US105655A - Improvement in egg-beater - Google Patents
Improvement in egg-beater Download PDF
Info
Publication number
US105655A
US105655A US105655DA US105655A US 105655 A US105655 A US 105655A US 105655D A US105655D A US 105655DA US 105655 A US105655 A US 105655A
Prior art keywords
egg
beater
improvement
beaters
double
Application granted granted Critical
Publication of US105655A publication Critical patent/US105655A/en
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J43/10Egg-whisks; Cream-beaters, i.e. hand implements or hand-driven devices
Definitions
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Seasonings (AREA)
Description
mind etang @wat emu. y'
i `eIIasuRT K.Y DEARORN; or PAWTUCKET, ASSIGNOR To TIMQTHYEARLE, i i QFSMITHFIELD, RHODE ISLAND.
"I 13mm Paten: No'. 105,655, datea'fuzg A26, 1870.
nl EGQBEATER '.Ehe Schedule referred to these Letters Patent and making part of the same.
g' geraumer' K. Demon, of Pawtucket, 1in the D D' ar'e permitred to be brought near enough tolay` pf ',Brovidence andl State of Bhode'lsland, have i i gether, so that, when in motion, they willalteruately pertainy 'Improvements' `in Egg-Heaters, of following is a specification. Y