US105831A - Improved washing-machine - Google Patents
Improved washing-machine Download PDF
Info
Publication number
US105831A
US105831A US105831DA US105831A US 105831 A US105831 A US 105831A US 105831D A US105831D A US 105831DA US 105831 A US105831 A US 105831A
Prior art keywords
ways
guide
box
boards
machine
Application granted granted Critical
Publication of US105831A publication Critical patent/US105831A/en
Classifications
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06FLAUNDERING, DRYING, IRONING, PRESSING OR FOLDING TEXTILE ARTICLES
Definitions
  • d are metal plates, which aresecured to the ends of ers Patent and making ⁇ part of the same.
  • e is the handle by whichl the sliding head is moved to and fro upon the guide-ways.
  • corner projections l and grooved plates d constructed as and for the purpose specified.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)
Description
@anni y tyiyiiw.
HENRY d. MORELA'ND' 0F WHITEHALL ILLINOIS. Y',
\ Leners Baten: N0.1o5, s31, dated .my 26, 1870.
' The Schedule referred to in these Lett To all whom itmcy concern.-
Be it known that I, HENRY J. MonELAND, of Whitehall, in the county of Green and State of Illinois,havc invented a new and useful Improvement in Washing-Machines; and' I do hereby declarethe following to be a full, clear, and exact description of the same, reference being had to the accompanying drawing making a 4part ofthis specification, in whichi Figure 1A is a longitudinal, and Y vFigure 2 is a transverse vertical section.