BG62374B1 - Метод и система за събиране на данни от представителниизследвания, медийни аудитории и подвижни обекти - Google Patents

Метод и система за събиране на данни от представителниизследвания, медийни аудитории и подвижни обекти Download PDF

Info

Publication number
BG62374B1
BG62374B1 BG100834A BG10083496A BG62374B1 BG 62374 B1 BG62374 B1 BG 62374B1 BG 100834 A BG100834 A BG 100834A BG 10083496 A BG10083496 A BG 10083496A BG 62374 B1 BG62374 B1 BG 62374B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
data
respondent
computer
console
office
Prior art date
Legal status (The legal status is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the status listed.)
Active
Application number
BG100834A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100834A (bg
Inventor
Михаил А. Янов
Петър Д. Бойчев
Димо Д. Тупалейски
Current Assignee (The listed assignees may be inaccurate. Google has not performed a legal analysis and makes no representation or warranty as to the accuracy of the list.)
INSTITUT ZA MARKETING I SONDAZHI "MVMD"
Институт за Маркетинг и Сондажи "MBMD"
INST ZA MARKETING I SONDAZHI M
Original Assignee
INSTITUT ZA MARKETING I SONDAZHI "MVMD"
Институт за Маркетинг и Сондажи "MBMD"
INST ZA MARKETING I SONDAZHI M
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by INSTITUT ZA MARKETING I SONDAZHI "MVMD", Институт за Маркетинг и Сондажи "MBMD", INST ZA MARKETING I SONDAZHI M filed Critical INSTITUT ZA MARKETING I SONDAZHI "MVMD"
Priority to BG100834A priority Critical patent/BG62374B1/bg
Publication of BG100834A publication Critical patent/BG100834A/bg
Publication of BG62374B1 publication Critical patent/BG62374B1/bg
Anticipated expiration legal-status Critical
Active legal-status Critical Current

Links

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до метод и система за събиране на данни от представителни изследвания, медийни аудитории и подвижни обекти, които се използват за изследвания на различни медийни аудитории, селектирани целеви групи, дискусионни групи, аудитории на телевизионни предавания и други.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод за събиране на данни от медийни аудитории, при който точно в момента на срещането на отговарящия с тествания материал се измерва емоционалната страна на реакцията му. Всеки вид реклама, клип или просто надпис на монитора съдържа емоционално съобщение. Този емоционален елемент е включен нарочно и формира основата на съобщението. Изследването на реакцията на хората към такива съобщения и формата, с която са изразени, често е свързано с предубеждения. Освен това методите на изследване зависят и от вербалните умения на изследваните лица. Известните методи на изследване регистрират реакцията на изследваните лица, след като те са видели съобщението. Емоционалното влияние, което то би могло да има, вече се е появило и точното му измерване е следователно по-трудно. Измерването на реакцията на отговарящия /респондента/ в момента на първата среща с тествания материал комбинира традиционното изследване на рекламите с това, което се нарича Q-VISION.QVISION дава възможност на зрителя да изрази своите емоции и да реагира на това, което вижда, чува или чете докато то “тече”. Системата Q-VISION дава възможност на изследователите да записват събирателно мненията на отговарящите без да прекъсват процеса на гледане, при пълна анонимност. Системата е подходяща за групови дискусии или обсъждане на телевизионни програми от големи групи зрители, но може да се използва и за записване на индивидуални мнения. В системата до пълнително са вкарани резултати /пол, възраст и др./ с цел да се свържат основните характеристики с резултатите /1/.
Системата от устройства за осъществя5 ване на метода се състои от мрежа от пултове. Чрез пулт респондентът е свързан директно или анонимно с централния компютър. Пултът сигнализира респондента кога е готов да приеме информация и сигнализира отново в мо10 мента, в който е вкаран “валиден отговор”. Освен позволяване на продължително измерване на мненията, пултът допуска възможността за отговаряне на въпроси с “да” или “не”, или “не зная” чрез използване на допълни15 телни бутони. Отговорите се обработват много бързо, а грешните отговори се регистрират предварително и се изключват от резултатите. В момента, в който се даде отговор от пулта, пултът се блокира за по-нататъшен достъп до 20 централния компютър. Когато всички отговори са вече получени, компютърът освобождава пулта за управление на по-нататъшни действия /1/.
Пултът е инструмент за изследване, 25 жично свързан с централния компютър. Инструментът представлява INTERACTIVE VOTING SYSTEM /IVS/, към който е прибавен плъзгач с вертикална скала. Това позволява реакцията на отговарящия да се регистрира 30 продължително в един предварително определен интервал от време - като движи плъзгача нагоре или надолу, отговарящият може да сигнализира за неговото одобрение /дали е съгласен или не с това, което вижда, докато дейс35 твително го вижда/. С употребата на други копчета и ключове на инструмента е възможно и да се отговаря на въпроси преди и след представяне на клипове /1/.
Техническа същност на изобретението
Методът се състои в следното: работи се в интерактивен диалог с респондента, анонимно и много бързо се набират отговорите. В слу45 чай на провеждане на изследване извън залите на агенцията, данните могат да бъдат транслирани по телефон или радио. Методът позволява работа с персонални компютри, телефонни и клетъчни мрежи. Респондентът може 50 да подбере спокойно своето място пред монитора или таблото за показване на тестовете. Положението на тествания материал може да се доближи максимално до естествените условия, в които се приемат съобщенията. Периодът от време, в който трябва да бъде избран отговор, може да варира от части от секундата до часове. Отговорите се приемат и запаметяват много бързо, неправилните отговори се анализират и изключват от резултатите, като в момента, в който се даде отговор от бутон на специален пулт, пултът се блокира за по-нататъшно приемане на информация от друг бутон и чака сесията с централния компютър. Когато всички пултове са предали данните, компютърът нарежда на пултовете по-нататъшно действие.
Системата, осъществяваща метода, представлява комплект от пултове /AD-meter/ с големина на TV remote control с локална дистанционна връзка с централния компютър, какъвто може да бъде всеки персонален компютър или notebook от офиса. Пултовете могат да бъдат държани в ръка или поставени на маса. На пулта са разположени две скали за работа: хоризонтална- с отговори “Yes”, “No”, “Dont know” u “Back space” и вертикална оценки /например от 1 до 6 или от 1 до 10 и други/. В пултовете се намира процесор, който се грижи за запомнянето, анализирането и предаването на отговорите, получени чрез натискане на бутоните. Пултът сигнализира на респондента кога е готов да приеме информация и сигнализира отново в момент, в който е въведен “валиден отговор”.
Основното предимство на системата е , че връзката между пултовете и централния компютър е безжична /за разлика от известния метод и система/. Системата AD-meter може да бъде използвана както за провеждане на групови дискусии в залите на маркетинговите агенции, така и за интервюта в домовете на респондентите или на обществени места. Към системата може да се включи пулт с видеомонитор и VCR, което позволява тествания материал и резултатите да бъдат записани на видеолента, като впоследствие реакциите на зрителите се анализират успоредно с контекста. Системата е незаменима при групови дискусии, при които се налага индивидуална регистрация на реакции и оценки. Тя осигурява събирателно записване на мненията, без да прекъсва процеса на гледане или слушане, без да предизвиква забавяне и при запазване на пълна анонимност. Голямо предим ство на системата е, че позволява бързата регистрация на реакциите на относително по-голям обем материал, както и оценката му от различни ъгли - в процеса на възприемането, известен период след това, при сравнение с друг клип и т.н., като се избягва характерното за класическите методи повторение и умора на респондентите. Системата осигурява регистрацията на оценки за всякакъв вид продукти, телевизионни програми, реклами за принт и електронни медии, електорални послания и други. Чрез допълнително регистрираните социалнодемографски характеристики като пол, възраст, образование доход, се цели по-прецизен вътрешногрупов анализ. Възможни са проследяване на колебанието и динамиката в реакциите на хората, анализ на групите, в които се наблюдават подобни колебания, като и обсъждане на причините и мотивацията за промените сред участниците в дискусията. Системата осигурява данни към компютър в офиса чрез телефонен модем от дома на респондента, предаване на данни към компютър в офиса чрез клетъчна телефонна система и предаване на данни към компютър в офиса чрез радиомодем.
Пояснение на приложените фигури
Едно примерно изпълнение на изобретението е дадено на фиг.1 и фиг.2, където:
фигура 1 представлява принципна схема на системата за събиране на данни от представителни изследвания, медийни аудитории и подвижни обекти;
фигура 2 - принципна схема на AD-meter /устройство за безжична връзка между респондента и централната станция.
Примери за изпълнение на изобретението
Системата за събиране на данни се състои от централен компютър 1, свързан към приемник 2 и предавател 3, като приемникът и предавателят са свързани към антенен комутатор 4. AD-meters /п на брой/ 5 от разстояние приемат въпросите и предават отговорите.
AD-meter /фиг.2/ се състои от микроконтролер MCU, който се свързва за приемане на данни чрез формировател на данни 6 и приемник 7 към антенен комутатор 11. Микроконтролерът MCU е свързан за предаване на давни чрез модулатор 8 и усилвател на мощ ност 10 към антенния комутатор 11. Микроконтролерът MCU е свързан към високочестотен генератор 9 и клавиатура 12, при което генераторът 9 е свързан с усилвателя на мощност 10, a MCU е свързан и със светодиод 13. 5
Използване на изобретението
Микроконтролерът MCU започва работа след натискане на съответен клавиш, тогава 10 той проверява дали е свободен ефира и пуска високочестотния генератор 9. Чрез модулатора 8 и усилвателя на мощност 10 се предават данните от клавиатурата 12 в ефира, като чрез антенния комутатор 11 се превключва антена- 15 та от приемане на предаване.

Claims (3)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за събиране на данни от пред- 20 ставителни изследвания, медийни аудитории и подвижни обекти, при който точно в момента на срещането на отговарящия с тествания материал се измерва реакцията на отговарящия, като събирателно се записват мненията на 25 отговарящите, без да се прекъсва процесът на гледане, при пълна анонимност, като изследването е особено подходящо за групови дискусии от голяма група зрители, при което допълнително се включват резултати като пол, 30 възраст, образование и други, като отговорите се обработват много бързо, характеризиращ се с това ,че чрез специални пултове AD-meterустройство за безжична връзка между отговарящия и централната станция, отговарящият 35 се свързва от най-различни големи разстояния с централната станция и, след като натисне бутони за отговори “Yes”, или “No” или “Don’t know”, или “Back space”, при което периодът от време, в който трябва да бъде избран отговор, 40 може да варира от части от секундата до часове, като неправилните отговори се анализират и изключват от резултатите, а в момента, в който се даде отговор от бутон на AD-meter, пултът се блокира за по-нататъшно приемане на 45 информация от друг бутон и чака сесията с централния компютър, и когато всички пултове са предали данните, компютърът нарежда на пултовете по-нататъшните действия, а в случай на провеждане на изследвания извън за- 50 лите на агенцията, данните могат да бъдат транслирани по телефон или радио, при което ме тодът позволява работа с персонални компютри, телефонни и клетъчни мрежи, като отговарящият може да избере спокойно своето място пред монитора или таблото за показване на тестовете и по отношение на тествания материал неговото положение може да се доближи максимално до естествените условия, в които се приемат съобщенията, а пултовете могат да бъдат държани в ръка или поставяни на маса и пултът сигнализира на отговарящия, кога е готов да приеме информация и сигнализира отново в момента, в който е въведен “валиден отговор”, при което методът позволява работа с включване на пулт с видеомонитор и VCR, което позволява тествания материал и резултатите да бъдат записани на видеолента ,като впоследствие реакциите на зрителите бъдат анализирани успоредно с контекста и методът осигурява регистрация на оценки за всякакъв вид продукти, телевизионни програми, реклами за print и електронни медии, електронни послания и други, като е възможно проследяване на колебанието и динамиката в реакцията на хората, анализ на групите, в които се наблюдават подобни колебания, както и обсъждането на причините и мотивацията на промените сред участниците в дискусията и съгласно метода се осигуряват данни към компютър в офиса чрез телефонен модем от дома на отговарящия, предаване на дадени към компютър в офиса чрез клетъчна телефонна система и предаване на данни към компютър в офиса чрез радиомодем.
  2. 2. Система за събиране на данни от представителни изследвания, медийни аудитории и подвижни обекти, осъществяваща горния метод, характеризираща се с това, че се състои от комплект от η на брой пултове ADmeter /5/с локална дистанционна връзка с централния компютър /1/, какъвто може да бъде всеки персонален компютър или notebook от офиса, като на пулта са разположени две скали за работа: хоризонтална с отговори “Yes”, “No”, “Don’t know” и “Back space” и вертикална c оценки, например от 1 до 6 или от 1 до 10 и други, като в пултовете се намира процесор, който се грижи за запомнянето, анализирането и предаването на отговорите, получени чрез натискане на бутоните за отговори, при което централният компютър /1/ е свързан към приемник /2/ и предавател /3/, като приемникът и предавателят са свързани чрез антенен комутатор /4/ към антена.
  3. 3. Система съгласно претенция 2, характеризираща се с това ,че съдържа пулт ADmeter /5/, който се състои от микроконтролер /MCU/, свързан с клавиатура /12/ и свето- 5 диод /13/, а от друга страна MCU е свързан с формировател на данни /6/, който е свързан с приемник /7/, свързан чрез антенен комутатор /11/ с антена А, а тя, през антенния комутатор /11 /, е свързана с усилвател на мощ- 10 ност /10/, който е свързан с модулатор /8/ и генератор на висока честота /9/, а модулаторът и генераторът за ВЧ са свързани с микроконтролера /MCU/.
BG100834A 1996-09-09 1996-09-09 Метод и система за събиране на данни от представителниизследвания, медийни аудитории и подвижни обекти Active BG62374B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100834A BG62374B1 (bg) 1996-09-09 1996-09-09 Метод и система за събиране на данни от представителниизследвания, медийни аудитории и подвижни обекти

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100834A BG62374B1 (bg) 1996-09-09 1996-09-09 Метод и система за събиране на данни от представителниизследвания, медийни аудитории и подвижни обекти

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100834A BG100834A (bg) 1998-05-29
BG62374B1 true BG62374B1 (bg) 1999-09-30

Family

ID=3926700

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100834A Active BG62374B1 (bg) 1996-09-09 1996-09-09 Метод и система за събиране на данни от представителниизследвания, медийни аудитории и подвижни обекти

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG62374B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG100834A (bg) 1998-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5226177A (en) Real-time wireless audience response system
Chaffee et al. Political knowledge and the campaign media of 1992
CN101098453B (zh) 采集与媒体显示相关的观众信息的方法和装置
Lunt et al. Rethinking the focus group in media and communications research
Ismail et al. Adoption of mobile learning among distance education students in Universiti Sains Malaysia.
US20110313849A1 (en) Method and system for effective market research
US20090043623A1 (en) Method and system for effective market research
KR20070120973A (ko) 시장 조사
Burnstein et al. Comparison of different commercial wireless keypad systems
US20070233552A1 (en) Method for soliciting and receiving voter feedback
Dix et al. Television advertising avoidance: Advancing research methodology
Shim et al. Empirical findings on the perceived use of digital multimedia broadcasting mobile phone services
Campbell Randomized response technique
BG62374B1 (bg) Метод и система за събиране на данни от представителниизследвания, медийни аудитории и подвижни обекти
Sale et al. Comparative analysis of audience perception of Globe FM (98.5) and Bauchi Radio Corporation’s (BRC) political programs during the 2015 Presidential election in Nigeria
Osazee-Odia et al. University students’ listening behaviour of FM radio programmes in Nigeria: An exploratory approach
Lukach The relationship between fan identification and student utilization of social media in a NCAA division I university
KR101994395B1 (ko) 강의 피드백 분석 시스템
CA2033558C (en) Real-time wireless audience response system
Davis Measurement of% Al cons
Umair et al. Effect of Private Television Channels' Current Affairs Program on Students: A Case of University of Sargodha
Royal et al. Evaluating Interactive Television (ITV) Courses: An identification of factors associated with student satisfaction
TW201742468A (zh) 利用音頻載波作爲收視調查之系統及方法
Ayasanond THE STUDY OF PERCEIVED PUBLIC RELATIONS BEHAVIOR ONLINE MEDIA, COLLEGE OF LOGISTICS AND SUPPLY CHAIN
ARIKEWUYO et al. (In) validating Cohen’s Assertion on Agenda-setting Theory using Media Coverage and What People Think about Muhammadu Buhari’s Campaign Mantra