UA155999U - Пилостійкий детектор задимленості на основі плазмон-поляритонного фотодетектора - Google Patents

Пилостійкий детектор задимленості на основі плазмон-поляритонного фотодетектора Download PDF

Info

Publication number
UA155999U
UA155999U UAU202305166U UAU202305166U UA155999U UA 155999 U UA155999 U UA 155999U UA U202305166 U UAU202305166 U UA U202305166U UA U202305166 U UAU202305166 U UA U202305166U UA 155999 U UA155999 U UA 155999U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
smoke
dust
photocurrent
ppfd
pppd
Prior art date
Application number
UAU202305166U
Other languages
English (en)
Inventor
Сергій Васильович Мамикін
Володимир Романович Романюк
Віктор Іванович Минько
Іван Захарович Індутний
Роман Анатолійович Редько
Михайло Григорович Душейко
Ірина Борисівна Мамонтова
Юрій Миколайович Лящук
Єлізавета Миколаївна Савчук
Олександр Вікторович Штикало
Василь Олександрович Точковий
Василий Александрович Точковой
Дар'я Андріївна Кузнєцова
Original Assignee
Інститут Фізики Напівпровідників Ім. В.Є. Лашкарьова Національної Академії Наук України
Институт Физики Полупроводников Им. В.Е. Лашкарева Национальной Академии Наук Украины
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Фізики Напівпровідників Ім. В.Є. Лашкарьова Національної Академії Наук України, Институт Физики Полупроводников Им. В.Е. Лашкарева Национальной Академии Наук Украины filed Critical Інститут Фізики Напівпровідників Ім. В.Є. Лашкарьова Національної Академії Наук України
Priority to UAU202305166U priority Critical patent/UA155999U/uk
Publication of UA155999U publication Critical patent/UA155999U/uk

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)

Abstract

Пилостійкий оптичний детектор задимленості містить лазерний діод, монохроматичне випромінювання якого є р-поляризованим, чутливий елемент з напиленим шаром золота, що межує з середовищем з продуктами горіння, та електронну частину з модулем прийому і обробки інформації. Як чутливий елемент використовують плазмон-поляритонний фотодетектор (ППФД) з золотим чи алюмінієвим покриттям. Крім того, він містить два лазерних діоди з однаковими довжинами хвиль випромінювання та різними кутами падіння променів на поверхню ППФД, які відповідають положенню напівширини максимуму на кутовій залежності фотоструму ППФД, або ж два лазерних діоди з різними довжинами хвиль випромінювання, які відповідають спектральному положенню напівширини максимуму у спектрі фотоструму ППФД. При цьому кути падіння випромінювання обох лазерів на поверхню ППФД однакові.

Description

Запропонована корисна модель належить до приладів реєстрації задимленості для виявлення пожежної загрози і сповіщення про небезпеку загорання.
Найбільш розповсюдженими і важливим серед них є детектори диму двох типів: іонізаційні та оптичні (1). Іонізаційні детектори використовують радіоактивне джерело для іонізації повітря в камері, створюючи канал для протікання електричного струму. Частинки диму перешкоджають іонізації і зменшують струм, викликаючи сигнал тривоги.
Оптичні детектори використовують явище розсіяння і зміни напрямку поширення променя світла на частинках диму, що потрапили у камеру детектора (2, 3). Факт розсіяння або перешкоджання ходу променя реєструється фотодетектором і сприймається як наявність диму.
Безпосередньо дим - це дрібнодисперсний аерозоль з розмірами твердих частинок від 0.1 до 0.001 мкм. В той же час частинки пилу мають розміри, більші ніж 10 мкм. Розділяють наступні типи диму: дим з тліючої стадії пожежі (як правило, він складається з великих частинок горіння - від 0.3 до 10.0 мкм та дим зі стадії пожежі з відкритим горінням (як правило, складається з мікроскопічних частинок горіння - від 0.01 до 0.3 мкм). Іонізаційні детектори найкраще виявляють швидкоплинні пожежі, що продукують дим з частинками 0.01-0.4 мікрона, темного чи чорного кольору (так званий чорний дим), в той час як більш сучасні фотоелектричні детектори ефективніші при виявленні повільно тліючих пожеж, з димом світлого (білого або сірого) кольору (так званий білий дим), з більшими частинками 0.4-10 мкм. Фотоелектричні детектори диму швидше реагують на займання, у його ранній стадії (мається на увазі процес тління, до того, як спалахне полум'я). В той час як іонізаційні детектори диму реагують швидше у стадії пожежі з вогнем (як правило 30-60 секунд). Крім того іонізаційні детектори мають знижену чутливість у середовищах з інтенсивним потоком повітря, і через це фотоелектричний детектор диму є надійнішим для виявлення диму як для фази пожежі з тлінням, так і з відкритим вогнем, оскільки потоки повітря не впливають на його функціональність.
Незважаючи на те, що такі датчики диму є дуже розповсюдженими (особливо оптичні датчики), у них є суттєвий недолік, який пов'язаний з хибним спрацюванням на аерозольні або пилові частинки, що може бути пов'язане, наприклад, з життєдіяльністю людини у побуті, а не з виникненням пожежі. Це призводить до значних і невиправданих матеріальних втрат, пов'язаних з реакцією на хибний пожежний виклик. Наприклад, з позаштатною посадкою літаків
Зо чи спрацювання системи пожежогасіння, внаслідок хибної тривоги.
Так, оптичні датчики диму І4-6Ї страждають від хибних спрацювань, пов'язаних з наявністю пилу, а не диму, оскільки чутливий елемент не розрізняє задимленість і запиленість приміщення. Тому актуальним є завдання створити оптичний пилостійкий сенсор диму з пониженою імовірністю хибного спрацювання від частинок звичайного пилу, що буде призводити до суттєво меншої імовірності виникнення хибної тривоги у запилених приміщеннях.
За близький аналог вибрано триканальний детектор задимленості І/Ї, принцип роботи чутливого елемента одного з каналів якого полягає у збудженні поверхневого плазмон- поляритонного резонансу (ПППР) в золотій плівці, що межує з навколишнім середовищем.
Чутливим елементом цього каналу є скляна пластина з напиленою тонкою плівкою золота.
Збудження ПІППР відбувається за допомогою лазерного джерела р-поляризованого випромінювання в геометрії Кречмана з використанням скляної призми зв'язку. Кут між падаючим та відбитим оптичним випромінюванням в такому сенсорі відповідає куту плазмонного резонансу при наявності на чутливому елементі молекул оксиду вуглецю.
Наявність диму призводить до збільшення концентрації оксиду вуглецю в повітрі та змінює оптичні параметри середовища і призводить до кутового зсуву ПППР, що реєструється за зміною інтенсивності променя світла додатковим фотодетектором. Детектор містить ще два канали реєстрації диму за допомогою вимірювання розсіювання світла від двох світлодіодів, а також напівпровідникові сенсори температури. Такий багатоканальний детектор є достатньо чутливим до диму і нечутливий до пилу за рахунок використання додаткових датчиків температури та додаткових оптичних сенсорів. Недоліком такого технологічного рішення є його великі габарити, конструкційна складність, затруднена мініатюризація та підвищена вартість.
Таким чином, задачею даної корисної моделі є створення оптичного одноканального датчика диму зі збереженням чутливості сенсора до диму, та нечутливості до частинок пилу, спрощеної конструкції, з можливістю мініатюризації та зменшених матеріальних затратах на виготовлення.
Поставлена задача вирішується тим, що пилостійкий оптичний детектор задимленості, що містить лазерний діод, монохроматичне випромінювання якого є р-поляризованим, чутливий елемент з напиленим шаром золота, що межує з середовищем з продуктами горіння, та електронну частину з модулем прийому і обробки інформації, згідно з корисною моделлю, як бо чутливий елемент використовують плазмон-поляритонний фотодетектор (ППФД) з золотим чи алюмінієвим покриттям, крім того, він містить два лазерних діоди з однаковими довжинами хвиль випромінювання та різними кутами падіння променів на поверхню ППФД, які відповідають положенню напівширини максимуму на кутовій залежності фотоструму ППФД, або ж два лазерних діоди з різними довжинами хвиль випромінювання, які відповідають спектральному положенню напівширини максимуму у спектрі фотоструму ППФД, при цьому кути падіння випромінювання обох лазерів на поверхню ППФД однакові.
Запропонований датчик диму може базуватися на ППФД на основі р-п-переходу в кремнії або ж бар'єру Шотткі. Зокрема, фотодетектор першого типу являє собою фоточутливу кремнієву структуру з глибиною залягання р-п переходу 100-150 нм та сформованими омічними тильними контактами з АЇ. Глибина залягання р-п-переходу вибрана таким чином, щоб його досягало поле
ПППР, яке експоненційно спадає вглиб напівпровідника. При цьому воно буде генерувати фотоносії, які ефективно розділяються в вбудованому електричному полі цього переходу. На поверхню кремнієвої пластини нанесена металева (Ай, АЇ) гратка, виготовлена за технологією інтерференційної фотолітографії з використанням халькогенідного фоторезисту. Параметри дифракційної гратки (період, глибина рельєфу, товщина металевої плівки у мінімумах рельєфу) вибираються таким чином, щоб забезпечити ефективне збудження ПППР та максимальну величину резонансного значення фотоструму.
Робота ПІПФД як сенсора диму випробувана на спеціально виготовленому стенді, з конструкцією, що грунтується на вимогах ШІ 217 І|8). Згідно з стандартом Ш/217 спрацювання датчика диму має відбутись протягом 2 хвилин при перевищенні оптичної густини диму
О-1.6 у9б/м. Для нашого випадку при умові, що дим від тканини є сірий, це відповідає зменшенню пропускання Т зі 10095 до величини меншої Ти-94 95. На стенді генерувався дим від тліючої тканини і після досягнення коефіцієнта пропускання світла в камері 94 95, сенсори витримувались протягом 2 хвилин. Кутові (на довжині хвилі 650 нм, р-поляризація) та спектральні (при куті падіння світла 6 кутових градусів) залежності фотоструму ППФД на основі золотої дифракційної гратки з періодом 800 нм представлені на Фіг. 1 та 2, відповідно. Криві 1, З відповідають характеристикам фотоструму ППФД до впливу диму, а криві 2,4 - характеристики
ППФД після перебування в камері з димом від тканини.
На цих кресленнях видно зміщення спектрально-кутового положення резонансу фотоструму внаслідок осідання частинок диму на поверхню ППФД. Дим від тканини призводить до суттєвого зсуву кутового (на 5 градусів) та спектрального (на 27 нм) положення плазмон-поляритонного резонансу і пов'язаного з ним фотоструму в сторону більших довжин хвиль і більших кутів. Такі спектральні, а також кутові зміни свідчать про належну чутливість сенсора до диму.
Для оцінки впливу пилу на сенсори диму на основі ППФД, той же зразок був розміщений в закритій герметичній камері об'ємом 0.1 м, де згідно з рекомендаціями |8), було розпилено 60 г цементної суміші, що підтримувалась у розпиленому стані упродовж 15 і 30 хвилин за допомогою вентиляторів. На Фіг. З представлені кутові (на довжині хвилі 650 нм, р-поляризація), а на Фіг. 4 спектральні (при куті падіння світла б кутових градусів) залежності фотоструму досліджуваного ППФД до (криві 5, 8) та після 15 (6, 9) та 30 (7, 10) хвилин перебування в камері з пилом. Видно що ні спектральне, ні кутове положення резонансу фотоструму не змінилось.
Змінилась тільки амплітуда, що є наслідком затінення частини зразка пилом. З цього можна зробити висновок, що частинки пилу занадто великі, щоб наблизитись до поверхні зразка (до того ж, рельєфного) на відстань порядку довжини хвилі і суттєво впливати на збудження і поширення ПППР, тому запропонований сенсор диму не чутливий до пилу.
Приклади конкретного виконання:
Приклад 1.
На Фіг. 5 зображена схема детектора задимленості на основі ППФД, який містить два лазерних діоди (11, 12) з однаковими довжинами хвиль випромінювання (в даному випадку
Хл-Л2-650 нм), які почергово освітлюють ПІПФД. Чутливий елемент ППФД - це кремнієва пластина (14) в приповерхневому шарі якої сформовано р-п-перехід, на поверхню пластини нанесено золоту гратку (13), а на тильну поверхню - омічний алюмінієвий контакт (15). Кути падіння випромінювання цих лазерів різні і вони відповідають положенню напівширини максимуму на кутовій залежності фотоструму ППФД в повітрі, тобто 0: та б» на Фіг. 1. Детектор також включає електронну частину (16), яка містить модуль прийому і обробки інформації
АКОРИШІМО. Модуль керує роботою лазерних діодів і визначає відношення значень фотоструму, збуджуваних лазерами. При відсутності диму, як видно з Фіг. 1, ці значення фотоструму (І: та Іг) рівні між собою і їх відношення дорівнює одиниці. Коли ж на поверхню ППФД потрапляють частинки диму, кутове положення поверхневого плазмон-поляритонного резонансу зміщується.
При цьому значення фотоструму, збуджуваного лазерним діодом з меншим кутом падіння 60 випромінювання на ППФД (б: на Фіг. 1) зменшується, тобто ії прямує до І. В той же час фотострум, який збуджується другим лазерним діодом з більшим кутом падіння випромінювання (62 на Фіг. 1) зростає, Іо прямує до г. Суттєво зростає і відношення значень фотоструму (2/1), і при досягненні критичної величини модуль обробки інформації включає сигнал сповіщення, чи систему пожежогасіння.
Приклад 2.
На Фіг. 6 зображена схема детектора задимленості на основі ППФД, який містить два лазерних діоди (17, 18) з різними довжинами хвиль випромінювання (71 та 72), які почергово освітлюють ППФД. Кути падіння випромінювання від обох лазерів однакові і в даному випадку 801-02-67. Чутливий елемент ППФД той же самий, як і в прикладі 1 - це кремнієва пластина (14) в приповерхневому шарі якої сформовано р-п-перехід, на поверхню пластини нанесено золоту гратку (13), а на тильну поверхню - омічний алюмінієвий контакт (15). Довжини хвиль цих лазерів вибрано таким чином, що вони відповідають спектральному положенню напівширини максимума фотоструму ППФД в повітрі, тобто /1 та л2 на Фіг. 2. Цей детектор теж має електронну частину (16) з модулем прийому і обробки інформації АКОШІМО, який керує роботою лазерних діодів і визначає відношення значень фотоструму, збуджуваних лазерами.
Принцип роботи цього варіанту детектора задимленості аналогічний прикладу 1. При відсутності задимлення значення фотоструму ППФД від двох лазерів (І: та Іг) рівні між собою і їх відношення дорівнює одиниці. При осадженні на ППФД субмікронних часточок диму це відношення значень фотоструму (2/1) суттєво зростає, і при досягненні критичної величини модуль обробки інформації включає сигнал сповіщення, чи систему пожежогасіння.
Таким чином, одноканальний детектор задимленості, що заявляється, є достатньо чутливим до диму та нечутливим до пилу; має малі габаритні розміри за рахунок використання ППФД, що дає можливість об'єднання в одному елементі збудження ПППР і його реєстрацію у вигляді фотоструму та дозволяє здійснити його мініатюризацію; має нижчу собівартість, ніж близький аналог, оскільки використовує кремнійсумісні технології та меншу кількість компонент ніж прототип; нечутливість до пилу досягається за рахунок способу отримання сигналу поверхневого плазмон-поляритонного резонансу і пов'язаного з ним резонансу фотоструму; наявність пилу навіть на поверхні сенсора, що заявляється, призводить тільки до зменшення величини фотоструму внаслідок затінення частини поверхні ППФД, а тому не буде
Зо реєструватись детектором.
Джерела інформації: 1. Нетіпу 9У.М. Рпоюеї!|есійс апа Іопігайоп Оеїесіюг5 - А Немівем/ ої ТНе І йегайиге Не-Ммізіеа //
Веїпйєемей Ресетрег. - 2004. - Т. 31. - б. 2010. 2. Войтович, И., В. Корсунский, Сенсорьї на основе плазмонного резонанса: принципьі, технологии, применения. К.: Сталь, 2011.
З. Нотоїа, уУ., Зипасе ріавтоп гезопапсе 5епвог5 ог аєїесіюп ої спетіса! апа бБіоіодіса! зресієз. Спетісаї геміемув, 2008. 108(2): р. 462-493. 4. Пат. ЮА 76633. Оптичний датчик диму / Кравченко Ю.С., Косаковський ГА. Мо и201207770; заявка. 25.06.2012, опубл. 10.01.13, Бюл. Мо 1. 5. Пат. ОА 37266. Датчик диму / Пойманов О.С. Мо 5201702441; заявка. 28.12.2017, опубл. 25.07.18, Бюл. Мо 14. 6. Пат. ОА 42892. Датчик диму радіоканальний / Федоренко С.В. Мо 5202001521; заявка. 06.10.2020, опубл. 10.12.20, Бюл. Мо 23. 7. Дорожинський Г.В., Маслов В.П., Качур Н.В., Філончук Р.Л., Багатоканальний детектор задимленості. Патент 91922 Україна, МПК (2006.01) 5088 17/10. Заявл. 13.01.2014; Опубл. 25.07.2014, Бюл. Мо 14. 8. 01217. - бБіпдіє апіа Мийіріє еіайоп ЗтоКе АїЇаптв5. // Опадепмгйег5 Іарогаюгіев. Іпс.,
МоппргооК, ІС, 60062.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Пилостійкий оптичний детектор задимленості, що містить лазерний діод, монохроматичне випромінювання якого є р-поляризованим, чутливий елемент з напиленим шаром золота, що межує з середовищем з продуктами горіння, та електронну частину з модулем прийому і обробки інформації, який відрізняється тим, що як чутливий елемент використовують плазмон- поляритонний фотодетектор (ППФД) з золотим чи алюмінієвим покриттям, крім того, він містить два лазерних діоди з однаковими довжинами хвиль випромінювання та різними кутами падіння променів на поверхню ППФД, які відповідають положенню півширини максимуму на кутовій залежності фотоструму ПІПФД, або ж два лазерних діоди з різними довжинами хвиль бо випромінювання, які відповідають спектральному положенню півширини максимуму у спектрі
UAU202305166U 2023-11-01 2023-11-01 Пилостійкий детектор задимленості на основі плазмон-поляритонного фотодетектора UA155999U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202305166U UA155999U (uk) 2023-11-01 2023-11-01 Пилостійкий детектор задимленості на основі плазмон-поляритонного фотодетектора

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202305166U UA155999U (uk) 2023-11-01 2023-11-01 Пилостійкий детектор задимленості на основі плазмон-поляритонного фотодетектора

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA155999U true UA155999U (uk) 2024-04-24

Family

ID=91621482

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202305166U UA155999U (uk) 2023-11-01 2023-11-01 Пилостійкий детектор задимленості на основі плазмон-поляритонного фотодетектора

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA155999U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2058928C (en) Simple fire detector
US5451931A (en) Optical smoke detector
US5103096A (en) Rapid fire detector
US8675200B2 (en) Hydrogen detecting surface plasmon resonator, surface plasmon resonance optical hydrogen detector and method for optically detecting hydrogen using surface plasmon resonance
US20210033513A1 (en) Smoke detector chamber boundary surfaces
US8085157B2 (en) Smoke detectors
US11788942B2 (en) Compact optical smoke detector system and apparatus
KR20060126476A (ko) 입자 모니터와 관련된 개선 및 그 방법
TWI695350B (zh) 用於偵測緊密覆蓋區偵測器內煙霧之裝置以及方法
US9791366B2 (en) Gas detector, gas detection method and optical component
US20200175848A1 (en) Fire detection system
US4241258A (en) Ultraviolet fire detector
US11650152B2 (en) Calibration of an optical detector
US10677714B2 (en) Optically enhanced protective cover for chamberless point sensor
UA155999U (uk) Пилостійкий детектор задимленості на основі плазмон-поляритонного фотодетектора
US20230349807A1 (en) Compact optical smoke detector system and apparatus
EP4019917B1 (en) Pyranometer and method of detecting a soiling on a dome in a pyranometer
US6130431A (en) Monolithic pattern-sensitive detector
JPH08145787A (ja) 焦電型赤外線センサ
KR102476185B1 (ko) 광대역 분광기를 이용한 화재감지시스템
CN113552086B (zh) 用于改进气体检测设备的方法、装置和系统
RU2698961C1 (ru) Датчик дыма
Spulber et al. An analysis of the efficiency of some laser systems used in difficult ambient conditions
KR20210087464A (ko) 연기 검출기 챔버 경계 표면
Ryser Optical systems for security engineering