UA148263U - Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс - Google Patents

Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс Download PDF

Info

Publication number
UA148263U
UA148263U UAU202101033U UAU202101033U UA148263U UA 148263 U UA148263 U UA 148263U UA U202101033 U UAU202101033 U UA U202101033U UA U202101033 U UAU202101033 U UA U202101033U UA 148263 U UA148263 U UA 148263U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
shaft
rotor
installation
supports
resonance
Prior art date
Application number
UAU202101033U
Other languages
English (en)
Inventor
Віталій Павлович Ткачук
Юрій Віталійович Савицький
Ігор Іванович Ковтун
Андрій Володимирович Горошко
Original Assignee
Хмельницький Національний Університет
Хмельницкий Национальный Университет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Хмельницький Національний Університет, Хмельницкий Национальный Университет filed Critical Хмельницький Національний Університет
Priority to UAU202101033U priority Critical patent/UA148263U/uk
Publication of UA148263U publication Critical patent/UA148263U/uk

Links

Landscapes

  • Vibration Prevention Devices (AREA)
  • Magnetic Bearings And Hydrostatic Bearings (AREA)

Abstract

Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс містить вал на двох опорах, приводний електродвигун з можливістю регулювання частоти і напряму обертання, систему вимірювання прогину. Також установка містить високоточну електронну систему керування, датчики безконтактного контролю вібрацій, високошвидкісні відеокамери, а також додаткову третю опору, яка має можливість переміщуватись вздовж вала (за рахунок наявності зазору 1…2 мм) та при цьому змінювати міжопорну відстань для дослідження поведінки ротора на перехідних режимах.

Description

Корисна модель належить до засобів дослідження та навчання, зокрема до експериментальних досліджень зниження вібрацій при проходженні через резонанс шляхом перетворення критичних обертів у некритичні, навчальних і наочних засобів з теоретичної механіки та опору матеріалів.
Відомо, що ротори, як елементи конструкцій, знаходять широке застосування в машинобудуванні, авіаційній, корабельній, автомобільній та іншій техніці. Встановлено також, що при обертанні на певних режимах спостерігаються великі прогини вала. Робота на цих оборотах, що називаються критичними, супроводжується великими вібраціями, які в деяких випадках призводять до руйнування конструкції. Тому при дослідженнях та навчаннях у ЗВО необхідно звертати особливу увагу не тільки на вміння розраховувати критичні оберти роторів, а також вміти експериментально визначати небезпечні режими обертання різними способами та знати заходи боротьби з їх негативним впливом на конструкцію. Для ротора, у якого диск розташований посередині довжини вала, критичні оберти можна визначити за формулою, представленою, наприклад, в роботі (11: пе - 30 ГЕ пол Хт ; де:
Пкр. величина критичних обертів ротора;
С - жорсткість вала, що визначається теоретично в залежності від характеру опор; т - маса диска ротора.
Формула (1) виведена в припущенні, що маса вала дорівнює нулю.
До аналогів корисної моделі можна віднести принципові схеми установок, запропонованих у роботі (11, Фіг. 8.01, Фіг. 8.18.
Основними елементами відомих установок є вал, на якому розташований або в центрі, або на консолі диск. Опори, на яких закріплений вал, можуть бути шарнірними або защемлені.
Величину критичних обертів для схеми визначають за формулою (1). Відома схема дозволяє лише візуально спостерігати прецесійний рух обертового ротора.
Відома також лабораторна установка для демонстрації прецесійних рухів ротора (1) с. 295.
Установка містить об'єкт дослідження - вал на двох стаціонарних опорах, диск якого може встановлюватися в будь-якому місці між опорами за допомогою цангового затиску. Є додаткова
Зо опора з обмежувачем прогину вала. Установка не дозволяє досліджувати вплив жорсткості опор ротора на величину критичних обертів ротора.
Найбільш близькою до корисної моделі є установка, описана в патенті (21.
Навчальна установка містить вал на двох опорах із жорстко та стаціонарно закріпленим в його середній частині диском, обмежувач прогину, приводний електродвигун з можливістю регулювання числа обертів і напрямку обертання, збудник прецесії на іншому кінці вала, систему вимірювання динамічного прогину вала і числа обертів вала, причому одна з опор виконана опорою змінної жорсткості, а в іншій опорі вкручений гвинт, стаціонарний диск, забезпечений штоком в площині обертання для установки на нього вантажів, змінний диск, встановлений на вільній консолі вала за допомогою цангового затиску. Крім того, установка обладнана системою вимірювання частоти власних коливань ротора, що складається з чутливого п'єзоелемента, що реєструє частоту поперечних коливань, генератора частоти і пристрою, виконаного на базі електронно-променевого осцилографа, для порівняння і візуального спостереження власних поперечних коливань ротора з частотою генератора.
Недоліками даної установки є неможливість зміни жорсткості ротора (величини критичної частоти) під час роботи та дослідження коливань на перехідних режимах, відсутність безконтактних засобів контролю прогину ротора в міжопорній зоні, відсутність можливості цифрової обробки результатів запису вібрацій та неможливість спостереження за процесами в сповільненому режимі.
В основу корисної моделі поставлено задачу розширити область експериментальних досліджень та наочність при вивченні небезпечних режимів обертання роторів шляхом вивчення зв'язку критичних обертів з частотою власних поперечних коливань, із жорсткістю вала на згин, впливу жорсткості опор і прецесійного руху ротора на величину коливань, а також дослідження методів їх зниження шляхом перетворення критичних обертів у некретичні.
Поставлена задача вирішується тим, що установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс, що містить вал на двох опорах, приводний електродвигун з можливістю регулювання частоти і напряму обертання, систему вимірювання прогину, згідно з корисною моделлю, містить високоточну електронну систему керування, датчики безконтактного контролю вібрацій, високошвидкісні відеокамери, а також додаткову третю опору, яка має можливість переміщуватись вздовж вала (за рахунок наявності зазору 1...2 мм) і змінювати міжопорну відстань для дослідження поведінки ротора на перехідних режимах
Таким чином, пропонована експериментально-навчальна установка, що зображена на кресленні, має істотні відмінності від найближчого аналога. Система містить: ротор - 1, встановлений у 2-х підшипниках кочення - 2 і з'єднаний через муфту - З з електродвигуном - 4.
Максимальна частота обертання двигуна приводу повинна бути більшою 2-ї критичної вала.
Також система містить цифрову систему керування (комп'ютер - 9, регістратор - 8; контролер - 7); дві високошвидкісні (300 кадрів в секунду) камери - 10; датчик швидкості - 5, що використовується для передачі сигналу в систему керування для забезпечення високої точності частоти обертання; безконтактні, індуктивні датчики - б для контролю величини вібрацій (прогину вала); додаткову опору - 11, яка має можливість переміщуватись вздовж вала (за рахунок наявності зазору 1...2 мм) і змінювати міжопорну відстань для дослідження коливань на перехідних режимах.
Експериментальна установка містить досліджуваний ротор, що складається із вала, який закріплений на двох опорах, систему вимірювання параметрів та їх реєстрації (ЕОМ). Установка має третю рухому опору, яка може переміщуватись вздовж вала та вступати в роботу при обертах, що близькі до критичних. Ротор приводиться в обертання електродвигуном, що має систему керування і дозволяє безступінчасто регулювати оберти від 0 до 24000 об/хв. Частоти власних коливань ротора визначаються наступними способами: по статичному прогину ротора шляхом його навантаження статичним зусиллям в поперечному напрямку; збудженням власних коливань ударом; візуально по тахометру і за результатами обробки записів вібрацій.
Джерела інформації:. 1. Г.С. Скубачевский Авиационнье газотурбиннье двигатели, М.: Машиностроение, 1969. - 544 с. 2. Патент НО2024953С1, Учебная установка для демонстрации способов определения критических оборотов ротора, Г.П. Белов, Ю.А. Дмитриев, Е.В. Ерохина, И.Н. Куприянов, 1994- 12-15.
Коо)

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс, що містить вал на двох опорах, приводний електродвигун з можливістю регулювання частоти і напряму обертання, систему вимірювання прогину, яка відрізняється тим, що містить високоточну електронну систему керування, датчики безконтактного контролю вібрацій, високошвидкісні відеокамери, а також додаткову третю опору, яка має можливість переміщуватись вздовж вала (за рахунок наявності зазору 1...2 мм) та при цьому змінювати міжопорну відстань для дослідження поведінки ротора на перехідних режимах.
    4. 4. її. г. У Е г рй М х х ві , / ї і х й ем і Га й й у КІ | ди Би х ще б -- ро рот тить рт па І І ї о хі и Ж у ї опо о ванн Щі ії ж Х ра 7 Х ч М М СЯ їй й х У Ь Ба Я 6. ч. я ів.
UAU202101033U 2021-03-02 2021-03-02 Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс UA148263U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101033U UA148263U (uk) 2021-03-02 2021-03-02 Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101033U UA148263U (uk) 2021-03-02 2021-03-02 Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA148263U true UA148263U (uk) 2021-07-21

Family

ID=76865317

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202101033U UA148263U (uk) 2021-03-02 2021-03-02 Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA148263U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8272265B2 (en) System and method for active detection of asymmetry in rotating structures
Khodaei et al. Theoretical and experimental analysis of coupled flexural-torsional vibrations of rotating beams
UA148263U (uk) Установка для дослідження коливань гнучкого ротора при проходженні через резонанс
CN111195586A (zh) 一种输出力可控的小型偏心式激振器
Bernhard Mechanical Vibrations-Theory and Application-An Introduction to Practical Dynamic Engineering Problems in the Structural Field
RU2009141787A (ru) Способ прогнозирования переменной составляющей выходного сигнала электромеханического датчика угловой скорости (дус) на этапе изготовления его гиромотора по характеристикам угловых вибраций, возбуждаемых гиромотором, и установка для реализации способа
RU2024953C1 (ru) Учебная установка для демонстрации способов определения критических оборотов ротора
RU2648679C2 (ru) Способ определения критических скоростей ротора, работающего в зарезонансной области
Zhang et al. Identification of linearized oil-film coefficients in a flexible rotor-bearing system, Part II: Experiment
US2724971A (en) Vibration detecting apparatus
KR100701628B1 (ko) 자력을 이용한 비틀림 진동 시뮬레이터
Li et al. Modelling of gimbal control moment gyro and analysis of gimbal disturbance impact
Hassan et al. Analysis of balancing machine using 1-axis accelerometer
Ecker et al. Experimental results on parametric excitation damping of an axially loaded cantilever beam
CN211802190U (zh) 一种输出力可控的小型偏心式激振器
Martynenko Processing of Experimental Signals to Assess the Dynamic Behavior of a Model Rotor System with Passive and Active Magnetic Bearings
Endriatno et al. Dynamic Responses at Various Points of Aluminum Cantilever Beam
Pathak Experimental modal analysis of a rotating rotor
Ianici et al. Experimental Research on Vibrations of Double Harmonic Gear Transmission
SU58726A1 (ru) Устройство дл испытани приборов на действие вибраций
Minaev et al. Vibration and impact properties of magnetorheological elastomers
Twiefel et al. Theoretical and experimental treatment of standing wave type motors contact behavior
Mu et al. Investigation of coupled lateral and torsional vibrations of a cracked rotor under radial load
Barzdaitis et al. Dynamics of a mechatronic system with flexible vertical rotor
Ulsoy et al. Vibration localization in rotating shafts, Part 2: Experiment