UA72416A - Method and device for avoiding the collision of a spacecraft with an extraterrestrial object - Google Patents

Method and device for avoiding the collision of a spacecraft with an extraterrestrial object Download PDF

Info

Publication number
UA72416A
UA72416A UA20031213275A UA20031213275A UA72416A UA 72416 A UA72416 A UA 72416A UA 20031213275 A UA20031213275 A UA 20031213275A UA 20031213275 A UA20031213275 A UA 20031213275A UA 72416 A UA72416 A UA 72416A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
spacecraft
cables
parts
dangerous
zone
Prior art date
Application number
UA20031213275A
Other languages
English (en)
Other versions
UA72416C2 (uk
Inventor
Mykola Mykhailovych Dron
Petro Georgiiovych Khorolskyi
Original Assignee
Univ Dnipropetrovsk Nat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Dnipropetrovsk Nat filed Critical Univ Dnipropetrovsk Nat
Priority to UA20031213275A priority Critical patent/UA72416C2/uk
Publication of UA72416A publication Critical patent/UA72416A/uk
Publication of UA72416C2 publication Critical patent/UA72416C2/uk

Links

Landscapes

  • Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)
  • Position Fixing By Use Of Radio Waves (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до космічної техніки, конкретно - до космічних апаратів (КА), які рухаються на 2 орбітах, де є значна ймовірність зіткнення з іншим космічним об'єктом (КО).
В результаті зростаючої космічної діяльності різних країн суттєво збільшується ймовірність зіткнення КО і
КА, що може призвести до невиконання ним його функціонального призначення і, як наслідок, до значних матеріальних втрат.
На цей час відомі три способи захисту КА від зіткнення з будь-яким космічним об'єктом (КО): перехоплення 70 його бортовими засобами |1), екранування і маневр ухилення (2). Недоліки перших двох способів такі: - перехоплення КО ефективне лише для великогабаритних КА, тому що для проведення такої операції, яка супроводжується великими перевантаженнями, потрібно переривати роботу цільової апаратури, що знижує ефективність місії, - екранування проводиться лише для частинок з лінійними розмірами до 1см, для більших розмірів маса 12 екранів недопустимо зростає і призводить до зниження ефективності експлуатації космосу.
Найбільш близьким аналогом є спосіб захисту КА від зіткнення з КО шляхом ухилення |2), тобто зміни цільової траєкторії руху на таку, що забезпечує збільшення відстані між ними до безпечної величини, та поверненням на вихідну траєкторію по закінченню небезпеки. Ця зміна виконується за допомогою рушійної установки (РУ) КА. Незважаючи на універсальність та ефективність способу притаманні такі недоліки: - зниження часу активного існування КА з-за витрачання робочого тіла (РТ) РУ на виконання маневрів ухилення замість цільових маневрів; - неможливість проведення маневру ухилення після втрати всього РТ і зростання, внаслідок цього, ризику зіткнення; - зниження цільової ефективності місії КА у зв'язку з необхідністю переривати роботу цільової апаратури 22 на час проведення маневрів ухилення та повернення на вихідну орбіту через перебування апаратури не на « цільовій траєкторії.
Відомі КА, оснащені РУ (1), екранами |З| та засобами перехоплення |1), недоліки використання яких співпадають з наведеними для способів, які вони реалізують.
Найбільш близьким аналогом є так звані тросові системи - декілька КА, зв'язаних між собою тросами |41. ее, 30 їхнім недоліком є те, що конструкція КА не має автономних засобів для ухилення від зіткнення та не передбачає «- технічної можливості повернення до вихідної (до розведення КА) конструкції.
В основу винаходу поставлена задача розробки способу ухилення КА від зіткнення з небезпечним КО, який З виключає використання РУ і витрату РТ, тобто забезпечує ухилення незалежно від наявності запасів РТ і дії РУ, Га а також забезпечує знаходження цільової апаратури на цільової орбіті під час маневру, чим виключає перерви в 39 т роботі. в
Поставлена задача вирішується тим, що в способі ухилення космічного апарату від зіткнення з небезпечним космічним об'єктом, заснованому на збільшенні відстані між цими тілами до безпечної величини, перед входом у зону невизначеності місцезнаходження космічного об'єкту космічний апарат розділяють на дві частини, з'єднують « їх між собою нежорсткими зв'язками, наприклад тросами, розводять їх у протилежні боки один від одного і З 70 водночас випускають троси на довжину з можливістю проходження частин поза межами небезпечної зони, після с проходження небезпечної зони довжину тросів зменшують до з'єднання частин у єдину вихідну конструкцію, а з» небезпечну зону визначають об'єднанням зон невизначеності місцезнаходження об'єкта та апарата, наприклад, як геометричну суму середньоквадратичних відхилень характерних розмірів цих зон. Щоб зменшити розділяють на частини, які є близькими за масою (оскільки відстані частин від центру мас на вихідній траєкторії зворотно 45 пропорційні їхнім вагам). Щоб виключити ураження тросів КО, в способі троси виводять за межі небезпечної 7 зони, наприклад за допомогою важелів. Для зменшення потрібної довжини тросів частини космічного апарату ка розводять у площині, нормальній вектору відносної швидкості космічного апарату і небезпечного космічного об'єкту. Щоб забезпечити перебування КА на заданій висоті польоту частини космічного апарату розводять шк вздовж лінії перетину площини місцевого горизонту і площини, нормальній вектору відносної швидкості - 20 космічного апарату і небезпечного космічного об'єкту. Для забезпечення мінімуму потрібної довжини тросів, в разі несферичної форми небезпечної зони, частини космічного апарату розводять вздовж напрямку мінімального щи діаметру проекції цієї зони на площину, нормальну вектору відносної швидкості космічного апарату і небезпечного космічного об'єкту.
Поставлена задача вирішується тим, що в пристрої для реалізації способу ухилення, який включає нежорсткі зв'язки, наприклад, троси, зв'язані з поділюваними частинами космічного апарату, та пристрій для виведення в. зв'язків за межі апарату, космічний апарат виконаний з двох частин, з'єднаних нежорсткими зв'язками, наприклад тросами, між частинами космічного апарату встановлені штовхачі, наприклад пружини, щонайменше на одній частині встановлена електролебідка, на якій навиті троси, причому їх довжина складає більше подвоєного значення максимального характерного розміру зони невизначеності місцезнаходження космічного 60 об'єкта. Щоб вивести троси за межі небезпечної зони, в пристрої вони укладені на важелях, наприклад висувних штангах, а довжини кожної штанги виконані більшими за максимальний характерний діаметр зони невизначеності місцезнаходження космічного об'єкта. Щоб зменшити потрібну потужність лебідки нежорсткі зв'язки виконані з пружними властивостями.
Суть винаходу продемонстрована на кресленнях. бо На Фіг.1 зображено схему реалізації способу.
На Фіг.2 зображено схему однієї граничної реалізації способу.
На Фіг.3 зображено схему іншої граничної реалізації способу.
На Фіг.4 зображено конструкцію пристрою в статичному стані.
На Фіг.5 зображено конструкцію пристрою в задіяному стані.
На Фіг.6 зображено варіант реалізації способу при лобовому зіткненні.
Заявлений винахід реалізується в такий спосіб.
КА 1 (на Фіг.1) рухається по орбіті 2, яку перетинає КО 3 своєю орбітою 4 у місці 5. Відносні відстані малі, тому орбіти близькі до прямих, заданих векторами швидкості КА 2 тако іа - Умовами перетину є паралельність руху лінії відносного положення КА і КО 6 та рівняння
Мроов(2)-Ме (1) де 2 - кут між векторами швидкості КА у, та КО іа .
Місцезнаходження КО З визначається з похибкою, тому на КА відомо лише його номінальну траєкторію 4 та зону невизначеності місця знаходження (ЗНМ) 7, яку можна апроксимувати просторовим паралелепіпедом 8, описаним навколо 7. КА 1 може перетинатись з КО З у будь-якому місці ЗНМ 8. Оскільки відповідно до шуканого 2о технічного результату треба вивести апарат за межі перетину зони з площиною орбіти КА (щоб не ускладнювати малюнок Фіг.1 ЗНМ 8 зображає цей перетин), КА 1 розділяють на дві частини 9 і 10 та з'єднують їх нежорсткими зв'язками, наприклад тросами 11. При цьому центр мас (ЦМ) 12 КА в нерозділеному і в розділеному стані остається незмінним (як ЦМ системи його частин) і його рух також. В момент перетину орбіт 2 і 4 частини КА 9, 10 вже виведені за межі ЗНМ. Пошкодженими можуть бути лише троси 11, але імовірність такої події набагато об менше за зіткнення з КА (виходячи із співвідношення розмірів КА, КО і тросів та об'єму зони 8). Після проходження небезпечної зони (розглядаємо ЗНМ у будь-якій позиції, яка містить точку 5) частини КА з'єднують « за допомогою зменшення довжини неушкоджених тросів в єдину вихідну конструкцію 13.
За рівнянням (1) швидкість переміщення лівої 14 (за розташуванням на Фіг.2, З) та правої 15 границь ЗИМ 8 співпадає з швидкістю ЦМ 12 і частин КА 9, 10. В номінальний момент часу перетину орбіт 2 і 4, який «я зо відповідає точці 5, ЦМ 12 може бути в будь-якій випадковій точці відносно до границь ЗНМ 8 всередині неї.
Фіг.2 ілюструє праве граничне положення ЦМ 12, а Фіг.З - ліве. Дійсне розташування ЦМ невідомо. Тому, щоб - виключити ураження частин КА, вони мають бути виведені за межі ЗНМ: для Фіг.2 ліва частина 9 - дещо за ліву « границю зони 14, а права 10 (на Фіг.3) - дещо за праву 15. Таке розташування має бути при будь - якому розташуванні ЦМ 12 всередині ЗНМ 8, тому довжина тросів має бути більшою за подвоєне значення с
Зз5 максимального характерного розміру 4 ЗНМ КО, як це видно із малюнків на Фіг.1...3. Розміри ЗНМ визначаються ч- вимірювальними характеристиками спостережної апаратури, яка базується на КА або на Землі, і для всіх можливих КО будуть однакові. Оскільки відносне розташування частин КА від його ЦМ при їх розведенні внутрішнім імпульсом сили зворотно пропорційно їхнім масам, то більш масивну частину треба відвести на відстань більшу за 4. Тому для зменшення потрібних довжини і, як наслідок, маси троси частини КА виконують « близькими за масою. Щоб виключити ще ураження і тросів, їх потрібно вивести за межі ЗНМ за допомогою шщ с висувних штанг, як описано нижче для пристрою, який реалізує спосіб.
На Фіг.4 показаний КА 1, виконаний з двох частин 9, 10, з'єднаних між собою тросами 11. Між частинами КА з встановлені штовхальники, наприклад пружина 16, на частині 10 встановлена електролебідка 17, на валу 18 якої навиті троси 11, причому їх довжини складають більше подвоєного значення максимального характерного розміру ЗНМ КО 4. На зовнішній поверхні КА 1 розташовані висувні штанги 19 у складеному стані. Троси укладені -і на пристрій для їхнього виведення за межі апарату, наприклад систему блоків 20.
Після виявлення можливості зіткнення КА 1 і КО 3: о - апарат 1 заздалегідь повертають поздовжньою віссю 21 пружини 16 у орієнтацію перпендикулярно до їз площини руху КО, х, -оУу 70 - запускають електролебідку 17, довжини тросів зростають, - висуваються штанги і випускаються троси на достатню для початку розходження довжину, 4» - пружина розштовхує частини 9 і 10, - під дією імпульсу сили від пружини частини розходяться на максимальну, задану довжиною тросів, відстань, як це показано на Фіг.5, де зображено КА 1 в розділеному стані під час пропуску КО З між тросами, 2о довжина кожної штанги повинна бути більше максимального характерного розміру ЗНМ КО (з тих же міркувань р що і до довжини тросів), - КО З проходить між тросами 11, - після зникнення небезпеки електролебідкою 17 зменшують довжину тросів до з'єднання відповідних поверхонь частин КА, штанги 19 стягують у вихідне положення, 60 - з'єднують частини КА у вихідну конструкцію 13 (Фіг.1), - далі діють відповідно до програми польоту.
Таким чином, під час небезпеки оперативно розгортається система безпеки КА 1, причому без заподіювання
РУ їі розходу маси РТ. Джерелом енергії є система електропостачання. Електричну енергію можна "добувати" на орбіті на відміну від РТ ДУ які відновлюються тільки запусками КА - танкерів. Частини КА 1 залишаються на 65 вихідній орбіті весь час польоту за винятком періодів розгортання та згортання тросів і штанг, а апаратура КА продовжуватиме виконувати свою місію. Імовірність зіткнення КА мала, потрібні маневри будуть рідкими, і запасу тросів вистачить на весь час активного існування апарату. На Фіг.б6 зображено рух (зліва направо) КА 1 на траєкторії 2 при лобовому зіткненні з КО З (його траєкторія 4 фактично співпадає з 2): КА 1 повертають в площині горизонту на 90", розводять по нормалі до площини його орбіти, проходять ЗНМ 8 (сам КО З та його рух умовно не показано), з'єднують частини у вихідну конструкцію 1 і повертають у вихідну орієнтацію. Приклад лобового зіткнення відповідає випадку екстремальної для безпеки КА орієнтації відносної швидкості системи "КА-КО".
Джерела інформації 1. Ремеза А.И., Хекай В.М. Оценка возможности использования мальїх транспортних космических аппаратов 7/0 для увода с геостационарной орбитьі космических обьектов, в том числе крупногабаритньїх злементов космического мукора // Космонавтика и ракетодинамика. - 2000. - Мо18. - С.187-192. 2. Перспективь! исследования проблем техногенного засорения околоземного космического пространства /
В.В. Алавердов, Ю.Е. Левицкий, В.И. Лукьященко и др. / Космонавтика и ракетодинамика. - 2000. - Мо18. - С.7-11. 3. Защита служебного модуля международной космической станции от метеорньїх и техногенньїх частиц /
А.В. Горбенко, Л.В. Зинченко, Н.Г. Паничкин / Космонавтика и ракетодинамика. - 2000. - Мо18. - С.158-165. 4. Динамика мальїх космических тросовьїх систем, стабилизированньм вращением / А.П. Алпатов, В.В.
Белецкий, В.И. Драновский и др. / Техническая механика. - 2001. - Мо1. - С.85-100. б-кже к т
МКК
/ з З с 9 2 чо иа І | я | 5 їй ній ето ще ПЕ ль . / -- сх м . во « є
Фегг1 й пт- тру 12 Е («е) «-
Га ох Я - й
Фіг 2 с їй 5 тв м 2-1 2 є, пк г сріег З « 1 у - з ш ЩІ «щи В ЩІ и тв ; :» /
ОН Я нення о - в й. !
А / т 1-3) г». ре то е щі фа - 50 же т / (42; АК
Й КІ) вн. ши Б
Реве срег 5 60 б5 ло 7 4 8 / и - - г
Ме М, 2
Фег.є

Claims (9)

Формула винаходу
1. Спосіб ухилення космічного апарата від зіткнення з небезпечним космічним об'єктом, що заснований на збільшенні відстані між цими тілами до безпечної величини, який відрізняється тим, що перед входом у зону невизначеності місцезнаходження космічного об'єкта космічний апарат розділяють на дві частини, з'єднують їх між собою нежорсткими зв'язками, наприклад тросами, розводять їх у протилежні боки один від одного і водночас випускають троси на довжину з можливістю проходження частин поза межами небезпечної зони, після чого довжини тросів зменшують до з'єднання частин у єдину вихідну конструкцію, а небезпечну зону визначають об'єднанням зон невизначеності місцезнаходження об'єкта та апарата, наприклад, як геометричну суму середньоквадратичних відхилень характерних розмірів цих зон.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що космічний апарат розділяють на частини, які є близькими за масою.
З. Спосіб за пп. 1, 2, який відрізняється тим, що троси виводять за межі небезпечної зони, наприклад, за ов Допомогою важелів.
4. Спосіб за пп. 1-3, який відрізняється тим, що частини космічного апарата розводять у площині, нормальній « вектору відносної швидкості космічного апарата і небезпечного космічного об'єкта.
5. Спосіб за п. 4, який відрізняється тим, що частини космічного апарата розводять вздовж лінії перетину площини місцевого горизонту і площини, нормальної вектору відносної швидкості космічного апарата і со зо небезпечного космічного об'єкта.
6. Спосіб за п. 4, який відрізняється тим, що частини космічного апарата розводять вздовж напрямку «- мінімального діаметра проекції небезпечної зони на площину, нормальну вектору відносної швидкості космічного «т апарата і небезпечного космічного об'єкта.
7. Пристрій для реалізації способу за п. 1, який включає нежорсткі зв'язки, наприклад троси, зв'язані з с поділюваними частинами космічного апарата, та пристрій для виведення зв'язків за межі апарата, чн який відрізняється тим, що космічний апарат виконаний з двох частин, з'єднаних між собою нежорсткими зв'язками, наприклад тросами, між частинами космічного апарата встановлені штовхачі, наприклад пружини, щонайменше на одній частині встановлена електролебідка, на якій навиті троси, причому їх довжини складають більше подвоєного значення максимального характерного розміру зони невизначеності місцезнаходження « 20 космічного об'єкта. з с
8. Пристрій за п. 7, який відрізняється тим, що троси укладені на важелях, наприклад висувних штангах, а довжини кожної штанги виконані більшими за максимальний характерний діаметр зони невизначеності и . . а місцезнаходження космічного об'єкта.
9. Пристрій за п. 7, який відрізняється тим, що нежорсткі зв'язки виконані з пружними властивостями. тріїгя я " : " " : : пов -І Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2005, М 2, 15.02.2005. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і ко науки України. щ» - 70 4) 60 б5
UA20031213275A 2003-12-31 2003-12-31 Спосіб ухилення космічного апарата від зіткнення з небезпечним космічним об'єктом і пристрій для його здійснення UA72416C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20031213275A UA72416C2 (uk) 2003-12-31 2003-12-31 Спосіб ухилення космічного апарата від зіткнення з небезпечним космічним об'єктом і пристрій для його здійснення

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20031213275A UA72416C2 (uk) 2003-12-31 2003-12-31 Спосіб ухилення космічного апарата від зіткнення з небезпечним космічним об'єктом і пристрій для його здійснення

Publications (2)

Publication Number Publication Date
UA72416A true UA72416A (en) 2005-02-15
UA72416C2 UA72416C2 (uk) 2008-05-26

Family

ID=34618215

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20031213275A UA72416C2 (uk) 2003-12-31 2003-12-31 Спосіб ухилення космічного апарата від зіткнення з небезпечним космічним об'єктом і пристрій для його здійснення

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA72416C2 (uk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113148226A (zh) * 2021-03-26 2021-07-23 上海卫星工程研究所 具有分离装置的一箭多星发射系统及分离方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN113148226A (zh) * 2021-03-26 2021-07-23 上海卫星工程研究所 具有分离装置的一箭多星发射系统及分离方法

Also Published As

Publication number Publication date
UA72416C2 (uk) 2008-05-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Shan et al. Review and comparison of active space debris capturing and removal methods
JP6080552B2 (ja) 不安定なスペース・デブリスの安定化
ES2438723T3 (es) Dispositivo de recuperación y frenado de objetos que vuelan libremente en el espacio
US9463883B2 (en) Spacecraft capture tug
US9434485B1 (en) Multi-purpose cargo delivery and space debris removal system
US9714101B1 (en) Apparatus and methods for orbital debris removal
JP2020147272A (ja) 複数の宇宙機を切り離すためのシステム及び方法
Kaplan et al. Engineering issues for all major modes of in situ space debris capture
CN103770955A (zh) 太空漂浮物捕获装置
US9617017B1 (en) Apparatus and methods for orbital debris removal
Mazanek et al. Enhanced gravity tractor technique for planetary defense
CA2922622C (en) Method and device for electric satellite propulsion
US20230150700A1 (en) Space vehicles with paraglider re-entry, and associated systems and methods
UA72416A (en) Method and device for avoiding the collision of a spacecraft with an extraterrestrial object
JP2023550569A (ja) 再使用可能な宇宙輸送システム
JP2024502631A (ja) マルチオブジェクトスペースデブリ除去のための方法及びシステム
US11722123B2 (en) Enhanced thrust from ion-propelled spacecraft via tethered ion blocker
Merikallio et al. Moving an asteroid with electric solar wind sail
Liou Orbital debris challenges for space operations
Park et al. Deflection of Earth-crossing asteroids/comets using rendezvous spacecraft and laser ablation
Liou The near-earth orbital debris problem and the challenges for environment remediation
RU2586920C1 (ru) Способ выполнения маневра уклонения космического аппарата от столкновения на орбите с другими телами
RU2716050C1 (ru) Мобильный робототехнический комплекс
KR20180099106A (ko) 무게중심 변화에 따른 자세 변화를 복원하는 dacs 지상 테스트 장치
RU2583255C1 (ru) Способ соединения космических объектов в космическом пространстве