UA148188U - Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев - Google Patents

Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев Download PDF

Info

Publication number
UA148188U
UA148188U UAU202101370U UAU202101370U UA148188U UA 148188 U UA148188 U UA 148188U UA U202101370 U UAU202101370 U UA U202101370U UA U202101370 U UAU202101370 U UA U202101370U UA 148188 U UA148188 U UA 148188U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
bellies
glued
tanning
sausage
intestinal
Prior art date
Application number
UAU202101370U
Other languages
English (en)
Inventor
В'ячеслав Миколайович Онищенко
Андрій Олегович Пак
Марина Олександрівна Янчева
Вікторія Анатоліївна Большакова
Олена Борисівна Дроменко
Самвел Тігранович Інжиянц
Original Assignee
Харківський Державний Університет Харчування Та Торгівлі
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Харківський Державний Університет Харчування Та Торгівлі filed Critical Харківський Державний Університет Харчування Та Торгівлі
Priority to UAU202101370U priority Critical patent/UA148188U/uk
Publication of UA148188U publication Critical patent/UA148188U/uk

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)

Abstract

Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев включає промивання некондиційних за розмірами черев тварин, їх шлямування, калібрування, розрізання у повздовжньому напрямку, укладання одержаної стрічки на оправку, яка має діаметр та довжину, відповідну кондиційним розмірам оболонки ковбас, з частковим перекриттям крайових ділянок, подальше сушіння, дублення сухих склеєних оболонок зі свинячих черев у 0,1-3,0 % водних розчинах таніну харчового та їх повторне висушування. Розташування рядів кишкових стрічок здійснюють по гвинтовій лінії та створюють армувальні шви з використанням локального дублення протягом 0,5-24,0 год.

Description

Корисна модель належить до м'ясної промисловості та стосується способу виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев, призначених для виготовлення ковбасних виробів, напівфабрикатів, солоних, копчених виробів та іншої харчової продукції в натуральних оболонках.
Відомий спосіб підготовки черев тварин для виготовлення оболонок ковбасних виробів, що полягає у промиванні некондиційних за розмірами черев тварин, їх шлямуванні, калібруванні, розрізанні у повздовжньому напрямку, укладанні одержаної стрічки на оправку, яка має діаметр та довжину, відповідну кондиційним розмірам оболонки ковбас, з частковим перекриттям крайових ділянок і чергуванням розташування рядів по гвинтовій лінії та вздовж оправки чи навпаки та подальше сушіння |11.
Недоліком зазначеного способу є те, що підготовка одержаних склеєних кишкових оболонок для використання у технології готової продукції, на відміну від звичайних натуральних оболонок, передбачає лише обережне змочування водою. Тривале замочування у воді не допускається, оскільки відбувається розшарування нарізаних кишкових стрічок, що зумовлено природною оберненістю процесу їх склеювання-розшарування; така ж проблема може виникнути й у разі виготовлення ковбасних виробів, сирий фарш яких містить значну кількість води. Недоліком є також необхідність чергування розташування рядів по гвинтовій лінії та вздовж оправки для підвищення міцності оболонок, що зумовлює збільшення кількості шарів кишкових стрічок та додаткові витрати кишкової сировини.
Найбільш близьким технічним рішенням до корисної моделі є спосіб виробництва сухих склеєних оболонок зі свинячих черев, що передбачає промивання некондиційних за розмірами черев тварин, їх шлямування, калібрування, розрізання у повздовжньому напрямку, укладання одержаної стрічки на оправку, яка має діаметр та довжину, відповідну кондиційним розмірам оболонки ковбас, з частковим перекриттям крайових ділянок і чергуванням розташування рядів по гвинтовій лінії та вздовж оправки чи навпаки, подальше сушіння, додаткове дублення сухих склеєних оболонок зі свинячих черев у 0,1-3,0 95-их водних розчинах таніну харчового протягом 0,5-3,0 год. та їх повторне висушування |21.
Недоліком зазначеного способу є те, що необоротний вплив дублення, якому піддається вся поверхня кишкового матеріалу, призводить до підвищення жорсткості та суттєвого зменшення характеристик еластичності оболонок, зокрема їх відносного подовження, що має важливе значення у технології ковбасних виробів. Недоліком є також обмеження часу додаткового дублення у 0,1-3,0 95-их водних розчинах таніну харчового протягом 0,5-3,0 год., що зумовлено недостатньою тривалістю витримки для формування необоротних властивостей та необхідної міцності зв'язку між шарами склеєних кишкових оболонок. Недоліком є також необхідність чергування розташування рядів по гвинтовій лінії та вздовж оправки чи навпаки для підвищення міцності оболонок, що зумовлює збільшення кількості шарів кишкових стрічок та додаткові витрати кишкової сировини.
В основу корисної моделі поставлена задача створення способу виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев шляхом розташування рядів кишкових стрічок по гвинтовій лінії, створення армувальних швів з використанням локального дублення протягом 0,5-24,0 год., що забезпечує зменшення кількості використаної кишкової сировини, зниження ступеня оберненості процесу склеювання-розшарування в технології склеєних кишок, необхідну міцність зв'язку між шарами кишкових стрічок та збереження відносного подовження оболонок.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев включає промивання некондиційних за розмірами черев тварин, їх шлямування, калібрування, розрізання у повздовжньому напрямку, укладання одержаної стрічки на оправку, яка має діаметр та довжину, відповідну кондиційним розмірам оболонки ковбас, з частковим перекриттям крайових ділянок, подальше сушіння, дублення сухих склеєних оболонок зі свинячих черев у 0,1-3,0 95 водних розчинах таніну харчового та їх повторне висушування. Розташування рядів кишкових стрічок здійснюють по гвинтовій лінії та створюють армувальні шви з використанням локального дублення протягом 0,5-24,0 год.
Відміна даного способу полягає в тому, що завдяки розташуванню рядів кишкових стрічок по гвинтовій лінії, створенню армувальних швів з використанням локального дублення протягом 0,5-24,0 год. досягаються зменшення кількості використаної кишкової сировини, зниження ступеня оберненості процесу склеювання-розшарування в технології склеєних кишок, необхідна міцність зв'язку між шарами кишкових стрічок та збереження відносного подовження оболонок.
В загальному вигляді спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев здійснюється наступним чином: некондиційні за розмірами черева тварин, що отримані в ході первинної обробки кишок, промивають, шлямують та калібрують вручну або за допомогою бо спеціального обладнання; підготовлену вказаним способом сировину розрізають у повздовжньому напрямку на стрічки; одержані стрічки укладають на оправку, яка має діаметр та довжину, відповідну кондиційним розмірам оболонки ковбас, з частковим перекриттям крайових ділянок і розташуванням рядів по гвинтовій лінії; укладені на оправку кишки сушать (за температури 30-50 "С); одержані сухі склеєні оболонки зі свинячих черев піддають локальному дубленню у 0,1-3,095-их водних розчинах таніну харчового протягом 0,5-24,0 год. за температури 6-10 "С, створюючи локальні армувальні шви, для чого: склеєні кишкові оболонки розміщуються між паралелепіпедами із капілярно-пористого матеріалу; характерні розміри площини, якою паралелепіпеди із капілярно-пористого матеріалу стикаються з оболонками, відповідно дорівнюють - П-30-50 тт, 4-1-3 мм; капілярно-пористий матеріал, із якого виконані паралелепіпеди, змочується розчином таніну визначеної концентрації; капілярно-пористий матеріал підбирається таким чином (тобто з таким найбільш імовірним радіусом капілярів та пор), щоб розчин рівномірно розподілявся під дією капілярних сил по об'єму паралелепіпеда; вміст розчину таніну в паралелепіпедах підтримується постійним.
Експозицію витримки 0,5-24,0 год. пов'язано з ефективністю застосування запропонованого способу залежно від вибраної масової частки дубителя, морфологічними особливостями структури свинячих черев та їх хімічним складом. Граничні межі температури висушування кишок зумовлені температурою зварювання колагену свинячих черев (більше 50) та можливими деструктивними змінами.
На підставі одержаних результатів встановлено, що за будь-яких концентрацій із досліджуваного діапазону концентрацій досягається значення розривного навантаження »15 Н/м. Дане значення у 5 разів більше, порівняно із контрольним зразком, тобто зразком із двох шарів кишкової оболонки без будь-якого армування (3 Н/м). Завдяки створенню локальних армувальних швів з використанням локального дублення відносне подовження таких оболонок становить 15-2095 у повздовжньому і 19-2495 у поперечному напрямках, порівняно зі склеєними оболонками, отриманими за найбільш близьким технічним рішенням, значення для яких становлять 8-10 9б5 і 9-11 95 відповідно.
Технічним результатом, що досягається при використанні заявленого способу, є зменшення кількості використаної кишкової сировини, зниження ступеня оберненості процесу склеювання- розшарування в технології склеєних кишок, необхідна міцність зв'язку між шарами кишкових
Ко) стрічок та збереження відносного подовження оболонок.
Джерела інформації: 1. Пат. 16888822 СССР, МПК А22С 13/00. Способ подготовки черев животньїх для изготовления оболочек колбасньїх изделий / Бабаєв Ш.Я., Ахмедов К.А., Гусейнов А. (СССР); заявитель и патентообладатель Андижанский мясокомбинат. - Ме 4745209/13; заявл. 03.10.1989; опубл. 07.11.1991, Бюл.Мо 41.-2 с. 2. Пат. на корисну модель Мо 136280 Україна, МПК (2019.01) А22С 17/14 (2006.01), А22С 13/00. Спосіб виробництва сухих склеєних оболонок зі свинячих черев / Михайлов В.М.,
Онищенко В.М., Шубіна Л.Ю., Інжиянц С.Т., Завгородній М.Ю.; заявник і патентовласник Харк. держ. ун-т харч, та торг. - Мо 0201902178; заявл. 04.03.2019; опубл. 12.08.2019, Бюл. Мо 15. - 4 с.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев, що включає промивання некондиційних за розмірами черев тварин, їх шлямування, калібрування, розрізання у повздовжньому напрямку, укладання одержаної стрічки на оправку, яка має діаметр та довжину, відповідну кондиційним розмірам оболонки ковбас, з частковим перекриттям крайових ділянок, подальше сушіння, дублення сухих склеєних оболонок зі свинячих черев у 0,1-3,0 96 водних розчинах таніну харчового та їх повторне висушування, який відрізняється тим, що розташування рядів кишкових стрічок здійснюють по гвинтовій лінії та створюють армувальні шви з використанням локального дублення протягом 0,5-24,0 год.
UAU202101370U 2021-03-18 2021-03-18 Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев UA148188U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101370U UA148188U (uk) 2021-03-18 2021-03-18 Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101370U UA148188U (uk) 2021-03-18 2021-03-18 Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA148188U true UA148188U (uk) 2021-07-14

Family

ID=76864877

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202101370U UA148188U (uk) 2021-03-18 2021-03-18 Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA148188U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Holm et al. Antemortem holding temperatures and broiler breast meat quality
JP2005500070A (ja) コラーゲンケーシング
Okuskhanova et al. Rheological properties of low-calorie red deer meat pate
US4615889A (en) Collagen sausage casing and method of preparation
UA148188U (uk) Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев
US3620775A (en) Edible collagen casing
Suurs et al. Evaluation of cattle skin collagen for producing co-extrusion sausage casing
WO2015160949A1 (en) Edible collagen casings finished with polysorbate
Miwada et al. Gelatin characteristics of Bali cattle skin protein extract on acetic acid concentration and different length of curing
UA148189U (uk) Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев
UA148187U (uk) Спосіб виробництва склеєних ковбасних оболонок зі свинячих черев
US3930035A (en) Edible collagen sausage casing and process for preparing same
UA136280U (uk) Спосіб виробництва сухих склеєних оболонок зі свинячих черев
US3446633A (en) Method of preparing an oil-treated edible collagen sausage casing
US3427168A (en) Method of producing tubular sausage casings
WO2020112730A1 (en) Combined natural gut/reconstituted collagen casing and method for making casing
Barbut Advancement in automation of co-extrusion collagen casings
US20050008757A1 (en) Meat product for feeding animals
Bilyk et al. Formation of quality and safety of offal sausages
RU2411733C1 (ru) Способ производства декоративных кишечных оболочек
US20160302434A1 (en) Collagen Casings Having Increased Final Moisture Content and Method of Production
RU2121277C1 (ru) Способ производства сухих колбас из мяса птицы
RU2243704C2 (ru) Способ приготовления пельменей
RU2005108065A (ru) Колбаса сыровяленая из мяса птицы и способ ее производства
Stanislawczyk et al. Influence of horse meat storage in cold and frozen states on its chemical content, hydration properties and texture parameters of horse meat