BG1051U1 - Взривозащитена мотор - контакторна група - Google Patents

Взривозащитена мотор - контакторна група Download PDF

Info

Publication number
BG1051U1
BG1051U1 BG1285U BG128507U BG1051U1 BG 1051 U1 BG1051 U1 BG 1051U1 BG 1285 U BG1285 U BG 1285U BG 128507 U BG128507 U BG 128507U BG 1051 U1 BG1051 U1 BG 1051U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
motor
contactor
sealing
shield
sealed housing
Prior art date
Application number
BG1285U
Other languages
English (en)
Inventor
Пламен НАКЕВ
Original Assignee
"Елпром - Емс" Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Елпром - Емс" Ад filed Critical "Елпром - Емс" Ад
Priority to BG1285U priority Critical patent/BG1051U1/bg
Publication of BG1051U1 publication Critical patent/BG1051U1/bg

Links

Landscapes

  • Motor Or Generator Frames (AREA)

Abstract

Полезният модел е приложим в задвижването на надводни плавателни съдове. Той е с повишена ефективност и се състои от постояннотоков електромотор (1) с изходящ вал (2) с херметизиращ семеринг (8) и контактор (3), свързан електрически към електромотора. Електромоторът и контакторът са разположени в херметизиран кожух (4). Захранващите (5) и командните (6) кабели на контактора са изведени от противоположната на вала страна на херметизирания кожух през водоустойчиви уплътнителни втулки (7). Кожухъте симетричен спрямо оста на електромотора. Преденхерметизиращ щит (9) е монтиран на челото на тялото на електромотора откъм страната на изходящия вал. Между щита и челото на тялото на електромотора има О-образен уплътнител (10). Към външната странана щита се присъединява гребният винт. Контакторът е закрепен към задния щит (11) на електромотора чрез Г-образна планка (12). Електровръзката между положителния роторен край на електромотора и средния положителен силов извод на контактора е опорна електропроводима изолирана шина (13).

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до взривозащитена мотор-контакторна група, приложим във водния транспорт, по-специално в задвижването на леки и средни надводни плавателни съдове.
Предшестващо състояние на техниката
Известна е взривозащитена мотор-контакторна група [http://www.side-power.com, http:// www.side-power.com/index.php?id= 128], която се състои от постояннотоков електромотор и разположен странично на корпуса му контактор, свързан електрически към електромотора. Това електрическо свързване е с изолирани многожилни кабели от контактора до клемите на двигателя, които кабели следват топологията на конструкцията. Към вала на електродвигателя се свързва гребният винт чрез съответна предавка. Електромоторът и контакторът са разположени в херметизиран кожух от две части. Захранващите и командните кабели на контактора са изведени от противоположната на гребния винт страна на херметизирания кожух през водоустойчиви уплътнителни втулки. Херметизираният кожух е асиметричен за осигуряване на пространство за поместване на контактора. Херметизиращ семеринг на вала е разположен в отвора на присъединителния фланец на винтовата предавка. Херметизацията на цялата конструкция осигурява взривозащитеност при нейното използване в помещения, които са наситени с взривоопасни пари, например бензинови. Тази мотор-контакторна група работи импулсно и се използва като помощно средство при маневриране на плавателни средства.
Тази взривозащитена мотор-контакторна група е с ограничено приложение и ефективност, тъй като електромоторът работи в екстремни условия в затворено пространство, поради което бързо прегрява и има много малка продължителност на импулса за работа, тоест трябва често да се изключва, след което да се чака да изстине и след това отново да се включва. Поради това не винаги извършваните маневри са ефективни и навременни.
Друг недостатък на известната взривозащитена мотор-контакторна група е, че поради асиметричността на херметизирания кожух тя е с влошени монтажни характеристики.
Друг недостатък на известната взривозащитена мотор-контакторна група е, че пак поради асиметричността на херметизирания кожух тя е оскъпена. Това е така, защото се използват кабели за свързване на контактора с електромотора с по-голямо сечение за избягване на прегряването им. Освен това изработката на двете асиметрични черупки на асиметричния херметизиращ кожух също изисква повече средства.
Задачата на полезният модел е да се създаде взривозащитена мотор-контакторна група с повишена ефективност и подобрени монтажни характеристики.
Друга задача на полезният модел е да се поевтини конструкцията на взривозащитената мотор-контакторна група.
Техническа същност на полезния модел
Тази задача се решава, като е създаден първи вариант на невентилирана взривозащитена мотор-контакторна група, която се състои от постояннотоков електромотор с изходящ вал с херметизиращ семеринг и контактор, свързан електрически към електромотора. Електромоторът и контакторът са разположени в херметизиран кожух, а захранващите и командните кабели на контактора са изведени от противоположната на вала страна на херметизирания кожух през водоустойчиви уплътнителни втулки. Херметизираният кожух е симетричен спрямо оста на електромотора. Преден херметизиращ щит е монтиран на челото на тялото на електромотора от към страната на изходящия вал. Между херметизиращия щит и челото на тялото на електромотора е стегнат О-образен плосък уплътнител, а от присъединителната страна на херметизиращия щит в съответно гнездо е фиксиран херметизиращият семеринг. Към външната страна на херметизиращия щит по подходящ начин се присъединява гребния винт. Контакторът е закрепен към задния щит на електромотора чрез Г-образна планка, а електрическата връзка между положителния край на ротора на електромотора и средния положителен силов извод на контактора е във вид на опорна електропроводима изолирана шина.
Създаден е и втори вариант на невентилираната взривозащитена мотор-контакторна група, в която херметизираният кожух е скъсен и е херметизиран чрез уплътнителен пръстен между външната стена на тялото на електромотора и вътрешната стена на херметизирания кожух, а между задното чело на предния щит 9 и челото на тялото на електромотора има херметизиращо уплътнение.
Създаден е и трети вариант на невентилираната взривозащитена мотор-контакторна група, където захранващите и командните кабели на контактора са изведени от противоположната на вала страна на херметизирания кожух през изходяща тръба и надянат на нея гъвкав маркуч.
Създаден е и първи вариант на вентилирана взривозащитена мотор-контакторна група, където в цилиндричното тяло на електромотора откъм края на изходящия вал има вентилационен отвор, срещу който в херметизирания кожух има входящ вентилационен отвор с входяща вентилационна тръба с входящ вентилационен маркуч. В челото на херметизирания кожух откъм страната на контактора има изходящ вентилационен отвор с изходяща вентилационна тръба с изходящ вентилационен маркуч, а в гърлото на изходящата вентилационна тръба до контактора върху челото на херметизирания кожух е монтиран засмукващ вентилатор в посока към изходящ вентилационен маркуч.
Създаден е и втори вариант на вентилираната взривозащитена мотор-контакторна група, където изходящата тръба и надянатия на нея гъвкав маркуч са изходящи за вентилационния поток, като тръбата е разширена и в разширението е разположен вентилаторът.
Създаден е и трети вариант на вентилираната взривозащитена мотор-контакторна група, където вентилационният отвор преминава във входящата вентилационна тръба.
Възможно е различните варианти на вентилираната взривозащитена мотор-контакторна група входящата вентилационна тръба да е оформена в херметизирания кожух в зоната над периферията на задния щит, а отворът в тялото на електродвигателя да е затворен.
Предимство на всички варианти на взривозащитена мотор-контакторна група, че те са с повишена ефективност и подобрени монтажни характеристики при поевтиняване на конструкцията.
Пояснение на приложените фигури
По-подробно полезният модел е пояснен с примерно изпълнение на взривозащитена мотор-контакторната група, показано на приложените фигури,където:
- Фигура 1 е надлъжен разрез на първи вариант на невентилирана взривозащитена моторконтакторна група;
- Фигура 2 е надлъжен разрез на втори вариант на невентилирана взривозащитена моторконтакторна група;
- Фигура 3 е частичен надлъжен разрез на трети вариант на взривозащитена невентилирана мотор-контакторна група;
- Фигура 4 е поглед отпред на челото на взривозащитена мотор-контакторната група във всички варианти;
- Фигура 5 е частичен разрез по АА от фиг.4;
- Фигура 6 е схема на електроуправлението на взривозащитената мотор-контакторна група във всичките и варианти;
- Фигура 7 е надлъжен разрез на първи вариант на взривозащитена вентилирана моторконтакторна група;
- Фигура 8 е поглед по А от фиг.7;
- Фигура 9 е частичен надлъжен разрез на втори вариант на взривозащитена вентилирана мотор-контакторна група;
- Фигура 10 е частичен надлъжен разрез на трети вариант на взривозащитена вентилирана мотор-контакторна група;
- Фигура 11 е частичен надлъжен разрез на четвърти вариант на взривозащитена вентилирана мотор-контакторна група.
Примерно изпълнение на полезния модел
В първи вариант (фиг.1) невентилираната взривозащитена мотор-контакторна група се състои от правотоков електромотор 1 с изходящ вал 2 с херметизиращ семеринг 8 и контактор 3, свързан електрически към електромотора 1. Електромоторът 1 и контакторът 3 са разположени в херметизиран кожух 4. Захранващите 5 и командните 6 кабели на контактора 3 са изведени от противоположната на вала 2 страна на херметизирания кожух 4 през водоустойчиви уплътнителни втулки 7. Херметизираният кожух 4 е симетричен спрямо оста на електромотора 1.
Преден херметизиращ щит 9 е монтиран на челото на тялото на електромотора 1 от към страната на изходящия вала 2. Между херметизиращия щит 9 и челото на тялото на електромотора 1 е стегнат О-образен плосък уплътнител 10. От присъединителната страна на херметизиращия щит 9 в съответно гнездо е фиксиран херметизиращия семеринг 8. Към външната страна на херметизиращия щит 9 по подходящ начин се присъединява гребния винт (показан на фигурите схематично и обозначен като “Гребен винт”), който е разположен във водното пространство, означено на фигурите като “Вода”. Контакторът 3 е закрепен към задния щит И на електромотора 1 чрез Гобразна планка 12. Електрическата връзка между положителния край на ротора на електромотора 1 и средния положителен силов извод на контактора 3 е във вид на опорна електропроводима изолирана шина 13. Мотор-контакторната група е разположена в затворено помещение, което на фигурите е обозначено като “Помещение”.
Във втори вариант на невентилираната взривозащитена мотор-контакторна група (фиг. 2) херметизираният кожух 4 е скъсен и е херметизиран чрез уплътнителен пръстен 14 между външната стена на тялото на електромотора 1 и вътрешната стена на херметизирания кожух 4, а между задното чело на предния щит 9 и челото на тялото на електромотора 1 има херметизиращо уплътнение 15. На фиг. 2 за яснота е означено “Закрепване на кожуха към двигателя”.
В трети вариант на невентилираната взривозащитена мотор-контакторна група (фиг. 3) захранващите 5 и командните 6 кабели на контактора 3 са изведени от противоположната на вала 2 страна на херметизирания кожух 4 през изходяща тръба 16 и надянат на нея гъвкав маркуч 17.
В първи вариант на вентилирана взривозащитена мотор-контакторна група (фиг. 7) в цилиндричното тяло на електромотора 1 откъм края на изходящия вал 2 има вентилационен отвор 18, срещу който в херметизирания кожух 4 има входящ вентилационен отвор с входяща вентилационна тръба 19 с входящ вентилационен маркуч 20. В челото на херметизирания кожух 4 откъм страната на контактора 3 има изходящ вентилационен отвор (фиг. 7 и 8) с изходяща вентилационна тръба 21 с изходящ вентилационен маркуч 22, а в гърлото на изходящата вентилационна тръба 21 до контактора 3 върху челото на хермети зирания кожух 4 е монтиран засмукващ вентилатор 23 в посока към изходящ вентилационен маркуч 22.
В следващ вариант на вентилираната взривозащитена мотор-контакторна група (фиг. 9) изходящата тръба 16 и надянатия на нея гъвкав маркуч 17 са изходящи за вентилационния поток, като тръбата 16 е разширена и в разширението е разположен вентилаторът 23.
В следващ вариант на вентилираната взривозащитена мотор-контакторна група (фиг. 10) вентилационният отвор 18 преминава във входящата вентилационна тръба 19.
В различни варианти на взривозащитената мотор-контакторна група входящата вентилационна тръба 19 е оформена в херметизирания кожух 4 в зоната над периферията на задния щит 11, а отворът 18 в тялото на електродвигателя 1 е затворен.
На фиг. 4 и 5 е илюстрирана конструкцията на челото на взривозащитена мотор-контакторната група във всички варианти, където проходните отвори 24 са за присъединяване на гребния винт (непоказан на фигурите) към взривозащитената мотор-контакторна група. Проходни отвори 25 са резбовани и в тях чрез винтови съединения 26 е осъществено херметизирането между предния херметизиращ щит 9 и кожуха
4. Връзката между щита 9 и електромотора 1 се осъществява чрез други винтови съединения 27 през проходни отвори 28 в херметизиращия щит 9 и глухи резбовани отвори 29 в тялото на електромотора 1 .
Фиг. 6 е типова схема на електроуправлението на взривозащитената мотор-контакторна група във всичките и варианти, на която са показани посоките на захранващия ток I в двата варианта на превключване. Контактите са означени, като 1, 2, 3 и 4, частите на електродвигателя, са отбелязани като “статор” и“ротор”.
Действие на полезния модел
Взривозащитената мотор-контакторна група във всичките си варианти работи по следния начин:
Електрическото управление и захранване на контактора 3 и електромотора 1 е осигурено с известната схема (фиг. 6), която позволява електромоторът 1 да работи реверсивно, тъй като при превключването на контактора се променя посоката на тока I в статора.
Обикновено в някои помещения на плавателния съд, например яхта, поради естеството на работещите с летливо гориво механизми, например главния двигател, електрогенератора, резервоара за гориво и др. е възможна появата на взривоопасни пари от това гориво. Конструкцията на взривозащитената мотор-контакторна група във всичките варианти напълно изолира пространството, в което се появяват искри - зоната на контактора 3 и на четките на електромотора 1. Това е така защото херметизираният кожух 4 изцяло обхваща тази зона. Съединението между щита 9 и кожуха 4 (фиг. 4 и 5) осигурява надеждна херметизация в челото на мотор-контакторната група, а командващите 6 и захранващи 5 кабели на контактора преминават през подходящи възли, които осигуряват херметизацията.
Едновременно с това разполагането на контактора 3 зад зоната на четките на електромотора 1 прави конструкцията по-компактна. Стабилността на това разположение е осигурена от Г-образната планка 12 и изпълнението на електрическата връзка между положителния край на ротора на електромотора 1 и средния положителен силов извод на контактора 3 като опорна електропроводима изолирана шина 13.
Във варианта на фиг. 1 херметизираният кожух 4 обхваща цялата зона от херметизиращия щит 9 до изхода на кабелите 5 и 6 през водоустойчивите уплътнителни втулки 7.
Във варианта на фиг. 3 вместо водоустойчиви втулки 7 се използва изходяща тръба 16 с маркуч 17 към нея. Това позволява кабелите 5 и 6, които са разположени в маркуча 17 да получат допълнителна механична защита. Задължително краят 17.1 на маркуча 17 трябва да е изведен в безопасна зона, където няма взривоопасни пари. Така се предотвратява възможността тези пари да проникнат през маркуча 17 и тръбата 16 в зоната на искрене.
Във варианта на фиг. 2 кожухът 4 е скъсен до зоната на четките на електромотора 1. Това е удобно при по-големи двигатели, тъй като опростява конструкцията и намалява разхода за материали. В този случай щитът 9 няма отвори 25. Скъсеният кожух 4 е херметизиран направо към корпуса на електромотора 1 чрез стегнатия между тях уплътнителен пръстен 14.
Описаните по-горе варианти са за моторконтакторни групи, чиито работни импулси са къси. Това не винаги е достатъчно за ефективна работа на мотор-контакторната група, особено за по-големи плавателни съдове.
Късите работни импулси не позволяват побързо да се задвижи въпросният съд в правилната посока при маневриране. За преодоляване на този недостатък при запазване на всички качества за взривозащитеност в следващите варианти за мотор-контакторни групи се осигурява вентилация.
Във варианта на фиг. 7 и фиг. 8 вентилирането се осигурява от вентилатора 23, който изсмуква въздуха от херметизираната зона. Осигурено е движение на вентилационния поток от входа на маркуча 20 (който е задължително в пространство, в което няма и не се образуват пари на горивото, например околната въздушна среда) през входящата вентилационна тръба 19, вентилационния отвор 18 в тялото на електромотора 1 през пространството с четките на електромотора 1, вентилатора 23 и изходящата вентилационна тръба 21 сизходящия маркуч 22 (който е задължително в пространство, в което няма и не се образуват пари на горивото, например околната въздушна среда).
Във варианта на фиг. 9 вентилационната изходяща тръба 21 побира в своето разширение вентилатора 23 и едновременно с това служи за извеждане на кабелите 5 и 6. Това опростява конструкцията.
От вентилиране се нуждае преди всичко пространството около четките на електромотора
1. Когато херметизацията е със скъсен кожух 4, входящата вентилационна тръба 19 е оформена направо в корпуса на електромотора 1 (фиг. 10). Когато това не е възможно и при електромотори 1, които конструктивно са с занижено нагряване на роторно-статорното пространство, входящата вентилационна тръба 19 е в края на скъсения кожух 4 до зоната на четките на електромотора 1.

Claims (7)

  1. Претенции
    1. Взривозащитена мотор-контакторна група, която се състои от правотоков електромотор с изходящ вал с херметизиращ семеринг и контактор, свързан електрически към електромотора, като електромоторът и контакто-
    1051 Ш рът са разположени в херметизиран кожух, а захранващите и командните кабели на контактора са изведени от противоположната на вала страна на херметизирания кожух през водоустойчиви уплътнителни втулки, характеризираща се с това, че херметизираният кожух (4) е симетричен спрямо оста на електромотора (1), а преден херметизиращ щит (9) е монтиран на челото на тялото на електромотора (1) от към страната на изходящия вала (2), при което между херметизиращия щит (9) и челото на тялото на електромотора (1) е стегнат О-образен плосък уплътнител (10), а от присъединителната страна на херметизиращия щит (9) в съответно гнездо е фиксиран херметизиращия семеринг (8), при което контакторът (3) е закрепен към задния щит (11) на електромотора (1) чрез Г-образна планка (12), а електрическата връзка между положителния край на ротора на електромотора (1) и средния положителен силов извод на контактора (3) е във вид на опорна електропроводима изолирана шина (13).
  2. 2. Мотор-контакторна група, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че херметизираният кожух (4) е скъсен и е херметизиран чрез уплътнителен пръстен (14) между външната стена на тялото на електромотора (1) и вътрешната стена на херметизирания кожух (4), а между задното чело на предния щит (9) и челото на тялото на електромотора (1) има херметизиращо уплътнение (15).
  3. 3. Мотор-контакторна група, съгласно претенции 1 и 2 характеризираща се с това, че захранващите (5) и командните (6) кабели на контактора (3) са изведени от противоположната на вала (2) страна на херметизирания кожух (4) през изходя ща тръба (16) и надянат на нея гъвкав маркуч (17).
  4. 4. Мотор-контакторна група, съгласно претенция 1 характеризираща се с това, че в цилиндричното тяло на електромотора (1) откъм края на изходящия вал (2) има вентилационен отвор (18), срещу който в херметизирания кожух (4) има входящ вентилационен отвор с входяща вентилационна тръба (19) и с входящ вентилационен маркуч (20), а в челото на херметизиращвя кожух (4), откъм страната на контактора (3), има изходящ вентилационен отвор с изходяща вентилационна тръба (21) и с изходящ вентилационен маркуч (22), а в гърлото на изходящата вентилационна тръба (21) до контактора (3) върху челото на херметизирания кожух (4) е монтиран засмукващ вентилатор (23) в посока към изходящия вентилационен маркуч (22).
  5. 5. Мотор-контакторна група, съгласно претенции 1, 3 и 4, характеризираща се с това, че изходящата тръба (16) и надянатият на нея гъвкав маркуч (17) са изходящи за вентилационния поток, като тръбата (16) е разширена и в разширението е разположен вентилаторът (23).
  6. 6. Мотор-контакторна група, съгласно претенция 1, 2, 4 или 5, характеризираща се с това, че вентилационният отвор(18) преминава във входящата вентилационна тръба (19).
  7. 7. Мотор-контакторна група, съгласно претенция 1, 2, 4, 5 и 6, характеризираща се с това, входящата вентилационна тръба (19) е оформена в херметизирания кожух (4) в зоната над периферията на задния щит (11), а отворът (18) в тялото на електродвигателя (1) е затворен.
    Приложение: 11 фигури фиг. 1 фиг. 2 фиг. 3
    Вход к> вмауЯ—I
    Вход >α вмлу4— фиг. 11 фиг. 9 фиг. 10
BG1285U 2007-03-07 2007-03-07 Взривозащитена мотор - контакторна група BG1051U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1285U BG1051U1 (bg) 2007-03-07 2007-03-07 Взривозащитена мотор - контакторна група

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1285U BG1051U1 (bg) 2007-03-07 2007-03-07 Взривозащитена мотор - контакторна група

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1051U1 true BG1051U1 (bg) 2008-04-30

Family

ID=39538050

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1285U BG1051U1 (bg) 2007-03-07 2007-03-07 Взривозащитена мотор - контакторна група

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1051U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108249332A (zh) * 2016-12-19 2018-07-06 沃恩工业有限公司 包括集成式接触器和电机的绞车

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108249332A (zh) * 2016-12-19 2018-07-06 沃恩工业有限公司 包括集成式接触器和电机的绞车
CN108249331A (zh) * 2016-12-19 2018-07-06 沃恩工业有限公司 包括集成式接触器和电机的绞车

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10502216B2 (en) Ceiling fan
US2776385A (en) Connecting cord for use in connection with an electric power unit
CN113016124A (zh) 装载有逆变器外壳的电动汽车的驱动马达
EP4167443A1 (en) Motor
CN107444593B (zh) 一种紧凑型高推动比水下机器人
BG1051U1 (bg) Взривозащитена мотор - контакторна група
BG109830A (bg) Взривозащитена мотор-контакторна група
EP3638908B1 (en) Flush-mounted fan system
CN106958842B (zh) 涡轮动力-静电复合式油烟净化装置
CN216390672U (zh) 钓鱼船电机
CN208589842U (zh) 一种防水效果好的电机
US4559016A (en) Mounting and cooling arrangement for semiconductor switch of an electric outboard motor
JP2008178549A (ja) ヘアードライヤー
CN205402830U (zh) 一种带有负离子发射功能的吸油烟机
CN214705757U (zh) 一种防爆防腐主令控制器
CN214145709U (zh) 节油减排装置控制结构
CN216216197U (zh) 一种安全可靠的单相双值电容电动机
CN205325002U (zh) 无缠绕转换装置
CN205236186U (zh) 蜂窝电场
CN220440463U (zh) 一种电机止水装置
CN217720909U (zh) 一种具有散热效果的电机
CN210007526U (zh) 一种水冷式水泵的电机散热外壳
CN213513528U (zh) 一种led筒灯
CN214145708U (zh) 分体式节油减排装置
NL2017018B1 (en) A motor system for a floating device