UA148627U - Хвильова енергетична установка - Google Patents

Хвильова енергетична установка Download PDF

Info

Publication number
UA148627U
UA148627U UAU202102394U UAU202102394U UA148627U UA 148627 U UA148627 U UA 148627U UA U202102394 U UAU202102394 U UA U202102394U UA U202102394 U UAU202102394 U UA U202102394U UA 148627 U UA148627 U UA 148627U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
float
lever
wave energy
consoles
energy installation
Prior art date
Application number
UAU202102394U
Other languages
English (en)
Inventor
Євгеній Адамович Щепановський
Original Assignee
Євгеній Адамович Щепановський
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Євгеній Адамович Щепановський filed Critical Євгеній Адамович Щепановський
Priority to UAU202102394U priority Critical patent/UA148627U/uk
Publication of UA148627U publication Critical patent/UA148627U/uk

Links

Landscapes

  • Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)

Abstract

Хвильова енергетична установка, яка містить поплавкову конструкцію, розташовану на поверхні води з можливістю зворотно-поступального руху на хвилях, стаціонарну опору та механізм перетворення зворотно-поступального руху в обертальний, які розташовані на стаціонарній поверхні, важіль передачі зворотно-поступального руху від поплавкової конструкції до механізму перетворення руху, згідно з корисною моделлю поплавкова конструкція містить поплавковий елемент, закріплений на консолях, між консолями розміщений жорсткий з'єднувальний елемент, до якого з обох кінців шарнірно приєднані внутрішні кінці консолей, до центральної частини з'єднувального елемента жорстко приєднаний орієнтуючий кіль, важіль передачі руху виконаний із двох частин, кінці яких шарнірно з'єднані між собою, інший кінець одної частини важеля з'єднаний з центральною частиною жорсткого з'єднувального елемента через підшипникове з'єднання, інший кінець другої частини важеля з'єднаний з механізмом перетворення руху, а середня частина другої частини важеля спирається на стаціонарну опору, причому поплавкова конструкція облаштована насосним механізмом для надування-здування поплавкового елемента і пристроєм для згортання поплавкової конструкції.

Description

Корисна модель належить до гідроенергетики, зокрема до виробництва енергії шляхом перетворення енергії водяних хвиль в інші види енергії.
До цього часу у світі розроблена і практично реалізована велика кількість технологічних схем, способів та пристроїв для перетворення енергії хвиль у електроенергію.
Відомий пристрій (КК 20100118597 А, 05.11.2010) із плаваючим та нерухомим поплавками, що переміщуються відносно один одного і передають рух елемента, який конвертує енергію обертання у електричну.
Відомий пристрій (КО 2037642 С1, 19.06.1995) для перетворення енергії хвиль, що складається із лінійного генератора та динамічного інерційного накопичувача енергії, що має вантаж та пружні елементи, при цьому передбачається, що частота власних коливань ротора генератора співмірна із характерною частотою коливань поплавка у воді.
Відомий пристрій (052004/251692 А1, 16.12.2004), що складається із поплавка, ротора лінійного генератора та статора із витками електричної обмотки, що прикріплений до морського дна, а між поплавком і генератором розташовані співвісно два гідроциліндри різних діаметрів.
До недоліків всіх цих установок відноситься низький коефіцієнт корисної дії внаслідок неможливості використання поплавкових елементів великих розмірів. Також, передбачене такими конструкціями складне перетворення енергії хвилі у електроенергію призводить до значного ускладнення і подорожчання таких енергоустановок.
Як найближчий аналог обрана хвильова енергетична установка (пере /Лумлу. уошиБе.сот/маїснп?у-МІ1178550505), яка містить поплавкову конструкцію, розташовану на поверхні води з можливістю зворотно-поступального руху на хвилях, берегову опору та механізм перетворення зворотно-поступального руху в обертальний, які розташовані на стаціонарній поверхні, важіль передачі зворотно-поступального руху від поплавкової конструкції до механізму перетворення руху. При цьому механізм перетворення руху пов'язаний з генератором електроенергії.
До недоліків такої установки відноситься те, що її спорудження потребує значних капітальних затрат, безпосереднє розташування поплавків коло берега обумовлює неефективну передачу енергії хвилі, а за берегової турбулентності води, конструкція передбачає значні витрати на 1 погонний метр берегової лінії, внаслідок чого обмежений фронт
Зо прийняття енергії хвилі. Крім того, конструкція установки слабо захищена від надмірного морського хвилювання.
В основу корисної моделі поставлена задача підвищити ефективність роботи хвильової енергетичної установки шляхом створення можливості для зміни фронту робочої поверхні поплавкової конструкції в залежності від потужності енергії хвилі.
Поставлена задача вирішується тим, що у хвильовій енергетичній установці, яка містить поплавкову конструкцію, розташовану на поверхні води з можливістю зворотно-поступального руху на хвилях, стаціонарну опору та механізм перетворення зворотно-поступального руху в обертальний, які розташовані на стаціонарній поверхні, важіль передачі зворотно- поступального руху від поплавкової конструкції до механізму перетворення руху, згідно запропонованого рішення, поплавкова конструкція містить поплавковий елемент, закріплений на консолях, між консолями розміщений жорсткий з'єднувальний елемент, до якого з обох кінців шарнірно приєднані внутрішні кінці консолей, до центральної частини з'єднувального елемента жорстко приєднаний орієнтуючий кіль, важіль передачі руху виконаний із двох частин, кінці яких шарнірно з'єднані між собою, інший кінець одної частини важеля з'єднаний з центральною частиною жорсткого з'єднувального елемента через підшипникове з'єднання, інший кінець другої частини важеля з'єднаний з механізмом перетворення руху, а середня частина другої частини важеля спирається вна стаціонарну опору, причому поплавкова конструкція облаштована насосним механізмом для надування-здування поплавкового елемента і пристроєм для згортання поплавкової конструкції.
При цьому поплавковий елемент може бути виконаний у вигляді пари поплавків, кожний з яких розміщений на відповідній консолі.
Консолі поплавкової конструкції можуть бути виконані у вигляді двох балок, на яких закріплені підкрильники, що охоплюють верхню частину поплавкового елемента.
Крім того, поплавкова конструкція оснащена датчиками виміру хвилювання води, з'єднаними з механізмом автоматичного управління пристроєм для згортання поплавкової конструкції і насосним механізмом.
За найпростішим варіантом виконання пристрій для згортання поплавкової конструкції може бути виконаний у вигляді розташованої на стаціонарній поверхні лебідки, з'єднаної з кілем поплавкової конструкції.
Механізм перетворення зворотно-поступального руху в обертальний може бути виконаний у вигляді рейкової передачі.
У запропонованій конструкції передбачена можливість згортання поплавків у випадках, коли сильний вітер, шторм, або інші несприятливі погодні умови створюють загрозу щодо пошкодження поплавків. Це дозволяє створювати конструкції з великою робочою поверхнею поплавків без загрози їх поломки, і таким чином збільшувати ККД хвильових енергетичних установок.
Запропонована хвильова енергетична установка пояснюється кресленнями.
На фіг. 1 представлена запропонована хвильова енергетична установка (вигляд зверху).
На фіг. 2 представлена поплавкова конструкція у робочому стані (вигляд зверху).
На фіг. З представлена поплавкова конструкція у згорнутому стані (вигляд зверху).
На фіг. 4 представлена запропонована установка (вигляд збоку), де показано два варіанти розташування поплавкової конструкції: у робочому та у зануреному станах.
Запропонована хвильова енергетична установка містить поплавкову конструкцію 1, стаціонарну опору 2, механізм перетворення зворотно-поступального руху в обертальний 3, важіль передачі зворотно-поступального руху 4. На кресленнях представлена установка, де роль стаціонарної поверхні для опори 2 виконує узбережжя. Стаціонарною поверхнею для опори 2 може слугувати також баржа, або інше судно, не пов'язане із берегом стаціонарно.
Поплавкова конструкція 1 містить поплавковий елемент, який може мати різне виконання.
На кресленнях представлений варіант виконання поплавкового елемента у вигляді одної пари надувних поплавків 5, закріплених на консолях 6. Між консолями б розміщений жорсткий з'єднувальний елемент 7, до якого з обох кінців приєднані внутрішні кінці консолей б за допомогою шарнірно-пружинних з'єднань 8. До центральної частини з'єднувального елемента 7 жорстко приєднаний орієнтуючий кіль 9, кінець якого з'єднаний з розташованим на стаціонарній поверхні пристроєм 10 для згортання поплавкової конструкції (наприклад, з лебідкою). Слід відмітити, що можливі інші варіанти виконання поплавкового елемента, наприклад, це може бути один довгий поплавок, закріплений на двох консолях, або кілька пар поплавкових елементів, і, відповідно, передбачено кілька пар консолей.
Важіль передачі руху 4 виконаний із двох частин 11, 12, кінці яких з'єднані між собою
Зо шарнірно-пружинним з'єднанням 13. Інший кінець частини 11 важеля 4 з'єднаний з центральною частиною жорсткого з'єднувального елемента 7 через підшипникове з'єднання 14, інший кінець частини 12 важеля 4 з'єднаний з механізмом перетворення руху 3, а середня частина частини 12 важеля спирається на стаціонарну опору 2. Як показано на фіг. 1, частина 12 важеля може складатися із кількох елементів, жорстко закріплених один до одного, що забезпечує розміщення частин 11, 12 у місцях, прилягаючих до з'єднання 13, на одній лінії на водній поверхні. Поплавкова конструкція 1 облаштована насосним механізмом 15 для надування- здування поплавків 5, який з'єднаний з поплавками 5 системою шлангів 16.
Поплавкова конструкція оснащена датчиком виміру хвилювання води 17, з'єднаним з механізмом 18 автоматичного управління пристроєм 10 ї з насосним механізмом 15, а також контрольним датчиком натискання 19, розташованим під важелем 4. На дні встановлена опора 20 для спирання на неї поплавкової конструкції при зануренні.
По одному з конкретних варіантів виконання консолі поплавкової конструкції можуть бути виконані у вигляді балок, на яких закріплені підкрильники, що охоплюють верхню частину надувних поплавків.
Поплавки виготовляються у вигляді надувних балонів, розміри та форма яких оптимальні для знімання енергії із характерної хвилі конкретного узбережжя, причому поперечний розмір поплавка повинен забезпечувати максимальний діапазон зворотно-поступального руху для циклу хвиль даного регіону, а довжина поплавка визначається в залежності від довжини і форми хвиль регіону Для підвищення ефективності роботи може бути передбачено доповнення конструкції кількома стандартними модулями з додатковими парами поплавків.
Пристрій для згортання поплавкової конструкції 10 може бути виконаний у вигляді лебідки, а механізм перетворення зворотно-поступального руху в обертальний З може бути виконаний у вигляді рейкової передачі. Можливі і інші варіанти виконання цих пристроїв.
Запропонована хвильова енергетична установка працює наступним чином. У робочому стані накачані поплавки 5 коливаються на хвилях, займаючи оптимальне по відношенню до напрямку хвиль положення за рахунок поворотів кіля 9. При цьому зворотно-поступальний рух поплавків 5 через важіль 4 передається на механізм перетворення руху 3, і через трансмісію передає обертовий момент на генератор електроенергії. При виникненні надмірного хвилювання моря (шторм) важіль 4 набуває надмірного руху та натискає на датчик 19, який вмикає механізм бо управління 18. В першу чергу за допомогою насосного механізму 15 через систему шлангів 16 стравлюється повітря із поплавків 5. Спущені поплавки 5 розміщуються у підкрильниках і не створюють спротиву хвилям. Після примусового викачування основного повітря із поплавків 5 вмикається пристрій 10, наприклад, розташована на березі лебідка. При цьому кіль 9 занурюється у воду, тягнучи за собою консолі 6 з поплавками 5, і впирається на розташовану на дні опору 20, а частина 11 важеля 4 розвертається під кутом до частини 12. Послідовність здійснення операцій забезпечується наявністю шарнірно- пружинних механізмів 8, 13. Коли надмірне хвилювання водної поверхні стихає, то датчик 17 подає сигнал на механізм автоматичного управління 18. При цьому одночасно виключається робота пристрою 10 і здійснюється підкачка поплавків 5 через насосний механізм. 15. Поплавки піднімаються на поверхню, і енергетична установка поновлює роботу.
Наявність стаціонарної опори 2, на яку спирається важіль 4, що розташовується на узбережжі або на іншій стаціонарній поверхні, забезпечує мінімальну втрату коливального руху.
Відстань від поплавків 5 до опори 2 та відстань від опори 2 до механізму перетворення руху З залежить від рельєфу місцевості, енергетичної потужності хвиль та конкретних умов використання хвильової енергетичної установки. Передбачається модульна конструкція важеля, внаслідок чого можна виготовляти важелі необхідної довжини по обидві сторони від опори.
Таким чином, завдяки використанню запропонованої установки стає можливим використання поплавків достатньо великих розмірів, що у свою чергу значно підвищує ефективність роботи.

Claims (6)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Хвильова енергетична установка, яка містить поплавкову конструкцію, розташовану на поверхні води з можливістю зворотно-поступального руху на хвилях, стаціонарну опору та механізм перетворення зворотно-поступального руху в обертальний, які розташовані на стаціонарній поверхні, важіль передачі зворотно-поступального руху від поплавкової конструкції до механізму перетворення руху, яка відрізняється тим, що поплавкова конструкція містить поплавковий елемент, закріплений на консолях, між консолями розміщений жорсткий з'єднувальний елемент, до якого з обох кінців шарнірно приєднані внутрішні кінці консолей, до Зо центральної частини з'єднувального елемента жорстко приєднаний орієнтуючий кіль, важіль передачі руху виконаний із двох частин, кінці яких шарнірно з'єднані між собою, інший кінець одної частини важеля з'єднаний з центральною частиною жорсткого з'єднувального елемента через підшипникове з'єднання, інший кінець другої частини важеля з'єднаний з механізмом перетворення руху, а середня частина другої частини важеля спирається на стаціонарну опору, причому поплавкова конструкція облаштована насосним механізмом для надування-здування поплавкового елемента і пристроєм для згортання поплавкової конструкції.
2. Хвильова енергетична установка за п. 1, яка відрізняється тим, що поплавковий елемент виконаний у вигляді пари поплавків, кожний з яких розміщений на відповідній консолі.
3. Хвильова енергетична установка за п. 1, яка відрізняється тим, що консолі поплавкової конструкції виконані у вигляді двох балок, на яких закріплені підкрильники, що охоплюють верхню частину поплавкового елемента.
4. Хвильова енергетична установка за п. 1, яка відрізняється тим, що поплавкова конструкція оснащена датчиками виміру хвилювання води, з'єднаними з механізмом автоматичного управління пристроєм для згортання поплавкової конструкції і насосним механізмом.
5. Хвильова енергетична установка за п. 1, яка відрізняється тим, що пристрій для згортання поплавкової конструкції виконаний у вигляді розташованої на стаціонарній поверхні лебідки, з'єднаної з кілем поплавкової конструкції.
6. Хвильова енергетична установка за п. 1, яка відрізняється тим, що механізм перетворення зворотно-поступального руху в обертальний виконаний у вигляді рейкової передачі.
: 15 КІ : : : Ро: Ве : : : я - дя; : ше моя 3 а. 2 8, п А С, й ви : х : ме щі : ї 55 ше М : х , х ке : я мВ ! не : і В ня ння : малят 8 Я
: б. : їх. і : т : :
: . ода : суша Е ї Б : Я : : КВ: Ї : шин
Фіг. 1 1 дня ІЗ ск І ни КБ Кз і я . 11 4 13 12. 1 ши се не ши о Баня . 8 . Я ї Х . ко її. -шщ-е М х Й ЩЕ Гоян ОК ; х ; у У і зх КВ Я х 3 А о З и о; у ц у ї ! 2 и ше: НО х у і х ще Мох З. МН 3 ; у щ і ОН НН В ХО З і ої ТМ і І х гЯ і у, х ще. КАХ х х і о. х я : ! о х у 1 Б В Ве У і і. щі, 7 х " і
Н в. НО р І в се В : Н У і п : Б Я Я . і г. вода ; суша і 5 шт я . К;
Фіг. 2
: винна ст зд І . в се В х : 1 : Н ван Н ї і Я - НН В : й НН В : я НКУ : : з, В : НЯ : : М) Ж ї : ч- | 2 яті б 15 413.12. / : 7 М ї пннни нене вними дих зма т-- є Я НІ У х х у х м ще Де Я плн НК В х ї х У із ЩЕ Бе : НЯ х х ; я хі я : в Що Н г у Н ще щ вх 5, ша ! є : їх ННІ НІ х і: х х У М: й : пт ПЕ ОЗ х х х 3 їх ї Ко Я І й Бе ІКОНА У х. Х ве ! еще и я ї х : є не зо ВЕК; х КО Н у щ ха - : но ОО Хо ОККО ВО ВИЩ по з в он ХХУККУКХ рун куюююя , ше і, Я НЕ хх ї 2 НІ Е Й Я НК Ка: і ї ; : ї 1 хх В і ШО В 957 в/ 5/4) Я Щ : ях я ее Шан се В : б ПЕ В Я І ІК В Н вана Н ї В : ех : З і : І НУ р і Я Не В : ен НН я : й і о вода о суша : ш- : Її С І : Не: В сріг. З за С 4 4 - ї - - ях ні ва о ка Б Я з . т в т «БК Хо УКХ У ре : 4 оо дж кг Є КО зе кння Що ш НЯ я. о і - ее ЧИ жо. и ях шшй щ -щ тк м ща КУ ї мк - їй и Н Ів -- МК ЕК КМУ схе ин а В СИ У Ах жи Х я я В Її зжт м и пос а и Нв НН НН В : в ВДЕ ще ! К ї ЕК я у і І : М М ще і : к ОХ, і : ом У м Бе і ї М Кх У Н Н : з Й в; ; Її КИ ПАК ож Н : її. В ! ї УК С. вопа Н суша Й ї СК я од х Н й й Н ї п КТ і нн А Зоо ЗИ НК по
Фіг. 4
UAU202102394U 2021-05-06 2021-05-06 Хвильова енергетична установка UA148627U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202102394U UA148627U (uk) 2021-05-06 2021-05-06 Хвильова енергетична установка

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202102394U UA148627U (uk) 2021-05-06 2021-05-06 Хвильова енергетична установка

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA148627U true UA148627U (uk) 2021-08-25

Family

ID=77515334

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202102394U UA148627U (uk) 2021-05-06 2021-05-06 Хвильова енергетична установка

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA148627U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK2467593T3 (en) Electric wave generating system
EP0365325B1 (en) Wave powered prime mover
JP2016007874A (ja) 浮体式太陽光発電システム
AU2009326019B2 (en) Wave energy convertor
AU2015341522B2 (en) Wave power converter
EP2265814A1 (en) Wave power plant
JP2010106823A (ja) 水力発電装置
US20120096847A1 (en) Water wave energy converter
US8330287B2 (en) Device for converting the ripple and/or the oscillations of a liquid in which it is at least partly immersed, into usable energy
UA148627U (uk) Хвильова енергетична установка
CN104696150A (zh) 一种依托固有水上结构物的浮式波浪能提取装置
WO2022203645A1 (ru) Волновая энергетическая установка
CN102384010B (zh) 固定安装式流水能量转换机
GB2480307A (en) Pivoted float extracts energy in 2 or more degrees of freedom
KR20100123938A (ko) 조파에 의한 부유물 운동에너지를 활용한 발전 바지
WO2006102694A1 (en) Wave power converter
EP3164597B1 (en) Device for generating hydro-electric energy
RU2554431C2 (ru) Гидроэнергетическая установка
US20230383721A1 (en) Wave Energy Converter Using Bucket Turbine and Hydraulic System
WO2008067572A2 (en) Energy from wave motion
RU2608795C2 (ru) Шнековая волновая электростанция (варианты)
US11655796B1 (en) Submersible hydro power generating system
WO2012044267A1 (ru) Гидродинамическое устройство «kackaд-m»
KR20080004535U (ko) 부유식 수력발전 장치
WO2009154475A2 (en) Wave power plant