UA30304U - Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі - Google Patents

Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі Download PDF

Info

Publication number
UA30304U
UA30304U UAU200710804U UAU200710804U UA30304U UA 30304 U UA30304 U UA 30304U UA U200710804 U UAU200710804 U UA U200710804U UA U200710804 U UAU200710804 U UA U200710804U UA 30304 U UA30304 U UA 30304U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
metabolic
coefficients
development
complications
atherogenic
Prior art date
Application number
UAU200710804U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Владимир Анатольевич Чернышов
Ирина Ивановна Ермакович
Лариса Вячеславовна Богун
Светлана Викторовна Белозерова
Ольга Владиславовна Мисниченко
Original Assignee
Государственное Учреждение «Институт Терапии Им. Л.Т. Малой Академии Медицинских Наук Украины»
Владимир Анатольевич Чернышов
Ирина Ивановна Ермакович
Лариса Вячеславовна Богун
Светлана Викторовна Белозерова
Ольга Владиславовна Мисниченко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Государственное Учреждение «Институт Терапии Им. Л.Т. Малой Академии Медицинских Наук Украины», Владимир Анатольевич Чернышов, Ирина Ивановна Ермакович, Лариса Вячеславовна Богун, Светлана Викторовна Белозерова, Ольга Владиславовна Мисниченко filed Critical Государственное Учреждение «Институт Терапии Им. Л.Т. Малой Академии Медицинских Наук Украины»
Priority to UAU200710804U priority Critical patent/UA30304U/uk
Publication of UA30304U publication Critical patent/UA30304U/uk

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Abstract

Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі полягає у тому, що проводять біохімічні дослідження плазми венозної крові натще, визначають показники ліпідного обміну, оцінюють вираженість атерогенності метаболічної дисліпідемії. Для її оцінки визначають та сумісно оцінюють коефіцієнти метаболічної дисліпідемії (К1, К2) у вигляді співвідношень тригліцеридів і загального холестерину (К1 = ТГ/ЗХС) та тригліцеридів і холестерину ліпопротеїдів високої щільності (К2 = ТГ/ ХС ЛПВЩ), при значенні цих коефіцієнтів вище або нижче 0,34 і 1,5 відповідно судять про розвиток серцево-судинних ускладнень метаболічного синдрому та несприятливий перебіг захворювання.

Description

Опис винаходу
Корисна модель відноситься до галузі медицини, а саме до терапії і може бути використана у стаціонарних 2 умовах та в діагностичних центрах для оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі (МС) з урахуванням впливу на перебіг захворювання ступеня вираженості метаболічної дисліпідемії (ДЛП).
Відомий "Спосіб визначення ліпідних порушень у хворих з метаболічним синдромом" див. патент Мо4660
Україна: МПК 7 (01М33М48 /Брюзгіна Т.С., Карлова О.0О., Гиріна О.М. заявник Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. - з. Мо20040705705; заявл. 13.07.2004; опубл. 17.01.2005. Бюл. Мо1), який 70 включає дослідження жирно-кислотного складу ліпідів методом газорідинної хроматографії, визначення складу ессенціальних жирних кислот - лінолевої та арахідонової, вираховування їх співвідношення. Судять про наявність чи відсутність ліпідних порушень у хворих з МС за певними значеннями визначених співвідношень.
Недоліком відомого способу є його низька інформативність, що обумовлено використанням для оцінки наявності ліпідних порушень показників, які не належать до загальноприйнятих діагностичних критеріїв МС. 12 Відомий також спосіб визначення патогенетичних чинників підвищеного розвитку серцево-судинних (СС) порушень при МС |див. статтю Полторак В.В., Караченцев Ю.І., Кравчун Н.О., Коваль С.М., Снігурська 1.0. та ін. Ліпідна пероксидація у хворих на метаболічний синдром: вплив дисглікемії / Проблеми ендокринної патології. - 2006. - Мо4. - С.4-9Ї, в якому у хворих на МС проводять біохімічні дослідження плазми венозної крові натще. Визначають концентрації продуктів ліпідної пероксидації (дієнові, триєнові та оксидієнові конюгати, а також малонового діальдегіду) та показники ліпідного обміну (тригліцериди (ТТГ), загальний холестерин (3ХС)). Судять про збільшення ризику розвитку СС порушень за підвищенням рівнів кінцевих продуктів ліпідної пероксидації.
Недоліком способу є складність досліджень, яка пов'язана з визначенням великої кількості біохімічних показників. Крім цього, відсутня можливість об'єктивної оцінки ступеня вираженості метаболічної дисліпідемії, що зумовлено використанням отриманих біохімічних показників лише для верифікації надлишкової 2 тригліцеридемії. А це знижує ефективність оцінки внеску патогенетичних чинників у розвиток СС порушень при
МС.
Відомий також спосіб прогнозування перебігу ішемічної хвороби серця (ІХС) у пацієнтів з метаболічними факторами її ризику, (див. статтю В.А. Чернишов, С.О. Лазарєва, О.В. Ткаченко, С.В. Белозьорова Метаболічні Я фактори, що впливають на віддалений прогноз у хворих з ішемічною хворобою серця // Експериментальна і су клінічна медицина. - 2004. - Мо1. - С.105-110), який полягає у проведенні біохімічного дослідження сироватки крові натще та визначенні показників ліпідного обміну (ТГ, ЗХС, холестерин ліпопротеїдів низької щільності Ме, (ХС ЛІИНЩ), співвідношення ТГ/З3ХС). При зменшенні значення співвідношення ТГ/З3ХС переважно за рахунок о вираженості гіперхолестеринемії судять про несприятливий перебіг ІХС (підвищення функціонального класу (ФК) 3о стенокардії, поява аритмій, розвиток серцевої недостатності (СН), летальні наслідки, розвиток гострих СС подій). со
У відомому способі прогнозування за рахунок визначення співвідношення ТГ/3ХС враховується внесок ступеня вираженості метаболічної дисліпідемії у перебіг ІХС, яка уявляє собою можливе атерогенне ускладнення МС. Але недоліком є недостатня інформативність прогнозу, що обумовлено відсутністю урахування « інших, окрім ІХС, атерогенних ускладнень, етіологічними чинниками яких є метаболічні фактори ризику (ФР). 50 Відомий також "Способ прогнозирования развития сахарного диабета 2 типа у больньїх метаболическим т с синдромом" |див. патент Мо2264170 Рос. федерація: МПК 7 АбЄ1ТВ 10/00, 501М 33/92 / Кузин А.И., Чередникова з» М.А. та ін.; заявник Уральська державна медична академія - з. Мо2003137274; заявлено. 24.12.2003; опубл. 20.11.2005. Бюл. Мо321, обраний за прототип.
Суть прототипу. Проводять біохімічні дослідження плазми венозної крові натще, визначають показники ліпідного обміну та розраховують коефіцієнт метаболічної дисліпідемії у вигляді співвідношення (Т-ХС ЛІПНЩ) і /Ххо ЛПВЩ (де ХО ЛПВЩ - холестерин ліпопротеїдів високої щільності). Виконують антропометричні вимірювання о (визначення росту, маси тіла, окружності талії (ОТ) та стегон (0С)). Розраховують індекс маси тіла (ІМТ) та антропометричний коефіцієнт у вигляді ІМТ/ОТ/ОС. При значенні антропометричного коефіцієнту менш, ніж о 37,9кг/м2, та коефіцієнту метаболічної дисліпідемії більш, ніж 9,2 у. О., прогнозують максимальний ризик о 50 розвитку захворювання.
У способі-прототипі більш ефективно здійснюється прогнозування цукрового діабету (ЦД) 2-го типу як їз еквіваленту атерогенного серцево-судинного захворювання (ССЗ) з урахуванням оцінки наявності таких компонентів МС як ДЛП та абдомінальне ожиріння (АС). Але недоліком прототипу є те, що у якості прогностичних критеріїв використовують ліпідні та антропометричні коефіцієнти, які потребують додаткових 59 обчислень з використанням відповідних відомих формул, що робить цей спосіб не зовсім зручним у практичній с діяльності.
Задача корисної моделі - вибір об'єктивних біохімічних критеріїв для оцінки ступеня вираженості метаболічної дисліпідемії, що дозволить підвищити ефективність прогнозування асоційованих з нею атерогенних ускладнень та несприятливого перебігу МО. А це, в свою чергу, сприятиме можливості здійснення первинної і бо вторинної профілактики захворювання.
Задача вирішується у процесі оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі, який полягає у тому, що проводять біохімічні дослідження плазми венозної крові натще, визначають показники ліпідного обміну та оцінюють вираженість атерогенності метаболічної дисліпідемії. Ознаки, що відрізняють корисну модель від прототипу, є такі: бо - для оцінки ступеня вираженості атерогенності метаболічної дисліпідемії визначають та сумісно оцінюють коефіцієнти метаболічної дисліпідемії (Ку, Ко) У вигляді співвідношень тригліцеридів до загального холестерину (К. - ТГ/ЗХС) та тригліцеридів до холестерину ліпопротеїдів високої щільності (Ко - ТГ/ ХО ЛПВЩ); - при значенні цих коефіцієнтів вище або нижче 0,34 і 1,5 відповідно судять про розвиток серцево-судинних ускладнень метаболічного синдрому та несприятливий перебіг захворювання.
Вибір вищенаведених коефіцієнтів метаболічної дисліпідемії (Ку, К») обумовлений наступним:
В останній час значна увага приділяється ліпідним коефіцієнтам, які володіють більшою прогностичною цінністю для розвитку атеросклерозу і його ускладнень, ніж визначення кожного ліпіда окремо (Коблянская А.В.,
Смирнова И.П. Роль дислипопротеидемий в развитии и прогрессирований ишемической болезни сердца // Укр. 7/о кардіол. журн. - 1995. - Мо1. - С.75-79).
Відзначено, що МС супроводжують характерні прояви ДЛП, які виражаються в гіпертригліцеридемії, гіперпродукції ліпопротеїдів дуже низької щільності (ЛЛДНЩ), зниженні рівня ЛПВЩ, підвищенні вмісту ЛЛНЩ, аполіпопротеїду В і дрібних щільних частинок ЛІНЩ. Це призводить до формування і прогресування атеросклеротичного процесу, появи таких СС ускладнень, як інфаркт міокарда (ІМ), мозковий інсульт (МІ) і СН 7/5 |Мітченко О.. Метаболічний синдром та дисліпідемії // Нова медицина. - 2003. - Мо4(9). - С.42-44). Перелічені ознаки метаболічної ДЛП свідчать про прямий вплив ТГ-містних ЛІДНЩ на структуру, функцію і метаболізм
ЛИНЩ ї ЛИВЩ. Причому чим вище вміст в сироватці крові ТГ, тим частинки ЛІНЩ більш атерогенні, а ЛЛВЩ менш кардіопротекторні (Братусь В.В., Лутай М.И., Талаєва Т.В., Ломаковский А.Н. Актуальнье аспекть патогенеза атеросклероза: холестерин, триглицеридьії, модифицированнье липопротеидь // Укр. кардіол. журн. - 2о 2000. - Мо4. - С.5-13). Оскільки всі частинки ліпопротеїдів, які залучаються у патогенез ДЛП при МС, містять певну кількість ефірів ХС, котра сумарно складає ЗХС, то у якості інформативного показника вираженості метаболічної ДЛП використано саме коефіцієнт Ку.
Коефіцієнт Ко обрано тому, що він безпосередньо причетний до атерогенності і вираженості ДЛП при МС і містить дві складові (ТГ і ХО ЛПВЩ), що належать до міжнародних діагностичних критеріїв синдрому. Цей ов Коефіцієнт є показником внеску ліпопротеїдліполізу збагачених на ТГ частинок ЛІДНЩ в утворення частинок
ЛИВЩ І|Бубнова М.Г., Аронов Д.М., Перова Н.В. и др. Правастатин в коррекции атерогенной - зкзогенно-индуцированной постпрандиальной гиперлипидемии // Кардиология. - 2002. - Мо1. - С.27-32). При МС спостерігається порушення ліпопротеїдліполізу ТГ-ЛІЛДНЩ, що сповільнює елімінацію останніх із кровоплину і обмежує кількість необхідного субстрату (/ЛОДНЩ) для утворення ЛІПВЩ. Більш того, компенсаторна «г зо іперінсулінемія, яка існує при МС, сприяє розпаду частинок ЛЛВЩ |Чазова И.В., Мьічка М.В. Метаболический синдром. - М.: Медиа Медика, 2004. - 168с.) Звідси зрозуміло, що коефіцієнт Ко є більш інтегральним при МС. о
При обчисленні коефіцієнту КУ для ЗХС обрано рівень менш бммоль/л (Перова Н.В. Новьіе Европейские с рекомендации по профилактике сердечнососудистьїх заболеваний, обусловленньх атеросклерозом //
Кардиология. - 2004. - Мо1. - С.76-821, при розрахуванні коефіцієнтів К; і Ко для ТГ обрано рівень, більший за «2 1,/7ммоль/л, для ХС ЛПВЩ у чоловіків - рівень, менший за 0О,Уммоль/л, у жінок - менший за 1,1ммоль/л ЦІАїрегії с
К.б., Аттеї Р., Зпам 9). Те теїйароїїс зупаготе - а пем/ умогідміде деїпйіоп // Іапсеї. - 2005. - Мої. 366. -
Р.1059-10621.
ДЛП вважали вираженою, якщо рівні ЗХС і ТГ перебільшували обрані критерії не менш, ніж на 30905, а рівень
ХО ЛПВЩ був зниженим не менш, ніж на 15965. «
Ступінь відтворюванності корисної моделі - 95-9890. -в с Дослідження за запропонованою корисною моделлю були проведені у відділі популяційних досліджень
Інституту терапії ім. Л.Т. Малої АМН України на 89 хворих (66 чоловіках і 23 жінках у віці від 25 до 74 років з (середній вік 48,3--1,8 років) у яких виявлено повну чи неповну форму МС.
Математичну обробку даних здійснено на персональному комп'ютері з використанням статичної програми "Маййвійса" Вірогідність різниць оцінювали за критерієм ЕСтюдента. Взаємозв'язок між показниками з встановлювали за коефіцієнтом кореляції Пірсона.
Як свідчить кореляційний аналіз (за власними даними оригінальних досліджень), підвищення коефіцієнтів Ку о і Ко в більшій мірі корелює з вираженістю гіпертригліцеридемії (г4 - 0,64; р«0,001 ії го -0,59; р«0,001) та со зниженням вмісту в сироватці крові ХС ЛПВЩ (г4 - -0,57; р«0,01 і го - -0,61; р«0,001) в той час, як зниження коефіцієнтів К. і Ко в більшій мірі корелює з вираженістю гіперхолестеринемії (4 - 0,53; р«0,01 і го - кО,58; о р-0,001). Підвищення коефіцієнтів К; і К» супроводжувалося зростанням частоти випадків ЦД 2 типу (23,8 і 14,9960 ль відповідно) порівняно з їхнім зниженням (5,9 і 4,890 відповідно; р«еО0,001).
Частота випадків такого атерогенного ускладнення МС, як ІХС з аритмією (суправентрикулярною і/або шлуночковою екстрасистолією) в більшій мірі корелювала з підвищенням величини коефіцієнтів К. і Ко, ніж з їх зниженням (гі - 0,48; р«е0,05 і го - 0,51; ре0,01 та гі - 041; р«0,05 і го - 0,47; р«0,05 відповідно).
Лише пацієнти з фібриляцією передсердь мали зниження коефіцієнтів К.; і Ко нижче відповідних величин 0,34 с і 1,5. Поширеність рентгенологічних ознак кальцинозу коронарних артерій в більшій мірі корелювала з підвищенням коефіцієнтів Ку і Ко порівняно з їх зниженням (гі - 0,43 і го - 0,55; р«0,05 проти г - 0,392 0,46; р«0,05). во Поширеність ІМ в анамнезі у пацієнтів частіше знаходилася у прямій залежності від підвищення коефіцієнтів
Кі Ко (г - 0,49 і ко - 0,50; р«0,05) в той час, як частота випадків МІ залежала переважно від зниження коефіцієнту Ку. (г - 045; р«0,053. Випадки атеросклерозу артерій нижніх кінцівок (АСНК) частіше спостерігалися серед хворих, які мали підвищення коефіцієнтів К 4 і Ко (33,3 та 25,595 відповідно) порівняно з особами, у яких виявлено зниження цих коефіцієнтів (11,8 і 9,395 відповідно; р«е0,01). 65 Запропоновану корисну модель здійснюють таким чином: 1. Уточнюють скарги пацієнта, анамнез захворювання.
2. Проводять клінічне обстеження пацієнта, яке включає: - антропометричні вимірювання (тільки визначення ОТ); - вимірювання артеріального тиску (АТ) за стандартним методом С.М. Короткова; - аускультацію легенів, серця; - проведення електрокардіографії (ЕКГ) в стані спокою; за показаннями - добового моніторування (ДМ) ЕКГ; - проведення рентген телебачення органів грудної клітини; - за показаннями проведення реовазографії (РВГ) голінок; - визначення вмісту в плазмі венозної крові натще ЗХС, ТГ, ХО ЛПВЩ відомим ферментативним методом, 70 рівня глюкози плазми крові - відомим глюкозооксидазним методом (Комаров Ф.ЙИ., Коровкин Б.Ф., Меншиков В.В.
Биохимические исследования в клинике. - Злиста: АПП "Джангар", 1999. - 250с.|; 3. Встановлюють діагноз МС при наявності у пацієнта З або більше із наступних ознак: - ОТ »94см у чоловіків і ОТ »8Осм у жінок; - рівень ТГ в сироватці крові 21,7ммоль/л (»15Омг/дл); - ХС ЛИВЩ «0,9ммоль/л («З5мг/дл) у чоловіків і «1,1ммоль/л («4Омг/дл) у жінок; - АТ »130/85мм рт. ст.; - рівень глюкози натще 25,бммоль/л |АЇІрегіі К.б., 2іттеї Р., ЗПпам/ 9). Те тейароїїс зупдаготе - а пем могідм іде аєтіпйціоп // | апсеї. - 2005/ - Мої. 366. - Р.1059-10621). 4. Для оцінки вираженості атерогенності метаболічної дисліпідемії у хворого, згідно з корисною моделлю, го визначають та сумісно оцінюють коефіцієнти метаболічної дисліпідемії (К-, Ко») у вигляді співвідношень тригліцеридів до загального холестерину (Кі. - ТГ/ЗХС) та тригліцеридів до холестерину ліпопротеїдів високої щільності (Ко - ТГ/ ХО ЛПВЩ).
Шляхом звичайних арифметичних дій обчислюють коефіцієнти К. і Ко і в залежності від їхньої величини оцінюють ступінь вираженості метаболічної ДЛП та розвиток у хворих атерогенних ускладнень МС.
При збільшенні величини коефіцієнтів К. і Ко відповідно вище за 0,34 та 1,5 припускають наявність у хворого вираженого підвищення рівня ТГ і зниження ХО ЛПИПВЩ, ЦД 2 типу, ІХС з аритмією, кальцинозу - коронарних артерій, постінфарктного кардіосклерозу в анамнезі, присутність у хворого АСНК.
При зниженні значень коефіцієнтів К. і Ко відповідно нижче 0,34 та 1,5 припускають наявність у хворого вираженого підвищення рівня ЗХС, ЦД 2 типу, ІХС, фібриляції передсердь чи іншої аритмії, кальцинозу «г зо Коронарних артерій, МІ чи постінфарктного кардіосклерозу в анамнезі, АСНК.
Можливість здійснення даної корисної моделі підтверджується клінічними прикладами. о
Приклад 1 с
Хворий Ш,., 55 років, зубний технік (історія хвороби Мо4277), мав повну форму МС з наступними ознаками: ОТ - 1О4см, ТТГ - 2,7б6ммоль/л, ХС ЛПВЩ - 0,б4ммоль/л, АТ - 140/9О0мм рт. ст., рівень глюкози натще - 7,2мМммоль/л. (ав)
Рівень ЗХС - 8,44ммоль/л. с
Скаржився на стискуючий біль в лівій пригрудинній ділянці, що виникав при ходінні на відстань 300-40Ом, не мав ірадиації, супроводжувався відчуттям страху, проходив самостійно при відпочинку. Такий самий біль виникав і після психоемоційного перенавантаження, спостерігав також часте серцебиття, задишку, іноді перебої в роботі серця при фізичному напруженні, підвищення АТ до 160/90-100мм рт. ст., погіршення пам'яті, зору, « періодичне запоморочення голови, зниження розумової та фізичної працездатності. з с В анамнезі захворювання: підвищення артеріального тиску понад 12 років, стискуючий біль за грудиною упродовж 6-8 років, каротидний атеросклероз з наступною сегментарною ендартеректомією лівої внутрішньої з каротидної артерії, ішемічний мозковий інсульт в басейні правої внутрішньої каротидної артерії з помірно вираженим лівобоковим геміпарезом, ЦД 2 типу.
Аускультативно у легенях везикулярне дихання, тони серця приглушені, ритмічні, акцент 2-го тону над со аортою.
Для оцінки вираженості атерогенності метаболічної дисліпідемії у хворого, згідно з корисною моделлю, о визначають та сумісно оцінюють коефіцієнти метаболічної дисліпідемії (Ку, Ко). с Хворому Ш. обчислено коефіцієнти К. і Ко», отримано наступні значення Ку - 0,33 і Ко - 4,3, які асоціювалися
З вираженою метаболічною ДЛП: рівень ЗХС на 40,79 перебільшував обраний критерій, рівень ТГ був відповідно («в») вищим за обраний критерій на 38,495, а рівень ХС ЛПВЩ був нижче на 28,995 по відношенню до обраного для ль чоловіків критерію. З урахуванням значень коефіцієнтів К/ і Ко» та вираженості метаболічної ДЛП, хворому Ш. проведено просте клініко- нструментальне обстеження, спрямоване на пошук можливих атерогенних ускладнень.
На ЕКГ спокою: синусовий ритм з частотою серцевих скорочень (ЧСС) 75уд/хв. Помірна гіпертрофія міокарда лівого шлуночка (ГМЛШ) зі змінами міокарда задньо-бокової стінки. с При ДМ ЕКГ ознак ішемії міокарда не виявлено. Суправентрикулярна екстрасистолія переважно на тлі синусової тахікардії. Одиничні шлуночкові екстрасистоли.
При рентгентелебаченні з боку серця: помірна гіпертрофія лівого шлуночка (ГЛШ), кальциноз лівої бо Коронарної артерії (ЛКА), ущільнення аорти.
Хворому встановлено наступний клінічний діагноз: ІХС. Стабільна стенокардія напруження, ЇЇ функціональний клас. Суправентрикулярна і шлуночкова екстрасистолічна аритмія. СН ІІ А стадії. Гіпертонічна хвороба ІІ стадії. Цукровий діабет 2 типу, легкий перебіг, субкомпенсований. Вторинна змішана атерогенна дисліпідемія (гіперхолестеринемія, що поєднується з гіпертригліцеридемією та гіпоальфахолестеринемією). 65 Каротидний атеросклероз, дисциркуляторна атеросклеротична енцефалопатія ПІ стадії. Стійкі остаточні явища мозкового інсульту з лівобоковим гемісиндромом.
Висновки: наведений клінічний приклад з хворим Ш., 55 років, який мав повну форму МС свідчить, що виражена метаболічна ДЛП чинила несприятливий вплив на перебіг захворювання і на тлі інших гемодинамічних (артеріальна гіпертензія) та метаболічних чинників (абдомінальне ожиріння, ЦД 2 типу) призвела до розвитку атерогенних ускладнень МО. Коефіцієнти К. і Ко (К. «0,34 і Ко »1,5) асоціювали у хворого Ш. не тільки з вираженістю метаболічної ДЛП, але й з розвитком наступних небезпечних атерогенних ускладнень МС: ІХС з аритмією, кальцинозом ЛКА, ЦД 2 типу, каротидного атеросклерозу з мозковим інсультом в анамнезі, який залишив стійкі остаточні явища, що призвели до зниження якості життя.
Приклад 2.Хворий Ц., 45 років, спортивний тренер (історія хвороби Мо1935), мав неповну форму МС з такими 70 із його ознак: ОТ - 108 см, ТГ - 1,8ммоль/л, АТ - 145/98мм рт. ст.. Рівні ХС ЛПВЩ, глюкози не відповідали діагностичним критеріям синдрому і були відповідно 1,25ммоль/л та 4,77ммоль/л. Рівень ЗХС був підвищеним і складав 6,61ммоль/л.
Хворий скаржився на біль за грудиною з лівобоковою ірадиацією (під ліву лопатку та ліві міжребер'я) при прискореному ходінні на відстань до 1,Окм, який також виникав у відповідь на емоційне напруження і підвищення 7/5 Ат, задишку при фізичному напруженні, періодичні перебої в роботі серця.
В анамнезі захворювання: артеріальна гіпертензія упродовж 5 років, у віці 44 років переніс трансмуральний задньонижній інфаркт міокарда.
При аускультації легенів і серця: послаблене везикулярне дихання, розсіяні сухі хрипи в нижніх відділах легенів білатерально; тони серця приглушені, ритмічні, помірний акцент 2-го тону на аорті, м'який систолічний шум на верхівці.
Для оцінки вираженості атерогенності метаболічної дисліпідемії у хворого, згідно з корисною моделлю, визначають та сумісно оцінюють коефіцієнти метаболічної дисліпідемії (Ку, Ко).
Виконано обчислення коефіцієнтів К. і Ко». Знайдено зниження їх нижче 0,34 і 1,5 відповідно, а саме, К. - 0,27 та К; - 1,43.
Оцінка вираженості метаболічної ДЛП свідчить на користь вираженої гіперхолестеринемії (рівень ЗХС на 32,296о перебільшував обраний критерій). -
Дані інструментального обстеження хворого Ц., 45 років:
ЕКГ: синусовий ритм з ЧСС - 72уд/хв, помірна ГМЛШ, постінфарктний кардіосклероз задньої стінки лівого шлуночка. «г зо ДМ ЕКГ: Одиночні суправентрикулярні та шлуночкові екстрасистоли (часті мономорфні та поліморфні).
Епізодів міокардіальної ішемії не виявлено. о
Рентгентелебачення органів грудної клітини: з боку серця - невелика ГЛШ. с
Діагноз клінічний: ІХС. Стабільна стенокардія напруження, І ФК. Постінфарктний кардіосклероз (0) - позитивний інфаркт міокарда задньонижніх відділів лівого шлуночка, 28.02.2003р.). Суправентрикулярна й о
Зв шлуночкова екстрасистолія. СН І стадії. Гіпертонічна хвороба І стадії. Ожиріння | ступеня за абдомінальним с типом. Вторинна дисліпідемія (гіперхолестеринемія, тип Іа).
Висновки: клінічний приклад з хворим Ц., 45 років, у якого виявлено неповну форму МС свідчить про несприятливий перебіг захворювання у молодому віці. Зниження коефіцієнтів К 4 і Ко» відповідно нижче 0,34 і 1,5 асоціювалося з вираженим підвищенням ЗХС і супроводжувалося такими атерогенними ускладненнями МС, « 0 як Хо у вигляді стабільної стенокардії напруження ІІ ФК, постінфарктного кардіосклерозу в анамнезі, з с суправентрикулярної та частої шлуночкової екстрасистолії. В даному випадку часта мономорфна і поліморфна шлуночкова екстрасистолічна аритмія на тлі постінфарктного кардіосклерозу підвищує у хворого Ц., 45 років, з ризик раптової кардіальної смерті від фібриляції шлуночків.
Приклад З
Хворий Г., 49 років, електрик (історія хвороби Мо1503) скаржився на періодичний стискуючий біль за с грудиною, що виникав 3-4 рази за день як при фізичному напруженні, так і в стані спокою і усувався прийманням нітрогліцерину, задишку, прискорене серцебиття при підійманні по сходам на 3-4 поверхи, відчуття затерпнення («в») нижніх кінцівок, яке посилювалося при ходінні, швидку втомленість ніг на звичний темп ходіння, набряки с обличчя, верхніх кінцівок, сухість у роті, спрагу.
Дані анамнезу: гіпертонічна хвороба упродовж 12 років, постінфарктний кардіосклероз у молодому віці (37 і («в») 48 років), ЦД 2 типу з 43-річного віку. ль При аускультації легенів - дихання везикулярне, серцева діяльність почасти ритмічна, прискорена, одиничні екстрасистоли, виражений акцент 2-го тону над аортою.
Хворий Г. мав повну форму МС, ознаками якої були: ОТ - 112см, ТГ - 3,22ммоль/л, ХС ЛПВЩ - 0,71ммоль/л,
АТ - 220/125мм рт. ст., глюкоза натще - 6б,24ммоль/л.. Рівень ЗХС складав 6,8З3ммоль/л.
Для оцінки вираженості атерогенності метаболічної дисліпідемії у хворого, згідно з корисною моделлю, с визначають та сумісно оцінюють коефіцієнти метаболічної дисліпідемії (Ку, Ко).
При обчисленні коефіцієнтів Ку і Ко», встановлено їхні відповідні значення 0,47 та 4,5, котрі відображають наявність у хворого вираженої метаболічної ДЛП. Так, рівні ЗХС і ТГ перебільшували обрані критерії відповідно вро на 36,6 та 89495, а рівень ХС ЛІИПВЩ був зниженим на 21,195 порівняно з обраним для чоловіків діагностичним критерієм.
При проведенні ЕКГ хворому ГГ. в стані спокою виявлено синусовий ритм, порушення внутрішньопередсердної й внутрішньошлуночкової провідності ГМЛШ з ознаками перенавантаження та зниженням кровопостачання міокарда передньої, бокової і базальної стінок, постінфарктний кардіосклероз в 65 передньосептальних відділах лівого шлуночка.
Дані ДМ ЕКГ свідчили про наявність у хворого Г. шлуночкової екстрасистолії переважно при фізичному напруженні, на тлі якого виникала міокардіальна ішемія.
При рентгентелебаченні з боку серця виявлено гіпертрофію й дилатацію лівого шлуночка, збільшення у розмірах лівого передсердя, низькоамплітудні скорочення серцевого м'яза, ущільнення аорти.
На РВГ голінок: наявність ознак зниженого артеріального кровопостачання, що відповідають ІІ-му ступеню ішемії.
Огляд глазного дна окулістом: ознаки діабето-гіпертонічної ангіопатії сітківки обидвох очей.
В клінічному діагнозі: ІХС. Стабільна стенокардія напруження, ПІ функціональний клас. Постінфарктний кардіосклероз (О0-позитивний інфаркт міокарда задньої стінки лівого шлуночка, 10.11.93; -позитивний інфаркт 7/0 міокарда передньосептальної ділянки лівого шлуночка, 20.10.04). Екстрасистолічна шлуночкова аритмія. СН ПА стадії. Гіпертонічна хвороба ПП стадії. Цукровий діабет 2 типу, середньої тяжкості, субкомпенсований.
Діабето-гіпертонічна ретинопатія. Макроангіопатія нижніх кінцівок, хронічна ішемія Ії ступеня. Придбана комбінована дисліпідемія (тип ІІ у поєднанні з гіпоальфахолестеринемією).
Висновки: у наведеному прикладі з хворим Г., 49 років, з повною формою МС підвищення коефіцієнтів К. і Ко 7/5 Відповідно вище за 0,34 і 1,5 асоціювало з розвитком прогностично несприятливих атерогенних ускладнень МС, які виникли у молодому віці (виражена артеріальна гіпертензія, ІХС, стенокардія напруження з екстрасистолічною шлуночковою аритмією, постінфарктний кардіосклероз у віці 37 і 48 років, ЦД 2 типу із судинними ускладненнями - діабетичною ретинопатією та макроангіопатією нижніх кінцівок). У даному клінічному випадку несприятливий перебіг МС також асоціювався з вираженою метаболічною ДЛП, про що свідчило
Підвищення ліпідних коефіцієнтів К. і Ко.
Таким чином, в розглянутих клінічних прикладах доведено асоціацію ліпідних коефіцієнтів Ку і Ко з розвитком серцево-судинних ускладнень МС та несприятливим клінічним перебігом захворювання. Підвищення або зниження цих коефіцієнтів по відношенню до відповідних значень 0,34 і 1,5 є підставою для ретельного клінічного обстеження хворого з метою своєчасного виявлення, лікування та профілактики небезпечних ов атерогенних ускладнень МС, які погіршують прогноз і знижують якість життя.
Технічний результат. Використання корисної моделі у медичній практиці, у порівнянні з прототипом, - дозволяє за допомогою простих ліпідних коефіцієнтів, які відображають ступінь вираженості метаболічної дисліпідемії, підвищити ефективність прогнозування несприятливого перебігу метаболічного синдрому, зумовленого розвитком атерогенних ускладнень, та здійснити своєчасні й ефективні заходи первинної і «г зо вторинної профілактики захворювання. о

Claims (1)

  1. Формула винаходу с о
    35 Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі, який полягає у тому, що со проводять біохімічні дослідження плазми венозної крові натще, визначають показники ліпідного обміну, оцінюють вираженість атерогенності метаболічної дисліпідемії, який відрізняється тим, що для її оцінки визначають та сумісно оцінюють коефіцієнти метаболічної дисліпідемії (КІ, К2) у вигляді співвідношень тригліцеридів і загального холестерину (К1 - ТГ/ЗХС) та тригліцеридів і холестерину ліпопротеїдів високої щільності (К2 - ТГ/ «
    ХО ЛПВЩ), при значенні цих коефіцієнтів вище або нижче 0,34 і 1,5 відповідно судять про розвиток 7 с серцево-судинних ускладнень метаболічного синдрому та несприятливий перебіг захворювання. :з» Офіційний бюлетень "Промислова власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2008, М 4, 25.10.2008. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і Науки України. з о з о чь с 60 б5
UAU200710804U 2007-10-01 2007-10-01 Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі UA30304U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200710804U UA30304U (uk) 2007-10-01 2007-10-01 Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200710804U UA30304U (uk) 2007-10-01 2007-10-01 Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA30304U true UA30304U (uk) 2008-02-25

Family

ID=39817892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU200710804U UA30304U (uk) 2007-10-01 2007-10-01 Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA30304U (uk)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2521322C1 (ru) * 2013-02-12 2014-06-27 Федеральное государственное бюджетное учреждение "Научно-исследовательский институт кардиологии" Сибирского отделения Российской академии медицинских наук Способ оценки прогрессирования атерогенности при ишемической болезни сердца
RU2721687C1 (ru) * 2019-06-13 2020-05-21 Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Томский национальный исследовательский медицинский центр Российской академии наук" (Томский НИМЦ) Способ прогнозирования возможных тромбогенных осложнений при липидемии атерогенного генеза и клиническом диагнозе стенокардия напряжения разных функциональных классов

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2521322C1 (ru) * 2013-02-12 2014-06-27 Федеральное государственное бюджетное учреждение "Научно-исследовательский институт кардиологии" Сибирского отделения Российской академии медицинских наук Способ оценки прогрессирования атерогенности при ишемической болезни сердца
RU2721687C1 (ru) * 2019-06-13 2020-05-21 Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Томский национальный исследовательский медицинский центр Российской академии наук" (Томский НИМЦ) Способ прогнозирования возможных тромбогенных осложнений при липидемии атерогенного генеза и клиническом диагнозе стенокардия напряжения разных функциональных классов

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Jones et al. Natural history of coronary artery disease.
UA30304U (uk) Процес оцінки розвитку атерогенних ускладнень при метаболічному синдромі
Evrengul et al. Aortic stiffness and flow-mediated dilatation in normotensive offspring of parents with hypertension
Nikolić et al. Does the myocardial bridge protect the coronary from atherosclerosis? A comparison between the branches of the dual-left anterior descending coronary artery type 3: an autopsy study
Poirier Targeting abdominal obesity in cardiology: can we be effective?
RU2731887C1 (ru) Способ диагностики эндогенного воспаления у больных саркоидозом по показателю активности липоидоза
Halimovich TO STUDY CHANGES IN VASCULAR WALL STIFFNESS IN OBESE PATIENTS WITH PAROXYSMAL AF DURING THE PERIOD OF SINUS RHYTHM PRESERVATION
Samir Long-term outcomes of catheter ablation pulmonary veins on example of a clinical case patient with paroxysmal atrial fibrillation
Thompson Exercise and the heart: the Good, the Bad, and the Ugly
Ghanem Wisam et al. Is left ventricular hypertrophy a risk factor in hypertensive patients?
De Ciuceis et al. Poor concordance between non-invasive and locally invasive techniques of evaluation of microvascular morphology in the detection of hypertrophic remodeling of small resistance arteries
Salvetti et al. RESISTANT HYPERTENSION IN A GENERAL POPULATION IN NORTHERN ITALY: PREVALENCE, ASSOCIATED CARDIOVASCULAR RISK FACTORS AND TARGET ORGAN DAMAGE: PP. 42.362
Mizuno et al. ISH NIA PS 02-04 Urinary Na and K excretion values in outpatients with hypertension compared to patients with other diseases
Medvedeva et al. Impared metabolism of VEGF-A, HGF, IGF-1, G-CSF and GM-CSF in the progression of obesity in patients with gout
Didigova et al. PREVALENCE OF HYPERTENSION AND EFFECTIVENESS OF ITS TREATMENT IN CORONARY HEART DISEASE PATIENTS OF NORTH CAUCASUS: PP. 42.363
Erbel et al. The coronary calcium score for risk prediction
Mohr et al. Football as Medicine against cardiovascular disease
Salvetti et al. P1. 10: Prevalence of Resistant Hypertension in A General Population in Northern Italy: Associated Cardiovascular Risk Factors and Target Organ Damage
Kauffman et al. Clinical development and progression of heart disease
Haukilahti Sudden cardiac death, cardiac mortality, and morbidity in women: electrocardiographic risk markers
Tamarit-García et al. HOW TO DETERMINE THE ANKLE BRACHIAL INDEX IN THE INTERNAL MEDICINE OFFICES OF TWO SPANISH HOSPITALS: PP. 42.360
Drapkina et al. THE PREVALENCE OF NON-ALCOHOLIC FATTY LIVER DISEASE IN RUSSIAN FEDERATION IN NATIONAL-WIDE DIREG STUDY: PP. 42.361
O’Brien et al. Athlete’s heart syndrome: a diagnostic dilemma in the emergency department
Mykhailovska et al. Organizational aspects of primary health care system in Ukraine
Belval et al. Heat Stress and Illnesses in Athletes