UA50587A - Нашоломна система цілевказування та індикації - Google Patents

Нашоломна система цілевказування та індикації Download PDF

Info

Publication number
UA50587A
UA50587A UA2002021360A UA200221360A UA50587A UA 50587 A UA50587 A UA 50587A UA 2002021360 A UA2002021360 A UA 2002021360A UA 200221360 A UA200221360 A UA 200221360A UA 50587 A UA50587 A UA 50587A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
helmet
operator
sighting device
marks
sighting
Prior art date
Application number
UA2002021360A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Володимир Йосипович Кравченко
Олександр Костянтинович Михайлик
Александр Константинович Михайлик
Володимир Олексійович Писарець
Георгій Якович Прибилов
Георгий Яковлевич Прибылов
Георгій Іванович Таранушко
Георгий Иванович Таранушко
Антоній Олексійович Терещук
Антоний Алексеевич Терещук
Original Assignee
Державне підприємство завод "Арсенал"
Государственное Предприятие Завод «Арсенал»
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Державне підприємство завод "Арсенал", Государственное Предприятие Завод «Арсенал» filed Critical Державне підприємство завод "Арсенал"
Priority to UA2002021360A priority Critical patent/UA50587A/uk
Publication of UA50587A publication Critical patent/UA50587A/uk

Links

Landscapes

  • Telescopes (AREA)

Abstract

Нашоломна система цілевказування та індикації належить до засобів керування пристроями, які мають електромеханічні приводи. Система містить нашоломний візирний пристрій, оптико-електронні скануючі блоки та електронний блок. Нашоломний візирний пристрій розташований на шоломі оператора. Його вхід під'єднаний до виходу електронного блока, входи якого під'єднані до виходів скануючих блоків, розташованих таким чином, що випромінювачі, розташовані на шоломі оператора, знаходяться постійно в полі зору обох скануючих блоків. При цьому нашоломний візирний пристрій містить в собі коліматорний візир з напівпрозорим віддзеркалювальним елементом, розташованим в безпосередній близькості від ока оператора, на який виводиться сколімоване в безмежність зображення прицільної та сигнальної марок. Для покращення умови роботи оператора зображення прицільної та сигнальної марок, які виводяться на напівпрозорий віддзеркалювальний елемент, виконані хроматичними.

Description

Опис винаходу
Винахід належить до засобів керування пристроями та приладами, які мають електромеханічні приводи, а 2 більш конкретно, до нашоломних систем цілевказування та індикації (наприклад, система цілевказування оператора, наразі льотчика).
Відомий цілий ряд оптико-електронних нашоломних систем цілевказування та індикації (НСЩ), створених на заводі "Арсенал",відомих під назвами "Щель", "Щ-ЗУМ-1", "Таурус", "Обзор-800М".
Всі вони мають однакове функціональне призначення: забезпечують візування вибраних об'єктів, 70 формування первинних складових кутових координат лінії візування (ЛВ) та передачу їх в бортову цифрову обчислювальну машину (або автономний процесор) для обчислення кутових координат ЛВ цілі, а також для індикації оператору інформаційних сигналів та команд керування.
Всі зазначені НСЩ мають аналогічні складові: нашоломний візирний пристрій (НВП), скануючі блоки (СКАБ) та електронний блок (ЕБ), в якому відбувається формування та обробка сигналів. Відрізняються вказані НСЩ 19 глибиною обробки сигналу та схемами зв'язку з суміжними системами.
Принцип дії таких НСЩ полягає в наступному: з допомогою НВП формується (створюється) лінія візування (ЛВ) вибраного обьекту (пряма, яка проходить через око оператора візирну марку та об'єкт). З допомогою СКАБ визначаються пеленги (кут в горизонтальній площині між опорним напрямком - вісь Х системи координат СКАБ, та проекцією випромінювача на горизонтальну площину) випромінювачів - діодів інфрачервоного випромінювання, які розташовані на шоломі оператора, наразі на захисному шоломі льотчика, і створюють реперний трикутник. В ЕБ по отриманих пеленгах обчислюються первинні складові кутових координат ЛВ в системі координат СКАБ, з допомогою яких в бортовій цифровій обчислювальній машині (або в автономному процесорі) обчислюються кутові координати ЛВ в системі координат літального апарату, які потім передаються на приводи керованих пристроїв у вигляді керуючих сигналів. Це дає змогу оператору, суміщаючи поворотом голови марку з вибраним об'єктом, орієнтувати керований пристрій в напрямку на вибраний об'єкт. «
Інформаційні сигнали та команди керування, які формуються в ЕБ, або системі керування об'єктом по результатах обробки та аналізу параметрів керованого пристрою, виводяться на напівпрозорий віддзеркалю вальний елемент, розташований в безпосередній близькості від ока оператора і індиціюються з допомогою різноманітного сполучення стану двох марок ( безперервне світіння або блимання з певною частотою). -
Зображення марок сколімоване в безмежність. Його яскравість регулюється автоматично, в залежності від с яскравості навколишнього середовища. Зображення марок підсвічується ахроматичними джерелами світла.
Можливість спостерігати (розпізнавати) марки визначається контрастом між яскравістю марок і навколишнього о середовища. В зв'язку з цим при високій яскравості навколишнього середовища яскравість марок повинна бути о надзвичайно високою, що призводить до швидкої втоми ока оператора і помилок в його роботі. 3о (Дивись, наприклад, опис НСЩ "Щ-ЗУМ-1", видавництво заводу "Арсенал", або посилання в журналі "Датчики о и системь!" Мо8, 2001г. стор.2,3).
Відома НСЩ на основі координаточутливого фотоприймача "Мультискан", підсистема індикації якої забезпечує індикацію прицільної мітки, інформації про стан зброї, а також пілотажних та інших символів на « напівпрозорому віддзеркалювальному елементі жорстко закріпленому на захисному шоломі і розташованому у З безпосередній близькості від ока льотчика. с Зображення символів сколімовано в безмежність, а їхня яскравість регулюється автоматично і забезпечує їх
Із» сприйняття, як в умовах дуже високої (до 1000ООлк), так і в умовах дуже низької освітленості (одиниці люкс).
В якості індикаційного пристрою використовується мініатюрний світлодіодний індикатор з потужним випромінюванням.
Наведена НСЩ має той же недолік - при високій освітленості навколишнього середовища яскравість і-й індиціюємих символів стає надзвичайно високою, що призводить до швидкої втоми ока льотчика і, як наслідок, ав | помилок в його роботі. (Журнал "Датчики и системь!" Мо8, 2001г стор.2,3).
До причин, які заважають досягненню вказаної нижче нової якості, при використанні наведених НСЩ, і-й належить те, що в них для підсвічування зображуваних символів, наразі марок, використовуються ахроматичні о 20 джерела світла.
Найбільш близькою за призначенням до заявлюваної НСЩ по сукупності ознак і досягаємих технічних тм властивостях є НСЩ "Щ-ЗУМ-ТИ", яка містить нашоломний візирний пристрій, оптико-електронні скануючі блоки та електронний блок, нашоломний візирний пристрій розташований на шоломі льотчика, його вхід під'єднаний до виходу електронного блоку, входи якого під'єднані до виходів скануючих блоків, розташованих таким чином, що 29 випромінювачі, розташовані на шоломі льотчика знаходяться постійно в полі зору обох СКАБів, при цьому в. нашоломний візирний пристрій містить коліматорний візир з напівпрозорим відзеркалювальним елементом, розташованим в безпосередній близькості від ока льотчика, на який виводяться сколімовані в безмежність ахроматичні зображення прицільної та сигнальної марок. (Див. опис НСЩ "Щ-ЗУМ-ТИ" видавництво заводу "Арсенал") Ця НСЩ вибрана в якості прототипу. До причин, 60 які перешкоджають досягненню вказаної нижче якості належить те, що в ній для візуалізації марок використовуються ахроматичні джерела світла. При цьому спостережуваність марок забезпечується за рахунок контрасту між яскравістю марок та освітленістю навколишнього середовища. При високій освітленості навколишнього середовища порогова яскравість марок повинна бути надзвичайно високою, що призводить до швидкої втоми ока льотчика і, як наслідок, до виникнення помилок в його роботі. бо При розробці заявляємого технічного рішення вирішувалось завдання покращення умов роботи оператора,
наприклад, льотчика, за рахунок зниження втомлюваності його очей та запобігання пов'язаних з цим помилок в його роботі.
Для розв'язання поставленого завдання у відомій нашоломній системі цілевказування та індикації, яка
Містить нашоломний візирний пристрій, оптико-електронні скануючі блоки та електронний блок, нашоломний візирний пристрій розташований на шоломі оператора, його вхід під'єднаний до виходу електронного блоку, входи якого під'єднані до виходів скануючих блоків, розташованих таким чином, що випромінювачі, розташовані на шоломі оператора, знаходяться постійно в полі зору обох скануючих блоків, при цьому нашоломний візирний пристрій містить в собі коліматорний візир з напівпрозорим віддзеркалювальним елементом, розташованим в 7/0 безпосередній близькості від ока оператора, на напівпрозорий віддзеркалювальний елемент виводяться сколімовані в безмежність зображення прицільної та сигнальної марок виконаних хроматичними, причому джерела випромінювання, які формують зображення марок також є хроматичними, окрім того, в якості джерел випромінювання використано світловипромінювальні діоди хроматичного (зеленого та червоного) випромінювання.
Хроматичні джерела випромінювання забезпечують індикацію оператору хроматичних (кольорових) марок, спостережуваність яких на тлі ахроматичного освітлення зовнішнього середовища вища, ніж ахроматичних при тій же, і навіть при нижчій їх яскравості.
Більш детально склад та конструктивні особливості НСЩ наведені нижче з посиланням на креслення:
Фіг.1 - блок-схема нашоломної системи цілевказування та індикації;
Фіг.2 - схема оптична коліматорного візиру;
Фіг.З - конструкція нашоломного візирного пристрою.
НСЩ фіг.1 містить в собі нашоломний візирний пристрій (НВП) - 1, оптико-електронні скануючі блоки СКАБ-Б - 2, СКАБ-А - З та електронний блок (ЕБ) - 4, причому, до входу НВП 1 під'єднано вихід ЕБ 4, до входу якого під'єднані виходи СКАБ-Б - 2 та СКАБ-А-3.
НВП 1 містить три випромінювачі 5,6,7 (діоди інфрачервоного випромінювання), які утворюють реперний трикутник, фотоприймач 8 схеми автоматичного регулювання яскравості марок, сигнал якої пропорційний « освітленості навколишнього середовища, а також коліматорний візир 9, схема оптична якого наведена на фіг.2.
Конструкція та загальний вигляд НВП наведені на фіг.3.
СКАБ-А - З містить 10-гранну призму 10 з лімбовим пристроєм 11 і приводом 12, оптичну систему 13, М зо фотоприймач 14, підсилювач вимірювальних сигналів (сигналів випромінювачів) 15, підсилювач 1" (відлікових) імпульсів 16, та підсилювач 36" (опорних) імпульсів 17. со
СКАБ-Б - 2 аналогічний СКАБ-А - 3. ю
ЕБ 4 містить в собі схему керування індикацією марок 18, підсилювач 19, для підсилення імпульсів струму, які подаються на випромінювачі 5,6,7, блок вторинних джерел живлення 20, систему автономного контролю о
НСЩ 21, перетворювач сигналів 22, формувач кодів пеленгів 23, перетворювач код-код 24. ю
Функціонування НСЩ відбувається наступним чином: при подачі напруги живлення на НСЩ, на випромінювачі 5,6,7 НВП 1 через підсилювач 19 подаються імпульси струму і діоди 5,6,7 випромінюють імпульси інфрачервоного світла.
В оптичному каналі кожного блоку СКАБ - 2,3 з допомогою призми 10 та оптичної системи 13 формується «
Вузьке (не більше одного градусу) вертикальне миттєве поле зору (МПЗ). Призма 10, безперервно обертаючись тв) с навколо своєї вертикальної вісі (вісь ХУ системи координат СКАБ) проводить сканування простору цим миттєвим полем зору. ;» В моменти проходження МІПЗ СКАБ кожного з випромінювачів на фотоприймачеві 14 з'являється випромінювальний сигнал, який через підсилювач 15 видається в ЕБ 4.
Одночасно в СКАБ з допомогою лімбового пристрою 11, на якому нанесені Г та 36" штрихи, та який містить с оптоелектронні пари світлодіод-фотодіод, формуються опорні (36") та відлікові (17) імпульси, відносно яких в
ЕБ 4 визначається місце розташування вимірювального імпульсу. о Таким чином, блоки СКАБ формують вимірювальні сигнали від випромінювачів НВП 5,6,7, а також опорні с (36") та відлікові (17) імпульси.
З виходів СКАБ-А, СКАБ-Б вказані імпульси подаються в ЕБ 4, де через перетворювач сигналів 22 со поступають в формувач кодів пеленгів (ФКП) 23. ФКП 23 виділяє вимірювальний сигнал у відповідності з "М номером випромінювача, проводить підрахунок 1" відлікових імпульсів від приходу опорного (367) до приходу вимірювального сигналу (грубий відлік) визначає положення центру вимірювального сигналу відносно останнього відлікового імпульсу (точний відлік).
Таким чином формуються первинні складові кутів координат лінії візування (М, І; Му)
Мі о- число ввідлікових (17) імпульсів від моменту приходу опорного (367) імпульсу до приходу
Р» вимірювального сигналу;
І - число імпульсів дискретизації від останнього відлікового імпульсу до центра вимірювального сигналу;
М; - число імпульсів дискретизації між двома відліковими 1" імпульсами. во Отримані М; І; М;, через перетворювач код-код у вигляді 32 розрядного послідовного двійкового коду передаються в бортову цифрову обчислювальну машину, де обчислюються кутові координати Ф ,Ф, лінії візування цілі.
В ЕБ 4 розташований блок вторинних джерел живлення 20, який забезпечує живлення всіх електронних схем та елементів НСЩ та система автономного контролю блоків і вузлів НСЩ. 65 Наведена на фіг.2. схема оптична коліматорного візиру містить напівпрозорий віддзеркалювальний елемент 25, об'єктив 26, дзеркало 27, світлорозділювальний кубик 28, сітку прицільної марки 29, сітку сигнальної марки 30, джерела випромінювання 31,32.
Випромінювання джерел 31, 32 проходячи через сітки марок 29, 30 формує їх зображення, яке через дзеркало 27, об'єктив 26 і напівпрозорий відзеркалювальний елемент 25 попадає в поле зору оператора сколімованим в безмежність. Оператор, суміщуючи зображення прицільної марки з вибраною ціллю видає цілевказівку керованим пристроям.
Конструкція НВП 1 наведена на Фіг.3, де 5, 6, 7 - випромінювачі, які утворюють реперний трикутник , 25 - напівпрозорий віддзеркалювальний елемент, 26 - об'єктив, 27 - дзеркало, 31, 32 - джерела випромінювання, 33 - блок оптики, куди входять елементи 28, 29, 30, 31, 32 схеми оптичної Фіг.2. 70 Створений на базі наведених елементів експерементальний зразок нашоломного візирного пристрою з хроматичними (кольоровими) марками дістав позитивну оцінку операторів в тому числі і льотчиків.

Claims (2)

Формула винаходу , , шо, шо, й що ,
1. Нашоломна система цілевказування та індикації містить нашоломний візирний пристрій, оптико-електронні скануючі блоки та електронний блок, нашоломний візирний пристрій розташований на шоломі оператора, його вхід під'єднаний до виходу електронного блока, входи якого під'єднані до виходів скануючих блоків, розташованих таким чином, що випромінювачі, розташовані на шоломі оператора, знаходяться постійно в полі ЗоруУ обох скануючих блоків, при цьому нашоломний візирний пристрій містить в собі коліматорний візир з напівпрозорим віддзеркалювальним елементом, розташованим в безпосередній близькості від ока оператора, на який виводиться сколімоване в безмежність зображення прицільної та сигнальної марок, яка відрізняється тим, що зображення прицільної та сигнальної марок, які виводяться на напівпрозорий віддзеркалювальний елемент, виконані хроматичними.
2. Нашоломна система цілевказування та індикації за п. 1, яка відрізняється тим, що джерела випромінювання, які формують зображення марок, є хроматичними. «
З. Нашоломна система цілевказування та індикації за п. 1, 2, яка відрізняється тим, що як джерела хроматичного випромінювання використані випромінювальні діоди зеленого та червоного випромінювання. у (ее) ІФ) «в) І в)
- . и? 1 («в) 1 (ее) що 60 б5
UA2002021360A 2002-02-19 2002-02-19 Нашоломна система цілевказування та індикації UA50587A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002021360A UA50587A (uk) 2002-02-19 2002-02-19 Нашоломна система цілевказування та індикації

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002021360A UA50587A (uk) 2002-02-19 2002-02-19 Нашоломна система цілевказування та індикації

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA50587A true UA50587A (uk) 2002-10-15

Family

ID=74235885

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2002021360A UA50587A (uk) 2002-02-19 2002-02-19 Нашоломна система цілевказування та індикації

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA50587A (uk)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU178703U1 (ru) * 2017-10-06 2018-04-17 Общество с ограниченной ответственностью "Квантово-оптические системы" Нашлемное визирное устройство для нашлемной системы целеуказания
RU2674533C1 (ru) * 2017-10-06 2018-12-11 Общество с ограниченной ответственностью "Квантово-оптические системы" Нашлемная система целеуказания и индикации и способ определения углового положения линии визирования на ее основе

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU178703U1 (ru) * 2017-10-06 2018-04-17 Общество с ограниченной ответственностью "Квантово-оптические системы" Нашлемное визирное устройство для нашлемной системы целеуказания
RU2674533C1 (ru) * 2017-10-06 2018-12-11 Общество с ограниченной ответственностью "Квантово-оптические системы" Нашлемная система целеуказания и индикации и способ определения углового положения линии визирования на ее основе

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2021522464A (ja) ダイレクトアクティブ型レチクルターゲティングを備えた観察光学機器
US11125532B2 (en) Compact dynamic head up display
US5339720A (en) Modular and reconfigurable episcopic sight
KR20190126784A (ko) 통합 디스플레이 시스템을 구비하는 관찰 광학 장치
US9151603B2 (en) Compact folded signal transmission and image viewing pathway design and visual display technique for laser rangefinding instruments
TW200533884A (en) Telescopic sight with laser rangefinder
US8786846B2 (en) Method for determination of head position relative to rectangular axes for observer equipped with head-mounted module
EP1366333B1 (en) Two aligning devices and an alignment method for a firing simulator
US5336899A (en) Adjustable near infrared rangefinder illuminator
US11036453B1 (en) Bezel embedded head tracking fiducials
WO1993020399A1 (en) Laser rangefinder optical sight (lros)
US20120236321A1 (en) Optical reflector having semi-reflective blades for a position detection device for a helmet, and helmet comprising such a device
UA50587A (uk) Нашоломна система цілевказування та індикації
GB2046551A (en) Sight incorporating a range finder
US4179085A (en) Optical boresight method for nutating system
US6466306B1 (en) Night convoy maneuver adapter
CN209894041U (zh) 一种棱镜分光式红点枪用瞄准镜
RU2536186C1 (ru) Прицел-дальномер для стрелкового оружия и гранатометов
RU2674533C1 (ru) Нашлемная система целеуказания и индикации и способ определения углового положения линии визирования на ее основе
US3502416A (en) Sighting device
JPS61281914A (ja) 測量装置
US10213703B2 (en) Viewing instrument for a toy gun
CN215005870U (zh) 一种激光测距装置
RU139669U1 (ru) Оптико-электронная система позиционирования нашлемных систем целеуказания и индикации
FI108367B (fi) Y÷katselulaitteistoon sovitettava sõhk÷optinen etõisyysmittari