BG112940A - Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация - Google Patents

Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация Download PDF

Info

Publication number
BG112940A
BG112940A BG112940A BG11294019A BG112940A BG 112940 A BG112940 A BG 112940A BG 112940 A BG112940 A BG 112940A BG 11294019 A BG11294019 A BG 11294019A BG 112940 A BG112940 A BG 112940A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
biodiesel
methyl alcohol
fatty acid
cavitation
sodium
Prior art date
Application number
BG112940A
Other languages
English (en)
Inventor
Евгени КОСТАДИНОВ
Костадинов Костадинов Евгени
Original Assignee
Евгени КОСТАДИНОВ
Костадинов Костадинов Евгени
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Евгени КОСТАДИНОВ, Костадинов Костадинов Евгени filed Critical Евгени КОСТАДИНОВ
Priority to BG112940A priority Critical patent/BG112940A/bg
Publication of BG112940A publication Critical patent/BG112940A/bg

Links

Landscapes

  • Liquid Carbonaceous Fuels (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася за непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел, в условията на управляема кавитация. По предлагания от мен метод, трансестерификацията е осъществена в непрекъснат двустадиен процес, при излишък на метилов алкохол от 12 до 20%, в присъствието на алкален катализатор: натриев метоксид, натриев или калиев хидроксид, в количество от 0,4% до 1% спрямо общото количество. Предлаганата от мен реакционна схема намалява времето за деструкция на молекулата на триглицерида от 30 до 60 s за сметка на високото налягане (от 200 до 400 МPa) и температура (от 4000 градуса С до 10000 градуса С), възникващи в резултат на микровзривовете на кавитационните каверни. Образуваните радикали на мастните киселини и на метиловия алкохол постъпват в проточен тръбен реактор, за време от 15 до 20 min, където в турболентен поток протича тяхната рекомбинация, в резултат на което се осъществява реакцията на трансестерификация. Вторият етап по своята същност е аналогичен на първия, като кавитационният смесител, работи при много по-меки условия (обороти на двигателя и налягане). След дестилация биодизелът се отвежда към химически филтър за очистка. По предложения метод на производство, получаваният биодизел е с чистота 99-100% и добив 97-99% от теоретичния.

Description

НЕПРЕКЪСНАТ МЕТОД ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА МЕТИЛОВИ ЕСТЕРИ НА МАСТНИ КИСЕЛИНИ КАТО БИОДИЗЕЛ В УСЛОВИЯТА НА УПРАВЛЯЕМА КАВИТАЦИЯ
Забележка; Методът е идентичен е получилия закрила такъв съгласно Патент за изобретение №66514 от 07.01.2016 г., който е прекратен поради неплащане на годишни такси, поради изгубен интерес от страна на две от физическите лица. Фактическият изобретател търси правна закрила на изобретението, за чието ползване има капацитет да прилага.
Област на техниката — химическа промишленост
Изобретението се отнася за метод за получаване и непрекъснат процес на производство на метилови естери на мастни киселини известни като биодизел, при използване процес на управляема кавитация с последващо сепариране, вакуумно пречистване и полиране в система от йонно-обменни смоли.
Предшестващо състояние на техниката
Увеличеното потребление на нефт в световен мащаб и намаляването на запасите му на нашата планета, а също така екологичните проблеми, свързани с емисиите на въглеводороди, въглероден диоксид и азотни оксиди определиха интереса на
1/12 бизнеса към разрешаване на проблема чрез използване на природни продукти от растителен произход.
След присъединяването на България към ЕС е приет Законът за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и био горивата, с което бе постигната пълна хармонизация на Директива 2003/30/ЕС за насърчаване използването на био горивата в транспорта.
Най-широко приложение в ЕС имат рапичното, соевото и слънчогледовите масла. Особен интерес представляват и маслата със значително по-ниска себестойност на производство, отглеждани на съществуващи необработваеми площи, непригодни за културно земеделие. Допълнителен източник на суровини за производство на биодизел са отпадните мазнини от хранителновкусовата промишленост и сектора на общественото хранене, които към момента се изхвърлят не регламинтирано и представляват сериозен замърсител на отпадните води.
Производството се осъществява в условията на управляема кавитация (US patent 200904318 и US patent 2009188157) и посредством прекъсната или непрекъсната схеми, като от своя страна те се подразделят на едно-, дву- и тристадийни процеси. Химичната реакция е каталитична и се използват алкален или киселинен катализатори в зависимост от изходната суровина. Типът на реакцията налага използването на определен излишък от метиловия алкохол в сравнение със стехиометричното съотношение в зависимост от избраната технологична схема. Съществено влияние на процеса оказва температурният режим,
2/12 като изменението на температурата на реакцията с 10°С съкращава времето за нейното протичане два пъти.
Основният метод за производство на биодизел е на база рафинирани и нерафинирани растителни масла, метилов алкохол и алкален катализатор (калиев или натриев хидроксиди) по дву- или тристадийна схема. Апаратурното оформление на методите включва система от отворени реактори с бъркалки, което предполага време за реакция от 40 до 90 минути за всеки стадий и излишък на метилов алкохол спрямо стехиометричното от 70 до 200%. Това води до завишени разходи на топло- и електроенергия, свързани от една страна с продължителния период на смесване и поддържане на съответния температурен режим.
Съществуват различни схеми на реализация на технологичния процес съответно в зависимост от решението на реакционния модул. Използват се различни способи за увеличаване на контактната повърхност, като например статични реактори с пълнеж или миксиращи помпи, но ефекта е минимален тъй като не се предлага принципно ново решение на съществуващите методи.
По-съвременно технологично решение на процеса е предложен от водеща в бранша фирма, включващо тристадийна непрекъсната технологична схема. Процесът на трансестерификация се осъществява с катализатор натриев метоксид в реактори, при които бъркалката е заменена с външни циркулационни помпи, осигуряващи по-висока динамика на смесване. За пълното протичане на реакцията е необходим трети стадий, който протича при повишено налягане и температура до 140°С. Готовият продукт
3/12 се промива с киселина за неутрализация, центрофугира се и се суши във вакуум-дестилационна установка, а промивните води отиват на ректификация за отделяне на метиловия алкохол.
Всичко това наложи разработката на непрекъснат метод за производство на биодизел по пътя на интензификация на химичната реакция чрез процес на управляема кавитация, с минимален излишък на метилов алкохол при използването на оптимално количество на електро- и топло-енергия.
Техническа същност на изобретението.
Предмет на настоящото изобретение е непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация, чрез двустадиен процес на трансестерификация на растителни и животински масла с метилов алкохол в присъствието на алкален катализатор. Алкалният катализатор е в количество от 0,4% до 1%, спрямо общото реакционно количество. Съотношението на растителните и животински масла метилов алкохол е 1:0,15-0,20 при реакционна температура от 35° до 65°С.
Използваните в метода, съгласно изобретението рафинирани или нерафинирани растителни масла, са избрани от групата на слънчогледово, рапично, соево масло и камелина, а алкалният катализатор е избран от групата на натриев или калиев хидроксид и натриев метоксид.
4/12
Животинското масло в метода, съгласно изобретението, е рибено масло, а алкалният катализатор е избран от групата на натриев или калиев хидроксид и натриев метоксид.
Полученият биодизел, съгласно изобретението, е с чистота 99-100% и добив 97% - 99% от теоретичния добив.
Процесът на трансестерификация, съгласно изобретението, протича за 15-20 мин.
Методът, съгласно изобретението, протича в отсъствие на допълнителна обработка като промиване с вода и последващо сушене под вакуум.
Същността на процеса се описва със следната реакция:
Растително олио Метилов алкохол Биодизел Глицерол
CH2-OCOR1 R1COOCH3 сн2- он
Кт |
CH - OCOR- + I ЗСНзиН. ___* R2COOCH3 + । сн - он
1 CH-OCOR; R3COOCH3 сн2- он
смес от естери на мастни киселини
Методът предлага принципно нов и различен от досегашния каталитично - химически метод на деструкция на триглециридите способ за радикализиране на мастните киселини в резултат на физико-механично въздействие осъществено на база процесите в кавитационните каверни. По предлагания от мен метод трансестерификацията е осъществена в непрекъснат двустадиен процес при излишък на метилов алкохол от 12 до 20%, в присъствието на алкален катализатор: натриев метоксид, натриев или калиев хидроксиди, в количество от 0,4% до 1% сумарно за двете фази на процеса спрямо общото количество.
5/12
Първа фаза:
Маслата, загряти до температура от 35°С до 45°С, се подават едновременно с необходимото количество метилов алкохол и катализатор, което е 75% от необходимото за цялостната реакция, в реактор-смесител, работещ на принципа на управляемата кавитация (наричан за по-кратко реактор). Дебитът се определя в зависимост от производителността на реактора. Инициирането на процеса на трансестерификация протича с ниска скорост, което е една от основните причини за продължителното време на реакция в известните досега технологии. Предлаганата от мен реакционна схема намалява времето за деструкция на молекулата на триглицерида от 30 до 60 секунди за сметка на високото налягане (от 200 до 400 МРа) и температура (от 4000°С до 10000°С), възникващи в резултат на микровзривовете на кавитационните каверни. Образуваните радикали на мастните киселини и на метиловия алкохол, постъпват в проточен тръбен реактор, за време от 15 до 20 минути, където в турболентен поток протича тяхната рекомбинация, в резултат на което се осъществява реакцията на трансестерификация. Температурата в тръбният реактор се повишава до 64°С, в резултат на контролираната кавитация.
Получената смес от моно-естери на мастни киселини (биодизел) и глицерол постъпва в сепаратор за разделяне на две фази: горен слой - биодизел и долен слой -глицерол.
Втора фаза:
След сепарирането на реакционната смес на суров биодизел и глицерола полученият продукт е със степен на превръщане 84
6/12
90%, което налага втори етап за достигане дълбочина на реакцията минимум 98-99%. Вторият етап по своята същност е аналогичен на първия, като включва кавитационен смесител, работещ при много по-меки условия (обороти на двигателя и налягане). Количеството метилов алкохол и катализатор, необходимо за завършване на реакцията е 25% от необходимото за цялостната реакция. Завършването на реакцията протича в проточен тръбен реактор идентичен на този от първият етап при аналогични условия. Продуктът от реакцията отново се сепарира за окончателното разделяне, след което отделеният биодизел се подлага на вакуумдестилация, за отделяне на остатъчния метилов алкохол. Условията във вакуум-дестилационната установка се определят от мастно-киселинния състав на изходната суровина и варират за абсолютно налягане от 18 КРа до 30 КРа при температури от 65°С до 85°С. Отдестилираният метилов алкохол се връща отново в технологичния процес.
След дестилацията, биодизелът се отвежда към химически филтър за очистка.
Примери за изпълнение на изобретението:
1. Производство на биодизел от рафинирано слънчогледово олио:
Рафинираното слънчогледово олио, загрято при температура 35°- 40°С се смесва с 12% метилов алкохол, активиран с 0,3% натриев метоксид се подава в реактор-смесител с време на въздействие 15-20 сек. Температурата на процеса нараства на 64°С в резултат на кавитационното въздействие. След инициирането на процеса реакционната смес постъпва в тръбен проточен реактор, където протича рекомбинацията на радикалите и се осъществява трансестерификацията в турбулентен режим на смесване. В последващата сепарация се отделя глицеролът, което измества равновесието на реакцията в полза на крайния продукт, а органичния слой - биодизел се подава за втория стадий на процеса. Полученият продукт е със степен на превръщане 84-88%.
Отделеният органичен слой количествено се смесва с 4% метилов алкохол, който е активиран с 0,14% натриев метоксид и се подава в реактор-смесител. Поддържа се същата температура както в първи стадий. Технологичният цикъл във втория етап е идентичен с първия. Реакционният продукт се подлага на повторна сеперация, от където след отделяне на долния глицеролов слой, суровият биодизел се подава във вакуумизпарителна система, за отделяне на излишъка от метилов алкохол, който се връща в производството. След отдестилирането на метиловия алкохол продуктът преминава през химически филтър. Добивът на продукта е 95-98%.
Получава смес от метилови естери на мастни киселини, характерни за слънчогледовото олио със следните показатели:
• Съдържание на метилови естери Cu - С24, - 99,3% w/w • Съдържание на моноглицериди - 0,30% w/w • Съдържание на диглицериди -0,12% w/w • Съдържание на триглицериди - 0,12% w/w
8/12
2. Получаване на биодизел от нерафинирано олио от камелина:
Нерафинираното олио от камелина, при температура 25°С се смесва с 12 % метилов алкохол, активиран с 0,3% натриев метоксид се подава в реактор-смесител с време на въздействие 1520 сек. Температурата на процеса нараства на 55°С в резултат на кавитационното въздействие. След инициирането на процеса реакционната смес постъпва в тръбен проточен реактор, където протича рекомбинацията на радикалите и се осъществява трансестерификацията в турбулентен режим на смесване. В последващата сепарация се отделя глицеролът, което измества равновесието на реакцията в полза на крайния продукт, а органичният слой - биодизел се подава за втория стадий на процеса. Полученият продукт е със степен на превръщане 87-90 %.
Отделеният органичен слой количествено се смесва с 4 % метилов алкохол, който е активиран с 0,1 % натриев метоксид и се подава в реактор-смесител. Поддържа се същата температура както в първи стадий. Технологичният цикъл във втория етап е идентичен с първия. Реакционният продукт се подлага на повторна сеперация, от където след отделяне на долния глицеролов слой, суровия биодизел се подава във вакуумизпарителна система, за отделяне на излишъка от метилов алкохол, който се връща в производството. След отдестилирането на метиловия алкохол, продуктът преминава през химически филтър. Добивът на продукта е 97-99%.
9/12
Получава смес от метилови естери на мастни киселини, характерни за олио от камелина със следните показатели:
• Съдържание на метилови естери Си - С24, - 99,9% w/w • Съдържание на моноглицериди - 0,12% • Съдържание на диглицериди - 0,05% • Съдържание на триглицериди - 0,00%
3. Получаване на биодизел от нерафинирано рапично олио в присъствие на натриев хидроксид.
Нерафинираното рапично олио, подгрято до температура 35°С се смес-ва с 13% метилов алкохол, активиран с 0,4% натриев хидроксид се подава в реактор-смесител с време на въздействие 15-20 сек. Температурата на процеса нараства на 58°С в резултат на кавитационното въздействие. След инициирането на процеса реакционната смес постъпва в тръбен проточен реактор, където протича рекомбинацията на радикалите и се осъществява трансестерификацията в турбулентен режим на смесване. В последващата сепарация се отделя глицеролът, което измества равновесието на реакцията в полза на крайния продукт,а органичният слой - биодизел се подава за втория стадий на процеса. Полученият продукт е със степен на превръщане 86-88%.
Отделеният органичен слой количествено се смесва с 4% метилов алкохол, който е активиран с 0,1% натриев хидроксид и се подава в реактор-смесител. Поддържа се същата температура както в първи стадий. Технологичният цикъл във втория етап е идентичен с първия. Реакционният продукт се подлага на повторна
10/12 сеперация, от където след отделяне на долния глицеролов слой, суровият биодизел се подава във вакуумизпарителна система, за отделяне на излишъка от метилов алкохол, който се връща в производството. След отдестилирането на метиловия алкохол продуктът преминава през химически филтър. Добивът на продукта е 95-98%.
Получава смес от метилови естери на мастни киселини, характерни за рапичното олио със следните показатели:
• Съдържание на метилови естери Си - С24, - 99,1% w/w • Съдържание на моноглицериди - 0,45% • Съдържание на диглицериди -0,19% • Съдържание на триглицериди - 0,18%
4. Получаване на биодизел от рибено масло в присъствие на натриев метоксид:
Рибеното масло, подгрято до температура 45°С, се смесва с 13,5% метилов алкохол, активиран с 0,38% натриев метоксид, се подава в реактор-смесител с време на въздействие 15-20 сек. Температурата на процеса нараства на 62°С-64°С в резултат на кавитационното въздействие. След инициирането на процеса реакционната смес постъпва в тръбен проточен реактор, където протича рекомбинацията на радикалите и се осъществява трансестерификацията в турбулентен режим на смесване. В последващата сепарация се отделя глицеролът, което измества равновесието на реакцията в полза на крайния продукт,а
11/12 органичният слой - биодизел се подава за втория стадий на процеса. Полученият продукт е със степен на превръщане 86-87%.
Отделеният органичен слой количествено се смесва с 4,5% метилов алкохол, който е активиран с 0,1% натриев метоксид и се подава в реактор-смесител. Поддържа се същата температура както в първи стадий. Технологичният цикъл във втория етап е идентичен с първия. Реакционният продукт се подлага на повторна сепарация, от където след отделяне на долния глицеролов слой, суровият биодизел се подава във вакуумизпарителна система, за отделяне на излишъка от метилов алкохол, който се връща в производството. След отдестилирането на метиловия алкохол продуктът преминава през химически филтър. Добивът на продукта е 97%.
Получава смес от метилови естери на мастни киселини, характерни за рибеното масло със следните показатели:
• Съдържание на метилови естери Си - С24, - 99,3% w/w • Съдържание на моноглицериди - 0,64% • Съдържание на диглицериди - 0,17% • Съдържание на триглицериди - 0,14%
Приложение на изобретението:
Предложеният метод и реализараното на негова база машинно-апаратурно оформление позволяват организирането на реално производство на метилови естери на мастни киселини, използвани като екологично чиста, енерговъзобновяема добавка към конвенционалните минерални горива.

Claims (5)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    1. Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация чрез двустадийна трансестерификация на растителни и животински масла с метилов алкохол, в присъствие на алкален катализатор, характеризиращ се е това, че алкалният катализатор се използва в количество от 0,4% до 1% спрямо общото реакционно количество при съотношение на растителни масла метилов алкохол 1:0,15-0,20 при реакционна температура от 35° до
    65°С.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че растителните масла са рафинирани или нерафинирани и са избрани от групата на слънчогледово, рапично, соево масло или камелина, а алкалният катализатор е избран от групата на натриев или калиев хидроксид и натриев метоксид.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че животинското масло е избрано от групата на рибените масла, а алкалният катализатор е избран от групата на натриев или калиев хидроксид и натриев метоксид.
  4. 4. Метод съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че полученият биодизел е с чистота 99-100% и добив 97-99% от теоретичния добив.
  5. 5. Метод съгласно претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че времето за завършване на процеса на трансестерификация е 15-20 мин при отсъствие на допълнителна обработка като промиване с вода и последващо сушене под вакуум.
BG112940A 2019-05-21 2019-05-21 Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация BG112940A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112940A BG112940A (bg) 2019-05-21 2019-05-21 Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112940A BG112940A (bg) 2019-05-21 2019-05-21 Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG112940A true BG112940A (bg) 2020-11-30

Family

ID=75537254

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112940A BG112940A (bg) 2019-05-21 2019-05-21 Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG112940A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Gautam et al. Reaction engineering and kinetics of algae conversion to biofuels and chemicals via pyrolysis and hydrothermal liquefaction
Hasheminejad et al. Upstream and downstream strategies to economize biodiesel production
Hidalgo et al. Advances in direct transesterification of microalgal biomass for biodiesel production
Ashokkumar et al. Optimization and characterization of biodiesel production from microalgae Botryococcus grown at semi-continuous system
Atadashi et al. Biodiesel separation and purification: a review
Chiaramonti et al. Thermochemical conversion of microalgae: challenges and opportunities
Elgharbawy et al. Glycerolysis treatment to enhance biodiesel production from low-quality feedstocks
US9938487B2 (en) Method for preparing fatty acid alkyl ester using fat
Math et al. Optimization of biodiesel production from oils and fats with high free fatty acids
Mythili et al. Recovery of side streams in biodiesel production process
Sorokina et al. Potential of microalgae as a source of bioenergy
Casas et al. Filter Cake Oil‐Wax as Raw Material for the Production of Biodiesel: Analysis of the Extraction Process and the Transesterification Reaction
Panneerselvam et al. Biodiesel production from mutton tallow
BG112940A (bg) Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация
Marx et al. Evaluation of waste process grease as feedstock for biodiesel production
CN106190591A (zh) 一种生物柴油的酯化、酯交换反应方法
Blinová et al. Biodiesel production from waste cooking oil in laboratory scale
KR102411079B1 (ko) 미세조류 오일을 이용한 바이오 디젤 및 지방산의 제조방법
CN112457189A (zh) 一种棕榈油脂肪酸乙酯的制备方法
BG66514B1 (bg) Непрекъснат метод за получаване на метилови естери на мастни киселини като биодизел в условията на управляема кавитация
Galli et al. High-temperature conversion of fats: cracking, gasification, esterification, and transesterification
Danane et al. Regeneration of waste frying oil for biodiesel production
KR102478550B1 (ko) 바이오매스로부터 고순도 노말파라핀의 제조방법
Gumus et al. Simulation model for biodiesel production using non-isothermal (CSTR) mode: Membrane reactor
Ridha et al. Pretreatment of waste frying oil with high levels of free fatty acids for biodiesel production