BG109903A - Система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета - Google Patents

Система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета Download PDF

Info

Publication number
BG109903A
BG109903A BG109903A BG10990307A BG109903A BG 109903 A BG109903 A BG 109903A BG 109903 A BG109903 A BG 109903A BG 10990307 A BG10990307 A BG 10990307A BG 109903 A BG109903 A BG 109903A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
module
information
central server
patient
database
Prior art date
Application number
BG109903A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66088B1 (bg
Inventor
Иван КЪЛВАЧЕВ
Original Assignee
"Бон Арт" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Бон Арт" Еоод filed Critical "Бон Арт" Еоод
Priority to BG109903A priority Critical patent/BG66088B1/bg
Publication of BG109903A publication Critical patent/BG109903A/bg
Publication of BG66088B1 publication Critical patent/BG66088B1/bg

Links

Landscapes

  • Medical Treatment And Welfare Office Work (AREA)

Abstract

Системата за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета може дабъде използвана в здравеопазването. С нея се създава, актуализира и използва едно единно персоналноелектронно здравно досие на всеки конкретен пациент, в което се съдържа информация от всички посещения при общопрактикуващи лекари, лекари специалисти, в лаборатории, в аптеки, в болници. В резултатна това, всеки лекуващ лекар разполага с цялата информация за здравословното състояние на конкретен пациент при определяне на диагноза и предписания залечение. Освен това системата позволява на национални и регионални институции и организации да ползват в систематизиран вид цялата налична информацияза здравното състояние на населението в национален и регионален мащаб. Посредством системата, сертифицирани ползватели като общопрактикуващи лекари, лекари специалисти, лаборатории, аптеки, болници могат чрез своите индивидуални компютри (2.1, 2.2, ..., 2.n), чрез интернет връзка (3) да създават,актуализират и използват персонални електронни здравни досиета, които се съхраняват в база данни (1.3)на централен сървър (1). Системата също може да бъде използвана от сертифицирани регионални и национални институции и организации.

Description

ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета и може да бъде използвано в системата на здравеопазването.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известни са системи за създаване на персонални електронни здравни досиета, при които всяко едно персонално електронно здравно досие на .конкретен пациент се формира и съхранява на компютъра на съответния лекар - общопрактикуващ лекар и/или лекар специалист, който е посетен от пациента. Така се създават множество досиета на един пациент, съхранявани при различните лекари, посетени от конкретния пациент, както и в лаборатории, където конкретния пациент се е изследвал, аптеки, от които пациентът е вземал предписани лекарства и в болници, при престой на конкретния пациент.
Недостатъците на тези системи се състоят в това, че между отделните електронни здравни досиета на конкретен пациент няма връзка, не съществува функционалност за осъществяване на тази връзка. По този начин лекуващият лекар е лишен от възможността да използва цялата налична информация за здравословното състояние на пациента.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО ©
Целта на изобретението е да се създаде на всеки пациент единно персонално електронно здравно досие в системата на здравеопазването, което съдържа информация от всички посещения на пациента при общопрактикуващи лекари, лекари специалисти, в лаборатории, в аптеки, в болници. От друга страна целта на изобретението е да се даде възможност на национални и регионални институции и организации да .......използват в систематизиран вид цялата налична информация за здравното състояние на населението в национален и регионален мащаб.
Целта се постига чрез предложената система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета.
Системата се състои от хардуерна и софтуерна част. Хардуерната част на системата включва централен сървър, индивидуални компютри, намиращи се при отделните ползватели - общопрактикуващи лекари, лекари специалисти, лаборатории, аптеки, болници, регионални и национални институции и организации. Между всеки един от индивидуалните компютри и централния сървър е осъществена интернет връзка за осигуряване на комуникация помежду им. Софтуерната част на системата се състои от множество софтуерни модули, инсталирани на централния сървър и на индивидуалните компютри, които си взаимодействат чрез комуникация между програмни процеси и мрежова комуникация, наричани за краткост по-нататък в описанието - “модули”.
···.· · Централният сървър съдържа модул за приемане на входящата информация от индивидуалните компютри. Изходът на споменатия модул е свързан към входа на модул за обработка на получената информация, към който от една страна чрез двустранни входно-изходни връзки е свързан модул за съхранение на информацията (база данни), а от друга страна е свързан чрез изходна връзка с модул за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри и чрез входяща връзка към модул за приемане на запитвания от индивидуалните компютри.
Всеки индивидуален компютър включва в състава си модул за обработка на данните, свързан към модул за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни на централния сървър, свързан към модул за създаване на електронен XML-файл, съдържащ структурирана информация за съответното посещение на конкретен пациент, свързан към модул за предаване на изходяща информация към централния сървър, който от своя страна чрез интернет връзка е свързан към модула на централния сървър за приемане на входяща информация от индивидуалните компютри. От друга страна в състава на всеки индивидуален компютър е включен и модул за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър, който е свързан чрез изходяща връзка към модул за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър, който чрез интернет връзка е свързан с модула от централния сървър за приемане на запитване от индивидуалните компютри. В състава на всеки индивидуален компютър е включен също· и модул за приемане на входяща информация от централния сървър, който от една страна чрез интернет връзка е свързан с изхода на модула от централния сървър за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри, а от друга страна чрез изходна връзка модулът за приемане на входяща информация от централния сървър, намиращ се във всеки индивидуален компютър, е свързан към модул за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър.
Предимствата на системата съгласно изобретението се изразяват в това, че се създава, актуализира и използва едно единно персонално електронно здравно досие на всеки конкретен пациент, в което се съдържа информация от всички посещения при общопрактикуващи лекари, лекари специалисти, в лаборатории, в аптеки, в болници. В резултат на което, всеки лекуващ лекар разполага с цялата информация за здравословното състояние на конкретен пациент при определяне на диагноза и предписания за лечение. Освен това системата позволява на национални и регионални институции и организации да ползват в систематизиран вид цялата налична информация за здравното състояние на населението в национален и регионален мащаб.
ПОЯСНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Изобретението се пояснява по-подробно с помощта на приложената фигура 1, представляваща блокова схема, илюстрираща системата за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета.
ПРИМЕРНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
На фиг.1 е представена системата за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета в системата на здравеопазването, която се състои от централен сървър 1, индивидуални компютри 2.1, 2.2, ..., 2.п, намиращи се при отделните ползватели общопрактикуващи лекари, лекари специалисти, лаборатории, аптеки, болници, национални и регионални институции и организации. Между всеки един от индивидуалните компютри 2.1, 2.2, ..., 2,п и централния сървър 1 е осъществена интернет връзка 3 за осигуряване на комуникация помежду им.
От своя страна, централният сървър Л се състои от модул 1.1 за приемане на входящата информация от индивидуалните компютри 2.1,
2.2, ..., 2.п. Изходът на модул 1.1. е свързан към входа на модул 1.2 за обработка на получената информация. Към модул 1.2 от една страна чрез двустранни входно-изходни връзки е свързан модул 1.3 за съхранение на информацията (база данни), а от друга страна има изходна връзка с модул 1.4 за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри 2.1, 2.2, ..., 2.п и входяща връзка от модул 1.5 за приемане на запитвания от индивидуалните компютри 2.1,2.2,..., 2.п.
Индивидуалните компютри 2.1, 2.2, ..., 2.п включват в състава си съответно модули 2.1.1, 2.2.1, ..., 2.П.1 за обработка на данните, съответно свързани към модули 2.1.2, 2.2.2, ..., 2.П.2 за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни на централния сървър 1, свързани съответно към модули 2.1.3, 2.2.3, ..., 2.П.З за създаване на електронен XML-файл, съдържащ структурирана информация за съответното посещение на конкретен пациент, свързани към съответните модули 2.1.4, 2.2.4, ..., 2.П.4 за предаване на изходяща информация към централния сървър 1, които от своя страна чрез интернет връзката 3 са-свързани към модул 1.1 на централния сървър 1. От друга страна в състава на всеки индивидуален компютър са включени съответно и модули 2.1.5, 2.2.5, ..., 2.п.5 за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър 1, които са свързани съответно към модули 2.1.6., 2.2.6, ..., 2.п.6 за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър 1, които чрез интернет връзка 3 са свързани към модул 1.5 от централния сървър 1 за приемане на запитване от индивидуалните компютри. В състава на всеки от индивидуалните компютри 2.1, 2.2, ..., 2.п са включени също и модули
2.1.7, 2.2.7, ..., 2.п.7 за приемане на входяща информация от централния сървър 1, който от една страна чрез интернет връзка 3 е свързан към изхода на модул 1.4 от централния сървър 1 за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри, а от друга страна чрез изходна връзка модули 2.1.7, 2.2.7, ..., 2.П.7 са свързани съответно към модули 2.1.6, 2.2.6, ..., 2.П.6 за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър 1.
При конкретно посещение на пациент при общопрактикуващ лекар, лекар специалист, лаборатория, аптека, резултатите от съответното посещение се обработват съответно чрез модули 2.1.1, 2.2.1, ..., 2.П.1 и се записват и съхраняват в съответните модули 2.1.2, 2.2.2, ..., 2.П.2, след което чрез съответните модули 2.1.3, 2.2.3, ..., 2.П.З се създава електронен XML-файл, съдържащ структурирана информация за съответното посещение, който чрез съответните модули 2.1.4, 2.2.4, ...,
2.П.4 и чрез интернет връзка 3 се изпраща към модул 1.1 от централния сървър 1. Постъпващата в централния сървър 1 информация във вид на електронен XML-файл се приема от модул 1.1, който проверява и валидизира верността на структурата на електронния XML-файл и съдържащата се в него информация, след което съдържащата се информация в електронния XML-файл се предава към модул L2. В модул 1.2 информацията се разпределя в модул 1.3, където се съхранява в база данни.
При последващо посещение на конкретен пациент при общопрактикуващ лекар, лекар специалист, лаборатория, аптека, болница, от всеки индивидуален компютър 2.1, 2.2, ..., 2.п, чрез съответните модули 2.1.5, 2.2.5, ..., 2.Π.5 за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър 1, чрез съответните модули 2.1.6, 2.2.6, ..., 2.П.6 за изпращане на запитване към базата данни от централния сървър 1 и чрез интернет връзка 3 се отправя запитване до модул 1.5 за приемане на запитвания от индивидуалните компютри 2.1, 2.2, ..., 2.п. Постъпилото запитване в модул 1.5 се предава в модул 1.2 за обработка на получената информация, който от своя страна извлича необходимата информация за конкретния пациент от модул 1.3 на централния сървър 1 и изпраща извлечената информация чрез модул-1.4 и чрез интернет връзка 3 до съответните модули 2.1.7,
2.2.7, ..., 2.П.7 на индивидуалните компютри 2.1, 2.2, ..., 2.п. Тази постъпила информация се визуализира на мониторите на съответните индивидуални компютри 2.1, 2.2, ..., 2.п и отразява данните от всички регистрирани в централния сървър 1 посещения при общопрактйкуващи лекари, лекари специалисти, изследвания от лаборатории, изпълнени рецепти в аптеки и хоспитализации в болници на конкретния пациент.
Тази информация представлява самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент.
За по-пълна яснота относно действието на предложената система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета, по-долу са изложени примери, описващи реалното функциониране на самата система.
При посещение на пациент при общопрактикуващи лекари, лекари специалисти, в лаборатории, в аптеки, в болници, с помощта на модул за обработка на данните в индивидуалните компютри, данните от медицинския преглед се записват и съхраняват в модул база данни, намиращ се в съответния индивидуален компютър - на общопрактикуващия лекар, лекаря специалист, лабораторията, аптеката, болницата. Така записаните и съхранени данни се извличат чрез модул за създаване на електронен XML-файл, който ги структурира и създава самия електронен XML-файл. В електронния XML-файл фигурират данни за следните документи:
- амбулаторен лист;
- придружаващи документи, издадени на база амбулаторния лист, а именно:
. =.медицински направления за консултация;
- медицински направления за високоспециализирана дейност; = медицински направления за медико-диагностична дейност;
= медицински направления за хоспитализация;
= рецепти за лекарства, издадени от общопрактикуващ лекар и/или лекар специалист;
- данни за извършена медико-диагностична дейност от съответна лаборатория.
Създадения вече електронен XML-файл чрез модула за предаване на изходящата информация от индивидуалните компютри и чрез интернет връзка се изпраща до модул за приемане на входяща информация, намиращ се в централния сървър. Постъпилият в модула за приемане на входяща информация на централния сървър електронен XML-файл, се проверява и валидизира за вярност на структурата и съдържащата се в него информация, след което електронния XML-файл и съдържащата се в него информация се предават към модул за обработка на получената информация, откъдето вече обработената информация постъпва в модул за съхранение на информацията (база данни). Тази информация е под формата на персонални електронни здравни досиета на конкретни пациенти и може да се използва от всички сертифицирани ползватели.
При посещение на пациента при съответния общопрактикуващ лекар, от индивидуалния компютър на общопрактикуващия лекар, с помощта на модула за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър, при изпълнение условието за наличие на два ключа за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента и условията, зададени от модула за сертифициране правото на достъп до информацията, чрез модула за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър и чрез интернет връзка, се отправя запитване за отваряне на персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент, което запитване постъпва в модул на централния сървър за приемане на запитвания от индивидуалните компютри. Модулът за сертифициране правото на достъп до информацията дава възможност за персонален уникален достъп до централния сървър на съответния общопрактикуващ лекар. В този модул се съдържа еднопосочно криптирана информация във вйд на сертификат, съдържаща персоналните данни на съответния общопрактикуващ лекар, а именно: единен граждански номер; уникален идентификационен номер от Българския лекарски Съюз; регистрационен номер на практиката от Регионалния център по здравеопазване; име, презиме и. фамилия; медицинска специалност; име на практиката; идентификационен номер от системата и парола. Споменатите ключове за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента представляват от една страна потребителско име и парола на общопрактикуващия лекар, а от друга страна единен граждански номер и парола на пациента, която парола се намира на предварително издадената на пациента персонална електронна здравна карта. Персоналната електронна здравна карта служи за идентифициране на пациента пред системата. Чрез нея се осигурява достъп чрез интернет връзка на всеки сертифициран общопрактикуващ лекар до персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент. В персоналната електронна здравна карта влизат следните елементи: номер на картата; име, презиме и фамилия на пациента; единен граждански номер на пациента; парола за достъп до персоналното електронно здравно досие; срок на валидност; инициали на страната. Изключително условие е използването на комбинацията от модула за сертифициране правото на достъп до информацията от централния сървър заедно с двата ключа - на общопрактикуващия лекар и на пациента, за достъп до самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент.
Постъпилото занитване в модула за приемане на запитвания от индивидуалните компютри се отправя към модула за обработка на получената информация, след което обработената информация се отправя към модула за съхранение на информацията (база данни), откъдето чрез модула за обработка на получената информация се извлича исканата от запитването информация, която информация чрез модула за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри и чрез интернет връзката се предава към модула за приемане на входяща информация от централния сървър, намиращ се на индивидуалния компютър на съответния общопрактикуващ лекар, отправил запитването. В резултат, на монитора на индивидуалния компютър на общопрактикуващия лекар се появява самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент. В него в електронен вид се съдържа информация за:
- извършени медицински прегледи;
- издадени медицински направления за консултация;
- издадени медицински направления за високоспециализирана дейност;
- издадени медицински направления за медико-диагностична дейност;
- издадени рецепти за лекарства;
- издадено медицинско направление за хоспитализация;
- диспансеризация;
- личния лекар.
Извършените Медицински прегледи представят здравна информация за всяко едно посещение на пациента при различни лекари общопрактикуващ и/или лекар специалист, които са регистрирали посещението чрез издаване на амбулаторен лист и изпратили информацията от този амбулаторен лист от индивидуалния си компютър до базата данни на централния сървър под формата на електронен XMLфайл и с помощта на интернет връзка. Издадените придружаващи документи - медицински направления за консултация; медицински направления за високоспециализирана дейност; медицински направления за медико-диагностична дейност; рецепти за лекарства и медицинско направление за хоспитализация на конкретния пациент са в електронен вид и преглеждащият общопрактикуващ лекар може да се информира за: направените и/или ненаправените консулти с лекари специалисти; извършените и/или неизвършени високоспециализирани дейности; извършените и/или неизвършени медико-диагностични дейности; изписаните и/или неизписаните лекарства от рецептите; постъпването и/или непостъпването на конкретния пациент в болница и/или да получи информация за изписването на пациента от съответна болница, заедно с резултатите от всяка една дейност.
- Общонрактикуващият лекар отразява данните от самия преглед в собствения си индивидуален компютър чрез модул за обработка на данните в индивидуалните компютри. След това тези данни постъпват и се записват в модул за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни в централния сървър. След извършване на съответния медицински преглед, общопрактикуващият лекар чрез модула за създаване на електронен XML-файл, съдържащ структурирана информация за съответното посещение на пациента и чрез модула за предаване на изходяща информация от индивидуалните компютри, с помощта на интернет връзка изпраща информацията от конкретния амбулаторен лист от медицинския преглед, под формата на електронен XML-файл до модула за приемане на входяща информация от индивидуалните компютри, намиращ се на централния сървър, който я предава до модула от централния сървър за обработка на получената информация, който я предава по-нататък към модула за съхранение на информацията (база данни) на централния сървър. С постъпването на информацията в базата данни на централния сървър от конкретния медицински преглед при общопрактикуващия лекар, персоналното електронно здравно досие на прегледания пациент се допълва с данните от амбулаторния лист и тази информация е на разположение за ползване от други сертифицирани ползватели, разполагащи със собствения си ключ и ключа на пациента за достъп до конкретното персонално електронно здравно досие на пациента.
При посещение на пациента при съответния лекар специалист, от индивидуалния компютър на лекаря специалист, с помощта на модула за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър, при изпълнение условието за наличие на два ключа за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента и условията, зададени от модула за сертифициране правото на достъп до информацията, чрез модула за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър и чрез интернет връзка, се отправя запитване за отваряне на персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент, което запитване постъпва в модул на централния сървър за приемане на запитвания от индивидуалните компютри. Модулът за сертифициране правото на достъп до информацията дава възможност за персонален уникален достъп до централния сървър на съответния лекар специалист. В този модул се съдържа еднопосочно криптирана информация във вид на сертификат, съдържаща персоналните данни на съответния лекар специалист, а именно: единен граждански номер; уникален идентификационен номер от Българския лекарски съюз; регистрационен номер на практиката от Регионалния център по здравеопазване; име, презиме и фамилия; медицинска специалност; име на практиката; идентификационен номер от системата и парола. Споменатите ключове за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента представляват от една страна потребителско име и парола на лекаря специалист, а от друга страна единен граждански номер и парола на пациента, която парола се намира на предварително издадената на пациента персонална електронна здравна карта. Персоналната електронна здравна карта служи за идентифициране на пациента-пред системата. Чрез нея се осигурява достъп чрез интернет връзка на всеки сертифициран лекар специалист до персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент. В персоналната електронна здравна карта влизат следните елементи: номер на картата; име, презиме и фамилия на пациента; единен граждански номер на пациента; парола за достъп до персоналното електронно здравно досие; срок на валидност; инициали на страната. Изключително условие е използването на комбинацията от модула за сертифициране правото на достъп до информацията от централния сървър заедно с двата ключа - на лекаря специалист и на пациента, за достъп до самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент.
Постъпилото запитване в модула за приемане на запитвания от индивидуалните компютри се отправя към модула за обработка на получената информация, след което обработената информация се отправя към модула за съхранение на информацията (база данни), откъдето чрез модула за обработка на получената информация се извлича исканата от запитването информация, която информация чрез модула за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри и чрез интернет връзката се предава към модула за приемане на входяща информация от централния сървър, намиращ се на индивидуалния компютър на съответния лекар специалист, отправил запитването. В резултат, на монитора на индивидуалния компютър на лекаря специалист се появява самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент. В него в електронен вид се съдържа информация за:
- извършени медицински прегледи;
- издадени медицински направления за консултация;
- издадени медицински направления за високоспециализирана дейност;
- издадени медицински направления за медико-диагностична дейност;
- издадени рецепти за лекарства;
- издадено медицинско направление за хоспитализация;
- диспансеризации;
- личния лекар.
Извършените медицински прегледи представят здравна информация за всяко едно посещение на пациента при различни лекари общопрактикуващи и/или- лекар -специалист, които са регистрирали посещението чрез издаване на амбулаторен лист и изпратили информацията от този амбулаторен лист от индивидуалния си компютър до базата данни на централния сървър под формата на електронен XMLфайл и с помощта на интернет връзка. Издадените медицински направления за консултация на конкретния пациент са в електронен вид и преглеждащият лекар специалист може да използва активното електронно медицинско направление за консултация за осъществяване на медицинския преглед.
Лекарят специалист отразява данните от самия медицински преглед в собствения си индивидуален компютър чрез модул за обработка на данните в индивидуалните компютри. След това тези данни постъпват и се записват в модул за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни в централния сървър. След извършване на съответния медицински преглед, данните от самото електронно медицинско направление за консултация и информацията от конкретния амбулаторен лист от медицинския преглед, записани в модула за съхраняване на информацията, под формата на електронен XML-файл, създаден от модула за създаване на електронен XML-файл, се изпращат от индивидуалния компютър на лекаря специалист чрез модула за предаване на изходяща информация от индивидуалните компютри и чрез интернет връзка до модула за приемане на входяща информация от индивидуалните компютри, намиращ се на централния сървър, откъдето се предава до модула от централния сървър за обработка на получената информация, който я предава по-нататък до модула за съхранение на информацията (база данни) на централния сървър. Самото електронно медицинско направление за консултация спира да бъде активно и видимо за други лекари и по този начин това електронно медицинско направление за консултация не може да бъде използвано втори път от други лекари специалисти. С постъпването на информацията в базата данни на централния сървър от конкретния медицински преглед при лекаря специалист, персоналното електронно здравно досие на прегледания пациент се допълва с резултатите от конкретния медицински преглед и тази информация е на разположение за ползване от други сертифицирани ползватели, разполагащи със собствения си ключ и ключа на пациента за достъп до конкретното персонално електронно здравно досие на пациента.
Издадените медицински направления за високоспециализирана дейност на конкретния пациент са в електронен вид и преглеждащият лекар специалист може да използва активното медицинско направление за високоспециализирана дейност за осъществяване на съответната високоспециализирана дейност.
Лекарят специалист отразява данните от самата високоспециализирана дейност в собствения си индивидуален компютър чрез модул за обработка на данните в индивидуалните компютри. След това тези данни постъпват и се записват в модул за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни в централния сървър. След извършване на съответната високоспециализирана дейност, данните . от самото електронно медицинско направление за високоспециализирана дейност и информацията от конкретния амбулаторен лист от високоспециализираната дейност, записани в модула за съхраняване на информацията, под формата на електронен XML-файл, създаден от модула за създаване на електронен XML-файл, се изпращат от индивидуалния компютър на лекаря специалист чрез модула за предаване на изходяща информация от индивидуалните компютри и чрез интернет връзка до модула за приемане на входяща информация от индивидуалните компютри, намиращ се на централния сървър, откъдето се предава до модула от централния сървър за обработка на получената информация, който я предава по-нататък до модула за съхранение на информацията (база данни) на централния сървър. Самото електронно медицинско направление за високоспециализирана дейност спира да бъде активно и видимо за други лекари, и по този начин това електронно медицинско направление за високоспециализирана дейност не може да бъде използвано втори път от други лекари специалисти. С постъпването на информацията в базата данни на централния сървър от конкретния медицински преглед при лекаря специалист, персоналното електронно здравно досие на прегледания пациент се допълва с резултатите от конкретната високоспециализирана дейност и тази информация е на разположение за ползване от други сертифицирани ' ползватели, разполагащи със собствения си ключ и ключа на пациента за достъп до конкретното персонално електронно здравно досие на пациента.
При посещение на пациента в конкретна лаборатория, от индивидуалния компютър на лабораторния лекар, с помощта на модула за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър, при изпълнение условието за наличие на два ключа за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента и условията, зададени от модула за сертифициране правото на достъп до информацията, чрез модула за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър и чрез интернет връзка, се отправя запитване за отваряне на персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент, което запитване постъпва в модула на централния сървър за приемане на запитвания от индивидуалните компютри. Модулът за сертифициране правото на достъп до информацията дава възможност за персонален уникален достъп до централния сървър на съответния лабораторен лекар от конкретната лаборатория. В този модул се съдържа еднопосочно криптирана информация във вид на сертификат, съдържаща персоналните данни на съответния лабораторен лекар, а именно: единен граждански номер; уникален идентификационен номер от Българския лекарски съюз; регистрационен номер на практиката от Регионалния център по здравеопазване; име, презиме й фамилия; медицинска специалност; име на практиката; идентификационен номер от системата и парола. Споменатите ключове за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента представляват от една страна потребителско име и парола на лабораторния лекар, а от друга страна единен граждански номер и парола на пациента, която парола се намира на предварително издадената на пациента персонална електронна здравна карта. Персоналната електронна здравна карта служи за идентифициране на пациента пред системата. Чрез нея се осигурява достъп чрез интернет връзка на всеки сертифициран лабораторен лекар до персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент. В персоналната електронна здравна карта влизат следните елементи: номер на картата; име, презиме и фамилия на пациента; единен граждански номер на пациента; парола за достъп до персоналното електронно здравно досие; срок на валидност; инициали на страната. Изключително условие е използването на комбинацията от модула за сертифициране правото на достъп до информацията от централния сървър заедно с двата ключа - на лабораторния лекар и на пациента, за достъп до самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент.
Постъпилото запитване в модула за приемане на запитвания от индивидуалните компютри се отправя към модула за обработка на получената информация, след което обработената информация се отправя към модула за съхранение на информацията (база данни), откъдето чрез модула за обработка на получената информация се извлича исканата от запитването информация, която информация чрез модула за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри и чрез интернет връзка се предава към модула за приемане на входяща информация от централния сървър, намиращ се на индивидуалния компютър на съответния лабораторен лекар, отправил запитването. В резултат, на монитора на индивидуалния компютър на лабораторния лекар се появява самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент. В него в електронен вид се съдържа информация за:
- извършени медицински прегледи;
- издадени медицински направления за консултация;
- издадени медицински направления за високоспециализирана дейност;
- издадени медицински направления за медико-диагностична дейност;
- издадени рецепти за лекарства;
- издадено медицинско направление за хоспитализация;
- диспансеризации;
- личния лекар.
Извършващият медико-диагностичната дейност лабораторен лекар в посетената от пациента лаборатория може да използва активното издадено- електронно медицинското направление за медико13 диагностична дейност при осъществяване на самата медикодиагностична дейност.
Лабораторният лекар отразява данните от резултатите от самата медико-диагностична дейност в собствения си индивидуален компютър чрез модул за обработка на данните в индивидуалните компютри. След това тези данни постъпват и се записват в модул за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни в централния сървър. След извършване на съответната медико-диагностична дейност, данните от самото електронно медицинско направление за медикодиагностична дейност и информацията с резултатите от конкретната медико-диагностична дейност, записани в модула за съхраняване на информацията, под формата на електронен XML-файл, създаден от модула за създаване на електронен XML-файл, се изпращат от индивидуалния компютър на лабораторния лекар чрез модула за © предаване на изходяща информация от индивидуалните компютри и чрез интернет връзка до модула за приемане на входяща информация от ( индивидуалните компютри, намиращ се на централния сървър, откъдето се предава до модула от централния сървър за обработка на получената информация, който я предава по-нататък до модула за съхранение на информацията (база данни) на централния сървър. Самото електронно медицинско направление за медико-диагностична дейност спира да бъде активно и видимо за други лаборатории и лабораторни лекари и по този начин това електронно медицинско направление за медико-диагностична дейност не може да бъде използвано втори път. С постъпването на информацията в базата данни на централния сървър от конкретната извършена медико-диагностична дейност от лабораторния лекар, персоналното електронно здравно досие на прегледания пациент се допълва с резултатите от конкретната медико-диагностична дейност и © тази информация е на разположение за ползване от други сертифицирани ползватели, разполагащи със собствен ключ и ключа на ( пациента за достъп до конкретното персонално електронно здравно досие на пациента. ,
При посещение на пациента в конкретна аптека, от индивидуалния компютър на фармацевта, с помощта на модула за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър, при изпълнение условието за наличие на два ключа за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента и условията, зададени от модула за сертифициране правото на достъп до информацията, чрез модула за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър и чрез интернет връзка, се отправя запитване за отваряне на персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент, което запитване постъпва в модула на централния сървър за -приемане на-запитвания от - индивидуалните компютри. Модулът за сертифициране правото на достъп до информацията дава възможност за персонален уникален достъп до централния сървър на съответния фармацевт от конкретната аптека. В този модул се съдържа еднопосочно криптирана информация във вид на сертификат, съдържаща персоналните данни на съответната аптека, а именно: регистрационен номер на аптеката; име на аптеката; идентификационен номер от системата и парола. Споменатите ключове за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента представляват от една страна потребителско име и парола на фармацевта, а от друга страна единен граждански номер и парола на пациента, която парола се намира на предварително издадената на пациента персонална електронна здравна карта. Персоналната електронна здравна карта служи за идентифициране на пациента пред системата. Чрез нея се осигурява достъп чрез интернет връзка на всеки сертифициран фармацевт до персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент. В персоналната електронна здравна карта влизат следните елементи: номер на картата; име, презиме и фамилия на пациента; единен граждански номер на пациента; парола за достъп до персоналното електронно здравно досие; срок на валидност; инициали на страната. Изключително условие е използването на комбинацията от модула за сертифициране правото на достъп до информацията от централния сървър заедно с двата ключа - на фармацевта и на пациента, за достъп до самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент.
Постъпилото запитване в модула за приемане на запитвания от индивидуалните компютри се отправя към модула за обработка на получената информация, след което обработената информация се отправя към модула за съхранение на информацията (база данни), откъдето чрез модула за обработка на получената информация се извлича исканата от запитването информация, която информация чрез модула за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри и чрез интернет връзката се предава към модула за приемане на входяща информация от централния сървър, намиращ се на индивидуалния компютър на съответния фармацевт, отправил запитването. В резултат, на монитора на индивидуалния компютър на фармацевта се появява самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент. В него се съдържа информация за издадените рецепти за лекарства на конкретния пациент, които са в електронен вид. Фармацевтът може да използва издадената активна електронна рецепта за лекарства при изписване на лекарствата. Фармацевтът отразява данните за изписаните лекарства в собствения си индивидуален компютър чрез модул за обработка на данните в индивидуалните компютри. След това тези данни постъпват и се записват в модул за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни в централния сървър. След изписване на лекарствата, данните от самата електронна рецепта за лекарства и информацията с резултатите от конкретните изписани лекарства, записани в модула за съхраняване на информацията, под формата на електронен XML-файл, създаден от модула за създаване на електронен XML-файл, се изпращат от индивидуалния компютър на фармацевта чрез модула за предаване на изходяща информация от индивидуалните компютри и чрез интернет връзка до модула за приемане на входяща информация от индивидуалните компютри, намиращ се на централния сървър, откъдето се предава до модула от централния сървър за обработка на получената информация, който я предава по-нататък до модула за съхранение на информацията (база данни) на централния сървър. Самите лекарства, респективно самата електронна рецепта за лекарства, спират да бъде активни и видими за други аптеки и фармацевти и по този начин лекарствата и тази електронна рецепта за лекарства не могат да бъдат използвани втори път. С-постъпването на информацията в базата данни на централния сървър за конкретните изписани лекарства от фармацевта, персоналното електронно здравно досие на прегледания пациент се допълва с данните за изписаните лекарства и тази информация е на разположение за ползване от други сертифицирани ползватели, разполагащи със собствен ключ и ключа на пациента за достъп до конкретното персонално електронно здравно досие на пациента.
При посещение на пациента в конкретна болница, от индивидуалния компютър на регистратурата на болницата, с помощта на модула за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър, при изпълнение условието за наличие на два ключа за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента и условията, зададени от модула за сертифициране правото на достъп до информацията, чрез модула за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър и чрез интернет връзка, се отправя запитване за отваряне на персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент, което запитване постъпва в модула на централния сървър за приемане на запитвания от индивидуалните компютри. Модулът за сертифициране правото на достъп до информацията дава възможност за персонален уникален достъп до централния сървър на съответния регистратор и лекар от съответно отделение от конкретната болница. В този модул се съдържа еднопосочно криптирана информация във вид на сертификат, съдържаща персоналните данни на съответната болница, а именно: регистрационен номер на болницата от Регионалния център по здравеопазване; име на болницата; идентификационен номер от системата и парола. Споменатите ключове за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента представляват от една страна потребителско име и парола на регистратора или лекаря от болницата, а
от друга страна единен граждански номер и парола на пациента, която парола се намира на предварително издадената на пациента персонална електронна здравна карта. Персоналната електронна здравна карта служи за идентифициране на пациента пред системата. Чрез нея се осигурява достъп чрез интернет връзка на всеки сертифициран регистратор и на всеки лекар от конкретно отделение на болницата до персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент. В персоналната електронна здравна карта влизат следните елементи: номер на картата; име, презиме и фамилия на пациента; единен граждански номер на пациента; парола за достъп до персоналното електронно здравно досие; срок на валидност; инициали на страната. Изключително условие е използването на комбинацията от модула за сертифициране правото на достъп до информацията от централния сървър заедно с двата ключа - на регистратора или лекаря от съответното отделение от болницата и на пациента, за достъп до самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент.
( Постъпилото запитване в модула за приемане на запитвания от индивидуалните компютри се отправя към модула за обработка на получената информация, след което обработената информация се отправя към модула за съхранение на информацията (база данни), оТкъдето чрез модула за обработка на получената информация се извлича исканата от запитването информация, която информация чрез модула за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри и чрез интернет връзката се предава към модула за приемане на входяща информация от централния сървър, намиращ се на индивидуалния компютър на съответния регистратор на болницата, отправил запитването. В резултат, на монитора на индивидуалния компютър на регистратора на болницата се появява самото персонално електронно здравно досие на конкретния пациент. В него се съдържа информация за: извършени медицински прегледи; издадени медицински ί направления за консултация; издадени медицински направления за високоспециализирана дейност; издадени медицински направления за медико-диагностична дейност; издадени рецепти; диспансеризация; издадено медицинско направление за хоспитализация, което все още не е усвоено на конкретния пациент, които са в електронен вид. Регистраторът на болницата може да използва издаденото активно - електронно медицинско направление за хоспитализация при постъпването на пациента в болницата. Регистраторът отразява данните за постъпването на пациента в собствения си индивидуален компютър чрез модул за обработка на данните в индивидуалните компютри. Тези данни постъпват и се записват в модул за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни в централния сървър. След това, данните от самото медицинско направление за хоспитализация и информацията с данните от постъпването на пациента в болницата, записани в модула за съхраняване на информацията, под формата на електронен XML-файл, създаден от модула за създаване на електронен XML-файл, се изпращат от индивидуалния компютър на регистратора на болницата чрез модула за предаване на изходяща информация от индивидуалните компютри и чрез интернет връзка до модула за приемане на входяща информация от индивидуалните компютри, намиращ се на централния сървър, откъдето се предава до модула от централния сървър за обработка на получената информация, който я предава по-нататък до модула за съхранение на информацията (база данни) на централния сървър. Самото електронно медицинско направление за хоспитализация спира да бъде активно и видимо за други регистратори на болници и по този начин това електронно медицинско направление за хоспитализация не може да бъде използвано втори път от други регистратори на болници. С постъпването на информацията в базата данни на централния сървър за конкретната регистрация на пациента, персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент се допълва с данните за постъпването му в болница и тази информация е на разположение за ползване от други сертифицирани ползватели, разполагащи със собствен ключ и ключа на пациента за достъп до конкретното персонално електронно здравно досие на пациента.
Във всяка болница, персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент е достъпно за лекарите от всяко сертифицирано отделение от болницата, чрез модула за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър, при изпълнение условието за наличие на два ключа за достъп до персоналното електронно здравно досие на пациента.
При изписване на пациента, регистраторът на болницата отразява данните за изписването на пациента в собствения си индивидуален компютър чрез модул за обработка на данните в индивидуалните компютри. Тези данни постъпват и се записват в модул за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни в централния сървър. След това, информацията с данните от изписването на пациента от болницата, записана в модула за съхраняване на информацията, под формата на електронен XML-файл, създаден от модула за създаване на електронен XML-файл, се изпраща от индивидуалния компютър на регистратора на болницата чрез модула за предаване на изходяща информация от индивидуалните компютри и чрез интернет връзка до модула за приемане на входяща информация от индивидуалните компютри, намиращ се на централния сървър, откъдето се предава до модула от централния сървър за обработка на получената информация, който я предава по-нататък до модула за съхранение на информацията
(база данни) на централния сървър. Регистраторът на болницата също така прикачва към персоналното електронно здравно досие в електронен вид издадената от болницата епикриза на пациента. С постъпването на информацията в базата данни на централния сървър за конкретното изписване на пациента, персоналното електронно здравно досие на конкретния пациент се допълва с данните за изписването му от болницата и тази информация е на разположение за ползване от други сертифицирани ползватели, разполагащи със собствен ключ и ключа на пациента за достъп до конкретното персонално електронно здравно досие на пациента.
Чрез системата, достъп до информацията от базата данни на централния сървър имат и редица национални и регионални институции и организации. В състава на националните институции и организации влизат Народно събрание, Президент, Министър-председател, Министерство на здравеопазването, Национална здравна осигурителна каса и Български лекарски съюз. В състава на регионалните институции и организации влизат Община, Регионален център по здравеопазване, Районна здравно осигурителна каса, Районна инспекция за опазване и контрол на общественото здраве и Български лекарски съюз. Достъпът до информацията от базата данни на централния сървър за тези институции и организации се осъществява чрез модул за сертифициране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър, при изпълнение условието за наличие на един ключ за достъп до информацията от базата данни на централния сървър и условията, зададени от модула за сертифициране правото на достъп до информацията, чрез модула за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър и чрез интернет връзка, при което се отправя запитване за конкретна информация, което запитване постъпва в модула на централния сървър за приемане на запитвания от индивидуалните компютри.
Модулът за сертифициране правото на достъп до информацията дава възможност за персонален уникален достъп до централния сървър на оторизирания представител на съответната институция. В този модул се съдържа еднопосочно криптирана информация във вид на сертификат, съдържаща персоналните данни на съответната институция, а именно: териториален номер; име на институцията; идентификационен номер от системата и парола. Споменатият ключ за достъп до системата за персонални електронни здравни досиета представлява потребителско име и парола на оторизирания представител на съответната институция. Изключително условие е използването на комбинацията от модула за сертифициране правото на достъп до информацията от централния сървър заедно с ключа на оторизирания представител на съответната институция, за достъп до информация от базата данни на централния сървър. Тъй като националните и регионалните институции и организации имат само един ключ, те имат достъп само до определена селектирана здравна информация, свързана със здравното състояние на пациентите. Оторизирания представител на съответната институция може сам да избере предложени му от системата критерии, по които да бъде създадена справката, съдържаща селектирана здравна информация. Обхвата на информацията, до която има достъп оторизирания представител на съответната институция се определя от модулът за сертифициране правото на достъп до информацията и се отнася само за конкретния регион. За националните институции и организации, обхвата на информацията, до която имат достъп оторизираните представители на съответните институции и организации се отнася за цялата страна.

Claims (2)

ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
1. Система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета, характеризираща се с това, че се състои от централен сървър (1), индивидуални компютри (2.1, 2.2, ..., 2.п), намиращи се при отделните сертифицирани ползватели (общопрактикуващи лекари, лекари специалисти, лаборатории, аптеки, болници, национални и регионални институции и организации), като между всеки един от индивидуалните компютри (2.1, 2.2, ..., 2.п) и централния сървър (1) е осъществена интернет връзка (3) за осигуряване на комуникация помежду им, като от своя страна, централният сървър (1) се състои от модул (1.1) за приемане на входяща информация от индивидуалните компютри (2.1, 2.2, ..., 2.п), при което изходът на модул (1.1) е свързан към входа на модул (1.2) за обработка на получената информация, като към модул (1.2) от една страна чрез двустранни входно-изходни връзки е свързан модул (1.3) за съхранение на информацията (база данни), а от друга страна има изходна връзка с модул (1.4) за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри (2.1, 2.2, ..., 2.п) и входяща връзка от модул (1.5) за приемане на запитвания от индивидуалните компютри (2.1, 2.2, ..., 2.п), като освен това индивидуалните компютри (2.1, 2.2, ..., 2.п) включват в състава си съответно модули (2.1.1, 22,1, ..., 2.П.1) за обработка на данните, съответно свързани към модули (2.1.2, 2.2.2, ..., 2.П.2) за съхраняване на информацията в база данни, независима от базата данни на централния сървър (1), свързани съответно към модули (2.1.3, 2.2.3, ..., 2.П.З) за създаване на електронен XML-файл, съдържащ структурирана информация за съответното посещение на конкретен пациент, свързани към съответните модули (2,1.4, 2.2.4, ..., 2.Π.4) за предаване на изходяща информация към централния сървър (1), които от своя страна чрез интернет връзката (3) са свързани към модул (1.1) на централния Сървър (1), като от друга страна в състава на всеки индивидуален компютър са включени съответно и модули (2.1.5, 2.2.5, ..., 2.п.5) за сертифицйране правото на достъп до информацията от базата данни на централния сървър (1), които са свързани съответно към модули (2.1.6., 2.2.6, ..., 2.П.6) за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър (1), които чрез интернет връзката (3) са свързани към модул (1.5) от - централния сървър (1) за приемане на запитване от индивидуалните компютри, като в състава на всеки от индивидуалните компютри (2.1,
2.2, ..., 2,п) са включени също и съответните модули (2.1.7, 2.2.7, ..., 2.П.7) за приемане на входяща информация от централния сървър (1), които от една страна чрез интернет връзката (3) са свързани към изхода на модул (1.4) от централния сървър (1) за предаване на изходяща информация към индивидуалните компютри, а от друга страна чрез изходна връзка модулите (2.1.7, 2.2.7, ..., 2.П.7) са свързани съответно към модули (2.1.6, 2.2.6, ..., 2.П.6) за изпращане на запитване към базата данни на централния сървър (1).
BG109903A 2007-07-02 2007-07-02 Система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета BG66088B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109903A BG66088B1 (bg) 2007-07-02 2007-07-02 Система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109903A BG66088B1 (bg) 2007-07-02 2007-07-02 Система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109903A true BG109903A (bg) 2009-01-30
BG66088B1 BG66088B1 (bg) 2011-03-31

Family

ID=40427551

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109903A BG66088B1 (bg) 2007-07-02 2007-07-02 Система за създаване, актуализиране и използване на персонални електронни здравни досиета

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66088B1 (bg)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6697783B1 (en) * 1997-09-30 2004-02-24 Medco Health Solutions, Inc. Computer implemented medical integrated decision support system

Also Published As

Publication number Publication date
BG66088B1 (bg) 2011-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Majumdar et al. Use of a case manager to improve osteoporosis treatment after hip fracture: results of a randomized controlled trial
US8265954B2 (en) System for communication of health care data
US7440904B2 (en) Method and system for generating personal/individual health records
US7475020B2 (en) Method and system for generating personal/individual health records
US8321239B2 (en) System for communication of health care data
US7533030B2 (en) Method and system for generating personal/individual health records
US7428494B2 (en) Method and system for generating personal/individual health records
US7509264B2 (en) Method and system for generating personal/individual health records
US20150112702A1 (en) Apparatus and method for processing and/or for providing healthcare information and/or healthcare-related information with or using an electronic healthcare record and genetic information and/or genetic-related information
US20090313049A1 (en) Apparatus and Method for Processing and/or Providing Healthcare Information and/or Healthcare-Related Information
US20060277071A1 (en) Patient receiving method
US20130304506A1 (en) System and method for managing health risks
US20150199488A1 (en) Systems and Methods for Interpreting Medical Information
KR20040053269A (ko) 처방조치 시스템 및 방법
US20060080151A1 (en) Healthcare management method and system
US20050108053A1 (en) Interactive internet medical pharmaceutical prescribing system
Rogers Internet of things-based smart healthcare systems, wireless connected devices, and body sensor networks in COVID-19 remote patient monitoring
Sharp et al. Decentralising NCD management in rural southern Africa: evaluation of a pilot implementation study
US20160196408A1 (en) Method for interfacing medical information between a medical information exchange and computing entities
Kõnd et al. E-prescription success in Estonia: The journey from paper to phamacogenomics
KR20170022007A (ko) 건강정보관리 시스템 및 그 방법이 구현된 컴퓨터로 판독 가능한 기록매체
AU2006275540B2 (en) Method and system for generating individual electronic medical record
EP2973350A1 (en) Systems and methods for interpreting medical information
KR20000037445A (ko) 컴퓨터 네트워크를 이용한 의약 조제 방법
JP6954966B2 (ja) 薬局連携システムおよび方法