BG113337A - Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза - Google Patents

Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза Download PDF

Info

Publication number
BG113337A
BG113337A BG113337A BG11333721A BG113337A BG 113337 A BG113337 A BG 113337A BG 113337 A BG113337 A BG 113337A BG 11333721 A BG11333721 A BG 11333721A BG 113337 A BG113337 A BG 113337A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
cellulose
hemp
composition
range
industrial
Prior art date
Application number
BG113337A
Other languages
English (en)
Inventor
Калина Христова
Петрова Христова Калина
Original Assignee
Калина Христова
Петрова Христова Калина
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Калина Христова, Петрова Христова Калина filed Critical Калина Христова
Priority to BG113337A priority Critical patent/BG113337A/bg
Priority to PCT/BG2021/000029 priority patent/WO2022187913A1/en
Publication of BG113337A publication Critical patent/BG113337A/bg

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L1/00Compositions of cellulose, modified cellulose or cellulose derivatives
    • C08L1/02Cellulose; Modified cellulose
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21JFIBREBOARD; MANUFACTURE OF ARTICLES FROM CELLULOSIC FIBROUS SUSPENSIONS OR FROM PAPIER-MACHE
    • D21J1/00Fibreboard
    • DTEXTILES; PAPER
    • D21PAPER-MAKING; PRODUCTION OF CELLULOSE
    • D21JFIBREBOARD; MANUFACTURE OF ARTICLES FROM CELLULOSIC FIBROUS SUSPENSIONS OR FROM PAPIER-MACHE
    • D21J3/00Manufacture of articles by pressing wet fibre pulp, or papier-mâché, between moulds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B29WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
    • B29KINDEXING SCHEME ASSOCIATED WITH SUBCLASSES B29B, B29C OR B29D, RELATING TO MOULDING MATERIALS OR TO MATERIALS FOR MOULDS, REINFORCEMENTS, FILLERS OR PREFORMED PARTS, e.g. INSERTS
    • B29K2001/00Use of cellulose, modified cellulose or cellulose derivatives, e.g. viscose, as moulding material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Paper (AREA)

Abstract

Настоящото изобретение се отнася до състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, което ще намери приложение в опаковъчната промишленост и по-специално за изработване на разнообразни видове опаковки за хранително-вкусовата промишленост, както и на индустриални опаковки за продукти на електрониката и автомобилни части. Съгласно изобретението са създадени два състава на формовъчна пулпа от конопена целулоза. Първият състав включва следните компоненти в съответните тегловни проценти, а именно: целулоза, извлечена от индустриален коноп в диапазон от 90% до 100% и свързващи или импрегниращи вещества в диапазон от 0,001% до 10%. Вторият състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза включва следните компоненти в съответните тегловни проценти, а именно: целулоза, извлечена от индустриален коноп в диапазон от 10% до 90%, целулоза от други източници в диапазон от 10% до 90% и свързващи или импрегниращи вещества в диапазон от 0,001% до 10%.

Description

Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза
Област на техниката
Настоящото изобретение се отнася до състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, което ще намери приложение в опаковъчната промишленост и по - специално за изработване на разнообразни видове опаковки за хранително - вкусовата промишленост, както и на индустриални опаковки за продукти на електрониката и автомобилни части.
Предшестващо състояние на техниката
Развитието на опаковъчната промишленост налага да се прави сравнение между традиционните, най-вече пластмасови, и иновативните биоразградими материали, което предопределя възможността за избор на правилно решение по отношение на разходи и въздействие върху околната среда.
Биоразградимите опаковки са направени изцяло от растения, като самото им производство е значително по-екологично, с по-малко вредни емисии от традиционните пластмасови продукти. При известните производства на биоразградими опаковки с успех се използват биополимери от царевица; багас, представляващ вторичен продукт от захарна тръстика, от която са извлечени захарите; царевичен сироп, или захарно цвекло. Произведените биоразградими опаковъчни продукти успешно се използват за направата на кутии за храна за еднократна употреба, които са безопасни и които се разграждат, без да вредят на околната среда, тъй като са 100% биоразградими.
Не са известни биоразградими опаковки, чието производство се основава на използването на индустриален коноп, който е растение с изключително високо съдържание на целулоза.
Техническа същност на изобретението
Задача на изобретението е да се създаде състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, който на базата на индустриален коноп да осигурява високо ефективно и екологично производство на опаковки с всякаква форма, подходящи както за контакт с храни, така и на индустриални опаковки.
Задачата е решена като е създаден състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, който включва следните компоненти в съответните тегловни проценти при сухо състояние на опаковките, а именно: целулоза, извлечена от индустриален коноп в диапазон от 90% до 100% и свързващи или импрегниращи вещества в диапазон от 0,001% до 10%.
В едно предпочитано изпълнение на състава на формовъчната пулпа от конопена целулоза е включена само 100 тегл. % целулоза, извлечена от индустриален коноп, при което целулозата е 95% сухо вещество и 5% влага.
В друго предпочитано изпълнение, съставът на формовъчната пулпа от конопена целулоза включва 96 тегл. % целулоза, извлечена от индустриален коноп и 4 тегл. % импрегниращо вещество срещу водопропускливосг и мазнини.
Задачата е решена като е създаден и втори състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, който включва следните компоненти в съответните тегловни проценти при сухо състояние на опаковките, а именно: целулоза, извлечена от индустриален коноп в диапазон от 10% до 90%, целулоза от други източници в диапазон от 10% до 90% и свързващи или импрегниращи вещества в диапазон от 0,001 % до 10%.
При предпочитаното изпълнение на втория състав на формовъчна пулпа, целулозата, извлечена от индустриален коноп е 48 тегл. %, целулозата от други източници е от иглолистна дървесина и е 48 тегл. %, а свързващото вещество е алкил кетен димер и е 4 тегл. %.
При втория състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, целулозата от други източници е от лигноцелулозни растения като кенаф, сено, тръстика или от дървесна целулоза, като иглолистната дървесина или широколистна дървесина.
И при двата състава на формовъчна пулпа от конопена целулоза, свързващите или импрегниращи вещества са натурални смоли, или репелент за влага, или нишестен компонент, или добавки за суха якост.
Предимство на създадените състави е, че осигуряват производство на здрави и биоразградими опаковки с всякаква форма. Тези опаковки са силно устойчиви на ултравиолетови лъчи, както и на плесен, имат изолиращ ефект, което ги прави подходящи както за контакт с храни, така и на индустриални опаковки.
Примери за изпълнение на изобретението
Индустриалният коноп е култура, която вирее навсякъде, в пълен синхрон с природата, като обогатява почвата, спасява горите и след неговото използване не оставя боклук. Отглеждането на индустриалния коноп не налага използването на пестициди, хербициди и други вредни химикали. Широките му листа блокират слънчевата светлина и точно защото расте доста бързо и на високо, другите растения, най-вече з
плевелите, остават в сянка и нямат шанс за оцеляване. Конопът оставя почвата в отлично състояние за последващи посеви и култури. Това се дължи именно на естественото обезплевяване, а силните му корени проникват дълбоко в почвата, над 92cm, аерират я и избутват на повърхността хранителните вещества, като изграждат и запазват структурата на горния и долния слой на почвата. Освен, че не изтощава почвата, конопът е добър и в компостирането, тъй като конопените растения, сменяйки листата си през периода на растеж, добавят богати органични вещества в горния й слой и я овлажняват. Стъблата на индустриалния коноп съдържат висок процент целулоза, като в зависимост от вида и реколтата, целулозното съдържание в стъблената част на растението може да варира между 35% - 77%, т.е. конопът съдържа по-голям процент целулоза от всички дървесни видове.
За създаването на основния компонент на съставите на формовъчна пулпа от конопена целулоза, стъблата на конопа се нарязват или раздробяват на равни части с размери между 1cm и 2cm. Нарязаните стъблени части се слагат в автоклав или котел, където се изваряват с разтвор от NaOH при температура между 140° - 170°С за период от време между 2 и 4 часа. Когато изваряването приключи, получената смес от целулозни конопени влакна се отцежда от черната луга и се рафинира. След това целулозните влакна се прочистват с вода. Целулозните влакна могат да се изсушат или директно да влязат в употреба за направата на формовъчната пулпа. Добитите целулозни влакна се поставят в резервоар, който постоянно ги разбърква с вода, с цел когато бъде отлята в различни форми, сместа да бъде хомогенна. Така се оформя така наречената влакнеста каша, която се използва при производството на различни опаковки.
Съгласно изобретението е създаден състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, който включва следните компоненти в съответните тегловни проценти в сухо състояние, а именно: целулоза, извлечена от индустриален коноп в диапазон от 90 % до 100 % и свързващи или импрегниращи вещества в диапазон от 0,001 % до 10%. При едно предпочитано изпълнение на този състав на формовъчната пулпа от конопена целулоза, влакнестата каша се състои само от 100 тегл. % конопена целулоза, при което целулозата е 95% сухо вещество и 5% влага. При това изпълнение на изобретението във влакнестата каша не са добавени пълнители или свързващи вещества, като тази каша е найподходяща за производство хартиени опаковки, които няма да се използват при контакт с вода.
В друго предпочитано изпълнение на създадения състав на формовъчна пулпа, целулозата, извлечена от индустриален коноп е 96 тегл. %, а импрегниращото вещество срещу водопропускливост и мазнини е 4 тегл. %. Импрегниращото вещество е под формата на добавени пълнители и свързващи вещества като например репелент за влага и мазнина на Cartaguard КМР Liq, одобрен от FDA и BfR..
Съгласно изобретението е създаден и втори състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, при който целулозата, извлечена от индустриален коноп е 48 тегл. % , целулозата от други източници е от иглолистна дървесина и е 48 тегл. %, а свързващото вещество е алкил кетен димер е 4 тегл.%.
Възможни са вариантни изпълнения на двата вида състава, при които свързващите или импрегниращи вещества могат да бъдат натурални смоли за подсилване на текстурата и водопропускливостта на формованите опаковки.
Като репелент за влага, освен алкил кетен димер могат да се използват и други дълговерижни дикетени. За подобряване на структурната твърдост могат да се използва нишестен компонент, а при мокро пресоване могат да се използват добавки за суха якост, направени от модифицирани полиамини.

Claims (7)

1. Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, характеризиращ се с това, че включва следните компоненти в съответните тегловни проценти, а именно: целулоза, извлечена от индустриален коноп в диапазон от 90 % до 100 % и свързващи или импрегниращи вещества в диапазон от 0,001 % до 10%.
2. Състав па формовъчна пулпа от конопена целулоза, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че включва само 100 тегл. % целулоза, извлечена от индустриален коноп, при което целулозата е 95% сухо вещество и 5% влага.
3. Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че целулозата, извлечена от индустриален коноп е 96 тегл. % и импрегниращо вещество, като репелент за влага или мазнина, е 4 тегл %.
4. Състав па формовъчна пулпа от конопена целулоза, характеризиращ се с това, че включва следните компоненти в съответните тегловни проценти, а именно: целулоза, извлечена от индустриален коноп в диапазон от 10 % до 90 %, целулоза от други източници в диапазон от 10% до 90% и свързващи или импрегниращи вещества в диапазон от 0,001 % до 10%.
5. Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че целулозата, извлечена от индустриален коноп е 48 тегл. %, целулозата от други източници е от иглолистна дървесина и е 48 тегл. %, а свързващото вещество е алкил кетен димер и е 4 тегл.%.
6. Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че целулозата от други източници е от лигноцелулозни растения като кенаф, сено, тръстика или от дървесна целулоза, като иглолистната дървесина или широколистна дървесина.
7. Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза, съгласно претенции 1 и 4, характеризиращ се с това, че свързващите или импрегниращи вещества са натурални смоли, или репелент за влага, или нишестен компонент, или добавки за суха якост.
BG113337A 2021-03-09 2021-03-09 Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза BG113337A (bg)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113337A BG113337A (bg) 2021-03-09 2021-03-09 Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза
PCT/BG2021/000029 WO2022187913A1 (en) 2021-03-09 2021-11-26 Composition of molded pulp from hemp cellulose

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG113337A BG113337A (bg) 2021-03-09 2021-03-09 Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG113337A true BG113337A (bg) 2022-09-15

Family

ID=79024887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG113337A BG113337A (bg) 2021-03-09 2021-03-09 Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза

Country Status (2)

Country Link
BG (1) BG113337A (bg)
WO (1) WO2022187913A1 (bg)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
TW200904365A (en) * 2007-07-03 2009-02-01 Biosphere Ind Llc Biodegradable and compostable composition having improved physical and chemical properties
CN103502331B (zh) * 2011-04-14 2016-06-08 阿姆斯特丹大学 包含生物填料和特定聚合物的复合材料
CN112094432B (zh) * 2015-10-14 2022-08-05 纤维精益技术有限公司 可三维成型片材

Also Published As

Publication number Publication date
WO2022187913A1 (en) 2022-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Gismatulina et al. Chemical composition of five Miscanthus sinensis harvests and nitric-acid cellulose therefrom
EP0161766A1 (en) Composite products from lignocellulosic materials
Acda et al. Termite resistance and physico-mechanical properties of particleboard using waste tobacco stalk and wood particles
JP5938979B2 (ja) 植物系原料の処理方法
RU2762868C1 (ru) Способ превращения волокон баобаба в волокнистую массу
Treinyte et al. Forestry wastes filled polymer composites for agricultural use
CN105359873A (zh) 一种利用烟杆生产可降解育苗盘的方法
CN102943414A (zh) 一种高拒水性高透光性生物降解棉质农用薄膜
Maulana et al. Chemical components content of seven Indonesian bamboo species
Moral et al. Potential use of green alga Ulva sp. for papermaking
Basak et al. Recycling of jute waste for edible mushroom production
Agustina et al. Physical and mechanical properties of composite boards from the mixture of palm sugar fiber and cassava bagasse using mycelium of Ganoderma lucidum as a biological adhesive
BG113337A (bg) Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза
BG67611B1 (bg) Състав на формовъчна пулпа от конопена целулоза
Li et al. Achnatherum inebrians straw as a potential raw material for pulp and paper production
Yusriah et al. Underutilized malaysian agro-wastes fiber as reinforcement in polymer composites: Potential and challenges
Akpabio et al. Pulp and paper from agricultural wastes: plantain pseudostem wastes and Screw pine leaves
Juliana et al. Kenaf fiber: structure and properties
Kargarfard et al. The effect of press temperature on properties of medium density fiberboard produced from Eucalyptus camaldulensis fibers
JP7138332B2 (ja) 成形品及びその製造方法
Jammy et al. Physicochemical and mechanical properties of different morphological parts of the tea tree (Melaleuca alternifolia) fibres
Monti et al. From growing kenaf to its industrial use
Gençer Research on the suitability of broomcorn stalks for paper production and the effects of hotwater pre-treatment on paper’s properties
CN110870429A (zh) 一种绿色农用地膜及其制备方法
JP2007002383A (ja) 生分解性シート、生分解性容器