BG112468A - Многофункционална пчелна пита и методи за приложението й - Google Patents

Многофункционална пчелна пита и методи за приложението й Download PDF

Info

Publication number
BG112468A
BG112468A BG112468A BG11246817A BG112468A BG 112468 A BG112468 A BG 112468A BG 112468 A BG112468 A BG 112468A BG 11246817 A BG11246817 A BG 11246817A BG 112468 A BG112468 A BG 112468A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
honeycomb
cells
cell
bee
mediastinum
Prior art date
Application number
BG112468A
Other languages
English (en)
Other versions
BG67264B1 (bg
Inventor
Рангелов Христов Пламен
Original Assignee
Институт По Животновъдни Науки
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт По Животновъдни Науки filed Critical Институт По Животновъдни Науки
Priority to BG112468A priority Critical patent/BG67264B1/bg
Publication of BG112468A publication Critical patent/BG112468A/bg
Publication of BG67264B1 publication Critical patent/BG67264B1/bg

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Многофункционална пчелна пита, разрешаваща и облекчаваща важни технологични процеси в пчеларството, по принципно различни от досега известните способи, както следва: унищожаване на вароатозния акар по време на репродуктивният им процес, чрез внасяне в средостението на питата на биогенни субстанции и дозирана топлина; улесняване и ускоряване манипулациите с пчелни и търтееви ларви, чрез разделяне и отстраняване на килийковата част на питата от дънните за килийките, плоскости; осигуряване на целосезонно производство на перга, от самите пчели или асистирано с човешка намеса, без да се разрушават питите, чрез питно-килийкови комплекси временно затваряни от дънни за килийките плоскости и бутален комплекс; подпомагане успешното зимуване на сдружени слаби пчелни семейства, чрез формиране на общ температурен контур на единно зимно кълбо, реализиран от отопляема и обитаема за пчелите преграда; извличане на меда от питата, без тя да се изважда от кошера, да се разпечатва и центрофужи, чрез отделяне на килийковата част на питата от дънната и плоскост. Многофункционалната пчелна пита е изградена от полимерен материал, съставена от носеща рамка (1) с резервоар (7) и със странични бордове (10); от свързано с носещата рамка, опорно средостение (2) с вертикални открити канали (8) и с вградени в тях нагревателни елементи (18); от сменяеми, дънни за пчелните килийките плоскости (3) и от два подвижни, симетрични питно-киилйкови комплекси (4), чиито пчелни килийки са без собствени дънца. Помощният инвентар се състои от традиционен терморегулатор (22), бутален за килийките комплекс (23) и лост за управление местоположението на питно-киликовите комплекси (26).

Description

МНОГОФУНКЦИОНАЛНА ПЧЕЛНА ПИТА И МЕТОДИ ЗА ПРИЛОЖЕНИЕТО Й
Област на техниката
Изобретението се отнася до устройство на пчелна пита, методи за използването й и помощен инвентар към нея, е предвидено за приложение в пчеларството, като дял на селското стопанство и е предназначено за изпълняване на няколко специфични пчеларски дейности:
- за привличане на акарите от вида Varroa destruktor, паразитиращи по пчелите в семейството и унищожаването им на място, в питата, чрез топло- и химио-обработка, при запазване живота на пилото;
- за получаване на лесно достъпни за манипулиране и в голямо количество едновъзрастови пчелни ларви, за целите на майкопроизводството и за получаването на пчелно млечице;
- за естествено или асистирано чрез човешка намеса, целенасочено производство на перга, с цел получаване на по-големи количества от нея, без да се разрушават питите в които е складирана, при естествените условия в пчелното семейство, за пократко време и с по-малко труд;
- като разделителна обитаема преграда между две сдружени семейства за през зимата, като внася между тях дозирана топлина, като с това се гарантира сформирането на общ температурен контур, на единно зимно кълбо;
- за зреене и съхранение на пчелен мед, който може да се извлече от нея, без да се изважда от кошера, без да се разпечатва и без да се центрофужи;
Предшествущо състояние на методите и на техниката.
Състояние на методите и техниката за привличане и унищожаване на акарите в самата пита.
Паразитиращия по пчелите акар- Varroa destructor, нанася най-големите икономически загуби на съвременното пчеларството. Борбата с него включва химически, технологични и множество други, алтернативни способи.
Химичните препарати са най-технологични, но към тях акарите скоро изграждат резистентност и те стават негодни, което налага периодично да се заменят с все понови и нови. Освен това, остатъчни количества от токсичните химикали попадат в пчелната продукция, които имат, доказан вече, вреден върху човешкото здраве ефект.
Алтернативните методи включват и влагането на някои биогенни субстанции, между които и слаби органични киселини. Те не предизвикват изграждането на ответна резистентност от страна на Varroa destructor, въздействат лечебно и на пчелните ларви (мравчената киселина) и не замърсяват пчелната продукция, но са значително потрудоемки, с по-слаб терапевтичен ефект и с известен риск за живота на пчелните майки.
Известен е термичен способ за унищожаване на акарите, чрез поставяне на пчелите при повишена температура-на 47°С за 15 минути. Методът е ефикасен, но трудоемък и при него не подлежат на третиране питите с пчелен разплод (пчелното пило).
Известни са експерименти, при които мъжките акари в килийките с пило, се привличат със синтетични феромони, идентични на тези, които се отделят от женските акари, като така се препятствува процеса на оплождане. Резултатите обаче, показват недостатъчна ефективност и поради това, този способ не е признат като терапевтичен метод.
Най-близо до метода, прилаган в изобретението е влагането на строителната търтеева пита в пчелното гнездо. При нея, за привличането на женските акари по време на разможителния им процес, се използва самото търтеевото пило, което е 14 пъти поатрактивно за акарите от пилото на пчелите-работнички. За целта, периодически в пчелното гнездо се поставя изградена търтеева пита или рамка за изграждане на такава (строителна рамка). След осеменяването й от майката и непосредствено след запечатване на ларвите, започва репродуктивният процес при акарите. Тогава, търтеева питата се отстранява от кошера, изрязва се от рамката й и пилото, заедно с акарите в него, се унищожава. Познато е изваждане на питата и замразяване, или изваждане и разпечатване на пилото и връщане в кошера. Прилаган няколкократно през годината, този способ намалява опаразитеността в кошера- до около 20-40%.
Недостатък на метода е необходимостта от влагане на много работно време и трудови усилия за периодично поставяне и отнемане, по график, на строителните търтееви пити, което при по-голям брой на обслужвани пчелни семейства от един зает, не винаги е възможно да се прави навреме и в цялост.
Освен това, постоянното унищожаване на търтеевото пило, отнема значителен жизнен ресурс на пчелните колонии, защото отхранването му отнема съществена част от суровините и жизнената енергия на семейството. Загубата на белтъчен ресурс, надвишава многократно изсмукваната от паразитиращите акари, биомаса.
Загубите са още по-големи и защото пчелите непрекъснато се стремят да възстановят видово определеното им полово равновесие в пчелната си колония и поради това, при липсата на достатъчно тьртеи, те упорито отглеждат търтееви ларви през целия сезон, вместо да правят това само през пролетта, което априори, намалява възможностите им за добиване на пчелна продукция.
Освен това, вече е доказано, че липсата или недостига на тьртеи в кошера, намалява жизнеността и ефективността на работата на самите пчели-работнички.
Пита, която да привлича и унищожава акарите в самата нея, щадейки пилото, не ни е известна.
Състояние на методите и техниката за по получаването на лесно достъпни за манипулиране едновъзрастови пчелни ларви.
Получаването на промишлени количества пчелно млечице и на пчелни майки е предшествувано с получаването на множество млади, едновъзрастови пчелни ларви, които се пренасят в последствие в маточни килийки.
Най-разпространения метод за получаването им, се състои в поставянето на обикновена восъчна пита в стандартна изолаторна клетка, заедно с пчелната майка, в пчелното гнездо, за известно време. На четвъртия ден, в питата има близки по възраст съвсем млади ларви, годни за гореспоменатата употреба.
Недостатък на метода е, че манипулирането с ларвите на тази възраст е затруднено поради малкия им размер, поради малкия размер на светлия отвор на пчелните килийки и заради лошата видимост във вътрешността на тясната пчелна килийка.
Познати са способи, при които чрез различни варианти на фрагменти от изкуствени пити, направени от полимерна материя, съоръжени с подвижни дънца на пчелните им килийки, за по-лесно изваждане на ларвите заедно с дънцата, (пита на Марков, на Йентер, на Мелников, на Nikote и др.).
Недостатък при тях е, че единичното, но дори и фрагментарното манипулиране на дънцата, е свързано с множество от допълнителни манипулации и поради това и се използват главно в любителските пчелини.
Освен това, яйцата и ларвите често пъти биват изхвърляни от пчелите , поради което споменатите устройства са ненадеждни за целосезонна употреба.
Познат е способ, чрез който с нагрят нож се отрязват част от пчелните килийки, като с това те стават по-достъпни за манипулации.
Недостатък на метода е необходимостта от включването на допълнителни манипулации, като при това, употребата на силно нагрятата метална повърхност на ножа, непосредствено над пчелните ларви, създава и риск от претоплянето и загиването им.
Известен е и способ, при който пчелните килийки е пчелни ларви се запълват с вода, а след това питата се изтръсква върху твърда ситномрежеста повърхност. Така заедно с водата, изпадат и пчелните ларви.
Методът е съвършенно чужд на биологията на пчелите и неминуемо създава стрес у изтръскваните ларви. По тази причина той е и неизползваем при производството на пчелни майки.
Състояние на методите и техниката за производството на перга.
Пергата (известна и като пчелен хляб), е единствената белтъчна и минерална храна за пчелите. Тя се получава след протичане на ферментационни процеси в цветния прашец, който пчелите донасят в кошера, омесен е нектар под формата на гранулки, (наричан в този етап „пчелен прашец“) и който те притъпкват в килийките на питите си. Така цветният прашец губи силните си проалергенни качества, обогатява се допълнително е витамини, става по-достъпен за храносмилателните сокове и придобива нови лечебни, и хранителни качества. По тези причини, пергата представлява особен интерес за хуманната медицина, здравословното хранене и геронтологията.
Заради трудностите при извличането й от пчелните пити, тя все още не е стоков пчелен продукт и се използва крайно ограничено.
Познати са следните методи и технически средства за извличане на перга:
1. Чрез единично буталце е диаметър, идентичен на пчелната килийка и подходяща ръкохватка, пергата от една килийка се избутва на ръка, през средостението на питата на вън, от другата страна на питата.
При този способ, основен недостатък е, че за всяка освободена от перга килийка се разрушават по три килийки от отсрещната страна на питата, което я прави не годна за по-нататъшна употреба, като при това производителността е минимална.
2. Познат е и частично механизиран способ за добиване на перга. При него пчелните пити е перга в тях, чрез редица подготвителни манипулации (питите се освобождават от наличието на мед; изрязват се от рамката на пчелната пита; отстранява се армиращата тел в тях и се охлаждат се до минусови температури за да стане восъкът крехък и трошлив), се раздробяват в мелачка. В последствие, от натрошената смес, пергата се разделя от восъка.
Основен недостатък тук, е че пчелните пити където е складирана пергата също безвъзвратно се разрушават.
Освен това, добива на перга се ограничава до добив предимно през есеннозимния период, при това единствено на късно летен цветен прашец, който се различава по свойства от пролетния и от летния.
3. Познати са методи за получаване на перга и без да се разрушават питите, в които е складирана.
При единия от тях, пчелната пита е съставена от множество сглобяеми полимерни полу-килийни сегменти, които в сглобен вид изграждат пчелна килийка. Складираната пергата в такава пита се изважда, като тя се разглобява се на съставните си сегменти, а пергата се изтръсква от тях, след което питата се сглобява по обратен ред.
Недостатък в случая, са множеството манипулации по разглобяването и сглобяването на питата- една стандартна Дадан-Блатова пита има 72 съставни сегмента.
Освен това, при извличането й, част от перговите цилиндърчета се разрушават, което намалява качеството на крайния продукт.
Най-близо до описваното устройство и метод е неразглобяема пита, направена изцяло от полимер, характеризираща се това, че пчелните килийки от едната страна на питата са разположени точно срещу пчелните килийки от другата й страна, че пчелните килийки са без дънца, а диаметърът на килийките им е по-голям от стандартния.
Пергата се получава, като килийките на тази пита се запълват ръчно с прясно събран пчелен прашец, притъпква се в килийките чрез комплекс от буталца и след запълването им, се поставя в кошера да ферментира. След периода на зреене, питата се изважда от кошера и с комплекса от буталца, готовата вече перга се избутва от килийките.
Основните й недостатъци, установените до този момент са:
- в тази пита е абсолютно невъзможно да се получи перга по естествен начин, от чрез поставяне и уплътняване на прашец от самите пчели, защото липсват дънца на изкуствените пчелни килийки;
- изтикването на готовите перговите цилиндърчета е затруднено, заради двойно по-голямата обща дълбочина на изкуствените пчелни килийки;
- температурният режим в изкуствената пита е различен от този в естествената и няма възможност да се коригира;
-реалните добиви на перга, са далеч по-малки от представяните, защото пчелите изнасят част от пергата от изкуствената пита, по другите пити на гнездото си, като понякога тя остава напълно празна.
Не ни е известна конструкция на изкуствена пита, в която пчелите и сами да зареждат с пчелен прашец, както и такава, която освен за получаване на перга, да служи и за други цели в пчелоотглеждането.
Предшествуващо състояние на методите и техниката за разделяне на сдружени за зимуването пчелни семейства.
Познато е вертикално сдружаване, при което едното семейство е разположено над основното, с хоризонтална преграда между тях.
През зимния период обаче, двете пчелни семейства формират отделни зимни кълба, с голяма обща площ на топлоотдаване, поради което сдружаването е с по-ниска ефективност и технологични затруднения.
Известно е и хоризонтално сдружаване. При него, с помощта на вертикална плътна преграда, се изолират две съседни семейства едно от друго, при което те формират общо, ориентирано към разделящата преграда, зимно кълбо.
Възможно е инсталиране на нагревателни елементи на разделящата преграда.
Недостатъка на такъв тип разделяне се състои в това, че преградата, макар и в някаква степен затоплена, е неестествена за среден участък на зимното пчелно кълбо, защото на нея няма празни и замедени килийки, в които пчелите да се разположат и да се хранят, каквото е естественото им поведение. Така, тя (преградата) се явява непригодна и неатрактивна за обитание структура, сегментира и възпрепятствува общия топлинен контур, и общата терморегулация на зимното пчелно кълбо.
Предшествуващо състояние на методите и техниката за извличане на меда от пчелните пити, без те да се изваждат от кошера, без да се разпечатват и центрофужат.
Известен е метод, осъществен чрез изкуствена пчелна пита, за извличане на меда от нея, без тя да се разпечатва и центрофужи, характеризираща се с това, че питата е съставена от множество сглобяеми, вертикално разположени, полимерни полу-килийни сегменти, подвижни едни спрямо други, които в сглобен вид изграждат шестоъгълни пчелни килийки. Всеки вертикален ред килийки се състои от два такива сегмента. Поставени в кошера, пчелите слепват луфтовете между отделните полу-килийни сегменти и правят обема на отделната килийка напълно обособен от обемите на останалите.
След запълване на питата с мед и при необходимост от отнемането му, вертикално разположените, подвижни едни спрямо други полимерни полу-килийни сегменти, се изместват на два милиметра един спрямо друг, уплътняващата прополисова замазка, нанесена от пчелите се разкъсва и медът от горните килийки бавно потича към нискостоящите. Така той достига до хоризонтален колектор, чрез който изтича извън кошерът.
Недостатък на питата за реализацията му, се състои в това, че питата се състои от много голям брой детайли, повечето от които са движещи се едни спрямо други.
В момента на „източване“ на питата, пчелите, които се намират в свободните килийки в питата, биват притискани и травмирани.
Освен това, в такава пита не може да се отглежда пило, да се отлага перга, нито да изпълнява някаква друга пчеларска задача.
Целта на настоящето изобретение е, да се създаде многофункционална пчелна пита, с помощта на която да е възможно да се облекчат и разрешат по нов начин разгледаните по-горе технологични процеси:
- да се повиши ефективността и улесни борбата с вароатозния акар по екосъобразен метод, без употребата на вредни химически субстанции, за по-малко време и с по-малко манипулации;
- да се улеснят и ускорят манипулациите с пчелни и търееви ларви;
- да е възможно да се произвежда целенасочено перга, през целия сезон и по максимално близък до естествения начин;
- да се осъществява зимуване на слаби пчелни семейства чрез сдружаването им в общо зимно кълбо, с общ температурен контур и
- да се извлича меда директно от питата, без тя да се центрофужи, с опростено устройство на питата, в която се съхранява.
Техническа същност на изобретението:
Техническата същност се състои в устройството на стандартна по външните си размери пчелна пита, изготвена от полимерен материал, на която рамката и средостението й са отляти в отделна монолитна структура, съставена от носеща рамка и опорно средостение, а участъкът с пчелни килийки е обособен в подвижен питнокилийков комплекс, по един за всяка от двете страни на питата. Отделно от питнокилийковия комплекс, между него и опорното средостение, има снемаща се дънна за пчелните килийки, плоскост. За да е възможно да се изпълняват предвидените функции на многофункционалната пита, освен това, в горната част на носещата рамка е вместен резервоар за мравчева киселина, в долната част на носещата рамка има страничен борд, а в опорното средостение има вградени регулируеми нагревателни елементи и проводящи канали.
Към многофункционалната пчелна пита, извън нейното устройство, в качеството си на помощен инвентар са предвидени стандартен терморегулатор за нагревателните елементи; бутален за килийките комплекс; лост за управление на местоположението на питно-килийковия комплекс спрямо опорното средостение.
Пояснение на приложените фигури.
Полезният модел е пояснен с 3 фигури и 6 снимки, всяка от които показва:
- фигура № 1: Устройство на многофункционалната пчелна пита в поглед от пред;
- фигура № 2: Устройство на многофункционалната пита, посочено през напречния разрез А-А;
- фигура № 3: Устройство на питата в поглед от страни;
- снимка №1: Носещата рамка, опорното средостение и част от прилежащите им структури.
- снимка №2: Многофункционалната пчелна, комплектована с сменяемата, дънна за килийките, плоскост с пчелни килийки и питно-килийков комплекс.
- снимка №3: Многофункционалната пчелна, комплектована с сменяемата, дънна за килийките, плоскост от порьозна материя и питно-килийков комплекс.
- снимка №4: Питно-килийков комплекс.
- снимка №5: Питно-килийков комплекс с буталния за килийките комплекс, при производство на перга.
- снимка №6: Терморегулаторът, буталният за килийките комплекс и лостът за управление местоположението на питно-киликовите комплекси.
Легенда на означенията във фигурите и снимките:
- носеща рамка;
2- опорно средостение;
3- сменяеми, дънни за килийките плоскости;
4- питно-килийков комплекс;
5- сменяема, дънна за килийките, плоскост от порьозна материя ;
6- горна хоризонтална част на носещата рамка;
7- резервоар;
8- вертикални открити канали;
9- долна хоризонтална част на носещата рамка;
10- странични бордове;
11- изходящ канал;
12- пробка;
13- странична вертикална част на носещата рамка;
14- отвор непосредствено до опорното средостение;
15- отвор в периферията от външната страна на носещата рамка;
16- тесен канал;
17- обособени дънца за килийките, на повърхността на опорното средостение;
18- вградени нагревателни елементи;
19- гравирани шестоъгълни дънца за пчелни килийки, на сменяемите, дънни за килийките, плоскости;
20- хоризонтални полу-прорези на сменяемата, дънна за килийките, плоскост;
21- пчелни килийки без собствени дънца;
22- терморегулатор;
23- бутален за килийките комплекс;
24- опорна плоскост, за буталния за килийките комплекс;
25- цилиндрични бутала, буталния за килийките комплекс;
26- лост за управление местоположението на питно-киликовите комплекси;
27- търтееви килийки на сменяемата, дънна за килийките, плоскост (направена от порьозна материя).
Примерно изпълнение.
Изобретението представлява пчелна пита с външни габарити и размери, идентични на стандартните, направена от полимерен материал, подходящ за употреба в хранителната промишленост, характеризираща се с това, че е съставена от четири основни компоненти: носеща рамка (1), плътно свързана с опорно средостение (2), към което се монтират сменяеми, дънни за килийките плоскости (3), по един за всяка от двете му страни и от два питно-килийкови комплекса (4), също по един за всяка от двете страните на питата, с изградени пчелни килийки, без собствени дънца, (фиг.№1 и 2)·
На носещатата рамка (1), в горната й хоризонтална част (6), е обособен резервоар (7), който се съобщава с вертикалните открити канали (8) от външните повърхности на опорното средостение (2) чрез отвори. В долната хоризонтална част на носещата рамка (9), има колектор за изтичащ мед, обособен чрез странични бордове (10) и изходящ канал (11), с отвор от едната си част, затворен временно с пробка (12), (фиг.№ 1 и 2). В двете странични вертикални части на носещата рамка (13), има по два отвора непосредствено до опорното средостение (14) и други два (15), в периферията от външната страна на носещата рамка (фиг.№3).
От външната страна на носещата рамка, през всичките й четири страни, има тесен канал (16), който се вдава в нея (от вън, на вътре към питата) и така я опасва изцяло.
Плътно свързано с носещата рамка е опорното средостение (2). В него, от двете му страни са врязани вертикални открити канали (8), които са свързани с резервоара (7) от горната хоризонтална част на носещата рамка (6), е отвори. На повърхността на опорното средостение, са обособени дънца за килийките (17), точно съответсвуващи по размер и форма на пчелните килийки от питно-килийковите комплекси (4). Вътре в стената на опорното средостение (2), във вертикалните открити канали (8), има вградени нагревателни елементи (18), свързани с терморегулатор (22), позициониран извън контурите на многофункционалната пита, (фиг.№1 и 2).
От двете страни на опорното средостение, се монтират сменяемите, дънни за килийките, плоскости (3). Те представляват плоски, листовидни структури, на които са обособени шестоъгълни дънца за пчелни килийки (19), точно съответствуващи на килийките от питните комплекси. По цялата им дължина са направени хоризонтални полу-прорези (20), които създават намалена здравина и които позволяват да се откъсват като ивици от едноредни дънца, при упражняване на опън, (фиг.№1 и 2).
Сменяемите, дънни за килийките, плоскости са в две разновидности- едната, направена от порьозна материя (5), с обособени дънца за търтееви килийки, (27) и друга (3)- е гравирани шестоъгълни дънца за работнически килийки (19).
Питно-киилйковите комплекси са два и представляват съвкупност от изградени пчелни килийки без собствени дънца (21).
Единият питно-киилйков комплекс се монтира в пространството между носещата рамка (1) върху едната страна на опорното средостение (2), а другият- върху другата страна на опорното средостение, също в пространството обособено от носещата рамка на многофункционалната пита, (фиг.№1 и 2 и сн.№4).
Сменяемите, дънни за килийките, плоскости и питно-киликовите комплекси, са в два варианта- с размери съответно за търтееви и за пчелни килийки.
За да може многофункционалната пчелна пита да изпълнява предназначението си по производството на перга, към нея има предвиден бутален за килийките комплекс (23), съставен от опорна плоскост (24) и вградени в нея цилиндрични бутала (25), с размери и разстояние между тях, позволяващо да се вмъкват в пчелните килийки, (сн.№5).
За предизвикване на самоизточване на меда от килийките, е приложен лост за управление местоположението на питно-киликовите комплекси, спрямо опорното средостение, представляващ „Г“-образна плосък метален лост (26), (сн.№6).
Начин на работа
Многофункционалната пчелна пита се привежда в работно положение, като около двете страни на опорното й средостение (2) се фиксират сменяемите, дънни за килийките, плоскости (3). Върху тях, се монтират едният и съответно от другата страна- другият питно-килийков комплекс (4).
В сглобен вид, многофункционалната пчелна пита се поставя в пчелното гнездо, където пчелите, по силата на инстинкта си, полират повърхностите с восъчнопрополисова смес, като така също и залепват долния край на пчелните килийки (21) от питно-килийковите комплекси (4), към дънцата от сменяемите, дънни за килийките, плоскости (3). Така, те ги подготвят за снасяне на яйца и за отглеждане на пило в тях, както и за отлагане на мед и на перга в тях.
От този момент, според целите, които се преследват, начините на работата с многофункционалната пчелна пита са следните:
-начин на работа, когато се цели унищожаване на вароатозния акар:
Многофункционалната пчелна пита са подготвя, като към опорното средостение (2) се монтират сменяеми дънни за килийките плоскости с размерите на търтееви килийки от порьозен материал (5) и към тях се монтират съотвествуващите питно-килийкови комплекси (4), също с размерите на търееви килийки. Питата се поставя в периферията на пчелното гнездо, за да може пчелната майка да снесе в нея търтееви яйца.
След запечатването на ларвите в питата, в обособения резервоар (7) за лекарствени средства, разположен в горната хоризонтална част на носещата рамка (6), се налива мравчена киселина. Чрез отворите в носещата рамка, по вертикалните открити канали (8) в опорното средостение (2), киселината се стича и постепенно пропива равномерно порьозната материя изграждаща двете сменяеми, дънни за килийките, плоскости (5) и през тях, насища обема на килийките (21) с парите на лечебната киселина. Заедно с това, се подава и електрическо напрежение по нагревателния проводник, което предизвиква и повишаване на температурата в пространството около ларвите, в определена степен и за определено време.
Многофункционалната пчелна пита се оставя в кошера за почистване на евентуално загиналите ларви и за нормално доизлюпване на останалите.
-начин на работа, когато се цели получаването на лесно достъпни за манипулиране едновъзрастови пчелни ларви:
Многофункционална пчелна пита се оборудва с питно-килийковите комплекси (4) и със сменяеми, дънни за килийките, плоскости (3), с размери за пчелни килийки и се поставят в стандартна изолаторна рамка, заедно с пчелната майка, за засеменяване с яйца. На четвъртия ден от тази манипулация, многофункционалната пчелна пита се изважда от изолаторната рамка и се освобождава от майката и от пчелите по нея.
В помещение с подходящ микроклимат, тя се разглобява, като се отстраняват питно-килйковите комплекси (4), а след тях се снемат и сменяемите, дънни за килийките плоскости (3). Така младите ларви по тях, стават пряко достъпни за понататъшни манипулации.
Когато начина на манипулиране предвижда групово пренасяне на ларвите, то от сменяемите, дънни за килийките плоскости, с лек опън се издърпват и откъсват едноредни ивици с дънца, заедно с ларвите на тях.
-начин на работа, когато се цели получаването на перга:
Когато питата се използва за производство на перга, в пчелните килийки (21) на многофункционална пчелна пита се насипват пресен пчелен прашец. Той се притъпква и уплътнява в килийките им, с помощта на буталцата (25) от буталния комплекс (23) и се залива с мед. Така се постъпва и с пчелните килийки от другата й страна. След това многофункционална пчелна пита се поставя в пчелното гнездо до пчелното пило, за протичане на желаните ферментационни процеси.
След узряването, получената перга се извлича, като двата симетрични питнокилийкови комплекса (4) се отделят от опорното средостение (2) и чрез буталцата на буталния комплекс (25), готовата перга от килийките (21)на питно-килйковите комплекси (4), се избутва от тях.
Многофункционална пчелна пита, може да се запълни с пчелен прашец и по напълно естествен начин, от самите пчели, като за целта тя се постави непосредствено до или под пчелното гнездо, когато има обилен естествен или имитиран от човека, принос на прашец.
-начин на работа, когато многофункционална пчелна пита се използва за топла, сдружаваща преграда при зимуването на две слаби пчелни семейства:
Многофункционалната пчелна пита се поставя предварително в пчелно гнездо за замедяване, когато пчелите събират мед.
При есенното подреждане на питите на двете семейства, които ще зимуват сдружени едно до друго, многофункционалната пчелна пита се поставя между тях, като във вдадените към вътрешността на носещата рамка канали (16) се приплъзват тънки метални лайсни, предварително фиксирани към страничните стени и дъното на кошера. В канала на горната хоризонтална летва на носещата рамка се вмъква перото на друга метална лайсна, свързана с покривно платно, като така изолира напълно двете семейства едно от друго.
По този начин, многофункционалната пчелна пита, посредством страничните прегради проникващи в каналите (16) на носещата рамка (1) и непроходимото за пчелите опорното средостение (2), се превръща в надеждна непреодолима за пчелите преграда, гарантираща самостоятелността на двете колонии. С включването на нагревателните елементи (18), тя вече става и топла преграда, подходяща за обитание от пчелите, сливаща температурните контури на двете пчелни кълба в едно общо и предизвикващо ефекта на ефективно зимуване, характерно за силните пчелни семейства.
-начин на работа, когато многофункционална пчелна пита, се използва за складиране на мед и за автоматичното му отнемане в последствие:
За целта, както е възприето, над пчелното гнездо, се поставя стандартна магазинна надставка с наблюдателен люк на задната си стена и заредена с необходимия брой многофункционални пчелни пити. Те, за целта са комплектовани без сменяемите, дънни за килийките плоскости (3), като питно-килйковите им комплекси (4), директно се свързват с обособените дънца за килийките (17) от опорното средостение (2).
Когато пчелният мед узрее и е готов за екстракция, наблюдателният люк на задната стена на магазинната надставка се отваря, и през него, в отворите до средостението (14) на носещата рамка (2), последователно се вкарва „Г-образния“ лост (26), който преминава през цялата дължина на многофункционалната пита. С това той 13 избутва питно-килйковият комплекс (4) от опорното средостение (2). Така се манипулира и с питно-килйковият комплекс от другата страна на многофункционалната пита.
В резултат на това, медът складиран в обемите на килийките, започва да се стича надолу към и по опорното средостение (2), достига до колектора и през изходящия канал (11), изтича навън.
Предимствата на многофункционалната пчелна пита:
1. Поради полимерният материал, от който е направена многофункционалната пчелна пита, в нея нормално се подържа по-ниска температура от тази в традиционните пити, като с това се въздейства още по-силно привличащо на акарите при репродуктивния им процес.
2. Многофункционалната пчелна пита унищожава част от акарната популация, чрез безвреден за пчелите, ларвите и пчелната продукция метод, за по-малко време и е по-малко трудови усилия.
3. Третирането е пари на мравчената киселина се осъществява локално в самите пчелни килийки, като с това не засяга трудовата дейност на колонията и не създава риск за живота на пчелната майка.
4. Осигурява бързо, лесно достъпни едновъзрастови млади пчелни ларви за производството на пчелно млечице и пчелни майки, като създава възможност и за още по-бързо, групово и автоматизирано манипулиране с цели едноредови комплекси от тях.
5. Позволява да се произвежда перга през целия летен сезон, в по-голямо количество, без да се разрушава питата, по асистиран, но и по напълно естествен начин, като при това температурния режим може да се коригира допълнително, за достигане параметрите на обичайния температурен режим, подържан във восъчните пити.
6. Реализира се възможност за принудително подхранване на пчелите-кърмачки с перга, за целите на производството на пчелно млечице и на маточници, когато това е необходимо.
7. Дава възможност за зимуване на резервни пчелни майки и слаби пчелни семейства, в условията на оптимален микроклимат, прецизно имитирайки температурните характеристиките на цялостно зимно кълбо на естествено силно, пчелно семейство.
8. Позволява да се извлича пчелния мед, без да се вадят, разпечатват и центрофужат пчелните пити, с влагането на надеждно и просто по устройство питно съоръжение.
9. Всички упоменати по-горе функции се осъществяват от принципно една и съща по устройство пита, като при това, тя може да се използва и като обикновена, конвенционална пчелна пита за всичките й традиционни предназначения- за отглеждането на пило, за съхранение на перга и прашец, за зреене и складиране на мед и пр.

Claims (12)

  1. ПРЕТЕНЦИИ
    1 .Многоцелева пчелна пита, със стандартни размери, направена от подходящ за хранителни цели полимерен материал, която се характеризира с това, че се състои от носеща рамка (1), плътно свързана с опорно средостение (2), на което на всяка от двете му страни са разположени снемащи се дънни, за пчелните килийки, плоскости (3), а върху тях, в пространството оградено от носещата рамка, са позиционирани по един за всяка от двете страни на питата, питно-килийкови комплекси (4), (фиг.№1 и сн. №1).
  2. 2. Многоцелева пчелна пита, включваща в конструкцията си носеща рамка, която се характеризира с това, че в нейната горна хоризонтална част (6), е обособен резервоар (7), който се съобщава с открити канали (8) по външните повърхности на опорното средостение (2) чрез отвори; в долната хоризонтална част на носещата рамка (9), има колектор за изтичащ мед, обособен чрез странични бордове (10) и изходящ канал (11), затворен временно с пробка (12) (фиг.№1 и 2); в двете странични вертикални части на носещата рамка (13) има по два отвора непосредствено до опорното средостение (14) и по други два (15), в неговата периферия (фиг №3), а от външната страна на носещата рамка, през всичките й четири страни, има тесен канал (16), който се вдава в нея и така я опасва изцяло (фиг № 2).
  3. 3. Многоцелева пчелна пита, включваща в конструкцията си опорно средостение, характеризиращо се с това, че на повърхността от двете му страни са гравирани дънца (17) за килийките от питно-килийковите комплекси (4); от двете му страни са врязани вертикални открити канали (8), а вътре в тях са вградени нагревателни елементи (18),(фиг.№ 1, фиг.№ 2 и сн№ 1) свързани с терморегулатор (22), позициониран извън контурите на многофункционалната пита.
  4. 4. Многоцелева пчелна пита, включваща в конструкцията си две сменяеми, дънни за килийките, плоскости, характеризиращи се с това, че представляват плоски, листовидни структури (3), от едната страна на които са обособени шестоъгълни дънца (19), с размер на пчелни килийки, а по цялата им дължина са направени хоризонтални полу-прорези (20), които оформят ивици от едноредни дънца, (сн.№ 2).
  5. 5. Сменяеми, дънни за килийките плоскости, във връзка с претенция №4, от едната страна на които са обособени шестоъгълни дънца за килийките от питнокиилйковите комплекси характеризиращи се с това, че са направени от порьозна материя (5), а размерите на обособените шестоъгълни дънца съответствуват на килийки за търеево пило (27) (сн.№2).
  6. 6. Многоцелева пчелна пита, включваща в конструкцията си два питнокилийкови комплекси, разположени на всяка от двете страни на питата, характеризиращи се с това, че са изградени от шестоъгълни пчелни килийки, без свои дънца (21), (сн.№4), като те се монтират плътно към опорното средостение и конструктивно могат да се отделят от него.
  7. 7. Многоцелева пчелна пита, във връзка с претенция № 6, включваща в конструкцията си два питно-килийкови комплекси, разположени на всяка от двете страни на питата, изградени от шестоъгълни пчелни килийки, без свои дънца, като те се монтират плътно към опорното средостение и конструктивно могат да се отделят от него, характеризиращи се с това, че размерът на килийките им, е идентичен на размерът на търтеевите килийки.
  8. 8. Метод за унищожаване на паразитиращия по пчелите акар (Varroa destructor), по време на репродуктивния му процес, характеризиращ се с това, че в периода между снасянето и излюпването на акарните ларви, през опорното средостение (2) на питата, в търтеевите или пчелни килийки на питно-килийкови комплекси (4), се внасят пари на лечебни медикаменти и дозирана топлина.
  9. 9. Метод за осигуряване на пряк достъп до пчелни ларви, както и за груповото им пренасяне, характеризиращ се с това, че килийковият участък на пчелната пита от питно-килийкови комплекс (4), се разделя от дънния за пчелните килийки, комплекс (3), а той самият може да се раздели на едноредни ивици с дънца, благодарение на направените в него хоризонтарните полупрорези (20), сн.№2).
  10. 10. Метод за целосезонно производство на перга, запазващ питата в който е склрадиран, характеризиращ се с това, че пчелният прашец се поставя и уплътнява в килийки без дънца (21) на питно-килийкови комплекс (4), временно затворени с дънца от дънните, за пчелните килийки плоскости (3), а се извлича от питата чрез разделянето на килийковия участък от питно-килийкови комплекс (4), от дънния (3), след което пергата се избутва с бутален за килийките комплекс (23).
  11. 11. Метод за хоризонтално сдружаване на слаби пчелни семейства, характеризиращ се с това, че преградата, разделяща двете семейства- опорното средостение (2), е отопляема и е комплектована с изградени пчелни килийки (21) от питно-килийкови комплекс (4), (фиг.№1, 2).
  12. 12. Метод за отнемане на меда от пчелните пити, без центрофуженето им, характеризиращ се с това, че питно-килийковия комплекс на питата (4), се отделя от дънцата на килийките от опорното й средостение (17) чрез лост за управление местоположението на питно-киликовите комплекси (26) , през отворите (14) и (15) и меда от килийките се излива към колектора за изтичащ мед извън питата, (фиг.№2 и фиг.№3).
BG112468A 2017-02-24 2017-02-24 Многофункционална пчелна пита BG67264B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112468A BG67264B1 (bg) 2017-02-24 2017-02-24 Многофункционална пчелна пита

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112468A BG67264B1 (bg) 2017-02-24 2017-02-24 Многофункционална пчелна пита

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG112468A true BG112468A (bg) 2018-08-31
BG67264B1 BG67264B1 (bg) 2021-02-26

Family

ID=71401412

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112468A BG67264B1 (bg) 2017-02-24 2017-02-24 Многофункционална пчелна пита

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG67264B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG67264B1 (bg) 2021-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Plowright et al. Rearing bumble bee colonies in captivity
CN108782463A (zh) 一种蜂王的培育方法
CN106689062B (zh) 一种利用实验室人工饲养蜜蜂幼虫评价农药对蜜蜂幼虫毒性的方法
CN103181341B (zh) 斜底方形自动恒温中蜂蜂箱
Bogo et al. Effects of queen mating status, pre-diapause weight and pupae’s sex on colony initiation in small-scale rearing of Bombus terrestris
CN103141410A (zh) 内圆外方自动恒温中蜂蜂箱
CN104396892A (zh) 一种中华蜜蜂的双王养殖方法
JP3845656B1 (ja) 雄蜂の子の生産方法及び蜂巣箱
CN112167177A (zh) 一种提高中华蜜蜂产蜜量的养殖方法
CN103734036A (zh) 一种组合式蜂箱及其使用方法
CN203424151U (zh) 蜂王繁育箱
CN109197783B (zh) 一种纯天然巢蜜的生产方法
BG112468A (bg) Многофункционална пчелна пита и методи за приложението й
CN112970677B (zh) 一种利用无子繁育提升蜂群基数的方法
RU2222191C2 (ru) Способ формирования пчелосемей
RU2334394C2 (ru) Способ искусственного роения
AT399980B (de) Doppelstocktrogbeute für die zweivölkerbetriebsweise zur gänzlichen schwarmunterbindung
RU2266641C2 (ru) Способ формирования пчелосемей по м.л. цветкову
AU2009238296A1 (en) Pest trap for beehive
CN108684616B (zh) 蜜蜂繁育方法
RU2287265C1 (ru) Способ вывода пчелиных маток и сбора маточного молочка
CN114073230B (zh) 一种蜜蜂诱王方法
RU2038770C1 (ru) Способ круглогодичного содержания пчелиных семей в условиях умеренно-холодных широт и двухкорпусной улей
RU2275799C2 (ru) Способ формирования противороевых отводков пчелиных семей
Khatua et al. Difference between artificial and natural hive of Apis mellifera