UA78531U - Сонячне термоелектричне джерело живлення - Google Patents

Сонячне термоелектричне джерело живлення Download PDF

Info

Publication number
UA78531U
UA78531U UAU201209896U UAU201209896U UA78531U UA 78531 U UA78531 U UA 78531U UA U201209896 U UAU201209896 U UA U201209896U UA U201209896 U UAU201209896 U UA U201209896U UA 78531 U UA78531 U UA 78531U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
heat
power source
solar collector
thermal
solar
Prior art date
Application number
UAU201209896U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Павел Дмитриевич Микитюк
Original Assignee
Институт Термоэлектричества Нан Украины И Министерства Образования И Науки, Молодежи И Спорта Украины
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт Термоэлектричества Нан Украины И Министерства Образования И Науки, Молодежи И Спорта Украины filed Critical Институт Термоэлектричества Нан Украины И Министерства Образования И Науки, Молодежи И Спорта Украины
Priority to UAU201209896U priority Critical patent/UA78531U/uk
Publication of UA78531U publication Critical patent/UA78531U/uk

Links

Landscapes

  • Photovoltaic Devices (AREA)

Abstract

Сонячне термоелектричне джерело живлення містить термобатарею з гарячою і холодною робочими поверхнями, сонячний колектор, тепловий акумулятор, тепловідвід. Сонячний колектор, світлоприймальна поверхня якого містить принаймні одну оптичну лінзу з фокусною відстанню, рівною відстані між лінзою і абсорбером сонячного колектора. Простір між світлоприймальною поверхнею і абсорбером є вакуумований або заповнений інертним газом, контактує з акумулятором тепла, що має тепловий контакт з гарячою робочою поверхнею термобатареї, холодна робоча поверхня якої контактує з тепловідводом, розташованим у середовищі з температурою, нижчою від температури теплоакумулюючої речовини в тепловому акумуляторі, співвідношення між масою, об'ємом і теплоємністю якої вибирається таким, щоб забезпечити наявність постійної різниці температури на термобатареї. При цьому вся поверхня джерела живлення за винятком світлоприймальної поверхні сонячного колектора і тепловідводу є адіабатично теплоізольованою.

Description

Корисна модель належить до енергетики, зокрема до відновлювальних джерел живлення, а саме до термоелектричних генераторів, що використовують для своєї роботи теплову енергію відновлювальних джерел енергії. Корисна модель може бути використана для перетворення сонячного випромінювання в електричну енергію.
Термоелектричні генератори мають ряд істотних переваг перед хімічними джерелами живлення: на порядок більший ресурс роботи, відсутність саморозряду, повна автономність при роботі в поєднанні з відновлювальним джерелом теплової енергії і т.д. Наявність таких джерел живлення, максимально наближених до споживача, екологічно чистих, простих в експлуатації дозволяє створювати нові види приладів, що застосовуються в метеорології, сейсміці, охоронних системах і т.д., де рівні енергоспоживання є невеликими.
Відомі термоелектричні генератори, що здійснюють пряме перетворення сонячної енергії в електричну, зокрема 5 3130084, 05 20100186794 АЇІ, 05 298496, 005 20080251111 А, 05 4251291. Відомий сонячний термоелектричний генератор (05 20100186794 АЇ) складається з параболічного дзеркала та збірної лінзи, що концентрують сонячну енергію на вертикально розміщені приймальні площадки, які перебувають у тепловому контакті з гарячою стороною термоелектричного перетворювача. Тепло від холодних спаїв термобатареї відводиться рідинним теплообмінником для подальшої рекуперації Для зменшення теплових втрат приймальні площадки, термоелектричний перетворювач та рідинний теплообмінник розміщені в герметичній ізоляційній камері.
Недоліком такої конструкції є те, що сонячна енергія до моменту перетворення в тепло на вертикальних приймальних площадках термоелектричного перетворювача проходить через збірну лінзу та стінку ізоляційної камери, що спричиняє додаткові втрати сонячної енергії на елементах конструкції. При цьому, енергія, поглинута параболічним концентратором, не відводиться системою охолодження, що сприяє розігріву конструктивних елементів.
Також відомий |1| термоелектричний генератор, який складається із надземної і підземної частини. Надземна частина містить теплоприймальну площадку з розвиненою поверхнею, яка контактує через теплопровід з гарячими спаями термобатареї. Холодні спаї термобатареї контактують через теплопровід з теплорозсіюючим елементом, розташованим у грунті. Таке термоелектричне джерело живлення має ряд позитивних якостей. Так, розташування тепло
Зо приймальної площадки на поверхні грунту є енергетично вигідним. При такому її розташуванні в денний час вона буде нагріватися найбільше, оскільки, як відомо (гі, з глибиною тепловий потік у грунті зменшується. Однак, така конструкція джерела живлення також має ряд недоліків. Таке джерело живлення, працюючи від нагрівання тепло приймальної площадки прямими сонячними променями, не здатне генерувати електроенергію в нічний час і забезпечити цілодобову роботу термобатареї.
Електроенергія, що виробляється таким джерелом живлення вдень, накопичується за допомогою відомих систем електроакумуляції, які мають ресурс роботи, значно нижчий за ресурс роботи термобатареї, і таким чином, істотно зменшують загальний ресурс роботи термоелектричного джерела живлення без обслуговування і ремонту.
З існуючих аналогів найближчим за технічною суттю є термоелектричне джерело живлення на базі термогенератора (Зі, яке складається із: термобатареї, сонячного колектора з водяним радіатором, розташованих на поверхні грунту, двох резервуарів, розташованих на поверхні грунту, або в ньому, причому в одному резервуарі знаходиться тепла, а в другому - холодна вода; системи трубопроводів із клапанами і насосом, за допомогою яких здійснюється циркуляція води між сонячним колектором і резервуарами.
Таке джерело живлення працює наступним чином. Сонячне світло, в денний час, потрапляючи на колектор, нагріває воду, яка знаходиться у водяному радіаторі. За допомогою насоса вода перекачується до резервуара з теплою водою. Відповідні клапани відкриваються і закриваються таким чином, що циркуляція води відбувається лише між сонячним колектором з радіатором і резервуаром з теплою водою. Таким чином підтримується різниця температур між гарячими і холодними спаями термобатареї, яка контактує з обома резервуарами. В нічний час насос повертається таким чином, що вода з холодного резервуара, яка почала нагріватися під час роботи термобатареї, перекачується до сонячного колектора, через радіатор якого віддає тепло в повітря, після чого охолоджена вода повертається до холодного резервуара. В нічний час циркуляція води між сонячним колектором і резервуаром з теплою водою не здійснюється.
Недоліком такого джерела живлення є необхідність постійного обслуговування через наявність рухомих частин (насоси, клапани), які істотно зменшують надійність і ресурс його роботи без обслуговування, ускладнюють конструкцію і обслуговування. Недоліком є також те, що мають місце значні втрати теплової енергії на елементах конструкції та не забезпечення бо оптимального температурного режиму генерування енергії для термоелектричної батареї генератора. До недоліків можна віднести і те, що при невеликій різниці температури між рідиною в холодному резервуарі і оточуючим сонячний колектор повітрям у нічний час, відвід тепла від холодного резервуара в повітря за рахунок лише конвективного теплообміну, як це передбачено конструкцією джерела живлення, буде неефективним. Це не сприятиме забезпеченню стабільності роботи джерела живлення.
Завдання зі створення термоелектричного джерела живлення, яке б не мало вищезазначених недоліків є актуальним і сьогодні.
Одним із варіантів розв'язання такої задачі є створення автономного, відновлювального, екологічно чистого сонячного термоелектричного джерела живлення, до складу якого входять сонячний колектор 1 (див. креслення), світлоприймальна поверхня 2 якого містить по крайній мірі одну оптичну лінзу З з фокусною відстанню 4, рівною відстані від лінзи до абсорбера 4 сонячного колектора. Простір між світллоприймальною поверхнею сонячного колектора і його абсорбером для зменшення теплових втрат є вакуумований або заповнений інертним газом.
Абсорбер сонячного колектора тепло сонячного випромінювання передає тепловому акумулятору 5, який має тепловий контакт з гарячою робочою поверхнею термобатареї 6.
Тепловідвід від холодної робочої поверхні термобатареї здійснюється за допомогою тепловідводу 7, який розташовується у середовищі 8, що має температуру нижчу за температуру теплоакумулюючої речовини в тепловому акумуляторі 5. Для зменшення теплових втрат поверхня запропонованого джерела живлення, за винятком тепловідводу 7 і світлоприймальної поверхні 1 сонячного колектора, мають адіабатичну теплову ізоляцію 8.
Запропоноване сонячне термоелектричне джерело живлення працює наступним чином.
Сонячне проміння, сфокусоване оптичними лінзами З світлоприймаючої поверхні 2 сонячного колектора 1 розігріває теплоносій, що знаходиться в абсорбері сонячного концентратора. Тепло від абсорбера завдяки його тепловому контакту з тепловим акумулятором передається теплоакумулюючій речовині в ньому. Для збільшення енергоємності теплового акумулятора як теплоакумулюючі речовини можуть використовуватись гідрати деяких солей, так звані акумулятори тепла і холоду або речовини з низькою температурою фазового переходу.
Тепловий акумулятор 5 передає тепло на гарячу робочу поверхню термобатареї 6, холодна робоча поверхня якої контактує з тепловідводом 7.
Зо При цьому на термобатареї створюється різниця температури, завдяки якій термобатарея генерує електричний струм.
Для забезпечення стабільної роботи термобатареї 1 в нічний час або при відсутності достатнього освітлення через несприятливі метеоумови співвідношення об'єму, маси і теплоємності теплоакумулюючої речовини в тепловому акумуляторі вибирається так, щоб забезпечити накопичення такої кількості тепла, яка необхідна для забезпечення заданого часу роботи джерела живлення навіть без надходження тепла в тепловий акумулятор.
Важливим для роботи джерела живлення є розташування його тепло відводу, який повинен знаходитись у середовищі з температурою, нижчою за температуру теплоакумулюючої речовини в тепловому акумуляторі. Це досягається наступним чином: - при розташуванні джерела живлення в системі "грунт-повітря" його світлоприймальна поверхня 2 знаходиться на поверхні грунту під дією прямого сонячного випромінювання, а тепловідвід розташовується у грунті на глибині затухання добової температурної хвилі. Ця глибина визначається конкретним типом грунту і кліматичною зоною. Так для 48-50" північної широти для більшості типів грунту затухання добової температурної хвилі має місце на глибині 40-80 см, де спостерігається практично постійна температура |4|; - при розташуванні джерела живлення на поверхні води створюються сприятливі умови для теплообміну, адже тепловідвід буде мати безпосередній тепловий контакт з водою. При цьому, для забезпечення плавучості конструкції джерела живлення теплоізоляція може бути виготовлена з матеріалу, що виконуватиме заодно і функцію поплавка, що утримує джерело живлення на поверхні води.
Відповідність критерію новизни запропонованому сонячному термоелектричному джерелу живлення забезпечує та обставина, що вище окреслена заявлена сукупність ознак не міститься ні в одному з об'єктів існуючої техніки.
У корисній моделі запропоновано нове рішення зі створення автономного термоєлектричного джерела, що функціонує за рахунок перетворення відновлювальної енергії сонячного випромінювання в електроенергію за допомогою термоелектричного генератора.
Воно полягає: по-перше, в істотному збільшенні кількості тепла, яке концентрується сонячним колектором за допомогою конструктивно вмонтованих у його світлоприймальну поверхню оптичних лінз, а отже в збільшенні вихідної потужності джерела живлення, яка, як відомо І|5|, прямо пропорційно залежить від кількості тепла, що пройшло через термобатарею; по-друге, у наявності в конструкції джерела живлення теплового акумулятора, співвідношення об'єму, маси і теплоємності теплоакумулюючої речовини в якому вибирається таким, щоб накопичувати кількість тепла, необхідну для забезпечення заданого часу постійної роботи джерела живлення навіть без тимчасового сонячного освітлення через зміну дня і ночі чи через несприятливі метеоумови; по-третє, для забезпечення постійної роботи джерела живлення його тепловідвід розташовується в середовищі з температурою нижчою за температуру теплоакумулюючої речовини в тепловому акумуляторі. Це забезпечує наявність постійного градієнту температури на термобатареї, необхідного для генерації електричного струму.
Тому, ознаки, які не зустрічаються ні в одному з аналогів, а саме "...сонячний колектор, світлоприймальна поверхня якого містить по крайній мірі одну оптичну лінзу з фокусною відстанню, рівною відстані між лінзою і абсорбером сонячного колектора, а простір між світлопоглинаючою поверхнею і абсорбером є вакуумований або заповнений інертним газом, контактує з акумулятором тепла, що має тепловий контакт з гарячою робочою поверхнею термобатареї, холодна робоча поверхня якої контактує з тепло відводом, розташованим у середовищі з температурою нижчою від температури теплоакумулюючої речовини в акумуляторі тепла, співвідношення між масою, об'ємом і теплоємністю якої вибирається таким, щоб забезпечити наявність постійної різниці температури на термобатареї, при цьому вся поверхня джерела живлення за винятком світлоприймальної поверхні сонячного колектора і тепловідводу є адіабатично теплоіїзольованою. Крім того, при розташуванні джерела живлення в системі "грунт-повітря", тепловідвід розташовується вна глибині затухання добової температурної хвилі у грунті, характерної для конкретного типу грунту і кліматичної зони, а при його розташуванні у воді адіабатична теплова ізоляція одночасно виконує роль поплавка, що утримує конструкцію на плаву".
Промислове використання запропонованої корисної моделі не вимагає спеціальних технологій і матеріалів, його реалізація можлива на існуючих вітчизняних підприємствах електронного і приладобудівельного напрямків.
Суть корисної моделі пояснюється його описом та кресленням, де показано: 1 - сонячний колектор, 2 - світлоприймальна поверхня сонячного колектора,
З - оптичні лінзи, 4 - абсорбер сонячного колектора, 5 - тепловий акумулятор, 6 - термобатарея, 7 - тепловідвід, 8 - адіабатична теплова ізоляція.
Запропонована конструкція джерела живлення не має рухомих частин, є автономною, простою в користуванні, ресурс роботи термоелектричних генераторів оцінюється терміном в 20-25 років, завдяки наявності оптичної системи збору сонячного випромінювання і оптимізованої конструкції акумулятора тепла вихідна потужність запропонованого джерела живлення буде цілююом співвимірною із потужністю споживання ряду приладів тривалого використання (охоронні системи, сейсмодатчики, агро- і метеодатчики, навігаційні системи та ін.).
Джерела інформації: 1. 9. МУ. Біемеп5. Оріїтізей Тпепта! Оевзідп ої та ГТ Тпептовеїіесігіс Сепегайогв5.//. ЗА
Іптегзосієїу Епегду Сопмегвіоп Епдепеегіпд Сопіегепсе. -Мапсоцмег, В.С.- Ацад. 2-5, 1999/ - рарег 1999-01-2564. 2. Нерпин СВ., Чудновский А.Ф. Физика почвиь.// М. Наука.-1967.
З. СпПіпогіу Ю. Боїаг Рожег Сепегайг. Солнечньій злектрогенератор. Те Вгійбп Реїгоївит
Сотрапу Ріс. // Заявка опубл. В ББИ, 17.09.86 г. МКИ Г 24 2/04, НО1 35/02, НКИ Г 4 60. 4. Чудновский А.Ф. Теплофизика почв. М: Наука, 1976. - 352 с. 5. Анатьічук Л.И. Термозлементь и термозлектрические устройства: Справочник - К.: Наук. думка. - 1979. - 768 с.

Claims (2)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Сонячне термоелектричне джерело живлення, що містить термобатарею з гарячою і 60 холодною робочими поверхнями, сонячний колектор, тепловий акумулятор, тепловідвід, яке відрізняється тим, що сонячний колектор, світлоприймальна поверхня якого містить принаймні одну оптичну лінзу з фокусною відстанню, рівною відстані між лінзою і абсорбером сонячного колектора, а простір між світлоприймальною поверхнею і абсорбером є вакуумований або заповнений інертним газом, контактує з акумулятором тепла, що має тепловий контакт з гарячою робочою поверхнею термобатареї, холодна робоча поверхня якої контактує з тепловідводом, розташованим у середовищі з температурою, нижчою від температури теплоакумулюючої речовини в тепловому акумуляторі, співвідношення між масою, об'ємом і теплоємністю якої вибирається таким, щоб забезпечити наявність постійної різниці температури на термобатареї, при цьому вся поверхня джерела живлення за винятком світлоприймальної поверхні сонячного колектора і тепловідводу є адіабатично теплоізольованою.
2. Джерело живлення за п. 1, яке відрізняється тим, що при його розташуванні в системі "грунт-повітря", тепловідвід розташовується на глибині затухання добової температурної хвилі у грунті, характерної для конкретного типу грунту і кліматичної зони.
З. Джерело живлення за п.1, яке відрізняється тим, що при його розташуванні у воді адіабатична теплова ізоляція одночасно виконує роль поплавка, що утримує конструкцію на плаву. я ке що ї во до в 6 я ежекононажеженотояї ше ЦЕ нина ВУ ПВ: І ен і Ї
UAU201209896U 2012-08-16 2012-08-16 Сонячне термоелектричне джерело живлення UA78531U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201209896U UA78531U (uk) 2012-08-16 2012-08-16 Сонячне термоелектричне джерело живлення

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201209896U UA78531U (uk) 2012-08-16 2012-08-16 Сонячне термоелектричне джерело живлення

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA78531U true UA78531U (uk) 2013-03-25

Family

ID=51585450

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201209896U UA78531U (uk) 2012-08-16 2012-08-16 Сонячне термоелектричне джерело живлення

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA78531U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Yousef et al. An experimental study on the performance of single slope solar still integrated with a PCM-based pin-finned heat sink
Barlev et al. Innovation in concentrated solar power
Slocum et al. Concentrated solar power on demand
US9705449B2 (en) Effective and scalable solar energy collection and storage
KR101676589B1 (ko) 열 에너지 저장용 배열체를 작동시키는 방법
RU2569403C1 (ru) Комплекс автономного электротеплоснабжения здания
Psomopoulos Solar energy: Harvesting the sun’s energy for a sustainable future
Ajarostaghi et al. Solar energy conversion technologies: Principles and advancements
Manokar et al. Performance analysis of parabolic trough concentrating photovoltaic thermal system
Abd Elbar et al. An experimental work on the performance of solar still incorporating with wind turbine and thermal energy storage unit
Tan Passive cooling of concentrated solar cells using phase change material thermal storage
Al-Chaaban et al. Comparative study on photovoltaic and thermal solar energy concentrators
UA78531U (uk) Сонячне термоелектричне джерело живлення
Biswal Thermal energy storage systems for concentrating solar power plants
CN210007672U (zh) 一种光伏路块
Kostenko et al. Pilot tests of a hybrid solar installation
CN103607139B (zh) 浪涌和太阳能联合发电系统
Kashem et al. A Review and Analysis of the Effects of Colors of Light On the Performance of Solar Photovoltaic Panels
Костенко et al. Pilot Tests of a Hybrid Solar Installation
Salloom et al. Solar Energy Assessment of Molten Salts as Thermal Storage Mediums
Md Shouquat Energy, exergy and economic analysis of phase change material based hybrid photovoltaic thermal systems/Md. Shouquat Hossain
Abul Kashem et al. A Review and Analysis of the Effects of Colors of Light On the Performance of Solar Photovoltaic Panels
Shukhratovna SPECIAL ADVANTAGES OF USING SOLAR ENERGY TO GENERATE ELECTRICITY
Hossain Energy, Exergy and Economic Analysis of Phase Change Material Based Hybrid Photovoltaic Thermal Systems
Martínez-Cienfuegos et al. Solar solutions