US103679A - Improvement in safety whiffletree - Google Patents
Improvement in safety whiffletree Download PDF
Info
Publication number
US103679A
US103679A US103679DA US103679A US 103679 A US103679 A US 103679A US 103679D A US103679D A US 103679DA US 103679 A US103679 A US 103679A
Prior art keywords
improvement
whiffletree
safety
perforation
cord
Application granted granted Critical
Publication of US103679A publication Critical patent/US103679A/en
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62CVEHICLES DRAWN BY ANIMALS
    • B62C5/00Draught assemblies
    • B62C5/02Shafts, poles, or thills; Mountings thereof, e.g. resilient, adjustable
Definitions
  • Figure 2 is a horizontal section of the same.
  • Figure 3 represents an enlarged similar section.
  • 0 represents any ordinary whifiietree to which my improvement has been thus applied.
  • This thimble may be secured by a screw in the nsuai manner.
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Harvester Elements (AREA)
Description
M. STONE.
Detaching Horses. v No. 103,679. Patented May 31", 1870.
v A I O i Q g B B 9. 3
A N m'mmmyn In 11 8 0201" rLPErERS. PHOYO LITHOGRAPNER. WASmNGTON D c MELVIN STONE, or VEBMIL-LION, OHIO.