетон, излят в централна кухина 9, оформена между ограждащите пана 3, външните Т-образни ребра 22 и ограничителния перваз 7. Към ограничителния перваз 7 е монтирана хоризонтална подпорна Т-шина 10 с по-широк горен фланш 101, завършващ с кухи бордове 102. За осигуряване на устойчивост при последващ монтаж на място на строителния композитен панел е добре, както е показано в примера, хоризонталната подпорна Т-шина 10 да е с височина поне ЗОсм.
Подходящи размери за изработване на строителния композитен панел са дължина от 95 до 220см, височина до 300 см, дебелина от 20 до ЗОсм, което не ограничава създаденото техническо решение само до посочените размери. Те зависят от конкретния проект и разполагаемото оборудване за производство, както и от желаното тегло на крайния продукт.
Ограждащото пано 3 на външния слой 1 на строителния композитен панел е с дебелина минимум 20 мм, както е показано в представения пример на изпълнение на фиг. 1.
Подходящ вариант на изпълнение е ограждащото пано 3 да има канали 31, чиито размери са определени от общата дебелина на ограждащото пано. В един конкретен пример, тези канали са с ширина 10 мм.
Съгласно вариант на изпълнение отворите 4 на вътрешните Т-образни ребра 21 са с бъбрековидна форма. Аналогична форма имат и отворите 81 на шините с кухи бордове 8. Този вариант е особено удобен при изливане на изолационния пенобетон в централната кухина 9, тъй като позволява лесно проникване на пенобетона през вътрешните Тобразни ребра 21 и свързването му в единен топлоизолационен слой. Формата на отворите 4 и 81 може да бъде определена по избор, като се съобрази с оборудването за производство и възможността за проникване на изолационния пенобетон през тях. Изборът на конкретен вид пенобетон зависи от проектното разположение на панелите, като например, за вътрешни стени (неносещи) е предвидено използването на пенобетон тип „20“, който има обемно тегло 200-400 кг/мЗ. За носещи и външни стени е подходящо използването на пенобетон тип „30“ - конструкционно-топлоизолационен, който има обемно тегло 500-800 кг/мЗ. В един пример на реализиране е използван пенобетон с обемно тегло 600 кг/мЗ, което не ограничава използването и на пенобетон с по-високо обемно тегло.
При една реализация на строителния композитен панел, когато неговата дължина е 95см, двете външни Т-образни ребра 22 са разположени на отстояние 15см навътре от краищата на ограждащото пано 3, а оформените бъбрековидни отвори 4 във вътрешните Т-образни ребра 21 са с размери 4x15 см. Вътрешните Т-образи ребра 21 са разположени на 22 см едно от друго. Всички Т-образни ребра 21, 22 са с широчина 6=15 см. При различни дължини на панела, посочените разстояния между вътрешните Т-образи ребра 21 ще бъдат различни, но при осигурено еднакво разстояние между тях. Широчината b на Тобразните ребра се определя в зависимост от желаната топлоизолационна способност на панела и съответно от неговата обща дебелина.
В различни варианти на изпълнение шините с кухи бордове 8 и хоризонталната подпорна Т-шина 10 са изработени от поцинкована стомана и/или от фибростъкло. Допустимо е за шините с кухи бордове 8 да е използван единият от посочените материали, а за подпорната шина 10 да е използван другият и обратно.
Вътрешните Т-образни ребра 21 и външните Т-образни ребра 22 на строителния композитен панел в долната си, около 30 сантиметрова част, са стеснени, например с 35% - 50% от широчината си Ь, както е показано на фигури 1 и 3, и на това равнище е формован ограничителният перваз 7, разположен перпендикулярно на Т-образните ребра - вътрешни 21 и външни 22.
На фигура 5 е показана конструкция от строителни композитни панели, свързани помежду си и наредени по направляващ водач 11, монтиран към основа, както е показано по-подробно на фиг. 4. Направляващият водач Пес обратно П-образно напречно сечение. Строителните композитни панели са монтирани в отвора на направляващия водач 11 чрез хоризонталната си подпорна Т-шина 10, като са свързани последователно помежду си чрез вертикален свързващ носещ I-профил с кухи бордове 12. В пространство, оформено между направляващия водач 11, външните Т-образни ребра 22, на строителните композитни панели, краищата на ограждащите пана 3 и под ограничителния перваз 7 е излят монолитен пенобетон, като той и обхванатите при изливането му елементи, образуват стабилизиращ ринг (непоказан). Този пенобетон следва да бъде избран от конструкционен вид, с обемно тегло 900кг/мЗ или по-голямо, съгласно конструктивния проект на съответната сграда.
В един вариант на изпълнение на конструкцията, вертикалният свързващ носещ Iпрофил с кухи бордове 12 е съставен от два долепени сигма профила 13, както е показано на фиг. 5, което олекотява цялостната конструкция.
Съгласно различни варианти на изпълнение на конструкцията, вертикалният свързващ носещ Т-профил с кухи бордове 12 е изработен от поцинкована стомана или от фибростъкло.
Възможно е и изпълнение на конструкцията, при което между вертикалния свързващ носещ I-профил с кухи бордове 12 и външните Т-образни ребра 22 е монтиран поне един допълнителен Т-профил 15. Това е необходимо при панели с по-голяма дължина, при които външните Т-образни ребра 22 са значително навътре от краищата на ограждащото пано 3 и биха били изложени на депланиране. Тогава, между всеки два от допълнителните Т-профили 15 и/или вертикалния свързващ носещ Т-профил с кухи бордове 12 е предвиден укрепващ профил 14, както е показано на фиг. 5.
Допълнителният Т-профил 15, като вариант, също е изпълнен от два долепени сигма профили 13. Съответно, той може да бъде изпълнен от поцинкована стомана или от фибростъкло в зависимост от избрания вариант на изпълнение на конструкцията.
За оформяне на край на стена, на ъгъл между две стени или преход, са предвидени затварящи монтажни елементи, изработени от фибростъкло с форма от групата на Побразни 16, ъглови 17, плоски 18, които затварящи монтажни елементи имат в краищата си свързващи шлици 19, съответни на вертикалните шлици 61 на строителния композитен панел.
Така например, за оформяне и затваряне на края на стена е предвиден П-образният затварящ свързващ елемент 16, показан на фиг. 6, който има свързващи шлици 19 и е монтиран на мястото си чрез вертикалния свързващ носещ Т-профил с кухи бордове 12. Ако е необходимо постигане на повишена носимоспособност, в П-образният затварящ свързващ елемент 16 е предвиден укрепващ вертикален елемент 20, чиято форма и материал подлежат на конкретно проектиране.
За оформяне на отвори за врати и прозорци са използвани щурцове със структури, аналогични на структурата на строителния композитен панел, като височината е съответна на необходимата височина на щурца, а долният му край е оформен от ограничителния перваз 7.
Всички затварящи монтажни елементи е подходящо да бъдат използвани и за оформяне на самостоятелни елементи, например колони, като например образувани от два обърнати един към друг П-образни затварящи свързващи елемента 16, свързани помежду си чрез вертикалния свързващ носещ Т-профил с кухи бордове 12 и вертикалните им шлици 19. Възможно е и използване на затварящи свързващи елементи ъглови 17 и/или плоски 18, наредени в необходимата форма за образуване на колона или друг конструктивен елемент. Всички връзки са реализирани аналогично на вече описаните, като затварящите монтажни елементи представляват оставащ кофраж и оформят лицевата част на съответния конструктивен елемент. Налагащата се от конструктивни съображения армировка подлежи на конкретно проектиране.
ПРИЛОЖЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Отначало, по предварително създаден проект, се изработват необходимите строителни композитни панели, като предварително се оформя външният слой 1, изработен изцяло от фибростъкло. След това по всяко от вътрешните Т-образни ребра 21 и външните Тобразни ребра 22, през определено разстояние един от друг по вертикала, считано от ограничителния перваз 7 нагоре, се прорязват хоризонталните шлици 5. В показания пример те са на разстояние 20см. Хоризанталните шлици 5 имат уширения 51 и служат за поставяне на шините с кухи бордове 8, което става чрез приплъзване. Извършва се сглобяване на двата външни слоя 1 на строителния композитен панел един срещу друг. Сглобяването става, като предварително в шлиците 5 се инсталира водач, чрез който да се улесни инсталирането на шините с кухи бордове 8. Те са разположени по цялата дължина между двете външни Т-образни ребра 22, както се вижда на фиг. 5. В кухите бордове на шината 8, в двата й края, след инсталирането, се навиват самонарезни винтове, които я застопоряват. Монтира се чрез приплъзване хоризонталната подпорна Т-шина 10, като нейните кухи бордове 102 на горния фланш 101 попадат в съответния L-шлиц 71 на перваза 7 и застопоряването й се извършва отново с навиването на самонарезни винтове в кухите й бордове 102.
Препоръчително е при сглобяването на двата външни слоя, към този, който е предвиден да бъде вътрешен за готовата стена след монтиране на панелите на място, през отворите на Т-образните ребра, да се прокарат пътищата и окабеляването на електрическата и комуникационна инсталация по проект. Свързването на пътищата и окабеляването, инсталирани в отделните панели, е предвидено в зоните на съединяване на всеки два панела, по проект.
Следва изливане на изолационния пенобетон в централната кухина 9, след което строителният композитен панел е готов за използване в строителна конструкция.
Строителната конструкция се изгражда в следния ред:
Първоначално върху изграден на място фундамент, например фундаментна плоча, единични или ивични фундаменти, се инсталират направляващите водачи 11 с обратно Побразно напречно сечение. Свързването им към съответния фундамент се извършва към предварително вградени (по проект) още при изливането му скрепителни елементи от известните за тази цел. Следва монтаж на вертикалните свързващи носещи I-профил с кухи бордове 12 на местата, на които по проект е предвидено съединяването на отделните строителни композитни панели, като се образува скелетна конструкция. Свързването между нейните елементи става с помощта на крепежни винтове. Едновременно, на местата, където е необходимо, се инсталират съответните затварящи монтажни елементи за край на стена, за оформяне на ъгли или преходи, като се използват техните свързващи шлици 19.
След изграждане на скелетната конструкция следва инсталацията на самите строителни композитни панели върху нея, която се извършва с помощта на подемно устройство, като строителните композитни панели се спускат последователно върху монтираните елементи на оформената вече скелетна конструкция, свързана към съответния фундамент, и по-специално върху вертикалните свързващи носещи I-профили с кухи бордове 12, като кухите им бордовете влизат и се застопоряват във вертикалните L-шлици 61 посредством поставянето на скрепителни винтове в тях. При това, всеки от строителните композитни панели ляга чрез хоризонталната си подпорна Т-шина 10 в обратно Побразното напречно сечение на направляващите водачи 11.
В посочения ред се инсталират последователно всички строителни композитни панели до пълното оформяне на структурата от външни и вътрешни стени на постройката. Изпълняват се и връзките между пътищата и окабеляването, инсталирани в отделните панели.
Следва замонолитване на конструкцията с пенобетона с обемно тегло най-малко 900кг/мЗ. Това става през зоните на свързване на строителните композитни панели. Т.е. замонолитването на строителните композитни панели се извършва на строителната площадка, като се образува цялостната носеща конструкция на сградата, пристройката или надстройката.

Claims (16)

1. Строителен композитен панел, включващ външен слой, топлоизолационен слой, и укрепваща конструкция от наредени през разстояние вертикални ребра, характеризиращ се с това, че са предвидени два външни слоя (1), разположени срещуположно и огледално един спрямо друг, при което всеки външен слой (1) е изработен от фибростъкло и включва ограждащо пано (3), от вътрешната страна на което, успоредно по вертикала и формована заедно с него е разположена укрепващата конструкция от вътрешни Т-образни ребра (21) и външни Т-образни ребра (22), като двете външни Тобразни ребра (22) са с плътни стени и са разположени навътре от краищата на ограждащото пано (3), а вътрешните Т-образни ребра (21) имат отвори (4), при което всички Т-образни ребра имат прорезни хоризонтални шлици (5) с вътрешни уширения (51), като от вътрешната страна на ограждащото пано (3) и външно на външните Тобразни ребра (22) има вертикални L-образни елементи (6), образуващи вертикални шлици (61) по височина, а в долната си част вътрешните (21) и външни (22) Т-образни ребра са с намалена широчина Ь, където е оформен ограничителен перваз (7) с изработен в края му L-шлиц (71), като двата външни слоя (1) са свързани помежду си чрез шини с кухи бордове (8) и с отвори (81), разположени в хоризонталните шлици (5), а топлоизолационният слой е от изолационен пенобетон, излят в централна кухина (9), оформена между ограждащите пана (3), външните Т-образни ребра (22) и ограничителния перваз (7), като към ограничителния перваз (7) е монтирана хоризонтална подпорна Т-шина (10) с по-широк горен фланш (101), завършващ с кухи бордове (102).
2. Строителен композитен панел, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че ограждащото пано (3) на външния слой (1) е с дебелината на профилната стена минимум 20 мм.
3. Строителен композитен панел, съгласно претенция 1 или 2, характеризиращ се с това, че ограждащото пано (3) има канали (31).
4. Строителен композитен панел, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че отворите (4) на вътрешните Т-образни ребра (21) са с бъбрековидна форма.
5. Строителен композитен панел, съгласно която и да е от претенции 1 до 4, характеризиращ се с това, че поне едно от шините с кухи бордове (8) и хоризонталната подпорна Т-шина (10) са изработени от поцинкована стомана.
6. Строителен композитен панел, съгласно която и да е от претенции 1 до 4, характеризиращ се с това, че поне едно от шините с кухи бордове (8) и хоризонталната подпорна 1-шина (10) са изработени от фибростъкло.
7. Конструкция от строителни композитни панели, съгласно претенции от 1 до 6, свързани по между си и наредени по направляващ водач, монтиран към основа характеризираща се с това, че направляващият водач (11) е с обратно П-образно напречно сечение, а строителните композитни панели са монтирани в отвора на направляващия водач (11) чрез хоризонталната си подпорна 1-шина (10), като са свързани последователно помежду си чрез вертикален свързващ носещ I-профил с кухи бордове (12), при което, в пространство, оформено между направляващия водач (11), външните Тобразни ребра (22) на строителните композитни панели, краищата на ограждащите пана (3) и под ограничителния перваз (7) е излят монолитен пенобетон с обемно тегло наймалко 900кг/мЗ.
8. Конструкция, съгласно претенция 7, характеризираща се с това, че между вертикалния свързващ носещ I-профил с кухи бордове (12) и външните Т-образни ребра 22 е монтиран поне един допълнителен Т-профил 15.
9. Конструкция, съгласно претенция 8, характеризираща се с това, че между всеки два от допълнителните Т-профил 15 и/или вертикалния свързващ носещ I-профил с кухи бордове 12 е предвиден укрепващ профил (14).
10. Конструкция, съгласно която и да е от претенции 7 до 9, характеризираща се с това, че вертикалният свързващ носещ I-профил с кухи бордове (12) е съставен от два долепени сигма профили (13).
11. Конструкция, съгласно претенция 10, характеризираща се с това, че вертикалният свързващ носещ I-профили с кухи бордове (12) е изработен от поцинкована стомана.
12. Конструкция, съгласно претенции 7 до 9, характеризираща се с това, че вертикалният свързващ носещ I-профил с кухи бордове (12) е изработен от фибростъкло.
13. Конструкция, съгласно която и да е от претенции 7 до 12, характеризираща се с това, че допълнителният Т-профил (15) е съставен от два долепени сигма профили (13).
14. Конструкция, съгласно претенция 13, характеризираща се с това, че допълнителният Т-профил (15) е изработен от поцинкована стомана.
15. Конструкция, съгласно претенции 7 до 12, характеризираща се с това, че допълнителният Т-профил (15) е изработен от фибростъкло.
16. Конструкция, съгласно която и да е от претенции от 7 до 15, характеризираща се с това, че са предвидени затварящи монтажни елементи, изработени от фибростъкло с форма, избрана от групата на П-образни (16), ъглови (17), плоски (18), които затварящи монтажни елементи имат в краищата си свързващи шлици (19), съответни на вертикалните шлици (61) на строителния композитен панел.
BG113349A 2021-03-22 2021-03-22 Строителен композитен панел и конструкция, изграждана с него BG67561B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113349A BG67561B1 (bg) 2021-03-22 2021-03-22 Строителен композитен панел и конструкция, изграждана с него

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113349A BG67561B1 (bg) 2021-03-22 2021-03-22 Строителен композитен панел и конструкция, изграждана с него

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG113349A true BG113349A (bg) 2022-09-30
BG67561B1 BG67561B1 (bg) 2023-08-15

Family

ID=88534588

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113349A BG67561B1 (bg) 2021-03-22 2021-03-22 Строителен композитен панел и конструкция, изграждана с него

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67561B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67561B1 (bg) 2023-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2801287C (en) Lift-slab construction system and method for constructing multi-story buildings using pre-manufactured structures
US9382709B2 (en) Premanufactured structures for constructing buildings
CA2757563C (en) Building and method of constructing a building
US9027307B2 (en) Construction system and method for constructing buildings using premanufactured structures
EP1971727B1 (en) Construction of buildings
US20230014744A1 (en) Method of Construction
US20150204067A1 (en) Building system and method
KR20210083316A (ko) 지중 모듈식 조립체
BG113349A (bg) Строителен композитен панел и конструкция, изграждана с него
US4336675A (en) Construction system
US20080148656A1 (en) Bulilding Construction Kit
RU2385998C1 (ru) Стена
EP1356167B1 (en) Integral prefabrication system with frame structure featuring finished lightweight components
RU2633602C1 (ru) Способ ускоренного возведения здания методом отверточной сборки и здание из фасадных панелей с декоративной наружной отделкой и металлическим каркасом
RU68025U1 (ru) Многослойная стена
RU84033U1 (ru) Стена
RU2796099C1 (ru) Типовой модуль крупнопанельного здания
RU205438U1 (ru) Стеновая панель
RU2412308C1 (ru) Ограждающая конструкция с металлическим каркасом
EP3911805B1 (en) A construction system and method
ES2292276B1 (es) Sistema modular de construccion.
RU87180U1 (ru) Ограждающая конструкция с металлическим каркасом
Mohamed Аpartments building in Kremenchuk
GB2489692A (en) On site filling of wall cavities of a prefabricated building
RU101465U1 (ru) Каркасное строение, каркас строения и стена здания