UA788U - Опозитний двигун внутрішнього згоряння - Google Patents

Опозитний двигун внутрішнього згоряння Download PDF

Info

Publication number
UA788U
UA788U UA2000063763U UA2000063763U UA788U UA 788 U UA788 U UA 788U UA 2000063763 U UA2000063763 U UA 2000063763U UA 2000063763 U UA2000063763 U UA 2000063763U UA 788 U UA788 U UA 788U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
piston
axis
cylinders
cylinder
crank
Prior art date
Application number
UA2000063763U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Ігор Олегович Кирилюк
Игорь Олегович Кирилюк
Original Assignee
Ігор Олегович Кирилюк
Игорь Олегович Кирилюк
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ігор Олегович Кирилюк, Игорь Олегович Кирилюк filed Critical Ігор Олегович Кирилюк
Priority to UA2000063763U priority Critical patent/UA788U/uk
Publication of UA788U publication Critical patent/UA788U/uk

Links

Landscapes

  • Cylinder Crankcases Of Internal Combustion Engines (AREA)

Abstract

Корисна модель належить до двигунобудування, конструкцій зрівноважених без спеціальних механізмів двигунів внутрішнього згоряння з опозитно розташованими циліндро-поршневими групами. Опозитний двигун внутрішнього згоряння містить розташовані співвісно і симетрично відносно осі трикривошипного колінчастого вала перший і другий циліндри з установленими в них першим і другим поршнями. Стінки тронка кожного поршня виконано зі зміщеними відносно внутрішньої поверхні циліндра ділянками, які розташовані симетрично відносно умовної площини, що перетинає поршень по осі циліндрів перпендикулярно до осі отворів під поршневий палець.

Description

Корисна модель належить до галузі машинобудування, зокрема, до двигунобудування, а саме до конструкцій зрівноважених без спеціальних механізмів двигунів внутрішнього згоряння з опозитно розташованими циліндро-поршневими групами.
Відомо, що зрівноважування двигунів внутрішнього згоряння досягається кількома способами: розташуванням певним чином циліндрів і добором такої кривошипної схеми колінчастого вала, щоб змінні сили інерції і їх моменти взаємно зрівноважувалися; створенням за допомогою додаткових мас нових сил, в будь-який момент часу рівних за величиною, але протилежних за напрямком основним силам, які зрівноважуються; застосуванням першого і другого способів водночас (кн.
Автомобильнье и тракторнье двигатели, ч.ІЇ, Под ред. проф. И.М. Ленина, М., «Вьсшая школа», 1976, с.34).
Так, наприклад, відомий опозитний двигун внутрішнього згоряння, який містить розташовані співвісно і симетрично відносно осі трикривошипного колінчастого вала перший і другий циліндри з установленими в них першим і другим поршнями, що шарнірно з'єднані з відповідними їм шатунами, причому перший пор- шень зв'язаний з першим кривошипом через перший шатун, а другий поршень зв'язаний з розташованими симетрично відносно осі циліндрів під кутом 180" відносно першого кривошипа другим і третім кривошипами через другий шатун, який виконано вильчастим і який охоплює перший кривошип (в.3. ФРН Мо 3132144, опубл. 03.03.83 р., МКВ Е 16 Е 15/24).
Опозитний двигун внутрішнього згоряння відомої конструкції є збалансованим не тільки відносно сил інерції мас двигуна, які обертаються і зворотно-поступально рухаються, але й відносно моментів інерції першого та вищих степенів, що виникають внаслідок осьового зміщення шатунних шийок під час роботи двигуна.
Недолік відомого пристрою - надмірні навантаження на кривошипно-шатунний механізм і опори двигуна - зумовлений тим, що віддаленість другої і третьої шатунних шийок від осі циліндрів потребує використання великого за розмірами і масою другого, вильчастого, шатуна. Для забезпечення зрівноваженості двигуна перший, звичайний, шатун необхідно виконати з масою, що дорівнює масі вильчастого шатуна, тобто свідомо обважнити.
Проте, внаслідок зростання сили інерції мас, що рухаються, зростають і навантаження на кривошипно-шатунний механізм і опори двигуна.
Прототипом пристрою, що заявляється, є опозитний двигун внутрішнього згоряння, який містить розташовані співвісно і симетрично відносно осі трикривошипного колінчастого вала перший і другий циліндри з установленими в них першим і другим поршнями, що шарнірно з'єднані з відповідними їм шатунами за допомогою поршневих пальців, установлених в отворах стінки тронка кожного поршня, причому перший поршень зв'язаний з першим кривошипом через перший шатун, з'єднаний з поршневим пальцем у внутрішній порожнині першого поршня, а другий поршень зв'язаний з розташованими симетрично відносно осі циліндрів під кутом 180" відносно першого кривошипа другим і третім кривошипами через другий і третій шатуни, відповідно, маса кожного з яких є удвічі меншою, ніж маса першого шатуна (заявка ЄПВ Мо 0503842А1, опубл. 05.03.92 р., МКВ РО2В 75/24, ЕО18 7/06, ЕО2Е 7/00).
Другий і третій шатуни, згідно з прототипом, з'єднані з поршневим пальцем другого поршня у внутрішній порожнині останнього, а поршневий палець закріплений кінцями у стінках тронка поршня.
У опозитному двигуні внутрішнього згоряння даної конструкції, як і у вищезгаданому пристрої, маси і моменти інерції елементів, що рухаються, які належать до першого і другого циліндрів, однакові, завдяки чому забезпечується їх взаємне компенсування при обертанні колінчастого вала.
Проте віддаленість другої і третьої шатунних шийок від осі циліндрів і необхідність розміщення другого і третього шатунів у внутрішній порожнині другого поршня зумовлюють використання циліндро- поршневих груп великого діаметра, що веде до збільшення маси і площі поршнів, тобто до зростання як сил інерції мас, що рухаються зворотно - поступально, так і сили тиску газів на поршень, внаслідок чого зростають сумарні сили, які діють на кривошипно-шатунний механізм і опори двигуна.
Отже, надмірне навантаження на кривошипно-шатунний механізм і опори відомих опозитних двигунів внутрішнього згоряння з трикривошипним колінчастим валом, яке справляє негативний вплив на показники надійності і ресурс двигуна, пояснюється тим, що наслідком заходів, спрямованих на забезпечення зрів- новажування моментів і сил інерції мас, що рухаються, неодмінно ставало збільшення тих самих мас (маси шатунів або маси поршнів).
В основу корисної моделі поставлено задачу удосконалення опозитного двигуна внутрішнього згоряння, в якому завдяки новому виконанню обох поршневих груп і новому з'єднанню шатунів з другим поршнем зменшувалися б сили інерції мас, що зворотно - поступально рухаються, і сила тиску газів на поршень при дотриманні умов зрівноваженості двигуна, завдяки чому зменшуються навантаження на кривошипно-шатунний механізм і опори двигуна і зростають його показники надійності і ресурса.
Для вирішення поставленої задачі в опозитному двигуні внутрішнього згоряння, який містить розташовані співвісно і симетрично відносно осі трикривошипного колінчастого вала перший і другий циліндри з установленими в них першим і другим поршнями, що шарнірно з'єднані з відповідними їм шатунами за допомогою поршневих пальців, установлених в отворах стінки тронка кожного поршня, причому перший поршень зв'язаний з першим кривошипом через перший шатун, з'єднаний з поршневим пальцем у внутрішній порожнині першого поршня, а другий поршень зв'язаний з розташованими симетрично відносно осі циліндрів під кутом 180" відносно першого кривошипа другим і третім кривошипами через другий і третій шатуни, відповідно, маса кожного з яких є удвічі меншою, ніж маса першого шатуна, згідно з корисною моделлю, стінки тронка кожного поршня виконані зі зміщеними відносно внутрішньої поверхні циліндра ді- лянками, які розташовані симетрично відносно умовної площини, що перетинає поршень по осі циліндрів перпендикулярно до осі отворів під поршневий палець, кінці якого виведені у порожнини, утворені зовнішньою поверхнею тронка поршня і внутрішньою поверхнею циліндра, причому другий і третій шатуни з'єднані з кінцями поршневого пальця другого поршня.
Згідно з першим прикладом, в опозитному двигуні внутрішнього згоряння зовнішню поверхню тронка кожного поршня виконано з плоскими ділянками, відстань між якими визначено із співвідношення: 05оДехахо,75Д, де а - відстань між плоскими ділянками зовнішньої поверхні тронка поршня;
Д - діаметр внутрішньої поверхні циліндра.
Згідно з другим прикладом, в опозитному двигуні внутрішнього згоряння зовнішню поверхню тронка кожного поршня виконано з увігнутими в напрямку осі циліндрів ділянками, відстань між якими в умовній площині, що перетинає поршень по осі циліндрів і осі отворів під поршневий палець, визначено із співвідношення: 05оДехахо,75Д, де а - відстань між увігнутими ділянками зовнішньої поверхні тронка поршня;
Д - діаметр внутрішньої поверхні циліндра.
Сукупність суттєвих ознак корисної моделі, що заявляється, порівняно з прототипом, забезпечує зменшення сили інерції мас, що зворотно - поступально рухаються, і сили тиску газів на поршень при дотриманні умов зрівноваженості двигуна. Це досягається завдяки створенню умов для розміщення другого і третього шатунів, зв'язаних з поршневим пальцем другого поршня, не у його внутрішній порожнині, як у прототипі, а у порожнинах, утворених зовнішньою поверхнею тронка поршня і внутрішньою поверхнею циліндра, що дозволило зменшити масу і площу поршнів, а тобто і сумарні сили, що діють на кривошипно- шатунний механізм, які складаються з сили тиску газів в циліндрах і сил інерції мас, що зворотно- поступально рухаються (кн. Автомобильньсе и тракторньсе двигатели, ч.ІІ, Под ред. проф. И.М. Ленина, М., «Вьсшая школа», 1976, с. 17-19). Зменшення ж навантаження на кривошипно-шатунний механізм і опори (підшипники) двигуна справляє позитивний вплив на показники надійності і ресурс двигуна.
Крім того, уніфікація поршневих комплектів опозитного двигуна внутрішнього згоряння, що заявляється, сприяє не лише його зрівнова-женості, але й технологічності при виготовленні.
На фіг.1 креслення подано переріз опозитного двигуна внутрішнього згоряння по осі циліндрів, на фіг. 2 - розріз по А-А на фіг.1, перший приклад виконання поршневої групи двигуна, на фіг. З - розріз по А-А на фіг. 1, другий приклад виконання поршневої групи двигуна, на фіг. 4 - приклад вузла осьової фіксації поршневого пальця першого циліндра; на фіг. 5 - приклад вузла осьової фіксації шатуна в другому циліндрі.
Опозитний двигун внутрішнього згоряння (фіг.1) містить перший і другий циліндри 1 і2, відповідно, розташовані співвісно і симетрично відносно осі З трикривошипного колінчастого вала 4. В циліндрах 1 і 2 установлені поршні 5 і 6, відповідно. Кривошипно-шатунний механізм двигуна включає перший, другий і третій кривошипи 7, 8 і 9, відповідно і перший, другий і третій шатуни 10,11 і 12, відповідно. Шатуни 10, 11 ії 12 шарнірно зв'язані з відповідними їм поршнями 5 і 6 за допомогою поршневих пальців 13, що установлені в отворах 14 стінок тронка 15 поршнів 5 і 6. Перший поршень 5 зв'язаний з першим кривошипом 7 за допомогою першого шатуна 10, що з'єднаний з поршневим пальцем 13 у внутрішній порожнині 16 першого поршня 5. Другий поршень 6 зв'язаний з другим кривошипом 8 за допомогою другого шатуна 11, а з третім кривошипом 9 - за допомогою третього шатуна 12. Другий і третій кривошипи 8 і 9, відповідно, розташовані симетрично відносно осі 17 циліндрів під кутом 180" відносно першого кривошипа 7. Другий і третій шатуни 11 ї 12, відповідно, розташовані симетрично відносно осі 17 циліндрів. Маса кожного з шатунів 11 і 12 є удвічі меншою, ніж маса шатуна 10.
Поршневі комплекти двигуна виконані ідентично. Кожен з поршнів 5 і 6 має циліндричну головку 18 і профільований тронк 15. Стінки тронка 15 кожного поршня 5, 6 мають зміщені відносно внутрішньої поверхні відповідного циліндра 1, 2 ділянки, які розташовані симетрично відносно умовної площини, що перетинає поршень 5, 6 по осі 17 циліндрів перпендикулярно до осі 19 отворів 14 під поршневий палець 13.
Кінці поршневих пальців 13 виведені у порожнини 20 і 21, які утворені зовнішньою поверхнею тронка 15 поршнів 5 і 6 і внутрішньою поверхнею відповідних їм циліндрів 1 і 2, причому шатуни 11 і 12 з'єднані з кінцями поршневого пальця 13 поршня 6.
Згідно з першим прикладом (фіг. 2), в опозитному двигуні внутрішнього згоряння зовнішню поверхню тронка 15 кожного з поршнів 5, б виконано з плоскими ділянками, відстань й між якими визначено із співвідношення: 05оДехахо,75Д, де а - відстань між плоскими ділянками зовнішньої поверхні тронка поршня;
Д - діаметр внутрішньої поверхні циліндра.
Згідно з другим прикладом (фіг. 3), в опозитному двигуні внутрішнього згоряння зовнішню поверхню тронка 15 кожного з поршнів 5, 6 виконано з увігнутими в напрямку осі 17 циліндрів ділянками, відстань а між якими в умовній площині, що перетинає поршень 5,6 по осі 17 циліндрів і осі 19 отворів 14 під порш- невий палець 13, визначено із співвідношення:
05оДехахо,75Д, де а - відстань між увігнутими ділянками зовнішньої поверхні тронка поршня;
Д - діаметр внутрішньої поверхні циліндра.
Відстань між зміщеними відносно внутрішньої поверхні циліндрів 1, 2 ділянками зовнішньої поверхні тронка 15 поршнів 5, 6 по осі 19 отворів 14 під поршневий палець 13 обрано виходячи з таких міркувань. У разі уніфікації першої і другої циліндро-поршневих груп двигуна в діаметр першого і другого циліндрів 1 і 2, відповідно, необхідно уписати підшипник 26 шатуна 10, підшипники 25 шатунів 11 і 12 та пару бобишок поршнів 5 і 6 за умов, що довжина підшипника 26 приблизно дорівнює сумі довжин підшипників 25, а довжина поршневого пальця 13 обмежена внутрішнім діаметром циліндрів 1 і 2.
Осьову фіксацію поршневого пальця 13 поршня 5 (фіг. 4) можна здійснити, наприклад, за допомогою втулки 22 і кільця 23, установленого в канавці 24 на кінці поршневого пальця 13.
Осьову фіксацію поршневого пальця 13 поршня 6 (фіг. 5) можна здійснити, наприклад, за допомогою поршневих головок шатунів 11 і 12 та підшипників 25 і кільця 23.
Шатун 10 з'єднаний з поршневим пальцем 13 у внутрішній порожнині 16 першого поршня 5 за допомогою підшипника 26.
Колінчастий вал 4 установлений за допомогою підшипників 27 в картері двигуна (на кресленні не показаний).
Під час роботи опозитного двигуна внутрішнього згоряння поршні 5 і 6, головки 18 яких сприймають силу тиску газів в циліндрах 1 і 2, рухаються зворотно - поступально вздовж осі 17 циліндрів у напрямку до осі З колінчастого вала 4, установленого в підшипниках 27 в картері двигуна (на кресленні не показаний).
Поступальний рух поршнів 5 і 6 перетворюється на обертальний рух колінчастого вала 4 за допомогою шатунів 10, 11 і 12, з'єднаних з поршнями 5 і 6 за допомогою поршневих пальців 13, установлених в отворах 14 стінок тронка 15 поршнів 5 і 6, і з відповідними кривошипами 7, 8, 9 колінчастого вала.
Вважаючи на те, що центри ваги шатуна 10 і шатунів 11 і 12 розташовані симетрично відносно осі З колінчастого вала 4 і із зсувом на 180" повороту колінчастого вала 4, сили інерції мас шатунів 10, 11 і 12, які здійснюють зворотно-поступальний і обертальний рух, взаємно компенсуються при обертанні колінчастого вала 4.
Крім того, маси поршнів 5 і б однакові, а центри ваги розташовані на одній осі, що сприяє зрівноважуванню сил інерції мас поршнів 5 і 6, що зворотно-поступально рухаються. Причому самі сили інерції мас поршнів 5 і б, внаслідок зменшення маси і площі головок останніх, значно менші, ніж в прототипі, завдяки чому зменшуються навантаження на кривошипно-шатунний механізм і опори двигуна (підшипники 25,26127).
1 1- Ще вч 19. С БДДя нн о, нин миня; т з реслко яв, -- 24 8 - Де пт І; шк й вас у ання ї Ще ре 1 І; 2 0 271 АД ПА С-9 винне сей ! - дит
ЗО ; -к КЕ Шк по 11. Ак ля Й 12 1 4 Що ну к ковпак ї х ! одини 19. Б пад 0-х то ДВ Ї 21
Пре ев - 8.
К Тех Й ТА 20-Х яд д-Е шк слі ши 18. -- 0 Ш-7 !
Фіг. 1 са оаствсткя 49
Меч 8 «й. о Фіг.2 й й 43 ї порососс АВ ши: й «У ЩО. ХУЙ
Фіг. З /. ДЕ пн ля ! п ин
Фіг. 4
/| | УК Дт я, пд Ши и М З- я 23
Фіг. 5
Тираж 50 екз.
Відкрите акціонерне товариство «Патент»
Україна, 88000, м. Ужгород, вул. Гагаріна, 101 (03122) 3-72 -89 (03122)2-57- 03

Claims (3)

1. Опозитний двигун внутрішнього згоряння, який містить розташовані співвісно і симетрично відносно осі трикривошипного колінчастого вала перший і другий циліндри з установленими в них першим і другим поршнями, що шарнірно з'єднані з відповідними їм шатунами за допомогою поршневих пальців, установлених в отворах стінки . тронка кожного поршня, причому перший поршень зв'язаний з першим кривошипом через перший шатун, з'єднаний з поршневим пальцем у внутрішній порожнині першого поршня, а другий поршень зв'язаний з розташованими симетрично відносно осі циліндрів під кутом 180" відносно першого кривошипа другим і третім кривошипами через другий і третій шатуни, відповідно, маса кожного з яких є удвічі меншою, ніж маса першого шатуна, який відрізняється тим, що стінки тронка кожного поршня виконані зі зміщеними відносно внутрішньої поверхні циліндра ділянками, які розташовані симетрично відносно умовної площини, що перетинає поршень по осі циліндрів перпендикулярно до осі отворів під поршневий палець, кінці якого виведені у порожнини, утворені зовнішньою поверхнею тронка поршня і внутрішньою поверхнею циліндра, причому другий і третій шатуни з'єднані з кінцями поршневого пальця другого поршня.
2 Опозитний двигун внутрішнього згоряння за п. 1, який відрізняється тим, що зовнішню поверхню тронка кожного поршня виконано з плоскими ділянками, відстань між якими визначено із співвідношення: о,50Д 54 5 0,75Д, де а - відстань між плоскими ділянками зовнішньої поверхні тронка поршня; Д - діаметр внутрішньої поверхні циліндра.
3. Опозитний двигун внутрішнього згоряння за п. 1, який відрізняється тим, що зовнішню поверхню тронка кожного поршня виконано з увігнутими в напрямку осі циліндрів ділянками, відстань між якими в умовній площині, що перетинав поршень по осі циліндрів і осі отворів під поршневий палець, визначено із співвідношення: о,50Д 54 5 0,75Д, де а - відстань між увігнутими ділянками зовнішньої поверхні тронка поршня; Д - діаметр внутрішньої поверхні циліндра.
UA2000063763U 2000-06-27 2000-06-27 Опозитний двигун внутрішнього згоряння UA788U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2000063763U UA788U (uk) 2000-06-27 2000-06-27 Опозитний двигун внутрішнього згоряння

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2000063763U UA788U (uk) 2000-06-27 2000-06-27 Опозитний двигун внутрішнього згоряння

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA788U true UA788U (uk) 2001-03-15

Family

ID=74204184

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2000063763U UA788U (uk) 2000-06-27 2000-06-27 Опозитний двигун внутрішнього згоряння

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA788U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2154178C2 (ru) Поршневой двигатель внутреннего сгорания, имеющий кривошипный механизм со сдвоенным круглым скользящим блоком
US4794887A (en) Reciprocatory internal combustion engines
JPH0627537B2 (ja) 往復ピストン機構
RU2296871C1 (ru) Многоцилиндровый бесшатунный оппозитный четырехтактный двигатель внутреннего сгорания
US6779494B1 (en) Balanced barrel-cam internal-combustion engine
EA000287B1 (ru) Двигатель внутреннего сгорания с поршнями возвратно-поступательного хода с кривошипом и множеством круговых блоков скольжения
JP2019011761A (ja) 内燃機関
EP0890040A2 (en) Crankshaft and piston arrangement
WO1999066183A1 (en) Double throw engine
UA61980C2 (en) Opposite internal combustion engine
UA788U (uk) Опозитний двигун внутрішнього згоряння
JPS62182442A (ja) ハイポサイクロイドクランク内燃機関
US6745740B1 (en) Vibration dampening arrangement for internal combustion engines
RU2191906C2 (ru) Оппозитный двигатель внутреннего сгорания
EP0900343A1 (en) Piston mechanism
CN110295995B (zh) 一种能够实现全平衡的结构及多缸组合的活塞式发动机
UA56277C2 (uk) Опозитний двигун внутрішнього згоряння
JPS62135614A (ja) 4サイクル往復ピストン内燃機関
WO2001006092A1 (en) Reciprocating internal combustion engine with hypocycloid crank mechanism
JP6989318B2 (ja) エンジン
RU2272194C1 (ru) Устройство для балансировки прямолинейных возвратно-поступательных движений силового агрегата
JPH0252099B2 (uk)
RU32199U1 (ru) Двигатель внутреннего сгорания
CA2250831C (en) Crankshaft and piston arrangement
CA2326705C (en) Crank system with sinusoidal piston motion