UA147403U - Спосіб розширення норми реакції видів роду trichogramma (hymenoptera, chalcidoidea) в режимі тривалої доместикації - Google Patents

Спосіб розширення норми реакції видів роду trichogramma (hymenoptera, chalcidoidea) в режимі тривалої доместикації Download PDF

Info

Publication number
UA147403U
UA147403U UAU202007573U UAU202007573U UA147403U UA 147403 U UA147403 U UA 147403U UA U202007573 U UAU202007573 U UA U202007573U UA U202007573 U UAU202007573 U UA U202007573U UA 147403 U UA147403 U UA 147403U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
eggs
trichogramma
trichogram
weevil
species
Prior art date
Application number
UAU202007573U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Микола Михайлович Лісовий
Юлія Василівна Коломієць
Микола Володимирович Патика
Валерій Олександрович Ушкалов
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU202007573U priority Critical patent/UA147403U/uk
Publication of UA147403U publication Critical patent/UA147403U/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб розширення норми реакції видів роду Trichogramma (Hymenoptera, Chalcidoidea) в режимі тривалої доместикації включає прийоми розведення трихограми в яйцях лускокрилих комах-хазяїнів та з використанням вуглеводневої дієти для імаго. Як комаху-хазяїна, у яйцях якої розводять трихограму, використовують культуру бражника соснового (Hiloicus pinastri Z.), через яйця якого проводять три пасажі, крім того у період першого пасажу яйця бражника віком не більше 48 годин, обробляють 0,02-0,03 %-ню суспензію антимікробного препарату Ізатізон. Безпосередньо перед контактом самиць трихограми, наприклад виду Trichogramma evanescens Westw., з яйцями бражника, їм згодовують вуглеводно-білкову дієту у вигляді 20,0 %-ного водного розчину натурального меду та гемолімфи фізіологічно повноцінних яєць бражника соснового. Проводять процедуру спаровування трихограми у режимі аутбридингу. Період проходження стадії личинки другого віку трихограми у яйцях бражника, проводять один прийом аероіонізації - опромінення біоматеріалу негативно зарядженими аероіонами, концентрація аероіонів становить 520±20 тис. іонів у 1 см3 повітря. Експозиція опромінення становить 40±5 хвилин, починаючи з четвертого покоління, трихограму розводять у яйцях стандартного хазяїна - молі зернової (Sitotroga cerealella Oliv.).

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема, до галузі масового вирощування лабораторних культур комах і може бути використана в сучасних технологіях вирощування ентомофагів для потреб біологічного захисту рослин.
Відомо, що трихограма є основним засобом біологічного контролю шкідливих лускокрилих зернових, зернобобових, технічних та овочевих культур, багаторічних трав. Як підтвердження цього висновку - діють біофабрики з масового розведення трихограми, накопичено досвід як дослідницької так і виробничої діяльності з трихограмою (Гринберг Ш.М. Научнье основь! биотехнологии производства и применения трихограммьї. Диссертация на соискание ученной степени доктора биол. наук, Ленинград, 1991,56 с).
Відомий спосіб вирощування корисних комах, зокрема шовкопрядів тутового та дубового, а також ряду паразитичних комах, зокрема трихограми - паразита яєць переважно лускокрилих шкідників, а також яйцеличинкового паразита яблуневої плодожерки та інших листокруток - аскогастера - Азсодавієг диаагідепіайнв МУезт., а також паразита гусениць - Містодив гиїрев5
Мее5., який передбачає лабораторне вирощування цих видів з використанням в якості корму таких стимуляторів, як урацил або метил урацил, або 5 піперидинометилен -6-метилурацил в концентрації 0,0005-0,05 95. Реалізація способу сприяє збільшенню тривалості життя імаго паразитів та плодючості (Дрозда В.Ф., Шкаруба Н.Г., Вититнев И.В., Потопальский А.И. Способ вьиращивания полезньїх насекомьїх. А.С. СРСР М1505487. МПК АО1ТКб7/00. Опубл. 07.09.1989,
Бюл. Мо 33).
Відомий спосіб вирощування трихограми, який є найбільш близьким технічним рішенням до способу, що пропонується і вибраний в якості найближчого аналога (Дрозда В.Ф. Спосіб вирощування ентомофагів видів роду Ггісподгатта. Патент України Ме 20279, МПК А 01їК 67/033. Опубл. 27.02.1998. Бюл. Мо 2). Спосіб викладений у найближчому аналозі полягає у тому, що трихограму вирощують в яйцях дубового та тутового шовкопрядів, гусеницям яких згодовували водний розчин препарату Дімілін, 25 9о з.п. (порошок, що змочується) на початку третього гусеничного віку, в період другого терміну живлення. Завдяки використанню цього способу, яйцекладки шовкопрядів характеризувались як такі, що мали тонку хітинову оболонку і заражались трихограмою.
Проте відомий спосіб має такі недоліки: запропонована досить складна технологія реалізації
Зо способу, шляхом спрямованої дії спочатку на комах-хазяїнів і опосередковано на трихограму; один із елементів способу - використання комах-хазяїнів дубового та тутового шовкопрядів, що ускладнює процедуру лабораторного вирощування трихограми; ніяким чином не вирішується проблема якісних показників популяції трихограми.
В основу корисної моделі поставлена задача експериментально обгрунтувати спосіб розширення норми реакції видів роду Ггісподгатта (Нутепорієга, СПаїІсідоїдеа) в режимі тривалої доместикації. Ставилось завдання оптимізувати фізіологічні параметри трихограми, її продуктивність при вирощуванні в режимі тривалої доместикації.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб розширення норми реакції видів роду
Тісподтатта (Нутепоріега, СпаіІсідоїдеа) в режимі тривалої доместикації включає прийоми розведення трихограми в яйцях лускокрилих комах-хазяїнів та з використанням вуглеводневої дієти для імаго. Як комаху-хазяїна, у яйцях якої розводять трихограму, використовують культуру бражника соснового (Нііоісив ріпавігі 7.), через яйця якого проводять три пасажі, крім того у період першого пасажу яйця бражника віком не більше 48 годин, обробляють 0,02-0,03 У5-ню суспензію антимікробного препарату Ізатізон. Безпосередньо перед контактом самиць трихограми, наприклад виду Тгісподгатта єемапезсеп5 МУезім, з яйцями бражника, їм згодовують вуглеводно-білкову дієту у вигляді 20,0 95-ного водного розчину натурального меду та гемолімфи фізіологічно повноцінних яєць бражника соснового. Проводять процедуру спаровування трихограми у режимі аутбридингу. Період проходження стадії личинки другого віку трихограми у яйцях бражника проводять один прийом аероіонізації - опромінення біоматеріалу негативно зарядженими аероіонами, концентрація аероіонів становить 520-520 тис. іонів у 1 см3 повітря. Експозиція опромінення становить 40245 хвилин, Починаючи з четвертого покоління, трихограму розводять у яйцях стандартного хазяїна - молі зернової (Зпйоїгода сегеаїейа Оіїм.).
Суть запропонованого способу полягає у тому, що у лабораторних умовах трихограму, а це основний засіб контролю чисельності та шкідливості лускокрилих фітофагів, розводять в яйцях зернової молі. У процесі тривалої доместикації, трихограма поступово втрачає природні характеристики. Зменшується тривалість життя самиць, репродуктивний потенціал, а також рухова активність та пошукова здатність самиць.
Запропонований спосіб передбачає розведення трихограми в яйцях соснового бражника. бо Яйця цього виду характеризуються більшими лінійними розмірами ніж яйця зернової молі. Крім того, що є більш суттєвим, за фізіологічними характеристиками яйця бражника є фактично оптимальним, з точки зору їх фізіологічної повноцінності для личинок трихограми. Внаслідок цього яйця бражника не тільки оптимізують фізіологічні параметри трихограми, але і оздоровлюють культуру в цілому. Реалізація способу дозволяє подолати негативні наслідки тривалої доместикації культури. Ці параметри регламентуються нормою реакції трихограми, згідно її генетичного потенціалу.
Приклад здійснення способу
Новітнє обладнання та інженерне оснащення Української лабораторії якості та безпеки продукції АПК. Саме тут підтримуються культури ентомофагів для потреб біологічного захисту рослин. Розводяться також види роду Трихограма. Для обгрунтування дієвості та величини можливого позитивного результату, формували дослідні варіанти, яких було два та контроль.
Результати досліджень наведено у таблиці.
Результати реалізації способу розширення норми реакції трихограми у режимі тривалої доместикації
Р - Господарська ефективність - епродуктивні параметри самиць й
Термін -- трихограми; паразитовано яєць - трихограми Мотиваційна о доместикації - бражника, 95
Способи, що культури Триваліст активність Заражено порівнюються ультури, р 7 Тривалість - самиць У р кількість Життя Плодючість) У - яєць - оогенезу, трихограми - природніх -
ПОКОЛІНЬ самиць, : самиць, екзі лабораторії зернової - ДНІ умовах -
ДНІ МОЛІ
Тривала та виражена.
Високий рівень
Спосіб, що за 72 41,8 рухової па 62,5 78 пропонується активності та пошукової здатності самиць
Незначні спо енвнооіта найближчий 32 51 32,6 пошукової 50,6 421 57,3 аналог - здатності самиць
Спорадичні прояви
Контроль 34 5,6 2,8 29,7 активності 48,4 39,2 50,8 самиць
НІР 05 7-71 74 | їз | 67 | щ - | 46 | 41 | 45
У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - елементи способу найближчого аналога. При проведенні досліджень використовували загальноприйняті у галузях паразитології, ентомології та біотехнології методи. Для оцінки ефективності способів та визначення позитивного результату використовували найбільш об'єктивні та інформативні тестові характеристики. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично.
За усіма тестовими показниками запропонований спосіб перевищував показники найближчого аналога. Показовими є результати репродуктивної активності та реальної плодючості самиць трихограми. Саме такі характеристики трихограми формують мотиваційну здатність самиць, як функцію господарської ефективності. Це рухова активність та пошукова здатність самиць яєць комах-господарів. Як видно, у повній мірі реалізовувались характеристики біологічного та господарського потенціалу трихограми.
Запропонований спосіб дозволяє значно розширити норму реакції трихограми, а відтак і подолати негативні наслідки тривалої доместикації культури.
Коо)

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб розширення норми реакції видів роду Тгісподгатта (Нутепоріега, СПаїсідоїдеа) в режимі тривалої доместикації що включає прийоми розведення трихограми в яйцях лускокрилих комах-хазяїнів та з використанням вуглеводневої дієти для імаго, який відрізняється тим, що як комаху-хазяїна, у яйцях якої розводять трихограму, використовують культуру бражника соснового (Ніісіси5 ріпавігі 7.), через яйця якого проводять три пасажі, крім того, у період першого пасажу, яйця бражника віком не більше 48 годин обробляють 0,02- 0,03 95-ню суспензією антимікробного препарату Ізатізон, крім того, безпосередньо перед контактом самиць трихограми, наприклад виду Ггісподгатта емапебзсеп5 УУевім/., з яйцями бражника, їм згодовують вуглеводно-білкову дієту у вигляді 20,0 95-ного водного розчину натурального меду та гемолімфи фізіологічно повноцінних яєць бражника соснового, крім того, проводять процедуру спаровування трихограми у режимі аутбридингу, при цьому, період проходження стадії личинки другого віку трихограми у яйцях бражника проводять один прийом аероіонізації - опромінення біоматеріалу негативно зарядженими аероіонами, концентрація аероіїонів становить 520ж20 тис. іонів у 1 см" повітря, при цьому експозиція опромінення становить 4025 хвилин, крім того, починаючи з четвертого покоління, трихограму розводять у яйцях стандартного хазяїна - молі зернової (5йоїгода сегеайеїа Оім.).
UAU202007573U 2020-11-27 2020-11-27 Спосіб розширення норми реакції видів роду trichogramma (hymenoptera, chalcidoidea) в режимі тривалої доместикації UA147403U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202007573U UA147403U (uk) 2020-11-27 2020-11-27 Спосіб розширення норми реакції видів роду trichogramma (hymenoptera, chalcidoidea) в режимі тривалої доместикації

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202007573U UA147403U (uk) 2020-11-27 2020-11-27 Спосіб розширення норми реакції видів роду trichogramma (hymenoptera, chalcidoidea) в режимі тривалої доместикації

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA147403U true UA147403U (uk) 2021-05-05

Family

ID=75723450

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202007573U UA147403U (uk) 2020-11-27 2020-11-27 Спосіб розширення норми реакції видів роду trichogramma (hymenoptera, chalcidoidea) в режимі тривалої доместикації

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA147403U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Takalloozadeh Effect of different prey species on the biological parameters of Chrysoperla carnea (Neuroptera: Chrysopidae) in laboratory conditions
Somwong et al. Culture of the entomopathogenic nematode Steinernema carpocapsae (Weiser) on artificial media
Manpoong et al. Biological attributes and feeding potential of three dominant predators of Lipaphis erysimi (Kaltenbach).
UA147403U (uk) Спосіб розширення норми реакції видів роду trichogramma (hymenoptera, chalcidoidea) в режимі тривалої доместикації
Dinesh et al. Mites and spiders act as biological control agent to sand flies
Kumar et al. Effect of different host on biology and feeding potential of green lacewing, Chrysoperla carnea (Stephens)(Neuroptera: Chrysopidae).
Vigneswaran et al. Effect of cold temperature durations on the emergence and parasitization efficiency of laboratory reared Trichogramma chilonis (Ishii)
Kamel Biology of Blattisocius mali (Oudemans)(Acari: Gamasida: Ascidae) feeding on different diets under laboratory conditions
Sarwar et al. Efficacy of some natural hosts on the development of Chrysoperla carnea (Stephens)(Neuroptera: Chrysopidae)-A laboratory investigation
Nadeem et al. Effect of storage duration and low temperatures on the developmental stages of Chrysoperla carnea (Stephens)(Neuroptera: Chrysopidae).
Siddaiah et al. Biology of a predatory bug Eocanthecona furcellata Wolff (Hemiptera: Pentatomidae) on Vapourer tussock moth larvae: a major pest of tasar silkworm food plants
Ramzan et al. Life table and reproductive parameters of ladybird beetle, Coccinella undecimpunctata (Linnaeus)(Coleoptera: Coccinellidae) on aphids, Myzus persicae (Sulzer) and Brevicoryne brassicae (Linnaeus)(Hemiptera: Aphididae)
Madhusudhan et al. Impact of varying different abiotic factors on the survivability of tasar silkworm in outdoor rearing fields
UA129325U (uk) Спосіб масового вирощування лабораторних культур видів роду trichogramma
Moroz Breeding of entomophages is from family of Pentatomidae
Saleh et al. Research Paper (Biological Control: Insects) Biology and Feeding Potential of the Predator, Hippodamia convergens Guér., on Four Aphid Species Under Laboratory Conditions
Al-Zyoud Biology and predation potential of the Indian ladybird Serangium montazerii on Bemisia tabaci
Hameed et al. Functional Response of Chrysoperla carnea (Stephens)(Neuroptera: Chrysopidae) to Lipaphis erysimi (Kaltenbach) and Diuraphis noxia (Kurdjumov)
Ahmed Saleh et al. Biology and Feeding Potential of the Predator, Hippodamia convergens Guér., on Four Aphid Species Under Laboratory Conditions.
Adnan et al. Effect of prey density the biology and functional response of Chrysoperla carnea
Kale et al. Feeding and reproductive potential of Chrysoperla carnea (Stephens) on sucking pests and neonates of noctuids
Al-Dulaimi Predation by the mite Macrocheles glaber (Müller)(Acarina: Macrochelidae) on the house fly Musca domestica L. with some notes on its biology
Manjunatha et al. Development of Different Larval Instars of Green Lacewings, Chrysoperla carnea (Stephens) on Different Hosts
Haque et al. Potential damage and growth of cucurbit fruit fly on bitter gourd under different temperatures
Marchiori Occurrence of Microplitis croceipes (Cresson)(Braconidae: Microgastrinae) as parasitoid of Manduca sexta paphus (Cramer)(Lepidoptera: Sphingidae) in Southern of Goiás, Brazil