UA153402U - Вітроенергетична установка - Google Patents

Вітроенергетична установка Download PDF

Info

Publication number
UA153402U
UA153402U UAU202300326U UAU202300326U UA153402U UA 153402 U UA153402 U UA 153402U UA U202300326 U UAU202300326 U UA U202300326U UA U202300326 U UAU202300326 U UA U202300326U UA 153402 U UA153402 U UA 153402U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
blades
horizontal shaft
wind
hub
generator
Prior art date
Application number
UAU202300326U
Other languages
English (en)
Inventor
Юлій Борисович Соколовський
Леонід Григорович Лімонов
Original Assignee
Юлій Борисович Соколовський
Леонід Григорович Лімонов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Юлій Борисович Соколовський, Леонід Григорович Лімонов filed Critical Юлій Борисович Соколовський
Priority to UAU202300326U priority Critical patent/UA153402U/uk
Publication of UA153402U publication Critical patent/UA153402U/uk

Links

Landscapes

  • Wind Motors (AREA)

Abstract

Вітроенергетична установка містить горизонтальний вал, конусний напрямляч повітряного потоку і дві маточини, на яких рівномірно розміщені лопаті першого і другого вітроколіс. При цьому лопаті мають аеродинамічну форму, до горизонтального вала кріпиться конусний напрямляч і маточина першого вітроколеса, а горизонтальний вал через прискорюючий редуктор за допомогою прохідних підшипників через поворотну головку з механізмом орієнтації і муфту з'єднаний з валом зверненого генератора. На корпусі статора генератора закріплена маточина другого вітроколеса, а на ній - радіальні та сполучні стрижні, на яких рівномірно розміщені аеродинамічні лопаті, вузли та деталі. При цьому вітроколеса обертаються в протилежних напрямках.

Description

Корисна модель належить до галузі нетрадиційної енергетики і може бути використана для отримання електричної енергії. Запропоновано нетрадиційну конструкцію вітроенергетичної установки з горизонтальним валом (ВЕУГВ).
ВЕУГВ становлять понад 9095 вітроенергетичних установок, їх серійним випуском займаються тисячі підприємств. Недоліком традиційної конструкції є мала поверхня лопаті, а як наслідок цього - початковий крутний момент близький до нуля, і тому запуск таких установок утруднений. Великі установки взагалі доводиться розкручувати від стороннього джерела.
Швидкість кінців лопатей при великих швидкостях повітряного потоку може наближатися до швидкості звуку, створюючи шум як у гвинтомоторного літака і перешкоди для електронних пристроїв, крім того лопаті б'ють птицю та іншу літаючу живність. При повороті установки зі зміною напрямку повітряного потоку на лопаті діє гіроскопічний момент, що прагне двічі на кожному оберті вигнути лопать, що може викликати великі напруги, які іноді призводять і до відриву лопатей. Щоб уникнути цього, лопаті максимально полегшують і застосовують спеціальні пристрої - віндрози, що здійснюють дуже повільний поворот вітродвигуна. Система віндроз та інші додаткові пристрої значно ускладнюють та підвищують вартість ВЕУГВ.
Найбільш поширені ВЕУГВ з трилопатевим компонуванням. Як правило, це швидкісні ВЕУГВ максимально можливої одиничної потужності. Прийнято вважати, що ці установки фактично досягли межі розмірів і встановленої потужності, і можливості подальшого підвищення їх ефективності суттєво обмежені. Вироблення електроенергії такої установки залежить від розміру її ротора (площі, що "омітається"), і в даний час на ринку доступні ВЕУГВ з великим діаметром ротора (2175 м).
Пропонована ВЕУГВ дозволяє підвищити її площу, що "Оомітається" без проблемного збільшення розмірів лопатей двох пропелерів і, тим самим, потужність електричного генератора при відомій швидкості повітряного потоку без застосування потужного і дорогого прискорюючого редуктора, що підвищує швидкість генератора. При цьому підвищується економічність і надійність отримання електричної енергії з повітряного потоку.
Відома ВЕУГВ, що містить вітротурбіну, виконану у вигляді лопатей, встановлених на горизонтальному робочому валу, привідний вал, кінематично пов'язаний з робочим валом генератора, і спрямовуючий хвостовик (патент ОА Ме2253747, МПК РОЗО 3/00 від 10.06.2005 р).
Зо Розглянемо його конструкцію як аналог. Робочий вал і привідний вал встановлені з можливістю обертання на одному кронштейні та пов'язані один з одним через конічну передачу. У аналізованому аналогу застосована лопатева вітротурбіна. Однак така установка має ряд недоліків, що обмежують область її застосування, наприклад, крім прискорюючого редуктора, що підвищує обороти генератора, додатково використовується конічний редуктор і т.п.
Вітродвигун за патентом РФ Мо 2508468 (МПК РОЗО 1/06, Бюл. Ме 19, 2013 р.) приймаємо як найближчий аналог до пропонованої нами вітроенергетичної установки. Цей вітродвигун -
ВЕУГВ містить горизонтальний вал з встановленим на ньому колесом з лопатями. Вітродвигун додатково містить закріплений на обичайці маточини колеса конусний напрямляч повітряного потоку і зовнішню обичайку. Між обичайкою маточини колеса та зовнішньою обичайкою рівномірно розподілені та закріплені лопаті першого рівня. На зовнішній обичайці із зовнішнього боку поступово розміщені лопаті другого рівня, а твірні лопатей першого і другого рівня виконані криволінійними зі зростаючим кутом атаки повітряного потоку. Технічною суттю цього винаходу є значне підвищення сумарної площі лопатей, збільшення крутного моменту на валу вітродвигуна.
Позитивною властивістю конструкції найближчого аналога є мінімізація коливань у робочому режимі лопатей першого рівня, закріплених між двома обичайками. Безпосередньо застосувати цей варіант мінімізації коливань лопатей в робочому режимі для вітряних турбін з великим діаметром ротора нереально (використовувати жорстке кільце діаметром, наприклад, 175 м), тому в конструкції використовується інший варіант цієї корисної ідеї.
Основним недоліком найближчого аналога є те, що твірні лопатей першого та другого рівня виконані криволінійними з зростаючим кутом атаки повітряного потоку. Тобто у найближчого аналога використовується принцип лобового опору (елементи вітродвигуна Савоніса (|1Ї), який менш ефективний для застосування у вітроенергетичних установках, ніж принцип підйомної сили (лопаті аеродинамічного профілю зазвичай з контролем налаштування їх кута атаки).
Реалізація установок з конструкції найближчого аналога доцільна для потужності трохи більше 3-4 кВт.
В основу корисної моделі поставлена задача, яка полягає у створенні нетрадиційної конструкції ВЕУГВ. Технічний результат пропонованої ВЕУГВ полягає в підвищенні площі, що "омітається" без проблемного збільшення розмірів лопатей двох пропелерів і ефективному бо перетворенні кінетичної енергії повітряного потока в електричну енергію завдяки одночасному обертанню в протилежних напрямках цих пропелерів і ротора та статора електричного генератора.
Поставлена задача вирішується тим, що у вітроенергетичній установці, що містить горизонтальний вал, конусний напрямляч повітряного потоку і дві маточини, на яких рівномірно розміщені лопаті першого і другого вітроколіс, згідно з корисною моделлю, лопаті мають аеродинамічну форму, до горизонтального вала кріпиться конусний напрямляч і маточина першого вітроколеса, а горизонтальний вал через прискорюючий редуктор за допомогою прохідних підшипників через поворотну головку з механізмом орієнтації і муфту з'єднаний з валом зверненого генератора зверненого типу, а на корпусі статора генератора закріплена маточина другого вітроколеса, на ній - радіальні та сполучні стрижні, на яких рівномірно розміщені аеродинамічні лопаті, вузли та деталі, причому вітроколеса обертаються в протилежних напрямках.
Варіант конструкції пропонованої вітроенергетичної установки представлений на кресленні, де введені такі позначення: 1 - конусний напрямляч повітряного потоку; 2 - аеродинамічні лопаті першого, малого вітроколеса; З - радіальні стрижні першого, малого вітроколеса; 4 - налагоджувальні гвинти першого, малого вітроколеса; 5 - маточина першого вітроколеса; 6 - редуктор; 7 - поворотна головка; 8 - прохідні підшипники поворотної головки та механізму орієнтації; 9 - сполучні муфти; 10 - вал генератора зверненого типу; 11 - налагоджувальні гвинти другого вітроколеса; 12 - аеродинамічні лопаті другого вітроколеса; 13 - радіальні стрижні другого вітроколеса; 14 - маточина на корпусі генератора зверненого типу; 15 - ротор генератора зверненого типу; 16 - вежа вітроенергетичної установки; 17 - струмознімач; 18 - статор генератора.
Розглянемо роботу пропонованої вітроенергетичної установки, беручи до уваги, що як генератор використовується електрична машина зверненого типу, у якої на роторі 15 розміщена робоча обмотка (постійного або змінного струму), кінці якої приєднані до кілець струмознімача 17 (два кінці і два кільця, якщо обмотка постійного струму, або три кінці і три кільця, якщо трифазна обмотка змінного струму), а як статор 18 використовується колесоподібна конструкція, в якій розміщені постійні магніти збудження генератора і яка може обертатися навколо власної осі.
Зо Вал 10 ротора генератора 15 механічно з'єднаний з першим, малим вітроколесом (2, З, 4) через підвищуючий редуктор 6, а статор генератора 18 механічно з'єднаний з другим, великим вітроколесом (12, 13). Аеродинамічні лопаті вітроколіс запрофільовані таким чином, що при певному напрямку повітряного потоку вітроколеса обертаються в протилежних щодо повітряного потоку напрямках, тобто якщо мале вітроколесо обертається за годинниковою стрілкою, то велике вітроколесо - проти годинникової стрілки. Це призведе до того, що за наявності повітряного потоку ротор і статор генератора будуть обертатися у протилежних напрямках, а це забезпечить суттєве збільшення ЕРС, яка індуктується в обмотці ротора.
Таким чином, за рахунок використання двох вітроколіс збільшується площа, що "омітається", і потужність ВЕУГВ при менших розмірах її лопатей у порівнянні з вітроенергетичною установкою традиційної конструкції.
У конструкції пропонованої ВЕУГВ використовується редуктор тільки на потужність першого вітроколеса, тому він легше і дешевше, ніж редуктор у традиційних ВЕУГВ на таку ж загальну потужність, він забезпечує потрібне підвищення напруги на виході генератора. Рекомендоване застосування пропонованої ВЕУГВ - на потужність до 10 мегават.
Джерело інформації: 1. Напзеп, Соїйп апа Напзеп, Кіївіу (2020). Несепі Адмапсез іп М/іпа Титбіпе Моїве Везеагсі.
Асоивіїсв 2020, 2(1), 171-206; ННре://дої.огд/10.3390/асоивіїс52010013 ОезптиКНа, 5пИБрНат;
Зопгодеер, Внанаснагуаа; Апиїі, даїпр АКвпоу; Вапіап, Раці (2018). М/іпа їШштбіпе поізе апа їв тійїдайоп Тесппіднев: А гемієм. Рай ої зресіа! ізвиє: 2па Іпіегпайопа! Сопієгепсе оп Епегду апа
Ромег, ІСЕР2О18, Зуапеу, А!йзвігаїїа. пирз//дої.ога/10.1016/.едурго.2019.02.215.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Вітроенергетична установка, що містить горизонтальний вал, конусний напрямляч повітряного потоку і дві маточини, на яких рівномірно розміщені лопаті першого і другого вітроколіс, яка відрізняється тим, що лопаті мають аеродинамічну форму, до горизонтального вала кріпиться конусний напрямляч і маточина першого вітроколеса, а горизонтальний вал через прискорюючий редуктор за допомогою прохідних підшипників через поворотну головку з механізмом орієнтації і муфту з'єднаний з валом зверненого генератора, а на корпусі статора бо генератора закріплена маточина другого вітроколеса, на ній - радіальні та сполучні стрижні, на яких рівномірно розміщені аеродинамічні лопаті, вузли та деталі, причому вітроколеса обертаються в протилежних напрямках. НІ її пий о їх Я н вні рн й ж, з ї
    ІТ. у, у і 7 ! зе а КЕ ЖЖ сдлнклнканя В рол З о іі ноя їз Е : ж Оки І Ши СЕН ше я : ; ет Жллннх ту й Й у - й щИ о. М г ІЗ ЕЕ не а я вл
UAU202300326U 2023-01-30 2023-01-30 Вітроенергетична установка UA153402U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202300326U UA153402U (uk) 2023-01-30 2023-01-30 Вітроенергетична установка

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202300326U UA153402U (uk) 2023-01-30 2023-01-30 Вітроенергетична установка

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA153402U true UA153402U (uk) 2023-06-28

Family

ID=88790066

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202300326U UA153402U (uk) 2023-01-30 2023-01-30 Вітроенергетична установка

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA153402U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7218011B2 (en) Diffuser-augmented wind turbine
KR101112479B1 (ko) 다단다중날개풍력시스템
US9989033B2 (en) Horizontal axis wind or water turbine with forked or multi-blade upper segments
WO2010053961A2 (en) Wind energy generation device
KR20140015520A (ko) 수평 다단 풍력 터빈
US20140227095A1 (en) Pivotal jet wind turbine
CA2590918A1 (en) Diffuser-augmented wind turbine
CN203412696U (zh) 一种集风轴流式风力发电装置
EP1375911A4 (en) WIND TURBINE FROM PROPELLER TYPE
US20120100004A1 (en) High efficiency impeller
UA153402U (uk) Вітроенергетична установка
JP2010223207A (ja) 垂直型反動風車発電機
US20100295314A1 (en) Floating wind turbine
JPS6143276A (ja) 発電風車装置
CN217080670U (zh) 一种双风轮风力发电机
KR102335566B1 (ko) 일체형 회전체의 고출력 발전 와류풍차장치
EP3396153A1 (en) A combination of a wind jet turbine and a wind turbine
RU2310090C1 (ru) Ветроэнергетическое устройство
KR100818161B1 (ko) 회전하는 집풍장치를 구비한 풍력발전장치
CN114352479A (zh) 一种风热光能转换利用一体型变压器组合装置
CN222162818U (zh) 一种风力发电叶片调节装置
JP2002257027A (ja) 風力発電装置
RU2076946C1 (ru) Ветроэлектрическая установка
RU2721928C1 (ru) Ветроустановка
CN221779567U (zh) 一种叶片风机