UA149844U - Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою - Google Patents

Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою Download PDF

Info

Publication number
UA149844U
UA149844U UAU202103927U UAU202103927U UA149844U UA 149844 U UA149844 U UA 149844U UA U202103927 U UAU202103927 U UA U202103927U UA U202103927 U UAU202103927 U UA U202103927U UA 149844 U UA149844 U UA 149844U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
rail
wheel
contact
point
cleaning
Prior art date
Application number
UAU202103927U
Other languages
English (en)
Inventor
Максим Володимирович Ковтанець
Володимир Сергійович Ноженко
Оксана Вікторівна Сергієнко
Сергій Валентинович Кузьменко
Тетяна Миколаївна Ковтанець
Ольга Вікторівна Просвірова
Роман Миколайович Гирман
Original Assignee
Східноукраїнський Національний Університет Імені Володимира Даля
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Східноукраїнський Національний Університет Імені Володимира Даля filed Critical Східноукраїнський Національний Університет Імені Володимира Даля
Priority to UAU202103927U priority Critical patent/UA149844U/uk
Publication of UA149844U publication Critical patent/UA149844U/uk

Links

Landscapes

  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Abstract

Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою, що здійснюють шляхом очистки рейки або контакту колеса з рейкою, полягає у продавлюванні плівок забруднень і утворенні контакту між колесом і рейкою стисненим повітрям та твердим сипучим абразивним матеріалом, які проникають у поверхні контактуючих тіл та плівки забруднень. Очистку здійснюють шляхом подачі під тиском речовини в зону контакту колеса з рейкою, де як речовини використовують рідину.

Description

Корисна модель належить до залізничного транспорту, а саме до способів керування фрикційною взаємодією у фрикційному контакті "колесо-рейка" та може бути використана на локомотивах для збільшення тягово-зчіпних та гальмівних якостей рухомого складу.
Найбільш близьким за технічною суттю є спосіб керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою, який полягає у продавлюванні плівок забруднень і утворення контакту між колесом і рейкою твердими абразивними частинками, що впроваджуються в поверхні контактуючих тіл |див. Каменев М.М. Зффективное использование песка для тяги поездов/трудьї ЦНИЙМПС вьїп. 366. М: Изд. "Транспорт", 1968. - с. 8). Цей спосіб вибраний за прототип.
Недоліками відомого способу керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою є: пошкодження контактуючих поверхонь та знос системи "колесо-рейка", збільшення опору руху поїзда, які спричинені впровадженням в поверхні колеса і рейки значної кількості зруйнованого абразивного матеріалу, що потрапляє під колеса вагонів; неефективна очистка поверхонь, у зв'язку, з чим спостерігається зниження зчіпних якостей локомотива; неконтрольована подача піску на рейку, що призводить до виникнення на поверхні рейки шару піску певної товщини, яка спричиняє прослизання частинок піску між собою, що значно знижує коефіцієнт зчеплення колеса з рейкою та знижує ефект від подачі піску: несприятливий вплив на людину і навколишнє середовище (при проходженні локомотива залізничних станцій, вокзалів і т.д.), за рахунок утворення при подачі абразивного матеріалу пилу в підвішеному стані.
В основу корисної моделі поставлено задачу вдосконалення способу безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою шляхом заміни подачі абразивного сипучого матеріалу у потоці стисненого повітря на очищення, яке здійснюють шляхом подачі під тиском речовини в зону контакту колеса з рейкою, де як речовину використовують рідину, що дозволить знизити витрати на абразивний матеріал та його підготовку, виконувати різні комбінації з мийними субстанціями та хімічними речовинами, підвищити швидкодію спрацьовування та ефективність способу і тим самим знизити вірогідність
Зо виникнення та розвинення процесів боксування або юза.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою, що здійснюють шляхом очистки рейки або контакту колеса з рейкою, який полягає у продавлюванні плівок забруднень і утворенні контакту між колесом і рейкою стисненим повітрям та твердим сипучим абразивним матеріалом, які проникають у поверхні контактуючих тіл та плівки забруднень, згідно з корисною моделлю, очистку здійснюють шляхом подачі під тиском речовини в зону контакту колеса з рейкою, де як речовину використовують рідину.
Така корисна модель дозволить підвищити швидкодію спрацьовування і тим самим знизити вірогідність виникнення та розвинення процесів боксування або юза, використовувати різні варіанти сумісності рідини та різноманітних активних субстанцій та хімічних речовин для досягнення підвищення і стабілізації коефіцієнту зчеплення контактів "колесо-рейка" та "колесо- гальмівна колодка" і зниження зносу їх контактуючих поверхонь, а також виконувати лубрикацію двоточкового контакту в залежності від умов ведення рухомого складу, знизити поверхневу температуру в контакті колеса з рейкою, що особливо важливо при екстреному гальмуванні.
Запропонований спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою працює наступним чином.
При рушанні локомотива з місця для зменшення небезпеки боксування, на підйомі або при екстреному гальмуванні (щоб уникнути юза), особливо якщо поверхні рейок, замаслені або вологі, на контактуючу поверхню рейки або в контакт колеса з рейкою здійснюють подачу під тиском речовини, де як речовину використовують рідину.
Під час руху локомотива у різних умовах руху, а також з урахуванням погодних умов роботу у момент початку виникнення процесу боксування чи юза, або для профілактичних дій рідина під тиском на виході до 200 Бар подається безпосередньо в зону контакту колеса з рейкою або на гребінь колеса.
Основний принцип такого впливу це спрямований сфокусований струмінь рідини високого тиску, який виходячи з профільованих сопел здатний ефективно очищати найсильніші поверхневі забруднення і усувати навіть застарілий поверхневий бруд контактуючих поверхонь (пісок, мастило, дизельне паливо, опале листя і т.п.).
Відомо, що при досягненні температури вище 450 С, значно зменшується коефіцієнт бо зчеплення металевих поверхонь та погіршуються їх механічні властивості, що призводять до інтенсивного зносу як колеса так і рейки, тому необхідно регулювати температуру в зоні контакту колеса з рейкою. При використанні запропонованого способу рідина, що потрапляє безпосередньо у зону контакту колеса з рейкою, не тільки виконує процес очищення від поверхневих забруднень, а і викликає зменшення поверхневої температури контактуючих поверхонь, яка виключає виникнення процесу боксування або юза рушійного колеса з рейкою та колеса з гальмівною колодкою. А при проходженні кривих ділянок шляху рідина може виступати у ролі лубрикатора зменшуючи коефіцієнт тертя між гребенем колеса та бічною гранню рейки.
Перевагою запропонованого способу є передбачене додавання до рідини різних мийних активних субстанцій та хімічних речовин, які можуть істотно підвищити ефективність очищення поверхонь або виконати їх модифікацію для зміни структури та фізико-хімічних властивостей контактуючих металевих поверхонь та підвищення їх корозійної стійкості.
Застосування запропонованого способу дозволить підвищити швидкодію спрацьовування і тим самим знизити вірогідність виникнення та розвинення процесів боксування або юза, використовувати різні варіанти сумісності рідини та різноманітних активних субстанцій та хімічних речовин для досягнення підвищення і стабілізації коефіцієнту зчеплення контактів "колесо-рейка" та "колесо-гальмівна колодка" і зниження зносу їх контактуючих поверхонь, а також виконувати лубрикацію двоточкового контакту в залежності від умов ведення рухомого складу, знизити поверхневу температуру в контакті колеса з рейкою, що особливо важливо при екстреному гальмуванні.

Claims (2)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою, що здійснюють шляхом очистки рейки або контакту колеса з рейкою, який полягає у продавлюванні плівок забруднень і утворенні контакту між колесом і рейкою стисненим повітрям та твердим сипучим абразивним матеріалом, які проникають у поверхні контактуючих тіл та плівки забруднень, який відрізняється тим, що очистку здійснюють шляхом подачі під тиском речовини в зону контакту колеса з рейкою, де як речовини використовують рідину.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що до складу рідини входять мийні субстанції та Зо хімічні речовини, що уповільнюють корозію.
UAU202103927U 2021-07-06 2021-07-06 Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою UA149844U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202103927U UA149844U (uk) 2021-07-06 2021-07-06 Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202103927U UA149844U (uk) 2021-07-06 2021-07-06 Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA149844U true UA149844U (uk) 2021-12-08

Family

ID=79187276

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202103927U UA149844U (uk) 2021-07-06 2021-07-06 Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA149844U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Arias-Cuevas et al. Field investigations into the adhesion recovery in leaf-contaminated wheel–rail contacts with locomotive sanders
AU767920B2 (en) Friction management brake shoe
US2890970A (en) Method of treating rails to prevent oil films
RU125950U1 (ru) Тормозная вагонная композиционная колодка
Arias-Cuevas et al. Field investigations into the performance of magnetic track brakes of an electrical multiple unit against slippery tracks. Part 1: Adhesion improvement
UA149844U (uk) Спосіб безконтактного керування фрикційною взаємодією у двоточковому контакті колеса з рейкою
RU126300U1 (ru) Тормозная колодка с композиционными вставками для локомотивов и мотовозов
RU2504492C1 (ru) Способ увеличения сцепления колеса с рельсом
Lewis et al. Optimisation of a railway sanding system, Part 2: Adhesion Tests
SU1757945A1 (ru) Способ подачи смазки и песка на рельсы
Sroba et al. Canadian Pacific Railway’s 100% effective lubrication initiative
UA143439U (uk) Спосіб управління зчепленням коліс тягового транспортного засобу з рейками
RU2494901C1 (ru) Тормозная колодка с композиционными вставками для локомотивов и мотовозов
UA141061U (uk) Спосіб підвищення зчеплення в зоні контакту колеса з рейкою
US20020108824A1 (en) Friction management brake shoe
Khan et al. Optimization of wheel-rail interface friction using top-of-rail friction modifiers: State of the art
Kovtanets et al. Increase of coupling characteristics and profitability of the locomotive modernization of system of supply of sand
RU127022U1 (ru) Тормозная вагонная колодка с композиционными вставками
UA124804U (uk) Спосіб підвищення зчеплення в зоні контакту колеса з рейкою
Vasic et al. New rail materials and coatings
RU2399533C1 (ru) Способ лубрикации железнодорожных рельсов
Antipin et al. Modern methods of modifying the frictional state of the wheel-rail system
Fukagai et al. Development of wheel/rail friction moderating system (FRIMOS)
RU2665098C1 (ru) Рельсо-гребнесмазывающее устройство
Shapovalov et al. Application of tribology theoretical bases for working out of resource-saving systems on railway transportation