UA153958U - Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу - Google Patents

Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу Download PDF

Info

Publication number
UA153958U
UA153958U UAU202202937U UAU202202937U UA153958U UA 153958 U UA153958 U UA 153958U UA U202202937 U UAU202202937 U UA U202202937U UA U202202937 U UAU202202937 U UA U202202937U UA 153958 U UA153958 U UA 153958U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
phase
power supply
winding
modules
supply modules
Prior art date
Application number
UAU202202937U
Other languages
English (en)
Inventor
Ігор Зенонович Щур
Володимир Богданович Цяпа
Богдан Іванович Крохмальний
Original Assignee
Національний Університет "Львівська Політехніка"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет "Львівська Політехніка" filed Critical Національний Університет "Львівська Політехніка"
Priority to UAU202202937U priority Critical patent/UA153958U/uk
Publication of UA153958U publication Critical patent/UA153958U/uk

Links

Landscapes

  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Control Of Ac Motors In General (AREA)

Abstract

Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу складається з m-фазного електродвигуна змінного струму, m-фазного модульного багаторівневого інвертора напруги, складеного з n послідовно з'єднаних модулів електричного живлення у кожній фазі обмотки статора електродвигуна. Кожен модуль електричного живлення складається з джерела постійної напруги та повномостового транзисторного комутатора. Обмотка статора електродвигуна поділена на два однотипно, але протифазно з'єднані m-фазні обмоткові модулі, n послідовно з'єднаних модулів електричного живлення модульного багаторівневого інвертора напруги включено у кожній з m фаз між однотипними виводами обмоткових модулів. Зі сторони одного m-фазного обмоткового модуля між крайніми модулями електричного живлення кожної фази модульного багаторівневого інвертора напруги та відповідними фазними виводами обмоткового модуля включено m-фазний двопозиційний перемикач, який в одній позиції з'єднує ці крайні модулі електричного живлення кожної з фаз із відповідними фазними виводами обмоткового модуля, а в іншій позиції з'єднує ці крайні модулі електричного живлення кожної з фаз між собою, розмикаючи фазні виводи обмоткового модуля.

Description

Корисна модель належить до галузі електромобілебудування, а саме стосується електроприводів та автономних систем електричного живлення транспортних засобів, які побудовані за принципом модульності як електричного двигуна, так і системи електричного живлення.
Відомі системи електропривода та автономного електричного живлення транспортних засобів, що складаються з т-фазного електродвигуна змінного струму та т-фазного інвертора напруги, який живиться від джерела постійної напруги (Заіет А. апа Магітапі М. А геміем/ оп тиПірназе амеб їог ашотоїїме Шасіюп арріїсайопе. ІЄЕЕ Тгапзасіоп5 оп Тгапзропаїйоп
Еіесійтісайоп, 2019, мої. 5, по. 4, рр. 1329-1348, дої: 10.1109/ТТЕ.2019.2956355).
Проте такі традиційні системи електропривода та автономного електричного живлення транспортних засобів характеризуються пониженою енергетичною ефективністю в умовах роботи транспортних засобів у широкому діапазоні зміни швидкості руху та дорожнього навантаження. Під час роботи електродвигуна на малих швидкостях та з малими навантаженнями застосування повнопотужних електродвигуна та інвертора напруги зумовлюють високі відносні втратами потужності в них. Крім того, відмова в роботі будь-якої складової системи - електродвигуна, інвертора напруги чи джерела постійної напруги - призводить до відмови роботи всього транспортного засобу.
Найбільш близьким аналогом корисної моделі є модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу, що складається з т-фазного електродвигуна змінного струму, т-фазного модульного багаторівневого інвертора напруги, складеного з п послідовно з'єднаних модулів електричного живлення у кожній фазі обмотки статора електродвигуна, причому кожен модуль електричного живлення складається з джерела постійної напруги та повномостового транзисторного комутатора (АЇ Мазппадапу У. І. Нідп- репоптапсе тийіемеї! іплмепег агіме ої бги5пІез5 ОС. тоїог. Іпіегпаййопа! дошгпаї! ої Зивіаіпабіе апа
Стееп Епегду, 2015, мої. 4(3-1), рр. 1-7, дої: 10.11648/)Циве.5.2015040301.11).
Застосований у цій системі т-фазний модульний багаторівневий інвертор напруги, складений з п послідовно з'єднаних модулів електричного живлення у кожній фазі обмотки статора електродвигуна, дає змогу об'єднати в одну систему тхп низьковольтних джерел постійної напруги та керувати за багаторівневим принципом фазними напругами т-фазного
Зо електродвигуна змінного струму. Це зменшує втрати потужності в інверторі напруги і електродвигуні та підвищує енергетичну ефективність усієї системи. Крім того, зростає відмовостійкість системи живлення та керування завдяки розподілу їх функцій по багатьох модулях. Однак, під час роботи транспортного засобу з малими швидкостями руху та невеликим навантаженням відносні втрати потужності в електродвигуні все ще залишаються високими, а його відмовостійкість низькою.
В основу корисної моделі поставлена задача створити модульну систему електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу з підвищеною енергетичною ефективністю та збільшеною відмовостійкістю усіх складових системи: електродвигуна, його електричного живлення та системи керування рухом.
Поставлена задача вирішується тим, що в модульній системі електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу, що складається з т-фазного електродвигуна змінного струму, т-фазного модульного багаторівневого інвертора напруги, складеного з п послідовно з'єднаних модулів електричного живлення у кожній фазі обмотки статора електродвигуна, причому кожен модуль електричного живлення складається з джерела постійної напруги та повномостового транзисторного комутатора, згідно з корисною моделлю, обмотка статора електродвигуна поділена на два однотипно, але протифазно з'єднані т-фазні обмоткові модулі, п послідовно з'єднаних модулів електричного живлення модульного багаторівневого інвертора напруги включено у кожній з т фаз між однотипними виводами обмоткових модулів, причому зі сторони одного т-фазного обмоткового модуля між крайніми модулями електричного живлення кожної фази модульного багаторівневого інвертора напруги та відповідними фазними виводами обмоткового модуля включено т-фазний двопозиційний перемикач, який в одній позиції з'єднує ці крайні модулі електричного живлення кожної з фаз із відповідними фазними виводами обмоткового модуля, а в іншій позиції з'єднує ці крайні модулі електричного живлення кожної з фаз між собою, розмикаючи фазні виводи обмоткового модуля.
Введення додаткових елементів та відповідних їх з'єднань дозволяє отримати дві підсистеми електроприводу, які мають різні показники і призначені для роботи в різних режимах роботи транспортного засобу. Перша система отримується за одного положення т-фазного двопозиційного перемикача, який з'єднує два модулі т-фазного електродвигуна змінного струму між собою послідовно і забезпечує їх живлення від т-фазного модульного бо багаторівневого інвертора напруги. У цьому режимі забезпечується максимальний електромагнітний момент двигуна і регулювання його кутової швидкості може здійснюватися від нуля до номінальної. Друга система отримується за іншого положення т-фазного двопозиційного перемикача, який підключає т-фазний модульний багаторівневий інвертор напруги лише до одного обмоткового модуля т-фазного електродвигуна змінного струму. У цьому режимі двигун створює лише половину від свого максимального електромагнітного моменту, проте регулювання його кутової швидкості забезпечується вже до подвійного рівня відносно номінального значення. Отримані підсистеми електроприводу мають енергетичні переваги у різних режимах роботи транспортного засобу. Перша - під час рушання, розгону та руху з невеликою швидкістю, а друга - на високих швидкостях руху транспортного засобу. Це забезпечує краще узгодження зі змінним навантаженням транспортного засобу та підвищує енергетичну ефективність електропривода. У випадку відмови в одній підсистемі електропривода, транспортний засіб буде працездатним завдяки іншій, що підвищує його відмовостійкість.
Корисна модель пояснюється кресленнями.
На Фіг 1 зображено функціональну схему модульної системи електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу, а на Фіг. 2 - принципову схему одного модуля електричного живлення т-фазного модульного багаторівневого інвертора напруги.
Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу містить два т-фазні обмоткові модулі 1 і 2 статора електродвигуна змінного струму, з фазними обмотками, відповідно, 11, 12,..., Іт та 21, 22,..., 2т, причому ці модулі з'єднані однотипно, зокрема в зірку, проте протифазно: в одному модулі з'єднані разом початки фазних обмоток, а в іншому - кінці Модульний т-фазний багаторівневий інвертор напруги З складається з т фаз, у кожній з яких послідовно з'єднано п модулів електричного живлення, відповідно З, 31.2, ..., Зі, З2.1, 322, ..., Зап, ..., Зти, Зт.2, ..., Зти, ЯКі ВКЛЮЧено у кожній з т фаз між однотипними виводами обмоткових модулів 1 і 2 статора електродвигуна змінного струму.
Зі сторони т-фазного обмоткового модуля 2 між крайніми модулями електричного живлення кожної фази Зтіи, Зт.2, ..., Зтп МОДУЛЬНОГО багаторівневого інвертора напруги З та відповідними фазними виводами 21, 22, ..., 2т обмоткового модуля 2 включено т-фазний двопозиційний
Зо перемикач 4, який складається з т фазних перемикачів 4, 42, ..., Ат. В одній позиції т-фазний двопозиційний перемикач 4 з'єднує крайні модулі електричного живлення кожної з фаз Зти, Зт.2, «.., Зт,п З ВІДПОВІДНИМИ фазними виводами 21, 22, ..., 27 Обмоткового модуля 2, а в іншій позиції він з'єднує ці крайні модулі електричного живлення кожної з фаз Зти, Зт2, ..., Зтп МІЖ СОбоОою, розмикаючи фазні виводи 21, 22, ..., 21 обмоткового модуля 2.
Кожен модуль електричного живлення 3) (і-1, ..., т; |-1, ..., п) складається з джерела постійної напруги 5, включеного в одну діагональ повномостового транзисторного комутатора 6.
Друга діагональ повномостового транзисторного комутатора б служить виходом модуля електричного живлення 3...
Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу працює таким чином.
Під час рушання та розгону транспортного засобу, коли необхідне велике тягове зусилля, т- фазний двопозиційний перемикач 4 з'єднує крайні модулі електричного живлення кожної з фаз
Зти, Зт2, ..., Зтп З ВідДПовідними фазними виводами 21, 22, ..., 21 обмоткового модуля 2. При цьому два обмоткові модулі 1 ії 2 т-фазного електродвигуна змінного струму вмикаються між собою пофазно послідовно з обох кінців т-фазного модульного багаторівневого інвертора напруги 3. Останній здійснює спільне керування фазними напругами обох обмоткових модулів 1 і 2 т-фазного електродвигуна змінного струму за багаторівневим принципом, підключаючи у кожен момент часу потрібну кількість джерел постійної напруги 5 в п послідовно з'єднаних у кожній фазі модулів електричного живлення З за допомогою своїх повномостових транзисторних комутаторів 6. Важливо, що для регулювання кожної фазної напруги достатньо забезпечити широтно-імпульсне регулювання вихідної напруги лише в одному з послідовно з'єднаних модулів електричного живлення 3 за допомогою свого повномостового транзисторного комутатора 6. У цьому режимі завдяки роботі обох обмоткових модулів 1 і 2 т- фазного електродвигуна змінного струму забезпечується максимальний електромагнітний момент двигуна, а регулювання його кутової швидкості забезпечується в діапазоні від нуля до номінальної.
Під час роботи транспортного засобу на високих швидкостях, коли вже не потрібне велике тягове зусилля, т-фазний двопозиційний перемикач 4 перемикається в інше положення і з'єднує крайні модулі електричного живлення кожної з фаз Зти, Зт2, ..., Зтп Між собою, 60 розмикаючи фазні виводи 21, 22, ..., 2т обмоткового модуля 2 т-фазного електродвигуна змінного струму. При цьому до т-фазного модульного багаторівневого інвертора напруги З буде підключений лише обмотковий модуль 1 т-фазного електродвигуна змінного струму, а обмотковий модуль 2 буде відключеним. Керування фазними напругами обмоткового модуля 1 теж здійснюється за багаторівневим принципом аналогічно до попереднього режиму роботи, проте обмотковий модуль 1 вже може отримувати повну вихідну напругу т-фазного модульного багаторівневого інвертора напруги 3, а тому може забезпечувати високу швидкість т-фазного електродвигуна змінного струму. У цьому режимі завдяки роботі лише одного обмоткового модуля 1 т-фазного електродвигуна змінного струму забезпечується менший максимальний електромагнітний момент двигуна, проте регулювання його кутової швидкості забезпечується в діапазоні від номінального до максимального значення.
Завдяки доцільній зміні кількості включених обмоткових модулів 1 і 2 т-фазного електродвигуна змінного струму та керуванню їх фазних напруг за багаторівневим принципом з широтно-імпульсним регулюванням вихідної напруги кожної фази лише в одному з послідовно з'єднаних модулів електричного живлення, підвищується енергетична ефективність системи електропривода транспортного засобу. Виконання електричного двигуна змінного струму з двома т-фазними обмотковими модулями 1 і 2, а системи електричного живлення у вигляді тхп модулів, об'єднаних в т-фазний модульний багаторівневий інвертор напруги 3, забезпечують підвищення відмовостійкості роботи всього транспортного засобу.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу, що складається з т-фазного електродвигуна змінного струму, т-фазного модульного багаторівневого інвертора напруги, складеного з п послідовно з'єднаних модулів електричного живлення у кожній фазі обмотки статора електродвигуна, причому кожен модуль електричного живлення складається з джерела постійної напруги та повномостового транзисторного комутатора, яка відрізняється тим, що обмотка статора електродвигуна поділена на два однотипно, але протифазно з'єднані т-фазні обмоткові модулі, п послідовно з'єднаних модулів електричного живлення модульного багаторівневого інвертора напруги включено у кожній з т
    Зо фаз між однотипними виводами обмоткових модулів, причому зі сторони одного т-фазного обмоткового модуля між крайніми модулями електричного живлення кожної фази модульного багаторівневого інвертора напруги та відповідними фазними виводами обмоткового модуля включено т-фазний двопозиційний перемикач, який в одній позиції з'єднує ці крайні модулі електричного живлення кожної з фаз із відповідними фазними виводами обмоткового модуля, а в іншій позиції з'єднує ці крайні модулі електричного живлення кожної з фаз між собою, розмикаючи фазні виводи обмоткового модуля.
UAU202202937U 2022-08-11 2022-08-11 Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу UA153958U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202202937U UA153958U (uk) 2022-08-11 2022-08-11 Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202202937U UA153958U (uk) 2022-08-11 2022-08-11 Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA153958U true UA153958U (uk) 2023-09-27

Family

ID=88790154

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202202937U UA153958U (uk) 2022-08-11 2022-08-11 Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA153958U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7430132B2 (en) Medium voltage inverter system
US6072707A (en) High voltage modular inverter
US6058032A (en) Multiplex pulse-width modulation power converter
CN112793471A (zh) 具有电池单元的电池及其运行方法
CN112793472A (zh) 具有电池单元的电池及其运行方法
US9667087B2 (en) Switchable energy storage device and method for operating a switchable energy storage device
US20130265011A1 (en) Circuit for charging a battery and for driving a three-phase electrical machine
US12021401B2 (en) Single stage charger for high voltage batteries
US20140104906A1 (en) Energy storage device, and system having an energy storage device
CN112912269B (zh) 用于车辆中的多源的多相逆变器及相关高压拓扑结构
CN115447397A (zh) 电源系统及移动体
US20130320888A1 (en) System comprising an electrically excited machine
ES2378865A1 (es) Convertidor de energía eléctrica de enclavamiento activo de cuatro o más niveles y método de control.
UA153958U (uk) Модульна система електропривода та автономного електричного живлення транспортного засобу
US20230344368A1 (en) Generalized multilevel converter circuit topology with switched capacitors
KR870007839A (ko) 엘리베이터의 정전 구출장치
RU2644384C1 (ru) Трехуровневый инвертор напряжения
EP4108507A1 (en) System for charging vehicle battery using motor driving system
RU200602U1 (ru) Электропривод с циклоконвертером
RU2407141C1 (ru) Частотный электропривод
Sachan et al. Reduced Switch Count 36 level Inverter for Open End Winding Induction Motor Drive
US20230253879A1 (en) Charger, a multiplexing current conversion circuit and an uninterruptible power supply including the same
ES2357852T3 (es) Dispositivo y procedimiento para controlar inversores conectados en serie.
SU1275730A1 (ru) Гистерезисный электропривод
Loh et al. Topological and modulation design of three-level Z-source inverters