UA150325U - Спосіб вимірювання швидкості ультразвукової хвилі в полімерних нанокомпозитах за допомогою міток калібрації - Google Patents

Спосіб вимірювання швидкості ультразвукової хвилі в полімерних нанокомпозитах за допомогою міток калібрації Download PDF

Info

Publication number
UA150325U
UA150325U UAU202102953U UAU202102953U UA150325U UA 150325 U UA150325 U UA 150325U UA U202102953 U UAU202102953 U UA U202102953U UA U202102953 U UAU202102953 U UA U202102953U UA 150325 U UA150325 U UA 150325U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
ultrasonic wave
frequency
sample
polymer nanocomposite
input
Prior art date
Application number
UAU202102953U
Other languages
English (en)
Inventor
Анатолій Петрович Онанко
Тетяна Олегівна Буско
Оксана Петрівна Дмитренко
Микола Полікарпович Куліш
Тетяна Миколаївна Пінчук-Ругаль
Андрій Іванович Місюра
Original Assignee
Київський Національний Університет Імені Тараса Шевченка
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Київський Національний Університет Імені Тараса Шевченка filed Critical Київський Національний Університет Імені Тараса Шевченка
Priority to UAU202102953U priority Critical patent/UA150325U/uk
Publication of UA150325U publication Critical patent/UA150325U/uk

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices Characterised By Use Of Acoustic Means (AREA)

Abstract

Спосіб вимірювання швидкості проходження ультразвукової хвилі в полімерному нанокомпозиті за допомогою міток калібрації полягає у генерації і вимірюванні ультразвукової хвилі за допомогою послідовно встановлених частотоміра (1), генератора дільника частоти (3), генератора прямокутних імпульсів (4), п'єзоперетворювача (5), який встановлений на зразок (7) полімерного нанокомпозиту через буфер з плавленого кварцу (6), резонансного підсилювача (8) та двопроменевого осцилографа (9). При цьому генератор прямокутних імпульсів (4) з'єднаний з двопроменевим осцилографом (9) напряму для синхронізації розгортки, товщина зразка (7) полімерного нанокомпозиту становить h, а під час пропускання ультразвукової хвилі визначають частоту f проходження ультразвукової хвилі в зразку (7) полімерного нанокомпозиту. Після цього обчислюють швидкість проходження ультразвукової хвилі за формулою УУЗ=2h/T=2hhf. Після частотоміра (1) додатково встановлюють синтезатор частоти (2), який з'єднаний з осцилографом (9) напряму, який виконаний двопроменевим з входом U1 та входом U2, причому на вхід U1 направляють ультразвукову хвилю U, а на вхід U2 подають мітки калібрації UMK, які генерує синтезатор частоти (2). При цьому суміщають максимуми кожного ехо-імпульсу ультразвукової хвилі U, що відбилася від зразка (7) полімерного нанокомпозиту, з максимумами міток калібрації UMK, в результаті чого отримують кількість n міток між відповідними максимумами ехо-імпульсів U. Частоту f проходження ультразвукової хвилі в зразку (7) полімерного нанокомпозиту визначають за формулою f=fMК/n, а швидкість проходження ультразвукової хвилі визначають за формулою VУЗ=2hhf=2hh(fMК/n).

Description

Корисна модель належить до способів дослідження полімерних нанокомпозитів за допомогою ультразвуку і може бути використана для вимірювання швидкості Муз ультразвукової хвилі (УЗХ) в полімерних нанокомпозитах, які використовуються в радіотехніці, приладобудуванні, авіа- та космічній техніці, автомобілебудуванні. Відомі способі вимірювання швидкості УЗХ Муз шляхом суміщання ехо-сигналів (1-6). Недолік відомих способів пов'язаний з похибкою, яка обумовлена візуальним суміщенням ехо-сигналів на екрані осцилографа.
За найближчий аналог прийнятий спосіб вимірювання швидкості проходження УЗХ, що полягає у генерації і вимірюванні УЗХ за допомогою послідовно встановлених частотоміра, генератора дільника частоти, генератора прямокутних імпульсів, п'єзоперетворювача, який встановлений на зразок полімерного нанокомпозиту через буфер з плавленого кварцу, резонансного підсилювача та однопроменевого осцилографа. При цьому генератор прямокутних імпульсів з'єднаний з однопроменевим осцилографом напряму. Під час пропускання УЗХ визначають частоту Її проходження УЗХ в зразку. Після пропускання УЗХ обчислюють швидкість проходження такої УЗХ за формулою: Муз-2Н/1Т-Пхі.
Відомий спосіб вимірювання часу розповсюдження Лі акустичного імпульсу, в якому випромінюють і приймають акустичний імпульс і визначають час їх прибуття останнього за допомогою виділення одної півхвилі Аі/2 акустичного імпульсу за допомогою фіксування її переходу через 0, з метою підвищення точності вимірювань визначають час їг прибуття другий півхвилі Л2/2 за допомогою фіксування її переходу через 0, а час розповсюдження Ді акустичного імпульсу визначають за вказаними часами прибуття з урахуванням співвідношення кількості півхвиль Аг/2 між ними і кількістю п півхвиль А/2 від початку імпульсу до першої з вказаних півхвиль Ді-і2-її (7). Спосіб має недоліки: неможливість вимірювання швидкості ультразвуку Муз в тонких полімерних нанокомпозитах товщиною Нп-0,1-4 мм, так як при таких розмірах полімерних нанокомпозитів ехо-сигнали прямують за малі проміжки часу порядку АТа мкс. Крім цього, такий спосіб характеризується низькою точністю, а тому недостатньою надійністю, складністю конструкції та відносно високою вартістю приладів, які реалізують даний спосіб.
В основу корисної моделі, що заявляється, поставлена задача підвищення точності та надійності вимірювання швидкості УЗХ Муз одночасно з забезпеченням можливості його
Зо використання для вимірювання в тонких полімерних нанокомпозитах товщиною п-0,1--1 мм.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі вимірювання швидкості проходження УЗХ
Муз в полімерному нанокомпозиті за допомогою міток калібрації, що полягає у генерації і вимірюванні ультразвукової хвилі за допомогою послідовно встановлених частотоміра (1), генератора дільника частоти (3), генератора прямокутних імпульсів (4), п'єзоперетворювача (5), який встановлений на зразок (7) полімерного нанокомпозиту через буфер з плавленого кварцу (6), резонансного підсилювача (8) та двопроменевого осцилографа (9), при цьому генератор прямокутних імпульсів (4) з'єднаний з двопроменевим осцилографом (9) напряму для синхронізації розгортки, товщина зразка (7) полімерного нанокомпозиту становить п, а під час пропускання УЗХ визначають частоту ї проходження УЗХ в зразку (7) полімерного нанокомпозиту, після чого обчислюють швидкість проходження такої УЗХ за формулою
Муз-21/Т1-2Пхї, згідно з корисної моделлю, після частотоміра (1) додатково встановлюють синтезатор частоти (2), який з'єднаний з осцилографом (9) напряму, який виконаний двопроменевим з входом |; та входом І», при цьому на вхід Ої направляють УЗХ, а на вхід О2 подають мітки калібрації, які генерує синтезатор частоти (2), при цьому суміщають максимуми кожного ехо-імпульсу УЗХ, що відбилася від зразка (7) полімерного нанокомпозиту, з максимумами міток калібрації їмк, в результаті чого отримують кількість п міток між відповідними максимумами ехо-імпульсів, в результаті чого частоту Її проходження УЗХ в зразку (7) полімерного нанокомпозиту визначають за формулою ї-їмк/л, а швидкість проходження УЗХ визначають за формулою Муз-2ПхіІ-2Пх(їмк/п).
Корисна модель пояснюється кресленнями на Фіг. 1, Фіг. 2. На Фіг. 1 зображено схематичне зображення ехо-імпульсів та міток калібрації. Спосіб, що заявляється, здійснюється за допомогою пристрою, блок-схема якого зображена на Фіг. 2.
Пристрій складається з частотоміра (1), синтезатора частоти (2), генератора дільника частоти (3), генератора прямокутних імпульсів (4), п'єзоперетворювача (5), буфера з плавленого кварцу (6), зразка вимірюваного полімерного нанокомпозиту (7), резонансного підсилювача (8), двопроменевого осцилографа (9).
Спосіб здійснюють наступним чином. Гармонійні, високостабільні синусоїдальні коливання, які використовуються як мітки калібрації, з виходу синтезатора частоти (2) надходять на частотомір (1) для вимірювання частоти та запускають генератор дільника частоти (3). Вибір бо коефіцієнта ділення частоти визначається величиною затухання ультразвуку в полімерному нанокомпозиті (7). Прямокутні негативні імпульси з виходу генератора дільника частоти (3) запускають зондувальний генератор прямокутних імпульсів (4), який виробляє негативні імпульси більшою амплітуди для збудження УЗХ в полімерному нанокомпозиті (7) за допомогою п'єзоперетворювача (5). Генератор (4) також формує прямокутні імпульси для запуску генератора розгортання двопроменевого осцилографа (9). УЗХ поширюється через буфер з плавленого кварцу (б), відбившись від межі буфер-зразок і зразок-повітря, перетворений вдруге п'єзоперетворювачем (5), електричний сигнал надходить на вхід резонансного підсилювача (8).
Посилені відбиті сигнали подаються на перший вхід двопроменевого осцилографа (9) і спостерігаються на екрані у вигляді затухаючої послідовності ехо-імпульсів О (10), на другий вхід осцилографа з синхронною розгорткою обох променів подаються високостабільні, гармонійні коливання, які використовуються як мітки калібрації Омк (11), з виходу синтезатора частоти (2), зображені на вставці Фіг. 1.
Змінюючи частоту міток калібрації їмк-гармонійних коливань синтезатора частоти (2) між відповідними максимумами ехо-імпульсів ОО (10), на екрані двопроменевого осцилографи (9) укладають однакове число міток калібрації п Омк (11) і при цьому максимум кожного ехо- імпульсу Ш (10) поєднують з максимумом гармонійних коливань Омк (11):
Таким чином, вимір часу Т проходження УЗХ в полімерному нанокомпозиті зводять до вимірювання частоти покладених міток калібрації їмк і підрахунку числа періодів цих міток п (11) між відповідними максимумами ехо-імпульсів (10) за формулою: Т-1/-п/мк.
Техніко-економічні переваги корисної моделі перед аналогічними, що належать до найбільш прогресивних технічних рішень, полягають в спрощенні конструкції та зменшенні вартості пристроїв, що реалізують запропонований спосіб. Виконано задачу для вимірювання швидкості проходження ультразвукової хвилі Ууз в полімерному нанокомпозиті.
Джерела інформації: 1. Алерс Д. Измерениє очень мальх изменений скорости звука и их применение для изучения твердого тела. - Физическая акустика, Москва, Мир. - 1969. - Т. ІМ, ч. А. - С. 322-344. 2. Криштал М.А., Головин С.А. Внутреннее трение и структура металлов, Москва,
Металлургия. - 1976. - С. 83-84. 3. Новик А., Берри Б. Релаксационньсєе явления в кристалах, Москва, Атомиздат. - 1975.
Зо 4. Кузнецов Н.А., Потехин Д.С., Тарасов И.Е., Тетерин Е.П. Способ одновременного определения скорости продольньїх и сдвиговьїх акустических волн. Патент на изобретение Мо 2382358. РФ, заявл. 7.11.2006; опубл. 20.02.2010. 5. Соколов И.В., Качанов В.К. Тимофеев Д.В., Конов М.М., Синицьн А.А., Родин А.Б. Способ ультразвуковой зхо-импульсной толщинометрии. Патент на изобретение Мо 2422769. РФ, заявл. 30.03.2010; опубл. 27.06.2011, бюл. Мо 18. - 9 с. б. Онанко А.П., Заболотний М.А., Дмитренко О.П., Куліш М.П. та ін. Спосіб визначення поглинутої дози радіоактивного опромінення металами. Патент на винахід Мо 98078. Україна, заявл. 21.04.2011; опубл. 10.04.2012, бюл. Мо 7. - 7 с. 7. Авторське Свідоцтво СССР Мо 1173299, (301М 29/00. Опубл. 15.09.1985. (найближчий аналог).

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб вимірювання швидкості проходження ультразвукової хвилі в полімерному нанокомпозиті за допомогою міток калібрації, що полягає у генерації і вимірюванні ультразвукової хвилі за допомогою послідовно встановлених частотоміра (1), генератора дільника частоти (3), генератора прямокутних імпульсів (4), п'єзоперетворювача (5), який встановлений на зразок (7) полімерного нанокомпозиту через буфер з плавленого кварцу (6), резонансного підсилювача (8) та двопроменевого осцилографа (9), при цьому генератор прямокутних імпульсів (4) з'єднаний з двопроменевим осцилографом (9) напряму для синхронізації розгортки, товщина зразка (7) полімерного нанокомпозиту становить Пп, а під час пропускання ультразвукової хвилі визначають частоту ї проходження ультразвукової хвилі в зразку (7) полімерного нанокомпозиту, після чого обчислюють швидкість проходження ультразвукової хвилі за формулою Ууз-2п/Т-2Нхї, який відрізняється тим, що після частотоміра (1) додатково встановлюють синтезатор частоти (2),
    який з'єднаний з осцилографом (9) напряму, який виконаний двопроменевим з входом Ш; та входом І», причому на вхід Ої направляють ультразвукову хвилю |, а на вхід О2 подають мітки калібрації Омк, які генерує синтезатор частоти (2), при цьому суміщають максимуми кожного ехо-імпульсу ультразвукової хвилі О, що відбилася від зразка (7) полімерного нанокомпозиту, з максимумами міток калібрації Омк, в результаті чого отримують кількість п міток між бо відповідними максимумами ехо-імпульсів ОО, частоту ї проходження ультразвукової хвилі в зразку (7) полімерного нанокомпозиту визначають за формулою ї-їмк/пл, а швидкість проходження ультразвукової хвилі визначають за формулою Муз-2Пхі-2Пх (Імк/п). и : їх й п Ж скуее С шт УНК В ї сф: А АХ А К Б АН і А Де А НА БОЖОЮ ге шини
    Фіг. 1 : | пе Ж я ! ї й г
    Фіг. а
UAU202102953U 2021-06-02 2021-06-02 Спосіб вимірювання швидкості ультразвукової хвилі в полімерних нанокомпозитах за допомогою міток калібрації UA150325U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202102953U UA150325U (uk) 2021-06-02 2021-06-02 Спосіб вимірювання швидкості ультразвукової хвилі в полімерних нанокомпозитах за допомогою міток калібрації

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202102953U UA150325U (uk) 2021-06-02 2021-06-02 Спосіб вимірювання швидкості ультразвукової хвилі в полімерних нанокомпозитах за допомогою міток калібрації

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA150325U true UA150325U (uk) 2022-02-02

Family

ID=89901901

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202102953U UA150325U (uk) 2021-06-02 2021-06-02 Спосіб вимірювання швидкості ультразвукової хвилі в полімерних нанокомпозитах за допомогою міток калібрації

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA150325U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH0525045B2 (uk)
Papadakis The measurement of ultrasonic velocity
JPH0914949A (ja) 超音波形検出装置用の遅延ラインおよびその使用方法
Goujon et al. Behaviour of acoustic emission sensors using broadband calibration techniques
US2439131A (en) Resonance inspection method
Xiao et al. Measurement methods of ultrasonic transducer sensitivity
JPS6156450B2 (uk)
Pantea et al. Digital ultrasonic pulse-echo overlap system and algorithm for unambiguous determination of pulse transit time
Bayón et al. Estimation of dynamic elastic constants from the amplitude and velocity of Rayleigh waves
Gerasimov et al. Applications of digital signal processing methods in ultrasonic flowmeters
UA150325U (uk) Спосіб вимірювання швидкості ультразвукової хвилі в полімерних нанокомпозитах за допомогою міток калібрації
Veidt et al. Flexural waves transmitted by rectangular piezoceramic transducers
RU187411U1 (ru) Устройство для определения упругих констант твердых тел
Ho/gseth et al. Rubidium clock sound velocity meter
JPS6145773B2 (uk)
SU815614A1 (ru) Ультразвуковой способ измерени МОдул юНгА
Leiko et al. Experimental data on dynamic changes of radio pulses when they are emitted by piezoceramic electromechanical transducers
Miller et al. Sampled‐cw Study of``Inhomogeneous''Ultrasonic Responses in Solids
RU2284015C2 (ru) Способ измерения расхода потока и устройство для его осуществления
SU1004757A1 (ru) Ультразвуковое устройство дл измерени механических напр жений
SU1345063A1 (ru) Способ определени толщины и скорости распространени ультразвуковых объемных волн в издели х
RU88460U1 (ru) Ультразвуковой расходомер (варианты)
SU1753408A1 (ru) Способ измерени скорости распространени ультразвуковых колебаний
RU2660307C1 (ru) Способ исследования геометрических параметров каверны подземного хранилища газа
RU1812446C (ru) Способ измерени приращени скорости ультразвуковых волн