UA32583U - Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів у приконтурній зоні кар'єрів - Google Patents

Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів у приконтурній зоні кар'єрів Download PDF

Info

Publication number
UA32583U
UA32583U UAU200714258U UAU200714258U UA32583U UA 32583 U UA32583 U UA 32583U UA U200714258 U UAU200714258 U UA U200714258U UA U200714258 U UAU200714258 U UA U200714258U UA 32583 U UA32583 U UA 32583U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
ore
cleaning
development
breakage
quarry
Prior art date
Application number
UAU200714258U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Игорь Вячеславович Гирин
Original Assignee
Univ Kryvyi Rih Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Kryvyi Rih Tech filed Critical Univ Kryvyi Rih Tech
Priority to UAU200714258U priority Critical patent/UA32583U/uk
Publication of UA32583U publication Critical patent/UA32583U/uk

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів, при якому з боку виробленого простору кар'єру проходять очисні штольні, що перетинають рудний поклад, і з'єднують їх між собою вентиляційними виробками, при цьому зі штолень у рудному тілі послідовно вибурюють висхідні свердловини, обвалюють руду у контурах очисної панелі, випускають її на підошву очисної штольні і транспортують через вироблений простір кар'єру, після чого розбурюють, обвалюють і витягають рудне тіло зоною, обмеженою наступною очисною панеллю.

Description

Опис винаходу
Корисна модель відноситься до гірничої промисловості і може бути використана при підземній розробці 2 родовищ, рудне тіло яких розташовується в приконтурній зоні виробленого простору кар'єрів. Найбільш доцільним є використання корисної моделі при відпрацьовуванні малопотужних похилих покладів багатих руд, відпрацьовування яких відкритим способом не доцільно по техніко-економічних і технологічних причинах.
У залежності від гірничо-геологічних умов, відпрацьовування може здійснюватися за рахунок розкриття ділянки родовища виробками (штольнями), пройденими з кар'єру чи за рахунок використання підготовчих 70 виробок, пройдених при підземній розробці родовища, у випадку близької відстані між шахтним і кар'єрним полями.
Відомий спосіб розробки рудних покладів потолкоуступною системою з простим розпірним кріпленням.
Спосіб полягає в проходці підготовчих і очисних виробок, послідовній відбійки руди, витягу її і кріплення утвореного виробленого простору.
Недоліком відомого способу є низька інтенсивність гірських робіт і, відповідно, продуктивність видобутку руди.
Обмежуючими факторами застосування відомого способу є те, що потолкоуступна система з простим розпірним кріпленням потребує:- стійких руд і порід, що вміщають; великий обсяг ручної праці;- велику витрату лісу і інших матеріалів;- додаткових заходів, щодо підтримки очисного вибою при просуванні його по простяганню.
Найбільш близьким технічним рішенням, обраним в якості прототипу, є спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів, що включає проходку підготовчих, вентиляційних і очисних виробок, вибурювання в рудному масиві свердловин і заряджання їх вибуховою речовиною, обвалення рудного масиву, витяг руди і транспортування її на поверхню. 29 У відомому способі відпрацьовування рудного тіла проводиться горизонтальними шарами у спадному - порядку.
Недоліком відомого способу є те, що для його реалізації необхідна висока стійкість руди і порід, що вміщають.
Відпрацьовування рудного тіла горизонтальними шарами у спадному порядку характеризуються наступними с негативними факторами: с - великий обсяг нарізних робіт; - небезпека перебування людей у відкритому очисному просторі; юю - великий термін самооплатності; сі - відсутність гнучкості технологічного процесу очисних робіт;
Зо - великі витрати на підтримку очисного простору; с - великий обсяг ручної праці; - тривалі терміни відпрацьовування камер; - низькі техніко-економічні показники. «
Поставлена задача вирішується за рахунок того, що спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних 0 покладів включає проходку підготовчих, вентиляційних і очисних виробок, вибурювання в рудному масиві о, с свердловин і заряджання їх вибуховою речовиною, обвалення рудного масиву в контурах очисної панелі, витяг з» руди і транспортування її на поверхню.
Відповідно до корисної моделі, з боку виробленого простору кар'єру проходять очисні штольні, що перетинають рудний поклад і з'єднують їх між собою вентиляційними виробками, при цьому зі штолень у рудному тілі послідовно вибурюють висхідні свердловини, обвалють руду в контурах очисної панелі, випускають со її на підошву очисної штольні і транспортують на поверхню через вироблений простір кар'єру, після чого з розбурюють, обвалюють і витягають частину рудного тіла обмежену наступною очисною панеллю.
Використання заявленого способу забезпечує високу ефективність відпрацьовування малопотужних покладів о у приконтурній зоні кар'єру. бо 20 Заявлений спосіб ілюструється схемами, де на Фіг.1 показаний розріз ділянки покладу вхрест простягання; на Фіг.2 - розріз по А-А Фіг.1 (план очисного горизонту); на Фіг.З - розріз по Б-Б Фіг.1 (ділянка покладу в бо» процесі очисної виїмки).
Представлені схеми містять наступні позначення: 1 - руда; 2- границя кар'єру (борт кар'єру); З - очисні штольні; 4 - вентиляційна виробка; 5 - очисна камера; 6 - відбита руда; 7 - вентилятор; 8 - вентиляційна 29 перемичка; 9 - свердловини (шпури). с Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів реалізується в такий спосіб.
Відпрацьовування запасів багатих руд 2 відкритим способом обмежено проектними контурами кар'єру 1. Ці проектні контури визначають економічну доцільність ведення гірських робіт, виходячи зі співвідношення об'єму добутої руди до об'єму витягу розкривних порід з урахуванням дальності транспортування. 60 Локальні поклади багатих руд, що знаходяться в приконтурній зоні кар'єру 2, як правило, відносяться до забалансових запасів. Відпрацьовування запасів малопотужних і локальних ділянок покладу не дозволяє їх відпрацьовувати відкритим способом по економічних причинам. У цих умовах економічно доцільне використання елементів комбінованої розробки рудних покладів, що являє собою технологію - відкритої розробки до проектних контурів 2 з наступним розвитком підземних гірських робіт. бо Відповідно до заявленого способу, з борта кар'єру проходять очисні штольні 2. У залежності від місця розташування, очисні штольні З забезпечують розкриття рудного тіла.
Проходку штолень З виконують таким чином, щоб їхня підошва була на рівні підошви транспортної берми кар'єру.
У залежності від гірничо-геологічних умов залягання рудного тіла 1, штольні З можуть перетинати його по простяганню чи вхрест простягання. Штольні З з'єднують між вентиляційним виробками 4.
Відбійка руди 1 здійснюється віялами свердловинних чи шпурових зарядів 9, що вибурюються безпосередньо з очисної штольні 3. У результаті відбійки утворюються камери 5 заданої форми.
Зона відбійки по простяганню визначається прийнятою шириною очисної панелі, параметри якої /о визначаються геологією покладу. Очисна панель може відповідати потужності рудного тіла чи бути кратно меншою.
Зона відбійки по повстанню визначається застосовуваним бурового і видобувного устаткуванням, а також стійкістю руди і порід, що вміщають.
Після обвалення відбита руда 6 утворює навал на підошві штольні 3.
Доставка руди може бути здійснена скреперними лебідками чи самохідними навантажувальними машинами.
Очисні роботи можуть вестися в одній штольні З чи в декількох суміжних штольнях одночасно.
Провітрювання здійснюється примусово за допомогою витяжного вентилятора 7 і регулюється системою вентиляційних перемичок 6.
Дослідження і дослідно-промислові випробування заявленого способу показали, що вони забезпечують 2о високу ефективність відпрацьовування малопотужних покладів у приконтурній зоні кар'єру, особливо в тому випадку, коли економічно недоцільно розвивати відкриті гірські роботи через великі об'єми розкриву.
Проведення очисних виробок, з'єднаних з виробленим простором кар'єру, скорочує дальність транспортування руди і знижує собівартість її видобутку.

Claims (1)

  1. 29 Формула винаходу -о Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів, що включає проходку підготовчих, вентиляційних і очисних виробок, вибурювання в рудному масиві свердловин і заряджання їх вибуховою с зо Вечовиною, обвалення рудного масиву в контурах очисної панелі, виймання руди і транспортування її на поверхню, який відрізняється тим, що з боку виробленого простору кар'єру проходять очисні штольні, що 89 перетинають рудний поклад і з'єднують їх між собою вентиляційними виробками, при цьому зі штолень у ю рудному тілі послідовно вибурюють висхідні свердловини, обвалюють руду у контурах очисної панелі, випускають її на підошву очисної штольні і транспортують через вироблений простір кар'єру, після чого се розбурюють, обвалюють і витягають рудне тіло зоною, обмеженою наступною очисною панеллю. со
    - . и? о ко 1 со Се 60 б5
UAU200714258U 2007-12-19 2007-12-19 Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів у приконтурній зоні кар'єрів UA32583U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200714258U UA32583U (uk) 2007-12-19 2007-12-19 Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів у приконтурній зоні кар'єрів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200714258U UA32583U (uk) 2007-12-19 2007-12-19 Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів у приконтурній зоні кар'єрів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA32583U true UA32583U (uk) 2008-05-26

Family

ID=39820629

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU200714258U UA32583U (uk) 2007-12-19 2007-12-19 Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів у приконтурній зоні кар'єрів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA32583U (uk)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102337892A (zh) * 2011-08-25 2012-02-01 长沙矿山研究院 一种上向进路充填法
RU2479719C2 (ru) * 2011-12-06 2013-04-20 Климент Николаевич Трубецкой Способ транспортирования горной массы из подземных очистных блоков в прибортовом массиве карьера

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102337892A (zh) * 2011-08-25 2012-02-01 长沙矿山研究院 一种上向进路充填法
CN102337892B (zh) * 2011-08-25 2014-06-25 长沙矿山研究院 一种上向进路充填法
RU2479719C2 (ru) * 2011-12-06 2013-04-20 Климент Николаевич Трубецкой Способ транспортирования горной массы из подземных очистных блоков в прибортовом массиве карьера

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2333363C1 (ru) Способ управления газовыделением при разработке свиты высокогазоносных угольных пластов
RU2284414C1 (ru) Способ разработки пологого угольного пласта
Chistyakov et al. Investigation of the geomechanical processes while mining thick ore deposits by room systems with backfill of worked-out area
RU2502872C1 (ru) Способ разработки мощных крутопадающих рудных тел
UA32583U (uk) Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів у приконтурній зоні кар'єрів
CN101403303A (zh) 一种适用于残采的巷道布局方法
RU2224107C1 (ru) Способ открыто-подземной разработки полезных ископаемых
UA30208U (uk) Спосіб розробки крутоспадних малопотужних рудних покладів у приконтурній зоні кар'єрів
RU2790648C1 (ru) Способ подземной разработки крутопадающих рудных тел нисходящим порядком камерной системой
RU2415266C1 (ru) Способ выемки угля из камер с попутной добычей метана
RU2099524C1 (ru) Комбинированный способ разработки свиты крутых угольных пластов
RU2569708C1 (ru) Способ разработки мощных месторождений этажно-камерной системой с закладкой выработанного пространства
RU2750009C1 (ru) Способ разработки талых россыпей
RU2030581C1 (ru) Способ комбинированной разработки мощных рудных тел
RU2762170C1 (ru) Способ разработки тонких и маломощных крутопадающих рудных тел
RU2301333C2 (ru) Способ разработки пластов малой и средней мощности по простиранию с оставлением породы в шахте
RU2755287C1 (ru) Способ разработки тонких и маломощных крутопадающих рудных тел
RU2231642C1 (ru) Способ вскрытия и разработки вытянутых по простиранию и падению угольных месторождений с пологопадающими и наклонными пластами большой мощности
SU1461930A1 (ru) Способ комбинированной разработки месторождений полезных ископаемых
RU2298098C1 (ru) Способ разработки пластовых месторождений полезных ископаемых
RU2471990C1 (ru) Способ разработки пологих и наклонных угольных пластов средней мощности
Kalmykov et al. Justification of the technology of construction of mine shafts for the conditions of the maly kuibas deposit
RU2232894C1 (ru) Способ подземной разработки месторождений полезных ископаемых камерно-столбовым методом
SU877071A1 (ru) Способ дегазации угольных пластов
RU2290510C1 (ru) Открыто-подземный способ разработки месторождений полезных ископаемых