UA152335U - Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь - Google Patents

Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь Download PDF

Info

Publication number
UA152335U
UA152335U UAU202202751U UAU202202751U UA152335U UA 152335 U UA152335 U UA 152335U UA U202202751 U UAU202202751 U UA U202202751U UA U202202751 U UAU202202751 U UA U202202751U UA 152335 U UA152335 U UA 152335U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
diffraction
radiation
reflective surface
determination
early detection
Prior art date
Application number
UAU202202751U
Other languages
English (en)
Inventor
Альберт Миколайович Катунін
Олексій Володимирович Коломійцев
Олег Вікторович Кулаков
Олексій Миколайович Роянов
Володимир Вікторович Олійник
Original Assignee
Національний Університет Цивільного Захисту України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Цивільного Захисту України filed Critical Національний Університет Цивільного Захисту України
Priority to UAU202202751U priority Critical patent/UA152335U/uk
Publication of UA152335U publication Critical patent/UA152335U/uk

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)

Abstract

Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь полягає в реєстрації зниження інтенсивності відбитого від дифракційно відбивної поверхні лазерного випромінювання за різними напрямками, що з’являється при виникненні загорянь. Випромінювання генерується, розповсюджується по лінійній трасі, наприкінці траси відбивається від дифракційно відбивної поверхні за напрямками дифракційних максимумів діаграми розсіювання дифракційно відбивної поверхні та приймається для аналізу. При цьому випромінювання генерують лідаром диференціального поглинання і розсіювання та прийом випромінювання здійснюють багатодіапазонними фотоприймачами.

Description

Корисна модель належить до галузі систем пожежної сигналізації і може бути використана для виявлення та визначення напрямку загорянь.
Відомий спосіб виявлення загорянь, в якому здійснюється виявлення димових часток в оптичній камері із встановленими оптично ізольованими джерелом і приймачем інфрачервоного випромінювання |1|. При потраплянні в контрольовану зону оптичної камери димових часток, що відбивають інфрачервоне випромінювання, утворюється зв'язок між джерелом і передавачем інфрачервоного випромінювання та формується сигнал про виявлення загорянь.
Недоліком цього способу є значний час виявлення загорянь та неможливість визначення напрямку загорянь |1.
Відомий лінійний спосіб виявлення загорянь, в якому реєструється зниження інтенсивності інфрачервоного випромінювання на трасі при виникненні загорянь |2|. В ньому інфрачервоне випромінювання генерується лазерним випромінювачем та розповсюджується по лінійній трасі, наприкінці траси воно відбивається від світлоповертального покриття та спрямовується на фотоприймач, який суміщено із лазерним випромінювачем, для аналізу прийнятого сигналу.
При виникненні загорянь випромінювання ослаблюється внаслідок процесів поглинання та розсіювання, що призводить до зниження інтенсивності інфрачервоного випромінювання. При зниженні Інтенсивності випромінювання до визначеного рівня видається сигнал про виявлення загорянь.
Недоліком зазначеного способу є неможливість визначення напрямку загорянь |21.
Найближчим до запропонованого способу та вибраний нами за найближчий аналог є спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь |З), в якому лазерне випромінювання генерується та розповсюджується по заданій трасі. Наприкінці траси лазерне випромінювання відбивається від дифракційно відбивної поверхні, що забезпечує просторово-нерівномірний розподіл інтенсивності відбитого випромінювання. При цьому значна частина енергії відбитою випромінювання зосереджується у вузьких кутових секторах (максимумах просторово- неоднорідного розподілу інтенсивності відбитого випромінювання). В свою чергу, в кутових секторах, відмінних від напрямів даних максимумів розподілу, спостерігатиметься значне зниження інтенсивності відбитого випромінювання. За напрямками максимумів просторово- неоднорідного розподілу відбитого випромінювання розташовуються приймальні пристрої для
Зо аналізу прийнятого сигналу за допомогою аналізуючого пристрою.
За відсутності загорянь значного ослаблення відбитого випромінювання не спостерігається та рівень прийнятих сигналів у всіх приймальних пристроях не буде відрізнятися. При виникненні загорянь на одному з напрямків розповсюдження відбитого випромінювання фотоприймач на даному напрямку реєструє значне ослаблення випромінювання, при цьому рівень прийнятого сигналу буде відрізнятися від рівнів сигналів на інших напрямках. Оцінювання інтенсивності прийнятих сигналів на кожному з напрямків відбиття лазерного випромінювання, положення і кількість яких визначаються періодом дифракційно відбивної поверхні, дозволяє здійснювати виявлення та визначення напрямку загорянь.
Недоліком зазначеною способу є неможливість визначення можливого складу джерела загорянь для формування переліку необхідних операцій та прогнозування необхідного часу ліквідації пожежі (ЗІ.
В основу корисної моделі поставлено задачу вдосконалення способу раннього виявлення та визначення напрямку загорянь, у якому буде реалізовано можливість визначення складу джерел загорянь,
Поставлена задача вирішується в способі раннього виявлення та визначення напрямку загорянь, в якому лазерне випромінювання генерується та розповсюджується по лінійній трасі, наприкінці траси воно відбивається від дифракційно відбивної поверхні та зосереджується у вузьких кутових секторах, де розташовуються приймальні пристрої для аналізу прийнятого сигналу за допомогою аналізуючого пристрою, за рахунок введення лазерного лідара диференціального поглинання і розсіювання замість лазера є однією довжиною хвилі та багатодіапазонних фотоприймачів замість звичайних фотоприймачів на відповідних напрямках відбиття випромінювання.
Застосування лазерного лідара диференціального поглинання і розсіювання дозволяє здійснювати виявлення наявності домішок і частинок в різних концентраціях на трасі розповсюдження лазерного випромінювання, а на підставі даної інформації визначати склад джерел загорянь.
Технічний результат, який може бути отриманий при реалізації корисної моделі, полягає у виникненні можливості визначення складу джерел загорянь на підставі інформації про наявність домішок і частинок в різних концентраціях на трасі розповсюдження лазерного випромінювання.
На кресленні приведений варіант застосування запропонованого способу раннього виявлення та визначення напрямку загорянь, де: 1 - лазерний лідар, диференціального поглинання і розсіювання; 2 - багатодіапазонні фотоприймачі; З - аналізуючий пристрій; 4 - джерело загоряння; 5 - дифракційно відбивна поверхня; 6 - напрямки відбиття випромінювання.
Суть запропонованого способу раннього виявлення та визначення напрямку загорянь полягає у наступному.
Лазерним лідаром диференціального поглинання і розсіювання 1 генерується випромінювання на одній довжині хвилі. Лазерне випромінювання розповсюджується по заданій трасі, наприкінці траси відбивається від дифракційно відбивної поверхні 5, що забезпечує просторово-нерівномірний розподіл інтенсивності відбитого випромінювання. За рахунок даного відбиття випрамінювання поширюється в напрямках 6, що задовольняють умові: а.віпФ -- --,1-0,-1,2 й ; г) де Ф. кут відбиття випромінювання від дифракційно відбивної поверхні; а - період дифракційно відбивної поверхні;
К - хвильове число.
За визначеними напрямками відбиття лазерного випромінювання б (максимумами просторово-неоднорідного розподілу) розташовуються багатодіапазонні фотоприймачі 2 для аналізу прийнятого сигналу за допомогою аналізуючою пристрою З (кресл.).
За відсутності загорянь значного ослаблення відбитого лазерного випромінювання не спостерігається. При цьому ослаблення відбитого випромінювання за всіма напрямками приблизно однакове та інтенсивність прийнятих сигналів у всіх фотоприймачах 2 не буде відрізнятися.
При виникненні загорянь 4 на одному з напрямків розповсюдження відбитого лазерного випромінювання фотоприймач на даному напрямку реєструє значне зниження інтенсивності випромінювання, при цьому інтенсивність прийнятого випромінювання буде відрізнятися віл інтенсивності випромінювання на інших напрямках. На основі оцінювання інтенсивності прийнятого випромінювання на кожному з напрямків відбиття лазерного випромінювання 6, положення і кількість яких визначаються параметрами дифракційно відбивної поверхні 5, здійснюється виявлення та визначення напрямку загорянь.
Зо При виявленні та визначенні напрямку загорянь лазерний лідар генерує два лазерні пучки на різних довжинах хвиль, які послідовно або одночасно надсилаються уздовж однієї і тієї ж траси І|І4|Ї. Застосування лазерного лідара диференціального поглинання і розсіювання, який генерує два лазерні пучки на різних довжинах хвиль, дозволяє здійснювати виявлення наявності домішок і частинок в різних концентраціях на трасі розповсюдження лазерного випромінювання на основі явища резонансного поглинання лазерного випромінювання в межах контуру лінії поглинання речовини. Перша довжина хвилі Лоп розташована в центрі лінії поглинання речовини, а друга Хок - на Її крилі.
Один лазерний пучок поглинається молекулами речовини сильніше іншого. Спектральна відстань між двома пучками лазерного випромінювання незначна, тому перетин аерозольного розсіювання вважається однаковим для обох випадків. Відмінність в інтенсивності (або енергії, або потужності) зареєстрованих лідаром сигналів обумовлено різницею в поглинанні зазнефевнихдовкнн квиль дазерн го Ї ромінюв: ння кулами речовини:
Вело ЕД твор Кола) Кок КЕ
Р(Хоюг) Рок оКіон рої 0 ' ' (2)
Ко оп.2) Кон 2) . . де Р р "з"- значення потужностей сигналу зворотного розсіювання на фотоприймачі, що приходить з відстані 7 на довжинах хвиль оп та Кон ;
Роп, Рок. значення потужностей лазера на довжинах хвиль Коп та Мой :
Кіоп, Кік. постійна лідара на довжинах хвиль Коп та Хой :
Роп, Рой - коефіцієнти відбиття топографічної мішені або сумарний коефіцієнт пружного розсіювання Мі і молекулярного розсіювання Релея на довжинах хвиль А оп та А ої ;
Коопг) Кок). значення коефіцієнту ослаблення на довжинах хвиль Хоп та Моб,
Таким чином, для кожного роду домішок і частинок в способі можливо задати відповідну пару хвиль лідара диференціального поглинання і розсіювання та отримати інформацію про їх наявність та концентрацію. На основі цієї інформації можливо здійснити визначення складу джерел загорянь для формування переліку необхідних операцій та прогнозування необхідного часу ліквідації пожежі.
Джерела інформації: 1. Аспирационньій дььмовой пожарньй извещатель ЕАБО. Техническое описание О0ОО "Систем Сенсор Файир Детекторе". ОК: пер://Лимли.мазіїдот.ги/агіісіез/зузтетвзепзог 4.піт. 2. Линейнье пожарнье извещатели / Системь! безопасности 585 "Сгоїеск". Мо3 (81). ОВІ: перу//зресашотацйіс."и/паеєх.рир/апісів/237-Іїпеапіге. 3. Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь: патент Ме112169 Україна:
МПК 5088 17/00 501 1/00; заяв. 04.05.2016; опубл. 12.12.2016; Бюл. Мо23. 4 с. 4. Озаде ої І ідаг Зузіетв ог Оеїесійп ої Налагдои5 Зибеїапсез іп Магісиз МУеаїйег Сопайіопе / О. Киїаісом, А. Каїшпіп, Ма. Ко2пи5иКо, 5, Негазутом, О. Воїапом, Т. Сограси // ІЕЄЕЄЕ бій
Іптегтаїйіопа! Зутровішт оп Містоу/"ахе5, Надаг апа Ветоїєе 5епзіпуд (МА 85). - 2020. - РР. 360-363.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    15 Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь, що полягає в реєстрації зниження інтенсивності відбитого від дифракційно відбивної поверхні лазерного випромінювання за різними напрямками, що з'являється при виникненні загорянь, при цьому випромінювання генерується, розповсюджується по лінійній трасі, наприкінці траси відбивається
    20 від дифракційно відбивної поверхні за напрямками дифракційних максимумів діаграми розсіювання дифракційно відбивної поверхні та приймається для аналізу, який відрізняється тим, що випромінювання генерують лідаром диференціального поглинання і розсіювання та прийом випромінювання здійснюють багатодіапазонними фотоприймачами.
    « о 2» У як Зм Зм КИ ЕООООБЯОО КО» я ОО Чл з : ст
UAU202202751U 2022-08-01 2022-08-01 Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь UA152335U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202202751U UA152335U (uk) 2022-08-01 2022-08-01 Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202202751U UA152335U (uk) 2022-08-01 2022-08-01 Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA152335U true UA152335U (uk) 2023-01-11

Family

ID=88695890

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202202751U UA152335U (uk) 2022-08-01 2022-08-01 Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA152335U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7349094B2 (en) Laser radar apparatus having multiple output wavelengths
EP3176564A1 (en) Laser-type gas analyzing apparatus
RU2008141625A (ru) Устройство для оптического измерения расстояний
US20030016350A1 (en) Micropulse lidar system
MY153785A (en) Apparatus for determining concentration of gaseous component
US10088363B2 (en) Biometric sensor and biometric analysis system including the same
US20160178434A1 (en) High speed spectroscopic sensor assembly and system
CN104142571A (zh) 光学系统、太赫兹发射显微镜和用于制造器件的方法
Banakh et al. Laser echo signal amplification in a turbulent atmosphere
RU153460U1 (ru) Устройство для регистрации усиления обратного рассеяния в атмосфере
US20150049326A1 (en) Light detection and ranging
UA152335U (uk) Спосіб раннього виявлення та визначення напрямку загорянь
WO2002061402A1 (fr) Detecteur de gaz du type a diffraction spectrale a absorption laser, et procede de detection de gaz par diffraction spectrale a absorption laser
Zhang et al. Detection of the near-field targets by non-coaxial underwater single-photon counting lidar
JP5841498B2 (ja) 対象物検出装置
JP2007082608A (ja) 試料分析装置
RU160836U1 (ru) Устройство для регистрации усиления и ослабления обратного рассеяния в атмосфере
WO2010051805A3 (de) Laserentfernungsmesser mit zwei laserstrahlungsquellen
Razenkov Optimization of parameters of a turbulent lidar
US20240110866A1 (en) Optical measurement device and optical measurement method
KR101958623B1 (ko) 라이다 장치 및 그 측정오차 저감방법
CN112904308B (zh) 探测云相态及云水含量的激光雷达系统及方法
CN104181545B (zh) 一种人眼安全波长的共轴气溶胶激光雷达系统
GB2599282A (en) Attenuated total internal reflection optical sensor for obtaining downhole fluid properties
CN104457689B (zh) 一种用于近距离激光测距仪的光学接发结构