UA82375C2 - Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна - Google Patents

Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна Download PDF

Info

Publication number
UA82375C2
UA82375C2 UAA200601013A UAA200601013A UA82375C2 UA 82375 C2 UA82375 C2 UA 82375C2 UA A200601013 A UAA200601013 A UA A200601013A UA A200601013 A UAA200601013 A UA A200601013A UA 82375 C2 UA82375 C2 UA 82375C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
prosthesis
sleeve
stump
construction
scheme
Prior art date
Application number
UAA200601013A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Игорь Леонидович Тимофеев
Леонид Еливферьевич Ватолинский
Владимир Семенович Грищенко
Леонид Васильевич Литвинов
Екатерина Михайловна Якуба
Original Assignee
Украинский Научно-Исследовательский Институт Протезирования, Протезостроения И Восстановления Трудоспособности
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Украинский Научно-Исследовательский Институт Протезирования, Протезостроения И Восстановления Трудоспособности filed Critical Украинский Научно-Исследовательский Институт Протезирования, Протезостроения И Восстановления Трудоспособности
Priority to UAA200601013A priority Critical patent/UA82375C2/uk
Publication of UA82375C2 publication Critical patent/UA82375C2/uk

Links

Abstract

Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна належить до медицини, точніше до протезування та протезобудування і може бути використаним при виготовленні протезів стегна. Відповідно до способу попередньо визначають початкове положення приймальної гільзи у фронтальній та сагітальній площині та кут нахилу подовжньої осі кукси до вертикалі в сагітальній площині, встановлюють гільзу у верхньому кільці юстирувального пристрою протезоміру, проводять регулювання положення гільзи в фронтальній площині у відповідності з вибраними параметрами схеми побудови протеза. Подовжню вісь гільзи стегна в сагітальній площині нахиляють по відношенню до вертикалі, яка проходить через середину штучної стопи - "базової лінії" побудови протеза на кут відхилення кукси від вертикалі, закріплюють опорний адаптер на гільзі під тазостегновим суглобом кукси на "базовій лінії" схеми побудови протеза. До приймальної гільзи приєднують колінний механізм та штучну стопу у відповідності із схемою побудови протеза.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до медицини, точніше до протезавання та протезобудування і може бути використаним 2 при виготовленні протезів стегна.
Протезавання інвалідів з ампутаціями на рівні стегна являється складним завданням і якість його в значній мірі залежить від адаптації збереженої кістково-м'язової системи інваліда до протеза. Через те, що протез стегна представляє собою складну конструкцію, яка включає кілька сполучених між собою функціональних вузлів, взаємне розташування їх має велике значення для найбільш сприятливого пристосування ампутованої 70 кінцівки в системі з протезом.
При виготовленні та зборці модульних протезів стегна користуються топовою схемою побудови протеза по індивідуальним параметрам, які необхідні для протезавання (Конструкции протезно-ортопедических изделий.
Кужекин А.П. и др. Изд. "Легкая и пищевая промьішленность/", 1984г., с. 34-35, 39-41).
Відомий спосіб визначення схеми збірання протеза (Конструкции протезно-ортопедических изделий. Кужекин 15 АпП.и др. Изд. "Легкая и пищевая промьішленность", 1984г., с. 49-50), відповідно до якого по типовій схемі побудови протеза визначають початкове положення приймальної. Гільзу встановлюють у верхньому кільці юстирувального пристрою (протезомірі) та проводять регулювання положення гільзи у фронтальній площині у відповідності з вибраними параметрами схеми побудови протеза. В сагітальній площині вісь гільзи встановлюють по "базовій лінії" (вертикалі, яка проходить через середину штучної стопи) схеми побудови 20 протеза. В цьому положенні приймальну гільзу приєднують до колінного механізму протеза стегна за допомогою сполучного адаптера, розміщеного по осі приймальної гільзи, з'єднують колінний механізм за допомогою несучого модуля із штучною стопою за допомогою адаптерів та проводять апробацію ходьби інваліда на протезі.
При виявленні відхилень або дефектів ходьби проводять корекцію схеми побудови протеза, регулюючи з допомогою юстирувальних пристроїв положення приймальної гільзи, колінного механізму та штучної стопи в с 25 протезі відносно "базової лінії" протеза, після чого остаточно закріплюють складові вузли протеза. ге)
Цей спосіб вибрано за найближчий аналог.
Недоліки відомого способу полягають в недостатній точності схеми збірання протеза через те, що опорний адаптер приймальної гільзи, встановлений по осі приймальної гільзи та суміщений з "базовою лінією" схеми побудови протеза в сагітальній площині орієнтує приймальну гільзу по вертикалі, відхиляючи її від кутового юю 30 положення, прийнятого кінцівкою після ампутації. При ампутації кінцівки на рівні стегна виникає порушення м. балансу сил між м'язами, що згинають, і м'язами, що розгинають. Ампутована кукса стегна в сагітальній площині приймає зігнуте положення, що відрізняється від положення здорової кінцівки. Кут відхилення осі кукси від Ме, вертикалі, в залежності від рівня ампутації та індивідуальних можливостей інваліда, в середньому складає від сі 4 до 10. В результаті цього виникають додаткові моменти, які діють на куксу і потребують додаткової
Зо компенсаторної роботи збоку послабленого ампутованого м'язового апарату кукси при стоянні та розгинанні со колінного механізму протеза. Все це приводить до значних енерговитрат інваліда, до нефізіологічної картини ходьби на протезі стегна та до швидкого стомлювання його при ходьбі.
Технічною задачею винаходу є підвищення точності схеми збірання протеза стегна та зниження енерговитрат «4, інваліда при користуванні протезом.
Ця задача вирішена тим, що у відповідності із способом визначення схеми збірання протеза стегна по о) с типовій схемі побудови протеза по параметрам інваліда визначають початкове положення приймальної гільзи.
Із» Гільзу встановлюють у верхньому кільці юстирувального пристрою протезоміру та проводять регулювання положення гільзи в фронтальній площині у відповідності з вибраними параметрами схеми побудови протеза.
Приєднують в цьому положенні приймальну гільзу до колінного механізму протеза стегна за допомогою 75 сполучного адаптера, колінний механізм через несучий модуль за допомогою сполучних адаптерів з'єднують із со стопою та проводять апробацію ходьби інваліда на протезі. При виявленні відхилень або дефектів ходьби км проводять корекцію схеми побудови протеза, регулюючи з допомогою юстирувального пристрою положення приймальної гільзи, колінного механізму та штучної стопи в протезі відносно "базової лінії" схеми побудови о протеза, після чого остаточно закріплюють складові вузли протеза, відмінністю являється те, що попередньо -. 250 визначають кут нахилу подовжньої вісі кукси інваліда до вертикалі в сагітальній площині, подовжню вісь гільзи стегна в сагітальній площині нахиляють до "базової лінії" схеми побудови протеза на визначений кут нахилу с кукси до вертикалі, встановлюють опорний сполучний адаптер на гільзі під тазостегновим суглобом кукси на "базовій лінії" схеми побудови протеза.
За рахунок такого рішення кукса нижньої кінцівки в протезі встановлюється в прийняте нею кутове, по відношенню до вертикальної "базової лінії! положення, обумовлене станом ампутованих м'язів. Область
Ге) сполучення гільзи стегна та колінного механізму за рахунок встановлення опорного сполучного адаптера на гільзі під тазостегновим суглобом на "базовій лінії"! дозволяє розташувати діючі сили на цій лінії та за де рахунок цього звільнитися від необхідності виконання роботи для підтримки примусового положення кукси та компенсації додаткових згинаючих моментів, що діють на суглоб при користуванні протезом, зібраним по 60 відомому способу. Тобто за рахунок такого рішення точність збірання протеза стегна підвищується.
Суть винаходу пояснюється кресленнями, на яких приведені:
Фіг.1 - типове положення кукси інваліда після ампутації на рівні стегна;
Фіг.2 - типова схема збірання протеза по відомому способу;
Фіг.3 - схема збірання протеза стегна по запропонованому способу; бо Фіг.4 - схема дії сил у сагітальній площині при типовій зборці протеза по відомому способу ;
Фіг.5 - схема дії сил у сагітальній площині при зборці протеза по запропонованому способу;
Спосіб реалізують наступним чином.
По типовій схемі заміряють індивідуальні параметри кукси, необхідні для побудови протеза. Відомо, що при ампутації нижньої кінцівки на рівні стегна виникає порушення балансу сил між м'язами, що згинають, і м'язами, що розгинають. В результаті цього ампутована кукса стегна в сагітальній площині приймає зігнуте положення, яке відрізняється від положення здорової кінцівки (фіг.1) та, в залежності від рівня ампутації та індивідуальних можливостей інваліда, в середньому складає від 4 до 102. В сагітальній площині визначають кут нахилу вісі кукси стегна відносно вертикалі при опорі на збережену кінцівку. По індивідуальним параметрам, 7/0 Користуючись типовою схемою побудови протеза (фіг.2), визначають початкове положення приймальної гільзи 1 (фіг.3) та "базову лінію" 2 схеми побудови протеза, якою являється вертикаль, що проходить через середину стопи З. Гільзу 1 встановлюють у верхньому кільці юстирувального пристрою протезоміру. Проводять регулювання положення гільзи 1 в фронтальній площині у відповідності з визначеними параметрами схеми побудови протеза. Подовжню вісь 4 гільзи 1 стегна в сагітальній площині нахиляють до "базової лінії" 2 схеми 7/5 побудови протеза на величину індивідуального кута нахилу кукси інваліда, наприклад, на 52. Опорний адаптер 5 встановлюють на поверхні гільзи 1 протеза під тазостегновим суглобом на "базовій лінії" 2. Приєднують в цьому положенні приймальну гільзу 1 до колінного механізму 6 протеза стегна за допомогою адаптера 5 сполучного вузла, з'єднують колінний механізм 6 через несучий модуль 7 із штучною стопою З за допомогою адаптерів та проводять апробацію ходьби інваліда на протезі. При виявленні відхилень або дефектів ходьби проводять Корекцію схеми побудови протеза. Для цього регулюють з допомогою юстирувального пристрою протезоміру положення приймальної гільзи 1, колінного механізму б та штучної стопи З в протезі відносно "базової лінії" 2 протеза. Після цього остаточно закріплюють складові вузли протеза.
Сила Р - рівнодіюча сила від ваги людини. Вона прикладена до суглоба кукси і направлена донизу та співпадає з "базовою лінією" 2 схеми побудови протеза. Сила Р. - протидіюча до Р сила. Вона прикладенадо є середини штучної стопи З та діє у протилежному напрямку Р-Р.. При зборці протеза по відомій схемі побудови (фіг.2) через те, що вісь гільзи в сагітальній площині встановлюють по "базовій лінії", куксу примусово о відхиляють в сагітальній площині. При цьому виникають моменти сил (фіг.4), які діють на суглоб, та компенсуються за рахунок роботи ампутованої м'язової системи кукси при стоянні та при ходьбі на протезі. При відхиленні приймальної гільзи до кута, який обумовлений ампутацією стегна, кукса зберігає прийняте після юю ампутації зручне для неї положення. Встановлений на поверхні приймальної гільзи по "базовій лінії" сполучний адаптер, як запропоновано даним способом, не викликає додаткових згинаючих моментів сил та не потребує Ше додаткових витрат енергії інваліда на їх компенсацію (фіг.5). со
За допомогою такого способу в клініці інституту проведено протезавання 34 інвалідів з односторонніми ампутаціями нижньої кінцівки на рівні стегна, яке свідчить про позитивні результати, підвищення якості ходьби с з5 тазниженні енерговитрат інвалідів, забезпечених такими протезами. со
Таким чином, нахил гільзи протеза під кутом, що відповідає положенню, прийнятому куксою після ампутації, і розташування опорного адаптера гільзи протеза стегна під тазостегновим суглобом кукси кінцівки на "базовій лінії" схеми побудови протеза дозволяє зрівняти протидіючі на тазостегновий суглоб сили, за рахунок цього уникнути під час ходьби додаткових згинаючих моментів, які виникають через дію зовнішніх сил, та запобігти « додатковим витратам енергії інвалідом. Ходьба на такому протезі більш фізіологічна та зручна для інваліда. 2 с з»

Claims (1)

  1. Формула винаходу Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна шляхом визначення по типовій схемі побудови протеза оо початкового положення приймальної гільзи у фронтальній та сагітальній площині, встановлення гільзи у верхньому кільці юстирувального пристрою протезоміру, проведення регулювання положення гільзи в ко фронтальній площині у відповідності з вибраними параметрами схеми побудови протеза; приєднання в цьому со положенні приймальної гільзи до колінного механізму протеза стегна за допомогою адаптера сполучного вузла, 5р приєднання колінного механізму через несучий вузол до штучної стопи та проведення апробації ходьби інваліда -і на протезі, регулювання за допомогою юстирувального пристрою положення приймальної гільзи, колінного сл механізму та штучної стопи в протезі відносно вертикалі, яка проходить через середину штучної стопи - "базової лінії" схеми побудови протеза при виявленні відхилень або дефектів ходьби та остаточного закріплення складових вузлів протеза, який відрізняється тим, що попередньо визначають кут нахилу подовжньої осі кукси до вертикалі в сагітальній площині, подовжню вісь гільзи стегна в сагітальній площині нахиляють по відношенню до "базової лінії" побудови протеза на кут відхилення кукси від вертикалі та закріплюють опорний адаптер на (Ф) гільзі під тазостегновим суглобом кукси на "базовій лінії" схеми побудови протеза. ко 60 б5
UAA200601013A 2006-02-03 2006-02-03 Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна UA82375C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200601013A UA82375C2 (uk) 2006-02-03 2006-02-03 Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200601013A UA82375C2 (uk) 2006-02-03 2006-02-03 Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA82375C2 true UA82375C2 (uk) 2008-04-10

Family

ID=39818925

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA200601013A UA82375C2 (uk) 2006-02-03 2006-02-03 Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA82375C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5425780A (en) Ankle, foot, and lower leg prosthetic device
AMPUTATION Possible Motor and Sensory Determinants of Recovery
Blumentrttt et al. Effects of sagittal plane prosthetic alignment on standing trans-tibial amputee knee loads
Pantall et al. Muscle activity during stance phase of walking: comparison of males with transfemoral amputation with osseointegrated fixations to nondisabled male volunteers.
Taylor et al. A comparison of energy expenditure by a high level trans-femoral amputee using the Intelligent Prosthesis and conventionally damped prosthetic limbs
Frossard et al. Load applied on bone-anchored transfemoral prosthesis: characterization of a prosthesis-a pilot study
Isakov et al. Influence of prosthesis alignment on the standing balance of below-knee amputees
Segal et al. Lower-limb amputee recovery response to an imposed error in mediolateral foot placement
Sensinger et al. Contribution of prosthetic knee and ankle mechanisms to swing-phase foot clearance
US7153329B2 (en) Prosthetic hip joint with side pivot
Schmalz et al. Lower limb amputee gait characteristics on a specifically designed test ramp: Preliminary results of a biomechanical comparison of two prosthetic foot concepts
Schmalz et al. Effects of adaptation to a functionally new prosthetic lower-limb component: Results of biomechanical tests immediately after fitting and after 3 months of use
Thesleff et al. Loads at the implant-prosthesis interface during free and aided ambulation in osseointegrated transfemoral prostheses
Ruiz-Díaz et al. External knee prosthesis with four bar linkage mechanism
US6702860B1 (en) Dynamic prosthetic foot with multiple load points on upper section and sole
Zachariah et al. Standing interface stresses as a predictor of walking interface stresses in the trans-tibial prosthesis
UA82375C2 (uk) Спосіб визначення схеми збирання протеза стегна
Lee et al. Gait analysis of low-cost flexible-shank transtibial prostheses
Riveras et al. Spatio temporal parameters and symmetry in subjects ascending and descending a ramp, using three different prosthetic feet
Vertriest et al. Static load bearing exercises during rehabilitation of individuals with transfemoral amputation fitted with osseointegrated implant: Kinetic analysis
Jia et al. Influence of prosthetic sagittal alignment on trans-tibial amputee gait and compensating pattern: A case study
RU2475214C2 (ru) Устройство для крепления протеза нижней конечности
Ganguli et al. Ergonomics evaluation of above-knee amputee-prosthesis combinations
JP3446145B2 (ja) 股関節部人工装具における大腿骨構成要素の耐久性試験装置
RU2066987C1 (ru) Протез голени