BG107855A - Основни и спомагателен топлоизолиращи ивични модули за суха сглобка - Google Patents

Основни и спомагателен топлоизолиращи ивични модули за суха сглобка Download PDF

Info

Publication number
BG107855A
BG107855A BG107855A BG10785503A BG107855A BG 107855 A BG107855 A BG 107855A BG 107855 A BG107855 A BG 107855A BG 10785503 A BG10785503 A BG 10785503A BG 107855 A BG107855 A BG 107855A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
walls
module
strip
housing
wall
Prior art date
Application number
BG107855A
Other languages
English (en)
Inventor
Веселин М. Димитров
Антон А. Жеков
Иванка Р. Димитрова
Аделина В. Димитрова
Original Assignee
Веселин М. Димитров
Антон А. Жеков
Иванка Р. Димитрова
Аделина В. Димитрова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Веселин М. Димитров, Антон А. Жеков, Иванка Р. Димитрова, Аделина В. Димитрова filed Critical Веселин М. Димитров
Priority to BG107855A priority Critical patent/BG107855A/bg
Publication of BG107855A publication Critical patent/BG107855A/bg

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася за строителната индустрия, в частност към елементите на строителните конструкции, явяващо се нова структура за заготовка на монолитни модулни стени от излят бетон в кухи, термоизолиращи ивични модули, защитени от външна и от вътрешна страна, формовани от негорим топлоизолационен материал, характеризиращи се със самозаключващи хоризонтални и вертикални системи. Изобретението е предназначено за всички отрасли на строителството - заводско, селскостопанско, производствени складове и халета, фамилни къщи, жилищни сгради и прилежащите към тях помещения.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са модули за монолитно изграждане на стени, при които след оформяне на ивичните основи и плоча “кота 0” се монтират или зидат стени от модулни елементи. В друг случай се изработва дървен и метален кофраж, в който се монтира стоманена арматура, образуваща скелета на сградата, след което в кофража се излива бетон.
В патент BG 62099 В1 е предложена система за жилищно строителство със структурно кухи елементи. Изобретението се отнася до удължени, екструдирани термопластични кухи структурни елементи с правоъгълно напречно сечение, които са предназначени за съединяващо монтиране и се използват при издигане на модулни сгради върху поддържаща основа. Всеки елемент е съвместно екструдиран на основа, включваща повторно използван пластичен материал, тънък и гладък защитен повърхностен слой, покриващ стенните открити повърхнини на ·· ···· елемента. Отворите са точно подредени, за да се осигурят вътрешни потокови канали, за изливане на бетона в тях. Благодарение на метода могат бързо и лесно да се изграждат къщи или други строителни обекти.
В патент BG 62818 В1 за изолирана стена са изброени елементите за нейното сглобяване. Стената се използва в жилищното строителство, като структурата й позволява топлоизолирането да се изпълнява едновременно с изграждането. Изолираната стена образува структура от вертикални, термопластични, кухо екструдирани елементи, свързани помежду си в редица. Екструдираните камери представляват редица от елементи, предвидени за запълване с бетон и друга редица от камери, съдържаща изолационен материал, разположен по дължината на стената. Авторът си е поставил за цел да отстрани по този начин хроничните недостатъци на монолитното строителство.
Техническа същност на изобретението
Съгласно настоящето изобретение, новият модулен елемент, явяващ се нарастващ универсален междинен ивичен модул, представлява една тотално топлоизолираща, монолитно формована куха част от негорим топлоизолационен материал с правоъгълна форма, оформена от една двойка крайни вертикални корпусни стени, разположени на разстояние една към друга, представляващи външни, защитени с метално покритие или вътрешни, защитени с листов материал стени, свързани помежду си с корпусни съединители.
Универсалният стенен елемент е така формован, че между външните корпусни стени има 6 корпусни съединителя. Пространството в кухата част на ивичния модул е оптимално разпределено, така че корпусните съединители се явяват в центъра на срещулежащите корпусни стени, равни на една трета от цялата вертикална площ, оставяйки под и над себе си празно пространство, съответно по една трета. Корпусните връзки разделят ί
• · • * ··«·
Μ ····
кухината на равни по размер камери, които в горната си част имат 3 зъба върху разделителната повърхност, идентични с тези на корпусните стени и също толкова на брой огледални глъбове, нужни в случаите за монтаж на преградна стена на мястото на срязания при необходимост ивичен модул. Между зъбите има предвидени легла за хоризонтална арматура.
Вертикалната връзка между два вертикални ивични модула се осъществява по следния начин - всяка двойка корпусни стени завършва с
разположени върху горната им част централно по оста, с определена стъпка и конкретен брой цилиндрични зъби със зададен диаметър. В долната част на същата двойка стени са разположени огледално на зъбите глъбове, чрез които се съединяват вертикално два ивични модула и образуват модулна
стена от топлоизолиращи ивични модули.
Хоризонталната връзка между хоризонтално разположените нарастващи ивични модули се осъществява чрез огледални зъб/глъб с правоъгълна форма, челно разположени на срещуположните краища на двойката корпусни стени от вертикалната им част. Ширината на зъбите или глъбовете е една трета от ширината на стената.
Крайният ивичен модул е друго решение на универсалния модул, на който при формоването е изградена нова перпендикулярна, вертикална корпусна стена, монолитно съединена с двойката корпусни стени като срещуположния й край остава кухина, а новата стена е с дебелина, равна на дебелината на корпусните стени. Върху перпендикулярната стена и под нея има зъби/глъбове за вертикална връзка, като всички останали елементи и начини на свързване са идентични с гореописания ивичен модул.
П-образният вариант на изпълнение е ивичен модул, на който при формоването долната част на корпуса е монолитно свързана с двойката перпендикулярни към нея корпусни стени. Дебелината на нововъведената корпусна стена е равна на дебелината на корпусните стени. Дънната част на П-образния модул е изпълнена с допълнителни 3 реда глъбове, успоредно • · ♦· ··♦· »4 ····
разположени на корпусната стена. Всички останали елементи и начини на свързване са идентични с гореописания ивичен модул.
При L-образния вариант на ивичния модул има монолитно формовани двойка крайни вертикални корпусни стени, разположени срещуположно една към друга, но едната от тях е два пъти по-къса от другата, като горната част на късата корпусна стена е гладка отгоре, а долната й част е изпълнена с глъбове, както и срещуположната й корпусна стена. Глъбовете са огледални на цилиндричните зъби, разположени в горната част на голямата вертикална корпусна стена на L-образния модул и осъществяват хоризонталната връзка между вертикалните корпусни стени на ивичния модул.
Вертикалната връзка между челните части на L-образния ивичен модул се осъществява по аналогичен начин, както при по-горе описаните междинни ивични модули.
Корпусните съединители, за разлика от другите модули са по-дълги и започват на Зсм по-надолу от началото на горния ръб на ниската част на корпусната стена и завършват на нивото на долната й част. Образуваните взаимосвързани правоъгълни тела се ползват за по-добро подаване на бетонната смес, тъй като L-образния ивичен модул се монтира в последния ред, който е завършващ ред при модулната стенна структура.
Съществуват още две вариантни решения. Като първи вариант е ивичен модул, северна модулна стена, при който разликата от стандартния нарастващ ивичен модул е, че едната от корпусните стени, явяваща се външна се дублира, при което се получава модулна стена два пъти подебела от стандартния модул. Използва се предимно за северни стени. При втория вариант ивичният модул е такъв, че външната корпусна стена е тройна. Използва се за строеж на модулни стени на сгради в северни райони. Всички останали елементи и начини на свързване са идентични с гореописаните модули.
·**·
Спомагателният модулен елемент се използва в случай, че се налага намаляване на стандартен ивичен модул. След срязването на ивичния модул над и под корпусния съединител се изграждат микростени от спомагателни модулни елементи, което цели задържането на излетия в кухината бетон. Начините на свързване на спомагателния модул с комплекта от ивични модули са идентични на гореописаните, тъй като спомагателният модул има в горната си страна 3 зъба, а в долната - 3 глъба, чрез които се осъществява връзката. Този елемент, както и всички останали, описани досега са изпълнени чрез формоване от монолитен негорим топлоизолационен материал.
Съгласно изобретението се създава куха стенна модулна структура чрез самозаключващи се хоризонтално и вертикално топлоизолиращи ивични модули. След въвеждане на бетонна смес в тази модулна структура се образува монолитна модулна стена, която е двустранно топлоизолирана още при монтажния процес, с високи якостни качества, изградена безкофражно и без използване на тежка механизация. Получената чрез суха сглобка на ивични модули модулна стена, след набиране на необходимата якост на бетона и частично прешпакловане е готова за окончателно издаване.
Пояснение на приложените фигури
Примерното изпълнение на настоящето изобретение се илюстрира от приложените фигури, изчертани триизмерно с разрез, където:
Фигура I представлява универсален междинен ивичен модул, използван за монтаж на външни и преградни модулни стени;
Фигура 2 - междинен ивичен модул - за външни модулни стени;
Фигура 3 е междинен ивичен модул - за преградни модулни стени;
Фигура 4 - завършващ универсален ивичен модул - за външни и преградни модулни стени;
• · »··· ·· ·· • · · · г · ·· • · · · 9 · ···· • · · · · · • · · · · · · · • · · · · · · • · · · · · · • · ·· · · · ··
Фигура 5 - завършващ ивичен модул - за външни модулни стени;
Фигура 6 - завършващ ивичен модул - за преградни модулни стени;
Фигура 7 - П-образен универсален ивичен модул с дъно - за външни и преградни модулни стени;
Фигура 8 - П-образен ивичен модул с дъно - за преградни модулни стени;
Фигура 9 - П-образен ивичен модул с дъно - за външни модулни стени;
Фигура 10 - L-образен универсален ивичен модул - за модулни стени;
Фигура 11 - спомагателен универсален модул - за горна преградни стени вътре в модула;
Фигура 12 - универсален междинен ивичен модул - за модулни стени - север;
Фигура 13 - универсален междинен ивичен модул - за външни и долна външни външни модулни стена - изпълнение за северен климатичен пояс.
Примери за изпълнение на изобретението
Съгласно изобретението, всички основни термоизолиращи ивични модули представляват кухо формовани монолитни елементи от негорим, топлоизолационен материал, като спомагателния модул е плътно формован от същия материал.
Комплектът от основни модули (междинен, завършващ, П- и Lобразен) включва двойка успоредно свързани, вертикални корпусни стени (1) като връзката съединители (2).
между тях се осъществява чрез поредица от корпусни Челното вертикално свързване между модулите се челно разположените правоъгълни глъбове (3) и зъби осъществява чрез (5а). Хоризонталната връзка между модулите се осъществява чрез цилиндричните зъби (4), разположени по горната част на корпусните стени
·· ···· ····
на модулите и огледално разположените глъбове (5) от долната страна на двойката корпусни стени. Местата, на които може да бъде срязван ивичния модул, са обозначени с (6). Центърът на ивичния модул е отразен с (7). Той подпомага монтажа на следващия горен ред ивични модули. Върху корпусните съединители (2) с (8) са показани оставените легла за полагане на хоризонталната арматура.
Като разновидност на основния междинен модул се прилагат два модула, използвани както за външни, така и за преградни модулни стени. С (1) е обозначена двойката успоредни стени от монолитния корпус на модула от топлоизолационен материал, идентичен за всички модули. С (9) е показана металната защитна част на модула, използван за външни стени. С (10) е обозначен канала за разполагане на гумения уплътнител. Другата разновидност се отнася за модули за носещи или преградни модулни стени, като с (1) е обозначена отново двойката успоредни стени от корпуса на ивичния модул, а с (11) - двустранно защитаващата с листов материал стените на модула.
Вторият от комплекта от модули е универсалния завършващ ивичен модул. С (12) е показана новата перпендикулярна корпусна стена, височината на която е равна на височината на двойката корпусни стени. Върху новата перпендикулярна корпусна стена от горната й страна има допълнително формовани 3 цилиндрични зъба, от долната й страна има 3 глъбове. Съединени в редица, перпендикулярна на двойката корпусни стени (1), заедно със зъбите (4) на корпусната стена и огледално разположените глъбове (5) се получават по 5 зъба/глъбове. По такъв начин долния и горния модул се закрепват, като това води до заключване на ъгъла на модулната стена.
П-образният монолитен термоизолиращ ивичен модул е друга разновидност на универсалният междинен ивичен модул. С (13) е отбелязан дънният профил от корпуса на ивичния модул, монолитно свързан с другите две корпусни стени (1). Използва се предимно при • · ·· ···* ··«· ···· · · · ·· · «·· · ····· A · ·····« ···« · • · ♦ · · · 99 9· •999 ·· 99 ·*· 9999 монтаж над прозорци и врати. Хоризонталното и вертикално свързване между междинните и П-образния модул става по аналогичен тачин, както е описано по-горе.
Съществуват две разновидности на П-образния ивичен модул, като едната от разновидностите е за външни, а другата - за вътрешни, преградни и носещи стени. На всички фигури за П-образния ивичен модул е показана новата монолитна дънна стена (13). В единият от случаите с (9) е показана външната модулна стена, защитена с метално покритие, а с (11) съвместно формования, двустранно разположен листов материал по външната част на двойката стени.
След комплектоване на модулната стена, бетонът се въвежда в корпуса чрез L-образния модул. Това дава възможност на бетона да протече равномерно навсякъде и да запълни вътрешността на модулната стена. Така тя се превръща в напълно изолирана стенна модулна структура. L-образният модул се използва само за външни стени и за последен ред и бива универсален или с метално покритие. С (14) е показана голямата стена на модула, с (15) - малката стена, а с (16) - корпусния съединител, който започва 3 см по-надолу от горния ръб на ниската стена и завършва с долния ръб на същата. Върху корпусните съединители от горната страна има оставени легла (17) за поставяне на хоризонтална арматура.
Спомагателният модул се използва за преграждане в случаите, когато корпуса на който и да е от основните ивични модули, с изключение на L-образния модул има намален габарит. Елементът се монтира, както отгоре, така и отдолу върху корпусния съединител, явяващ се връзка между двойката корпусни стени (1). Долната връзката между спомагателния елемент и корпусния съединител (2) в мястото на срязване на ивичния модул се извършва чрез цилиндричните зъби (4), идентични със съществуващите такива на горната част от корпусния съединител. Тези зъби влизат в цилиндрични глъбове (5) от долната страна на корпусния съединител. Зъбите на корпусния съединител влизат в глъбовете на • · * >««
спомагателния модул и по такъв начин се създава горната част на връзката между корпусен съединител (2) и спомагателен модул. По този начин се получава новата крайна стенна структура.
Други две разновидности на универсалния междинен ивичен модул се използват само за външни модулни стени. В една от разновидностите едната от срещулежащите вертикални корпусни стени е двойно по-дебела (18) от срещулежащата й се монтира от северната страна на сградата. При строителството на сгради в северен климатичен пояс се използва другата разновидност, при която едната от вертикалните корпусни срещулежащи стени е три пъти по-дебела (19) от срещулежащата й.
На фигурите от 1 до 13, без фигура 11 са показани топлоизолиращи, ивични модули с корпусни съединители, образуващи след запълването с бетон монолитна модулна стена. При това изпълнение топлоизолационният материал е допълнително защитен с метално покритие от външната страна на фасадата, като й придава окончателно завършен вид. Още при самото формуване на монолитния ивичен модул, използван за вътрешна стена, се монтира листов материал. Като материал за металното покритие е целесъобразно да бъде използван елуксиран метален лист с дебелина до 1мм.
Качествата на ивичните модули позволяват да се изграждат модулни стени и сгради на труднодостъпни и силно наклонени терени, както и в гъсто населената градска зона.
·«·· ··♦· • · · · · · · 4 4' • · · · 4 4 · 4 4 44 е· 44 44444 • •44 4· ·· ··· 4*44

Claims (8)

1. Топлоизолиращи ивични модулни елементи за суха сглобка, представляват формовани кухи части характеризиращи се с това, че тзи кухи части са изградени чрез формоване от негорим топлоизолационен материал с обемно тегло от 25 до З5кг/м3, защитени с метално покритие от външната страна и листов материал с дебелина от 9 до 13.5 мм от вътрешната страна, даващи възможност след въвеждането на бетонната смес да образуват двустранно изолирана монолитна термостена с правоъгълно вертикално сечение, при което една двойка корпусни стени (1), разположени на равно разстояние една от друга, представляват външни стени, между които има централно разположени корпусни съединители (2), явяващи се свързващи полупрегради, съвместно формовани с корпусните стени, така че между тях се образуват 6 корпусни съединителя, като разстоянието между тях е равно на дължината на корпусния съединител и образуваната от тях фигура е квадрат, в който корпусния съединител има стена равна на една трета от височината на корпусните стени, надлъжно по централната ос на стените, при определена стъпка има оформени заключващи цилиндрични зъби (4), огледални с цилиндрични глъбове (5), разположени идентично от долната част на двойката корпусни стени, както отгоре така и отдолу на корпусния съединител, явяващи се оригинална самозаключваща хоризонтална и вертикална система, на която вертикалната челна част е изпълнена от вертикално разположени правоъгълни зъби (5 а) и огледално разположени вертикални глъбове (3) с правоъгълна форма, централно разположени на стената, с размер една трета от дебелината на корпусната стена и оставящи разстояние от двете си страни по една трета от тази дебелина, по протежение на цялата вътрешна част на корпусната стена са нанесени означения за корпусен срез (6), а пропуснатото означение на срез бележи центъра на ивичния модул (7), по идентичен начин са изпълнени хоризонталните и вертикални заключващи ·* ·· • · · · • ·· • · · · • · · ···· ·· ·· ···· • · • ··· ···· корпусни връзки на крайния, П-образния, L-образния и междинния ивичен е*1/
А/ модул, като на всеки един от тях върху корпусните съединители има rf/ заготвени легла за монтиране на хоризонталната арматура (8). ώ/
2. Топлоизолиращи ивични модулни елементи за суха сглобка, vte разделят на три разновидности като универсалният ивичен модул може да бъде без покритие, в случаите на употреба за външни модулни стени той се защитава с метално покритие, а за вътрешни и преградни модулни стени се облицова с листов материал.
3. Топлоизолиращи ивични модулни елементи за суха сглобка, представлява монолитно формован кух топлоизолиращ завършващ ивичен модул, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че има новосъздадена перпендикулярна корпусна стена (12) с дебелина равна на дебелината на двойката корпусни стени, монолитно свързана с тях като върху нея и под нея има съответно зъби (4) и глъбове (5), огледално разположени един към друг.
4. Топлоизолиращи ивични модулни елементи за суха сглобка, монолитно формован кух топлоизолиращ П-образен ивичен модул, съгласно претенция 1 се характеризира се с това, че има добавена дънна корпусна част (13) с дебелина на дъното както двойката корпусни стени със същите параметри, както на предишните ивични модули, изпълнена изцяло от пет реда успоредни глъбове (5).
5. Топлоизолиращи ивични модулни елементи за суха сглобка, монолитно формован кух топлоизолиращ ивичен модул, съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че представлява L-образен модул със същите параметри, както на предишните ивични модули, като високата вертикална стена (14) е два пъти по-голяма от ниската (15) и корпусните съединители (16) започват на 3 см под ръба от горния ръб на ниската стена и достигат до основата на стената, като върху тях има оставени легла (17) за поставяне на хоризонтална арматура.
·· ·· ·· ···· ··»· • · • · · • · ·· · · • ·· • · • · · · • · • · · ф • · ···· ·· ·· ··· ·· ··
6. Топлоизолиращи ивични модулни елементи за суха сглобка, монолитно формован кух топлоизолиращ нвичен модул, съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че едната от срещулежащите вертикални корпусни стени (18) е двойно по-дебела от срещулежащата й.
7. Топлоизолиращи ивични модулни елементи за суха сглобка, монолитно формован кух ивичен модул със същите параметри, както на предишните ивични модули, съгласно всяка от предходните претенции, характеризиращ се с това, че едната от вертикалните корпусни срещулежащи стени (19) е три пъти по-дебела от срещулежащата й.
8. Спомагателен модулен елемент, характеризиращ се с това, че е монолитно формован от негорим термоизолационен материал с обемно тегло като предидущите модули, на който има разположени зъби (4) и глъбове (5) еднакви по вид, форма и размер с тези на основните модули, явяващ се както горна така и долна завършваща корпусна част от новосъздадена преградна стена.
BG107855A 2003-05-28 2003-05-28 Основни и спомагателен топлоизолиращи ивични модули за суха сглобка BG107855A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107855A BG107855A (bg) 2003-05-28 2003-05-28 Основни и спомагателен топлоизолиращи ивични модули за суха сглобка

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG107855A BG107855A (bg) 2003-05-28 2003-05-28 Основни и спомагателен топлоизолиращи ивични модули за суха сглобка

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG107855A true BG107855A (bg) 2004-01-30

Family

ID=31954415

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG107855A BG107855A (bg) 2003-05-28 2003-05-28 Основни и спомагателен топлоизолиращи ивични модули за суха сглобка

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG107855A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6212845B1 (en) Insulated wall and components therefor
US5230195A (en) Insulating molded plastic building unit
US4416097A (en) Universal beam construction system
US4942707A (en) Load-bearing roof or ceiling assembly made up of insulated concrete panels
EP0760041B1 (en) Housing system with structural cored hollow components
US4577447A (en) Construction block
EP0025420B1 (en) Prefabricated modular panels for the construction of walls of cottages or of buildings in general
CA2527376C (en) Method and system for modular building construction
US20020023401A1 (en) Structural thermal framing and panel system for assembling finished or unfinished walls with multiple panel combinations for poured and nonpoured walls
US5771654A (en) Method of construction using molded polymer blocks
US3581454A (en) Formwork element
US2669860A (en) Hollow plaster building panels and method of making
EP1918477A2 (en) Multilayer building block, assembly of such blocks and method of erection of building structures by using such blocks
CZ2011646A3 (cs) Stavebnicový systém pro presnou výstavbu
BG107855A (bg) Основни и спомагателен топлоизолиращи ивични модули за суха сглобка
EP3610091B1 (en) Interlocking construction block
RU2010094C1 (ru) Блок-контейнер, здание из блок-контейнеров и способ изготовления блок-контейнеров
EP4310266A1 (en) Layered building board and a method for manufacturing thereof
RU2800173C1 (ru) Строительный пустотелый блок и способ его изготовления
KR100210756B1 (ko) 복합 벽 패널 및 이를 이용한 구조적 벽
RU2179217C1 (ru) Стена
CA1138616A (en) Building panel and method of utilizing same
GB1559579A (en) Prefabricated blocks for the construction of walls and a methodof constructing walls from such blocks
WO1980000587A1 (en) Building block and method for fabricating of such block
GB2294067A (en) A building block and associated framework