UA4942U - Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур - Google Patents

Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур Download PDF

Info

Publication number
UA4942U
UA4942U UA20040604142U UA2004604142U UA4942U UA 4942 U UA4942 U UA 4942U UA 20040604142 U UA20040604142 U UA 20040604142U UA 2004604142 U UA2004604142 U UA 2004604142U UA 4942 U UA4942 U UA 4942U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
crops
chemical treatment
grain
plants
harmful insects
Prior art date
Application number
UA20040604142U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Петро Григорович Лапко
Микола Федорович Дзюбинський
Юрій Іванович Усатенко
Юрий Иванович Усатенко
Володимир Васильович Наливайко
Владимир Васильевич Наливайко
Original Assignee
Луганський Інститут Агропромислового Виробництва Української Академії Аграрних Наук
Луганский Институт Агропромышленного Производства Украинской Академии Аграрных Наук
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Луганський Інститут Агропромислового Виробництва Української Академії Аграрних Наук, Луганский Институт Агропромышленного Производства Украинской Академии Аграрных Наук filed Critical Луганський Інститут Агропромислового Виробництва Української Академії Аграрних Наук
Priority to UA20040604142U priority Critical patent/UA4942U/uk
Publication of UA4942U publication Critical patent/UA4942U/uk

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур включає хімічну обробку крайових смуг на полях сівозміни, зайнятих озимими зерновими культурами. Перед хімічною обробкою крайових смуг на їх місці створюють природні кормові принади для шкідливих комах шляхом скошування рослин у фазі виходу в трубку.

Description

Корисна модель відноситься до області сільськогосподарського виробництва, зокрема, до способів інтегрованого агрохімічного захисту рослин від шкідників.
Посіви озимих і ярих зернових колосових культур (пшениця, жито, тритикале, ячмінь, овес) в значній мірі ушкоджуються шкідливими комахами протягом усього вегетаційного періоду (Верещагин Л.Н. Вредители и болезни зерновьїх колосовьїх культур. -КЮнивест Маркетинг, 2001. -128с.). У початковий період вегетації рослини зернових колосових культур ушкоджують злакові мухи, хлібні жужелиці, блохи, п'явиці, злакові попелиці, затримуючи їх ріст і розвиток. Шкодочинність шкідливих комах (трипси, злакові попелиці, хлібні жуки, клопи шкідлива черепашка, жуки хлібної жужелиці) у середині та в кінці вегетаційного періоду колосових культур призводить до зниження врожайності зерна та його хлібопекарської і посівної якостей.
Загальноприйнятим способом боротьби з шкідливими комахами на посівах зернових колосових культур є спосіб хімічної обробки рослин розчинами інсектицидів на усій площі поля за допомогою сільськогосподарської авіації або наземних обприскувачів.
Недоліком відомого способу є значні виробничі витрати та негативний вплив на довкілля. При цьому одночасно з шкідливими гинуть і корисні комахи - ентомофаги.
Інший відомий спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур (прототип) оснований на тому, що більшість комах на початку заселення поля концентруються на його краях з боку лісосмуг, балок, узбіч доріг. Своєчасна обробка інсектицидами крайових смуг поля шириною 40-50м дозволяє запобігти необхідності суцільного обприскування всього масиву поля (Вредители сельскохозяйственньїх культур и лесньїх насаждений:
В 3-х томах. -Том ІІІ. -Методь и средства борьбь с вредителями, системь! мероприятий по защите растений /Под ред. В.П.Васильева. -К.:Урожай, 1975. -С 183).
Недоліком відомого способу є короткочасність терміну його виконання та вибірковість щодо певного виду шкідливих комах.
В основу корисної моделі поставлено завдання підвищити ефективність боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур, знизити виробничі витрати та хімічний тиск на довкілля.
Вирішення поставленої задачі досягається тим, що відомий спосіб боротьби з шкідливими комахами на посівах зернових колосових культур, який включає хімічну обробку крайових смуг на полях сівозміни, зайнятих озимими зерновими колосовими культурами, перед хімічною обробкою крайових смуг на їх місці створюють природні кормові принади для комах шляхом скошування рослин у фазі виходу в трубку. Скошені рослини озимини відновлюють вегетативну масу і виколошуються на 2-3 тижні пізніше від рослин основного масиву, являючи собою ніжний привабливий корм для шкідливих комах, які будуть концентруватися в таких місцях і знищуватися послідуючою хімічною обробкою. Порівняльний аналіз запропонованого способу і прототипу показує, що спосіб, який заявляється, відрізняється тим, що перед хімічною обробкою крайових смуг посівів озимих зернових культур на їх місці створюють природні кормові принади шляхом скошування рослин у фазі виходу в трубку. Ці ознаки є необхідними і достатніми для здійснення способу, що заявляється.
Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур здійснюється у такій послідовності.
Поля, зайняті озимими зерновими культурами, згідно вимог протипожежної безпеки обкошують з країв та прокошують на ділянки площею не більше 50га не у період достигання зерна, а раніше - у період виходу рослин у трубку. Зібрану зелену масу використовують на корм тваринам, а скошеним рослинам дають можливість відновити вегетативні органи до фази колосіння - утворення зерна в колосі, тобто до одержання найбільш привабливого корму для шкідливих комах. Рослини основного масиву в цей час будуть знаходитись у фазі молочно-воскової та воскової стиглості, що знижує їх цінність для харчування та розмноження комах. Тому, крім хлібних жуків, клопів шкідливої черепашки, жуків хлібної жужелиці, які в пошуках привабливого корму будуть перелітати на рослини обкосів і прокосів, тут будуть концентруватись також злакові мухи другого покоління для відкладення яєць, переселятися злакові попелиці для харчування та розмноження і інші шкідливі комахи з основного масиву поля та прилягаючих полів ярих зернових колосових культур. В період масового заселення обкосів і прокосів шкідливими комахами їх обробляють наземними штанговими обприскувачами, застосовуючи певні інсектициди або їх бакові суміші. При цьому гине основна маса шкодочинних комах та профілактично попереджується їх розмноження. Через декілька днів після хімічної обробки обкосів і прокосів на їх місці створюють протипожежні смуги шириною не менше 4м з застосуванням орного агрегату (Бриченок А.В.
Безопасность труда при уборке и послеуборочной обработке зерна. -М.:Россельхозиздат, 1979. -С.54).
Застосування запропонованого способу у сільськогосподарському виробництві дозволить підвищити ефективність боротьби з шкідливими комахами на посівах зернових колосових культур за менших виробничих витрат, знизити хімічний тиск на довкілля.

Claims (1)

  1. Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур, що включає хімічну обробку крайових смуг на полях сівозміни, зайнятих озимими зерновими культурами, який відрізняється тим, що перед хімічною обробкою крайових смуг на їх місці створюють природні кормові принади для шкідливих комах шляхом скошування рослин у фазі виходу в трубку.
UA20040604142U 2004-06-01 2004-06-01 Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур UA4942U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20040604142U UA4942U (uk) 2004-06-01 2004-06-01 Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20040604142U UA4942U (uk) 2004-06-01 2004-06-01 Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA4942U true UA4942U (uk) 2005-02-15

Family

ID=74493660

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20040604142U UA4942U (uk) 2004-06-01 2004-06-01 Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA4942U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Nishida et al. Studies on the ecology and control of the melon fly Dacus (Strumeta) cucurbitae Coquillett (Diptera: Tephritidae)
Moharana et al. A systematic review of behavioral aspects & management techniques to control locusts
Sanderson Insects Pests of Farm, Garden and Orchard
Joshi et al. Potato cutworm, Agrotis ipsilon: An overview and their management
Chittenden The fall army worm and variegated cutworm
Williamson et al. 2019 Florida Blueberry Integrated Pest Management Guide: HS1156/HS380, rev. 9/2018
Chamberlin et al. Insect pests of cigar-type tobaccos in the southern districts
UA4942U (uk) Спосіб боротьби з шкідливими комахами зернових колосових культур
Prasad Major Insect-Pest of Cereal Crops in India and Their Management
RU2170002C1 (ru) Способ выращивания растений кормовых культур
Chittenden The common cabbage worm
Lathrop et al. The blueberry maggot and its control in eastern Maine
Dudley Control of potato insects
Ladd Controlling the Japanese beetle
Sinha et al. Evaluation of insecticides and mixtures against Bactrocera cucurbitae of bitter gourd
Allen et al. The turnip aphid in the Southern states and methods for its control
Garman Some common pests of the farm and garden
RU2149550C1 (ru) Средство борьбы с луковой мухой
Dickason et al. Legume insects of Oregon
Garcia-Salazar Crop timeline for blueberries in Michigan and Indiana
RU2365108C2 (ru) Средство для профилактической защиты от вредных насекомых (препарат "сочва")
Rampton et al. Orchardgrass seed production in Oregon
Barre Treatment of plant diseases and injurious insects in South Carolina
Secretariat Integrated Disease Pest management in SRI Paddy
PIERCE HOW INSECTS AFFECT THE COTTON PLANT AND MEANS OF COM-BATING THEM