US105158A - Improvement in fan-case for grain and seed-separators - Google Patents
Improvement in fan-case for grain and seed-separators Download PDF
Info
Publication number
US105158A
US105158A US105158DA US105158A US 105158 A US105158 A US 105158A US 105158D A US105158D A US 105158DA US 105158 A US105158 A US 105158A
Prior art keywords
case
fan
grain
seed
separators
Application granted granted Critical
Publication of US105158A publication Critical patent/US105158A/en
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F03BMACHINES OR ENGINES FOR LIQUIDS
    • F03B3/00Machines or engines of reaction type; Parts or details peculiar thereto
Definitions
  • Figure 2 is a vertical transverse section of the same.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Adjustment And Processing Of Grains (AREA)
Description
O. L. ALLEN, Thrashing-M aohinne Pan.
N0.105 ,158. Patented July 12,1870.
5 'nv e mi 0 1".
Cuie si MPETERS, PHOTO-LITHDGRAPHER. WASHINGTON. D C.
'iinittd swa fi ate-oi mitten.
CHARLES L. ALLEN, 0F FLAT ROCK, MICHIGAN, ASSIGNOR TO HIMSELF AND WILLIAM SHIGK, or SAME PLACE,