BG105182A - Система и метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ - Google Patents

Система и метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ Download PDF

Info

Publication number
BG105182A
BG105182A BG105182A BG10518201A BG105182A BG 105182 A BG105182 A BG 105182A BG 105182 A BG105182 A BG 105182A BG 10518201 A BG10518201 A BG 10518201A BG 105182 A BG105182 A BG 105182A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
evaporator
valves
engine
gas
liquefied
Prior art date
Application number
BG105182A
Other languages
English (en)
Inventor
Original Assignee
МИТЕВ Ганчо
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by МИТЕВ Ганчо filed Critical МИТЕВ Ганчо
Priority to BG105182A priority Critical patent/BG105182A/bg
Priority to PCT/BG2002/000001 priority patent/WO2002060710A1/en
Publication of BG105182A publication Critical patent/BG105182A/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60HARRANGEMENTS OF HEATING, COOLING, VENTILATING OR OTHER AIR-TREATING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR PASSENGER OR GOODS SPACES OF VEHICLES
    • B60H1/00Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices
    • B60H1/00421Driving arrangements for parts of a vehicle air-conditioning
    • B60H1/00435Driving arrangements for parts of a vehicle air-conditioning fluid or pneumatic
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60HARRANGEMENTS OF HEATING, COOLING, VENTILATING OR OTHER AIR-TREATING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR PASSENGER OR GOODS SPACES OF VEHICLES
    • B60H1/00Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices
    • B60H1/32Cooling devices
    • B60H1/3202Cooling devices using evaporation, i.e. not including a compressor, e.g. involving fuel or water evaporation
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T10/00Road transport of goods or passengers
    • Y02T10/10Internal combustion engine [ICE] based vehicles
    • Y02T10/30Use of alternative fuels, e.g. biofuels

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)

Abstract

Системата и методът намират приложение в превознисредства с газови уредби. Чрез тях се охлажда въздухът, без да се повишава разходът на гориво и безда се нарушава работата на двигателя. Чрез тръбнивръзки и превключващи елементи (1, 2, 3 и 4) с плавно регулиране на дебита (мотор-вентили, сервоклапани или термостатни клапани) се оформя допълнителен циркулационен контур за охлаждащата течност между допълнителен изпарител (8) и радиатора (6) на отоплителя. По този начин се осигурява нормална работа на двигателя (5) при всички режими (независимо от моментния разход на гориво) без циклично замръзване и размразяване на изпарителя. Това е резултатот стабилния температурен режим на допълнителен изпарител (8), който се осъществява с въвеждането на обратна връзка между температурата в подгревнияму обем и съотношението V1:V2 на смесване на студена течност V1 от допълнителния циркулационен контур и гореща течност от двигателя (5) чрез използване на стандартни термостатни клапани (1 и 2). Датчиците им са монтирани в допълнителния циркулационен контур и те постоянно добавят гореща течност в необходимото количество за осигуряване на постоянна температура.

Description

Система и метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ
Област на техниката
Изобретението се отнася към областта на Автомобилните Газови Уредби и към областта на автоклиматиците. А така също има приложения за охлаждане на въздуха в камиони, селскостопански машини и други превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ.
©
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че климатизирането на въздуха в превозните средства изисква затопляне през зимата и охлаждане през лятото. Затоплянето се постига най-често чрез т.нар. “парно” - радиатор, в който циркулира охлаждащата течност на двигателя, който се обдухва от въздуха в кабината и го затопля. Охлаждането се постига чрез монтиране на цяла хладилна инсталация - компресор, кондензаторен елемент и изпарителен елемент.
Тази система има следните недостатъци:
- висока цена - над 1000 щатски долара, поради което не се монтира на всич© ки превозни средства;
- енергоемкост - завишава разхода на гориво 1-1,5 литра на 100 км;
- отнема от мощността на двигателя, в резултат на което при включване на климатика се влошават динамичните характеристики на превозното средство.
Известни са и следните патентни решения:
В САЩ:
2183452 Dec., 1939 Gibbs et al. 62/7.
2224740 Dec., 1940 Melcher 62/7.
2227927 Jan., 1941 Downs 62/7.
2753856 Jul., 1956 Rush 62/7.
3021681 Feb., 1962 Perry 62/238.
5314007 May., 1994 Christenson 165/43
5560212 Oct., 1996 Hansen 62/7
U.S. Pat. № 5,560,212 описва въздушен охладител на въздуха в превозни средства използващи за гориво втечнен газ, които включва стандартен редукторизпарител, монтиран между резервоара за втечнен газ и двигателя, клапани и резервоар за натрупване на охладената течност в допълнителния циркулационнен контур. Тук е въведен цикъл на размразяване контролиран чрез датчици и клапани.
Познатите приоритети са описани в патентът посочен по-горе. Никои от тях не включват системата и метода изложени по-долу.
Техническа същност на изобретението
Една от целите на изобретението е да направи охлаждането на въздуха в превозните средства, използващи за гориво втечнен газ, толкова евтино, че системата да се монтира на всички автомобили с газови уредби без това съществено да повлиява на цената им.
Друга цел на изобретението е стабилната работа на двигателя във всички режими и простотата на конструкцията.
Друга цел на изобретението е при работа на системата да не се повишава разхода на гориво.
Друга цел на изобретението е да не се влошават динамичните характеристики на превозното средство.
Допълнителна цел на изобретението е да направи възможно стартирането на студен двигател “на газ” (без нужда от превключване “на бензин” докато се загрее двигателя).
Съгласно изобретението, тези цели се постигат с включването между резервоара за втечнен газ и редуктор-изпарителя на автомобилното газово устройство на допълнителен едностепеннен изпарител. Неговият подгревен обем се включва в допълнителен циркулационнен контур с радиатора на отоплителя в кабината. Циркулиращата в този контур течност пренася топлината нужна за фазовия преход или за разширяване на сгъстеният газ. Този едностепеннен изпарител е специална конструкция осигуряваща топлообмена между течната газ и течността в допълнителния циркулационнен контур въпреки значително по-ниската й температура. За да “охлажда” въздуха в кабината течността в допълнителния циркулационнен контур трябва да е с температура 12 - 20°С - значително по-ниска от 80 - 90°С - колкото е работната температура на охлаждащата течност в двигателя за която са конструирани редуктор-изпарителите на автомобилните газови устройства. Според формулата за пренос на количество топлина - Q между две среди с разлика в температурите - ΔΤ, през преграда с дебелина - d, площ S и коефицент на топлопроводимост λ - (Q=S.AT.X/d). Следователно ΔΤ намалява 5-6 пъти и за да се осигури преноса на достатъчно количество топлина за изпаряване на течна газ нужна за нормално захранване на двигателя при всички режими на работа трябва да се увеличи площта S на топлообмена (чрез оребряване) и коефицента λ, чрез използване на материали с по-висока топлопроводимост - алуминий или мед.
Включените серво-клапани, мотор-вентили или термостатни клапани, които постоянно следят температурата в едностепенният изпарител и смесват (като в душбатерия) студена охлаждаща течност - VI от новия циркулационен контур и гореща охлаждаща течност -V2 от двигателя, в зависимост от нужното количество изпарена газ (според моментният разход на гориво на двигателя). Те поддържат постоянна обратна връзка, в резултат на която допълнителенят изпарител работи в изотермичен режим - при температурата, за която е конструиран - без замръзване и цикъл на размразяване като в US Pat. № 5560212 Oct., 1996 Hansen 62/7.
Системата отнема топлина (охлажда) от въздуха в превозните средства, използващи за гориво втечнен газ, и я използва за загряване на едностепеннен изпарител. Използва “скритата топлина на изпарението” (величина от термодинамиката - количеството топлина, което трябва да се внесе в 1 кг течност, загрят до температурата на кипене, за да се превърне в пара със същата температура - енергията на фазовия преход) за охлаждане на купето. При гориво сгъстен газ едностепенен изпарител (в случая разширител) отново се охлажда от разширението на газа (съгласно уравнението на състоянието - Закон на Клапейрон-Менделеев).
За пренасянето на топлината от въздуха в купето до едностепенне изпарител се използва охлаждащата течност, която циркулира в охладителната система на двигателя, в редуктор-изпарителя и в радиатора на отоплителя (парното). За целта се създава допълнителен циркулационнен контур само между едностепеннен изпарител и радиатора на отоплителя. При друго вариантно изпълнение на изобретението ролята на едностепенен изпарител 8 може да се изпълнява от специално конструирана редукционна степен за високо налягане на модифициран дву- или тристепеннен редуктор-изпарител. Тогава допълнителният циркулационнен контур се оформя между подгревният обем на редукционна степен за високо налягане на редуктор-изпарителя и радиатора на отоплителя. Затова подгревният обем на редуктор-изпарителя е разделен на два отделни обема - подгревен обем за редукционна степен за високо налягане и подгревен обем за редукционна степен ниско налягане. На практика това означава двете редукционни степени да се отделят една от друга в отделни корпуси, за да няма между тях топлообмен. Този нов циркулационен контур се оформя от два електромагнитни серво-клапана, термостатни клапани или мотор-вентили, управлявани от терморегулатор според температурата в подгревният обем на редукционна степен високо налягане. Единият от клапаните се монтира на тръбопровода за подаване на течност от двигателя към подгревния обем на редукционна степен за високо налягане на редуктор-изпарителя и радиатора на отоплителя. Другият се монтира на тръбопровода за отвеждане на течността от подгревния обем на редукционна степен за високо налягане на редуктор-изпарйтеля и радиатора на отоплителя към охлаждащата система на двигателя.
Техническият ефект е резултат от предимствата на изобретената система и метод спрямо съществуващите модели:
- гарантира стабилната работа на двигателя при всички режими, като осъществява постоянна обратна връзка между моментният разход на гориво (т.е. количеството топлина нужна за неговото изпаряване, т.е. температурата в подгревният обем на допълнителен изпарител или подгревният обем на редукционна степен за високо налягане) и съотношението на смесване на студена течност - VI от допълнителният циркулационнен контур и гореща течност - V2 от охладителната система на двигателя и така гарантира работа на изпарителя при предварително зададена постоянна температура - точно за която той е конструиран.
- в резултат на специалната конструкция на едностепенният изпарител, той работи при температура на загряващата го течност 12-20°С и тя действително охлажда въздуха в кабината,
- икономичност - оползотворява “енергията на изпарението”, която в съществуващите модели се губи за охлаждане на двигателя;
- не отнема от мощността на двигателя и не влошава динамичните качества на превозното средство;
- прави възможно стартирането на студен двигател на газ, тъй като не позволява на изпарителя да замръзне - нужно е само 5 секунди преди стартирането на двигателя да се включва системата;
- висока надеждност и ремонтопригодност (поради простотата на конструкцията);
- достъпност за масово използване поради ниската си цена (при замяна на мотор-вентила с термостатни клапани;
- възможност да се монтира и на превозни средства със стандартни автомобилни газови уредби, които вече са в експлоатация.
Тези и други предимства на изобретението се поясняват, с подробното описание, разгледано във връзка с приложените фигури.
Описание на фигурите
Фигура 1 - първо вариантно изпълнение на системата за охлаждане на въздуха в превозни средства използващи за гориво втечнен или сгъстен газ.
Фигура 2 - второ вариантно изпълнение на системата за охлаждане на въздуха в превозни средства използващи за гориво втечнен или сгъстен газ.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример №1
Както е показано на фигура 1, едно примерно изпълнение на изобретението включва електромагнитен серво-клапан 1, управляван от терморегулатор според температурата в подгревният обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13, монтиран на тръбопровода за подаване на охлаждаща течност от двигателя 5 през тръбопровод 16 към подгревния обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13 на редуктор-изпарителя на втечнен газ 7 и радиатора на отоплителя 6. За целта подгревният обем на редуктор-изпарителя 7 е разделен от топлинна преграда 11 на две отделни части - подгревен обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13 и подгревен обем 20 на редукционна степен за ниско налягане 14. На практика това означава двете редукционни степени да се отделят в отделни корпуси и редукционна степен за високо налягане 13 да се конструира за работа при при по-ниска температура на затоплящата я течност. И електромагнитен серво-клапан 2, управляван от терморегулатор според температурата в подгревният обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13, монтиран на тръбопровода, за отвеждане на охлаждащата течност по тръбопровод 18 от подгревният обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13 на редуктор-изпарителя на втечнен газ 7 и радиатора на отоплителя 6 към охладителната система на двигателя 5. Охлаждащата течност постъпва по тръбопровод 15 в подгревният обем 20 на редукционна степен за ниско налягане 14 и се отвежда по тръбопровод 17 към двигателя 5, като така загрява вече изпарената газ до нужната температура и я подава към скоростен газов разпределител (СГР) 12. Управлението се осъществява с електромеханичен превключвател или електронен контролен блок свързан с терморегулатора на температурата в подгревният обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13, които не представляват част от изобретението и не са показани.
При положение “изключено” електромагнитните серво-клапани 1 и 2 са отворени и загрятата охлаждащата течност от двигателя 5 подгрява двете редукционни степени на редуктор-изпарителя 7.
При положение “включено” електромагнитните серво-клапани 1 и 2 намаляват потока течност от и към двигателя 5, според топлинната консумация (с възможност за прекъсване на този поток), като електрическата помпа 9 се включва и осигурява циркулация на охлаждащата течност само през радиатора 6 на отоплителя и подгревният обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13. Втечненият газ постъпва от резервоар 10 в редукционна степен за високо налягане 13, там се изпарява и охлажда охлаждащата течност, която след това отива до радиатора на отоплителя 6 и го охлажда, а чрез него и въздуха в купето. В резултат, при положение “включено” на системата и “включено отопление” на превозното средство в купето постъпва охладен въздух. Имайки предвид по ниската температура на охлаждащата течност в радиатора 6 на отоплителя (от колкото температурата на охлаждащата течност в блока на двигателя 5), за да се избегне обледеняване (да се осигури пренасянето на необходимото за изпаряване количество топлина) е нужно подгревния обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13 да бъде оребрен, ел. помпа 9 да осигурява бърза циркулация на охлаждащата течност и серво-клапаните 1 и 2 да пропускат по малко топла охлаждаща течност от двигателя 5 като терморегулатора чрез тях поддържа в подгревният обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13 постоянна, предварително зададена температура 12-ь 20°С
Пример 2
Както е показано на фигура 2, това изпълнение на изобретението включва електромагнитен серво-клапан 1, монтиран на тръбопровода за подаване на охлаждаща течност от двигателя 5 и редуктор-изпарителя 7 към радиатора 6 на отоплителя. Електромагнитен серво-клапан 2, монтиран на тръбопровода за отвеждане на охлаждащата течност от радиатора 6 на отоплителя към редуктор-изпарителя 7 и охладителната система на двигателя 5. Към двата тръбопровода успоредно на радиатора 6 на отоплителя и след електромагнитните серво-клапани 1 и 2 (гледано откъм двигателя 5) се монтира група от едно-степенен изпарител 8 и последователно свързана към него електрическа помпа 9. Тя осигурява циркулацията на течността в допълнителният циркулационнен контур “радиатор на отоплителя 6 - едностепенен изпарител 8”, когато електромагнитните серво-клапани 1 и 2 са задействани от терморегулатора.
На тръбопровода за течна газ от резервоара 10 към редуктор-изпарителя 7 се монтират разклонения към допълнителния едностепенен изпарител 8. Електромагнитните клапани 3 и 4 се монтират, така че или пропускат течна газ през изпарителя 8 и после през редуктор-изпарителя 7, или тя директно постъпва в редукторизпарителя 7 (когато системата не е включена). Управлението се осъществява с електронен блок в купето, който не представлява част от изобретението и не е показан.
При положение “изключено” електромагнитните серво-клапани 1, 2 и клапан 3 са отворени, а електромагнитен клапан 4 е затворен, електрическа помпа 9 не работи и газовото устройство на превозното средство работи, както е предвидено редуктор-изпарителят 7 подава изпарена газ на скоростен газов разпределител (СГР) - газов смесител (ГС) 12, а от там в двигател 5.
При положение “включено” електромагнитните серво-клапани 1 и 2 са задействани от терморегулатора, а клапан 3 е затворен, а електромагнитен клапан 4 е отворен. Втечненият газ от резервоар 10 през електромагнитен клапан 4 постъпва в допълнителния едно-степенен изпарител 8 и редуктор-изпарителя 7 и от там в двигателя 5.
В резултат, при положение “включено” на системата и “включено отопление” на превозното средство в купето постъпва охладен въздух. Серво-клапаните 1 и 2 могат да бъдат мотор-вентили (stellglied), управлявани от терморегулатора на температурата в подгревният обем на едно-степенният изпарител 8. Могат да бъдат заменени и с термостатни клапани, които чрез подаване на нужното количество гореща течност от двигателя 5 поддържат предварително зададена температура в . 0 подгревният обем на изпарител 8 и така го предпазват от замръзване и при найголяма консумация на течна газ (най-натоварен режим на двигателя).
Приложение на изобретението
Изобретената система за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен газ, може да се монтира заедно с поставянето на “газово устройство” в превозното средство. А може и да се монтира на превозни средства с вече монтирани стандартни автомобилни газови уредби, които вече са в експлоатация.
Единственото условие, за да работи, е да има консумация на втечнен газ от двигателя, т.е. двигателят да работи. Но съществуващите климатици и климатроници имат същото изискване.
При изключено положение на системата, клапаните са отворени за потока охлаждаща течност по съществуващата магистрала.
При включване, клапаните намаляват потока течност от и към двигателя така, че образуваният допълнителен циркулационен контур, в който малка електрическа помпа осигурява бърза циркулация на охлаждащата течност (тъй като обемът течност в този кръг е многократно по-малък от общото количество охлаждаща течност и нейната температура е по-ниска от тази в двигателя, така че за осигуряване на топлообмена се налага оребряване на подгревния обем на едностепенен изпарител (или на редукционна степен за високо налягане). Освен това постоянно, а не в ключов режим, се смесват охладена течност от допълнителният циркулационнен контур и гореща течност от двигателя в различни съотношения V1:V2 за постигане на постоянна, предварително зададена оптимална температура за изпарение на течната газ в едностепенен изпарител или в редукционна степен за високо налягане и така ги предпазват от замръзване независимо от режима на двигателя - отпада нуждата от размразяващ цикъл.
Специалистът лесно може да приема много модификации на предпочитаното примерно изпълнение на изобретението, описано подробно по-горе. Ето защо заявителят възнамерява да се обвърже само чрез обхвата на приложените претенции.
Приложение: 2 фигури

Claims (3)

1. Система за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен газ или сгъстен газ, включваща:
- Радиатора 6 на отоплителя в кабината
- ел. помпа 9, включена в допълнителният циркулационнен контур
- охлаждащата течност на двигателя
- тръбни връзки между елементите характеризираща се с това, че включва:
- специално конструиран едностепеннен изпарител 8 свързан чрез тръбни връзки между резервоара за втечнен (сгъстен) газ 10 и основният стандартен редуктор-изпарител 7 на автомобилната газова уредба, или подгревният обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13 на специално конструиран редуктор-изпарител 7 с разделени редукционни степени за високо и ниско налягане в две отделни тела за реализиране на топлинна преграда 11, и
- мотор-вентили, серво-клапани или термостатни клапани 1 и 2, с плавно регулиране на дебита.
2. Система, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че едностепеннен изпарител 8 свързан чрез тръбни връзки между резервоара за втечнен (сгъстен) газ 10 и основният стандартен редуктор-изпарител 7 на автомобилната газова уредба, или подгревният обем 19 на редукционна степен за високо налягане 13 на специално конструиран редукторизпарител 7 с разделени редукционни степени за високо и ниско налягане в две отделни тела за реализиране на топлинна преграда 11, са конструирани с увеличена площ S, чрез оребряване и с използване на материали с по-висок коефицент на топлопроводимост λ.
3. Метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ, характеризиращ се с това че, доставя топлината нужна за изпаряването на втечненият газ или за разширяването на сгъстения газ от въздуха в кабината на превозното средство, като в допълнителният циркулационнен контур постоянно се смесват охладена течност VI от радиатора 6 на отоплителя и гореща течност V2 от двигателя 5 в различни съотношения посредством мотор-вентили, сервоклапани или термостатни клапани 1 и 2 с плавно регулиране на дебита.
BG105182A 2001-01-25 2001-01-25 Система и метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ BG105182A (bg)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105182A BG105182A (bg) 2001-01-25 2001-01-25 Система и метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ
PCT/BG2002/000001 WO2002060710A1 (en) 2001-01-25 2002-01-17 System and method for cooling the air in vehicles using lpg or cng as a fuel

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG105182A BG105182A (bg) 2001-01-25 2001-01-25 Система и метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG105182A true BG105182A (bg) 2002-07-31

Family

ID=3928288

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG105182A BG105182A (bg) 2001-01-25 2001-01-25 Система и метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ

Country Status (2)

Country Link
BG (1) BG105182A (bg)
WO (1) WO2002060710A1 (bg)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT201700099422A1 (it) * 2017-09-05 2019-03-05 Iveco Magirus Sistema di condizionamento per un veicolo a gas
DE102020214326A1 (de) * 2020-11-13 2022-05-19 Robert Bosch Gesellschaft mit beschränkter Haftung Kühleinrichtung für ein Fahrzeug und Verfahren zum Betreiben einer Kühleinrichtung für ein Fahrzeug

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2872790A (en) * 1956-02-08 1959-02-10 Arthur A Simpson Refrigerator for use in connection with engines utilizing volatile fuel
DE2158183A1 (de) * 1971-11-24 1973-05-30 Webasto Werk Baier Kg W Kuehlanlage fuer fahrzeuge
US5259198A (en) * 1992-11-27 1993-11-09 Thermo King Corporation Air conditioning and refrigeration systems utilizing a cryogen
US5560212A (en) * 1995-06-26 1996-10-01 Hansen; William L. Vehicle air conditioning system using liquid gas
FR2773115B1 (fr) * 1997-12-30 2000-03-24 Francois Mundler Systeme et procede de refroidissement de l'air interieur de l'habitacle d'un vehicule automobile

Also Published As

Publication number Publication date
WO2002060710A1 (en) 2002-08-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11091007B2 (en) System for thermal management of the components of a hybrid vehicle
US11179994B2 (en) Heat pump for automobile
EP2524830B1 (en) Air conditioning system for vehicle
KR101656583B1 (ko) 자동차용 공기 조화 시스템
US6735969B2 (en) Gas heat pump type air conditioning device, engine-coolant-water heating device, and operating method for gas heat pump type air conditioning device
KR101443000B1 (ko) 차량용 에어컨디셔닝 장치 및 차량의 에어컨디셔닝 방법
JP5678137B2 (ja) 自動車の熱分散のための装置及び方法
EP2110274B1 (en) Improved heating and air conditioning unit for an automotive vehicle
US9908383B2 (en) Air conditioning system for a motor vehicle
JP4718745B2 (ja) 自動車の温度を調節するための改良されたヒートポンプ装置
US20110139397A1 (en) Method For Controlling The Passenger Compartment Temperature Of An Electrically Operated Vehicle And An Air-Conditioning System For The Electrically Operated Vehicle
US6722147B2 (en) Coolant circuit of a motor vehicle having a coolant/refrigerant heat exchanger
US10611212B2 (en) Air conditioner for vehicle
CN111619305B (zh) 电动或混合动力车辆、用于其的设备和控制方法
JP7415683B2 (ja) 車載温調システム
WO2011000852A1 (en) Heat exchange system for use on vehicles
US20010001982A1 (en) Heating and air conditioning unit of a motor vehicle
EP3878670A1 (en) In-vehicle temperature control system
EP2923869B1 (en) Vehicular heat pump apparatus, and vehicular air conditioning apparatus
BG105182A (bg) Система и метод за охлаждане на въздуха в превозни средства, използващи за гориво втечнен или сгъстен газ
US20140116082A1 (en) Heat exchange apparatus
JP2010076587A (ja) 輸送車両のキャビン空調装置
JP2023085089A (ja) 車載温調装置
JP2004156826A (ja) 車両用冷凍装置
JPS62168705A (ja) 車両用ヒ−トポンプ式空気調和装置