US103722A - peters - Google Patents
peters Download PDF
Info
Publication number
US103722A
US103722A US103722DA US103722A US 103722 A US103722 A US 103722A US 103722D A US103722D A US 103722DA US 103722 A US103722 A US 103722A
Prior art keywords
case
roof
air
car
spray
Application granted granted Critical
Publication of US103722A publication Critical patent/US103722A/en
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F6/00Air-humidification, e.g. cooling by humidification
    • F24F6/02Air-humidification, e.g. cooling by humidification by evaporation of water in the air
Definitions
  • Figure 2 is a side elevation of the saine.
  • Figure 3V is 'a vertical cross-section of same.
  • the oase B is provided with bearings for the raxis or journals b of the oscillating case C.
  • Y and the contents of the cases may discharged by opening the cock F.
  • a water-tank or receptacle, B provided with a waste-way and draw off cock, as set forth.
  • packing may be interposed around the
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Cooling Or The Like Of Electrical Apparatus (AREA)
Description
atc-nt dtliiiitr."
HENRY OURTIS, 0F RICHMOND, VIRGINIA.
- Letters Patent No. 103,722, lated May 3l', ITO.